NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ■OLSWARD EK WWSS&AB8S& ra gn Kennisgeving. 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. No. 3. DE TRIEUR. VOOR DONDERDAG 14 JANUARI. DONDERDAG 14 JANUARI. BUITENLAND. B1NN EN LAND. JEW ml (Enkelvoudige trieur.) ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ^XX3CX:X5CXXDCXX:3CX:X:X:5OC'X^ ja Er loopen nu ook te Berlijn geruchten, om trent den gezondheidstoestand van den Duitschen Keizer. Die geruchten hebben Zaterdag zelfs ter Beurze nadeelig gewerkt. De Köln. Zeit. en an dere Duitsche bladen maken geen melding van slechte tijdingen, ofschoon het wel waar moet zijn, dat de Keizer eene verkoudheid heeft opge daan, die hem noodzaakt binnenkamers te blijven. In den Rijksdag zijn Zaterdag de algemeene beschouwingen geopend over het ontwerp tot aan leg van een kanaal tusschen de de Noord- en de Oostzee. In dezelfde zitting werd besloten, het ontwerp te verzenden aan eene Commissie van 21 leden. Het voorstel van Pruisen tot invoering van een spiritus-monopolie voor het Rijk bevat, zooals het door den Keizer is goedgekeurd, in hoofd zaak de volgende bepalingenDe vervaardiging van ruwen spiritus wordt aan de particuliere nijverheid overgelaten, maar het Rijk koopt allen inlandschen spiritus tegen een door den Bonds raad te bepalen tarief en verwerkt dien (zoo noo dig onder toevoeging van buitenlandschen spiri tus), na de noodige zuivering, tot sterke dranken van allerlei aard. Voor den verkoop daarvan in het groot worden agenten, in het klein slijters aangesteld. De prijzen, die daarvoor worden aan gewezen, zijn niet bindend voor kasteleins, res taurateurs, banketbakkers, enz. De bestaande branderijen kunnen de hoeveelheid vervaardigen, die zij tot dusver leverdenvoor nieuwe bran derijen is eene bijzondere vergunning noodig. Voor zoover de invoering van dit monopolie ver kregen rechten schendt, wordt van Rijkswege schadevergoeding gegeven. Vorst Alexander van Bulgarije gaat rustig voort met de vereeniging van Bulgarije en Oost- Rumelië als een voldongen feit te beschouwen. Zoo heeft hij thans ook in laatstgenoemde pro vincie het Bulga.arsche wetboek van strafrecht ingevoerd. Daarvan is aan de Porte kennis ge geven en deze heeft daartegen totnogtoe niet ge protesteerd, zoodat men moet aannemen dat de Turksche Regeering daartegen geen bezwaren heeft. Meer en meer wordt dus het gerucht bevestigd dat de Mogendheden zich bij de Bulgaarsche Unie reeds hadden nederlegd, toen zij Vorst Alexander tot het sluiten van den wapenstilstand overhaalden. De helft der Rtimelische reservisten is tot 19 Februari met verlof naar huis gezonden. Dat Griekenland het wederom doet voorkomen, dat de oorlog onvermijdelijk is, gelijk decorres pondent der Daily News wil weten, vindt geen geloof. Omdat de Regeering voortgaat met oor logsmunitie en proviand aan te koopen, is het toch zeer voorbarig, daarin een bewijs te zien, dat de vrede zal worden verbroken. De Koningin van Engeland zal ditmaal het Parlement in persoon openen. Tusschen Engeland en Spanje is thans ook een protocol betreffende de Carolinen-eilanden getee- kend, waarbij Spanje’s souvereiniteitsrechten op de Carolinen en op de Pelew-eilanden door En geland worden erkend. Spanje staat zijnerzijds aan Engeland dezelfde voordoden van handel en scheepvaart op die eilanden-groepen toe, als aan Duitschland toeg'ekeud zijn, maar het ver leent aan Groot-Brittannië niet het recht om een maritiem station of kolen-depót op de eilan den te vestigen, gelijk aan Duitschland verze kerd is. In het lersche graafschap Tyrone, en wel te Carwickmore, heeft een ernstig oproer plaats gehad, veroorzaakt door het verzet van eenige inwoners tegen het op straat zetten van nalatige huurders. De alarmklok werd geluid, de menigte stroomde van alle kanten