NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I«ISWA»© EN W0NSERADEEE Over Gevangenissen. Herinnering. 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. No. 5. VOOR DONDERDAG 28 JANUARI. BUITENLAND. BINNENLAND. KORT VERSLAG g DONDERDAG 28 JANUARI. Gemeente Bolsward, ■■■■■■■■■I gadering te behandelen. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Op Dinsdaci 2<» Januari 1S8G. Nederland en dat wordt weleens over het hoofd gezien in vele berekeningen die men maakt, is aanzienlijk in bevolking toegenomen. In deze eeuw is het meer dan verdubbeld in zielental. In de laatste jaren is die toename zeer aanzien lijk geweest. Naar evenredigheid de bevolking toeneemt zal ook bij gelijke omstandigheden het aantal misgrijpen wel toenemen. Er zijn dus zeer veel redenen die er ons op wijzen, dat het getal gevangenissen niet noodeloos is vermeerderd. Moge ons artikel er toe leiden om een billijker oordeel te vellen in de bestaande toestanden. Wij noemen het gelukkig, dat in een land een doel matig rechtsbedeeling bestaat, dat de eene mensch tegen den anderen wordt beschermd, dat alles er op wordt aangelegd om als men het goede wil veilig te kunnen wonen, men beschermd wordt tegen willekeur en geweld. H. Adv. BI. „de Vrijheid." Van verschillende kanten zijn zoo vóór en na de klaagtoonen vernomen, dat de gevangenissen zooveel geld kosten, dat daaraan zooveel milli- oenen zijn ten koste gelegd. Aan de uitbreiding, die daaraan geschiedt, wordt de beteekenis ge hecht, dat in de laatste jaren de misdaden zoo schrikbarend zijn toegenomen, dat de Regeering maar altijd weeraan nieuwe gevangenissen moet bouwen. Of de gevangenissen niet eenvoudiger konden worden gebouwd, of die meer dan een half millioen ieder moeten kosten, wij vinden op zijn zachtst genomen veel, wat ten dien opzichte is geschied, zeer overdreven. Elke cel in Gro ningen kost naar men daarvan mededeelt naar berekening 3000 gld., zoodat elk die daarin wordt opgesloten, tegen 5 percent gerekend, jaarlijks 150 gld. huur verwoont, een som ons veel te hoog voor iemand, die als misdadiger tot celstraf is veroordeeld. Men zegt wel de Nederlanders brengen die gelden gezamenlijk bijelkander, maar het moet er maar komen en menigeen past het niet hooge belastingen te betalen. Voor iemand, die om zijn slecht gedrag van de maatschappij is afge zonderd is de zoo even genoemde som ons dan waarlijk ook veel te hoog. Betreffende het bou wen der vele gevangenissen en dat dit zou ver oorzaakt worden door de vele misdaden verkee- ren in het algemeen de menschen in eene grove dwaling. Sedert men in Nederland meer ver betering verwacht van eenzame opsluiting in de plaats van gemeenschappelijke heeft men teer veel gevangenissen moeten ver anderen en er nieuwe bij moeten bouwen. Het veranderde stelsel van veroordeeling heeft uit breiding van de gevangenissen en den aanbouw van nieuwe noodzakelijk gemaakt. Ingekomen zijn a. Een schrijven van den Heer R. de Boer Dz. waarin hij bericht, dat hij de functie van boekhouder bij het Stadsarmenhuis heeft aan vaard en dus volgens art. 25 der gemeentewet, heeft opgehouden lid van den Raad te zijn. b. Een schrijven van den Commissaris des Ko- nings dat bij Koninklijk besluit van den 16den Januari tot Commissaris van Politie te Gouda is benoemd de heer J. W. Tuinenburg, thans com missaris der rijks- en gemeentepolitie te Bolsward. Werd aangenomen voor notificatie. Punten van behandeling 1. Benoeming van vijf leden der plaatselijke commissie van schooltoezicht. Bij stemming werden de Heeren N. de la Lande Cremer, N. L. J. Bruinsma, J. H. Kingma en Mr. J. Boldingh Gz. achtereenvolgens met al- gemeene stemmen benoemd, voor de stemming van het 5e lid werden op den heer R. de Boer Dz. 8 en op den heer H. Veen Pz. 2 stemmen uitgebracht, zoodat eerstgenoemde gekozen werd. 2. Benoeming van een lid der Commissie voor de verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd. Gekozen de heer K. van Ringh met 7 stemmen. 