NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWABB BH WGHSBHAÖBBB Onverschilligheid. 1886, Vijf en Twintigste Jaargang. No. 2. VOOR DONDERDAG 7 JANUARI. BINNENLAND. BUITENLAND. g DONDERDAG 7 JANUARI. g I f ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Er zijn van die uitdrukkingen in ’t maat schappelijk leven, die een treurig en donker licht werpen op vele menschen, die met ons de maatschappij vormen. Zal het de maatschappij wel gaan dan is elk verplicht op de plaats te staan, die hem is aangewezen en daar zoo ijverig en belangstellend werkzaam te zijn als zijne krachten en vermogens dat maar toelaten. Dan komt ook de -volgende uitdrukking veelal niet te pas. Wat kan mij dat schelen, doelende op de onverschilligheid. Nu moge het waar zijn dat veel van ’t geen we gewaar worden ons koud laat, veel ook ons volstrekt niet aangaat, in andere gevallen hebben we als medemenschen er wel degelijk belang bij, zij ’t niet voor ons zelven, dan voor anderen en getuigt dan eene dergelijke uitdrukking van onze verregaande liefdeloosheid, zoo wat gelijkstaande met het oud Bijbelsche gezegde „Ben ik mijns broeders hoeder Die onverschilligheid mag niet bestaan in de wereld. De mensch, die zich zelven alleen zoekt moge onverschillig zijn om trent het lot van anderen, zijne roeping als mensch begrijpt hij niet en zijne lauwheid en koelheid strekt ten nadeele van anderen, die door hem gelukkig zouden kunnen zijn. Met de vorming van een nieuw Fransch Ministerie gaat het nog niet vlot. Men wil, dat De menschen, die het meeste met zich zelven ingenomen zijn, hebben het minste voor anderen over. Hun eigenliefde belet hen eenige liefde voor den naaste aan den dag te leggen. Alle trotsche, heerzuchtige, hebzuchtige en verwaande menschen behandelen hun evenmenschen op een afstand, met de grootste onverschilligheid der wereld. Dat zulke menschen niet passen in den schakel der menschheid is gemakkehjk te begrij pen, aangezien we elkander dagelijks noodig hebben en de een niet buiten den ander kan leven. Maar ook is er eene onverschilligheid die voortspruit uit eene bedorvene, verkeerde opvoeding. Men spreekt van iemand van verre gaande onverschilligheid als hij in staat is in koelen bloede een moord te doen. Zijn hart is onontvankelijk voor goede indrukken, de edelste gevoelens zijn daarin verstikt en versmoord. Zij zijn de gevaarlijkste wezens op den aardbodem. In zulk een hart woont geen menschenliefde De onverschilligheid heeft hare graden en trappen. Bij dien mensch waar verstand en hart harmo nisch is ontwikkeld, stellen we ons voor dat de minste onverschilligheid wordt gevonden. Voor ouders en opvoeders is het dus een eerste plicht de kinderen tot deugd en kennis, tot goede zeden en in gezonde begrippen op te leiden als de beste waarborg tegen onverschilligheid. Vele menschen hebben goeden raad noodig in de wereld en kunnen daarmede reeds geholpen worden. Wie zou in dat geval willen zeggen Wat gaat mij u aan Nog anderen is een woord van medegevoel, van troost, van opbeu ring voldoende. Wie zou hen met koude liefde loosheid onverschillig willen bejegenen. Maar soms ook moet men zich eenige opofferingen getroosten. Wie zou als hij een zinkend huis gezin, een radeloos vader kan helpen, en ’t staat in zijne macht, zonder daartoe groote offers te brengen, niet helpen In de maatschappij is vaak zooveel, dat we toch met onverschilligheid voorbijgaan, zooveel dat onze hulp vraagt en waar we toch van verre blijven staan. Zoo menigmaal wordt er gedachtAls ’t mij maar goed gaat wat gaat mij dan ’t lot van een ander aan. En toch, wij leven met elkander op de wereld, niet elk voor zich, maar elk voor allen. De groote wereld vormt een geheel en wij indi- viduëel zijn de deelen, die geroepen zijn tot instandhouding van dat groote geheel mede te werken Als wij als menschen onze roeping gevoelen, dan gaat ons ons eigen lot, dat dér onzen en dat van alle menschen nauw ter harte. waartoe