NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD mSW4W EN WWSS&A0M1 Bericht. n De prijs van elke Felicitatie is 25 Ot. p a r Volksontwikkeling. 1885. Vier en Twintigste Jaargang. No. 52. t VOOR DONDERDAG 24 DECEMBER 31 BUITENLAND. BINNENLAND. wordt de December DONDERDAG 24 DECEMBER. Het volgende nummer dezer courant zal verschijnen den 1 Januari 1886, teneinde Nieuwjaarswensclien te kunnen opnemen. Naar buiten courant den verzonden. machtig veel bij Verzoeke vroegtijdige opgave. tn ■■■Mi As abonnementsprijs 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ei i ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. vanl7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. gedrukt, dat tegenwoordig zoo onderscheidene bladen te wenschen overlaat. riep den begaafden kunstenaar, den auteur van meerdere werken, den heldhaftigen en humanen man, die meermalen met eigen levensgevaar an deren het leven had gered, dan ook een harte lijk „tot weerziens” toe. Waarschijnlijk ziet men echter na dezen win ter den heer Stot-Tai in Nederland niet weer in deze qualiteit, daar hij naar alle waarschijnlijk heid zich in Zwitserland hij is voor eenigen tijd met een Zwitsersche dame gehuwd als boekhandelaar en uitgever gaat vestigen. ’t Laat zich denken dat velen ook daardoor genoopt zullen worden om hem in dezen win ter nog eens een bezoek te brengen, nu hij, zoo- als hij zich uitdrukte, „zijn leerjaren door zijn zwerftochten in de wereld” gaat eindigen. Het dreigen van de inwoners van Goes om petroleum te zullen gaan branden, wanneer de gasprijs niet verlaagd werd heeft geholpen. In de sociteit „V. O. V.” brandt men reeds goed- kooper gas, terwijl de eigenaren der gasfabriek binnen 2 maanden eene verlenging van conces sie zullen aanvragen en dan den gasprijs tevens belangrijk zullen verminderen. Reeds is het vroeger medegedeeld, maar nu de noodlottige dag meer nadert, meenen we onze tijdgenooten nogmaals op de hoogte te moeten stellen van de voorteekenen tot het ver gaan der wereld in 1886. De Romeinsche cor respondent der N. R. C. heeft de welwillendheid er aan te herinneren naar aanleiding van de vele sneeuw die in Italië valt. „Er zijn er, zegt hij, die beweren dat het de ver vulling beduidt van Nostradamas’ bekende voor spelling Quand Georges Dieu crucifiera, Que Mare le ressuscitera, Et que Jean le portera. La ftn du monde arrivera." Dat wil zeggen als Sint Georg vallen zal op Goeden Vrijdag, Sint-Marcus op Paschen en Cor- pus-Domini op Sint-Jan. Inderdaad zal dit noodlottige samentreffen in het aanstaande jaar 1886 plaats vinden.” Un homme averti en vaut deux. Helaaswat helpt het of we al voor twee tellen; tegen het ver gaan der wereld zijn wij toch niet opgewassen. Het Leidsch Dagblad brengt hulde aan de tegenwoordige inrichting van het postwezen en vergelijkt de wijze van bestelling enz. met het geen zelfs nog maar eenigejaren geleden bestond. Het blad wijst echter op eenige leemten, bepaal delijk in Zuid-Holland en meent, dat daar voor het vervoer van brieven gebruik moest worden gemaakt van den stoomtram. Het wenscht dat nooit eene concessie voor eenig middel van ver voer moest w-orden verleend, zonder uitdrukkelijk beding dat de Staat postpakketten kon mede- geven. Als een proeve hoe het in sommige plattelands gemeenten ook thans nog gesteld is, verhaalt het blad het volgende „De loopers op Katwijk, Voorschoten, Leid- schendam en Oude-Wetering moeten te beginnen met 1 Maart 1886 ’s nachts om twee uren van hier vertrekken Zelfs Zondag gaat de looper op Katwijk ’s morgens halfzes van hier, om di rect weer terug te keeren en des namiddags dienzelfden loop weer te ondernemen, ’t Is toch verschrikkelijk Melding makende van de adressen die in verschillende steden worden opgesteld, waarbij het behoud van art. 194 wordt gevraagd, her innert de Standaard, dat „ons” adres