NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARP EU WONSEB ADEEL 1885-86. r JbUU.1 VALK’ fabrikaat bevallen. De leden der Kamer I l vXH: rfiWtE BIEREN in soorten. 1886. Vijf en Twintigste jaargang. No. 1. VOOR 1 BINNENLAND. EENE OVERDENKING. VRIJDAG 1 JANUARI. g BUITENLAND. midiïïk«pnci VOLLENHDVEN Cn 1 I r ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. tl 73 V. Jules Grévy is herkozen tot President der Fransche Republiek. De toevloed van nieuwsgierigen en belang stellenden naar Versailles was zóó groot, dat vele afgevaardigden geen plaats konden vinden in de ochtendtreinen en eerst om 1 uur aankwamen. De tribunes waren overvolvele dames uit de groote wereld zag men er. De diplomaten waren allen tegenwoordig. Om halftwee werd de zitting geopend door den voorzitter van den Senaat Leroyer, die onder heftig tumult der rechterzijde het besluit der bijeenroeping van het Congres voorlas. Hij voegde èr bij, dat het Congres dit maal slechts als kiescollege fungeerde en er geene discussie kon worden toegelaten. De uiterste linkerzijde en de rechterzijde protesteerden luide, zoodat er een aanhoudend rumoer ontstond, dat toenam naar mate deze of gene zich uitroepen veroorloofde, die veel op scheldwoorden geleken. Een enkel staaltje uit den woordenstrijd: Van de rechterzijde werd den voorzitter toegeroepen: liet reglement! De Voorzitter: Er is geen re glement. De CassagnacAls er hier geen re glement is, dan is het hier een kermis. (Ver schrikkelijk lawaai.) .Een stem van de linker zijde: Zooals onder het Keizerrijk! Cassagnac: Als het Keizerrijk terugkeert, zult gij ergens anders heen kuieren. (Aanhoudend getier.) De Voorzitter: Het is er u om te doen, den arbeid der vergadering te beletten. Van de linkerzijde: Laat stemmen! Lambertie (der rechterzijde): Waarom is de tribune bewaakt, wanneer er geen reglement is? De Voorzitter: Krachtens de Grondwet. Lareinty (der rechterzijde:) De Grond wet is liberaal, maar gij zijt het niet. (Protest links.) De Voorzitter: Het geweld zal niet zegevieren over de wet. (Bijval links). Indien de wanorde voortduurt, zal ik de zitting ophef fen. Van de rechterzijde: Met welk recht? Laat stemmen Cassagnac Wij hebben het recht, te protesteeren, en wij protesteeren. De Voorzitter: Ik heb u gezegd, waarom mijn plicht gebiedt, niemand het woord te verleenen. Graaf Lau- juinaisHet is een jammerlijk tooneel dat ge aanbiedt. Een zoo ging het verder totdat de voorzitter zelf niet meer wist, wat te doenaan de vergadenng de beslissing overliet en de zitting feitelijk eenige minuten lang was opgeheven. Nadat het den voorzitter was gebleken, dat een deel der vergadering elke discussie wilde zien belet, kondigde hij tegen halfdrie de opening der stembus aan en begon men met het oplezen der namen. Het duurde tot halfvier voor de ople- zing was geëindigd. Toen werden nogmaals de namen afgeroepen, omdat de rechterzijde niet bij de stembus was verschenen. De Cassagnac riep: Wij stemmen niet, want dit is geen Congres dit is een dievenhol. Om kwart voor vieren was de stemming afgeloopen en ging men over tot het tellen der stemmen. Aan de stemming hadden, zooals bleek, 589 leden van het Congres deelgenomen blanco waren ingeleverd 13 biljet ten Jules Grévy werd met 457 stemmen her kozen. Brisson had 68, Freycinet 14, Delafosse 10 stemmen bekomen. Nadat het protocol der zitting, hetwelk geen melding maakte van de ongeregeldheden, onder protest der rechterzijde was aangenomen, werd om 5 uur de zitting gesloten. Brisson heeft Grévy zijn ontslag aangeboden. Men wil, dat Freycinet met de vorming van een nieuw Kabinet zal worden belast. De Parijsche gemeenteraad wordt overstelpt met klachten van werklieden over de vreemde concurrentie. De rapporteur over de begrooting voor de openbare wegen, de heer Santon, stelde voor te bepalen, dat van de aangestelden bij de straatreiniging slechts een tiende vreemdelingen mogen zijn. Dat personeel bestaat uit 