aan, de deurwaarders werden mishandeld, en de agenten van politie moesten tot de bajonet hun toevlucht nemen om de menigte uiteen te drijven. Van beide kanten telde men ernstig gekwetsten. Lord Grosvenor, die als „the first whip” van de liberale partij, d& leden zijner partij gepolst heeft op verzoek; van Gladstone hoe zij De COMMISSARIS des KONINGS in de provincie Friesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie, van den 30 December 1885, no. 30, le afdeeling B, alsmede op art. 11 der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad no 87) Brengt ter kennis van de belanghebbenden: lo. dat de sluiting der visscherij in deze provincie is bepaald op Maandag den 1 Febru ari 1886, met uitzondering van de palingvissche- rij door middel van aalfuiken, waarmede voors hands op den bestaanden voet zal kunnen wor den voortgegaan 2o. dat de wederopening der visscherij is be paald op Dingsdag den 1 Junij 1886, met uit zondering van het visschen met de zegen, dat niet vóór Woensdag den 1 September daaraan volgende zal zijn geoorloofd. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, den 4 Januari 1886. De Commissaris des Konings voornoemd, Van HARINXMA thoe SLOOTEN. schillend naar de grootte en samenstelling der machines. Een enkelvoudige, kleine trieur voor het sorteeren en zuiveren van onkruid, kost 60 mórk en zuivert per uur 1 mud graan. Groo- tere machines zuiveren per uur 2, 3,5, 7,1020 mud en kosten f90, f 108, f 180, f270f500. „Als men bij eene goede zuivering van’t zaai zaad van 200 bunder land minstens 850 mud graan meer verkrijgt, dan hebben deze 850 mud eene waarde van ongeveer f5100 als we tarwe, rogge, gerst en haver door elkaar rekenen en voor dit bedrag kan men 100 stuks van de grootste trieurs koopen, zoodat men ze alle tien in één jaar tijds vrij heeft. Bij kleine machines verkrijgt men overeenkomstige resultaten.” Wij staan voor de zuiverheid dezer berekening niet in, al hechten we ook veel waarde er aan, maar zij geeft in allen gevalle een denkbeeld van de voordeelen, aan de trieurs verüonden, terwijl men er tevens uit ziet, hoe ook elders deze werktuigen zeer terecht krachtig geroemd worden. Dat dan, daar ieder particulier zich geen trieur kan aanschaffen, de landbouwers zich opgewekt mogen gevoelen om samen een werk tuig te koopen. Voor eenigen te zamen of voor eene landbouw-vereeniging is het zeer gemak kelijk. Landb.-Kroniek. Men zal zich wellicht herinneren, dat we nu ongeveer anderhalf jaar geleden (16 Maart 1884) een artikeltje schreven over „een nog te weinig gebruikt landbouw-werktuig.” nl. de trieur, graan- sorteerder of graanzuiveringsmachine. Gaven we daarin meer of min eene beschrijving van het werktuig, terwijl we slechts ter loops op het nut wezen, thans zullen we trachten de voordeelen er van in ’t licht te stellen. Nog altijd wordt er veel te min op de hoe danigheid van het poot- en zaaigoed gelet en velen schijnen niet te kunnen inzien dat het beste nooit te goed, het minder goede nooit goed ge noeg is om voortgeteeld te kunnen worden. En toch legt al wat in de natuur is dit voor ieder openlijk bloot. Beste ouders in het dierenrijk, zullen, als zij ook even goede voorouders hadden, nooit (of hoogst zelden) een minder goed nage slacht krijgen, gelijk ieder uit de ervaring weet. Met zaaizaad is ditzelfde het geval. Le mieux est ’1 ennemi du bon (het beste is de vijand van het goede) mag op landbouwkundig gebied vol komen worden toegepast Een niet onaardig voor beeld moge dit ophelderen. Ieder weet, dat men bij boonen en erwten, om goede oogsten te ver krijgen, die welke midden in den dop zitten moet verzamelen en dat nooit de uitersten voor het doel om als postgoed te dienen, mogen genomen worden. Pastmen ditjaar opjaar toe, dan verkrijgt men ten slotte uitkomsten, waarover