NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARD WJtmWSM. M f f ggi^ ff 1886. No. 13. Vijf en Twintigste Jaargang. VOOR DONDERDAG 25 MAART. BINNENLAND. BUITEN LAN D. KORT VERSLAG ft ft ft ft dit totaal onmogelijk ge- ontleend. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Te Tiel is voor afbraak verkocht het uit baksteen ópgetrokken kerkgebouw, dat uit de Nog een andere schilderij trekt al dadelijk onze aandacht en verraadt den grooten, doch snaak- schen meester. Onder een boom staat op een houten verheven vloer een kwakzalver, terwijl terzijden een oud wijf met des kwakzalvers knecht bezig zijn een boer te verbinden. Op den voorgrond wordt een dronken boer door eene vrouw in den kruiwagen naar huis gebracht. Voorts staan op dit stuk eene menigte aanschou- wers, en in het verschiet een kasteel en dorp. Kwakzalvers waren in dien tijd geen ongewone lui en dronken menschen waren er toen even als nu in menigte, toen echter meer van bier, tegen woordig van jenever. Koddig is het echter te zien hoe echt dronken die man in den kruiwa gen ligt. Men moet Jan Steen zijn om het zoo te schetsen. De meeste stukjes zijn overi gens aan boeren en boerinnen gewjjdeen be vallige boerenmeid mocht onze schilder gaarne op het doek tooveren. Boerenhuisgezinnen en boerenbruiloften vielen zeer in den smaak van den schilder. Al zijne overige stukken, naar we meenen, 7 in getal, zijn aan het landelijk leven 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om machtiging tot het aangaan eener tijdelijke geldleening. Aangenomen. 5. Onderzoek van de geloofsbrieven en verde re stukken van. den heer N. de la Lande Cremer, benoemd lid van den Gemeenteraad. Goedgekeurd. Nog werd door den Voorzitter medegedeeld, dat er bericht was ingekomen, dat de betrekking van Commissaris van Politie te Bolsward, niet weer zal worden vervuld, en werd de burgemees ter gemachtigd een Agent van Politie le klasse te benoemen op een traktement van f 700 met f 150 extra, voor-aanschaffing van kleeding. Het beroemdste stuk van dezen schilder ver beeldt een Sint Nicolaasfeest. Op de schilderij ziet men verscheidene kinderen, die van hunne ouders de gewone geschenken van dien dag ont vangen. Een jongen-staat huilende, terwijl men op eene geestige wijze hem eene roede laat zien, die in een zijner ledige schoenen gestoken is. De vroolijkheid der overige kinderen en het vergenoegen der ouders is op de sprekendste wijze en in den besten stijl van dezen kunstigen meester in dit stuk uitgedrukt. Die slechts dit stuk aanschouwt komt dadelijk tot de betuiging: dat is een stukje van Jan Steen. Naar dit stuk is eene «liographie genomen, die in vele wonin gen prijkt. Deze schilder legde er zich op toe om huise lijke tafereelcn te schetsen. In den regel: hoe zonderlinger hoe fraaier. Zijn vernuft maalde het liefst vreemde gevallen uit het dageljksche leven. De meeste personen hebben iets eigen aardigs in hunne trekken, terwijl veelal één het mikpunt is van scherts, jok en lach. Wanneer we ons niet hadden voorgenomen ons tot het Rjjks museum te bepalen, dan had den we zijn eigen bedorven huishouden geschetst, doch moeten ons voor ditmaal dit genoegen ont zeggen. Daar echter is genoeg om den schilder nog nader te doen kennen. Op eene volgende schilderij staat een bakker tot den gordel in het hemd bezig zijn warm brood en koeken op het pothuis te leggen. Achter hem staat een jongen, blazende op den horen. In het kozijn vertoont zich eene vrouw, die in de hand een zoogenaam de zottinnenkoek heeft. Voorts eenige wijngaard ranken en bloemen De navolgende bijzonderheden zijn achter op de schilderij geschreven „Dit is een Familje-stukje. „De Backer is ’t Portret van Arend Oostwaard. De Vrou Catarina Keijserswaard. „De jonge is gedaen naer een jonge van Jan Steen. „Deze Backer met zijn Vrou hebben gewoond „op