NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OESWARD ES WeSSfiftAOEEt 3 ,a f I 1885. No. 42. Vier en Twintigste Jaargang. VOOR BINNENLAND. BUITENLAND. DONDERDAG 15 OCTOBER. KORT VERSLAG I D E E N. TvT A TA TA~R! ^xxxxxxxxxxxxxxxxxx^ Gemeente Bolsward, hart niet eerder gezien wordt och, dan is ’t H. A. B. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. plaatsen. tot den geringste. Malaise hier, malaise daar, men wordt dat woord maar steeds gewaar. Waar men de beteekenis er niet van begrijpt, gebruikt men het ook. Bij allen is het de slap heid van den tegenwoordigen tijd, de geringheid der verdiensten, de gedruktheid in handel en vertier, het langzaam wegkwijnen van de wel vaart. Nu, dat alles en nog meer wordt er door uit gedrukt, en dat het als zoodanig weergeeft wat menigeen gevoelt over de malaise van den te- genwoordigen tijd zal het wel niet nader be hoeven te worden toegelicht, omdat wij hem gerust een vreemdeling in Jeruzalem mogen noemen, die daarvan nog niet is overtuigd. V-A.TST TDEZT ZRXAXAZD EER op Dinsdag' 13 October 1885, ’s avonds ten 3 ure. Ingekomen Een schrijven van Mevr, de Wed. Binkes, waarin zij bericht dat haar echtgenoot, de heer Johs. Binkes, lid van den Raad dezer gemeente, is overleden. Of niet echter veel wordt overdreven is een ander gezichtspunt, dat ook wel een ernstige overweging verdient. Men klaagt in dezen tijd dat er zoo weinig wordt verdiend, doch woon nu eens eene kermis bij, wat wordt er een geld onnut uitgegeven en verteerd. Zie de menschen eens loopen langs de straat van den voornaamste tot den geringste, men kan waarlijk aan de klee- ding niet bespeuren dat velen het zoo armoedig hebben als men ons wil doen gelooven. Neem eens een kijkje in onze herbergen en kroegen; het veelvuldig gebruik van den jenever zal u daar de overtuiging niet schenken, dat er zoo weinig wordt verdiend. Laat er in een naburi ge plaats eens wat te doen zijn, gij zoudt ’t niet willen gelooven als ge ’t niet met eigen oogen zaagt hoevelen er gebruik van maken. Alen kan op het uiterlijke afgaande volstrekt niets van de malaise bespeuren, die men algemeen zegt dat allerwege wordt gevonden. Velen wekken in dezen tijd tot ontevreden heid op. In troebel water is het goed visschen. De tijden zijn ongunstig, dit moet algemeen wor den erkend. Waaraan de schuld Of echter de kwaal wordt gezocht, waar ze is te vinden, mag worden betwijfeld. Wie toch zal de hand in eigen boezem steken en zeggenWij heb ben een grooteren staat gevoerd, dan ons in on ze omstandigheden wel paste. Wij hebben met de groote hoop meegedaan in weerwil onze geld beurs ons gedurig toefluisterdeDe zaken gaan zoo niet goed. De uitgaven overtreffen de in komsten. Onze mannen en vrouwen, onze jon gelingen en jongedochters, onze kinderen en onze dienstbaren ze moesten allen wat nederiger wor den in kleeding en uiterlijk vertoon. Dat zal onze maatschappij voor vele wrakke en zinken de huisgezinnen bewaren. De lust om rijk te schijnen heeft menigeen reeds arm gemaakt is wel een oude, maar toch nog een altijd waar heid bevattende spreuk. Wij willen toestem men, dat er veel is dat reden tot ontevreden heid geeft. Dat de belastingen drukken op de schouders der burgers, zonder de rijken der aarde te laten gevoelen, dat zij daartoe eigenlijk geroepen zijn, is eene treurige zaak, Doch als morgen aan dien volkswensch werd voldaan en de draagkracht werd verlegd, was de burger stand nog niet geholpen, hoeveel er dan ook reeds was gewonnen. ’k Herinner me, dat moeder eens zocht naar de kandijschaar en ze nergens kon vinden. „Och," zei .’t loopmeisje, „dat is niets Wij hebben thuis een beste, maar we hebben