NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD oeswaro wwmmi De Martha-stichting. No. 49. I Vier en Twintigste'Jaargang. 1885. VOOR DONDERDAG 3 DECEMBER. BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 3 DECEMBER, E geheele of gedeeltelijke ,g y De «IfrltTear.. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. r- i $KXXXXXXXXXXXXXXXXX$ bevoegdheid te geven om vrijstelling te verleenen. Dat er reeds een wapenstilstand zou zijn gesloten tusschen de Bulgaren en Serviërs is ge bleken onjuist te zijn. Te Belgrado laat men het zelfs voorkomen als zou de positie iets in ’t voor deel van Servië zijn veranderd. Waarom? Om dat een gerucht spreekt van het innemen van Widdin door der Serviërs Omdat Koning Milan naar Nisch is gegaan De eenige reden voor Servië’s nieuwe hoop zou kunnen gelegen zijn in den steun, dien Oosten rijk verleende. Oostenrijk moet reeds zijne troe pen in de Herzegowina hebben saamgetrokken, terwijl drie regimenten infanterie in Bosnië een militair cordon zullen vormen. Het is te hopen, dat Vorst Alexander wijs genoeg zal zijn, zich tevreden te stellen met zijn bewonderenswaardig succes. Hij is te Pirot en kan daar zeer gunstige vredesvoorwaarden voor schrijven. De Mogendheden zullen niet kunnen beletten dat hij met eer en voordeel uit dezen hem onrechtvaardig aangedanen oorlog huiswaarts keertook niet al is Rusland nog zoo zeer te leurgesteld en al wordt de conferentie te Kon- stantinopel het niet eens. Engeland en Rus land zijn meer dan ooit in deze queastie lijnrecht tegenover elkaar geraakt. Te Nisch zal Koning Milan waarschijnlijk niet zeer vriendelijk worden ontvangen. De geheele stad is opgevuld met zieken en gewonden. Er heerscht angst, verergerd door de lafhartigheid van vele soldaten, die zich zelven wondden, om zich van het oorlogsveld te kunnen verwijderen. Zulk een demoralisatie heeft even grooten invloed ten kwade, als de heldhaftigheid van het Bul- gaarsche leger ten goede in zijn omgeving. Madrid. 30 Nov. Eene legerbende is in de provincie Lerida verschenenmaar weldra uit eengedreven door de boeren. revolutie. En meent iemand dat dit liefdebetoon zich slechts openbaart bij ééne richting en wel meer bepaald bij de Protestantsch-rechtzinnige. Ik ontken niet wat daar geschiedt, maar merk alleen van de laatste weken even op, dat de vrijzinnige jonkvrouw Snoïick te Enkhuizen aan legaten schonk een kapitaal groot f 278.000, dat het hoofdbestuur van den Protestantenbond een legaat ontving van eene dame evenzeer, groot f 10,000 en dat verleden week aan waarde in effecten geschonken werd f 6000, voor godsdienst onderwijs, vanwege dien bond te geven in Har derwijk. Zoo is er een edele naijver en be denke een iegelijk dat roemen niet oorbaar is. M. E. van der MEULEN. Bij al het godgeleerd geharrewar, bij al het staatkundig gekibbel, bij al het gekrakeel binnen- en buitenshuis, bij al het geschreeuw van de Nieuwenhuisens en Fortuyns Wie zijn de dieven; wie zijn de moordenaars gaat de liefde in stilte haar weg. Miss Mulock moge geluk hebben in haar „leekepreek”, dat er vaak ondoordacht, uit gemakzucht, onverstandig, uit hoogmoed enz. enz. wordt gegeven. Zij zal moeten en ook willen erkennen, dat er zeer dikwerf en op ieder gebied en door menschen van allerlei richting, op de meest edele wijze wordt gegeven, door zeer en weinig vermogenden. Ik ben dag aan dag verbaasd over de groote en kleine sommen, die onophoudelijk worden beschikbaar gesteld voor de beste doeleinden. Het weldoen is een teeken des tijds. Ik zal niet graag kwaad spreken van den „goeden ouden tijd”, maar die zou willen ontkennen, dat onze tijd zich bijzonder onderscheidt, door het opsporen van allerlei middelen, om armoede te voorkomen, om de zonde te bestrijden, om kranken en gebrekkigen te genezen, om nooden en ellenden te lenigen, dien verdenk ik dat hij een bril draagt met zwart gekleurde glazen. Alle materialisme en lichtzin en verdorvenheid ten spijt, gaat de Engel der liefde dagelijks rond en toont aan, dat in duizende