NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD JÖLSWA.BD EN W0iïSE»A»gg£ Over de Aardappelen. s No. 40. Vier en Twintigste Jaargang. 1885. VOOR BINNENLAND. BUITENLAND. DONDERDAG 1 OCTOBER. Q den aard- Neen, eet dan liever erwten, boonen, Of meelspijs en het voedzaam brood, Die spijzen kweeken sterke zonen, En maken ieder sterk en groot. Moet ge echter zwaar en ijv’iig werken, Dan blijft gij hongerig bij ’t gebruik, Hij zal uw krachten niet versterken, Doch is slechts vulling voor den buik. Mag u een goed stuk rundvleesch beuren, Met groenten, dan gebruikt hem vrij, "Wilt dan een plaats hem waardig keuren, Zijn smaak zet ’t maal dan luister bij. Maar moet uw maag op hem slechts teren, Hij schenkt de kracht niet aan ’t gestel, Als bijspjjs moet ge hem slechts begeeren. En dan ook vult hij wonderwel. De aardappel heeft thans honderd jaren Europa zijne kracht geleerd, Moog dra de toekomst openbaren Hij wordt niet meer zooveel begeerd. "Wilt gij gezond en krachtig leven, Gunt dan d’ aardappel minder recht, Aan hem die niet veel kracht kan geven, De eerste plaats bij ’t maal ontzegd. ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Onlangs kwam ons een werkje in handen, dat over de voeding van den mensch een lezenswaar- dig opstel bevatte en al dadelijk trok het onze aandacht, dat er van de aardappelen wordt ge zegd, dat in 100 Kg. daarvan 70 Kg. water ge vonden wordt. Alleen dat achten we voldoende om niet zoo hoog bij dit voortbrengsel op te zien. Erwten en boonen maakten in dat opzicht een vrij wat gunstiger figuur. Men zegt dan ook dat voor de kracht van het lichaam laatstgenoemde veel uitstekender uitkomen, terwijl ze tevens een gezonder voedsel zijn. Voor klierachtige gestellen, en hoeveel duizenden telt Nederland die niet wordt het gebruik van aardappelen sterk afge raden, terwijl men tevens meent, dat sedert het menigvuldig gebruik van deze aardvrucht deze zeer zijn toegenomen. Of nu de menschheid wel zulk een groote aanleiding tot jubelen heeft, wij gelooven het niet. Dat de aardappelen be staan, moge goed zijn, doch dat ze allengskens de hoofdschotel geworden zijn, betreuren we. Boo nen, erwten, gort en onze meelspijzen, zijn door hen verdrongenwij gelooven dat het hoog noodig wordt, dat die ten zegen van het mensch- dom weer meer op den troon worden gebracht, en dat het menigvuldig gebruik van appel langzamerhand vermindert. In het nijverheidsbedrijf komt den aardappel bovendien een belangrijke plaats toe. Wij ken nen aardappelstroop, aardappelmeel, aardappel- sago en aardappeljenever. Groote fabrieken, die duizenden menschen een bestaan geven verwer ken de aardappelen tot stroop, meel of jenever. Gansche velden met aardappelen worden daar toe, vooral in de provincie Groningen, in de verveende streken, aangekweekt. De aardappel is van veel beteekenis geworden in het maat schappelijk leven. Ook als veevoeder wordt hij om zijne losheid zeer veel gebruikt. In jaren, dat er vele aardappelen komen, wordt hij met goed gevolg aangewend tot het mesten van var kens. Kortom het nut van den aardappel kan niet worden betwist. Dat hij echter zóó menig vuldig wordt gegeten, dat sommigen tot 2 en 3 malen per dag hem nuttigen en dat hij als hoofd spijze dag aan dag op de tafel verschijnt, kun nen wij niet goedkeuren. Dat er van dit Jubilé, feesten gegeven worden gelooven wij niet, toch hebben we gemeend in een artikel eens ’t een en ander bij deze gelegenheid daarover in ’t midden te moeten brengen, met den hartelijken wensch, dat onze lezers door ons schrijven hem juist leeren waardeeren en op de rechte waarde schatten. „Een dubbel jubilé kan in het loopend jaar worden gevierd. De schijnbaar geringe aard vrucht, die zulk een groote rol speelt in de volks voeding en het nijverheidsbedrijf van onzen tijd, de aardappel, werd in 1685 door Franciscus Drake uit Amerika naar Europa overgebracht. Maar eerst nadat op 27 Augustus 1785 door Parmen tier, den