NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WON SEIi ABEEL 1885. Vier en Twintigste Jaargang. No. 44. Wie is onze man? VOOR V BUITENLAND. BINNENLAND. I D E N. DONDERDAG 29 OCTOBER. 4 de Vrijheid. f ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hij zag haar, de teerbeminde, voorbijgaan aan den arm van een ander Schreien kon hij niet, hij lachte. Maar zijn lach klonk als de schrille schreeuw van den ekster over ’t besneeuwde veld, scherp en snij dend, klonk als de lach van den speler, die zijn laatste goudstuk ziet verdwijnen zijn lach was een wanhoopskreet ’t werd nacht in zijn hart! En de trouwelooze, die daar heen ging, zij zag om bij dien lach zij verstond hem, en ’t werd haar licht. Te laat Waar dag en nacht te samen komen, daar is ’t niet licht! Wél kleurt de kimme in purper, maar overal heerscht schemering. Uit het pur per der kimme rijst het licht en de schemering wijkt. Zal ook voor die twee eenmaal weer ’t Licht verrijzen „Vrouwen Bah Uwe moeder dan Wij zouden het niet alleen wenschelijk, maar gebiedend noodzakelijk achten, dat iemand, die in ons kiesdistrict wel gekozen zou wil worden of wien men de eandidatuur zou opdragen, in de eerste plaats gevraagd werdHoe denkt gij over het punt belastingen Gaf hij daarop geene voldoende verklaring, dan, hoe verdienstelijk hij overigens ook wezen mocht, is hij de rechte man niet op de rechte plaats, niet de begeerde. On langs bij de verkiezing te Dokkum heeft men den liberalen candidaat getoetst aan art 194, zoo ook past het ons in de gegeven omstandigheid onzen candidaat, die gesteld zal worden, te hoeren over de belastingen. Wanneer wij een man af vaardigen, die het onhoudbare van het tegen woordige belastingwezen met kracht en klem kan aantoonen en door wiens invloedrijke taal het belastingstelsel, voor zooverre het dien naam mag dragen, wordt hervormd, verbeterd, dan oogst ons district den dank in van alle waarlijk libe rale Nederlanders. Reeds het stellen van zoo- danigen candidaat is eene zaak van gewicht, eene daad die zeer zal worden toegejuicht. Dat wij op andere punten wel degelijk belangstellen in een liberaal man behoeft geen betoog, doch wij drukken er op, dat hij het zij in de eerste plaats betreffende de belastingen, in den geest door ons zoo dikwijls en nu ook wederom ontwikkeld. Alleen zulk een man is onze man. H. Adv. Blad. Oost-Rumelië met Bulgarije ongedaan zal worden gemaakt, evenmin als zij recht geeft om te voor onderstellen, dat Vorst Alexander, door het her stel van het status qeu ante, zal worden gedwon gen, den scepter neer te leggen. Het is eene zeer rekbare verzekering, de verzekening dat men de wettelijke orde zal weten te herstellen in de Balkan-Staten. Wanneer Servië en Grie kenland hetzij in bedwang worden gehouden, hetzij bevredigd worden, dan vervalt het bezwaar, dat er ernstig gevaar voor de rust en de wel vaart der bevolking is ontstaan door de vereeni- ging van de beide Bulgarijen. Dat Griekenland zich door pressie der Mogend heden zal kunnen laten bedwingen, wordt niet waarschijnlijker gemaakt door de troonrede, waar mede de Koning George het Parlement opende. Ofschoon de Regeering ’s avonds te voren van de groote Mogendheden eene gelijkluidende nota had ontvangen, waarin Griekenland werd uitge- noodigd, wel na te denken over de gevolgen van stappen, die tegen den wensch om den vrede te bewaren indruischten, en Griekenland zelf aan sprakelijk werd gesteld voor onlusten, die het gevolg daarvan zouden kunnen zijn, hoewel deze waarschuwing nog versch in het geheugen lag, heeft de Koning geen zweem van vrees aan den dag gelegd en evenmin de waarschuwing overgebracht. Hij wees er op, dat het tractaat van Berlijn, op het Schiereiland van den Balkan zeker politiek evenwicht had geschapen, waar door de belangen