NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BO1SWA»® S« WONSERAB2E1. 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. No. 12. VOOR Een bezoek BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 18 MAART. j ■MMMM sedert 1 Januari met ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, bijna vier maanden een matig daggeld te doen verdienen en een nieuw handwerk in te voeren, dat op den duur vruchten afwerpen kan. Moge dan spoedig „Klompenburg”, naar der timmerknechten wensch weer in „Spreeuwenstein” veranderen en die lenteboden hun hoogste lied daar zingen; als deze daarna zwijgen, dan klinke daar weer de hamerslag en worde menig werk tuig daar weer gehandteerd. M. E. van der MEULEN. De werkstaking te Décazeville was Zaterdag weder het onderwerp van discussie in de Fran- sche Kamer van Afgevaardigden. Laguerre be streed het beleid der Regeering in den trant van Camélinat. De Minister van Oorlog verdedigde het zenden van militairen, die de aangewezen macht zijn, om de orde in het land te handhaven De Regeering heeft de mijnwerkers tegen zich- zelven, tegen hunnen hartstocht willen verdedi gen. De Minister van Binnenlandsche Zaken verdedigde de Regeering, waar deze zich niet heeft verzet tegen het bekende besluit van den Parijschen gemeenteraad betreffende het zenden van geld aan de werkstakers. De Minister zeide, dat als de ondersteuning geschiedt om tegemoet te komen in de ellende een gevolg der werk staking de Regeering zulk een besluit niet kan vernietigen, ook al keurde zij in den grond dergelijke subsidiën af. De Minister van Open bare Werken Baïhaut heeft verklaard, een wets ontwerp tot herziening der mijnwetgeving in te dienen. Zes verschillende motiën werden voorgesteld, waarvan eene door de Regeering was aanvaard, nl die van de heeren Letellier en Etienne. De motie om tot de orde van den dag over te gaan, zonder meer, werd verworpen met 313 tegen 194 stemmen. Daarna volgde de motie van den heer Letellier, waarbij vertrouwen in het beleid der Regeering werd betuigd, maar ook deze werd verworpen, met 256 tegen 226 stemmen. Ette lijke moties ondergingen daarna hetzelfde lot, zoodat de Kamer heden zal trachten een behoor lijk slot voor deze merkwaardige beraadslaging te zoeken. Zaterdag werden werklieden te Décazeville, die den arbeid in de mijn niet gestaakt hadden en opnieuw aan den arbeid willen gaan, door den hoop werkstakers, die hun beletten wilde in de schachten af te dalen, met kracht tegengehouden. De militaire macht dreef den volkshoop uiteen en verleende bescherming aan de werklieden, die hunnen dagelijkschen arbeid wilden voort zetten. De Minister heeft de begroeting vastgesteld, die Dinsdag bij de Kamer van Afgevaardigden is ingediend. De hoofdpunten zijn Opheffing van het buitengewoon budget voor de publieke wer ken en de koloniale uitgaven, die voortaan weder in het gewone budget zullen opgenomen worden en waarin belangrijke bezuinigingen zullen voor komen verder conversie der schatkistbiljetten op korten vervaltijd, daarbij gerekend die, welke in het buitengewone budget van 1886 zijn opge nomen, in 3 procents rente; terugbetaling van een groot deel vlottende schuld door uitgave eener 3 procents rente, maatregelen, om een grooter worden der vlottende schuld voor de toe komst tegen te gaaneen andere vorm voor de belasting op den drank met opheffing der belas ting op den kleinhandel van dranken, waarmee de opheffing van de controle door commiezen bij de handelaars gepaard zal gaan (de aangifte van drank zal niet meer bij de handelaars, maar al leen aan de poorten der steden plaats vinden, zooals het in Parijs en andere steden reeds ge beurt); verhooging der belasting op den alcohol. Eene conversie der oude 4'/2 procents of der 4 .procents rente is niet in ’t vooruitzicht gesteld. De Temps deelt nader mede, dat er voor één milliard 3 pets, rente zal worden uitgegeven, welke strekken zal tot aflossing van 618 millioen schatkistbiljetten op korten termijn, en tot con solidatie van een deel der vlottende schuld, tot een