NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD en WWS8&AÖM& WELDADIGHEID. 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. No. 9. VOOR BINNENLAND. BUITENLAND. DONDERDAG 25 FEBRUARI. lil 'Hl I ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. W'V Zooals men zich herinnert heeft de kerke- raad vaq Beesd het hoofd der school aldaar bij de regeering aangeklaagd, omdat hij sommige versjes, waarin godsdienstige gevoelens werden geuit, had gewijzigd. Naar het Vad. verneemt, heeft de Minister overwogen, dat het hoofd der school volstrekt niet verplicht was versjes (die hij niet liet zingen) wel te laten zingen; dat hij vrij was in de keus der zangstukjes en in het aanbren gen van veranderingen; dat de wijzigingen niets be vatten, strijdig met den eerbied aan de godsdiensti ge begrippen van anderen verschuldigd, ofschoon de Minister de gewijzigde versjes minder acht dan de oorspronkelijke, en ten overvloede, dat de door den kerkeraad gemaakte gevolgtrekking, als zou de naam Schepper met opzet geweerd worden, weersproken wordt door het wél-zingen van andere versjes, waarin de naam God of daarmee gelijk staande uitdrukkingen voorkomen. Ook wijst de Minister er op, dat aan niemand aanstoot kon gegeven worden, daar alles buiten tegenwoordigheid of medeweten der leerlingen geschiedde, en dat er geene overtreding der wet plaats had. In den zuidoosthoek van Friesland worden voor Hongaarsche rekening, tegen flinke prijzen belangrijke aankoopen van puik fokvee gedaan. Tegen de Zutph. Crt. is rechtsingang ver leend wegens het plaatsen van een ingezonden stuk, waarin gezegd wordt, dat de veldwachter J. D., te Lichtenvoorde, bij herhaling dronken De Londensche politie was beter op haar post, toen de Engelsche socialisten hunne nieuwe monstermeeting in Hyde-park hielden. Er waren naar schatting twintigduizend man bijeen ge stroomd. De leiders der socialisten, waaronder ook de heer Burns, spraken de menigte toe. Als spreekplaatsen dienden drie wagens, die met roode vlaggen versierd waren. De redenaars noem den zich de bewerkers eener reusachtige revo lutionaire beweging, die op bloedvergieten zou uitloopen, indien de Regeering den toestand der werklieden niet wist te verbeteren. De resolu- tiën, welke werden aangenomen, wierpen een blaam op de Regeering, omdat deze hare goed keuring had onthouden aan het ondernemen van openbare werken ten behoeve der werkeloozen. Zeker om ook van hun kant iets toe te geven, verklaarden de heeren socialisten, dat de werk lieden onder hen een werkdag van acht uren eischen d. i. nog anderhalf uur minder dan bij ons midden in den winter. De meeting duurde een half uur. De wagens werden daarna naar een andere plaats vervoerd, waar de heer Burns de menigte wéder begon toe te spreken, maar nu deed de bereden politie een charge en (naakte zich meester van den wragen. Daarna heeft de menigte wederom ongeregeldheden gepleegd. De Londensche brandweer had de hulp van twintigduizend pompiers als extra-politieagenten aangeboden, voor het geval dat de Regeering de politie tegenover de socialistische beweging in of buiten Londen niet krachtig genoeg oordeelde. Het resultaat van het onderzoek naar de hou ding der politie bij de ongeregeldheden van den 8 dezer, zal waarschijnlijk het ontslag van kolo nel Henderson en verscheidene andere bejaarde hoofdambtenaars bij de politie tengevolge hebben. De Punch stelt zulk een hoogwaardigheidsbe kleder voor, duttende in zijn gemakkelijken stoel, met het onderschrift: „De groote werke- looze op den eersten dag van het oproer.” Graaf Aberdeen, de nieuwe Onderkoning van Ierland, heeft Zaterdag te Dublin zijn intocht gedaan. De ontvangst was vriendschappelijk, maar er had een kleine twist plaats tusschen de studenten van „Trinity College” en de volks menigte naar aanleiding van den kreet„Leve Parnelldie uit de volksmenigte opging. Aan weerskanten werden eenige personen gekwetst. De Fransche Kamer van Afgevaardigden heeft met 334 tegen 18Ü stemmen een voorstel verworpen, strekkende om een onderzoek in te stellen naar m. a. w. een balans op te maken van den