ijverigen verbreider der vrucht als voedingsmiddel, aan Lodewijk XVI, den ko- ning van Frankrijk, eene bloeiende aardappel plant en zijne knollen ten geschenke waren ge geven, en de koning den bloesem in zijn knoops gat gestoken en order gegeven had, de knollen op zijn tafel als gerecht te brengen, begon de cultuur van den aardappel zich over Europa te verbreiden.” Gewis speelt de aardappel een groote rol. Hij is de hoofdspijs van het Neder- landsche volk en wordt aanhoudend als middag maal genuttigd. Of hij echter die eer waardig is, mag met recht worden betwijfeld. Er wordt beweerd, dat het menschdom gaandeweg ver zwakt, dat het nageslacht niet zoo sterk meeris dan het voorgeslacht en door velen wordt dit geweten aan het vermenigvuldigd gebruik van den aardappel. Velen zeggen, dat de aardappel wel goed is tot maagvulling, maar dat er wei nig voedsel in zit. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, Damas zegt in de Haagsche Omtrekken een waar woord omtrent de behelpelijke wijze, waarop Nederlanders in het openbaar sprekende, hunne gedachten uitdrukken. Hij eindigt zijne opmerkingen met de volgende treffende woorden: „In de dagen van Groen, en Thorbecke, en van Foreest en van Hoëvell, moge dat anders zijn geweest sedert keerden we veiligheids halve tot de gulden middelmaat weder. En het verschijnsel dat we bespeuren in het Parlement, we zien het ook bij de extra-parlementaire cory- pheeënhet zijn poovere volksleiders, spierlooze agitatoren, die het tooneel beklimmen o, al weder het tooneelom den volke hunne leer te verkonden. Met al hun lange volzinnen rei ken zij niet aan de hielen van Peter den klui zenaar, als hij in heilige geestdrift zijn bondig Dieu le veut, Dieu le veutuitriep. Zoo denkt ten minste de Regeering er over, waar zij wa pening en oproer laat prediken, zonder zich ge noopt te achten ook maar een enkele maal het Code Pénal open te slaan.” De heer Heldt gaf in de audiëntie bij den Minister van Binnenlandsche Zaken tot verklaring van het woord nationale vergadering te kennen, dat dit woord strekte om uit te drukken, dat het geen provinciale of internationale zaak gold, maar eene Nederlandsche. Eilieve, vraagt de N. R. C., wat beteekenen dan die telegrammen van de arbeiderspartij uit Brussel, uit Antwerpen en uit Parijs Daaruit blijkt wel degelijk dat men in verbinding stond met politieke partijen in het buitenland. Hoe wist men daar anders, dat er in den Haag een vergadering zou plaats hebben voor algemeen stemrecht En waarom de wijze der Marseillaise gekozen voor een lied dat gezongen wordt Genoemd blad laat dan volgen „Men houdt niet op een goed vaderlander en ordelievend burger te zijn, als men de meening uitspreekt, dat van het algemeen stemrecht voordeel te wachten is voor Staat en Maatschappij. Dit is een meening, waarover verschil van gevoelen kan zijn, maar die op zichzelve gelijke aanspraak heeft op eerbiediging, als elke andere eerlijke meening. Maar wanneer het algemeen stemrecht gevraagd wordt onder vertoon van roode vlaggen, phrygische mutsen en valbijlen, en onder het zingen van revolutionaire liederen, en er worden daarbij telegrammen van buiten- landsche oproermakers als middelen gebruikt om schrik aan te jagen, dan houdt alle aanspraak op eerbiediging op, want dan blijkt het dat er heel andere roerselen in het spel zijn, dat het algemeen stemrecht gevraagd wordt als een middel om troon en staatsinrichting omver te werpen en het maatschappelijk verband te ver breken.” de wegvoering van Eliza Armstrong zijn door den poütie-rechter in Bowstreet (Londen) allen verwezen naar de crimineele rechtbank, met uit zondering van Bradwell Boot en mad. Coombe, die beiden niet wegens aanranding der eerbaar heid zullen terechtstaan, maar wel wegens de andere punten der aanklacht. De beslissing der rechtbank lokte krachtige toejuichingen uit van het ter terechtzitting aan wezig publiek. Vooraf hield de beklaagde Staed, redacteur