menschenharten, nog heel wat anders woont, dan alleenlijk geneigdheid tot alle kwaad. Ik ben verzekerd dat in deze zelfde week, niet alleen duizende geestigheden, aardigheden, losse grappen, ter gelegenheid dat de groote Sint over onze schoorsteenen rijdt, zullen worden verzonnen en geuit of ten uitvoer gebracht, maar dat in menig gezin een weldadige rechterhand iets zal doen of geven, zóó dat de linker ’t niet eenmaal merkt. In deze week wordt hier ter stede weer een poging gedaan, om voor het tegenwoordige en het toekomende, aan menschen, die in najaar en winter weinig of geen werk hebben, een nuttig en niet onvoordeelig handwerk te loeren, een of meer. En zoo gaat het voort, nu hier dan daar, in spijt van alle mopperaars, van alle betweters. Naast mij ligt een blaadje, getiteldVerslag der ontvangen liefdegaven voor de „Martha- stichting” te Alfen a/d Rijn van 8 Augustus tot 7 November 1885. Met alle vertrouwen zou ik aan mijne lezers durven vragenkent gij deze stichting, zelfs wel bij name Zietdaar nu weer een inrichting, die stil haar weg gaat en zeer zegenrijk werkt, maar die ook al weer een bewijs is, voor’t geen ik boven schreef, dat er werkelijk behoefte is om wel te doen, in de dagen, die wij doorleven. Weet gij, hoe zij ontstond en wat zij beoogt? De tegenwoordige directeur, de heer G. I. van Apeldoorn, schrijft in een voorwoord met recht: „Ongedacht, ongezocht onstond zij”. In October nam. van 1882 nam zekere heer Smit te Alfen a/d Rijn, nu overleden, drie ongelukkige kinderen in zijne woning op. Zij waren verwaarloosd, verlaten. Hij en zijn vrouw voeden ze op. Ze had den daarvoor geen geld. Ze vroegen en kregen. Zij ontmoetten meer kinderen, lichamelijk en zedelijk diep ongelukkig. Ze hadden kunnen zeggen, even als gij en ik, wij voelen ons niet geroepen om onzen tijd, onze rust op te offeren, aan een in zooveel opzichten onverkwikkelijk werk. Maar dat heb ben ze gelukkig niet gezegd. En zoo is er in enkele jaren een stichting ontstaan, die bij het toogenomen aantal kinderen, behoefte kreeg aan een tweede gebouw. Nauwelijks was dit bekend, of een onbekende gaf daarvoor de kapitale som van f 17000, terwijl bovendien geschonken werd aan kleine giften een bedrag van f382.21. De opgenomen kinderen worden niet alle kosteloos opgenomen. Door menschenvrienden en gedeeltelijk door ouders werd in drie maanden betaald f 1933.60. Aan liefdegaven werd ont vangen f 1015.53, benevens tal van kleding stukken, eetwaren en vruchten. Als een bewijs, dat de stichting in Alfen zelf ter goeder naam en faam staat, kan gelden dat juist uit die plaats steeds zeer vele giften toevloeien. Een zeer goede maatregel is, dat van de namen der gevers en geefsters alleen de aanvangletters worden vermeld. Dit is ter verantwoording voldoende en toch worden de namen der weldadigen niet te zeer den volke verkondigd. Het doet goed te lezen, dat er evengoed giften inkomen van f „.25 als van f 25, want het is een zeer on gelukkig denkbeeld, dat onze gift van enkele stuivers niet helpen zou. Gij kent immers het geestvolle woord van den „beker koud water”, die zoo groot een weldaad kan zijn? Er bestaat een bestuur over deze stichting, waarvan de leden in onderscheiden steden en dorpen van ons vaderland wonen. Vraagt gij naar de richting der mannen die aan haar hoofd staan? Dan geloof ik, dat deze de practische rechtzinnige is, maar gelukkig bemerk ik niets van het op den voorgrond treden van het leerstelsel. Het is ’t hart dat spreekt en zoolang de liefde aan het woord is, doet de richting geen kwaad, of liever ontmoeten de verschillende richtingen elkander. Ik besprak deze stichting, ook in de hoop, dat deze of gene er een gave voor zou willen afzonderen, maar vooral om door haar mede aan te toonen, dat een groot deel van het volk de schreeuwers schreeuwen en de kijvers kijven laat en voor zich zelf in stilte arbeidt aan het werk der liefde. Een volk dat zulke levenskracht bezit sterft niet, een natie die zoo voor haar armen en verwaarloosden zorgt, maakt geen De Koningin