geen kandij!” Zoo is de wereld a De 'Zïmes-correspondentheeft met prins Ho- henlohe een gesprek gehad over den nieuwen toestand in Frankrijk. De Prins zeide, dat de buitenlandsche diplomatie met aandacht en be langstelling de waarschijnlijke schommelingen van Frankrijk’s politiek in de naaste toekomst zou nagaan. „Europa”, zeide hij, „heeft tot heden in goede harmonie met de Fransche Republiek kunnen levenmaar het kon wel zijn, dat de Republiek van morgen in geenen deele op de Republiek van gisteren geleekde overeenstemming, met de eene verkregen, kon aan de andere wel eens ontbreken”. Men zou meenen, dat dit op een overhellen naar de linkerzijde zagde prins voegde er echter bij „Indien de conservatieven zich hunne betrek kelijke overwinning alleen in ’s lands belang willen ten nutte maken,' zou hun krachtige tus- schenkomst gemakkelijk kunnen bijdragen om de betrekkingen tusschen Frankrijk en Europa te doen voortduren en zelfs te verbeteren.” „Laat de vreemd Mogendheden gerust zijn,” antwoordt Figaro; „de conservatieven zijn te goede patriotten en hun partij telt te ervaren staatslieden, dan dat zij plan zouden hebben iets anders dan eene vreedzaam gezinde Regeering te vormen”. Ook Figaro denkt dus reeds aan het vormen van een Kabinet uit zijne partij. De begrooting, door de Deensche Regee ring aan het Folksthing ingediend over het dienstjaar April 1886Maart 1887, bedraagt in ontvangst ruim 55’4 en in uitgaaf bijna 65 mil- lioen kronen, zoodat ze een tekort van ongeveer 9'/2 millioen aanwijst. Het cijfer der begrooting is overigen 40 pet. hooger dan het Folksthing verleden jaar wilde toestaan. Neemt men hierbij in aanmerking, dat bijna 5% millioen voor ves tingwerken gevraagd wordt en dat de begrooting in haar geheel ruim 19 millioen hooger is dan Als men den tijd van vóór dertig en meer jaren met dezen vergelijkt, dan zegt men on willekeurig wat was toen alles veel eenvoudiger. Wat hadden de menschen toen minder behoef ten dan tegenwoordig. Toen echter de men- schen langzamerhand meer verdienden, toen het den boer en den burger goed ging en de arbei dende stand een flinken daghuur verdiende, heeft men zich ook allengskens meerdere behoeften geschapen, de oude eenvoudigheid afgelegd en is het spoor bijster geraakt, wat men nu met geen mogelijkheid meer kan terug vinden. Het leven is duurder geworden. De tijden echter zijn er in de laatste jaren er niet op verbeterd, en om nu weer terug te kee- ren tot de oude eenvoudigheid gaat niet zoo ge makkelijk. Wanneer de mcnsch zich vermin deren moet, hij doet dit niet graag, dit valt hem hard en zwaar. Van daar dan ook dat er in dezen tijd zooveel stemmen opgaan, die ons toe roepen Zet de tering naar de nering. hetgeen in het laatste tiental jaren gemiddeld is toegestaan, dan ligt het voor de hand, dat het voorstel der Regeering elke kans heeft door het Folksthing verworpen te worden. De behandeling der provisioneele begrooting over het loopende dienstjaar, zal na de eerste lezing der nu aangebodene plaats hebben. Wegens den staatkundigen toestand is het ver trek van den Czaar uit Kopenhagen op den 17en dezer maand. Tot regeling der persoonlijke schulden van den Koning van Beieren werd in alle stilte, ter vermijding van onaangename parlementaire debat ten eene schikking getroffen, volgens welke er jaarlijks van de civiele lijst des Konings twee millioen mark ingehouden zal worden totdat de gezamenlijke schuld van achttien millioen ge delgd is. Ook de Carolinen-quaestie begint weer meer op den voorgrond te treden. In den Ministerraad, onder voorzitterschap van koning Alfonso te Madrid gehouden, ver klaarde de heer Canovas dat de