NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWAa» EN WONSER ABEEL DE DONKERE MAANDEN. 1885. Vier en Twintigste Jaargang. No. 43. BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 22 OCTOBER. g I D E E N. VOOR w Nieuwer-Amstel M. E. van der MEULEN. SI ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. „Reeds daalt met een omwolkt gezicht, De zon vroegtijdig neder, En later toont haar zwakker licht Zich aan den hemel weder”. Eene moeder heeft zelfs den onwaardigen echtgenoot lief. Hoe laag ook gezonken, blijft hij toch niet de vader van hare kinderen „De Vrijheid". ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, Wet maken is moeilijk. Wetten verknoeien Dat schijnt wel gemakkelijk. Een eerste eisch voor een goede wet iseen voudigheid, duidelijkheid De meeste wetten zijn staaltjes van ingewik kelde, gewrongen stijl. Een tweede eisch isbepaaldheid. Er zijn tegenstrijdige beginselen omtrent vele wetsbepalingen. Een derde eisch is praktische uitvoerbaarheid. Er zijn wetten, die geregeld worden overtreden. Een vierde eisch isbillijkheid. Dat is niet mogelijk, zoolang de weinig bezit tende zich moet ruineeren, om zijn recht te zoeken. De heete Samoum is voor eenige weken uit Afrika’s woestijnen over de Middellandsche zee in Italië gekomen. Wel heeft deze verzengende wind op zijn tocht over de wateren dier zee iets van zijn doodende kracht verloren, maar toch wordt hij door de Italianen, en niet zonder reden, grootelijks gevreesd. Ook nu is hij voor Paler mo hoogst verderfelijk geweest. Hij heeft, vooral in de morsige stegen en nauwe straten dier stad een vruchtbaren bodem gevonden voor de ont wikkeling der cholerakiemen en duizende slacht offers zijn gevallen. Zijn tocht vervolgend door Europa, geven de volken hem andere namen, de Italiaan noemt hem Sirocco, de Zwitser en Zuid-Duitscher Föhn, maar hij behoudt zijn karakter als warme zuidenwind, al koelt hij meer en meer af, naarmate hij in meer noordelijke richting wordt voortgedreven. Hij trekt water massa’s samen en doet ze in regenstroomen neer storten, gelijk wij in overvloedige mate hebben ervaren, ’t Was waarlijk alsof wij niets zouden kunnen genieten van de schoone herfstdagen, die zoo vaak de Oktobermaand voor ons kunnen maken tot een zachten overgang naar het som bere einde des jaars. Het gebladerte verloor zijn veerkracht, het werd van linde en beuk naar beneden geslingerd, maakte de straten tot glib berige banen of vermengde zich met den door weekten kleibodem. De plasregens deden de lage landen overstroomen, de bouwboer kon zijn aardappelen niet of nauwelijks delven, degreid- boer zag met zorg naar zijn nog zoo groene weide, waar zijn vee nog enkele weken kan weiden, als maar niet al te zeer het zoo koste lijke gras wordt vertreden. De sluizen der aarde openen weer haar deuren, om het overtollige water zooveel mogelijk zeewaarts zich te doen ontlasten en de sluizen des hemels sluiten ge lukkig, naar ’t schijnt, haar poorten een weinig, terwijl de dampkring niet te veel afgekoeld is en wij alleen maar naar wat blijvenden zonne schijn smachten, ’t Is nog juist intijds om van de mengeling der herfstkleuren eenig genot te hebben. De toppen van het hoog geboomte mogen grootendeels kaal geworden zijn, waar eenige beschutting is geweest, daar is de kleurscha- keering nog wonderschoon. Hoeveel tinten van groen daartusschen, dat rood en bruin en geel 1 Frisch roode bladerentrossen hangen los en be vallig beneden aan de beuk, terwijl zijn kruin ontbloot is. Sommige bloembedden bleven boven verwachting gespaard. De maandrozen bloeien met verjongde kracht en pracht, de bigonia’s openen en ontsluiten haar sierlijke, breede bloe men, in bonte verscheidenheid lacht de flox drumundi u tegen, de dahlia bezweek nog niet, fuchsia’s prijken met rijke bloementrossen, zelfs de vriendelijke roode klaver bloeit onvermoeid door, i. e. w. de bloemenhof