NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD HSWAR» EK WOKSERADEEI. B. H. HELDT. No. 46. RUST ROEST. 1885. Vier en Twintigste Jaargang. BINNENLAND. BUITENLAND. ■SEL KORT VERSLAG DONDERDAG 12 NOVEMBER. VOOR Gemeente Bolsward, Op I>i\siia<« 1O Novemher fSS», ’s avonds ten 9 ure. '1® de plotseling even als de ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Wij hebben vele menschen gekend, die een Wonseradeel, 7 Nov. In de heden gehou den vergadering van den Gemeenteraad is 1. Wijziging gebracht in de gemeente-be- grooting, dienst 1885. 2. Vastgesteld: Een plan voor Het Fransche Ministerie heeft zijn ontslag aangeboden. De President der Republiek heeft geweigerd het aan te nemen, daar hij meent dat de tegenwoordige samenstelling van het Kabinet beantwoordt aan den toestand, die uit de verkie zingen is voortgekomen. Tengevolge der weigering van den President der Republiek heeft het Mi nisterie besloten voor de Kamers te verschijnen en eenvoudig de beide Ministers (Pierre Legrand en Hervé-Mangon), die niet herkozen zijn als af gevaardigden, te laten vervangen. De voorloopige wet, welke de Deensche Re- geering tot „aanvulling” van het wetboek van strafrecht heeft uitgevaardigd, behelst 8 artikelen en wordt geacht noodig te zijn ter bescherming van de openbare orde en rust. Art. 1 luidtWie door woord of schrift, tot het publiek in het al gemeen of op vergadeiingen, handelingen aanbe veelt, die onder de strafwet vallen, wordt als voor het opzetten tot strafbare handelingen of wegens pogingen daartoe gestraft. Wie op genoemde wij ze het plegen van misdaden als verdienstelijk of als prijzenswaardig voorstelt, wordt met gevan genis gestraft. Art. 2. Wie openlijk of onder de hand, personen, die voor het leger of de vloot zijn ingeschreven, tot ongehoorzaamheid aan spoort, wie dienstplichtigen aanraadt, een bevel om onder de wapenen te komen, niet te gehoor zamen, of er toe aanspoort, wordt met gevange nis of, onder verzwarende omstandigheden, met dwangarbeid gestraft. Art. 3. Wie met woord of geschrift, tot het publiek in het algemeen of op vergaderingen of hoe ook, op eene wijze, die de openbare rust en orde in gevaar brengt, klassen of gedeelten der bevolking tot haat en verbitte ring of tot geweld tegen andere klassen of gedeelten der bevolking aanzet, wordt met gevangenis gestraft. Art. 4. Wie verzonnen of verwrongen feiten openbaar maakt of ver breidt, om daardoor inrichtingen van den Staat of beschikkingen der Regeering gehaat en veracht te maken, wordt met gevangenis gestraft. Art. 5. De handel met wapenen is aan het op zicht en de controle der politie onderworpen. Overtredingen der daaromtrent gegeven voor schriften worden met gevangenis of geldboete gestraft. Art. 6. De bepalingen dezer wet zijn slechts toepasselijk, wanneer de algemeene straf wet geene zwaardere straffen bedreigt. Art. 6 en 7 behandelen de wijze van procedeeren en in art. 8 wordt bepaald, dat ambtenaren, die krach tens deze wet worden bestraft, hunne betrekking verliezen evenals gepensioneerden hun pensioen. Ter uitvoering dezer wet, die met een aantal voorschriften der Grondwet in strijd moet zijn, is de medewerking noodig van staats- en politie ambtenaren, die alleen den eed op de Grondwet ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, De ploeg, die werkt blinkt zegt het spreek woord. Wanneer de man van studie, de man van kunst en wetenschap ophoudt met de be oefening daarvan, wanneer hij den rusttijd is ingetreden, neemt zijne werkkracht langzamer hand af, terwijl in diezelfde mate zijn verstand en geheugen verminderen hij roest. De werk man, die jaren lang met ijver en lust zijn