van Spanje heeft Zaterdag den eed op de Grondwet afgelegd. Toen zij met haar dochtertje aan het koninklijk paleis te Ma drid aankwam, werd zij daar door eene talrijke volksmenigte begroet, die juichte„Leve de Koningin„Leve de Prinses van Asturie Het lijk van Koning Alfonso is naar het Es- curiaal overgebracht. Een correspondent van de Parijsche Temps heeft een onderhoud gehad met Don Carlos te Venetië. Deze heeft verklaard, dat het zijn voor nemen is, zich voorloopig rustig te houden en eerst dan gewapenderhand in de Spaansche zaken tusschen beide te komen, als tengevolge van een republikenschen opstand een anarchie in het land is ontstaan. Hij geloofde niet, dat het der Re gentes gelukken zal, de rust en orde te bewaren. Mocht zij echter daarin slagen, dan zou hij en kel zijn persoonlijk recht vrijwaren. Het nieuwe Ministerie waarin de heer Na varro, die bedankte, vervangen is door den heer Gamazo als Minister van Koloniën, wordt door de pers zeer welwillend ontvangen. Tot gezant te Parijs is benoemd de heer Al- baceda, tot gezant bij het Vaticaan de heer Groizard. Aan de Köln. Zeit. wordt door iemand, die goed op de hoogte is van de toestanden in Spanje, de verzekering gegeven, dat het Koningschap de meeste kans heeft, een duurzamen regeerings- vorm te worden indien althans de Regeering geen dwaze dingen doet. De republikeinen noch de Carlisten zijn machtig genoeg, zich op dit oogenblik te doen gelden. De Baskiërs zijn wel gesteld geworden in vergelijking bij vroeger; zij zullen Don Carlos bezwaarlijk anders dan als een avonturier kunnen beschouwen, die boven dien zeer waarschijnlijk niet met ’s Pausen zegen zal worden toegerust, gelijk vroeger door Pius IX. Terloops zij vermeld, dat Don Carlos zijne zich te Parijs bevindende kostbare wapenrusting en zijne wapenverzameling te Londen voor 150,000 p. st. den heer Brett te Londen te koop heeft aangeboden. Die gelden zullen wel eene an dere bestemming hebben dan om zijne schulden te betalen. Bij den Duitschen Rijksdag zijn de wets voorstellen, strekkende tot bescherming van den werkman, die reeds vroeger door de socialisten, de conservatieven en de centrum-partij zijn ter tafel gebracht, maar toen schipbreuk leden, op nieuw, in eenigszins gewijzigden vorm, ingediend. Wat de sociaal-democraten verlangen kan in dezer voege worden omschreven: vaststelling van den werktijd op hoogstens 10 uren daagsver bod voor den arbeid van kinderen beneden de 14 jaarbepaling van den werktijd der jonge lieden van 14 tot 16 jaar op hoogstens 8 uren daagsverbod van werk op Zon- en feestdagen; beperking van nachtwerk; verbod voor sommigen arbeid van vrouwenwerkafschaffing de ver plichting dat werklieden beneden de 21 jaar een dienstboekje er op na moeten houden; invoering I van werkbureau’s scheidsrechtelijke colleges, Ka mers van Arbeid, enz. en deze lichamen, samen gesteld door middel van verkiezingen, te belasten met de uitvoering der wetten en besluiten ter zake van arbeid, de genoemde Kamers ook met de vast stelling van een minimum bedrag van loon; voorts afschaffing van het recht tot uittreding uit eene zoogenaamde canlitie. Ten slotte verlangen zij, dat alle beperkende bepalingen in de wet op het recht van vereeniging en vergadering voortaan niet meer toepasselijk zullen zijn op vereenigin- gen tot regeling van loon en werk, tot oprichting van vakscholen of van bibliotheken, alsook niet meer op ondersteuningsklassen en werkgenoot- schappen. De conservatieven willen de bevoegdheid tot optreden als zelfstandig handwerksman afhanke lijk stellen van een verplicht bewijs van bekwaam heid. In hun vorig ontwerp hadden de voorstel lers alle handwerk ten dien opzichte onder voog dijschap der openbare autoriteit geplaatst. Wegens de vele protesten, juist van handwerkslieden, tegen dat denkbeeld, is dit nu zoodanig gewijzigd, dat hetgeen toen in het ontwerp aan de overheid was opgedragen, thans is overgebracht op vak- commissiën. De centrumpartij eindelijk wenscht: verbod van Zondagsarbeid in fabrieken, werkplaatsen