van Griekenland tot zekere hoogte werden gewaarborgd, en dat Griekenland zich daarom aan dat verdrag heeft gehouden. Doch de Bulgaarsche opstand heeft den be- staanden toestand gewijzigd en de Regee ring alzoo gedwongen tot het nemen van militaire maatregelen, ten einde voor de belangen van Griekenland te kunnen waken. De reserven komen bereidwillig op, de Koning koestert de overtuiging, dat zij hun plicht zullen doen als de omstandigheden dit noodzakelijk zouden ma ken, terwijl de Kamers ongetwijfeld, met het oog op de enstige tijdsomstandigheden, aan de Re geering de middelen niet zullen onthouden, om zich van haar moeilijken plicht te kwijten. Gevaarlijker dan Rusland, Duitschland en Oos tenrijk te zamen is voor de Balkanstaten, die met de wapenen in de hand gereed staan, de grenzen over te trekken, juist dat langdurige staan zonder een schot te lossen, zonder één schrede voorwaarts te zetten. Men zeide wel, dat de Serviërs de grens van Bulgarije hadden overschreden maar dit gerucht is gelogenstraft. Het naaste gevolg van die werkeloosheid is, dat zoowel in het Servische, als in het Bulgaarsche en in het Grieksche leger de opgewondenheid, die zich niet in daden kan uiten, overslaat in ontevredenheid en verzet tegen de discipline. Wanneer, gelijk in Servië en Bulgarije, daarbij nog komt, dat de regen en de koude vele ziek ten veroorzaakt, dat de uitrusting en de voeding slecht zijn, dan is desorganisatie niet ver meer af en zal het den Turken, zedelijk gesteund door de Mogendheden, niet veel moeite kosten, den ouden toestand in verslimmerden vorm te her stellen. Dat de conferentie te Konstantinopel het zoo gauw eens zal zijn over de Bulgaarsche quaestie, behoeft men niet tegelooven. Frankrijk en Ita lië maakten een voorbehoud, ten aanzien van Vorst Alexander. Gedurende de Antwerpsche Tentoonstelling zijn tot dusverre 578 zakkerollers gevat. Hier van waren 254 Belgen, 211 Duitschers, 63 Hol landers, 35 Engelschen en 14 Franschen. Men mag hieruit afleiden, dat de Franschen het best hun bedrijf verstaan en de Belgen het nog aan voldoende oefening ontbreekt. Men zal nu wel spoedig naar een candidaat omzieri en honderd tegen één voor den dag komen met een groot grondbezitter of een geldman, die lust en moed genoeg heeft om mede te werken, dat de draagkracht der belas tingen niet wordt verplaatst maar op den bur gerstand blijft drukken. Mogelijk wel een vriend van belaste spoorwegkaartjes, eene tabaksbe lasting of nog iets anders meer om maar weer een nieuwen druk op de burgers te leggen. Weg met zoo’n candidaat om de eenvoudige reden, omdat hij niet liberaal is. Die onregelmatige druk der belastingen moet ophouden, heeft reeds veel te lang geduurd. In de eerste plaats moet dus iemand gezocht worden, die eene klassenbelasting wil en langzamerhand niet binnen 10 of 20 jaren, maar binnen 5 jaren b. v. ons wil helpen verlossen van de belastingen op zout en zeep, bier en azijn, van de plakzegel- en patentbelasting. Zulk een man past ons. Die daartoe mee wil werken is een liberaal man. In dezen kan men gerust zeggen Die in deze zaak een warme strijder is zal in andere zaken ook gewis een flink mensch zijn. Hij toch staat recht en billijkheid voor en heeft een geopend oog voor waarheid en rechtvaardig heid. Hij is een eerlijk mensch. Vele andere zaken laten ons wel niet koud, maar treden nog niet zoo op den voorgrond. Het belastingstelsel is in dezen veelbewogen tijd de kwestie bij uitne mendheid. Veel gemor en ontevredenheid heerscht over die zaak bij de burgerij, al uiten ze dat dan ook niet zoo openlijk als de mannen van Alge meen Stemrecht, die daarover zoo druk in de weer zijn. Deugd is geen Godsdienst, geen geloof. Deugd is geen sleurwerk, geen vorm. Deugd is Menschelijkheid. Bolsward, 22 October. Heden had alhier