van de Pall Mall Gazette, eene rede tot zijne verdediging, die twee uren duurde en grooten- deels aan gedrukten tekst was ontleend, welken de magistraat weigerde aan te hooren. Laatst genoemde viel Stead herhaaldelijk in de rede, wanneer deze zijne handelwijze in het Armstrong- schandaal trachtte te vergoelijken. De magistraat verklaarde niet te maken te hebben met Stead’s drijfveeren. De advocaat der Kroon, Poland deelde mede, dat hij Stead mede zal vervolgen wegens het onwettig chloroformiseeren van Eliza Armstrong. Een Engelsch blad maakt de opmerking „De socialisten zijn alles behalve logisch. Laatst hielden zij eene betooging te Philadelphia en droegen eene banier met het opschrift: „Ónze kinderen schreeuwen om brood.” In den loop van den dag verbruikten zij o. a. 300 vaatjes bier.” De onveiligheid in Ierland neemt weder toe en „geboycot” worden is aan de orde van den dag. Het stelsel is er zelfs uitstekend georga niseerd. Als een staaltje diene het volgende voorval in ’t graafschap Limerick. Een weduwe, bij wie een dochter en verscheidene kleinkinde ren inwonen, werd „geboycot”’ omdat zij aan een man van de justitie een paard had geleend. Zij kreeg geen formeele kennisgeving van het over haar gevelde vonnis, maar vernam slechts bij gerucht, dat zij zich het ongenoegen van de „Nationale Laegue” op den hals had gehaald. Al spoedig bleek dit uit het weg blijven van al haar arbeiders, die absoluut weigerden op de door de „liga” gebrandmerkte hoeve terug te keeren. Daar bleef het niet bij. De bakker en de vleesch- houwer van het dorp weigerden haar te bedienen. Zij zond naar Limerick en werd van daar eenige dagen lang van leeftocht voorzienmaar toen het feit, dat zg „geboycot” was, ook daar bekend geraakte, weigerden ook de winkeliers in de stad, haar het geringste te verkoopen. Zij begaf zich persoonlijk naar een bekende bakkerij te Lime rick, waarvan zij al 25 jaar achtereen een beste klant was geweest en die een depot had in haar dorpde eigenaar vond haar beklag zeer billijk en verzekerde haar, dat hij zijn depothouder zou aanzeggen, haar voortaan weer brood te verkoo pen maar deze wilde er niets van weten en verklaarde zijn patroon, dat hij nog liever zijn depothouderschap zou neerleggen, dan aan die vrouw brood te verkoopen. Het gevolg was, dat de arme weduwe nergens iets kon krijgen, en zij zou zeker met haar kinderen van honger zijn omgekomen, als de politie haar niet wat toege stopt had. Zij schreef toen aan haar broeder te Kilmorock en smeekte hem, de kinderen te ko men afhalen. De buren waarschuwden haar evenwel, dat, als haar broeder hieraan voldeed, hij zelf ook „geboycot” zou worden. Eindelijk besloot de weduwe, ten einde raad, een smeek schrift aan de heeren van dit strenge recht te zenden. Dit hielp in zoo ver, dat zij zich schrif telijk moest verbinden, nooit weer aan de politie, noch aan eenige andere autoriteit een dienst te bewijzenop die voorwaarde mocht zij weer brood eten en de bakker in ’t dorp verschafte het haar op vertoon van de door haar ondertee- kende schriftelijke verbindtenis. Te Palermo zijn Zaterdag 74 sterfgevallen voorgekomen. Omtrent de wijze, waarop men te Palermo en elders op Sicilië onder den invloed van de cho- lerapaniek tegen de overheid is opgetreden, wor den voortdurend kenschetsende bijzonderheden medegedeeld. Te Alessandria della Rocca b. v. stak men het kwartier der karabiniers in brand, brak de rails op en vernielde de telegraaflijnen. De gedelegeerde tot handhaving der openbare veiligheid werd in zijn eigen huis door het grauw belegerd. De bijgeloovige vrees voor de geneesheeren en ambtenaren te Palermo is zoo groot, dat de lieden uit den geringeren stand voor hunne woningen de wacht houden en, duch tende vergeven te worden, de grootste buitenspo righeden begaan. De bergplaatsen van ontsmet tingsmiddelen moeten nauwgezet bewaakt wor den, daar het volk die anders in brand zou ste ken. Bij den algemeenen