financieelen toestand van Frankrijk. Een verstandig Franschman is de heer Laureat, die in de Paris zijn landgenooten aanspoort, een voorbeeld te nemen aan den Keizer van Duitsch- land, die te Berlijn de opvoering van een too- neelstuk Sedan heeft verboden en de manifesta tion te staken, de opgeschroefde ainti-Pruisische artikelen in de dagbladen ongelezen te laten en wat matiger te zijn met het huldigen der over- naars zult gij ze kennen, wie in waarheid mensch zijn, wie kinderen zijn van den Hemelschen Vader. Het kerkelijk Protestantsch leven in Nêer- landsch hoofdstad biedt weinig verkwikkelijks aan. Daar wordt in den naam van den Christus de Nederlandsche Hervormde kerk verscheurd en verdeeld. Aller oogen zijn daarop gevestigd, terwijl men tevens de oogen van dat in eigen ingewanden woelend tooneel afwendt. Dat ge ruchtmakende drama bekommert menig welbe kende en edele ziel. Maar geen nood Doe gij bij ’t staren op dat geruchtmakende feit in stilte wel, waarde lezer. Dan doet ge meer en beter dan daar geschiedt. Er is Goddank nog een andere geest van liefde dan zich in de recht- zinnigen te Amsterdam openbaart, waaraan de ware navolgers van het verheven voorbeeld wor den gekend. Reeds als kinderen zongen we Weldadigheid! wie ooit uw loon genoot, Stort blij zijn schat den armen in den schoot. Bij ’t ruimst genot, dat hem bij ’t feestmaal beidt, Zucht hij om ’t lot, den schaamlen vaak bereid. Treft, broeders treft op aarde u ramp of leed, Wij allen zijn steeds u ter hulp gereed, God, die het ziet, schrijft elke dankbre traan Dien gij vergiet, in ’t groot gedenkboek aan. Volzalig klopt het waar menschlievend hart, Zich zelf bewustgij stilt der droeven smart, ’t Is schoon, als ’t leed den armen broeder knelt, Dat elk gereed ter zijner hulpe snelt. De schaamle weent, o stelp zijn tranenvloed, Verligt zijn smart, vervul zijn hart met moed, Waar plicht gebiedt te helpen uit den nood, Vertraag daar niet, maar zijt in weldoen groot. Weldadigheid! vest steeds uw troon op aard! Blijf de eeuwen door aan Neerland dier en waard Zoo wordt, o vreugd! door ’t dankbaar nageslacht Aan onze deugd steeds hulde toegebracht. Moge deze geest onder al het gewoel en den strijd onder ons volk blijven wonenMogen in dit opzicht alle Nederlanders elkander vinden op den weg door 't leven De weldadigheid omstren- gele als een heilige band alle menschende lief de wordt daardoor grooter, de maatschappij ge lukkiger, ons eigen hart daardoor verlicht en verblijd alle de dagen onzes levens. II. Adv. BI. wonnenen. Daarmee krijgen we niet terug, wat we verloren, waarschuwt Laureat. „Wij laten ons nog al te veel verleiden, onze nederlagen te bezingen. Veel te veel monumenten zijn in Frank rijk opgerichtniet om onze dooden te eeren, maar om getuigenis te geven van ons onwankel baar besluit, revanche te nemen. Thans is het genoegDe oude Keizer van Duitschland wil zijne zegepraal niet op een tooneel zien vertoond, laten wij geene vertooningen van onze nederlagen meer maken De tentoonstelling, welke in 1889 te Parijs zal worden gehouden, zal, zoo heeft de Fransche Regeering besloten, eene internationale zijn. In de vergadering der commissie, door den Duitschen Rijksdag aangewezen om voor het ontwerp van wet, door den afgevaardigde Lenz- mann voorgesteld, betreffende de schadeloosstel ling voor onschuldig ondergane preventieve en gevangenisstraf, legde de Rijkscommissaris de verklaring af, dat de verschillende Regeeringen nog geen besluit in de quaestie genomen had den. Ofschoon hij, door deze besluiteloosheid, niet in staat was, namens de Regeeringen, eenige opheldering te geven, geloofde hij toch te kun nen verklaren, dat zij hare toestemming voor een ontwerp, dat het verleenen van schadeloosstel ling wegens preventieve hechtenis bedoelt, niet zullen geven. Evenmin zouden zij bereid zijn een in tweede instantie vrijgesprokene schade loos te stellen voor zijne reeds ondergane gevan genisstraf. De vrijspraak bij de tweede behan deling biedt geen waarborg, dat de eerst ver oordeelden werkelijk onschuldig waren, want menigmaal was zij het gevolg van eene ver