NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OESWAJO EN WBSEBWm 4 5 Vier en Twintigste Jaargang. 1885. No. 51. VOOR BINNENLAND. BUITENLAND. I E 'O MEER LICHT. DONDERDAG 17 DECEMBEB. 11 s ver- <1 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 21 mak door twee locomotieven worden verricht, en hoewel de grootste zwaarte op eene voor de bruggen zeer ongunstige wijze in een klein bestek is vervat, behoeft toch geen der nieuwe bruggen van de Gothard-baan geschoord of versterkt te, worden. i Men weet, dat de Duitsche Rijksdag, geheel tegen de te Vlissingen met zooveel recht gekoes terde verwachting, heeft goedgekeurd, dat Ant werpen is aangewezen als de haven, welke de gesubsidieerde poststoombootvaarten op Oost-Azië en Australië op den weg van en naar Breinen zullen aandoen. De Berl. Börsen Zeit. laat het voorkomen, als zou op die keuze invloed hebben uitgeoefend een verzoek, dat door den Koning van België rechtstreeks aan de Duitsche Regee- ring zou zijn gedaan eene vooronderstelling, welke niet zoo grif kan worden aangenomen, daar de Koning van België niet geacht kan wor den als een alledaagsch concurrent een mede dinger te hebben onderkropen. Vlissingen, dat reeds feestvierde, omdat het zijn wakkeren bur gemeester gelukt was, de aanzienlijke voordeelen van Vlissingen’s prachtige haven door den post- meester-generaal dr. Stephan en andere autori teiten te doen erkennen, zóó zelfs, dat de Regee- ring tot de keuze van Vlissingen overging Vlissingen schijnt veeleer het slachtoffer te zijn van de gevoeligheid der Duitsche Regeering, die de onze niet naar wil kan zetten, die te veel tegenstand vindt, o. a. bij haar voorstel omtrent de letterkundige conventie, het zalmtraktaat enz. Het Fransche Ministerie heeft, ondanks de houding der commissie van 33 in zake de cre- dieten voor Tonking en Madagascar, besloten, Het is van vrij algemeene bekendheid, dat in dertijd, een onzer afgevaardigden in de tweede kamer heeft gevraagd om „meer licht”. Daarvoor was overvloedige oorzaak en die vraag mag nog wel telkens herhaald worden, want ’t is donker genoeg op menig gebied. Toch zien wij hier en daar eenige lichtstraaltjes doorbreken en ’t is niet meer dan plichtmatig, dat wij daarop elkanders aandacht vestigen, tot opbeuring der kleinmoedigen, wier aantal legio is in onze dagen en tot blijdschap dergenen ook, die zonder vreeze, den ernstigen toestand, waar in de maatschappij verkeert, onder de oogen zien. Nevelen wijken, wolken scheuren, er komt meer klaarheid. Allereerst op Protestantsch-godgeleerd gebied. Dr. Kuyper treedt meer en meer op in zijne ware gedaante. Hij vereenzelvigt steeds meer zijn godgeleerd met zijn kerkelijk standpunt. Wat hij sints jaren geleeraard heeft, zet hij in daden om. Calvinistisch is Christelijk, al wat daarmee strijdt is uit den booze. Ieder dus die niet Cal vinistisch is, is onchristelijk, is een ongeloovige. De reglementen der Hervormde kerk eerbiedigen vrijheid van onderzoek, erkennen het recht van verschillende richtingen. Volgens Dr. Kuyper is er maar ééne richting, de zijne, welke is die van Calvijn, welke is die van Christus. Hij moet dus revolutionair optreden tegen eene kerk, die op zoo onwaardig standpunt staat. Evenals de Roomsch-Katholiek zegt, daar is ééne zaligma kende kerk en dat is de onze, zoo zegt hij: daar is ééne zaligmakende kerk en dat is de mijne. De reglementen willen hem dwingen om lidma ten aan te nemen, die met hem in richting ver schillen, hij moet aan deze menschelijke voor schriften dus de gehoorzaamheid opzeggen, want zij strijden met Gods woord en men moet Gode meer gehoorzamen, dan den menschen. Dat is op zijn standpunt goed geredeneerd, tot die gevolgtrekkingen moest hij komen. Maar dat standpunt is verkeerd en daarom aanvaarden wij die gevolgtrekking niet, zeggen de Buitendijks, de Bronsvelds, de Gunnings, de Tinholts en met hen duizenden die toch beweren rechtzinnig te zijn. Juist, dat is het lichtpunt, dat de scheur in de wolken, in dit opzicht. Men moet kiezen of deelen. Voor of tegen Kuyper, dat