bedrag van 382 millioen. De uitgifte zal waarschijnlijk plaats hebben in April. De Duitsche Rijksdag heeft ook bij tweede lezing het wetsvoorstel-Lenzmann strekkende om aan personen, die onschuldig preventieve hechtenis of gevangenisstraf hebben ondergaan, schadevergoeding toe te kennen aangenomen. Volgens deze wet die, naar men meent, stui ten zal op de hoogere goedkeuring zal er ver goeding worden verleend aan den veroordeelde, die de hem opgelegde of eene later gewijzigde straf geheel of gedeeltelijk heeft voldaan en bij eene nieuwe behandeling zijner zaak wordt vrij gesproken. Aanspraak op vergoeding zal kun nen worden gemaakt door den persoon die vrij gesproken wordt, of, wanneer deze is overleden, door den echtgenoot of de echtgenoote en bloed verwanten in opklimmende of afdalende linie, alsook door de broeders of zusters, alles voor zoo ver die personen naar de bepalingen van het burgerlijk recht anders ten zijnen laste zouden zijn gekomen. Daarentegen zal er geen vergoe ding worden verleend aan dezulken, die met voorbedachten rade hunne veroordeelingen had den uitgelokt. De Duitsche Handelsdag heeft zich tegen den dubbelen standaard verklaard in een besluit, dat in dezen geest luidt: In de agrarische richting, voor zoover deze, onder miskenning der ware belangen van den landbouw, het landbouwbedrijf ten nadeele van de belangen der andere bedrij ven tracht te bevorderen, ligt een groot gevaar voor het bedrijfsleven der natie. De Handels dag, zich verplicht achtende ten krachtigste daartegen op te komen, verklaart zich inzonder heid tegen de invoering van een internationalen dubbelen standaard, tegen de invoering van nieuwe of verhooging van bestaande invoer rechten op landbouwproducten, op noodzakelijke levensmiddelen, of op grondstoffen voor de nij verheid alsook tegen eene beperking der parti culiere werkzaamheid op het gebied van brand en hagel-assurantie. De Duitsche Keizer is weder geheel hersteld, terwijl ook de Rijkskanselier zich weder bij zijn Vorst heeft aangemeld. Wiesbaden, 15 Maart. Hedennacht om 12,28 werd hier een hevige aardbeving waargenomen. Het plenum van den Zweedschen Rijksdag heeft het voorstel tot heffing van beschermende rechten op granen, erwten en boonen verworpen. De Regeering was tegen het ontwerp, welks verwerping evenwel voornamelijk is te danken aan de krachtige wijze, waarop de openbare meening zich er tegen had geuit. In zijne bestrijding van het ontwerp had de Minister-president erkend, dat de landbouw in Zweden niet minder dan in andere landen had te lijden, maar hij voegde er bij, dat wat hem uit de rapporten der Zweedsche gezanten over de beschermende rechten in andere landen was gebleken, hem in zijne overtuiging had versterkt. In de landen, waar die rechten zijn ingevoerd, zeide de Minister, stellen de protectionisten steeds hoogere eischen, is er voortdurend twist en twee dracht en nood en ellende. De Engelschen hebben nog altijd met groote moeilijkheden te kampen in Soedan. Uit Soeakin is dd. 14 Maart het volgende bericht ontvangen Eene afdeeling fourrageurs, versterkt met 273 man bevriende Arabische troepen, heeft gisteren het kamp van den vijand in de vallei van Has- heen overrompeld en 15 kameelen buitgemaakt. De vijand, na zijn krachten te hebben geconcen treerd, dreef de fourageurs terug in de richting van Soeakin, maar werd zelf weder op .de vlucht geslagen toen eene afdeeling bereden infanterie te hulp kwam, die hem achtervolgde tot in de nabijheid van Hasheen. De opstandelingen ver loren 30 man aan doodende fourrageurs leden slechts lichte verliezen. Uit Kaïro wordt gemeld Naar men verneemt, heeft lord Rosebery aan sir Henry Drummond Wolff instruction gezonden om het bezettingsle ger met zes regimenten te doen verminderen en voor te stellen, dat de Engelsche troepen zich naar Assoean, de Egyptische naar Wady Haifa zullen terugtrekken. Sir Henry Drummond Wolff zou hieromtrent met Moekhtar in nadere onder- handeling treden. In de Köln. Ztg. komt een bericht voor over den brand, welke het jongensweeshuis