ook de warme bronnen en het hotel be lmoren, waar Keizer Wilhelm ieder jaar eenigen tijd vertoeft. De Keizer van Duitschland zal dan ieder jaar de gast zijn van Keizer Frans Jozef. Behalve het 25-jarig jubileum van den Ko- ning van Pruisen, waarmede het jaar 1886 zijn intrede heeft gedaan, zullen wij dit jaar nog verscheidene gedenkdagen hebben. Den 4 Januari was het de honderdste sterfdag van den Duitschen philosoof Mozes Mendelssohn en 19 Januari de 150e geboortedag van den uitvinder der stoommachines James Watt. Verder zal het 26 Jan. 100 jaar zijn geleden, dat een der be kendste paladijns van Frederik den Groote uit den 7jarigen oorlog, de beroemde ruitergeneraal von Ziethen, gestorven is. Voorts werden in 1786 geboren: Wilhelm Grimm, de beroemde broeder van Jacob Grim (24 Januari)Francois Arago, de Fransche schei- en natuur- en ster renkundige (26 Febr.); John. Franklin, de.Noord- poolvaarder, die van zijn laatsten tocht in 1845 niet terugkeerde (16 April)Ludwig Börne, de Duitsche satyricus en schrijver (18 Mei); Karl Maria von Weber (18 Dec.) enz. Dit jaar (2 Oct.) wordt bet vijfde eeuwfeest gevierd van de stichting der Hoogeschool te Heidelberg. In ons land vieren we dit jaar het 250-jarig bestaan der Utrechtsche Hoogeschool. 9 Juli kan het vijfde eeuwfeest van den slag bij Sempach, waarin de Zwitsers op Leopold VIII van Oostenrijk de overwinning behaalden, wor den herdacht. 17 Augustus 1786 overleed Fre derik de Groote, de kluizenaar van Sans-Souci. Eene vreeselijke gebeurtenis heeft plaats gehad in het dorp Kulakowitz. Daar werd een varken gebeten door een dollen hond. De eige naar van het varken doodde het dier niet, maar bond het aan een boom inhetbosch, om te zien hoe de zaak zou afloopen. Het varken werd daar door een wolf aangevallen en verscheurd. Waarschijnlijk heeft het varken zich verweerd en den wolf gekwetst. De wolf toch werd op zijne beurt dol en verwondde tien menschen en een groot aantal huisdieren. Eerst had men moeite de gebeten menschen in isoleercellen onder te brengen. Men vroeg Pasteur te Parijs om raad. Deze berichtte, dat men de lijders naar Parijs moest zenden. Voor de onbemid- delden nam hij alle kosten voor zijne rekening. Voordat de formaliteiten der reis in orde waren, is reeds een 8jarige jongen aan dolheid bezwe ken. Óf de reis voor de andere gebetenen nog doorgaat, wordt niet gemeld. In de nabijheid van het Palais-Royal te Parijs stond tijdens de „Haussmann-periode” een tabakswinkel, welke zeer bekend was. Casa nova maakt in zijne gedenkschriften van dezen winkel melding. Hij vroeg eens zijn geleider, wat de reden was, dat de zaak bij het publiek zoo’n goeden naam had. „Wel, was het ant woord, dat komt door den invloed der Hertogin de Chartres.” „Hoedat,” vroeg Casanova „Een keer of drie is zij met haar rijtuig voor den winkel blijven stilhouden, heeft hare snuifdoos doen vullen en daarbij beweerd, dat daar de beste tabak te bekomen was.” „En gelooft men haar?” U ziet het. Zij verkoopen dagelijks voor ongeveer f 250.” „De Hertogin wist waar schijnlijk niet, dat ze den eigenaar zooveel geluk aanbrengt.” „Zij weet het integendeel zeer goed. Toen de eigenaars als jonggehuwden zich hier vestigden, vond de Hertogin behagen in het jonge paartje en wenschte het voort te helpen. Zij vond dit middel uit en u zult moeten toe stemmen, dat ’t uitstekend werkt.” Casanova dacht eveneens. De winkel bleef honderd tien jaar in de mode. Toen de straat, waarin hij stond, verbreed werd, viel hij echter als offer dier verbetering. Het spreekt van zelf, dat er onmiddelijk lief hebbers genoeg gevonden werden om hem dit te waarborgen, zoodat wij op zijne mededinging wel rekenen kunnen. Onze hardrijders zullen dus goed doen zich voortdurend flink te traineeren, ten einde goed beslagen op het ijs te komen. Wanneer aan Duitsche fabrikanten uit Nederland eene bestelling wordt gedaan, dan klagen de Nederlandsche industrieelen. Evenzoo klagen