de gewone jaarlijksche billardpartij plaats, ten huize van den kastelein J. S. Postma. Een groot getal, waaronder vele beroemde spelers, nam aan de partij deel. Prijs, f 40, T. Terpstra te Ferwerd; premie, f 10, R. Postma te Bolsward. Exmorra, 19 October. Heden werd er, onder begunstiging van het heerlijkste herfstweder, door de kinderen der openbare school feest gevierd. In een zevental wagens werd een rijtoertje ge maakt over Bolsward, Klieuw, Scharnegoutum, Sneek en Nijland, en na terugkomst zette men de pret voort in het schoollocaal. Hier werd, onder het genot van de gebruikelijke chocolade, enz. enz., menig lied uit volle borst gezongen. Een tombola zonder nieten besloot het feest. Openlijken dank aan allen, die medegewerkt hebben om ook dezen kinderen een aangenamen dag te bereiden. Wonseradeel, 24 Oct. De Gemeenteraad heeft heden besloten 1. Burgemeester en Wethouders te magtigen de uitdieping van de Schraardervaart te gunnen aan den laagsten inschrijver G. T. Praamstra te Veen wouden tegen den door dezen bedongen aannemingsprijs van f 1512, die de begrooting van het werk eenigszins overtreft. 2. Afwijzend te beschikken op een verzoek tot slatting van de Bedelaarsvaart, uit aanmer king, dat die vaart niet voorkomt op den staat van de voor de publieke dienst bestemde water staatswerken. 3. Tot verzekering van de rigtige invorde- Gaat uit en predikt der wereld Vergeving, Verdraagzaamheid en Liefde Gelooft, wat ge gelooft, mits uit heilige overtuiging. ’t Is niet de vraag, wat wij gelooven hoe wij gelooven, daarop komt het aan. Idealen, bah Wij leven in de werkelijkheid Welke werkelijkheid is dat vaak! Zoo’n wer kelijkheid ook bah Een „hoogstaangeslagene.” Ieder neemt zijn hoed af. Een schilder, dichter, beeldhouwer, musicus. Hm Gij, die daar buigt voor den eerste, voor wien buigt ge, voor den man of voor z’n geld ’k Hoorde eens een aardig sprookje. Daar waren twee broeders. De een was ge zegend met schatten, de andere had niets dan zijne viool. De geheele stad prees en vleide den eerste, den tweeden ging men voorbij en be klaagde hem, dat hij zooveel armer was dan zijn broeder. Dan lachte hij. En de menschen noem den hem een dwaas. Men schold op hem, dat hij niet eerbiediger was voor den rijkaard. „Ik ben meer dan hij,” was ’t fiere, zelfbewuste antwoord. De „arme” broeder verliet de stad. In den vreemde erkende men zijne grootheid. Zijn broe der werd arm en zij, die eens voor hem bogen, zagen hem op den rug aan. Toen beiden gestorven waren, betreurde de geheele wereld den kunstenaar. En de inwoners der stad richtten een stand beeld voor hem op. „Hier werd hij geboren,” zeiden zij. Over den „rijken” broeder sprak niemand meer. Dz. De heer Mr. Ph. van Blom is benoemd tot lid van den Hoogen Raad en houdt dus op lid te zijn van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, tengevolge waarvan de kiezers in het hoofdkiesdistrict Sneek weldra geroepen zullen worden om bij meerderheid van stemmen uit te maken, wie zijn opvolger zal worden als volks vertegenwoordiger. De strijd zal wel weer bestaan tusschen een liberaal en een kerkelijk man, zooals we dat al jaren zijn gewoontrou wens wjj weten al niet beter of dat behoort zoo. De dichter de Genestet heeft eenmaal gezegd Een middelman, wat heb je er’an, en over de lui die half visch zijn en half vleesch is ook reeds zooveel gezegd, dat we over die halfslach tige wezens maar liefst geen verdere uitweiding geven. Wij, als liberalen begeeren een liberaal man. Wij zullen echter eerst eens duidelijk maken wat we door een liberaal man verstaan, want dat weten de menschen tegenwoordig al heel slecht, vooral als ze dat gewaar moeten worden uit de handelingen der liberalen. In zijn levensopvatting moet een liberaal deze leer