wordt meer en meer de vraag. In de kerkeraden der grootste steden, Amsterdam en Rotterdam heeft hij een meerder heid erlangd, die moedig met hem meegaat, in verschillende plattelandsgemeenten heeft hij ge trouwe volgelingen, vooral ook in onze provincie. Een scheiding op godgeleerd gebied bestaat sints lang, eene op kerkelijk gebied is onvermijdelijk. En hoezeer wij den vrede lief hebben, als hij het gevolg is van een eerlijken strijd op het ge bied des geestes, toch wenschen wij hem niet, wanneer hij zou moeten gesloten worden ten koste van het kostelijkste dat de Protestant kent, zijn recht op vrij onderzoek en zijn zelfstandig geloof. Die daarom „des zins en willens zijn”, om in Kuypers stijl te schrijven, deze kostelijke erve der hervorming niet op te geven, voor de schotel linzenmoes, die hun wordt aangeboden, moeten de gehoorzaamheid opzeggen aan dezen aanvoerder met zijn strijdbare helden en dat is een lichtpunt van niet geringe beteekenis. Een tweede neem ik waar ten opzichte van der liberalen houding tegenover Art. 194 der Grondwet. Het druipend lek holt den steen uit, zouden dan de duizendvoudige aanvallen der te- genpartijders, zonder uitwerking gebleven zijn, bovenal op het hart van vele vrijzinnigen? Van verschillende zijden is men komen aandragen, met allerlei middelen ter verzoening, ter tege moetkoming aan de bezwaren der verongelijkten. Ik kan me voorstellen, hoe deze tegenstanders vaak zullen gemeesmuild hebben, als ze al die goedhartige medicijnmeesters zagen aansnellen met middelen waarvan zij volstrekt niet wilden gediend zijn. Juist bij het bestaan van den strijd hebben zij alle belang. Hef den strijd op en methun bond is het gedaan. Hoe zou de katholiek vrede kunnen hebben met de leuzeeen school met den zijne voorstellen te handhaven, geenerlei conces sie te doen en de quaestie van vertrouwen te stellen. De begrafenis van Koning Alfonso van Spanje heeft Zaterdag plaats gehad. Het zal onnoodig zijn over de pracht en praal uit te wei den, welke daarbij ten toon werd gespreid; van van meer beteekenis is het, dat, dat ofschoon de menigte op twaalfduizend menschen werd geschat, de indrukwekkende plechtigheid zonder bijzon der incident is afgeloopen. De heftige oppositie van de drie keizerlijke Mogendheden tegen de Bulgaarsche eenheid wordt door de Pester Lloyd geacht, enkel het gevolg te zijn van misverstand. Uit hetgeen dit blad er ter verduidelijking op laat volgen, blijkt, dat het eigenlijk bedoelt; onderling wantrouwen. De coup d’etat van dr. Stransky verraste alle Mo gendheden. In het eerste oogenblik dacht ieder voor zich, dat eene andere Mogendheid er ach ter schuilde. Oostenrijk wantrouwde Rusland, Rusland wantrouwde Engeland en Oostenrijk, Van dit misverstand is ook gedeeltelijk Koning Milan het slachtoffer geworden. Koning Milan illde op de eerste tijding van het gebeurde te Sofia naar Weenen. Hier was hij misschien niet in de gelegenheid zich voldoende op de hoogte te stellen en om op alle gebeurtenissen te zijn voorbereid, gaf hij per telegraaf het be vel, dadelijk te mobiliseeren. Wat daarop in Servië is geschied, is alles het gevolg geweest van dezen eersten stap. Turkije mocht en kon Milan niet aanvallen, want het was hem duide lijk gemaakt, dat hij dan alle Mogendheden te gen zich zou hebben. Hij moest met zijn ge mobiliseerd leger toch iets doen en daarom zond hij het tegen de Bulgaren. Toen het misverstand werd opgehelderd, was het voor hem en ten deele ook voor de groote Mogendheden te laat. Het kost dezen thans vrij wat moeite zich van de overhaaste verklaring van het traktaat van Berlijn los te maken. Maar ten slotte zal de wensch, om den algemeenen vrede te behouden en aan den toestand op het schiereiland van den Balkan een duurzaam karakter te geven, dat resultaat van een misverstand wel te niet doen. De Bulgaren en Rumeliërs zullen gaarne van hunne aanspraken op Servië afzien, wanneer hun de vereeniging wordt toegestaan. Eigenlijk zou het billijk zün, dat Turkije, dat de verdedi ging van zijn gebied aan Bulgarije