NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ©aSWARO EN WGRSRRAOSER •J T t Kennisgeving. Spanje en zijn overleden Koning. J S 1885. No. 50. Vier en Twintigste Jaargang. VOOR DONDERDAG 10 DECEMBER. BINNENLAND. BUITENLAND. DONDERDAG 10 DECEMBER. KORT VERSLAG Gemeente Bolsward, Op Dinsdag 8 December 1.885, ’s avonds ten ure. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. VJ^HNT ZDZEJNT EER 5. Benoeming van Bestuursleden van Gestich ten en Instellingen tengevolge periodieke af treding. Al de aftredende leden herbenoemd. 6. Benoeming van een Voogd van het St. Anthonij Gasthuis, ter vervulling eener buiten gewone vacature. De heer D. van der Werf Gz. benoemd. 7. Onderzoek van de geloofsbrief en verdere stukken van den heer IJ. T. de Boer, benoemd lid van den gemeenteraad. Gerapporteerd tot toelating. De COMMISSARIS des KONINGS in de pro vincie Friesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie, van den 26 November 1885, no 32, 1 e afdeeling B, en op art. 11 der wet van den 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden I. dat de jacht in de provincie wordt gesloten a. op Donderdag den 31 December 1885, met zonsondergang, voor zoover betreft de jachtbe drijven, bedoeld in art. 15, letters a, b, c, d en g der aangehaalde wet; b. op Zaterdag den 13 Maart 1886, met zons ondergang. voor zooveel aangaat de jachtbedrij ven, in dat artikel, onder letters f en h, vermeld II. dat het vangen van kemphanen met slag netten zal vrijstaan, van Maandag den 29 Maart 1886, met zonsopgang, tot en met Maandag den 19 April daaraanvolgende, met zonsondergang III. dat het weispel van kwartelen met steek garen of vliegnet wordt opengesteld van Maandag den 26 April 1886, met zonsopgang, tot en met Zaterdag den 3 Juli daaraanvolgende, met zons ondergang IV. dat het jachtbedrijf met geweer en met of zonder staande honden of brakken, genoemd in art. 15, letter c, der wet, van Maandag den 28 December 1885 tot en met Donderdag den 31 en dier maand dagelijks zal mogen worden uitgeoefend. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, den 30 November 1885. De Commissaris des Konings voornoemd, Van HAR1NXMA thoe SLOOTEN. werd voor een spotprijs door den burgemeester van laatstgenoemde gemeente ten behoeve der geëxecuteerden weder ingekocht. De opbrengst bleef ver beneden het bedrag van het verschul digde. Uit Fur en Lime meldt een blad, dat bij na alle grondbezitters weigeren belasting te bc-_ talen. De hoofden der plattelandsgemeenten op het eiland Langeland hebben aan den ambtsraad de volgende vraag gericht„Daar de ambtsraad, volgens art. 47 der gemeentewet, de leden van de gemeenteraden persoonlijk kan verantwoorde lijk stellen voor onwettige uitgaven en daar nu de aan de gemeente toekomende belastingen, niet wettig kunnen worden uitgeschreven, wordt de ambtsraad verzocht in te lichten, of die belastin gen mogen worden geheven of niet.” De berichten uit Bulgarije en uit Servië behelzen geen nieuws van beteekenis. De Ser vische legerbevelhebbers schijnen nu weder in last te hebben, de vijandelijkheden niet te her vatten, tenzij de Bulgaren weder aanvallenderwijs te werk gaan. De Turksche commissarissen te Philippopel worden geenszins met blijdschap ontvangen door de Rumeliërsdeze vreezen voor Rusland’s in triges ten bate van Turkijeeen herstel van het status quo ante is voor hen eene vernedering en een teruggangzij willen geen Russische heerschappijzij willen een Bulgaarsch Rijk uit maken. De liberalen in Engeland stonden Zondag precies gelijk met de conservatieven en Parnel lieten te zamende eersten hadden 311 candi- daten zegevierend uit den verkiezingsstrijd doen komen, de conservatieven 244, de Parnellieten 67. Er moeten thans nog 52 verkiezingen plaats hebben, waarvan er, naar berekening. 