heeft zijn tooi nog niet afgelegd en wie maar een oog heeft om te zien, de gave der opmerking en gevoel voor het schoon der natuur, hij verheugt zich over elke stonde waarin zij hem toestaat in hare schat- kameren te toeven. ’t Is waar Het vogelenkoor jubelt niet meer, slechts het ravengekras doet zich hooren, maar toch ’t is niet alles donkerheid om ons heen; met weemoed nemen wij afscheid van den zomer, die ons dit jaar niet al te veel vreugde gaf, wij hebben echter de „vergeet-mij-niet”, de vriendelijke „silene” reeds weer uitgeplant, het oog der hope ziet reeds weer een lente gloren in het verre verschiet. Wat zullen de laatste maanden ons baren? Nevelen zullen hangen over dat deel des aard rijks ’t welk wij bewonen, de noordenwind kan blazen, de oostenwind kan de wateren kristalli seren en in ijsmassa’s doen verkeeren. De ge zonde voelt dat dit zijn krachten staalt en dp kranke en zwakke, aan huis en haard gebonden, ziet smachtend naar „het haantje van den toren”. Het meeste handwerk staat stil. Armoede zal aankloppen aan menige woning. Gelukkig de vrouw wier man wat heeft kunnen opsparen, die niet een deel zijner verdiensten aan drank heeft verspild. Eén zegen is er ongetwijfeld. Er is overvloed van levensmiddelen. De prijzen zijn door dien overvloed gedaald en de waarde van het geld is in dit opzicht gestegen. Immers bij minder verdienste kan men ook meer erlangen voor zijn geld en dat niet alleen in voedings middelen, maar ook in kleedingsstoffen en zooveel artikelen, die in koopwaarde zijn verminderd. Geleerden zullen weer boeken en verhandelingen schrijven over allerlei onderwerpen en wij zullen ons dankbaar verblijden, als zij eenig licht ont steken, op welk gebied dan ook. De volksver tegenwoordigers, die het volgens velen niet zijn, zullen hunne krachten uitputten, in het zoeken van den steen der wijzen en het maken van grond- en andere wetten. Volksredenaars zullen voortgaan den menschen te verkondigen, dat al les beter zou gaan, als zij maar het heft in han den hadden. Te midden van al die nevelen en winterkou, van al die degelijke taal en verhit tende klanken, van al die woorden, zal de liefde Is dan ’t leven een droom Als we dan eens tot die ontdekking komen, zullen we ook dan niet met weemoed terug denken aan ’t gedroomde geluk En zouden wij ons dan recht prettig kunnen gevoelen na een droom waarin ook angst en vreeze ons deel werd Droomen Er is niets onpleizierigers. Droomt ge benauwd dan brengt ge een heel onrusti- gen nacht door en zijt ge den volgenden dag „niets lekker.” En droomt ge o, zoo prettig, dan denkt ge aan, hoe ge meendet te genieten, en de zucht ontsnapt u: „Werd het eens waar heid Bolsward, 19 October. Het is ons een ge noegen, ook in ons blad te kunnen vermelden, praal der monarchalen bij de stembus, ook al was die zegepraal behaald tengevolge van het wegstoppen der banier. Wien zal men doen ge- looven, dat, indien de conservatieven, zoo zeer aan de monarchale instellingen gehecht als de hertog de Broglie, in de Kamer meerderheid werden, zij plotseling hunnen zoolang gekoester- den droom zouden vaarwel zeggen, om slechts te denken aan de verdediging en de welvaart der republiek Dat vertoon van onverschilligheid voor hun streven doet denken aan den kok, die om het gevogelte meester te worden dat hij aan het spit wil braden, het met de eene hand de graankorrels voorhoudt en met de andere hand het mes, waarmede hij het den hals wil afsnijden, achter den rug verbergt. Zoo doen de monar chalen, die, minder oprecht dan de heer Paul de Cassagnac, hunne bedoeling om de republiek te dooden, ontveinzen. Hoe zou ook twijfel mogelijk zijn Hebben de leiders der conservatieve partij, de mannen die thans met zeldzame geestkracht de republikeinen op het terrein der verkiezingen bestrijden, ooit betuigd dat zij zich vereenigen met de republi- keinsche instellingen Hebben zij