in 1878 aan den Koning ingediend, 300,000 namen be vatte. Zoolang dat cijfer niet bereikt is, zegtjde Standaard, kunnen we ons stilhouden. Dat cijfer geiooven ook wij met dat bereikt zal worden. Evenmin echter geiooven we aan de verwezenlijking der belofte van het blad om zich „stil te houden.” Dat kan het niet. Maar komen wij niet tot de 300,000, wij zullen de voldoening hebben, dat we geen handteeke- ningen of hetgeen hier voor moet doorgaan verkregen zooals de leiders der driemaal hon derdduizend ze inzameldeu. Uit vrijen wil en eigen beweging worden de adressen geteekend door meerderjarigen, die weten wat zij vragen en waarom zij het vragen. Aan die monsterpetities hechten wij geenerlei waardemen weet hoe ze tot stand komen. De adressen, nu opgesteld, moeten alleen ten bewijze strekken, dat onze openbare school vele voor standers telt onder hen, die een zelfstandig oordeel over de publieke zaak kunnen vellen. Wonseradeel, la December. In de heden gehouden Raadsvergadering zijn benoemd tot arm voogden, in plaats van de heeren J. 8. de Witte, P. H. Boersma en K. 8. Heins, die voor de op hen uitgebragte benoeming bedankt hebben, de heeren 8. IJ. Jansen te Witmarsum, A. F. de Jong te Burg werd en K. D. Reinsma te Gaast. Besloten is 1. De armbesturen voor Arum, Kimswerd, Pingjum en “Witmarsum te magtigen tot uitbe steding van de geneeskundige dienst over 1886, onderscheidenlijk voor f650, f 275, f 600 en f 600. 2. Niet goed te keuren een voorstel van de armbesturen voor Makkum, Engwier, c. a., Fer- woude c. a. en Cornwerd c. a., tot uitbesteding van de genees- en verloskundige hulp aan den arts te Makkum, tegen f 700, en aan eene vroed vrouw tegen f300. 3. Bij de Nederl. Tram weg maatschappij aan te dringen op het aanbrengen van veiligheids- kettingen tusscheu de rijtuigen^ De algemeene volksontwikkeling is in Ne derland in de laatste jaren vrij wat toegenomen, doch nog zoo algemeen niet als mag worden gewenscht. Toch gaan we vooruit, als is het dan niet in die mate als men zich voorstelde, dat het verbeterd onderwijs brengen zou. Had men dadelyk verplicht onderwijs ingevoerd, even als in Pruisen bestaat, we zouden oneindig ver der zijn. Wat helpt het al ofhet Nederlandsche volk de schooldeuren openzet en de kinderen niet allen binnentreden, om het zoo nuttige, noodige en onontbeerlijke lager onderwijs te ont vangen. Allerwege zijn doelmatige en ruime schoollocalen verrezen, de onderwijskracht is vermeerderd, de onderwijzers en hoofden van scholen kunnen vrijwel zonder broodzorgen zich aan de taak wijden, die hen is opgelegd, dat alles is zeer goed, op sommige plaatsen zelfs flink ingericht, doch als al de kinderen van 6 tot 12 jaar, liefst 13 a 14 jaar er geen gebruik van maken, dan wordt nimmer het doel eener alge meene volksontwikkeling bereikt. Gelukkig worden in Nederland weinig kinderen gevonden die in ’t geheel geen onderwijs genieten, doch zij die het wel genieten maken er gedeeltelijk een slecht gebruik van, waarvan verschillende oorzaken als redenen worden opgegeven. Men moet maar eens nagaan welke redenen er al bestaan. Om het nietigste wordt vaak het school gaan belemmerd, waaraan een goed toezicht, met macht bekleed, een einde zou kunnen maken, zonder schade, zelfs in het belang der ouders, tot zegen van het opkomend geslacht, dat één maal onze plaats zal innemen. Moet dat nage slacht bij den gedurig hoogeren eisch des tijds, niet aanmerkelijk hooger staan dan wij Gewis Daarom ligt het dan ook op den weg van ieder, die het wèl meent met zijn volk er toe mede te werken, dat de kennis worde vermeerderd, de wetenschap verbreid, het verstand verhelderd, de Regeering is in de eerste plaats geroepen zoodanige wetten het aanzijn te schenken, opdat de welvaart van ons gansche volk daardoor worde vermeerderd. Een der gezegendste vruchten van deze eeuw, door