13 ten gunste der Parnellieten zullen uitvallen. De liberalen zullen 338 leden moeten tellen, willen zij de volstrekte meerderheid hebbenmaar dat is dan slechts een weegschaal-meerderheid. In weerwil van de overwinningen, door de conservatieven in de steden behaald, zijn het juist niet de candidaten geweest, welke het free-frade- stelsel afvallig zijn geworden, om als fair-traders op te treden, welke succes hadden met hunne frontsverandering. Zoomin de heer Ecroyd, als zijn vurigster aanhanger, de heer Lowther, zijn gekozen. Andere, die zich minder hadden gecom promitteerd, hebben zich in den laatsten tijd van de verdediging van het vermond protectionisme onthouden en nu zij zich met een verbond met de gematigde liberalen vleien, komt het hun in het geheel niet gelegen van beschermende rechten te spreken, want de gewenschte bondgenooten zijn allen voor den vrijen handel. Zooveel is in- tusschen reeds nu zeker, dat het volgend Parle ment geen stap zal doen om tot beschermende rechten terug te keeren. Volgens de Observer bestaat er reden aan te nemen, dat zelfs als de verkiezingen, die nu nog plaats moeten hebben, mochten uitvallen in een voor de conservatieven ongunstigeren zin dan men op het oogenblik verwacht, het Ministerie toch in geen geval van plan zal zijn af te treden voordat het Parlement zal zijn bijeengekomen. Het Ministerie zal bereid zijn aan het Parlement een programma voor te leggen van belangrijke hervormingen op het gebied der wetgeving. In de plaats van den overleden vice-pre- cident der Vereenigde Staten van N.-Amerika, Hendrickx, zal Sherman, die tot president van den Senaat is gekozen, ex officio optreden. len beweerd werd, niet gelukkig was. Twee dochters zijn de vrucht van dezen echt. De oudste is vijf, de jongste nog geen drie jaren oud. Tot twee malen toe werd op ’s konings leven een aanslag beproefd, eerst in 1878 en nog eens in 1879. Beide keeren echter bleef hij ongedeerd. Doch door al zijne tegenspoeden werd zijn karakter gevormddaardoor werd de knaap een man, de man een koning. Alfonso’s pogingen om Spanje in het buiten land hooger aanzien te verschaffen, slaagden almede niet gelukkig. Door toedoen van Oos tenrijk trachtte hij Duitschlands vriendschap te verwerven en deed zelfs in 1883 eene reis naar Berlijn, waar hij dan ook zeer hartelijk ontvan gen werd. Maar juist de ontvangst en zijne verheffing tot bevelhebber van een Duitsch uhlanen-regiment wekte den haat tegen hem op van de Fransche chauvinisten, die daarvan bij ’s konings doorreize door Frankrijk ondubbel zinnige blijken gaven. Het bezoek van den Duitschen kroonprins te Madrid vergoede eenigs- zins de te Parijs ondervonden onheusche beje gening en bezegelde de vriendschap tusschen Spanje en Duitschland. Daar komt nu de pas bijgeiegde Carolinen-kwestie die goede verstand houding ernstig verstoren, en de koning had weer al zijne vastberadenheid noodig om de dreigende wolken, die zich eenigen tijd boven Spanje samentrokken, te verdrijven, ’t Was alweer het gepeupel, opgestookt door eenige raddraaiers, dat zich tusschen hem en Duitschland plaatste. Nu reeds geruimen tijd was de koning, die klein en tenger van persoon was, sukkelend. Zijn verzwakt gestel drong hem in Andalusië op de goederen van zijn schoonvader, den hertog van Montpensier, rust en herstel te zoeken. Daar werd hij echter plotseling door een hevige keelziekte aangetast, die binnen een paar dagen zijne nog overige krachten sloopte. Woensdag 25 November overleed hij op het buiten te Pardo. Natuurlijk zullen republikeinen en Carlisten zich onmiddelijk opmaken om hun ontwrongen gezag te heroveren, en zoodra ’s konings ziekte eene ernstige wending nam, werden dan ook dadelijk te Madrid de troepen in de kazerne geconsigneerd. De oudste van ’s konings doch tertjes, princes Mercedes wordt of is reeds als koningin uitgeroepen, onder regentschap barer moeder, en Sagasta is belast met de vorming van een nieuw Kabinet met maarschalk Jovellar