den Rhyn 3 a 4 huysen van de Vrouwe- „brugge, tussen de Vrouwesteegh en gasthuys, „binnen Leijden. „Is, nu January 1738, ruym 70 Jaaren gelee- „den geschildert.” Na de Köln. Zeit. en de Nordd. Allgemei- ne komt nu ook de National. Zeit. met haar alarm kreet over het toenemend chauvinisme in Frank rijk. Als bewijs beweert zij, dat Ferry met schimp en schande is gevallen, omdat hij den diplomatieken bijstand van Duitschland in het conflict met China had aangenomen en omdat Deroulède, de bekende apostel der revanche, te Parijs tot lid der Kamer is gekozen. Nu weet men, dat Ferry 30 Maart 1885 moest aftreden tengevolge van de nederlaag der Franschen in Tonking en eerst acht maanden later maakte Clémencau bekend, dat hij den bijstand van Duitschland had aangenomen, en dit wekte veel minder verontwaardiging op, dan het eenige jaren vroeger zou hebben gedaan. En Deroulède? Diens candidatuur te Parijs is mislukt en hij is een buitenlandsche reis gaan doen, ontevreden dat zijne opruiing tegen Duitschland zoo weinig ingang vond. De „bewijzen”, die de Duitsche bladen opspo ren ter staving hunner beschuldiging, verdienen geen on voorwaardelijk vertrouwen. Zoo is dezer dagen met veel ophef melding gemaakt van een brief van een Parijsch industrieel Tellier, waarin hij zeer lomp zou hebben geweigerd, een boot te maken voor eene roeivereeniging te Crefeld. Zoo wel deze vereeniging als de heer Tellier zelf, hebben verklaard, dat zulk een brief niet bestaat, en dat de bedoelde boot bijna gereed is. De eenige aanleiding tot het verzinsel, zegt hij, kan zijn, dat hij twee jaren geleden had geweigerd de teekeningen van zijne vaartuigen aan eene Berlijnsche vereeniging te zenden, omdat hij zijne concurrenten daarmede niet wilde bekend maken. In het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft Zaterdag de Minister von Puttkamer, in antwoord op eene vraag van den heer Rickert, verklaard, dat hem van maatregelen der Rus sische Regeering ten opzichte der in Rusland gevestigde Duitschers niets bekend was. Derhalve moest, op grond van de bestaande vriendschappe lijke verhouding tusschen de Pruisische en de Russische Regeering, aangenomen worden, dat het in de dagbladen voorkomende bericht uit de lucht gegrepen is. Ook te Berlijn hebben de socialisten getracht ongeregeldheden te verwekken. Vrijdagavond werd in een lokaal aan de Andreas-Platz eene talrijke bezochte vergadering van sociaal demo craten gehouden, waar de afgevaardigde Bebel het woord voerde. Bij het uiteengaan dezer ver gadering hoopte zich eene groote menigte op genoemd plein samen. Zij werd niet zonder moeite uiteengedreven, waarbij echter van wapenen geen gebruik gemaakt werd. Twee agenten werden met stukken ijs geworpen, doch bekwamen geen letsel. Zeven personen werden in hechtenis ge nomen. Het bericht, dat Vorst Alexander van Bulgarije zou hebben toegestemd in de onderteekening van de Turksch-Bulgaarsche Conventie, is, naar uit Sofia wordt gemeld, verzonnen. De Vorst dringt er op aan, dat zijne benoeming tot Gou verneur van Oost-Rumelië zonder uitdrukkelijk vastgestelde tijdsbepaling zal geschieden. Aan de Standard wordt uit Athene gemeld, dat Griekenland alle toebereidselen tot een veld tocht gereed heeft. De Regeering roept alle legerreserves te wapen. De bevelhebbers der legerkorpsen op de grenzen woonden de jongste Ministerraden bij, tot het ontvangen hunner eind-instructien. In verscheidene steenkolenmijnen in de Bel gische provinciën Namen en. Luik zijn opnieuw grèves uitgebroken. Te Maquet zijn de werklie den, in plaats van in de mijn af te dalen, ten getale van ongeveer 20J naa.c de werken te Chant- des-Oiseaux, Xhoré, Fiemalle en Marthaye ge gaan en hebben er de arbeiders belet het werk voort te zetten. Des namiddags te 5 uren waren de mijnen te Maquet door 45 gendarmes bezet. Onderwijl waren