3. Benoeming van een lid der commissie voor de Gymnastiekschool. Gekozen de heer P. J. de Boer met 5 stemmen. 4. Voorstel van Burg, en Weth. tot het ma ken van een wachthuisje bij de Blauwpoortsbrug. Wordt voor den raad met het bestek en tee- kening ter inzage gelegd om in de volgende ver- Nu zal niemand echter beweren dat het ge tal misdadigers afneemt, integendeel het klimt. Daarvoor zijn ook wel redenen. Meen echter niet, dat we nu een relaas willen ophangen over de slechtheid van het menschdom, in de veron derstelling dat, zooals velen meenen, het zeden bederf hand over hand toeneemt. Wij deelen die gedachte niet en meenen nog altijd vooruit gang op den weg der beschaving te ontdekken. Maar het getal wetten neemt toehier is straf op gesteld en daar is straf op gesteld, kortom op veel waar vroeger geen straf op stond is nü een veroordeeling te wachten. Waar geeue wet is, is geene overtreding, tegenwoordig bestaat schier op alles eene wet en dientengevolge straf, zoodat het niet te verwonderen is dat het getal misdadigers toe moet nemen. Het politie-toe- zicht is verbazend in uitgebreidheid toegenomen, zoodat een verkeerde handeling ook gemakke lijker wordt ontdekt dan vóór 30 jaren. In den Haag werden, bij vorst na sneeuw of regen de ingezetenen aangezegd om, op grond eener verordening, zand voor hunne woningen te strooien. Vertrouwende dat eindelijk de bur gerij dit uit eigen beweging doen zou, bleef de aanzegging van de zijde der politie achterwege en werden zij, die nalatig waren gebleven, bekeurd. Vier duizend bekeuringen hebben nu plaats gehad. Dat er nu ook vier duizend vervolgingen zullen worden ingesteld, is niet waarschijnlijk. Waar schijnlijk zal men voortaan wel het vroegere practische stelsel blijven toepassen om de men- schen te waarschuwen. heen, voortgedreven als wij worden, rusteloos voortgedreven in de woelige wereld, voort, eeuwig voort, van de wiege tot aan het graf. De jaren gaan voorbij met ons leed en geluk, onzen strijd en vrede, met onze daden en ge dachten en hoop en teleurstelling, op arends wieken snellen zij voort, een geheel menschen- leven Ondoorgrondelijk zijn voor ons de raadselen der Schepping, ondoorgrondelijk is ook het mysterie onzes levens! Wij zijn doch wie wijst ons de Kracht, die Leven wekt in de doode stof? De man der wetenschap zoekt, en steeds meer geheimen ziet hij ontsluierd, steeds schooner en volmaakter rijst voor hem het beeld der Eeuwige Waarheid! Doch het wenkt, in sluiers nog altoos gehuld, nog slechts scheem’rend in de verste Toekomst, aan ’t einde der eeuwen. Nóg wandelt in raadselen de Mensch op aard! Doch in ons sluimert de macht om tenminste iets op te lichten van den sluier, die er ligt over ’t doel van ons leven, ons Geweten zegt het ons, dat wij den plicht des levens verzaken, waar we ons laten verlokken door de zonde, Verstand en Gevoel zeggen ons, dat wij beter dat wij reiner en edeler moeten worden, en God, die werelden schiep en leven gaf aan de stof, gaf bij den Plicht ook het Middel om door eigen kracht te naderen tot het ideaal, want, ja! dat kunnen wij! Wij moeten vooruitgaan in Deugd en Rein heid door Strijd tegen onze gebreken, onafge broken, onverbiddelijken strijden daarvoor is noodig: Zelfkennis door Zelfonderzoek. Goddankdat kunnen wij De jaren gaan heen in arbeid en rust, strijd ®a vrede, lijden en genieten! De jaren gaan Uit Renkum meldt men aan de N. R. Ct. Door den heer H. A. van Ingen, landschap schilder alhier, is uit sneeuw een buste vervaar digd van Rubens. Kenners roemen als om strjjd de juiste gelijkenis met den grooten schilder. De buste, ter grootte van 1 meter, rust op een voetstuk. Het gezicht is goed weergegeven en fraai afgewerkt. De groote flaphoed met breeden rand, die eenigzins schuins op het hoofd is