vak heeft bediend, zal, wanneer hij het vaarwel zegt en rustig gaat leven, later niet meer met die zelfde ambitie nogmaals de handteering uitoefe nen hij is er aan ontwend en wat hem vroeger licht viel valt hem thans zwaar. Zijne leden zijn niet meer zoo lenig, zijne krachten niet meer zoo groothij roest. In het algemeen elk die niets meer aan zijn vak doet, elk die niet meer zorgt op de hoogte te blijven, elk die denkt ik weet er nu genoeg van roest, ’t Is daarom de plicht van ieder mensch om steeds onderzoeken de te blijven, om zijne leden aan nutte werk zaamheid niet te ontwennen, om niet in te dom melen als zij die levend dood zijn, maar om te werken zoolang het dag is, dat wil zeggenzoo lang het leven duurt. Rust roest is een waarschuwende stem voor allen, die meenen, dat ze wel eens een tijd lang rust kunnen nemen, om later met vernieuwden lust de werkzaamheden wederom ter hand te nemen. Die eenmaal, ’t zij voor korteren of langeren tijd de rust is ingetreden, roest, geraakt achteruit, terwijl met den dag de belangstelling vermindert. Voor studeerenden is de rust niet minder noodlottig dan voor hen, die in een vak of bedrijf werkzaam zijn. Men verschuift tevens het beginnen tot den volgenden dag en heeft lang werk om den roest te verwijderen, die on derwijl vrij wat is ingevreten en het is de vraag of onze hersenkas of onze lichaamskracht nog dezelfde vatbaarheid en gespierdheid bezitten als ze voormaals hadden. Er moet voor den mensch een rustelooze beweging zijn. Op de baan van ontwikkeling moet hij voort. Stilstand is achteruitgang. Steeds vooruitgestreefd. De rust is doodemï voor den mensch. Zij verlamt de veerkracht, zij doodt den geest, zij sloopt het lichaam. In de natuur is alles werkzaam, dat schijnbaar rust werkt nog voort. Zou dan de mensch, tot werkzaamheid geschapen, mogen en kunnen rusten hebben afgelegd. Het schijnt, dat men vreest, dat vele de verlangde Grondwetschennis, die vol gens de wet als landverraad strafbaar is, zouden weigeren te volvoeren. Daarom stelt een con servatief blad voor, alle ambtenaren door eene voorloopige wet van hun eed op de Grondwet te ontslaan. Een nieuw korps gendarmerie wordt gevormd. De officieren worden benoemd door den Koning, de onderofficieren door den Minister van Oorlog. De soldijen zijn veel booger dan die van soldaten. Wat er omtrent het programma der Ooster- sche Conferentie wordt vernomen, is niet zeer bemoedigend voor Bulgarije en het blijvend succes van den „coup d’état” van Vorst Alexander. De Turksche gedelegeerden zullen het voorstel doen om den vorigen toestand in Bulgarije te herstellen. „Ondanks de onzekerheid van den toestand, zegt de Berljjnsche correspondent der Köln. Zeil., en de talrijke geruchten over Rus- land’s plannen, hoort men hier van verschillende zijden bevestigen, dat het herstel van den vorigen toestand hot eerste op het programma der Con ferentie staat. De hoop op een vredelievende oplossing wordt hier evenwel nog niet opgegeven”. Het nieuwe Partelement in Engeland zal waarschijnlijk in het begin van Januari, worden bijeengeroepen, maar slechts om te voldoen aan een formaliteit; het zal dan weder voor eenigen tijd verdaagd worden. Voor hoelang dit zal zijn, hangt af van den uitslag der verkiezingen. Zen den de kiezers een liberale meerderheid naar het Lagerhuis, dan neemt het Ministerie-Salisbury terstond zijn ontslag en wordt er een nieuw Ka binet gevormd. Behalen echter de conservatie ven de overwinning, dan zal de verdaging niet langer duren dan noodig is om het programma voor de zitting op te maken. Is de uitslag twij felachtig, dan blijft het conservatieve Kabinet aan het bewind, totdat