er uit Kuik drie bataljons linie- troepen aangekomen, die verschillende punten in den omtrek hebben bezet, terwijl overal de straten door patrouilles te paard werden doorkruist en de groote machinerieënfabrieken van Cockerill te Seraing eene sterke militaire wacht verkreeg. Vervolgens kwamen er nog troepen uit Namen, zoodat eenige uren later ook de beide Maas oevers te Seraing en Jemeppe door cavelerie bezet waren. Een berichtgever der Indépendance heeft Zater dagavond uit Luik geseind, dat toen hij per stoomtram uit Jemeppe terugkeerde, er op de brug bij Seraing een groot aantal werklieden stonden, en dat toen van het rijtuig le klasse, waarin hij met nog een passagier zat, al de glazen zijn ingeworpen, waarna er op de tram werd geschoten, dat den machinist en den conducteur de kogels om de ooren vlogen. Beiden hebben toen in het wild eenige schoten gelost, maar ge lukkig gat de machinist tevena, aan de tram eene merde, dat hij een gulle, goedhartige man moet zijn geweest, die de uiterlijke zonden en gebre ken in een belachelijk kleed wist te steken en eer de fouten der menschen belachte dan behuilde. Zijne stukjes bieden een aangename afwisse ling aan in elk museum, omdat ze den luim zijn tusschen al den ernst, die er wordt aangeboden en tentoongesteld. In het koddige heeft hij zijn meester nog niet gevonden en zal onze Jan Steen mogelijk wel een éénig meester blij ven. H. A. BI. 15e eeuw dagteekent en altijd bekend is geweest onder den naam van de Agnietenkerk te Tiel. Dit eerwaardige gebouw zal plaats maken voor een meisjesschool, die op het vrijvallend terrein zal worden opgetrokken. Velen betreuren het, dat men niet heeft kunnen besluiten tot een zoodanige restauratie, dat het gebouw als meis jesschool dienst had kunnen doen, waartoe te meer aanleiding bestond, omdat het gebouw reeds geruimen tijd geleden als Latijnsche school dien de en het later dienst deed als schouwburg. In dertijd heeft men, om het gebouw als school te kunnen gebruiken, er een vloer ingelegd en meerdere vensters in de muren gemaakt. Een merkwaardig oud gedeelte is een traptorentje aan den zuidkant. Voor f 614 is de afbraak gegund. Het centraal comitié van de anti-revolutio- naire kiesvereenigingen, van twee kwaden het min ste willende kiezen, heeft aan de heeren van Diggelen en Smeenge, die te Assen in herstem ming komen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, gevraagd, om hunne meening over kies recht en onderwijs aan het comité mede te deelen. Wij stellen ons niet voor, dat het comité veel pleizier van deze inmenging hebben zal. Noch de heer Smeenge zal over zijn mededinger wil len zegepralen door eene concessie of een dub belzinnige verklaring, die hem trouwens in de oogen der vrijzinnige kiezers evenveel en mis schien meer afvalligen zou bezorgen, dan hij aan tijdelijke voorstanders winnen zou. Uit Nijmegen schrijft men, dat de boeren, hunne koeien niet willende geven voor den prijs, dien de slachters er voor bieden, thans zelf ze slachten en daarmede betere zaken maken, ter wijl het vleesch voor 20 pet. minder te beko men. Zij zijn voornemens daarmede voort: te gaan, totdat de vleeschhouwers betere prijzen willen besteden. N.-Amstel is tot dusverre niet vereenigd met Amsterdam. De Gemeenteraad heeft nu ge weigerd toestemming te verleenen tot het ver strekken van water uit de duinwaterleiding, ten behoeve van perceelen in die gemeente. Het ge volg is, dat vele heerenhuizen thans onbewoon baar zijn Sommigen willen daarin een zekeren dwang zien voor Nieuwer-Amstel om zich met de hoofdstad te vereenigen. De Midd. Ct. geeft den volgenden wenk „Meermalen komt het voor, dat fraude met briefjes der Staatsloterij plaats heefteen niet wordt door een staart aan een nul te brengen of door verandering van een der overige cijfers in een prijslot veranderd en somtijds