de Duitsche industrieelen nu eene Neder landsche firma eene opdracht gekregen heeft. Zoo leest men nu in het Berliner Tageblatt „De Rijnsch-Westfaalsche waggonfabrieken hebben weder eene droevige ervaring opgedaan. De Minister Maybach heeft aan eene Neder landsche firma de levering gegund van negen personenwagens Be klasse in Frankfurt a/M., aan dezelfde firma die bij de laatste aanbesteding van 17 personenwagens voor de Kölnische Recht Rheinische Bahn lager inschreef dan de Duitsche inschrijvers.” Men merke op dat het Berlijnsche blad den naam der firma niet noemt: het zou eene reclame kunnen wezen1 Duidelijk wordt echter de fa briek van den heer Beijnes te Haarlem bedoeld. Zaterdagmiddag ontstond op de Brouwers gracht te Amsterdam eene vechtpartij tusschen eenige colporteurs van Recht voor Allen en agen ten van politie. De twist werd zoo hevig, dat de politie van de sabels gebruik moest maken. Eenige belhamels werden in het hulpbureau op de Heerenmarkt gebracht en drie anderen naar de Oudebrug. Uit Harderwijk zijn in 1885 naar Indië uit gezonden 1791 militairen, nl. 1410 Nederlanders, 296 Duitschers, 31 Belgen, 45 Zwitsers, 7 Oos tenrijkers, 1 Luxemburger en 1 Deen. Naar West-Indië vertrokken 86 soldaten. De wer ving voor het Indische leger is tot nader order gesloten. Het Dagblad schrijft: „Eenige wenschen aan onze collega’s bij den overgang tot den nieuwen jaarkring Een bui van onpartijdigheid aan de N. Rott. Ct. Een nieuwe Noordpool-expeditie aan het Han- delsblad. Een serenade van sociaal-democraten aan De Amsterdammer. Een nieuw Rijksmuseum ter bedillihg voor den Spectator. Een waar bericht in de Haagsche Kroniek van de Gron. Ct. 365 Nederlandsche domheden, om te worden bespot door de Arnh. Ct. Eenige Bulgaarsche gruwelen, conferenties en parlementaire crisissen voor Reuter en zijn con currenten. Afwisselend mooi en leelijk weer ten behoeve der oogst-voorspellende dagblad-correspondenten, die bij ’t stuk worden betaald. Peper en zout voor de hoofdartikelen van 7 Nieuws van den Dag. Vermakelijke Raads-zittingen voor denUtrecht- schen correspondent der N. Rott. Ct. Een brein met gezond verstand voor de vijf hoofden van de Nieuive-Gids. Een mi hlelijk springende bron van excentrieke taalgeneuchten, waaruit door de Standaard kan geput worden. Tonige binnenhuizen, wazige landerijen, smel tende koeien, dommelende eenden, stemmige boe ren, malsch getoetste arbeiders, kranig gebor stelde zeeën, typig gedane schapen... aan kunst critici Een minimum van drukfouten aan al onze collega’s. Veel heil en zegen aan het Dagblad!" Maandag werd te Amsterdam het plan tot afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee be handeld, in een talrijke vergadering van ver tegenwoordigers van provinciale, gemeente- en waterschapsbesturen en van handel, scheepvaart en landbouw. Ter bevordering van een geregel de bespreking, hadden de heeren Buma en van Diggelen eenige voorstellen ontworpen met de slotsom De kosten aan het opmaken van een deugdelijk voorloopig ontwerp verbonden, worden geraamd op f 30,000. De heer Buma opende de vergadering. Hij wees er op, dat er een vijand op de kust is de Noordzee, en juichte toe, dat, geljk het zo nen van roemrijke en ondernemende voorvade ren past, die vijand binnen de grenzen zou wor den teruggedrongen. Daarna zette hij, de ge schiedenis van het plan sinds ’48 in herinnering brengende, de technische zijde er van meer breed voerig uiteen, aan een en ander zijn overtuiging vastknoopende, dat de verwezenlijking van het plan tot het welzijn zal strekken van geheel het land. De heer Heytinga, van Oldebroek, hield een uitvoerige rede ter waardeering van het plan, doch roerde, te oordeelen naar de houding zijner toehoorders, niet voldoende de practische zijde van het ontwerp aan. Anders de heer van Dig gelen. Deze betoogde, dat het plan zoo gron dig is onderzocht, dat de uitvoering is te verwach ten. Den ontwerpers stond dit vaste denkbeeld