het bij een motie van vertrouwen in de minderheid mocht blijken te zijn. Volgens tijding uit Mandalay, heeft Koning Theebau, zoodra hij het Engelsche ultimatum ontving, zijn Ministerraad bijeengeroepen, en den volgenden dag de consuls van Frankrijk en Italië geraadpleegd, die hem aanraadden de Engelsche voorwaarden aan te nemen. Niettemin heeft Theebau zijn generalen bevolen zich gereed te houden, omdat men waarschijnlijk zou moeten vechten. Eenige dagen geleden werden de roerende goederen van den te Presburg overleden schouw burgdirecteur Zelt in publieke veiling verkocht. In een kastje bevonden zich o. a. vijf duizend briefjes door dames geschrevenzij waren in enveloppen en pakjes gerankschikt die met ge kleurde linten waren toegebonden, en een vriend van den overledene heeftdeze billets-doux gedeel telijk vernietigd en voor een deel aan de schrijf sters teruggezonden. Verder vond men nog vijf-en-twintig dames- handschoenen, een groot aantal verdroogde rozen, haarlokken, linten enz. Eenige vrienden van den doode kochten kleine souvenirs en het overige gedeelte der nalaten schap ging naar alle windstreken. Servie. Uit Belgrado en uit Nisch wordt ge meld dat een complot om den Koning te ver moorden is ontdekt. Men zegt, dat het uitgegaan is van eenige vrijwilligers en dat een bloedver want den pretendent Peter Karageorgevics aan het hoofd stond. De reis der Koningin naar Nisch wordt met die ontdekking in verband ge bracht. Het proces der Engelsche Kroon tegen den heer Stead, hoofdredacteur der Pall Mall Gazette, den heer Booth, officier van het heilsleger en te gen twee andere aangeklaagden, wegens de ont voering onder de bekende omstandigheden van de kleine Elisa Armstrong, is Zaterdag, den twaalf den dag sedert het begin, geëindigd. De jury sprak het schuldig uit over den heer Stead en vrouw Jarett en verklaarde de heeren Booth en Jacques niet schuldig. De rechter zal het vonnis niet uitspreken, voor dat de jury uitspraak heeft gedaan op het andere punt der beschuldiging, betreffende het onder zoek, waaraan het kind is onderworpen geworden. De nieuwe Belgische bierbelasting zal reeds den len Januari 1886 in werking treden. Vol gens de Köln. Zeitung staat zij, wat den invoer van Duitsche bieren in Belgie betreft, vrij wel met eene verbodsbepaling gelijk. Vooral Beiersch bier zal zeer zwaar worden belast en in Belgie voortaan onder de artikelen van weelde gerang schikt moeten worden. 2. Missive van heeren Voogden van het St. Anthony-Gasthuis, waarbij eene voordracht wordt ingezonden ter vervulling eener buitengewone vacature. Aanbevolen worden de heeren J. H. Kingma en K. van Ringh. 3. Vernieuwing van twee bureau’s van stem opneming bij verkiezingen. Benoemd voor stembureau 2e Kamer de heeren B. D. Eerdmans en P. J. de Boer. Idem Gem. Raad de heer R. J. Vos. 4. Benoeming van een geneesheer voor de armenpraktijk. De heer Dr. J. M. Nieubuur met algemeene stemmen herbenoemd. 5. Advies van Burgem. en Weth. op het adres van de schippers-vereeniging „Schuttevaer” tot uitdieping van een gedeelte der Lollumervaart. Het advies luidt gunstig op ’t verzoek te be schikken. Ter visie gelegd. a. Een plan voor eene geldleening groot f 10.000. b. Eene verordening tot regeling der bezol diging enz. van de ambtenaren der gemeente-po- litie. (De jaarwedde is voor de veldwachters op f 450, voor de politiebedienden op f 250 en voor de nachtwachten op f30 bepaald.) c. De begroeting voor 1886 met een totaal der ontvangsten van f 119.775,28 en der uitga ven van f 119,771,095. (De hoofdelijke omslag is op f59,750 uitgetrokken. Voor het armwezen is f31,699, voor het onderwijs f26,737,17 en voor aflossing en rente van schuld f24,529 ge raamd.) 