uitbetaald. Onlangs geschiedde dit o. a. ook nog te Haarlem, wat den betrokken collecteur groote schade ver oorzaakte. Waarschijnlijk zou dit totaal onmogelijk ge maakt worden, wanneer op de loterijbriefjes, behalve in cijfers, het nommer ook in letters werd uitgedrukt. De kosten van den aanmaak der biljetten zouden wel iets, maar toch niet belangrijk grooter worden. In 1873 bedroeg het getal afschaffers van het gebruik van sterken drank in het Britsch- Indisch leger 4443. Volgens de jongste rapporten bedraagt dat getal thans 12000, d i. ongeveer 25 pct. van de sterkte der Engelsche troepen in Indië. Deze opgave is vertrouwbaar, want zij is ontleend aan het algemeen verslag van den legercommandant. Intusschen zij het ons veroorloofd hier aan te stippen, dat bij afschaffers het begrip van wat men onder de benaming van sterken drank behoort te rangschikken, soms zeer zonderling is. Onder het opschrift„Het artikel der rech terzijde” lezen wij in de Standaard Matiger, bezadigder, bescheidener voorslag op het hoofdpunt van den pohtieken strijd is er wel nooit door een machtige oppositie gedaan, dan thans door de rechterzijde in zake Art. 194. Buiten de boeking van het rechtsbeginsel wordt er bijna niet mee gewonnen. Alleen wordt het middelbaar onderwijs aan de Acte- drijvern onttrokken. Maar dat is dan ook al. Dat leege scholen niet in stand behoeven ge houden te worden, is reeds lang van alle zijden toegegeven. Dit is geen twistpunt meer. En dat subsidie voor bijzonder onderwijs kan gegeven worden, drukt zelfs het rechtsbeginsel in den o. i. minst gewenschten vorm uiten baat u, als de gewone wetgever u tegen is; minder dan niets. Zelfs het „billijke” schoolgeld van met-minver- mogenden is een spijker, waaraan elke boven drijvende partij haar eigen rok kan ophangen. Dat kan iets beduiden, maar het kan ook illusoir worden gemaakt. Feitelijk wint men dan niets. Toch kan het zijne goede zijde hebben, dat de rechterzijde ditmaal zoo bijster laag mijnde. Het afslaan van zulk een bod zal ook het moreel prestige der Liberalisten den laatsten slag toebrengen. Mits, en dit worde niet uit het oog verloren, mits men maar wèl versta, dat het gedane bod geen dag langer dan de nu aan de orde zijnde herziening geldt. Het inrichten van een perceel weiland te Leeuwarden tot ijsbaan is door het bestuur der ijsclub aldaar voorloopig gegund aan H, H. Huiamaa te Ijlst voor f 1541, grootere snelheid, waardoor men aan verder ge vaar ontkwam. Te Horloz zijn de gebouwen der mijndirectie aangevallen, en wel zóó, dat er van weerszijden revolverschoten zijn gelost. Later zijn aldaar verscheidene personen gearresteerd. Te Tilleur zijn winkels geplunderd en vele personen in het rumoer gewond De gouverneur van het gewest, de procureur des Konings en verscheidene andere autoriteiten uit Luik hebben zich des middags naar Seraing begeven, doch de gouverneur is tegen den avond teruggekeerd, omdat zijne aanwezigheid te Luik noodig kon zijn. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben te Jemeppe opnieuw ongeregeldheden plaats ge had. Tusschen werklieden en gendarmerie kwam het tot eene botsing, waarbij verscheidene gen darmes werden gekwetst. Er zijn tien personen gearresteerd. Te Seraing kreeg de toestand een ernstiger aanzien. Te Brussel waren tegen Zondag vooral in de voorsteden, verscheidene samenkomsten van socialisten aangekondigd. De politie, gewaar schuwd, nam de noodige voorzorgsmaatregelen. De garde civique en de gendarmerie was gecon signeerd. Er was een streng bevel, om eiken volkshoop, die zou trachten de stad binnen te dringen, desnoods met geweid uiteen te drijven. Tot Zondagmiddag liet het zich nog niet aan zien, dat de rust zou worden verstoord. De villa te Castello di Maniace, die de Koning van Sicilië indertijd aan admiraal Nelson ten geschenke gaf en die thans