heeft over gelaten, de oorlogskosten betaalde en daarom van de Bulgaarsche schatting afstand deed Zij is toch nooit betaald geworden. Trouwens de Russen, die thans iedere letter van het trak taat van Berlijn verdedigen, hebben zich om dat traktaat in het geheel niet bekommerd, zoolang zij meester waren in Bulgarije. Het is Oostenrijk er niet om te doen, te Sofia te heerschen, maar het kan ook niet toelaten, dat daar eene andere groote Mogendheid gebiedt, zegt de Pester Lloyd, die gelooft, dat, wanneer de Oostenrijksche Regeering thans eerlijk den rechten weg gaat en zoowel partij trekt voor de Bulgaarsche eenheid als voor eene genadige be handeling van Servië, Duitschland haar dan zal steunen en Rusland zijne toestemming niet zal kunnen onthouden. Graaf Kalnoky behoeft slechts den vasten wil te toonen, om den toestand te beheerschen en den vrede van Europa is be houden. Zwakheid zou de ergste zonde zijn, niet alleen tegenover de Monarchie, maar ook tegenover Europa. De Servische Regeering moet aan de Mogend heden ook eene nota hebben gezonden, waarin de geschiedenis wordt gegeven van den misluk ten wapenstilstand. Volgens de Observer heeft Gladstone met Parnell reeds van gedachten gewisseld over een gemeenschappelijk handelen in de aanstaande zitting van het Engelsche Parlement. Zondagochtend vroeg brak in de dichtbevolkte wijk van Plymouth een brand uit, welke zoo snel in omvang toenam, dat twaalf menschen in de vlammen omkwamen, alvorens redding aan gebracht kon worden. Een persoon, die uit een venster sprong, vond evenzeer den dood. Nog twee personen werden vermist. Het te Lucern verschijnend dagblad deelt het volgende omtrent het transport van het reu zenkanon van Krupp mede. De reis geschiedt van Essen naar Spezzia (niet naar Turkije); de onderhandelingen die Krupp met de spoorweg-ondernemingen voerde, hebben verscheidene maanden geduurd en schijnen thans tot een bevredigend resultaat te hebben geleid, zoodat de reis weldra zal kunnen beginnen, die over het Zuiderspoor van Aargau, via Roth Kreaz gaat. Het kanon weegt 121 tonnen of honderd een- en-twintig duizend kilogram, en de ledige wagen waarop het vervoerd wordt, weegt ongeveer hon derdduizend kilogram. Het gevaarte is vijftien meter lang en de grootste doorsnede bedraagt negentien decimeter. De wagen heeft zestien assen, twee en dertig wielen, is drie en twintig meter lang en behoort in eigendom aan de fabriek van Krupphet voertuig is zeer fraai geconstrueerd en op zoo danige wijze, dat de druk der belading er van over alle assen gelijkmatig verdeeld is, en tel kens vier assen een groep vormen die, onafhan kelijk van de andere groepen, de krommingen van de baan kan maken, waardoor de lengte van den wagen geen beletsel is. Het transport over den bergrug kan met ge- VERGADERING van den Raad der Gemeente Wonseradeel, op Zaterdag 19 December 1885, ’s voormiddags 10 uur. Punten van behandeling 1. Commissoriaal rapport inzake het verzoek’ van den veldwachter Kleinman, over de van hem gevorderde gelden wegens de turftonnen te Makkum. 2. Nader adres van K. J. Westra c. s zoekende slatting van de Bedelaarsvaart. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders op de aanvragen van de armbesturen tot het sluiten van overeenkomsten inzake den genees kundigen dienst. 4. Benoeming van armvoogden in plaats van hen, die bedankt hebben. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de kosten van aanstelling van politiebedien- den 2e klasse uit de gemeentekas te voldoen. 6. Idem omtrent de beschikking over de aan P. Kuiper toegedachte gelden van de turftonnen te Makkum. 