3464 per sonen hiervan zijn 981 vreemdelingen en 179 uit Elzas-Lotharingen. Te Weenen houdt men zich overtuigd, dat aan eene persoonlijke verzoening tusschen den Keizer van Rusland en Vorst Alexander van Bulgarije vooreerst nog niet te denken valt. De Vorst 'is niet ongenegen, de minste te zijn maar hij verlangt, dat hij vooraf in zijn rang in het Russische leger zal worden hersteld. De rap porten van Kojander, die de oorzaak waren van zijne verwijdering uit dat leger, vooral de bewe ring, dat hij zich beleedigend had uitgelaten over de Russische officieren, worden thans zelfs te Petersburg voor onwaar gehouden en Kojan der zal daarom niet naar Sofia terugkeeren. De Russische Regeering is nu verplicht ’s Vorsten onschuld te herkennen, meent deze. De Czaar evenwel moet nog altijd op hem verbitterd zijn, omdat hij gelooft, dat de Vorst, toen hij den Russischen Minister Giers te Franzensbad bezocht, reeds wist, dat binnenkort de revolutie te Phi- lippopel zou uitbreken en dat hij dus Giers had bedrogen. Vorst Alexander heeft dit in brieven aan den Czaar en den Keizer van Oostenrijk ontkend en de laatste heeft daaraan geloof ge slagen, maar de Czaar niet. Sommigen meenden, dat de Keizerin van Rusland voor den Vorst partij trekt, maar dit is niet het geval. Zoo lang er nog eene mogelijkheid was, dat Vorst Alexander kon worden afgezet of ten val ge bracht, hoopte de Keizerin, dat haar broeder, Prins Waldemar, hem zou op volgen en ten gun ste van Vorst Alexander zal zij zeker haar in vloed niet aanwenden. Een en ander leidt er toe de gevolgtrekking te maken, dat er hoogstens op politieke gronden een modus vivendi tusschen de Regeeringen van Rusland en Bulgarije wordt hersteld en dat den Vorst zijn rang in het Rus sische leger weder zal worden aangeboden, maar dat de verzoening zich niet verder zal uitstrekken. Een Fransch schrijver heeft nagegaan wat er geworden is van de 76 mannen, die voorzitters zijn geweest van de Conventie. Hij is tot de volgende slotsom gekomen: 18 hunner zijn geguillotineerd, 3 hebben zelfmoord gepleegd, 8 zijn gedeporteerd, 6 zijn gevangen gezet, 4 zijn krankzinnig geworden en 22 zijn buiten de wet geplaatst. Allen die tweemaal werden gekozen zijn op het schavot gestorven. Bij de mijn-ontploffing bij Pontypridd in Wales zijn, volgens de jongste berichten, 76 personen omgekomen, dus veel minder dan aan vankelijk werd gemeld, maar toch nog een jammerlijk groot cijfer. De Mardy-mijn heette een der veiligsten te zijn in hetgansche district, daar zij bijzonder goed geventileerd werd. Het aantal werklieden, dat tijdens de ontploffing in de mijn aanwezig was, wordt verschillend van 800 tot 1100 geraamd. Behalve de 76 die er gedood werden, verkeert nog «en tiental ge kwetsten in hopeloozen toestand. Een donkere Kerstmis heeft men te Hanau moeten vieren. Den 23sten werd een deel der gasfabriek door eene ontploffing vernield, tenge volge waarvan de geheele fabriek moest stilstaan. bierbrouwerij en mouterij Dayo r'* 2w Het hoogste bod voa "T"" *1 T" Me'•<>r scHor \a? van geneeskundigen aanbe- v bestanddeelen, tegenover gering gehalte aan speeld. Voor en tusschen de bedrijven deed zich ons nieuw Harmoniecorps hooren en kweet zich ferm van zijne taak. Ook de muziek onder het bal deed wat zij kon, om de dansenden te be vredigen, dat dit niet altijd gelukte lag in de te kleine bezetting, de dansenden welke voor de muziek extra moesten betalen, hadden zeker ook op sterker orchest gerekend. Dat zij zich echter in het geval schikten is gebleken uit den langen duur van het bal, waardoor nog gezegd konde worden, einde goed, alles goed. Wonseradeel, 28 Dec. In de heden ge houden raadsvergadering werd medegedeeld dat hh. Kerkvoogden van Kimswerd met 12 Mei 1886 aan de gemeente het gebruik van de onder- wijzerswoning aldaar hebben opgezegd, bij deur- waardersexploit. Verder werd besloten het verstrekken van het raadsverslag over 1886, aan den tegenwoordigen verslaggever