huldigen: Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook aan een ander niet, m. a. w. een ander juist zóó behandelen als men zelf wenscht behandeld te worden. Nu leggen wij den libe ralen deze eenvoudige vraag voorHeeft men in zake belastingen den druk daar gebracht, waar ze wezen moet? Neen, als vermogende heeren heeft men zich zelven en steeds de grooten der aarde gespaard en den druk der belastingen den burgers laten gevoelen. Is dat nu een ander behandelen zooals men zelf behandeld wenscht te worden? De Engelsche Regeering kent het antwoord van den Koning van Birma op haar ultimatum nog nietmaar zij verwacht geen gunstig ant woord, en charterde reeds een zevental stoomboo- ten voor het vervoer van troepen. De Deensche Regeering moet voornemens zijn maatregelen van strengen aard te nemen tegen de vrijheid van het woord en van het ge schrift. Dat er te Kopenhagen weder ongeregeldheden zijn voorgevallen en het garnizoen is versterkt, wordt tegengesproken in Duitsche bladen; maar op de berichten kan men niet te best vertrouwen. De Keizer van Oostenrijk heeft in zijn toe spraken tot de voorzitters der Delegaties gewe zen op de hoogst vriendschappelijke betrekkin gen tot het buitenland. Het bezoek van den Keizer en de Keizerin van Rusland te Kremsier was een belangrijk teeken van het voortduren van die opgewekte en vertrouwelijke verstand houding tusschen de beheerschers der drie groote, elkander als buren begrenzende Rijken, welker beteekenis voor den vrede door den Keizer een jaar geleden werd aangekondigd. Bij het ernstig streven om, op den grondslag van een door ver dragen gewaarborgden rechtstoestand, vrede en orde in stand te houden, ondervonden wij, zeide Frans Jozef, de volledige medewerking van de overige Mogendheden van Europa. Deze eens gezindheid, ter verzekering van het groote belang des vredes, vormt het gewichtigst onderpand voor het welslagen van datgene, waarnaar de Regee ring in dezen geest streeftin vereenigiug met de overige Mogendheden, die het verdrag van Berlijn onderteekenden, in het Balkangebied de wettige orde te herstellen, welker onverwachte schending de rust en de welvaart der aldaar wonende volken ernstig in gevaar brengt. De eerbied voor verdragen en de handhaving der uit deze voortvloeiende rechten en plichten waren de grondslagen van het vertrouwen, dat de volken van den Balkan bij Europa genoteneen zelf standig politiek staatsleven kon op die voorwaar den hun deel zijn. Het behoud van den vrede, het handhaven der belangen van de Monarchie, zullen ook in ’t vervolg de voornaamste taak mijner Regeering zijn, zoo besloot de Keizer. De verklaring van Keizer Frans Jozef is dui delijk genoegmaar toch kan men er niet met zekerheid uit opmaken dat de vereeniging van ring van de hondenbelasting het middel van executie tegen nalatigen in de voldoening van den aanslag in toepassing te brengen. Ingekomen en tot eene volgende vergadering aangehouden is a. Een nieuw reglement van orde voor de vergaderingen van het Dagelijksch Bestuur. b. Een ontwerp tot wijziging der gemeente- begrooting, dienst 1885, met een plan tot het aangaan eener geldleening groot f 10,000. c. Het rapport van het onderzoek der be groetingen voor de dienst 1886. Daarbij worden onderscheidene voorstellen tot verlaging van posten gedaan. Ook wordt de vaststelling van eene verordening tot regeling van de gemeente politie voorgesteld. Bij de arm voogdij begroetin gen wordt een andere regeling van de genees kundige armenpractijk aanbevolen. Men wenscht deze op te dragen aan 4 geneeskundigen: 3 tegen f 800 en 1 tegen f 250 per jaar. Daarnevens wil men twee vroedvrouwen op f 300 benoemen. Te Sneek worden als candidaten voor de Tweede Kamer genoemd de heeren Tak van Poortvliet, B. H. Heldt, A. Moens, Binnerts, J. Kuypers en P. J. G. van Diggelen. Voor