onwil om hulp te vra gen mag men dan ook aannemen, dat het getal ziekte- en sterfgevallen grooter zal zijn dan in telegrammen wordt opgegeven. In vele wonin gen is gebrek aan water. De burgemeester heeft bevolen, dat alle wijnhuizen te 10 ure moeten gesloten zijn, en de meeste winkels slui ten reeds te 3 uur. Veel lof wordt toegezwaaid aan den ijver en de zelfverloochening der zus ters van St. Anna. De koning was voornemens zich naar Palermo te begeven, maar naar men verzekert, heeft de ministerraad Z M. aangera den, zulks uit te stellen. In het park der ko ninklijke villa bij Palermo zijn barakken inge richt voor de weezen van aan de cholera over leden personen. Hevige aardschokken zijn waargenomen te Nicolosi, een der vulkanen van den Etna. Men schrijft uit Oosterwolde, dato 27 Sept. Tot aller leedwezen moeten wij vermelden, dat de persoon J. S. v. V. te Fochteloo, die op zoo’n treurige wijze door een geweerschot werd getroffen, is overleden. De anders op passende werkman laat eene vrouw met jeug dige kindertjes achter. Omtrent dit geval wordt ons nog verzekerd: Twee broeders Tj wa ren op de stroop uit. ’t Was laat en maanlicht. Zij bemerkten op 25 30 pas iets in of bij een greppel. Een der broeders Tj. zal schieten, doch zijn geweer weigert, waarop de andere broeder zegt: „dan zal ik wel, schieten.” Een schot wordt gelost. Men gaat naar de plaats waar dit is ge vallen en ontmoet in plaats van wild twee personen, de broeders v. V., waarvan een jam merlijk is getroffen. Men kan zich de ontmoe ting voorstellen Beste vrienden zijn ze en daar ligt nu een zoo ongelukkig gewond Dadelijk be sloot men gezamelijk met den getroffene naar dr. v. d. Sluis te Oosterwolde te rijden. Deze vei> leende onmiddelijk hulp, doch bevond den toe stand hopeloos. De patient, naar zijne woning gebracht, heeft nog enkele uren sprakeloos ge leden en is Zaterdag overleden. Men schrijft uit Gelderland aan het D. v. N.: De reiziger, die gebruik maakt van de Gel- dersch-Overijselsche locaalspoor, komt op zijn weg ook aan een zeker station, dat ik M. wil noemen. De zorg voor de veiligheid van het ver keer is daar opgedragen aan een stationschef, die zich, hetzij voor zijn gemak, hetzij om zijn vlug’ heid te bevorderen, beweegt op een paar groote houten klompen, die niet onberispelijk in over eenstemming zijn met het teeken zijner waar digheid, zijn roode pet. In plaats dat hij, zooals een vaardig chef be taamt, den tijd van aankomst der treinen zou weten te controleeren, schijnt het noodzakelijk, dat hij „strijk en zet” den conducteurs vraagt „hei de tied ook met ebracht?”, welke weten schap hem zeker bij zijn verschillende bezigheden of tijdverdrijven te pas komt; de man is name lijk tevensbierhuishouder, klompenmaker en barbier Toch kan niet gezegd worden, dan zijn waar digheid hem niet ter harte gaat: hij draagt zijn roode pet zelfs, wanneer hij, met een mandje eieren aan den arm, de Winterswijksche week markt bezoekt, en ontlokt den anderen venters dan het familiare„Kiek, doar kumpe an Zou zulk een chef niet eenig zijn Van verschillende kanten wordt bericht, dat de groote Mogendheden het voorstel van Rusland, om in zake Bulgarije eene conferentie te houden, hebben aangenomen. Die conferen tie zou te Konstantinopel bijeenkomen. Overi gens wordt slechts herhaald, wat in de laatste dagen reeds verscheidene malen is vernomen Duitschland, zoowel als Oostenrijk en Rusland zullen de Porte in hare suzereine rechten hand haven. Voorts zullen zij trachten de oproerige beweging te beperken, waarmede natuurlijk wordt bedoeld de beweging in Macedonië en Albanië, maar ook die in Servië en Griekenland. Het is trouwens zeer noodig, dat een krachtig „Stilte daarweerklinke, want in Servië wordt al dui delijker de eiscfi uitgesproken, dat geene ver- grooting van Bulgarije plaats hebbe, zonder Ser vië daarvoor eene vergoeding (Oud-Servië, de bakermat van het eigenlijke Servische volk) te schenken. In