sommigen de verlichte eeuw genoemd, is de vrijheid van drukpers en de afschaffing van het dagbladzegel in de laatste jaren. Dit laatste heeft veel bijgedragen tot de verspreiding der dag- en weekbladen. Sedert de afschaffing zijn ze meer dan verdubbeld. Niet te ontken nen valt het, dat de bladen veel hebben bijge dragen tot de ontwikkeling des volks en dit nog meer zouden doen als de meeste bladen wat degelijker van inhoud waren. Het is een ongeluk dat velen zoo weinig geven en zoo oppervlakkig zijn, en zich niet bemoeien om het volk op de hoogte te brengen met den maatschappelijken en politieken toestand des lands, maar in plaats daarvan nieuwtjes parodiëeren en aardigheden verkoopen. In vele der laatst bijgekomen bla den en blaadjes spreekt een opruienden geest, die de gemoederen wel beweegt, maar het volk op de baan tot ontwikkeling en beschaving geene schrede nader brengt tot het doel. In plaats van als echte vaderlanders volksbelangen te bespre ken, worden personen en zaken gehekeld en verdienstelijke mannen door het slijk gesleurd. Om lezers voor een blad te winnen moge deze manier van handelen wenschelijk genoemd wor den, in het welbegrepen belang der maatschappij is het zeker niet. De uitgevers van nieuwsbla den laden dan ook eene groote verantwoordelijk heid op zich als verbreiders van denkbeelden en begrippen. Niet te veel kan dit door hen wor den bedacht. Om de volksontwikkeling te be vorderen zou een uniformport der dag- en week bladen niet van belang zijn ontbloot. Thans moet een uitgever zich tot het gewicht daarvan be palen. Kon hij daarin vrijelijk handelen, zonder verhoogde port, we hadden kans grooter bladen te verkrijgen, waarin behalve advertentien ook nog iets anders staat te lezen en hadden cou ranten te wachten op steviger en beter papier staan voor dadelijke uitvoering van verschillende landswerken. De berichten omtrent den gezondheidstoe stand van den Paus loopen zeer uiteen. De Ca- pitole zegt, dat Leo aan asthma lijdt, waarbij een lichte bronchitis en een begin van ingewands- ontsteking zijn gekomen. De Moniteur daaren tegen verzekert, dat ’s Pausen gezondheid uit stekend is. Pas is het gevaar geweken, dat de oorlog tusschen Servië en Bulgarije opnieuw zal ont branden, of nu komen weder alarmeerende be richten uit Athene. De oorlogstoebereidselen worden in Griekenland op groote schaal voort gezet: men eischt verbetering der grenzen. Vol gens sommige berichtgevers zou Griekenland, dat wel weet hoe sterk de landgrens is door Turksche troepen, besloten hebben, een oorlog ter zee te wagen. De Grieksche vloot telde dit jaar, volgens den Almanach de Gotha, 2 pantserschepen, 2 stoom- korvetten, 4 kruisers, 6 kanonneerbooten, 2 oorlogssloepen, 1 transportschip en 16 kleine schepen, te zamen 33 bodems. De bemanning bestond uit 2784 man, waaronder ruim 200 offi cieren. De Turksche vloot is veel sterker; maar men weet, dat er niét veel kan worden gebouwd op de statistieke opgaven uit Konstantinopel, en dat Turkije in de Zwarte Zee en elders eene vloot moet gereed houden. Er staan op de lijst 15 pantserschepen, namelijk 7 fregatten en 8 korvetten, verder 46 houten schepen en 3 torpedo-booten. In de Staten van Centraal-Amerika blijft de geest van opstand als een zwarte wolk zwe ven, en nu en dan schrik en wanorde teweeg brengen. Uit Guatemala wordt aan de Kolri. Zeitung geschreven, dat onlangs verscheidene honderden politieke vluchtelingen op de kust van Nicaragua landen en zonder vorm van pro ces een nieuw bewind proclameerdenop de nadering der troepen namen zij echter de vlucht en werden later op het grondgebied van de Re publiek Honduras ontwapend. Men beweert, dat deze oproermakers door den President van de Republiek Salvador met geld en wapenen worden gesteund, teneinde de Regeering van Nicaragua, die hem vijandig gezind is, ten val te brengen. Een