menigeen verbaasd zal staan. In het jongste voorjaar na men we zelven van stok-snijboonen (de zooge naamde pronkers) de beide middelste boonen uit eiken dop, vervolgens de beide volgenden (aan weerszijden één) en daarop de beide uiter sten. Aldus verzameld werden ze gepoot en thans is duidelijk te zien, hoe van de uiterste boonen eene minder goede vrucht is voortgebracht dan door de anderen, daar menige peul slechts drie of vier, de anderen meest zes boonen bevatten. Hetzelfde is bij graanvruchten het geval. Naar we meenen zoekt de keer Oost Elema te Mid- delstum telken jare voor zaaizaad de beste aren uit, wat wel veel moeite veroorzaakt maar onge twijfeld die moeite dubbel loont. Wellicht, neen zeker zou men nog betere uitkomsten verkrijgen, wanneer bij tarwe, rogge en gerst de middelste korrels uit de aren geplozen werden. Het is nl. niet voldoende dat zaaizaad geen onkruid be vat, maar de korrels moeten allen ook ongeveer even groot zijn, en niet juist de grootsten, maar de specifiek zwaarsten, de goed volwassenen zijn het best geschikt om gezaaid te worden. Onze graanvruchten hebben veelal drie ver schillende grootten en dientengevolge vinden we op de korenvelden gewoonlijk ook, tot zelfs bij de beste bemesting en bestelling, drie verschil lende lengten der halmen met verschillende, volkomen ontwikkelde aren en korrels. De aarvruchten hebben de beste, het eerst ont kiemende en specifiek zwaarste korrels in het midden der langste en sterkste aren, welke op de langste en sterkste halmen staan, zegt de „Westf. Bauer” en wij gelooven het ook. Bij haver zitten de beste korrels aan ’t bovenste eind der beste aren en deze vinden we op krach tigste en beste halmen. Sorteeren we nu de korrels van het zaaigoed niet naar hare ver schillende grootten, dan verkrijgen we nooit best zaaizaad en zonder dit kunnen we niet de grootste opbrengst bereiken. Bij middel matige oogsten is echter het graan verbouwen ‘niet rendeerend genoeg onder de tegenwoordige omstandigheden. Wat nu te doen De trieur geeft het antwoord. Deze toch levert een zaaizaad zooals het moet zijnalle onkruiden worden door dit werktuig er uit verwijderd, zware en lichte korrels zoowel als verschillende vruchten, b v. gerst en haver zoo keurig gescheiden, dat ieder er verbaasd van staat. We herinneren ons nog hoe verwonderd alle leden van het departement van Nijverheid, ftfdeeling Groningen, waren, toen de firma Boeke en Huidekoper een trieur op een der vergade ringen vertoonde en liet werken, waarbij alle soorten graan, vruchten, steentjes en onkruiden zuiver werden gescheiden. Eene beschrijving wederom van het werktuig te geven, achten we overbodig. De afbeeldingen er van hieronder mogen voldoende zijn. over een lersch Parlement te Dublin dachten, heeft bijna zonder uitzondering ongunstige ant woorden ontvangen. Niet slechts al de gema tigde liberalen, maar ook een aantal radicalen verklaarden zich tegen het denkbeeld van een zelfstandig Parlement in Ierland. Het plan van den heer Gladstone, dat méér en meer blijkt een ballon d’essai te zijn geweest, zal dienten gevolge eenvoudig niet ter sprake worden ge bracht. Men verzekert dat het Kabinet-Salisbury het Lagerhuis zal ontbinden, indien het, bij de stem ming over een amendement op het adres van antwoord in de minderheid blijft. Weinige jaren geleden was een der chefs van den veiligheidsdienst, te Londen tevens het hoofd van eene dievenbende, en bedreef jaren lang ongestraft allerlei schurkenstreken. Iets dergelijks is dezer dagen te Napels gebeurd. Een commissaris van politie, Ciccio Romano ge- heeten, is jaren lang een der chefs geweest van de zoo terecht gevreesde Camorra, een geheim complot van dieven en moordenaars, ’t welk zijn zetel heeft te Napels en vertakkingen bezit over geheel Italië. Toen eindelijk zoo