voor oorlog, Comache voor financiën, Martos voor buitenlandsche zaken, Gonzalez voor bin- nenlandsche zaken. De oude Martinez-Campos, die koning /Alfonso op den troon bracht, heeft het bevel over het leger op zich genomen. ’t Is te hopen, dat door snelle maatregelen en deze wijziging der regeering in liberalen zin de eventueele plannen der revolutionairen in de ge boorte worden gesmoord. Dat men hieromtrent echter niet gerust is, bewijst de sterke daling der Spaansche fondsen. Tot nog toe heeft echter geen enkele beweging tot dit verschijnsel aan- leidiiig kunnen geven. De Fransche Kamer van Afgevaardigden heeft de verkiezingen op Corsica vernietigd. Dit besluit viel met eene meerderheid van 25 stem men 255 tegen 231 stemmen, na een heftig debat over de inmenging der geestelijkheid en andere onregelmatigheden. Volgens de Temps zal de Minister van Ma rine, de vice-admiraal Galiber, zijne portefeuille behouden omdat het geschil over de verkla ring van generaal Brière de l’Isle in de commis sie van 33 met zijn ambtgenoot van Oorlog, generaal Campenon, weder is bijgelegd. Uit Marseille wordt gemeld, dat voor de kerk St. Martin eene manifestatie plaats had. Onge veer 5000 manifestanten waren op de been en hebben de priesters en geloovigen, die uit de kerk kwamen, uitgejouwd en uitgefloten. Er hadden verscheidene arrestatien plaats, een per soon werd gewond. Ter toelichting diene, dat deze kerk volgens een besluit van den Gemeenteraad aanmerkelijk zal worden verbreed en verfraaid. Toen eenige dagen geleden op last van het Gemeentebestuur met deze werkzaamheden een aan vang werd gemaakt, heeft de geestelijke van St. Martin, bijgestaan door den koster, zich tegen de uit voering voor zoover zij het kerkgebouw7 be dreigde verzet, waarop de heer Giry, een conservatief gemeenteraadslid, met behulp van een aantal agenten de werkzaamheden deed sta ken. Het voorgevallene had een incident in den gemeenteraad tengevolge, waarbij de heer Giry de wettigheid van den maatregel bestreed en het gedrag van den geestelijke trachtte te verdedigen. Het manifesteerende volk nu wenscht dat het besluit van den Gemeenteraad worde uitgevoerd. De parlementaire crisis in Denemarken blijft haar stremmenden invloed op den gang der administratieve werkzaamheden uitoefenen. Zoo neemt het in Jutland gegeven voorbeeld, de belasting te weigeren, meer en meer toe. Te Darum in het ambt Ripen hebben 55 leden der democratische vereeniging zich verbonden de be lastingen niet te betalen en daarvoor een rech terlijke uitspraak uit te lokken. Te Horsens in Jutland zijn een aantal voorwerpen verkocht, die in Sövind Gangsted wegens achterstallige be lasting waren in beslag genomen. Het meeste Joure. De tramboot van Sneek op Joure is Vrijdag LI. door den storm op het land geworpen en bleef den geheelen dag vastzitten. Door een andere boot werden de reizigers afgehaald. Ook de stoomboot van Akkrum werd door den wind op het land geworpen. Heerenveen, 6 Dec. De bejegening, den heer Heldt aangedaan in de algemeene vergade ring van den Bond voor Algemeen Stemrecht, vindt hier algemeen afkeuring, zoodat reeds en kelen voor hun lidmaatschap bedankt hebben. Zelfs heeft de ijverige voorzitter van de afd. Hee renveen zijne betrekking neergelend, en gewis zal het ledental, dat thans ongeveer 160 bedraagt, veel minderen, indien in de op Zondag a. s. te houden vergadering niet met eene flinke meerder heid eene motie van afkeuring over genoemde bejegening wordt aangenomen. Naar we verne men, bestaat het plan bij meerdere Friesche af- deelingen om zich van den Bond af te scheiden. Werd in de algemeene vergadering te Amster dam geconstateerd, dat Friesland, wat het aan tal afdeelingen en leden betreft, bovenaan staat, door de socialistische drijvers is door de uit werping van den heer Heldt aan de eendracht een gevoeligen knak gegeven, daar vele gezeten