derde middel tot volksontwikkeling zijn de boeken, die tot zoo goedkoope prijzen den menschen in grooten overvloed worden aange boden. Moge er even als bij de nieuwsbladen veel kaf onder het koren worden gevonden, vele goede, nuttige, degelijke werken worden tot een billijken, soms spotgoedkoopen prijs verkocht. De aanbiedingen zijn legio. Die lust tot lezen gevoelt, kan op ieder gebied zijnen geest verza digen. Het voedsel is van geestelijken, zedelij- ken, stoffelijken, maatschappelijken, wetenschap- pelijken aard, zoek maar uit al naar ge behoefte gevoelt, ge vindt bevrediging voor verstand en hart. De mannen, die op deze wijze medewer ken tot de verlichting, beschaving, vooruitgang, veredeling en ontwikkeling des volks verrichten een zeer verdienstelijk werk. Hun namen klin ken dan ook in hunne advertentien door gansch Nederland. Daarna te oordeelen maken zij nog al goede zaken. Nu wie zou hun dat opk mis gunnen, zij toch doen oneindig meer nut met hunne affaire dan menig ander, die ongemerkt rijk wordt. De scholen, de bladen en de boe ken zijn de ware steunpilaren tot volksont wikkeling. Dat dit besef ook in de onderste lagen der maatschappij meer levendig worde in het belang van volk en staat. Zonder die ont wikkeling toch zal, om een voorbeeld bij te brengen, het algemeen stemrecht moeielijk met vrucht kunnen worden ingevoerd. EL. A. BI. ’S Hage, 21 Dec. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over hoofdstuk Oorlog heeft de Regeering voor de instructie der schutterijen alleen het bedrag gehandhaafd om evenals dus ver in die instructie te voorzien. Dientengevolge vervielen de amendementen. Aangenomen is met 56 tegen 6 stemmen een amendement van de commissie van rapporteurs, om f 40,000 te schrappen voor den bouw van stallen te Amersfoort. Na eene korte discussie over de vestingbe- grooting is deze aangenomen met 47 tegen 14 stemmen. De oorlogsbegrooting is aangenomen met 45 tegen 19 stemmen. De beraadslaging over hoofdstuk Waterstaat is daarna aangevangen. Men schrijft uit ’s Hage aan de Amst. Ct.: „Nu de Regeering niet geneigd schijnt de leges af te schaffen, wijst men op de bestaande schro melijke onbillijkheid, om buitenlandsche aanne mers en leveranciers van de betaling daarvan, evenals van registratierechten, vrij te stellen. In den regel is dit het geval, waar de zaak be handeld wordt door niet leges trekkende per sonen. De buitenlanders kunnen ook daarom goedkooper leveren dan onze landgenooten. ’t Wordt tijd, dat daaraan paal en perk worde gesteld.” Bij de veiling van het kabinet der familie Alewijn is voor een portret, geschilderd door J. A. Kruseman, f 4010 betaald, Het was het portret van Chath. E. W. Snouck van Loosen. De Amst. Ct. zegt „Voor dit portret, hoogstens f 25 waard, werd zulk eene hooge som betaald, daar het totiede- ren prijs moest worden opgekocht, om te worden verbrand. Die verbranding moet, naar wij vernemen, geschieden ingevolge testamentaire bepaling der onlangs gestorven zuster van de afgebeelde, waarbij is voorgeschreven, dat alle portretten der familie Snouck van Loosen door het vuur vernietigd moeten worden. De 79-jarige man, die verleden week zich met een dienstbode van zijn 81-jarige vrouw verwijderde, is na deze stap van jeugdige onbe zonnenheid te Winschoten in zijn gezin terug gekeerd. Leeuwarden. De welbekende Stot-Tai gaf verl. week in de zaal van Mej. de Wed. v. d. “Wie len een séance, zeer tot het genoegen van het publiek, dat door herhaald applaudissement van zijn ingenomenheid blijk gaf. Zijn meesterljjk jongleeren, zijn gedachtenlezen, maar vooral zijn wonderen die hij in het geestenkabinet ten uit voer brengt, wekten, en terecht, de bewondering van het gezelschap. Op de alleraangenaamste en afwisselendste wijze hield hij het publiek in de meest prettige stemming, niet het minst door de beschaafde manier, waarop hij alles weet te vertellen en bij het zien ook wat te denken geeft. 