zwakking der bewijsgronden, door den loop des tijds krachteloos gemaakt. Aller belang werd het best in ’t oog gehouden, door den regeeren den Vorst, of den Keizer de macht te verleenen en ter hunner beschikking de noodige middelen te stellen, om over de schadeloosstelling en haar omvang te beslissen. Hiertoe besluitende, was zijn oordeel, den Keizer of den Rijkskanselier bij de wet te machtigen, bedoelde beslissingen te nemen, waarbij dan op den voorgrond moest staan, dat de schadeloosstelling door het Rijk zal bekostigd worden. Het wetsontwerp betreffende het monopolie voor de fabrikage en den verkoop van spiritu aliën zal nog deze week bij den Rijksdag wor den ingediend. Duitschland heeft indertijd, al verder en verder voortschrijdende op de baan der protectie, o. a. het invoerrecht van hout van 1 mark 50 ge bracht op 6 mark. Voor den Zweedschen hout handel dreigde dit de doodsteek te zijnmaar die vrees is ijdel geweest. Te Stokholm is dezer dagen eene vergadering van bij den houthandel betrokken firma’s gehouden, waarop een over zicht is medegedeeld van den uitvoer van hout uit Zweden. Het bleek, dat de uitvoer naar Duitschland, wel verre van te verminderen, zoo als men had gevreesd, was toegenomen, en dat wel tegen dezelfde prijzen als vroeger. In 1885 werden uit Zweden naar Duitschland uitgevoerd aan planken en gezaagd hout 51,605 standards tegen 45,970 in 1884. „Dit feit, zegt het rap port, schijnt te bewijzen, dat Duitschland niet genoeg hout produceert voor eigen gebruik en dat het ook niet altijd geschikt is voor het doel, waarvoor het Zweedsche hout wordt gebruikt.” Het gevolg van de hoogere rechten in Duitsch land is geweest, dat de inkomsten van de schat kist van 361,800 Mk. op ongeveer 1 millioen zijn gestegen, welk verschil door de Duitsche verbruikers is betaald, daar de Zweedsche hout handelaars tot onverminderden prijs hebben ver kocht. Moge dit, zegt een Stokholmsch blad, eene waarschuwing zijn voor onze protectionis- ten, die gelooven, dat het buitenland altijd de invoerrechten betaalt”. is. Het Openbaar Ministerie ziet hierin laster. Naar men aan de N. B. Ct. mededeelt, wordt er in Mei a.s. eene groote promotie bij de marine verwacht. Het nauwkeurig onderzoek, op de personen en de bagage van juffr. v. d. H. en haar kinde ren bij hun aankomst in de residentie ingesteld, heeft geen spoor doen vinden van de vermiste effecten, waarmede zij verdacht werd het land te hebben verlaten. Men vond Ook geen andere waarden of gelden meer bij hen. De familie is thans weer vreedzaam als voorheen in ’t huis aan het Huijgenspark teruggekeerd. De honden zijn te Madera achtergelaten. Mr. L. Oldenhuis Gratama te Assen heeft, wegens redenen van gezondheid, zijn ontslag ge nomen als lid van de Tweede Kamer. De heer 'Gratema is bijna 19 jaren lid van de Kamer geweest. Te Kootwijk zijn verschillende personen, die met de handelwijze van den zich noemenden kerkeraad geen vrede hebben. Komen zij in verzet bij den burgerlijken rechter, waarop plan is, dan is een zeer belangrijke procedure in aantocht. Beide partijen hebben bij het enta- méeren van zoodanige procedure ’t hoogste belang. Het moet door den Hoogen Raad uitgemaakt worden, of een gemeente of een deel eener ge meente, onverschillig of dit uit de meerderheid of de minderheid bestaat, recht heeft zich eigen machtig uit het kerkverband los te maken, geheel op zichzelve te staan. Dit is nog altijd een open vraag, waar wel veel over te redeneeren valt, maar waarvan niemand met beslistheid kan zeg gen, hoe zij beantwoord zal worden door de daartoe alleen bevoegde autoriteit. Hoe eer dienaangaande zekerheid bestaat, des te beter. Tot dusver heeft het Handelsblad voor het Amsterd. Poliliefonds reeds f 16,369,28 ontvangen. Men meldt uit Haarlem, dat door een col lectant der staatsloterij aldaar aan een tot dus ver onbekend persoon op een loterijbriefje, dat vervalscht bleek te zijn, het twintigste deel van den jongst getrokken hoofdprijs van honderd duizend is uitbetaald. Men vermoedt dat de schuldige uit Amsterdam afkomstig is. De inrichting van het Walhalle der