te Börde, district Hagen, Vrijdagnacht heeft vernie tigd. De brand barstte ongeveer te twaalf uren uit en nam zijn aanvang in de benedenste ver dieping. Met moeite redde zich het meerendeel der personen, die in de bovenverdiepingen hun ne kamers hadden, door de vensters, want de hoofdtrap en nog eene welke ingeval van nood kon gebruikt worden, waren door de vlammen reeds aangetast. Vijf der jongens konden zich niet meer redden en kwamen op ellendige wijze om, terwijl een vijf-en-vijftigjarige kleedermaker het slachtoffer werd van zijn ijver om hulp te verleenen. De Mouvement Gèographique verneemt uit zeer goede bron, dat er een maatschappij is opgericht met een kapitaal van 800 millioen voor den aanleg van spoorwegen in China. Het grootste deel dier som is geleverd door een Engelsch syndicaat, dat bedongen heeft dat het materieel door Engeland en België zal worden geleverd. Twee Belgische ingenieurs zullen dezer dagen naar China gaan om de onderhandelingen ten einde te brengen. zeer onbeduidenden vooruitgang bij bieren en azij- nen en bij de telegraphie, kwam de opbrengst van geen der overige middelen aan die van Fe bruari 1885 gelijk, hetgeen te meer te beteeke- nen heeft, omdat de uitkomsten van die maand toch ook reeds niet gunstig waren. De opbrengst van de suiker is voor de maand met bijna f 270,000 en sedert 1 Januari met ruim 5 ton gestegen. Het gedistelleerd bleef voor de maand met f 89,000 en sedert 1 Januari met bijna 2 ton ten achter. De indirecte belastingen gaven f 1,368,584 te gen f 1,365,811. De opbrengst der zegelrechten was ruim f 17,000, die der registratierechten f75,000 lager. Deze twee middelen hebben se dert 1 Januari f 1,584,000 afgeworpen, tegen 1,786,000 in hetzelfde tijdperk van 1885. Sneek, 16 Maart. Zondag jl. werden de amb tenaren in hunne zondagsrust gestoord door eene onvermijdelijke reis naar Scharnegoutum. Zij hadden namelijk van een postbode kennis ont vangen, dat er aan den Speersterdijk een niet veraccijnsde koe door den landbouwer D. was geslacht. Hunne reis was alles behalve ver- geefsch, daar ze de zaken bij genoemden D. niet alleen naar waarheid bevonden, maar bovendien bij den buurman nog een kalfje snapten, dat men gemakshalve maar zonder aangifte naar de andere wereld hielp. Utrecht, 14 Maart. Op de heden alhier ge houden Vastenavond-paardenmarkt stonden 1087 paarden aan de lijn. Weeldepaarden golden van f 500 tot f 700 werkpaarden van f 100 tot f 500; eenjarige van f 150 tot f 240tweejarige van f 180 tot f 300aftandsche van f 100 tot f 150; driejarige fokpaarden van f 200 tot f 300pon nies van f 90 tot f 180, slachtbankpaarden van f 30 tot f 80. De handel was levendig. Er waren veel buiten- en binnenlandsche kooplie den ter markt. In de Karlsbader Nachrichten wordt mede gedeeld, dat Z. M. de Koning van zijn voorne men, om in den aanstaanden zomer weder de gezondheidskuur te Karlsbad te ondergaan, heeft afgezien, en de reeds gehuurde appartementen heeft doen afbestellen. Van de lichtgeloovigheid van den kleinen man is te Delft weer eens een merkwaardig be wijs geleverd. Zekere V. die later bleek, kort te voren uit de gevangenis onslagen te zijn, kwam bij vrouw van der L. vragen om Vries te spreken: hij kon Vries helpen aan een betrekking van „Hoog heid aan ’t Ministerie in den Haag; zoo’n „Hoog heid” kreeg f 700 traktement. Dat leek vrouw van der L. Hoogheid en f 700 bovendien! en ze gaf aan V. gaarne f 2,925 om de papieren voor haar eigen echtvriend, in plaats van voor Vries, in orde te maken. Vrijdagavond kwam onze „kruiwagen” terug, van der L. was zoo goed als „Hoogheid”, dat nu bode bleek te zijn en vol vreugde offerde hij nu nogmaals f 2,68 voor de papieren. Edoch toen vrouw v. d. L. een oogenblik daarna die f 2,68 naar de kroeg zag wandelen, begon zij wantrouwen te krijgen en ging er de politie eens over spreken, en nu werd V. weldra ingerekender was nog wat van de laatste f 2,68 over en dat is het eenige, wat v. d. L. en zijn vrouw ooit zullen zien van de betrek king van „Hoogheid” of bode aan het „Mini