en op bouwterreinen beperkingen in den geest van het voorstel der socialisten (werktijd van 11 uren daags, verbod van fabriekarbeid door kinderen beneden de 14 jaargroot beperking in den ar beid van vrouwen, enz.) Deze partij wil echter meer acht geven op gevallen, voor welke het nuttig of noodig zou zijn, aan de autoriteiten de hetwelk echter zoo tevreden was over de uitvoe ring (vooral van het nastukje), dat allen een parig getuigden, dat het jammer was, dat er niet meer publiek van profiteerde. De acteurs mogen echter hunne voldoening vinden van een klein maar dankbaar publiek, een aangenamen avond te hebben verschaft. Een werkman haalde de vorige week de door vier zijner kinderen in de „spaarkas voor kinderen uit den arbeidersstand” te Leeuwarden ingebrachtte gelden, ten bedrage van ongeveer f40 terug, om daarvoor kleeren voor hen te koo- pen. Bij de opmerking van een der bestuurde- ressendat is een aardig sommetje,” zeide de man „ja juffrouw, door dagelijks een dubbeltje voor borrels te sparen, heb ik dit bij elkaar ge kregen.” Bolsward. In de jaarlijksche algemeene vergadering 30 November j.l. te Amsterdam ge houden, van het Nederlandsche Bond voor Alge meen Kies- en Stemrecht, is op voorstel van den Sociaal-Democraat Fortuyn, ondersteund door den heer F. Domela Nieuwenhuis, met 48 tegen 11 stemmen aangenomen de volgende motie: „De vergadering, overwegende, dat het lid van den Bond B. H. Heldt bij zijne verkiezings- redevoering in Friesland ontrouw is geworden aan het beginsel, neergelegd in Art. 1 der sta tuten, protesteert tegen deze handelwijze van dat lid, en verklaart, dat hij, als zijnde geen voorstander van algemeen stemrecht, niet lan ger als lid kan worden beschouwd.” De heer Heldt had reeds te voren verklaard zich hieromtrent op deze plaats niet te willen verantwoorden en de vergadering verlaten. f Wij meenen onzen handeldrijvende ingezete nen geen ondienst te doen door de bekendma king van onderstaande, te meer nu reeds een handelaar van hier ook een schrijven ontving om prijsopgaven zijner artikelen. De N. Bott. Crt- schrijft De leden van de Zwarte Bende, het Flesschen- trekkersgild of onder welken naam men het be ruchte clubje oplichters noeme, blijven, zegt de D. C., nog steeds pogingen aanwenden hunne praktijken voort te zetten. Met het oog op het aanstaand St. Nicolaas- feest schijnen zij thans voornemens hunne be gunstigers surprises te bezorgen, althans een ban ketbakker te Dordrecht ontving van den beken den H. Schoemacher, thans wonende Nieuwe Vogelenzang 41 te Rotterdam, een allerbeleefdst verzoek om prijsopgaaf van „speculatie”. Aan die uitnoodiging is niet voldaan. De Arnh. Crt. schrijft De bekende Rotterdamsche chevalier d’indus- trie Schoemacher is op zeer aardige wijze in de val geloopen. Hij had namelijk eenige weken geleden aan een handelaar te Oosthuizen (Noordholland) een partij kaas besteld. Niet lang na de ontvangst daarvan deed hij een tweede bestelling, met de bepaling dat de eerste bij de ontvangst der tweede zoude worden betaald. Deze conditie liep geregeld af, doch volgde weldra daarop een derde bestelling, nu van zes honderd stuk kazen, onder dezelfde bepaling dat het bedrag van de tweede bestelling ad f 143, zoude worden betaald wannneer de 600 stuks zouden arriveeren. Door die spoedige orders kreeg de koopman argwaan en informeerde bij de politie naar ge noemde Schoemacher. Het daarop gevolgde antwoord laat zich ge makkelijk raden en nu kwam de koopman, die niet gaarne zijn f 143 wilde missen, op de lumi- neuse gedachte, een partij koolrapen, behoorlijk ingepakt, aan den kaasliefhebber toe te zenden, met het gevolg, dat deze, de bezending gearri veerd ziende en in de meening dat hij kazen ontving, de tweede bestelling betaalde en op een voor den afzender weinig kostbare wijze tot groentenboer werd geïnstalleerd. Een ieder zij dus gewaarschuwd. f Donderdag 26 Nov. jl. gaf het tooneelgezel- schap „Concordia” in de Sociëteit „Amicitia” alhier eene voorstelling voor een klein