3. Besloten a. Eervol ontslag te geven aan H. ten Zweege als onderwijzer aan de school te Exmorra, in te gaan 1 January 1886, uit aanmerking, dat het getal leerlingen aan die school, tengevolge van het openen eener bijzondere, tot 37 is gedaald. b. Te Makkum eene vroedvrouw op eene jaar wedde van f 300 aan te stellen. c. Aan eene commissie op te dragen, te die nen van advies over eene regeling van de ge neeskundige armenpractijk. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de heeren R. H. Zijs- ling, T. H. Brandsma en D. T. de Jong. Men schrijft Als bewijs dat het aantal onderwijzers be langrijk is toegenomen, moge dienen, dat voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de armenschool te Wageningen (jaarwedde f 600), zich reeds 60 sollicitanten hebben aangemeld, terwijl de termijn van aangifte nog niet eens is. gesloten. Op negen-en-vijftig jarigen ouderdom stierf jl. Zondag te Langbroek in Utrecht mr. C. Th. graaf van Lijnden van Sandenburg, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Hij heeft eene groote rol vervuld in de poli tieke geschiedenis van ons land. Bij herhaling trad hij op aan het hoofd van onderscheidene departementen. Het eerst als Minister van Eeredienst in 1866, daarop in 1874 als Minister van Justitie, in 1879 als Minister van Buiten- landsche Zaken en in 1881 als Minister van Financiën. Steeds gaf hij bewijzen van volko men op de hoogte te wezen van zijne taak en behartigde met ijver, toewijding en talent de be langen hem opgedragen. Vóór hij eene portefeuille aanvaardde, was hij verscheidene jaren lid van de Tweede Kamer; nadat zijn Kabinet in 1883 door dat van den heer Heemskerk was vervangen, kozen de Pro vinciale Staten van Utrecht hem tot afgevaar digde der Eerste Kamer. Hij behoorde tot de rechtzinnige richting, maar bij hem ging staatsbelang boven partijbelangen de politiek-confessioneelen erkenden hem dan ook niet meer als een der hunnen. Als redenaar en debater verwierf graaf van Lijnden zich in het Parlement grooten naam en hij genoot des Konings vertrouwen in hooge mate. Zijne verheffing tot graaf was eene erkenning van de diensten, door hem aan den Koning in diens particuliere aangelegenheden bewezen. Hij was een der mannen van beteekenis van onzen tijd, die aan den adel zijner geboorte groote gaven als staatman, edele beginselen en fijne vormen paarde. Een dezer dagen verschenen vlugschrift bevat eene aanwijzing hoe in de school van kos teloos onderwijs een krachtig middel te vinden is om de armoede te overwinnen. Als zoodanig geeft de schrijver, de heer Bouw meester, het volgende middel aan „Zoodra een kind ter school komt op 6 of 7- jarigen leeftijd, ontvangt het als eerste bezitting een lei en een boek, waarop in duidelijke cijfers de waarde vermeld is; het krijgt verder een schoolspaarbankboekje benevens twee formulieren Rijkspostspaarbank tot het opplakken van cents- zegels, het een voor de schoolspaarbank, het andere voor de buiten de school bespaarde gel den. Bij overgang in een hoogere klasse moet het kind zich zelve boeken, leien en schrijfboeken aanschaffen door afschrijving van het bedrag, werkzaam leven achter zich hadden en eindelijk de lang gewenschte rust genoten. Heel lang hadden ze er geen genot van. Wij stellen ons voor wanneer ze in hun werkkring waren ge bleven, dat ze langer hadden geleefd. Hun levens genot was ook niet zoo groot als ze zich hadden voorgesteld. Menigmalen kwelde hen de verveling. Gelukkig voor hen, die er dan nog een lieve lingsbezigheid op na hielden, die hen den tijd kortte, of die er aan gewend waren om in ’t maatschappelijk