ge plaatst, is een waar kunststuk; de trekken in het gelaat zijn getrouw nagebootst. De buste is zoo fijn afgewerkt, dat men meent een uit marmer gehouwen beeld te zien. Verleden jaar heeft de heer van Ingen een grooten jachthond, in slapende houding, uit sneeuw vervaardigd. Bij de kampritten op Zaterdag te Hamburg, is Axel Paulsen overwinnaar gebleven op de baan van 1600 meter. Ziehier de uitslag Paulsen 3 min. 5% sec,, de Vries 3 min. 6 sec., Bruinsma 3 min. 6% sec.? van den Berg 3 min. 7 sec., Veninga3min. 173/5 sec. Óp de baan van 3600 meter was de uitslag aldus Paulsen 7 min. 143/5 sec., Kingma 7 min. 49 sec., Werner 7 min 32% sec., en Veninga 7 min. 30 sec. Bij den laatsten rit was Werner een oogenblik voor. De snelste rit die, zoover bekend, ooit gedaan werd, was 1600 meter (met één draai) in 3 min. 8 sec. Thans heeft de Championrijder Paulsen dien afstand (met 9 draaien), in 3 min. 5% sec. afgelegd. Onze rijders hebben zich trouwens kranig gehouden. Op de baan van 1800 meter verloor Zaterdag de Deen Groth het tegen Veninga en moest de Duitscher Hansen het onderspit delven voor king ma. Bruinsma verloor toen tegen Paulsen en Zijlstra tegen de Vries. Op de baan van 3600 meter overwon Kingma weer zijn vorigen tegenstander te Christiania, Werner; Bruinsma verloor tegen Paulsen en Zijl stra werd afgereden door Veninga. De Deen Groth werd geslagen door van den Berg, die in den later gehouden wedstrijd met hindernissen tegen vier Duitsche rijders den vlug- sten van hen bijna een minuut voorbleef. In den gemeenteraad van Amsterdam is dezer dagen beraadslaagd over namen aan nieuwe straten te geven. Voorgesteld waren o. a de Maria van Reigersbergerstraat, de Elsje van Hou- weningenstraat de van der Duyn van Maasdam- straat en Cornells Trooststraat. Te recht werd er op gewezen, dat die namen vooral voor het telegrafisch verkeer te lang waren. De Raad besloot ze te noemen d eReigerberger- straat; Trooststraat achtte men een woord, dat te lastig uit te spreken was en Troostkade was misschien minder juist. Men zou de zaak nader overwegen. Van de hulde aan de beroemde vrouwen is nu alleen de goede intentie overgeblevenmaar dit is ie verkiezen boven die ellenlange namen, die toch verkort worden. Ten bewijze strekke de Pieter Corneliszoonhoofdstraat,die men Pécéstraat noemt en aardige menschen in Pauvres Citoyens- straat verdoopen. Het plan der 321ste Nederlandsche Staats loterij de eerste gehouden overeenkomstig de nieuwe wettelijke bepalingen is thans vast gesteld. Deze loterij bestaat uit 21,000 loten en 10,500 prijzen en premiën. De eerste helft van ’t geheel aantal loten wordt voor alle klassen, de tweede helft van klassen tot klasse uitgege ven. In de eerste vier klassen worden 160 nom- mers en even zooveel prijzen getrokken, in de vijfde klasse 4100 prijzen, de twee premien en 10,500 nieten. De trekking der eerste klasse heeft plaats op 29, 30 en 31 Maart en 1 April en de trekking der vier volgende klasse telkens veertien dagen de een na de andere, terwijl de laatste 100 nommers op Zaterdag 19 Juni 1886 zullen getrokken worden. Twee vrouwen uit Renkum, die dezer dagen te Wageningen waren gaan bedelen, hadden daar zulk een grooten voorraad aan levensmiddelen, geld enz. opgedaan, dat zij voor haar gemak met de tram naar hare woningen terugkeerden. S. Kdienstbode in de sociëteit „de Har monie” te Dordrecht, meende een middel gevon den te hebben om in deze dure tijden op goed- koope wijze een uitzet bij elkander te krijgen en daarna met den uitverkorene haars harten in het huwelijksbootje te stappen. Tijdens zij nl. van 1 Mei tot November in dienst was van den kastelein J., ging zij op verschillende tijdstippen de zakken van kleedingstukken van haren meester, van diens dochters, ja zelfs van hare medebe- dienden onderzoeken, en kwam zoodoende in het bezit van behalve wat nog in het duister ver