7. Bestek voor het onderhoud van gemeente- ge bouwen. Witmarsum, 12 December 1885. De Burgemeester, C. W. C. T. VISSER Fzn. In het Staatsblad no. 229 is opgenomen een Kon. besluit van 7 Dec. 1885, houdende nadere vaststelling van den vorm van het plakzegel voor quitantiën en handelspapier. Bij dit besluit wordt bepaald, dat voor het ze gelen van quitantiën en van handelspapier met 1 Jan. 1886 een nieuw model van plakzegel zal worden ingevoerd. Dit zegel is van rechthoekigen vorm en heeft eene lengte van 29 millimeters bij eene breedte van 22 millimeters. De kleur is paarsch voor het zegel van 5 cent en rood voor de zegels van hoogere bedragen. Het draagt aan het hoofd ’s Rijks wapen, vast gehouden door twee gekroonde leeuwen, boven een lint met de spreuk: „JeMaintiendrai”,alles op den gebloemden achtergrond. Een ongekleurd rechthoekig vak onder het lint behelst de aanwijzing van den prijs, die aan den voet van het zegel nog eens vermeld staat. Daar- tusschen komen, op acht regels, veertien malen voor de woorden „Nederlandsen plakzegel.” De plakzegels volgens het bestaand model kun nen, voor zoover de voorhanden voorraad strekt worden uitgegeven en gebruikt. Tegen den student D. van de Polytech nische school te Delft, die met andere jongelieden in October een rijtuig uit een stal te ’s-Graven- hage haalde en daarbij een persoon ernstig door een slag op het oog verwondde, is een celstraf van 15 dagen geëischt. Verschoonende omstan digheden nam de officier van justitie bij de recht bank in den Haag niet aan. Uit Rotterdam schrijft men aan het Dagblad: Toen in de vorige week ieder werk kon krijgen bij het wegruimen van sneeuw, waren er vele werkeloozen, die voor het „schooiersloon”, dat vanwege de Stad betaald werd, niet wilden wer ken dit loon is f 1,50 daags, de dag bere kend van ’s morgens 7 uren tot donker, terwijl de Gemeente zorgt voor het benoodigde gereed schap. Volgens de Amst. Ct. is een vreemdelinge, nadat zij te Apeldoorn vruchteloos getracht had den Koning te spreken, door de politie uit de wachtkamer van het station te Amsterdam ver wijderd en naar het bureau gebracht. Den an deren dag was zij uit het hotel vertrokken, waar zij dien nacht had gelogeerd. Men wil iets geheimzinnigs in dit voorval zien. De manieren waarop de menschen zich vermaken, loopen dikwijls zeer uiteen. Een zon derling middel daartoe werd te Hilversum dezer dagen gebruikt; het bestond namelijk in het schrijven van briefkaarten aan elders wonende personen, met valsche onderteekening en met een inhoud, die niet alleen uit louter leugenta.al bestond, maar tevens groote ongerustheid bij de geadresseerden teweegbracht. Zoo werd aan te Amsterdam en ’s Hertogen- bosch wonende familie van Hilversumsche inge zetenen gemeld, dat bij laatstgenoemden levens gevaarlijke ziekte heerscht, tengevolge waarvan geadresseerden in allerijl naar Hilversum kwamen. Bij allen brachten de briefkaarten, behalve on gerustheid en angst, schade teweeg. Er werd aangifte van deze zonderlinge lief hebberij gedaan, en het is de majoor der rijks- veld wacht en den inspecteur der gemeentepolitie gelukt, den schrijver dier verzinsels uit te vinden. Het schrijven is, naar de Gooi en Eemlander mededeeltgeschied onder den indruk van ster ken drankde schrijver was met vier andere personen te zamen, die hem niet hebben terug gehouden. De Maasbode is, in tegenstelling met vele andere organen, van oordeel, dat het doode punt, waarop de Kamer thans staat, nog zoo akelig niet is. Het is een blijk van krachtigen voor uitgang bij de rechterzijde der Kamer; het is een voorteeken eener betere toekomst. „Dat doode punt bevalt ons zoozeer, dat wij, hoezeer erken nende dat wij het eenmaal verlaten moeten, om nog hooger op te gaan, hiervoor zekeren schroom koesteren omdat wij, het verlatende, niet zeker zijn van inderdaad in goede richting voort te zullen schrijden.” Voor de katholieken ligt het geheim van hun vooruitgang in het behalen van kleine voordeelen. Wij moeten altijd de oogen geopend houden, altijd rondzien en nemen waar iets te nemen valt. Laat een ander schitteren, wij hebben den tijd, en het geloof leert ons geduld hebben. Die gelooven haasten niet, zegt men wel eens. Als wij het kleine niet versmaden, dat binnen ons bereik ligt, zal God ons door anderen het groote schenken, dat wij zelf niet verkrijgen kunnen. Door de liberalen heeft hij ons het her stel der hiërarchie laten geven: als alle teekenen niet bedriegen, zal hij door de oithodoxen ons