burgers, die zich met het beginsel van A. S. (met noodwendige uitzonderingen) best kunnen ver- eenigen, afgeschrikt worden zich verder aan te sluiten bij een Bond, waarin de sociaaldemocra ten den boventoon voeren. Indien echter allen, die het in beginsel over A. S. eens kunnen worden (dat getal is in Fries land zeer groot), zich aaneensloten, dan kon er misschien in deze provincie een krachtige provin ciale vereeniging ontstaan. Men verwacht dan ook, dat door de afd. Leeuwarden daartoe pogingen zullen worden aangewend. Komt zulk eene ver eeniging tot stand, dan heeft de „verrassing” te Amsterdam voor Friesland in de gevolgen mis schien iets goeds bewerkt. Slechts nog een paar leden der Tweede Kamer behoefden hunne stem aan het voorstel van den heer Savornin Lohman gegeven te heb ben om het te doen aannemen en het Kabinet te doen vallen. Het constitutioneel gevolg van die afstemming zou moeten geweest zijn, dat een Kabinet uit de rechterzijde optrad. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. deelt nu mede, van een invloedrijk lid der Katho lieke partij te hebben gehoord, dat verscheiden zijner geestverwanten den heer Lohman niet in den steek hadden willen laten, maar zeer ver heugd waren, dat de liberalen op hun post waren geweest, omdat zij de optreding van een Minis terie uit de rechterzijde onmogelijk achtten. Wij hebben geen reden om te twijfelen aan de waarheid dezer mededeeling, maar is er dan geen zeer gevaarlijk spel gespeeldmen werkt mede om een Kabinet te doen vallen en verklaart onmogelijk het te doen vervangen want van een liberaal Kabinet zal nu toch wel in het ge heel geen sprake meer zijn. Men zou dus de Regeering omverwerpen, we tende, dat er geene andere te vinden was. Voor de eer van den invloedrijken Katholiek en diens geestverwanten hopen wij, dat de cor respondent hem niet goed heeft begrepen. Terwijl de beweging over het stemrecht het geheele land in rep en roer brengt, treedt een weekblaadje, de Zoom met het denkbeeld op, om aan allen het stemrecht te ontnemen, althans wat de Volksvertegenwoordiging betreft. Het wil de Kamers geheel afschaffen. Wat er dan komen zou, zegt het blad even min als de heer Douwes Dekker, aan wien het dit idee ontleent, maar het is van oordeel, dat het nooit erger kan worden dan thans. Aan een dichter vergeeft men zulke opwellin gen, maar een verstandig mensch moet, iets af keurende, het betere kunnen aangeven. Douwes Dekker beweert, dat betere te kennen, maar zegt, dat de natie nog niet gereed is z’n (lees zijn) antwoord nuttig te gebruiken, Welnu, laat hij het dan maar voor zich houden, totdat de natie gereed is, maar laten wij intus- schen onze Vertegenwoordiging niet loslaten. Waarlijk, het is beter geregeerd te worden naar de beginselen eener Grondwet, dan naar de ideeën van een dichter. Dichters kan men toe juichen en bewonderen, maar men neme die ziekelijke geesten nooit tot leidslieden, allerminst in de staatkunde. Een dame deelde Zaterdagmiddag op den Nieuwendijk te Amsterdam aan voorbijgaande kinderen prenteboekjes uit en hield hare porte- monnaie in de hand, om den koopman, van wien zij kocht, te betalen. Een jongen van ongeveer 9 jaar rukte haar de portemonnaie uit de hand, Een der ongelukkigste landen der aarde is gewis Spanje. Indien het waar is, dat de mensch voor het grootste gedeelte de bewerker is van zijn eigen geluk of ongeluk en dat dit op het lot der volken ook van toepassing is, dan heeft Spanje veel misdreven. Wie de geschiedenis van Spanje kent zal ook niet tot eene andere gevolgtrekking kunnen komen. De dwingeland van Nederland, de Spaansche koning, die den 80 jarigen oorlog uitlokte, die ons volk met schorpioenen kastijdde, heeft ook Spanjes ge- lukzon doen ondergaan, zijne nijvere bevolking uitgemoord, omdat ze van een ander geloof wa ren en aldus den grond gelegd tot zijne diepe vernedering, waaruit