onderhande- lingen tusschen Duitschland, Spanje en het Va- ticaan goed vorderden. Er bestond alle kans, dat weldra door wederzij dsche concessies een schikking zou getroffen worden. Daarentegen wordt aan Daily News uit Ma drid gemeld, dat de Spaansche Regeering slechts tijd zoekt te winnen, teneinde de openbare mee- ning op een schikking voor te bereiden. Prins Bismarck is tot een schikking bereid, mits Spanje erkenne, dat zijn recht uitsluitend is gegrond op de eerdere bezetting van het eiland Yap. De Spaansche Regeering wil echter de nietigheid harer oude aanspraken nog niet er kennen en geeft er de voorkeur aan, om de be slissing over het al of niet geldige harer oude rechten aan de Paus over te laten. Volgens een telegram aan de Indépendance Beige zou de gouverneur van de Portugeesche kolonie Sao Thomé Portugal’s protectoraat over het gebied van Koning Dahomey gepro clameerd hebben op verlangen van den Kcning, die zich zou hebben verbonden voortaan geen menschenoffers meer te eischen of toe te laten. Zaterdag heeft men een gedeelte van de rotsen onder water, in Hell Gate bij Nieuw-York, door dynamiet laten springen. Die ontploffing geschiedde door middel van electriciteit, van den kant van Long-Island. De ontploffing is volko men gelukt. De schok werd slechts licht gevoeld aan de oevers, maar temeer en overal te Nieuw- York en op een afstand van verscheidene mijlen. Op het oogenblik der ontploffing werd het wa ter sterk bewogen en een groote waterkolom met steenen en hout 150 a 200 voet hoog opge worpen. Schade is niet aangericht. De oevers waren met toeschouwers bedekt. Den 2en Januari a. s. zal keizer Wilhelm zijn 25jarig jubileum als Koning van Pruisen vieren. In ruimen kring worden, zoo meldt de Kölnische, voorloopige toebereidselen gemaakt voor eene waardige herdenking van deze ge wichtige gebeurtenis. Generaal Jay, chef van de afdeeling spoor- wegtransporten in Frankrijk, wilde zich over tuigen of alle spoorwegmaatschappijen in het bezit waren der instruction voor het geval van mobilisatie. Schriftelijke aanvragen aan de di rection bleven onbeantwoord. Generaal Jay ging daarop zelf zien en vond de instruction nog pre cies zoo ingepakt, als zij jaren geleden door het departement van oorlog waren verzonden. De verdeeling onder de ambtenaren zou drie weken vereischen. Den 25en zal in Zwitserland eene volks stemming worden gehouden over het zoogenaamde alcohol-ontwerp. Reeds lang was geklaagd over het vermeerderen der tapperijen, en in 1882 werd aangedrongen op beperking van den klein handel in sterken drank. Den 30en Juni van dat jaar droeg de bondsvergadering aan den bondsraad op, „rapport uit te brengen over de mogelijkheid, het misbruik van sterken drank te verminderen en den verkoop van vervalschte of voor de gezondheid schadelijke dranken tegen te gaan.” Kort daarna verlangde het kanton Neu- chatel de invoering eener belasting op het ver vaardigen of invoeren van alcohol, welke belas ting tusschen den bond en de kantons zou wor den gedeeld. Een bonds-onderzoek volgde, en na raadpleging der kantons besloot de bondsraad, eene wijziging voor te stellen van art. 31 der grondwet, dat de uitoefening van alle beroepen vrij verklaart. Deze wijziging, welke die vrijheid beperkt, wat den kleinhandel in sterken drank betreft, zal den 25en aan de volksstemming wor den onderworpen. Als een bejaarde schurk sterft, beklaag ik èn hemzelf, èn de maatschappij. Niet omdat hij gestorven ismaar; omdat er zooveel slechts on geschied zou zijn, indien hij gestorven was, voor hij slecht werd. Dan had hij de maatschappij niet slechter gemaakt en hijzelf Zou een schurk gerust kunnen sterven Wij