de vrije school doen verwerven. Wie met ons gelooft, dat God de gebeurtenissen leidt, zal dan ook op het doode punt rust vinden en kalm blijven. Bijbel? Toch hielden de liberalen niet op naar den steen der wijzen te zoeken, ook toen het bleek uit de ingediende nota’s der anti-revolutionairen en Roomsch-Katholieken,dat zij wel steeds kritiek oefenen, maar met geen voorstellen komen, dan van enkelen, als Dr. Schaepman, maar die niet spreekt namens een partij. Eindelijk gaan meer en meer de oogen open. Sedert zelfs Heemskerk is gaan wankelen en een nieuwe redactie heeft aan geboden van het bekende Artikel, begint men meer en meer in te zien, dat ’t om niets minder is te doen, dat om het groote beginsel zelf, dat het de vraag geldt, wat zal het zijn Staatson derwijs of bijzonder en dan ten slotte kerkelijk onderwijs, de gemengde of de secteschool Wel is voor velen de geldquaestie een zeer voorname en zullen zij restitutie of subsidie, of hoe gij ’t noemen wilt, gaarne aannemen, maar den hoofd leiders is het te doen om de bovengestelde vraag en dan nog weer meer om de vraag, dan om het antwoord. Nu is het van zeer groote be teekenis om op te merken, hoe in het gansche land in de laatste weken in honderde kiesver- eenigingen, naar aanleiding der voorstellen van de liberale Unie uitgegaan, bijna zonder uitzon dering. de groote meerderheid der opgekomenen, zich uitgesproken heeft voor de onveranderde handhaving der grondbeginselen, neergelegd in Art. 194. Men heeft de nevelen, die al dikker en dikker werden doorboord en daarachter de bedoelingen gezien in haar ware licht en dat heeft licht gegeven. Een derde lichtstraal valt op maatschappelijk gebied. Daartoe heeft de laatste verkiezing voor de 2e kamer in het district Sneek de aanleiding gegeven, omdat toen van liberale zijde de candi- datuur Heldt is gesteld en deze heeft gezegevierd. Daar hing een donkere wolk over het Algemeen Werkliedenverbond, vanwege zijn samengaan met de Sociaal-democraten. Het moge waar zijn, dat de bedoeling was, om niet verder te gaan, dan in de richting van het algemeen stemrecht, de Sociaal-democraten hoopten toch en verwach ten ongetwijfeld, dat er meer innerlijke over eenstemming was en zeer vele liberalen, benevens alle conservatieven verdachtten er hen evenzeer van. Ze gingen samen in één optocht, ze volg den immers ook de roode banier. Nu heeft zich na de verkiezing van Heldt een soortgelijk ver schijnsel geopenbaard, als bij de Kuyperianen. Hij is uitgeworpen, omdat hij zich veroorlooft een eigen meening te hebben, hij gehoorzaamt niet on voorwaardelijk aan den bevelhebber der Sociaal-democraten en dat deze de eigenlijke beteekenis is van het over hem uitgesproken vonnis, blijkt uit hetgeen in onderscheiden af- deelingen van den „Nederlandschen Bond voor algemeen Kies- en Stemrecht”, naar aanleiding daarvan is gesproken en geschied. Men klaagt er over, „dat het steeds schijnt dat de Socialisten den boventoon willen voeren”, men wil „eerher stelling” in eene algemeene vergadering van den bond, men wil een nieuwe vereeniging zelfs oprichten, ten einde duidelijk te doen zien, dat men niet met de Sociaal-democraten wil samen werken. Dat alles zijn lichtpunten, waarop wij met ingenomenheid wijzen en waaruit blijkt, dat voor een deel, aanvankelijk, het doel met de verkiezing van Heldt is bereikt. Het moet meer en meer blijken, dat het algemeen Werklieden verbond hervorming wil, alleen langs ordelijken, wettelijken weg. Domela Nieuwenhuis ziet het gevaar dat hem dreigt en begint reeds een rond reis door een deel onzer provincie, om te trachten de gemoederen op te winden. Moge hij de ervaring opdoen, dat het gezonde verstand onzer Friezen zich niet laat meesleepen door zijn op ruiende taal. Revolutionairen als Dr. Kuyper op kerkelijk en Nieuwenhuis op staatkundig ge bied, moeten meer en meer ontmaskerd worden. Dan juist, dan alleen, zal het pad gebaand worden voor waarachtige hervorming. M. E. van der MEULEN. Bolswardsche Courant T I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1