weder op te dragen. De pachtovereenkomst, tengevolge het overlij den van den pachter der dorpsreiniging te Par- rega te ontbinden en op te dragen aan B. en W., om de reiniging opnieuw te verpachten. Aan de bedenkingen van Gedep. Staten tege moet te komen omtrent de gemeentebegrooting, en op f 350 te bepalen het salaris van den poli tiebeambte Hettema, waarvoor hij naar Parrega zal worden overgeplaatst. Tot plaatsvervangend afgevaardigde naar de te Amsterdam te houden vergadering, inzake drooglegging der Zuiderzee, werd benoemd de heer R. H. Zijsling, de heer Visser, vroeger als afgevaardigde benoemd, is tot bijwoning ver hinderd. Arum. 11. Zondagavond was er voor de kin- deren der Hervormde gemeente die de Zondag school, de catechisatie en de lagere school be zochten een heerlijk feest bereid. Eene over- schoone Kerstboom, prachtig versierd en met tal van lichtjes voorzien prijkte in ons Kerkgebouw. De kinderen zongen daarbij de Kerstcantate voor kinderen van ter Haar. Aan 210 kinderen werden scheurkalenders, lees en prentenboeken uitgereikt en eene kleine versnapering gegeven. Het kerkgebouw was te klein om de talrijke schare te bevatten, die behalve de feestvieren de kinderen op ruim 450 kan geschat worden. Den volgenden morgen werd de boom weder ontstoken voor de kinderen der bewaarschool (80 in getal) die de boom mochten komen plun deren. Het was in één woord een heerlijk kin derfeest, dat niet licht zal vergeten worden. Het plan om te Sneek een hardrijderij op schaatsen op de Brekken te doen plaats hebben op eene elliptische baan, ten einde te beslissen wie de vlugste rijder van Friesland is, is in eene vergadering van de ijsvereeniging „Sneek'’ be handeld, maar wegens de groote financieele bezwaren, daaraan verbonden, opgegeven. Een voorstel van een der leden, om voor hetzelfde doel nog eene andere poging te beproeven, die minder kostbaar zal zijn, maakt nog een punt van onderzoek uit. Toen Donderdag morgen de vrouw van schipper Willem Hoogeveen, liggende met zijn vaartuig aan de „Van Veensbrug” te Meppel, op het schip aan het werk was, hoorde zij haar klein kind van jaar, dat in de kooi lag, hevig schreien, waarop zij ijlings naar beneden ging, de kleine uit de kooi nam en niet weinig ontstelde, toen zij zag dat een groote waterrat aan de teenen van het kleine kind knaagde en daaraan bleef hangen totdat haar zoontje van 4 jaren de stoutmoedigheid had de rat van het beentje te trekken, en alzoo een grooter onheil voorkomen werd. De politie te Venlo heeft een brigadier der huzaren v. L. aangehouden, bij wien een der twee, voor eenige weken in de kazerne aldaar vermiste zilveren horloges gevonden werd; het tweede exemplaar was te gelde gemaakt. De oudste inwoner van ’s-Gravenhage, de heer Oh. Enthoven, vierde Zaterdag zijn honderd sten verjaardag, in het genot van een zeer be vredigende gezondheid en een voor zijne hooge jaren nog krachtig gestel. De heer Enthoven, die jaren lang een uitge- breiden antiquiteiten-handel dreef, doch sinds ongeveer twintig jaren een welverdiende nr geniet, behoort nog tot de weinige overgeble strijders uit de jaren 181315 en draagt ook het Zilveren kruis. De in volle werking zijnde „W; Budde te Deventer is. gesteldheid van den r der terrein bedroeg moet eenige tonnr In een Li verschillende f door sc: ••s vermengd, zelfs voor kinderen een uit- verkondigen wij, omdat wij onzen zin niet krijgen. Die naast of over ons woont, en ’t natuurlijk niet ver dient, krijgt meer dan genoeg, ja veel te veel en wij, die ’t in eigen oog zoo waardig zijn, worden vergeten, miskend, mishandeld. Praat niet van de maatschappij, die is ellendig in gericht. Had men de wijsheid gehad, ons in bestuur of regeering te kiezen, de lasten zouden gelijkelijk verdeeld worden, de lusten gelijkelijk genoten. In dien wijzen trant, op dien bescheiden toon denken of spreken wij. Ik zou niet graag beweren willen, dat er geen slechte pennen zijn en dat alles