Nederlanders zingen gaarne. Zie maar onze kinder-, mannen-, vrouwen- en gemengde korenvooral de laatste, hun aantal is legio Ja zeker, vooral de laatste! Gemengde koren! Waarom voeren ze niet allen de zinspreuk: In liefde bloeiende Of maar neen’t doel van die koren is toch niet het zingen? Ik lees niet gaarne iets over de heldendaden van ons voorgeslacht. Wie hoort zich gaarne iets verwijten En is niet elke bladzijde uit hun leven als een verwijt tegen ons: „Dat deden wijNederlanders der 19e eeuw, wat doet gij En ons antwoord Atjeh, en nog eens Atjeh. ’t Zou mij niets verwonderen, als de Neder- landsche maagd met de Leeuw eens landverhui zers gingen worden Hoevelen verkoopen niet voor een hand vol goud hun eerlijken naam. Klaag niethoevelen bedekken niet met goud de vlekken, die er kleven op den hunnen, totdat alles schittert en blinkt Denkt ge er dan aan, dat die glans slechts „verguldsel” is. „Men kan geen mensch meer vertrouwen Hen, die dat zoo luide uitroepen in de wereld, het minst. Groote uitgaven doen is een zwak van dezen tijd. Van de grootste tot den kleinste heerscht deze kwaal, ’t Is eene mode geworden, die verderfelijk werkt. Bij den staat begint de dwa ling. Meer uitgeven dan inbeuren. Leeningop leening. Bij provinciën en gemeenten hetzelfde euvel. Deze besmettelijke ziekte slaat over tot de huisgezinnen. Maar dat moet anders wor den zal de malaise verminderen m. a. w. zal de onbehagelijke toestand, zullen de bekrompene omstandigheden waarin velen verkeeren wijken. Nogmaals gij allen die dit leestSpringt niet verder dan uw stok lang is. Bolsward, 12 October. Wij achten het voor onze stad en omstreken een feit van groote be teekenis, dat, op de onlangs te Londen gehouden landbouwtentoonstelling, bij een internationalen boterwedstrijd, de boter der fabriek alhier ge vestigd, den eersten prijs heeft verworven, die der fabriek te Sneek den tweeden, terwijl aan de Deensche eerst een derden prijs is toegekend. Er blijkt uit, dat de Friesche boter haar alouden roem niet behoeft te verliezen. Deze schitte rende overwinning zij een bemoedigende prikkel voor onzen boerenstand, om aan de bereiding de meest mogelijke zorg te besteden, want wat den fabrieken gelukte, kan evenzeer verkregen worden in den kelder der vaardige boerin. Dat de inzending van E. van der Vleugel, bij onze stad woonachtig in de dagbladen vermeld wordt, is een bewijs dat er steeds gevonden wor den, die op de hoogte zijn van hun bedrijf en die den moed hebben om in den grooten wed strijd mede te dingen. Zijn voorbeeld vinde na volging Witmarsum, 10 October. Bij de heden door het Gemeentebestuur van Wonseradeel ge houden aanbesteding is gegund a. het vernieuwen van de Kettingbrug te Makkum aan D. Flapper te Bolsward, voor f773; b. het vernieuwen van de walbeschoeijingen te Makkum aan E. Mobach aldaar, voor f 1280; c. het vernieuwen van het dek op de brug in den kunstweg naar Exmorra aan D. Flapper voormeld voor f 105. De gunning van de uitdieping van de Schraar- dervaart, voor welk werk het laagst is inge schreven door G. T. Praamstra te Veenwouden, met f1512, is aangehouden. De Haagsche correspondent der N. Gr. Crt. eindigt zijn brief met de vermelding van een paar ongerechtigheden, waarvan het eerste ook reeds in andere bladen voorkwam, betreffende den huisknecht van graaf Bentinck, die als mi licien onder de wapenen gekomen, bijna terstond weer met groot verlof mocht huiswaarts keeren. Hij laat daarop vallenNog erger is een an der middel, onlangs door een aanzienlijk per soon gebruikt, om zich aan den schutterlijken dienst te doen onttrekken. De zoon van een adellijk heer, die beiden, de vader in hooge be