sterie van Waterloo”, zooals blijkens de Delftsche Ct. de vrouw het beloofde Depar tement noemde. Volgens rapport der politie, worden ruim 50 personen te Tilburg, allen met naam en woonplaats openbaar gemaakt, verdacht bij hun bierhuizen of andere neringen zonder „vergun ning” sterken drank in het klein te verkoopen en mitsdien de wet te overtreden. B. en W. hebben nu besloten, de gunstige bepaling van art. 84 der alg. politieverordening op hen niet langer toepasselijk te maken, zoodat gemelde huizen in het vervolg moeten gesloten zijn, van 1 Oct. tot 1 April van ’s avonds 10 tot ’s mor gens 6 en den overigen tijd van het jaar van ’s avond 11 tot ’s morgens 5 uren. De directeur der handelsschool te Amster dam is voornemens, dit jaar weder met eenige leerlingen dier school een studiereis te maken, naar eenige voornaamste plaatsen in het zuidelijk gedeelte van ons land en naar Aken, Keulen, Gladbach, Crefeld, Duisburg en Ruhrort, teneinde daardoor het onderwijs in warenkennis meer aanschouwelijk en vruchtbaar te maken. De reis zal aanvangen op 27 April en 12 dagen duren. Zaterdagavond heeft eene vrouw in de Oude- zijds Armsteeg te Amsterdam een polderwerker moedwillig een ketel met kokende koffie over het hoofd gegooid, waardoor hij zoo ernstige brandwonden bekwam, dat men hem naar het gasthuis heeft moeten overbrengen. 17 Maart en 14 OctoberZal ook deze Grondwetsherziening, van zooveel minder omvang in dat tijdsverloop kunnen afloopen Kunnen zeer zeker, maar wij houden ons hart vast bij de gedachte aan den zondvloed van redevoerin gen, welke over deze herzieningswetten zich zul len uitstorten en misschien wel ze zullen ver drinken. De breedsprakigheid van ons Nederlandsch Parlement zal zich ook thans niet verloochenen Blijkens den gewonen maandelijkschen staat hebben de rijksmiddelen in Februari f 7,206,074 opgebracht, tegen f6,801,315 in dezelfde maand van 1885, zoodat er de niet onaanzienlijke ver meerdering met bijna 405,000 gulden valt waar te nemen. De twee eerste maanden des loopen den jaars brachten f 473,938 meer op dan die van het vorige. Let men op de geldsom alleen, dan is er goede reden voor tevredenheid. Let men echter op de middelen in het bijzonder, aan welke die hoogere som te danken is, dan vindt men nog geen aanleiding om van werkelijken vooruitgang te spreken. De grootere opbrengst van Februari toch is enkel te danken lo. de directe belastingen, van welke het patent eene kleinigheid, en het personeel ruim 1.3 ton meer gaf; 2o. de suiker, den eenigen accijns die ruim vloeide, en teweegbracht, dat de totaalopbrengst der accijnzen die van Februari 1885 overtreft; 3o. de indirecte belastingen, bij welke die hoogere opbrengst van het successierecht bijna geheel wordt weggenomen door den achteruitgang van zegel en registratieen eindelijk aan de Staats loterij, die in Februari 1885 niets en ditmaal f 147*351 gaf. Met uitzondering alleen van een Wie de bouwmeester van „Spreeuwenstein” is geweest weet ik niet, evenmin wie dien meer juisten, dan dichterlijken naam heeft gegeven aan het landhuis dat even buiten onze stad aan de Sneekervaart voor een aantal jaren is gebouwd. Het was geen villa met sierlijke bloemperken er om heen en liefelijke wandeldreven. Het was een eenvoudige buitenplaats met een tamelijk uitgestrekten vruchtbaren tuin, die men naderde over een schaduwrijk voorplein en waarnaast de tuinman woonde die daar tevens een kleine boer derij hield. ’tWas een ruim, goed ingericht hoe renhuis met een reeks ramen, die een echt lan delijk uitzicht aanboden, op de vroolijke vaart naar Sneek en de vruchtbare weiden, die daar langs zich uitstrekken, ’k Heb er menigen zo mer vroolijke kinderen zien dartelen, lieve meis jes zien opgroeien, ’k heb er bij herhaling een liefelijken avond doorgebracht op het mollige grastapijt, dat zich langs de woning uitstrekte in in de richting van den stroom, terwijl de avond- zonne haar heerlijken glans over het landschap spreidde. Toen is de eigenaar gestorven, de kinderen hebben het vaderlijk erfdeel