op zijn best is, in de beste der werelden, maar ik geloof zeker, dat als niemand op een ander bouwt, als elk zijn plicht doet, indien wij alle krachten inspannen, het dagelijksch brood en wat er verder noodig is, ons niet gemakkelijk zal ontgaan. Voorts zal het goed zijn, dat wij elkander wat minder steenen naar het hoofd werpen, elkaar wat meer waardeeren, wat min der in het artikel „hoogmoed” doen en onze uiltjes niet voor valken aan zien. Ook willen wij de maatschappe lijke gebreken flink bij den kop pakken, tegen alle onzedelijkheid onze stem verheffen, voor waarachtige vroomheid ijveren en de waarheid in liefde be trachten. Hoe 't dan met de grond wetsherziening zal gaan, of de onder- wijsquaestie zal opgelost worden, of er uitbreiding van stemrecht zal komen, of handel en nijverheid zullen bloeien? Daar hopen wij of anderen tegen ’t eind van ’86 nader op terug te komen. M. E. VAN DER MEULEN. Bolsward. Even gelijk vroegere jaren gaf ook nu weder op den 2den Kerstdag de Rede rijkerskamer „Gysbert Japicx" eene tooneelvoor stelling voor hare kunstlievende leden en voor niet-leden tegen entrée. De generale repetitie op den len Kerstdag, had zij toegankelijk gesteld voor een lage entrée, waarvan p.m. een honderd tal bezoekers profiteerden. Velen onder hen kwamen den volgenden avond weder, zeker w' de stukken konden 0ULLLS18IJVLS9 «a Uu.j 1\ Als dit No. der Bolswardsche Cou rant verschijnt is een jaar verstreken en een nieuw vangt aan. Die korte spanne tijds trekt weer een grens tus schen een verleden en een toekomst. Met een dankbaar hart, in vroolijk gesnap, bij onschuldig spel, in dar telheid misschien met diepen wee moed, stille smart, gewetenswroeging wellicht, zoo wordt de Oudejaarsavond doorgebracht. Als we peinzend terugzien, dan zeg gen we, vooral van het vervlogenjaar, met Victor Hugo Wat doodelijke stilte een voet of wat omlaag, En wat gedruisch daar boven! Hóe vaak is de doodenakker om- woeld Hoevelen uit ons midden zijn weggedragen’ Vooral onder de ouden van dagen en onder onze kleinen, heeft de dood er velen weggemaaid. Er rusten er uit van hun lange levens taak, er liggen er neer als afgesneden nauw ontloken bloemen. Doodelijk stil is het daar ginder in der aarde koelen schooter is geen gelach noch gekrijt, geen gemor noch gejuich, geen strijd, geen neerlaag en geen zege. En daarboven wat gedruisch Ja, gedruisch vooral. Hoeveel geklaag en gemor, hoe weinig ernst. Veel woor den en weinig daden. Leven makend geraas genoeg, levend makende geest zoo luttel. Klatergoud heeft geklingeld, schijn heeft bedrogen, haat heeft ver bitterd, booze hartstochten hebben ge woed. Maar daar is ook een keerzijde. Bo ven de graven, daar zweven de Enge len der liefelijke erinneringen, der ver troostende liefde, der blijde hope. Zij spreken ons moed in, zij heffen ons oog omhoog, zij brengen vrede. En in de menschenharten, daar rui- schen ook welluidende tonen die har monisch klinken. Daar zijn ook zachte en reine zeden, heerlijke gewaarwor dingen, welwillendheid en liefde, heili ge ernst, waarachtige vroomheid. Wat zal hef ook nu zijn? Wij vreezen de donk're toekomst niet. Zij zal ons rozen baren, zij het ook niet zonder doornen. Wij willen beginnen met ons zei ven te herzien, want in elk menschelijk hart schuilt voor een deel de oplossing van het maatschappelijk vraagstuk, ’t Is nog immer waar wat Camphuijsen zong voor drie eeuwen Och! waren alle menschen wijs En deden daarbij wel, Deez’ aarde waar’ een Paradijs, Nu is zij vaak een hel. Wij zijn veel te veel den kinderen gelijk, die in arren moede de pen grijpen en stuk maken, omdat zij de schuld krijgt, dat wij zoo slecht schrijven. ’t Is met de schepping niet in orde, zoo beweren wij, dwergen in het ver stand; ons levenslot wordt op hoogst onrechtvaardige wijze bestuurd, dat Bolswardsche Courant I i S. w| m eijjl J1 o—v.* gvumic tmu D1 L" -8-^ -1 T\ TT Tï

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1