Servië zou men desnoods den Koning willen verjagen, indien deze zich van de partij der Slaven afscheidde. Uit Pest meldt men, dat aller oog in Servië op den kroonpre tendent, prins Karageorgewitsch, is gevestigd, die bij zijn schoonvader den Vorst van Monte negro was, toen de omwenteling in Oost-Rumelië uitbarstte, maar zich nu met de Ministers Pe- trowitsch en Radonitsch en den Russischen ge zant te Podgoritza op de grenzen van Albanië bevindt. Het gezelschap jaagt daar... Koning Milan trekt ook naar de grenzen. De Grieksche officieren met verlof zijn terug geroepen en een gedeelte van het Grieksche le ger is naar de grenzen van Epirus en Thessalië gezonden. De Bulgaren verkeeren nog in een staat van opgewondenheid, die doet vreezen voor botsin gen. Vrouwen en meisjes nemen ook al deel aan de beweging en vormen een jonkvrouwen legioen. Zij worden gesteund door Slavonische deputatiën uit verschillende landen van Europa, ook door Czechische vrijwilligers. Aan de grens van Macedonië, te Borani, moet een gevecht tusschen de Turksche troepen en de opstandelingen hebben plaats gehad, waarbij aan beide zijden verscheidene dooden vielen. Vorst Alexander heeft moeite de Bulgaren, die de Macedoniërs willen te hulp snellen, in be dwang te houden. Ook moet hij voortdurend krachtig optreden tegen de oorlogspartij, die van geen concessies aan Turkije wil weten. Alex ander gevoelt, dat eene flinke houding het eenige is, wat hem kan redden, en wat de Mogendhe den er toe zal kunnen brengen, bij de Porte de noodzakelijkheid der vereeniging van Noord- en Zuid-Bulgarije te bepleiten. Keizer Frans Jozef heeft in de troonrede, waarmede hij de zitting van den Oostenrij kschen Rijksraad heeft geopend, gezegd, dat de betrek kingen met de buitenlandsche Mogendheden vol komen bevredigend zijn en er volledige over eenstemming bestaat in het streven naar behoud des vredes, waaraan allen dringend behoefte ge voelen. Het zal de onveranderlijke taak zijner Regeering zijn om, terwijl de eenheid en de machtige positie der Monarchie gewaarborgd blijven, gelijke zorg te wijden aan de belangen van al zijne landen en zijne volkeren. De Neurenberg is een economisch congres ge houden, waarop o. a. over de quaestie van het normale arbeidsloon en den normalen arbeidsdag belangrijke discussiën zijn gevoerd. Eene reso lutie is aangenomen, waarin wordt geconstateerd, dat het beperken van den arbeidstijd, voor zoo ver dit met de belangen der nijverheid overeen te brengen is, als een vooruitgang op ’t gebied der beschaving moet worden beschouwd. Bij die takken van industrie, bij welke te lang wordt gewerkt, moet naar verkorting van den arbeids dag worden gestreefd. Daarentegen is het niet wenschelijk, dat door middel der wetgeving een algemeene bepaling van den arbeidstijd voor alle werklieden wordt uitgevaardigd. Een officieel vastgesteld loon, dat met den wettelijken arbeids dag hand aan hand zou moeten gaan, moet ook als onuitvoerbaar en niet doeltreffend worden afgekeurd. Dit negatieve resultaat van het con gres zal wel niet veel invloed hebben op het streven der arbeiderspartijdeze toch wordt niet gebaat door het advies en in zulke gevallen is het gewoonlijk voor een doove uitgebracht. Duitschland heeft, naar uit Madrid wordt gemeld, aan de Spaansche Regeering verklaard, dat het zich voldaan rekende door de veront schuldigingen wegens het afrukken van het Duitsche wapenbord en de beleediging de Duit- sche vlag aangedaan, en door de maatregelen welke Spanje nam om de daders te straffen en voor het vervolg herhalingen van het gebeurde te voorkomen. Uit de officieele mededeeling uit Antwerpen blijkt dat het bekende Cibil’s vloeibaar vleesch- extract op de tentoonstelling met goud bekroond is geworden. Dit is de hoogste onderscheiding aan vleeschextracten toegekend. De beschuldigden in zake het proces over ij Bolswardsche Courant i'fij

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1