voor den geest: geene gedeeltelijke, maar geheele uitvoeringniet in het belang van enkelen, maar in dat van het algemeen. Spr. herinnerde hoe lijdeljjk de Regeering 40 jaren achtereen heeft Onverschillige menschen staan in de maat schappij niet, hoog aangeschreven, ze zijn ook niet te gebruiken in de samenleving. Hun leven en gedrag getuigt van geene toewijding. De zaken gaan hun immers niet aan. Zij ondervinden dan ook gedurig dat hun gedrag niet wordt goedgekeurd en dat ze met dezelfde maat worden gemeten waar ze een ander mee meten. Voor hen is het genoegelijke in de wereld niet weg gelegd. Ieder bedenke dus wel hoedanig hij leeft. Wie goedt doet, wien goed ontmoet, op zijn levensweg. De onverschilligheid verraadt weinig verstand, een ongevoelig hart is het ge volg eener verwaarloosde opvoeding. Make zij langzamerhand plaats voor haren tegenvoeter de belangstelling. Waar de eerste den mensch of eene zaak aan zijn of haar lot overlaat, treedt de laatste toe en reikt de hand om te redden en te behouden wat gered kan worden en behouden kan blijven. Zegeviere langzamerhand de laatste over de eerste, opdat ieders hart eenmaal gloeie van menschenliefde tot zegen van het menschelijk geslacht. H. Adv. B. de heer de Freycinet, die een onderhoud heeft gehad met verscheidene voorname politieke man nen van zijne partij, er meer en meer toe over helt, de opdracht voor de samenstelling van de hand te wijzen. Het moet hem gebleken zijn, dat het onmogelijk zal wezen, de verschillende frac tion, wier medewerking toch noodzakelijk is, wil er eene vaste meerderheid worden gevormd, zoo nauw tot elkander te brengen, dat zij bijzondere wenschen laten varen, om slechts het algemeene belang te dienen. Zondag zou de Freycinet, na eerst nog een onderhoud te hebben gehad met Hébrard, den directeur der Temps, President Grévy verslag doen van zijne officieuse stappen. Tusschen Grévy en Brisson moet een bepaal de breuk zijn ontstaan. De laatste is niet op de Nieuwjaars-receptie in het Elysée verschenen volgens de eene officieuse lezing, omdat de Pre sident der Republiek hem daarvan had verschoond m. a. w. hem in den mond had gegeven, zich te verontschuldigen volgens de andere, die even officieus is, omdat Brisson zelf daarvan wenschte te zijn ontslagen. Omdat er onder de ultra-radicalen, die zitting hebben gekregen in de nieuwe Kamer van Af gevaardigden, getwist is over de geldigheid hun nen verkiezing, en wel op eene zeer onparlemen taire wijze, neemt de Francais de vrijheid onder het brutale opschrift„Het dievenhol” de vol gende beschouwing wereldkundig te maken: Uit het verslag der zittingen blijkt, dat er ten dienste van het Ministerie en om het eene meerderheid te bezorgen, eene gansche onderneming van ver- valschingen gestolen, namen uitgekrabd, hand- teekeningen nagemaakt, voor alle welke bedrijven de redenaars voortdurend de woorden „valsch- heid „oplichterij” en „dievenhol” in den mond hadden. Er ontbraken slechts twee stemmen aan en de justitie zou uitgenoodigd zijn gewor den om een onderzoek in loco te komen doen in het Palais-Bourbon, gelijk zij pleegt te doen in verdachte clubs, waar men eene of andere grove oplichterij heeft ontdekt”. Enz. Prins Jérome Napoleon is ernstig ziek geweest. Men vreest, dat zijne kwaal tot diabetes zal over gaan. Hij heeft ook roos in het aangezicht ge had, die voor zijn leven deed vreezenmaar van deze laatste ziekte is hij herstellende. Omtrent de viering op Zondag van het 25- jarig jubileum der troonsbestijging van Keizer Wilhelm als Koning van Pruisen deelen de Duitsche bladen nog niets mede. Er is nog slechts een enkel Reuter-telegram ontvangen, dat het volgende behelstDe herdenking had een in drukwekkend karakter. In alle kerken was de voormiddag-godsdienstoefening aan de viering der heugelijke gebeurtenis gewijd. Behalve de leden en bloedverwanten der vorstelijke familie, kwam ook de Koning van Saksen, die onver wacht was