trekking,. de zoon onder dezen, in dienst van den Koning zijn, heeft zich niet ontzien zich als huisbediende op te geven, teneinde op dien grond vrijstelling van de schutterij te erlangen. En, wat het meest verwonderen meet, die manoeuvre is goed gelukt, de autoriteiten heb ben die valsche opgave geslikt. Men vergete toch niet het noblesse oblige, en bedenke dat, evenals een goed voorbeeld goed doet volgen, een slecht voorbeeld evenredige gevolgen heeft. na een onweer strenge vorst Strijden is ’t deel van de vrouw Hij, die dat eens zij, bedacht zeker niet, dat de vrouw ook geluk kent en vindt, waar wij het niet zien. Is het geene zalige gedachte, als de moeder ziet op de verstelde japon, die ze draagt en dan denkt„Ik kón er eene nieuwe hebben, maar dat wilde ik niet om m’n kind Arm zijn is geen schande, armoede veinzen is soms voordeelig, maar blijft toch altoos bedrog; zich rijk willen toonen en „z’n stand ophouden.” weelde ten toon spreiden en armoede lijden is slecht’t is een diefstal aan zich en z’n gezin Ik heb geen eerbied voor menschen, die „mee doen” in de wereld en zich en de kinderen de weelde uit den mond sparenzulke menschen verdienen geene kinderen te hebben De Vrijheid. Er is geen woord, dat in de laatste jaren meer is gehoord, als men den volkstoestand be spreekt, dan dat ’twelk we boven dit opstel plaatsen. Het klinkt in den mond van den grootste tot den kleinste, van den aanzienlijkste Werd besloten dit schrijven met een adres van rouwbeklag te beantwoorden. b. Een adres van don heer U. Hannema, waarin hij verzoekt dat zijn zoontje, die volgens de bestaande verordening op de Burgerschool behoort,, wegens gebrek aan orde aldaar, op een andere inrichting van lager onderwijs worde toegelaten. Gerenvoijeerd in handen van het Dag. Best. c. Een adres van de heeren H. G. Schoon- hoff en P. Cuperus, naar aanleiding van het adres der Vereeniging „Werkmansbloei”, om de brug „het Hooghout” te verplaatsen. Adressan ten verzoeken dat genoemde brug bestaan blij ve wijl dit ongerief en voor de veeleiding moeie- lijkheden zal opleveren, terwijl ook de scheep vaart bij de bestaande ophaalbrug er last van zou krijgen. Op voorstel van den Voorzitter besloten dit adres te behandelen bij punt 4. d. Beschikking van den Commissaris des Konings, waarbij den burgemeester van deze gemeente wordt toegestaan zich voor den tijd van 17 dagen, ingaande 17 October a.s., buiten de gemeente te begeven. Aangenomen voor notificatie. Punten van Behandeling 1. Procesverbaal van kasverificatie over het 3e kwartaal 1885. Notificatie. 2. Opmaken van twee dubbeltallen voor de benoeming van twee leden in het Zetterscollege. Benoemd voor het le dubbeltal de Heeren H. J. v. d. Oever en T. H. Brouwer, voor het 2e de Heeren T. v. d. Weij en A. Bouma. 3. Benoeming van een lid der commissie voor de Stads Bank van Leening. De Heer II. C. Banning met 6 stemmen be noemd. 4. Behandeling van het adres van het Be stuur der Vereeniging „Werkmansbloei” tot het maken eener brug, met advies van Burgem. en Weth. Werd afwijzend op beschikt. 5. Behandeling van het adres van den heer IJ. L. Brouwers, en het advies en voorstel van Burgem. en Weth., in zake de overdracht van de pacht der gemeentereiniging. Met algemeene stemmen de overdracht goed gekeurd. 6. Behandeling van de Gemeentebegrooting enz. voor 1886. De verschillende begroetingen werden achter eenvolgens aangenomen. In den wijn ziet men het hart. Maar als dat als de keerzijde van een masker zonder waarde. Vrouwentranen zijn als regen Mannentranen als regen na Lijden en Bolswardsclie Courant l I. DER VERGADERING

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1