leven nog iets meer te doen dan de vroegere werkkring aanwees. Een mensch kan op zekeren leeftijd wel een ambteloos leven leiden, doch dan moeten er bronnen zijn waaraan hij zijn rusteloozen geest kan laven, dan moet er iets zijn dat hem bezig houdt, anders kwijnt hij weg of sterft soms plotseling even als de roest het ijzer verteert. De roest verteert alles, spaart niets. Dagelijks doet de mensch die ervaring op. Onbewoonde huizen hebben in den regel meer te lijden dan die welke bewoond worden, Kleeren die gedragen worden mogen slijten, die men niet draagt worden door de mot verteerd. Honderde voorbeelden bewijzen het spreekwoord. Doch ook op landen en steden is het van toepassing. Een nijver, werkzaam volk wordt groot, komt tot bloei en welvaart. Leven en beweging geeft geluk en voorspoed. Vergelijk daartoe eens Belgie met Spanje. Het eerste land heeft groote steden, die met den dag toenemen in bevolking het tweede land heeft wel groote steden, die herin neren aan vroegere grootheid, toen de nijvere mooren er nog leefden, doch ze nemen eer af dan toe. Het eerste land is den blinkenden, het laatste den roestenden ploeg gelijk. Toen Thorbecke sprak „Als Amsterdam de hartaar van Nederland is dan slaat de pols heel flauw”, roestte de stad. De ware fleur werd er niet gevonden. Dat woord heeft de Amsterdammers uit den dommel gewektde werkzaamheid is weer begonnen en thans blinkt de stad weer als een parel aan de kroon van Nederland. De ploeg, die werkt blinkt en ’t stille water stinkt. Laat deze spreuk ons allen een spoorslag zijn om door te werken, om nuttig bezig te zijn zoo lang wij leven. Werkzaamheid is de bron van geluk. In veel gevallen moge het goed zijn, dat iemand de plaats ruimt om die aan jeugdiger krachten af te staan, welnu hij ga heen, doch dan geen ledigheid, maar nog immer werkzaam gebleven. In nutte werkzaamheid is het geluk alleen te vinden. Die hier niet werkt, ’t zij hij oud of jong, rijk of arm zij, is het plekje, dat hij op aarde inneemt, niet waard. II. A. BI. V-AJNT 2D2EJNT JDEJR Punten van behandeling 1. Adres van J. S. Oosterbaan om restitutie van beloopen boeten bij het maken van de steenen walmuur aan de Stoombootkade. Geadviseerd vrij te stellen de boete van f300, de overige vrijstelling van boete te wijzen van de hand. In de centrale verga dering der liberale Kies- vereenigingen in liet District Sn eek, Zaturdag 7 November j.l. te Sneek gehouden, is met 20 van de 27 uitgebrachte stemmen tot Candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, ter vervulling der vacature Mr. Ph. van Blom, gekozen de heer B. H. HELDT van Amsterdam. Wij ondersteunen deze candidatuur met volle overtuiging en rekenen er op, dat kiezers van alle richtingen op dien heer hunne stem zullen uit brengen. Zijn persoon is geacht in de stad zijner inwoning de kiezers aldaar kozen hem tot lid voor den gemeenteraad. Zijn naam is bekend door heel het land. Hij is een waar dig vertegenwoordiger van den vier den stand, een krachtig tegenstander van de partij der revolutie, van Nieu wenhuis, Fortuin e. a., een anti sociaal democraat. Dat hij zijn denk beelden over het kiesrecht ontwikkele te midden onzer volksvertesenwoor- digers, achten wij van groote betee kenis. Hij kan ze dan toetsen aan de gevoelens zijner medeleden. Met zijn staatkundig-maatschappelijk pro gramma kunnen wij ons, in alge- meenen zin, vereenigen. Wij bevelen zijne keuze ten zeerste aan, hopen dat een iegelijk zijn kiezersplicht zal vervullen op 17 November a.s. en zijne stem uitbrengen op >1 7 Ml Bolswardsche Courant AAS- 'M'/.' tea DER VERGADERING

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1