ooit, hoe dik wijls het hun gevraagd zij, de republiek verde digd op constitutioneel terrein, de staatkunde van gematigdheid, van verstandigen vooruitgang, van spaarzaamheid, waarvan zij beweerden de vertegenwoordigers te zijn Deze vragen zal niemand in bevestigenden zin beantwoorden en daarom zal niemand zich laten verschalken door de verzekeringen van de Broglie. De republi keinen en allen, die de revolutie willen ontgaan, mogen gewaarschuwd zijn. De uitslag der herstemmingen in Frankrijk is bekendhij is den republikeinen gunstig ge weest. In het departement der Seine is de geheele republikeinsche lijst gekozen. Rochefort staat daarop onderaan met 247,638 stemmen, Germain Casse bovenaan met 296,384 stemmen op dezen volgt Clémenceau (294,718), Allain-Targé (288,772) enz. En van de 234 herstemmingen in de ande re departementen zijn er 208 ten gunste der re- publiekeinen en slechts 26 in clericalen geest uit gevallen. De nieuwe Kamer zal nu een liberale meerder heid tellen van 382 republikeinen, waaronder 150 radicalen (volgens de 1 emps slechts 105), zoodat de gematigde republikeinen alleen nog ruim schoots tegen het 200tal clericalen op wegen. Alleen in die exceptioneele gevallen, dat de ra dicalen een monsterverbond met de clericalen aangingen, zouden de gematigde republikeinen het onderspit delven. Onder de conservatieve candidaten, die te Parijs de nederlaag leden, behoort de ex-Minister Hervé Mangon. De leelijke kiesmanoevre der clericalen - die op het laatste oogenblik een particulier telegram uit Saigum verspreidden, waarin werd gemeld, dat 7000 Christenen waren vermoord heeft geen ander gevolg gehad, dan dat de republi keinen daarin een wapen hebben gevonden, om de conservatieven van het aanwenden van lage middelen te beschuldigen. Tot nog toe heeft men aan het Ministerie van Marine althans niets vernomen van gezegden moord terwijl er in het bericht, van zendelingen afkomstig, ook geen plaats of datum worden genoemd. In de Oostenrij ksche Kamer van Afgevaar digden heeft graaf Taaffe. in antwoord op eene interpellatie over de verdrijving van Oostenrijk- sche onderdanen uit Pruisen, gezegd: dat het Gou vernement zich tot Pruisen had gewend, waarbij was gebleken dat men aldaar het verdrijven be schouwt als een zuiver binnenlandschen maatre gel, en dat er op nadere stappen geen succes kan worden verwacht. Het Gouvernement laat echter niet na, zich in bijzondere gevallen tot Pruisen te wenden, teneinde eene verzachting in den genomen maatregel te verkrijgen, en de Pruisische Regeering heeft op dergelijke aanvra gen reeds een welwillend antwoord gegeven. Meer en meer schijnt men tot de overtuiging over te hellen, dat er eene Europeesche Confe rentie zal moeten worden bijeengeroepen, om, op den grondslag van het traktaat van Berlijn, de Oostersche quaestie opnieuw tot een punt van beraadslaging te maken. Wat de Nordd. Allg. Zeit. zegt van besluiten, waartoe de ambassa deurs te Konstantinopel zijn overeengekomen, belooft niet veel goeds voor Bulgarije en Servië. Het heet, dat allen de opvatting deelden, dat de vraag van oorlog of vrede niet mag afhangen van de verandering in de stemming in het Baikan- gebied. In het memorandum der ambassadeurs- bijeenkomst wordt zoo duidelijk en plechtig mo gelijk verklaard, dat aan de eerzucht van stam men in den Balkan niet mag worden vrijgelaten, den vrede onder de Mogendheden in gevaar te brengen, aangezien, terwijl die eerzucht tot twisten tusschen die stammen onderling en met Turkije aanleiding gaf, uit het oog verloren werd, dat de gevolgen van deze kortzichtige en zelfzuch tige politiek de groote Mogendheden zouden kunnen dwingen, in den strijd in te grijpen en haren overigens met alle zorg bewaakten vrede zoude kunnen verstoren. Geheel Europa behoort zoodanige handelingen ten ernstigste te veroor- deelen. Frankrij k. In de Courier de l'Eure heeft de hertog de