duchtige be wijzen in handen waren, dat de justitie zou over gaan tot het arresteeren van den verdachte amb tenaar van politie, nam deze zijne kans waar om intijds aan de justitie de volgende streek te spelen. De verzameling photographische portret ten van misdadigers, waaronder zoovele leden der gevaarlijke Camorra voorkomen, werd door hem uit de voeten gemaakt, benevens een wa genvracht acten en andere documenten betreffen de een menigte beruchte misdadigers Tijdelijk is de veiligheidsdienst te Napels daardoor in erge verlegenheid gebracht. De plannen voor den aanleg van een spoor wegnet in China, zooals die door een Duitsch consortium zijn ontworpen, zijn nog niet gewij zigd. zegt de Fbss. Zeit., wat ook geruchten daaromtrent anders mogen hebben verteld. De deskundigen, afgevaardigd door de Berlijnsche banken en de firma Krupp gaan wel degelijk naar China. De definitieve afdoening der zaak blijft aan het bedoelde consortium opgedragen. Men moet zeer voorzichtig zijn, zegt de Loss. Zeil, met geloof te hechten aan de geruchten, over deze aangelegenheid in de Engelsche cou ranten voorkomende Ze zijn enkel toe te schrij ven aan locale concurrentie. Dit is ook het geval met de agitatie, in de Chineesche pers aan den dag getreden, die de heftigste aanvallen op de Duitsche ontwerpen richt. De Chineezen worden daarin aangespoord, zich geen voorschriften door den Duitschen Rijkskanselier te laten geven. Bevordert deze oppositie niet den rustigen gang der onderhandelingen met de Duitsche huizen, toch zal zij niet beletten dat ten slotte Duitsch land overwint, meent genoemd Duitsch blad. Wij hebben verteld, zegt het D. v. N., dat op den dag, toen van Ommeren zijne straf moest aanvangen, een man zich heeft aangemeld, voor zien van eene volmacht van den veroordeelde, om voor dezen te gaan „zitten.” Hieraan is nog eene kleine guitenstreek verbonden, dien wij, eerst later te weten kwamen. De volmacht luidde aldus „De ondergeteekende machtigt houder dezer, J. Brouwer te Amsterdam, om, evenals dit on langs te den Haag plaats gehad heeft, de den ondergeteekende opgelegde straf in diens plaats te ondergaan, daarvan kennis te geven aan den Minister van Justitie en waar zulks verder zal noodig zijn, en wijders ter zake als boven om schreven alles te doen, wat de ondergeteekende, zelf tegenwoordig zou kunnen mogen en moeten, onder verband als naar de wet.” Zooals blijkt namen deze heeren een loopje mot den Minister van Justitie, die onlangs in de Kamer verklaarde dat door de gevangenschap van een onschuldig officier voor een schuldige, „het recht zijn loop had gehad.” Uit Zwolle wordt uit vertrouwbare bron gemeld, dat nog dezen winter voor doorgaande treinen de verwarming in de 3e klasse rijtuigen op de Staatsspoorwegen zal worden ingevoerd. Zaterdagnacht had een koetsier, die reizi gers van den laatsten trein te Kampen had afge haald en naar Zwartsluis moest brengen, het ongeluk om tusschen Grafhorst en Genemuiden met zijn rijtuig van den ongeveer twintig voet hoogen zeedijk te vallen. De man meende reeds bij den afweg te zijn, terwijl hij daarvan nog wel 200 pas was verwjjderd. Het rijtuig is geheel verbrijzeld, terwijl de reizigers zeer erge wonden bekomen hebben. Volgens een ontvangen telegram zal de in ternationale wedstrijd op schaatsen te Hamburg plaats hebben op 16, 17 en 18 Januari a. s., waaraan o. a. zullen deelnemenAxel Paulsen van Christiania, Pieter Bruinstna van Sneek, H. Kingma van Grouw, W.Zjjlstra van Uitwel- lingerga, A. Veeninga van Rinsumageest, W. de Vries van Oenkerk en Arie v. d. Berg van N.