verkocht, de trouwe dienaar, die jarenlang des winters het huis be waarde en steeds den tuin verzorgde, is heenge gaan, eenzaam en verlaten stond het heerenhuis op Spreeuwenstein aan langzaam verval ten prooi. Sedert, een viertal jaren lang, had ik geen aan leiding en geen lust, derwaarts de schreden te richten, ik bewaarde alleen de herinnering aan het geslacht, dat voorgoed onze landstad verla ten heeft, maar daarom, vertrouw ik, haar niet vergeten. In den langen, bangen winter echter, die nog niet achter ons ligt, heb ik bij herhaling die plek weer betreden, dat huis weer doorkruist en dat met steeds klimmende opgewektheid. Het leven is er wedergekeerd, de luiken zijn weer van de vensters genomen, het dag- en zonlicht stroomt weer door de ruiten binnen. Geen nieuw ver mogend gezin heeft het betrokken. Geen kin deren spelen er, geen lichte vrouwentred zweeft door gangen en kamers. Neen 35 nijvere man nen, richtten omstreeks 15 weken lang, eiken werkdag daarheen hun schreden. Het zomer verblijf, is in een winterwerkplaats herschapen, „Spreeuwenstein” is als zoodanig in „Klompen burg” herdcopt. ’t Is er alles leven en bewe ging. Op het vroeger zoo rustige grasperk langs de vaart lagen een niet onbelangrijk getal zware boomstammen, gelukkig aangevoerd en opgetrok ken toen het ijs dit nog niet onmogelijk maak te. Daar werden zij achtereenvolgens in mooten gezaagd en vervolgens gekloofd in driehoekigen vorm. Gaan wij het gebouw binnen, dan blijkt dat enkele binnenmuren tijdêlijk zijn weggeno men waardoor een flinke ruimte ontstaat van drie inëenloopende vertrekken. Echt klompen- makerslicht valt door de ramen. Daar staan 16 blokken. Een twintigtal mannen is daar bezig. Twee jonge bazen, die hun vak eer aandoen, door den naam van „Klompenmaker” te dragen, zijn met het onderricht belast. Zij maken een alleraangenaamsten indruk, zij zijn flink en tevens bescheiden, zij spreken genoeg en niet te veel, zij werken goed voor en wijzen goed aan. ’tWas aardig om te zien hoe bij den aanvang, rondom elk hunner een vijf of zestal arbeiders stond, be- geerig om na te gaan, hoe in de vastgeklampte klomp, de holte werd uitgeboord voor den voet, ’t Bleek, als men zelf het werktuig eens ter hand nam, dat ook hier het begin lang niet meeviel en er vrij wat slag voor noodig was om een weg in het hout te vinden. Des te meer voldoe ning is het, dat zoovelen in betrekkelijk korten tijd het zoover in dit vak gebracht hebben, want een 2000tal paren klompen staan nu gereed en al kunnen zij niet vergeleken worden met de keurige modellen, die de bazen zelve hebben ver vaardigd, toch zijn zij voor den verkoop uitne mend geschikt en doen zich reeds enkele afne mers op In andere vertrekken zien wij eenige timmerknechten aan den arbeid, de draaibank gaat en ’t is een lust om op te merken, wat al voorwerpen zijn vervaardigd. Muizenvallen, echt practise!), want de muizen, die meenden hier een muizenparadijs te hebben, liepen leelijk in de val, houten paarden, hobbelpaardjes, kruiwa- gentjes, tafeltjes, keurige vogelkooitjes enz., wor den hier bij tientallen, weer aan de verwers af geleverd, die ook al hun eigen werkplaats hebben. Zoo is er overal beweging en leven en als gij op de zolders den afgewerkten voorraad be schouwt, dan is ’t volstrekt geen grootspraak om van een magazijn te spreken. Waarlijk, als, gelijk waarschijnlijk is, ter zijner tijd velen in de gelegenheid zullen worden gesteld, een en ander hier vervaardigd, te bezichtigen, dan zal men met tevredenheid zien, dut onze nijvere en vaardige werklieden, heel wat hebben vervaar digd, dat in den handel stellig zijn weg zal vin den en gretige koopers in de winkels. Vraagt gij welke to o verstaf dat nieuwe leven op „Spreeuwenstein” beeft gewekt Ik antwoord, de liefde voor den workman, die de beurzen van zoovele burgers deed openen en eenige mannen in staat stelde, om nie’t zoovelen, als zij wensch- ten, maar toch een zeker aantal werkeloozen» Bolswardsche Courant AAN „Klompenburg”.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1