NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD O1SWABD EN WWSSBAÖSBt 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. No. 15. VOOR DE GEMEENTE OMSLAG. DONDERDAG 8 APRIL. BUITEN LAN D. BINNENLAND. ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, Dat de burgemeester van Brussel en eenige militaire autoriteiten eene conferentie hebben gehad met een drietal Belgische Ministers is onjuist. De burgemeester Buis heeft met den correspondent van Reuter’s telegraphisch agent schap een onderhoud gehad en daarbij den wensch uitgesproken, niet te zullen worden gedwongen, eenig besluit te nemen met betrekking tot de manifestatie van 13 Juni. Hij hoopte, dat de onderhandelingen, die hij nog voortzet, de ge moederen zullen doen bedaren. Buis verlangt alles te vermijden, wat nieuwe zaden van verbittering bij den werkmansstand kan strooien. Wat ook de uitslag der onder- zaakt, die in het Zuiden het spoorwegverkeer belemmerd en vele bruggen vernield hebben. In sommige plaatsen viel van 8 tot 10 duim water. In Alabama werd eene kerk, op den oever der rivier, totaal weggespoeld4 personen werden hierbij gedood, 10 zwaar gekwetst. In Georgia is een trein van eene gebroken brug in de Talleposarivier gevallen, zoodat een aanzien lijk getal personen is verdronken. De stoomboot „Mary Lewis” werd op de Atchafdlayrivier, Lousiana, door den springvloed tegen eene brug geslagen, zoodat hij onmiddelijk zonk3 perso nen verdronken. De stoomboot „Barmore”, die ter hulp snelde om de lading te redden, was hiermede reeds bezig, toen de ketel sprong, waar door 4 matrozen werden gedood en 5 gewond. Sedert eenige dagen is, tengevolge van ijs- verstopping, het water van den Weichsel dermate gestegen, dat Dantzig en de Dantziger haven gevaar liepen. Nadat door verschillende maat regelen, zooals het leggen van dammen enz., het gevaar Zaterdag verminderd was, ontstond het weder opnieuw en wordt nog stijging van het water met verscheidene voeten verwacht. Eenige plaatsen aan den Beneden-Weichsel hebben door de overstrooming veel geleden. Naar men aan de Heraut meldt, heeft de Regeering last gegeven, om aan den Ring noch het geld voor Kootwijk, noch het geld voor Voorthuizen uit te keeren. Ook de uitbetaling aan de plaatselijke gemeenten is geschorst. Het Gouvernement bepaalt zich dus geheel tot een afwachtende houding. Volgens den Haagschen correspondent van de Midd. Ct. is aan Domela Nieuwenhuis onlangs eene erfenis ten deel gevallen van ongeveer een ton gouds. Het zal nu te bezien staan, zegt hij, wat hij daarmede zal aanvangen. Verdeelen onder zijne lijdende partijgenooten_, of te hunnen bate aanwenden door belegging in de eene of andere onderneming, die hun goed rente geeft? Als hij het geld niet weggeeft, blijft de redac teur van Recht voor Allen toch in elk geval zelf een kapitalist. Uit Enschedé meldt men aan het Handelsbl.: De katoen-industrie heeft in den laatsten tijd in Twente veel geld verloren. Tot Nieuwjaar was te Enschedé toch het loon niet verlaagd. Men bleef er met volle kracht doorwerken, daar men met het oog op de fabrieken, die voor export werken, de concurrentie met Engeland en Indië moest volhouden en hoe grooter de productie is, des te minder productiekosten behoeven per stuk besteed te worden. Toch werken deze tegen woordig nog met verlies; 10 tot 15pet. beneden den fabrieksprijs worden de stukken aangeboden, en nog kan men niet tegen Engeland opwerken. Het bedrag der vroegere loonen was zoo hoog, dat men ten slotte wel tot eenige verlaging moest besluiten. Armoede was daarvan nog volstrekt het gevolg niet. Omtrent de gebeurtenissen op Zaterdag te Enschedé wordt het volgende gemeld: „Evenals Vrijdagmiddag heeft de burgemeester van der Zee de volksmenigte toegesproken en haar gezegd, dat allen, die werken wilden, onder bescherming van de gewapende macht de fabriek der heeren Scholten Co. konden binnengaan. Daarop zijn twintig werklieden aan het werk getogen. De anderen, ongeveer een vierhonderdtal, ver langden een