publiek, f Het voorgenomen Concert op 10 December a.s. gaat niet door, omdat het in Sneek op 9 December geen genoegzame deelneming mocht ondervinden. De toestand in Sneek is dus al evenzoo als hier. Velen zeggen: we komen wel, maar teekenen niet, aan het bureau wordt ook entree aangenomen, het schijnt echter, dat de concertgevers dit niet genoeg vertrouwen. De heer Wamelink benoemd tot Hoofd der school met den Bijbel te Rinsumageest, heeft voor die benoeming bedankt. t De Nederlandsche Tramweg-Maatschappij is Vrijdag jl. pachter geworden van de beide tol hekken op den weg BolswardSneek, dat bij Hartwerd voor f800 en dat bij Ysbrechtum voor f 1000 ’sjaars. Arum. LI. Zondag voormiddag is het nieuwe Orgel, uit de fabriek van de Heeren F. Leichel Zoons te Lochem, ingewijd- De predikant de Heer W. Mekking sprak daarbij eene toepasse lijke rede naar aanleiding van 2 Kronjjken 5 vers 13 en 14. Krachtig lieflijk waren de toonen, die aan het speeltuig ontlokt werden en ontegenzeggelijk zijn er zeer vele eenig schoone registers in, die door het uitstekend orgelspel van den Heer B. Posthu mus van Wommels goed uitkwamen.Weet men bij na niet wat het meest te bewonderen, de lieflijkheid der solostemmen of de krachtige intonatie en de accurate aanspraak van allen, onze bewondering moet ook te kennen gegeven worden over den vollen, ronden en diepen toon der krachtige pe- daalstemmen. Met den hoogsten lof werd er dan ook over dit werk, wat geluid, intonatie en prompte aan spraak, alsmede wat solide bewerking betreft, gesproken door den Heer J. Worp van Gronin gen, die de goedheid had het voor HH. Kerk voogden te examineeren. Een woord van lof verdient zeer zeker ook de Heer A. Rauwerda van zijn verdienstelijk verfwerk, waardoor de oude orgelkast met nieuw snijwerk een waar sieraad is geworden. De Heeren Leichel Zoons hebben in dit werk een uitstekend Orgel, voor zeer matigen prijs geleverd. In den namiddag werd er eene orgeluitvoering gegeven, waarbij men nog meer de gelegenheid had de schoonheden van het Orgel en de vaar digheid van den Heer B. Posthumus te bewon deren. Bij beide gelegenheden was ons kerk gebouw door eene overgroote schare bezocht. Wonseradeel, 28 November. De gemeente raad heeft in zijne heden gehouden vergadering benoemd a. tot armvoogden de heerenS. Buwalda te Arum, P. Boersma te Hichtum, T. van ’t Zet te Dedgum, K. S. Heins te Gaast, T. Roorda te Kimswerd, E. P. H. Kingma te Makkum, L. R. Bangma te Pingjum en J. S. de Witte te Witmarsum b. tot leden van de schoolcommissie de heeren: P. Westra te Arum, J. Eringa te Gaast en S. B. Couperus te Hieslum. Besloten is 1. Eervol ontslag te verleenen aan M. Schil- stra, als onderwijzer aan de school te Tjerkwerd. 2. Zich bereid te verklaren om den eervol ontslagen onderwijzer aan de school te Exmorra H. ten Zweege, op het in deze vergadering vast gesteld verlaagd tractement aan de school te Tjerkwerd te benoemen. 3. De bezoldiging van de aan te stellen on derwijzers en onderwijzeressen te bepalen, op f 450, met verhooging van-f 50 bij driejarigen diensttijd en van f 50 of f 100 voor het bezit der acte van hoofdonderwijzer, onderscheidenlijk voor scholen met vier en minder en voor die met meer dan vier onderwijzers. 4. Toestemming te verleenen tot overdraft van het resterend gedeelte van den pachttermijn wegens de dorpsreiniging te Makkum door J. D. van Esta Tjallingii en H. Kloppenburg, onder voorwaarde, dat laatstgenoemde voor de op hem overgaande verpligtingen tot genoegen van Burg, en Weth. voldoende borg stelle. 5. Goed te keuren een nieuw reglement voor de vergaderingen van het Dagelijksch Bestuur. De heer burgemeester heeft evenwel te kennen gegeven, dat hij vernietiging zal aanvragen van de in het reglement voorkomende bepaling, dat de secretaris in de gelegenheid wordt gesteld voorlichting of inlichting te verstrekken, wanneer hij of een lid van de vergadering het verlangen daartoe te kennen geeft. ■J", emj Bolswardsche Courant i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1