scholen is gebleven 5 muntbiljetten van f 10, van 6 gouden tienguldenstukken en van 2 gul denstukken, voor welk geld zij verschillende goe deren aanschafte, als kast, fornuis met toebehoo- ren, ondergoed, muts en mantel, gouden en zil veren sieraden enz., al welke goederen ter terecht zitting aanwezig waren ja zelfs had zij aan haren aanstaande f 10 gegeven om de huwelijkspapieren te bekostigen. Doch helaasdie zouden voor eerst nog niet gebruikt behoeven te worden want de arm der justitie had haar vóór dien tijd omvat en als diefegge, in loondienstbaarheid stond het dienstmeisje jl. Vrijdag voor de Dordtsche recht bank terecht. Volledige bekentenis werd door haar afgelegd. De substituut-officier requireerde 3 maanden celstraf. gebracht, waar zij, toen zij een poos wachten moesten, tot groote ergernis van de aanwezige beambten, opnieuw gingen kaartspelen. Toen zij eindelijk voor den politie-cömmissaris verschenen, zeide de eene Engelschman, mr. Cooper, eigenaar van een steenkolenmijn in Straffordshire „Ik ben zoo dol op whisten dat ik, toen ik naar de kerk reed om te trouwen, met een mijner getuigen een partijtje maakte en ik zou, toen in Novem ber mijn brave vader stierf, zeker van verdriet gestorven zijn, als ik, op weg naar het kerkhof, in de volgkoets niet had kunnen whisten."’ „Ga maar heen”, antwoordde de commissaris, „u hoort bij een dokter, die specialiteit voor ge vallen van krankzinnigheid is, te huis, maar niet aan een politiebureau.” De correctioneele Rechtbank te Brussel heeft Zaterdag uitspraak gedaan in het proces tegen den burggraaf Edgar Dupleix de Cardig- nan. Zij heeft hem schuldig verklaard aan op lichting, vijfmaal gepleegd, en hem deswege veroordeeld tot driemaal 3 maanden, tot 5 maan den en tot 2 maanden gevangenisstraf, benevens eene boete van 100 fr. en 5 boeten van 50 fr. elk, te zamen derhalve tot 16 maanden gevan genisstraf en 350 franc boete. Men schrijft uit München, dat door bewer king van de Koningin-moeder de Kabinetsraad Klug belast is geweest met een onderzoek naar de kas van den Koning van Beijeren. Het zou toen zijn gebleken, dat verscheidene grondeigen dommen, alsook de opbrengst daarvan, niet op de civiele lijst waren geboekt, ofschoon zij daar op werkelijk te huis behoorden. Ook bleek het, dat verscheidene leveranciers voor de bouwwer ken des Konings hunne rekeningen tot in het ergerlijke hoog hadden opgevoerd. De waarde der grondeigendommen, die bij de hypotheek- en wisselbank voor 7 millioen worden beleend, kon op minstens 12 millioen worden berekend. De Klug wilde met dien waarborg eene leening sluiten, waardoor de vroegere leening zal kunnen worden afgelost en crediteuren worden voldaan. Er is last gegeven een volledige inventaris van het geheele Koninklijke eigendom op te maken, terwijl de heer Klug in overweging heeft gegeven, eenige eigendommen, ingeval daarvoor een goe den prijs kan worden verkregen, te verkoopen. De Koning heeft hem in een eigenhandigen brief voor zijne bemoeiingen zijn dank betuigd. Volgens berichten uit Londen, moet er een aanslag zijn beraamd op het leven van den En- gelschen Kroonprins. Tot nog toe kent men even wel slechts eenige bijzonderheden. De Prins van "Wales zou zich Vrijdagavond per trein van Londen over Chester naar Eaton hall begeven om een bezoek te brengen aan den hertog van Westminster. Ofschoon de stad Chester, waar de Prins korten tijd zou vertoeven, feeste lijk verlicht was en velerlei aanstalten waren gemaakt, om den Troonopvolger schitterend te ontvangen, verscheen deze niet. Wat was er ge beurd Óp aandringen van de politie, die be weerde te zijn ingelicht omtrent een voorgeno men aanslag, verliet de Prins aan het station Waverton den trein. Hier werd een rijtuig ge nomen en rechtdoor naar Eatonhall gereden, zon der Chester aan te doen. Volgens andere berichten keerde de Prins met zijn zoons van hun bezoek