Broglie ontkend, dat van de zijde der con servatieven wordt gestreefd naar eene wijziging in den regeeringsvorm. Hij wil de schuld van die verdachtmaking op de republikeinen werpen, om dat deze daardoor eigen feilen kunnen beman telen, door er althans de aandacht van af te trekken. Wanneer de conservatieven in de Ka mer wat meer invloed hebben, zullen de zich noemende gematigde republikeinen zich hebben te verantwoorden over hunne plannen ten op zichte van Tonking, Cambodja, Madagascarzij zullen moeten zeggen, hoeveel man en hoeveel geld zij nog noodig zullen hebben, om in die ver afgelegen streken het prestige van Frankrijk te handhaven. En als dat geregeld is, zullen de financiën aan de beurt komen, zegt de Broglie. Dan zullen we spreken over hunne manier van huishouden, over bet crediet dat zij hebben te gronde gericht. Het is den conservatieven niet te doen om een omwenteling te bewerken, maar om eene verwoesting te voorkomen. Deze groote woorden van de Broglie worden door.de Temps naar hun waarde geschat. Ook al wil men niet aan diens goede trouw twijfelen, dan doet men zich toch nog verbazen over de naïeviteit van dezen staatsman, die het doet voor komen, alsof hij niet weet wat de onvermijdelijke gevolgen zouden zijn van eene wezenlijke zege- met haar warmen adem, het lijdende menschdom verkwikken en vertroosten, tranen drogen, hon- gerigen spijzigen, naakten kleeden. Zij zal de godgeleerden laten haarkloven en toonen te be seffen dat de zuivere en onbevlekte godsdienst voor God, den Vader is, weezen, weduwen, armen te bezoeken in hunne verdrukking en nooden te lenigen. Practische volksvrienden zullen zich afvragen, gelijk zij het doen, hier en elders zijn er ook wegen en middelen om voor den nij veren man, die tijdelijk werkeloos is, of die vaak winter- avonduren over heeft, een of ander te be denken, dat hem uitzicht opent, om met ver nieuwde krachtsinspanning een handwerk te leeren, aan het zijne min of meer verwant Zij willen den nij veren medeburger niet schaden, maar den zoekenden medeburger helpen in het vinden. Zij willen geen luiheid voeden, maar den werklust aanwakkeren, bronnen openen voor wat ruimer bestaan. Alle wonden zullen niet genezen worden, alle wolken zullen niet verdreven worden, maar toch hebben wij goede hope, dat ook bij het einde des jaars zal blijken, hoe ook in de donkere maanden het licht van Gods goedheid ons beschenen heeft en de menschen hebben samengewerkt, om elkander het leven zoo dragelijk, zoo aangenaam mogelijk te maken. Wij, Nederlanders, hebben eene Drankwet. De „gecombineerden” hebben veel onkosten gehad, doch verkoopen toch nog „drank.” De wet is onmogelijk uit te voeren. Ontdui king is betrekkelijk zeer gemakkelijk. Het drankmisbruik wordt minder openbaar, minder aanstootelijk. Doch „Beteugeld” wordt de kleinhandel in sterken drank? ja, de openbare dronkenschap ja Doch het misbruik, die pest der maatschappij 'I Duurt voort! dat een onzer zeer geachte medeburgers, de heer S. Kutsch Lojenga, besloten heeft voor de be roeping naar Akkrum te bedanken en hij alzoo, althans vooreerst in ons midden blijft. Ook in den Haag is eene vergadering van de liberale Kiesvereeniging gehouden, tot bespre king der adviezen van de Liberale Unie. Het beginsel om de huurwaarde tot grondslag van het kiesrecht te maken werd met algemeene stemmen aangenomen, nadat verscheidene heeren hunne denkbeelden hadden ontwikkeld. Het algemeen stemrecht vond slechts één verdediger. Rotterdam zal weldra Delftshaven opge slokt hebben. De naam Delftshaven zelf ver dwijnt en de nieuwe gemeente zal den naam dragen van „Rotterdam”. Op den eersten dag der vergadering van den Raad der nieuwe gemeente zal de vereeniging een feit zijn. Een ontwerp in dien geest is bij de Tweede Kamer ingekomen. Het mooist van de zaak is. dat de Gemeenteraden en ingezetenen van beide ge meenten zeer met de vereeniging