't Publiek was dan ook eenstemmig in lof en De Belgische Kamer van Vertegenwoordi gers heeft een voorstel behandeld tot wijziging van de wet op de burgerlijke pensioenen, waarbij het normale bedrag eenigszins wordt verhoogd. De heer Jacobs stelde een amendement voor, waarbij de onderwijzers, die in 1879 bij de in voering der liberale schoolwet hun ambt hebben neergelegd, in hunne rechten op pensioen her steld worden. Daar de wet bepaalt, dat het pensioen ingaat met den dag, waarop de bezol diging van den ambtenaar ophoudt, en in elk geval een verzoek om toekenning van pensioen slechts ontvankelijk is binnen drie jaren na het verlaten van den actieven dienst, maakt het amen dement dus eene gunstige uitzondering voor de onderwijzers, die geheel vrijwillig en zonder daar toe door een lichamelijk of geestelijk gebrek genoodzaakt te zijn, den dienst verlieten, alleen omdat zij zich met de richting der onder wijswet niet vereenigen konden. De Minister Thonissen nam, namens de Regeering, dit amen dement over. De linkerzijde protesteerde heftig, en de heer Bara stelde de prealabele quaestie. Zulk een voorstel, zeide hij, kan niet in behandeling komen; wie tusschentijds vrijwillig den dienst verlaat, doet afstand van zijn recht op pensioen; in elk geval is eene machtiging noodig om, bij eervol ontslag, zijn recht op pensioen te kunnen doen gelden, en de afwijking van de wet, welke dit amendement behelst, is als ware het eene premie op plichtverzaking voor alle ambtenaren, die hunne partijinzichten hooger stellen dan het belang des lands. Na een levendig en scherp debat werd de prealabele quaestie verworpen met 65 tegen 30 stemmen, d. i. namelijk bijna zuiver rechterzijde tegen linkerzijde. Hiermede is over het amen dement en de daardoor gewijzigde wet beslist. Bij de Kamer is een wetsvoorstel ingediend, strekkende tot het heffen van een invoerrecht alleen op vee en vleesch. Die rechten zouden, naar het voorstel, bedragenvoor een paard 25 fr., voor een veulen 10 fr., voor een os 30 fr., voor een koe of een stier 12 fr., voor jong hoornvee 6 fr., voor een kalf 3 fr., voor een lam 1 fr., voor een varken 6 fr., en voor een big 1 fr. Verder zou het invoerrecht op versch geslacht vleesch 6 fr. en op gerookt en gedroogd vleesch, met uitzondering van spek, 8 fr. per 100 kilo bedragen. Men wil, dat de Regeering ook ditmaal het voorstel dat 13 Januari in behandeling komt zal bestrijden, evenals zij zich tegen de ver- hooging der graanrechten verzette. Waarschijnlijk zal eene algemeene enquête worden ingesteld, ter juistere beoordeeling van de vraag, in hoeverre de voorstellen betreffende het invoerrecht op granen, peulvruchten, zuivel enz. aannemelijk en in den lande gewenscht zijn. De Deensche Regeering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend om in de Grondwet eene bepaling op te nemen voor het geval, dat de staatsbegrooting door een der beide Kamers wordt verworpen of buiten behandeling wordt gehouden. Volgens het voorstel zou in dat geval de beslissing zoowel over de onderdeden als over de eindcijfers der verschillende hoofd stukken worden opgedragen aan eene Commissie bestaande uit tien leden van elke Kamer, die bij gesloten briefjes zullen stemmen over de punten van geschil en welke beslissing alsdan kracht van wet zal hebben. Voorts heeft zij een ontwerp ingediend om uit de Staatskas een renteloos voorschot van mil- lioen kronen toe te staan aan gemeenten ten be hoeve eener bespoedigde uitvoering van gemeen telijke werkenverder om alle gemeenten te machtigen, uit hare middelen rechtstreeks on dersteuning aan noodlijdenden te verleenen, en een bedrag van opgeveer twee millioen toe te Bolswardsclie Courant F rWRKgjWC ■w I J I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1