verschenen, persoonlijk den Keizer zijne gelukwenschen aanbieden. Des namiddags werd eene plechtige godsdienstoefening in de slotkapel gehoudendaarna groote felicitatie ten hove, in de witte zaal van het koninklijk paleis. Ook de Rijkskanselier Bismarck was hierbij tegenwoordigtoen hij naderde, ging de Keizer hem eenige schreden tegemoet en kuste hem tweemaal. Dezelfde onderscheiding viel gene raal Moltke te beurt. De geheele stad is in feestgewaad. Het keizer lijk paar werd toen de optocht, die een schitte renden indruk maakte, voorbij het paleis trok, met eindeloos gejuich begroet. Toen de tegenwoordige Keizer tot Koning van Pruisen werd uitgeroepen, was hij bijna 64 jaar. Op dezen leeftijd zijn vele, om niet te zeggen de meeste, menschen de grijsheid nabijKoning Wilhelm echter gevoelde zich nog in de kracht van zijn leven; hij was lichamelijk en geestelijk nog een man in den bloei zijner jaren na 25 jaren is hij nog een krasse grijsaard, die zijn 89 jaren met moed en vertrouwen torst. Er is in deze periode van een kwart eeuw voor Pruisen veel geschied. Koning Wilhelm’s streven, Pruisen die macht te schenken, dat het een beslissende stem kreeg in de Duitsche Staten is ten volle bereikt. De oorlogen in Denemarken, in Oostenrijk, in Frankrijk hebben het aanzien van Pruisen tot zijn hoogste punt gebrachtde Duitsche Rijksdau en de Bondsraad kunnen daar van getuigenis afleggen, wat betreft de binnen- landsche politiekde Europeesche Congressen, de machtige invloed van Duitschland op de staat kunde der overige groote Mogendheden van Mid- den-Europa zijn een bewijs van Pruisen’s gezag naar buiten, want Duitschland handelt hier slechts in naam, het is eigenlijk Pruisen. De Koning van Pruisen heeft als Vorst vele en groote deugdenhij heeft een ridderlijken geest, is voor zijn volk een vaderhij is mede lijdend en milddadighij is in zijn goeden tijd een dapper soldaat geweest; hij houdt de oude Duitsche zeden in eere; hij is godsvruchtig, matig, huiselijk en trouw: maar op hem hebben de grootsche vrijzinnige begrippen van onzen tijd op het gebied der regeerkunst nooit den indruk kunnen maken van een natuurlijken dank. Dat er een tijd zal komen, waarin die denk beelden zich ook baan zullen moeten breken in Pruisen, in Duitschland, schjjnt den Keizer geene noodzakelijkheid toe anders toch zou hjj zjjn volk vele teleurstellingen hebben kunnen bespa ren. Over de Mei wetten en de vervolging der socialisten zal de geschiedenis rechtspreken. De Keizer van Oostenrijk is in onderbande- ling over den aankoop van het landgoed Gastein. Z. M. de Koning houdt den aanbevolen gezondheidsmaatregel van beweging in de vrije lucht ook te ’s Hage zooveel mogelijk vol. Sedert zijn terugkeer in de residentie maakte de Koning dagelijks eene wandeling op het buitengoed van H. K. H. mevrouw de groother togin van Saksen, gelegen tusschen het Dek kersduin en den ouden Scheveningschen weg. Z. M. begeeft zich dan van het paleis per rjj- tuig naar de wandelplaats en terug. In April zullen weer examens plaats heb ben van hen, die naar de betrekking van sur numerair bij de posterijen dingen. Slechts 15 plaatsen zijn opengesteld. In diezelfde maand zal tevens een onderzoek worden gehouden naar de bekwaamheden van post-ambtenaren in den telegraafdienst en van rijkstelegraaf-ambtenaren in den postdienst. De vóór eenige jaren te Leeuwarden door de firma Alberdingh opgerichte lijnoliekokerij en vernisfabriek wordt, wegens de hooge invoerrech ten, van Duitsche zijde geheven, binnenkort naar Osnabrück verplaatst. Het Bestuur der Schaatsenrijdersvereeniging te Hamburg en Altona heeft bekend gemaakt, dat voor de Internationale Hardrijderij prijzen in geld bij de medailles gevoegd zullen worden en heeft Paulsen tevens dringend verzocht te verschijnen. Hierop telegrafeerde deze„Ik zal komen, indien mij de reiskosten betaald worden, wan neer Bolswardsche Courant «0

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1