zijn ingenomen. Was men in Amsterdam en Nieuwer-Amstel ook maar zoover Gepromoveerd tot doctor in de rechtswe tenschap aan de universiteit te Groningen de heer R. de Jong Posthumus, geboren te Joure, met een proefschrift: „De vergelijking van geldschulden inzonderheid bij faillissement, vol gens ’t Nederlandsche recht”. Men wil wetten maken tegen den handel in „blanke slavinnen”maar is er van wetten wel iets te wachten, zoo lang de menschen hande len als de vrouw te Selzaete op de Belgische grenzen Haar zeventienjarige dochter wordt aangespro ken door een heer, die vraagt of zij niet een goeden dienst wil hebben. Op het bevestigend antwoord gaat het meisje, na kort overleg met de moeder, met hem mede. Toen zij weg was kwam men op de gedachte, dat men eigenlijk den heer niet kende. Het onderzoek leidde tot geen gevolg. Als meisjes en moeders op die wijze te werk gaan, is hettoch waarlijk haar eigen schuld, als zij in het verderf loopen. Om zulke dingen te voorkomen, die waar schijnlijk niet enkel in Selzaete zich zullen voor doen, zou men eene wet moeten maken, die de menschen tegen zich zelven beschermt. Tot burgemeester van Sneek is benoemd mr. Alma, kassier aldaar. De zeesluis de Nieuwezijlen bij Dokkum is weder voor de scheepvaart opengesteld. De opening van de lijn StavorenSneek is thans door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid bepaald op 1 November a.s. De burgemeester van Amsterdam heeft vol gens de Amst. Ct, als hoofd der politie, een brief gericht aan den hoofdcommissaris van politie, den heer Steenkamp, waarin is aangedrongen om, met al de hem ten dienste staande midde len, van welken aard ook, tot de ontdekking te komen van die personen, welke ambtsberichten of politiegeheimen mededeelen aan de dagbladen. Door het maken van gefingeerde berichten of quasie vertrouwelijke correspondentiën tusschen het hoofdbureau van politie en de commissaria ten zou, naar men meent, die ontdekking be vorderd kunnen worden. De ambtenaar van het O. M. bij het kan tongerecht Rotterdam I, te Rotterdam, verzoekt zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt te worden met de verblijfplaats van Houke Hoeksma, 41 jaren, schipper op het tjalkschip „Concordia”, gedomicilieerd te Gorredijk. Hij moet als be klaagde worden gedagvaard. Terwijl Maandagmorgen te Steendijk, onder de gemeente Assen, twee zusters, een van circa 28 jaar en de andere 22 jaar oud, het huiswerk verrichtten, kregen zij twist door eenige onbe duidende plagerijen van de jongste, maar welke de oudste zuster zich zoo aantrok dat zij met •een mes gewapend op hare zuster toeliep en deze eene snede toebracht van het voorhoofd tot aan de kin. Volgens te Meppel aangebrachte berichten is Maandagmorgen in het veld, met afgesne den hals, gevonden het lijk van E. de Weerd, onbezoldigd rijksveldwachter en tolgaarder te Veeningen, gemeente Zuidwolde. Men vermoedt dat hij, surveillerende op stroopers, is aangeval len en vermoord. Het benoodigd kapitaal voor de oprichting van een volksgaarkeuken te Leeuwarden, ad f30,000, is reeds meer dan volteekend. Ten bewijze, dat de lij ster vangst in Drenthe nog al belangrijk is, kan dienen, dat op één dag bijna anderhalf duizend lijsters door één poelier te Assen zijn opgekocht. Sommige dagen was de aanvoer zoo groot, dat bedoelde poelier met zijn echtgenoote den avond en een gedeelte van den nacht moesten besteden aan het inpakken voor de verzending naar Brussel, waarheen door hen een enkele maal 5000 stuks werden verzonden, zoodat den volgenden dag alleen uit Assen ruim 8000 stuks te Brussel aan den afslag waren. De prijzen, die eerst vrij hoog waren, zijn thans terruggeloopen op 6 en 7 ets. Toch wordt nog door menigeen in deze provincie met de vangst en den verkoop der lijsters een buitengewoon hooge daghuur verdiend. Bolswardsclie Courant K

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1