sociaal democraten in den Haag moet geenzins doen denken aan de verdrukking en de ellende waar onder deze zouden lijden. De correspondent der N. Gr. Ct. geeft eene beschrijving van dit lokaal met zijn buffet, biljart enz. Eene der decoratien van de zaal verdient de aandachthet is eene groote schilderij op den muur, die ten doel heeft eene plastische voorstelling te geven van de ver- deeling der vruchten van den arbeid. Aangezien deze teekening, meer dan alle bespiegelingen, er op berekend is om aan de zaak van de socialis ten bij ’t volk ingang te doen vinden, meen ik, onpartijdigheidshalve, een schets er van te moeten geven, opdat elkeen zich er een denkbeeld van kunne vormen. Vanuit een met de holle zijde naar boven ge keerde half-cirkelvormige lijn, die „arbeid” wordt genoemd, loopen een aantal stralen met de be naming „loon” naar een bol, die „kapitaal” wordt geheeten. Uit dezen bol stralen weer lijnen uit naar zes hooger gelegen kleine bollen, die de namen dragen van „kapitalisten”, „bankiers”, „grondbezit”, „staatsbegrooting”, „nationale schuld” en renteniers”. De lijnen tusschen den kapitaalsbol en de zes genoemde kleine bollen duiden grootendeels „rente” aan, terwijl één „pacht” en één „belasting” heet. Ver boven de zes kleine bollen verheft zich een, door de stralen uit die bollen geboren groote bol, die ’t geheel beheerscht en den weidschen titel voert van „groot kapitaal.” Ziedaar, de socialistische schilderij. Iedereen kan er den tekst bij maken en de lijst, die er omheen komt, met eigen kleuren teekenen. Naarmate men hooger of lager staat, gebruikt men verguldsel of carmijnrood. De socialistische verfdoos houdt er geen stemmige kleurtjes op nat Een bericht, dat in de tooneelwereld met diep leedwezen vernomen zal worden, zegt het Dagbl., is, dat de bekende, sedert van het tooneel verwijderd levende tooneelspeler D. van Ollefen aan eene zielsziekte lijdende is. Reeds zou hij naar een gesticht zijn overgebracht. Allen, die den braven huisvader en degelijken vriend heb ben leeren waardeeren, zullen voorzeker van harte wenschen, dat de ziekte van van Ollefen slechts van voorbijgaanden aard zal zijn. Wat Tourniaire betreft, kunnen wij, ondanks de tegenspraak van de Portefeuille, nog niets goeds melden. Alleen weten wij. dat zjjne echt- genoote onlangs een schrijven ontving, waarbjj haar het bezoek, dat zij haar man placht te brengen, ontraden werd. De kerkeraad van Utrecht heeft zijne droef heid en verontwaardiging uitgesproken over de schorsing der leden van den kerkeraad van Am sterdam en hiervan aan deze kennis gegeven. Onder de jongens uit het Diaconie-Wees huis te Amsterdam moet het bekend geweest zijn, dat er bij de jongst gehouden loting voor de Nationale Militie, naar verkiezing, hooge en lage nommers te trekken waren. Een hunne?, die gaarne het vaderland als militair wilde dienen, zeide„ik neem een geel papiertje, dan ben ik bakker an”, en hij trok een noramer tusschen de 12 en 1300. Eenige zijner collega’s Eene der eerste deugden, vooral in het barre wintergetij is de weldadigheid. Maar iedereen be denke wel wien hij zijne weldaden schenkt. Mo ge toch de weldadigheid een blijk zijn van het goede hart des milden gevers, menigmalen wordt daardoor meer kwaad gedaan dan goed, omdat hetgene men geeft vaak in verkeerde handen komt. Stelt u op dit oogenblik iemand voor, die den ganschen zomertijd niet zoodanig heeft gearbeid als zijne gezonde leden en frissche krachten dat toelieten, en die nu ten gevolge zijner luiheid ge brek lijdt, zoudt ge dien met een goed hart kun nen helpen Stelt u voor een persoon, die genoeg zaam geld heeft verdiend, doch die meer verteerde dan hem paste, die vele gelden onnut heeft be steed en gebruikt en dientengevolge thans ar moede ondervindt, zoudt ge dien met een blij moedig hart eenige weldadigheid kunnen betoo- nen Deze weinige voorbeelden waren met nog ettelijke aan te vullen, die allen de waarheid der stelling zouden bewijzen, dat wanneer men iets geeft, men wel moet weten wien en hoe. Er ziju van die milde gevers, die aan ieder hunne weldadigheid bewijzen. Daar kan