onderhoud met de eigenaars der fabriek. Hun afgevaardigden spraken, in het bijzijn van den burgemeester, met een der heeren Scholten, die hun antwoordde, dat onder geen beding van loonsverhooging kon sprake zijn, evenwel nogmaals verzekerende, dat zij ten volle hunne eens gegeven beloften zouden nakomen dat door de afgevaardigden beaamd werd, dat de heeren Scholten hun woord van voor zes weken gehouden hadden, namelijk dat den wevers steeds het beste garen zou worden verstrekt. De afgevaardigden vroegen daarop, de werk stakers te mogen verzamelen en hun toe te spreken, ’t geen hun werd toegestaan. Kalm ver gaderden zij op den openbaren weg en kwamen overeen den arbeid niet te hervatten. Toen werd hun gelast, dat ieder zijn weg zou vervolgen, waaraan is voldaan. Des middags heeft de bekende sociaal-demo- craat Bènninck eene volksmenigte toegesproken en aangeraden niet toe te geven. Recht voor Allen en het socialistisch programma werden onder het volk verspreid, dat overigens passief is gebleven. De huzaren patrouilleeren door de stad en houden de menigte in bedwang. De houding der schutterij verdient allen lof.” De Stand, erkent, dat in het briefje, waar mede de heer Houtzagers kennis gat aan den prsetor van den ring Harderwijk, van zjjn op treden als predikant te Kootwijk, „op alleszins ergerlijke wjjze tegen de goede regelen van taal en stijl gezondigd wierd.” Alleen meent zij, dat daarvan de Vrije Universiteit, wiens eerste kwee- keling de heer Houtzagers is, geen blaam ver dient; te Amsterdam heeft „deze briefschrijver” alleen theologie gestudeerd, maar zijne prope deutische studiën deed hij aan de universiteit te Utrecht. De briefschrijver uit de hofstad van de Arnh. Crt. deelt mede, dat de socialisten-vergadering, handelingen zij, zijne medeburgers zullen zich niet ongerust behoeven te maken voor hunne veiligheid op den Pinksterdag. De berichten uit de mijndistrikten blijven gunstig luiden. Men verwachtte, dat jl. Maan dag weder in vele fabrieken die nog stilstonden het werk zou worden hervat. Omtrent de werkstakingen in Frankrijk komen minder gunstige tijdingen. Te Decaceville baart de toestand veel zorg. Nieuwe troepen zijn derwaarts gezonden. Twee journalisten, Ducquercy en Roche, zijn in hechtenis genomen wegens hunne opruiende taal en pogingen om de nijverheid en den arbeid belemmeringen in den weg te stellen. Tot lid van den Senaat is in het departement Aisno gekozen de heer Sebline, republikein, ter vervanging van den graaf de Saint-Vallier. Vorst Alexander van Bulgarije heeft goede vrienden onder de Mogendheden, zegt het Journ. des Débats, die zich heimelijk zullen verheugen als hij aan Rusland ongehoorzaam blijft. Het blad acht het onwaarschijnlijk, dat de Mogend heden Alexander voor het dilemna zullen stel len, öf hare voorstellen aan te nemen, öf af te zien van het Gouverneurschap van Oost-Rumelië. Want het is feitelijk onmogelijk, te Philippopel het gezag aan een ander dan aan Vorst Alexan der toe te vertrouwen. Daarvoor heeft de Unie reeds te diepe wortels geschoten. En het is niet veel minder moeielijk hem op den Bulgaarschen troon door een ander te vervangen. De meest waarschijnlijke oplossing is nog, dat de Mogend heden het protocol zullen teekenen, dat zij Vorst Alexander zullen laten protesteeren en zich om de uitvoering van haar besluit niet zullen be kommeren, uit vrees een nieuwen coup d’état, waardoor Vorst Alexander zich tot Koning van Bulgarije zou laten uitroepen, en dan zouden zij zelven voor het gevaarlijke dilemna geplaatst zijn, om ook deze eigenmachtige daad te dulden of aan Rusland de uitvoering van de Euro- peeschen wil op te dragen. „De toestand”, zoo eindigt het Journal des Débats, zou dus op deze wijze kunnen worden geresumeerd men zou den Prins van Battenberg, onder zekere voorwaarden, de regeering over Oost-Rumelië toevertrouwen, waarvan hij zich feitelijk reeds heeft meester ge maakt. De Vorst zou de voorwaarden verwerpen, maar de regeering aannemen, en als de Turken geen