bij den hertog van Westminster naar Eatonhall terug. Men wil, dat twee feiten aanleiding hebben gegeven tot de achterdocht der politie. De ler- sche politie was te weten gekomen, dat een ge vaarlijk persoon, die sinds lang onder verdenking stond, met de boot van Dublin naar Holyhead was vertrokken. Vermoedende, dat hij naar Chester wilde, werden twee detectives aan het station geposteerd. Deze zagen hem inderdaad te Chester uitstappen. Hij verdween echter on der de menigte. Verder waren ook Amerikanen naar het uiterlijk te oordeelen te Chester aangekomen, die met groote belangstelling allerlei informatien inwonnen omtrent de ontvangst van den Prins. Dat de hertog van Westminster onlangs zoo heftig tegen de Parnellieten uitvoer in eene rede voering bij den feestmaaltijd van den burge meester van Chester, moet den lerschen nationa listen zeer hebben verbitterd. Men brengt den „aanslag” in verband met die verbittering. De Fransche Kamer van Afgevaardigden heeft Zaterdag de beraadslaging over de inter pellatie, wegens de houding der ambtenaren in bet dep. Lot tijdens de verkiezingen, voortgezet. Dufaure voer zoo heftig tegen de republiek uit, dat hij tot tweemaal toe tot de orde moest wor den geroepen. De Minister van Buitenlandsche Zaken verdedigde de maatregelen van het open baar gezag. Ten slotte werd met 346 tegen 2 stemmen de gemotiveerde orde van den dag aan genomen, welke de houding der Regeering goed keurt en deze uitnoodigt, met nadruk op te tre den tegen de pogingen der vijanden der Repu bliek, om deze afbreuk te doen. De rechterzijde nam natuurlijk geen deel aan de stemming. De lijkkist met het stoffelijk overschot van Louise Michel’s moeder is overgebracht naar een eigen grafkelder. Deze plechtigheid werd slechts bjjgewoond door een tiental geestverwanten der bittere Louise, ofschoon zij alle vrienden had uitgenoodigd. Louise sprak de aanwezigen toe en deelde hun mede, dat zij met Krapotkin naar Genève ging, om daar eenigeniijd te vertoeven. Vervolgens zou zij naar Berlijn en naar Peters burg gaan. Werd zij te Berlijn door bare geest verwanten koel ontvangen, dan zou zij onmid dellijk hare reis naar Petersburg voortzetten, om daar als voorvechtster van de internationale revolutie op te treden. In elk geval zou zij een gestadige briefwisseling met hare vrienden in Frankrijk onderhouden. Omdat de Fransche componist de Saint- Saëns een dergenen is, die het uitvoeren van Wagner’s componisten te Parijs tegenwerken, heeft een deel van het Berlijnsche publiek, dat Vrijdagavond een concert bijwoonde, waarbij de Saint-Saëns zijne medewerking verleende, een kabaal gemaakt, dat niet eindigde vóór de on ruststokers uit de zaal waren gezet. Een zelfde moord, als op den prefect Bar- rême heeft plaats gevonden, geschiedde den veer tiende deze tusschen Bologna en Pistoria. Het slachtoffer was een rijk koopman met name Pa- doan uit het Venetiaansche. De dader werd ech ter oogenblikkelijk na den moord aangehouden, toen hij op eene verdachte wijze bij een klein tusschenstation uit de coupé wilde stijgen. Naar Bologna vervoerd, heeft hij bij het eerste verhoor reeds zijne schuld erkend. Ook in Italië verlangt het reizende gedeelte van het publiek de invoe ring van het Amerikaansch systeem, dat ook in Zwitserland is ingevoerd geworden en eene groote zekerheid waarborgt. Eenige dagen geleden wekten in de groote opera te Parijs twee Engelschen zeer het mis noegen van de andere toeschouwers op, doordien zij in de pauseering een partij whist op hun hooge hoeden speelden. Toen de gordijn opging, bleven zij zelfs doorspelen tot de partij uit was. Aange zien de beide heeren het verzoek der personen, die in hun buurt zaten en zelfs der politie in den wind sloegen, werden zij naar de prefectuur Bolswardsche Courant i S. DER VERGADERING TD2EIT RAAD ID IE ZR, I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1