geen arme aan de deur kloppen of hen wordt open gedaan. Onverschillig wie het ook moge zijn, worden ze altijd met een kleinigheid tevreden gesteld. De gevers mogen dat met een vroolijk en blijmoedig harte doen, zij, die de gifte ont vangen daarmede danig zijn ingenomen, de han deling zelve verdient de strengste afkeuring. Die zijne gaven aan eiken vrager geeft moet wel bedenken, dat hij daardoor vaak de luiheid voedt, de onzedelijkheid bevordert, de rampen der maatschappij vermeerdert en de krankheden der zamenleving vermenigvuldigt. Onbeschaamde vragers, die het menigmaal het minst noodig hebben, worden soms nog het meeste geholpen als men maar geeft aan den eersten den besten, die onder welken vorm ook, hulp en bijstand vraagt. Zij, die aan huizen rondloopen, zijn meestal de ware behoeftigen niet. Zij verblijven in hunne huizen of hutten, schamen zich meestal hulp te vragen en openbaren hunnen nood liefst niet. De ware armen zijn zij, die zich liever laten verhongeren dan bedelen. Dezulken te helpen is het ware wezen der Christelijke wel dadigheid. Volgt mij eenige oogenblikken met uwe aandacht, waarde lezers. Ziet gij die oude juffrouw daar wel gaan met haar mandje aan den arm in het stille avonduur Waarheen richt zij hare schrede nog zoo laat Eerst voor een tiental dagen hoorde ze, dat een paar straten van haar af in de stad harer inwoning een gezin leefde, dat het niet te breed had. Hare keukenmeid had haar daarmede in kennis gesteld, want die kende het goede hart van hare mevrouw. Daar treedt zij de woning binnen. Wij gaan er met haar een kijkje nemen. Maar behoef ik u zoo danig gezin wel te schetsen Ziet maar eens rondom u. Hoe menig gezin lijdt, het is winter tijd, armoede en gebrek. Uit dat mandje wordt meer te voorschijn gehaald, dan ge oogenschijn- lijk denken zoudt. Zie, de rijke dame die daar helpt, is een engel in die woning, want door hare zorg wordt het gansche gezin gered van een wissen ondergang. Doet ze er wel aan, dat ze helpt Zij is met de omstandigheden van het gezin ten volle bekend geworden en haar teerge- voelend hart zegt haar dat ze hare gaven aan geene onwaardigen verspild. Nog blijmoediger dan zij ging keert zij terug. Het bewustzijn wél te hebben gedaan, schenkt haar levensvreugde en levensge not. Vraagt gij naar den uitslag harer bemoei ingen, of ze gunstige gevolgen op haar werk heeft gezien? Gewis! Want niet alleen dat ze dit ar me gezin voor zinken behoedde, zij heeft het ook opgeheven uit den droevigen staat, en dat de jon gens en meisjes allen flink terecht zijn gekomen en de oudjes nog fleurig en wel voortleven daar in voelt ze zich gelukkig. De hoogste dank die zij haar hebben gebracht, zijn de vlijt, de werk zaamheid en oppassendheid door hen allen tot heden getoond. Het is verblijdend, dat de weldadigheid een kenmerkende karaktertrek van het Nederland sche volk uitmaakt. Nog nooit heeft zich het goede hart verloochend, wanneer er hulp, dringen de hulp noodig was. Bij vreeselijke volksrampen gaf steeds het gansche volk onbekrompen. Bij uitgebreiden brand, bij groote overstrooming, bij ’t vergaan van schepen, bij ’t verlies van personen, wie noemt al de gevallen op, waarin het volk zich niet ruimschoots betuigde van het medege voel tot den naaste om redding in nood te bieden? Is dit bij algemeene volksrampen het geval, ook in nauwer kring wordt menigeen, in hulpbe- hoevende omstandigheden verkeerende, geholpen, meestal op zeer kiesche wijze. Hoevele weldadig heden worden er bewezen waarvan de buiten wereld niet weet. Zijn er stille lijders er zijn ook stille weldoeners in den lande, die er naar zoeken, om gewaar te worden waar ellende heerscht. Thans is het wintertijd Mogen onze woorden eene opwekking voor velen zijn om helpend, steunend en vertroostend tusschen beide te komen, waar armoede hulp vraagt, waar met raad en daad een goed werk, een liefdewerk is te ver richten. De weldadigheid vraagt naar geen ge loof, kleur of stand. Zij is de uiting van het menschelijke iu den mensch. Aan hare beoefe- Bolswardsche Courant J I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1