-Holland. Zondagmorgen wilde een jongen opKrom- boomsloot te Amsterdam een dienstmeisje met een sneeuwbal werpen, waarin hij een steen ge kneed had. Op het oogenblik echter, dat hij wilde gooien, greep de dienstbode hem aan en wreef, zonder te weten wat er in den bal was verborgen den jongen daarmede zoodanig in het gelaat, dat het bloed hem uit neus en wangen sprong, (Een trieur, Krügers patent, eenigszins meer samengesteld dau de bovenste.) Daar ieder landbouwer voor zich zelf zich niet de weelde kan veroorloven om een trieur te koo pen, is het de plicht van landbouwvereenigingen, om zich dit nuttig werktuig aan te schaffen, op dat ieder lid zich er van bedienen kan tot het bekomen van uitmuntend zaaizaad. Gewoonlijk zaait men 1% tot 2l/2 mud rogge, en 3 tot 4 mud haver en vrijwel even groote hoeveelheden tarwe en garst per bunder en als de vrucht opgekomen is staat zij dikwijls nog niet te dicht. De vraag rijstwat is daarvan de oor zaak en het antwoord luidtde slechte korrels, die uitgezaaid werden en die öf niet ontkiemen óf wier tengere kiem geen weerstand kon bieden aan invloeden van buiten. Later staat het koren ongelijkmatig; sommige aren zijn uitmuntend, maar niet zelden is het grootste aantal kort en zwak, en we allen weten welke geringe opbrengsten aan graan en stroo daarvan te verwachten is. Voor een groot deel in de schade aan het zaaizaad te wijten. (Tus schen twee haakjes voegen we hierbij, dat we niet het onregelmatig rijp worden hier op ’t oog hebben. Dit is voornamelijk te wijten, geljjk we vroeger reeds opmerkten, aan het ongelijk diep in den grond brengen. Om dit kwaad te voorkomen is een zaaimachine onontbeerlijk.) Een klein, ipaar toch niet te overziene we zouden bijna willen schrijvenniet overzienbare schade berokkent de landbouwer zich door zijn verlies aan zaaizaad, tengevolge van het te dicht zaaien, wat echter noodig is ter wille van het slechte zaad dat zich er onder bevindt. Daar de trieurs voor verschillende doeleinden gebruikt worden, moeten zij ook verschillend saamgesteld zijn, weshalve altijd dient opgegeven te worden, waartoe men het werktuig hoofdzake lijk gebruiken wil, want boven hadden we het oog op de dure, saamgestelde trieurs, terwijl enkelvoudige werktuigen meestal voldoende zijn. Zoo heeft men eene soort, die de verschillende vruchten scheidt, wat b.v. in Duitschland, waar vele „gemengde” vruchten verbouwd worden, noo dig is een ander soort die het onkruid afscheidt en licht en zwaar koren sorteert, enz. De laatste is bij ons de verkieselijkste. In een buitenlandsch blad lezen we eene be rekening van het voordeel aan een trieur ver bonden, die we niet kunnen nalaten onze lezers mede te deelen. Zij luidt als volgt „Als in een streek tien landbouwers jaarlijks te zamen 200 bunder koren verbouwen en men verkrijgt door goede zuivering en sorteering van het zaaizaad per bunder jaarlijks een meerdere opbrengst van een kwart mud, dan wordt dit samen ieder jaar 50 mudden. Daarbij bespaart men ieder jaar per bunder aan zaaizaad y8 mud, dus in ’t geheel 25 en in 10 jaar 250 mud. Als men deze cijfers eens wat nauwkeuriger bekijkt geen landbouwer kan ze te hoog genomen noemen, want in de praktijk worden ze veel hooger dan komt men tot de overtuiging, dat het meer dan tijd is dat private personen of ver- eenigingen zich een trieur aanschaffen. De voor deelen, die men verkrijgt door zuiver en best zaaizaad te kunnen verkoopen, laten we nog blauw-blauw, maar zij zijn vrij groot, gelijk we gewaar worden als we nu en dan nieuw eu goed zaaizaad koopen. Hadden we ons eigen zaad altijd goed zuiver uitgezaaid, dan behoefden we niet half zooveel van zaaizaad te verwisselen als thans. Bovendien is het zuiveren van graan voor den verkoop van veel gewicht, daar voor de 50 Kg. zuiver graan gemakkelijk een mark (60 cent) hoogeren prijs te bedingen is dan voor onzuiver graan. „Wat kost nu zulk een trieur? De prijzen zijn, zooals van zelf spreekt, ver* Bolswardsche Courant !u A-/3SI

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1