eenigen tijd, toen nog slechts de vaca ture in uitzicht bestond, werd aan de kiezers in Sneek in overweging gegeven, den heer Heldt af te vaardigen. Wij zouden dit eene zeer ge- wenschte eandidatuur achten. De heer Heldt kan als de vertegenwoordiger worden beschouwd van de denkbeelden der werklieden-vereenigingen in ons land, en het ware billijk hem de gelegenheid te geven, dezen in het Parlement ter sprake te brengen en te verdedigen. De kiezers te Sneek hebben het thans in hunne macht om over quaes- tien, die algemeen besproken worden, het oor deel der Volksvertegenwoordiging te vernemen. Als merkwaardig voorbeeld van begripsver warring nemen wij het volgende uit de Standaard over, die botweg bezoldiging met bedoeling ge lijk stelt. Zij schrijft het volgende „Althans de bedeelden wil ons vrijheidlievend liberalisme voorshands nog van de stembevoegd heid uitsluiten. Hier is iets voor te zeggen. Mits, en hierop dient al meer alle nadruk ge legd, mits dan ook van de stembus geweerd worden lo. Alle personen, die niet slechts een kleinen onderstand, maar heel hun traktement uit de kas der overheid ontvangen. Dus alle ambtenaren van Rijk en gemeente. En dat wel op dien grond, dat vrij tegenover de overheid nog meer is hij, die alleen maar vrij doktert, dan een man wiens gansche bestaan voor zich en zijn gezin geheel en uitsluitend aan de gunste van de overheid hangt. 2o. Alle personen, die als directeuren of deel hebbers van machtige vereenigingen, genoot schappen of maatschappijen, belangrijk financieel belang hebben bij zekere wetten of ministerieele regelingen. Het is toch de dwaasheid zelve, een armen stumper te weren, omdat hij eens een gratis breukband van zijn armbestuur kreeg, en kiezer te laten tien, twaalf machtige heeren, die door hun invloed een regeeringsbesluit weten uit te lokken, dat hun duizenden bij duizenden guldens in den zak brengt. En 3o. alle vaders of voogden, die voor hun kinderen of pupillen aan een lagere, middelbare of hoogeschool minder betalen dan den kosten den prijs. Of is het niet ongerijmd, een kleinen man stom aan de stembus te maken, omdat hij ’s winters een derdehalfhonderd zwavelachtige turven krijgt, en aan de groote heeren het woord te gunnen, voor de opleiding van wier zonen aan de acade mie ’s lands kas een duizend gulden ’s jaars bijpast. En daarom van tweeën een Of alle bedeelden vrij, of alle bedeelden van de stembus geweerd. Maar in geen geval weer een doorlaten van de groote heeren, en het hek dicht voor den klei nen man. Daartegen komen we in naam van gelijkheid en vrijheid, ja, in den naam onzes Heeren Jezus op, die nooit wilde dat men de armen achter zou stellen”. Het is bijna 24 uren verboden geweest te Amsterdam op straat te roepen„Recht voor Allen, twee centen!” Vrijdagavond werden voor dat feit vier colporteurs van het socialistische blad in hechtenis genomen. Zij hadden gewei gerd gevolg te geven aan het bevel der politie, welke den uitroep verbood. Spoedig werd er wat op verzonnen. Op den Nieuwendijk liepen een paar jongens, die luid keels „Recht voor Allenriepen achter den rondventer van het blad. Deze verkocht, maar riep niet; de knapen gilden maar verkochten niet. Men liet hen ongemoeid, daar het misdrijf schijnt te bestaan in de vereeniging van roepen en verkoopen. Zaterdagmorgen vervoegden twaalf dier col porteurs zich, toegerust met hunne tasschen vol bladen, ten stadhuize, om den burgemeester te spreken. Deze kon hen toen niet ontvangen, doch om één uur werden twee der bezoekers bij hem toegelaten. Na een onderhoud, dat eenigen tijd duurde, stemde de burgemeester er in toe, dat zij bij den verkoop titel en prijs van het blad zouden noemen. Het verbod was dus weer opgeheven. ’<*1 1 Bolswardsclie Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1