het zich tot den huidigen dag niet heeft kunnen opheffen. Latere eeuwen hebben niet goed kunnen maken wat toen is bedorven. Vele andere omstandigheden hebben bovendien voor dien Staat steeds zeer ongunstig medege werkt. Zwakke, doch wel geloovige vorsten heeft het bij menigte gehad, terwijl somtijds vrouwen aan de Regeering waren, die geheel door gunstelingen beheerscht, het rijk al dieper en dieper deden zinken. Elke poging om het volk gelukkiger te ma ken is mislukt en onder de volken van Europa is het groote land, met machtig veel hulpbron nen tot welvaart en ontwikkeling, slechts geteld onder de mogendheden van den minderen rang. Wij willen na deze korte schets als inleiding eenige woorden aan de nagedachtenis van den jeugdigen Alfonso XII wijden, die, pas tien jaar aan de regeering, reeds zoozeer de achting van de Spaansche natie verworven en zich zoo ver dienstelijk voor land en volk gemaakt had, dat allen hem zeker een langer leven onder gunsti ger omstandigheden hadden toegewenscht. Alfonso had zijn acht en twintigsten verjaar dag kunnen vieren. Toen zijne moeder Isabella ten zijnen behoeve afstand van den Spaanscben troon deed, was hij dertien jaar oud. De partij .evenwel, die Isabella verdreven had, had de re publiek uitgeroepen en eerst in 1874 gelukte het zijnen aanhangers, de Alfonsisten of gematigde liberalen, den pretendent op den troon te bren gen. Op 14 Januari 1875 hield de 17jarige vorst zijne intrede in Madrid. Eene nieuwe constitu tie werd ontworpen, waarbij Alfonso zich ook den steun der geestelijken verzekerde. Allengs wist hij zijne tegenstanders, de republiekeinen en Carlisten, zoo niet met den toestand te ver zoenen, dan toch te bedwingen, zoodat Spanje onder zijne regeering een ongewone rust genoot. Gelukkig was echter dit tijdperk voor Spanje niet. Vooral de laatste jaren stond het aan verschrikkelijke rampen bloot, maar juist de deelneming van Koning Alfonso in het leed van zijn volk verhoogde zijn aanzien en bevestigde zijn gezag. Nog heugt ieder de groote over- strooming in Murcia; vervolgens kwam de ge duchte overstrooming in het Zuiden en nu in het vorige jaar de cholera. Telkens was Alfonso de eerste om, ook met eigen levensgevaar, de gevolgen dezer rampen af te wenden of de lij denden te troosten. Ook persoonlijk was hij niet gelukkig, op den troon bijna evenmin als in zijne ballingschap. Zijn eerste echt met zijne nicht Maria de la Mercedès, een huwelijk uit liefde, werd nog in het zelfde jaar, waarin het met veel plechtigheid voltrokken was, door den dood der jonge koningin ontbonden. Het vol gende jaar (1879) hertrouwde hij met de Oosten rij ksche aartshertogin Maria Christina, welk huwelijk, uit staatkunde gesloten, naar door ve- Ingekomen zijn a. Resolutie van Ged. Staten, houdende goed keuring der verschillende begrootingen over 1886. b. Missive van het Collegie van Brandmees ters, waarin zij het aanschaffen van een kleine brandspuit ontraden. Resolutie en Missive aangenomen voor noti ficatie. c. Adres van den heer G. J. Keilman en 79 medeonderteekenaren omtrent het dempen van den Dylakker van de Waag tot de St. Jans- poort. Gesteld in handen van eene commissie, be staande uit de heeren Eisma, Lunter en B. D. Eerdmans. Punten van Behandeling: 1. Voorstel van Burgem. en Weth. tot pu- blieken verkoop van de huizen „Huilkenstein” en „Hoptille” c.a. Ter visie. 2. Aflossing van een aandeel in de geldleening groot f 12000. Het laatste aandeel No. 12 is met 1 Januari aflosbaar. 3. Behandeling van het adres der commissie voor de Zondagschool om localiteit voor het houden dier, school, met advies van Burgem. en Weth. Toegestaan. 4. Voorstel van Burgem. en Weth. in zake de heffing van doorvaartsrechten aan de bruggen over de Bols warderWorkumervaart. Ter visie. Bolswardsche Courant DER VERGADERING

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1