door lord Brid- port, lid van het Engelsche Hoogerhuis, bewoond wordt, was Donderdag het tooneel van een bloe dige botsing. Een Siciliaansche rooverbende had het oog geslagen op Victor Hood, den zoon van den lord en wilde dien met geweld ontvoeren, doch de bewoners van het huis waren op hun hoede en wisten nog bijtijds de hulp van de gewapende macht in te roepen, .zoodat er een bloedig gevecht ontstond, dat met de nederlaag en de vlucht der roovers eindigde. Verscheiden hunner werden gekwetst en het gelukte de po litie er vier te arresteeren. Een gasontploffing heeft aan 2 kinderen te Londen het leven gekost, terwijl 4 personen ern stig gewond werden. Een weduwe zat in haar keuken en bemerkte, dat het vuur van den haard een stroom van gas aanstak, die uit den grond ontsnapte. Zij begon het vuur te dooven, toen plotseling eene kleine ontploffing plaats had. De vrouw liep hierop haastig het huis uit. Spoedig daarop had een tweede zeer hevige ontploffing plaats. De geheele voorgevel van het huis stort te in de straat en begroef een aantal menschen en kinderen. Toen het puin opgeruimd was, vond men twee kinderen van 3 jaar dood, ter wijl 2 kinderen en 2 personen zeer ernstig ge wond waren. De oud-Hollandsche schilderschool heeft be halve van der Helst, Rembrand en Backhuizen, een menigte beroemde schilders opgeleverd, die, elk op zijne wijze, hebben medegewerkt om de Nederlanders tot een volk te maken, dat geacht en gezien werd bij de andere volken der aarde. De Hollandsche school wedijverde met de Vlaam- sche en Italiaansche schilderschool. Hebben vele schilders den roem van ’t voorgeslacht op ’t doek afgemaaid, vereeuwigden die de helden uit de Vaderlandsche geschiedenis of brachten die de feiten door hen bedreven op de schilderij, niet alzoo de man, die we thans in zijne schilder stukken willen laten kennen, niet alzoo de snaaksche, geestige, boertige Jan Steen. Den lustigen schilder bekoorden de krijgsbedrijven niet. Hij zat liever in een vroolijk gezelschap van hartelijke kunstbroeders zijn pintje bier te drinken, en, al geraakte hij dan ook soms wei eens boven zijn bier, dit bekommerde hem geens zins en even verblijd vervolgde hij den levens weg, alles latende waaien, vlotten en drijven, zijn eigen zaken in ’t riet sturende. Zoo de man z< o zijn werk, zoo de vruchten van zijn genialen geest. NAA.TU ZDZEJNT ZR-A-A-ID EER Gemeente Bolsward, Op Oivki»a<; Maart 1SM». ’s Avonds S ure. Ingekomen a. Resolutie van Gedeputeerde Staten hou dende goedkeuring der tolheffing van de Wor- kumervaart. b. Kennisgeving dat de 4 leden der plaatse lijke schoolcommissie zijn beëedigd en hunne functie hebben aanvaard. c. Missive van de plaatselijke schoolcommis sie, behelzende voordracht voor 5e lid, de heeren K. van Ringh en J. R. A. Donker. Een en ander aangenomen voor notificatie. Punten van Behandeling. 1. Missive van de Commissie voor de gasfabriek, houdende inzending van de rekening met bijla gen over 1885. Ter visie. 2. Missive van den Schuttersraad der d. d. Schutterij om wijziging der begrooting over 1885. Ter visie. 3. Missive van Voogden van het Algemeen Stads Armenhuis om goedtekeuren enkele af- en overschrijvingen van posten der begrooting over 1885. Aangenomen. Met uitzondering van slechts enkele stukken zijn allen er op ingericht om den lachlust te wekken. De koddigste gezichten worden er op gevonden, in de zonderlingste kleeding worden vele personen getooid, somtijds treft u de houding van den persoon. De stukjes zjjn fijn van tee- kening, helder van kleur, levendig van voorstel ling. Men kan zoo aan alle stukjes zien, dat de groote schildermeester Jan Steen een man is geweest, me geen erg had in de dingen dezer wereld, dat hij zich niet om veel zaken bekom- Bolswardsche Courant •n DER VERGADERING

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1