bezwaren maakten, zou ook Europa zich niet daartegen verzetten. Die oplossing zou wel niet best overeen te brengen zijn met de waar digheid der Mogendheden, maar zij zou duide lijk en duurzaam zijn, en verre te verkiezen bo ven een oorlog in het Oosten. Doch het blijft de vraag, of Rusland er zich mede zou tevreden stellen”. In Servië treedt een nieuw Ministerie op, met Garaschine tot President en Minister van Bui- tenlandsche Zaken. Koning Milan heeft een nieuwe orde ingesteld, de medaille van Koningin Natalie, voor vrouwen en meisjes die zich onderscheiden hebben door de verpleging van zieke en gewonde militairen. Er zijn gouden en zilveren en zij hebben den vorm van een ovaal, waarop het monogram der Koningin staat. De medaille wordt aan een blauw lint op de linkerborst gedragen. De Grieksche Kamer van Afgevaardigden kwam Zaterdag bijeen. De Minister Delyannis heeft drie wetsontwerpen ingediend. Een daar van heeft ten doel, de Regeering te machtigen met de Nationale Bank eene leening van 25 mi- lioen drachmen te sluiten. De andere ontwer pen betreffen het leger en de vloot. Delyannis noemde deze ontwerpen noodig, ten behoeve eener nieuwe vermeerdering der strijdkrachten te wa ter en te land. De Oud-Minister Tricoupis gaf zijn verwondering er over te kennen, dat de Mi nister niets aan de Kamer mededeelde omtrent de handelingen der Regeering en de politieke toekomst. De Regeering rekent op eene meerder heid voor hare ontwerpen. Te Bazel beginnen de werkstakingen ook. De schrijnwerkers, timmerlieden, glazenmakers, draaiers en beeldhouwers hebben tegelijk ver klaard niet langer te willen werken, wanneer de arbeidsdag niet op tien uren wordt bepaald. Het gebeurde met graaf Alexander van By- landt, op zijn kat teel te Chartres, heeft zich, naar men aan het Dagblad van hooggeachte zijde me dedeelt, eenigzins anders en nog eervoller voor den graaf toegedragen dan l'Indép. meldde. De graaf had eerst vier mannen en kort daarna 15 kerels afgewacht, niet achter een venster, maar staande in het midden van het voorplein van het kasteel van Foreest. Er is geen man doodge schoten; twee zijn er gewond, nadat eerst in de lucht geschoten was om den schrik er in te jagen. De bandieten hadden geen petroleum, wèl een roode vlag bij zich. Zij eischten 20 francs per hoofd. De kloeke, tactvolle houding van graaf van By landt heeft algemeen de bewondering weggedragen en in de omstreken weerklank en navolging gevonden. Drie-en-dertig dames, wier afbeeldsels men in het „Womans Medical Gollege” van Philadel phia kan zien, zijn veertien dagen geleden tot doctores in de medicijnen gepromoveerd. Onder deze dames bevinden zich twee Indiaansohe, een Russin en twaalf Amerikaansche. De overvloedige regens hebben in de Ver- eenigde Staten overal overstroomingen veroor- In vele Friesche gemeenten wordt in dezen tijd de wensch uitgesproken, dat zij, die landerijen en eigendommen in eene gemeente bezitten ook tot den omslag in de belastingen dier gemeente zullen bijdragen. Dat is rechtvaardig en billijk naar onze wijze van zien. Hoe is ’t tegenwoordig? Een groot grondbezitter woont bij voorkeur in eene groote stad, vertoeft in den zomer een korten tijd op zijne buiten gaats en wordt aangeslagen in de gemeente- jelasting daar, waar hij zijn verblijfplaats kiest, n den regel is dit in de groote stad, waarheen lij met vrouw en kinderen is vertrokken om het landleven te ontvlieden en daar de lusten en geneugten volop te genieten. Zijne eigendom men, in welke gemeente ook gelegen, moeten worden beschermd. De wegen, die zijne huur- boeren gebruiken moeten worden onderhouden. De vaarten, waarvan zijne onderhoorigen hetzelfde gebruik maken als de overige ingezetenen moe ten bevaarbaar worden gehouden. De kinderen der boeren en der arbeiders, die weer door die boeren moeten leven, hebben aanspraak op het onderwijs, dat in de gemeenteschool, meestal gratis wordt verstrekt. En voor dat alles geniet de gemeente weinig, want de eigenaar der be zittingen deelt niet in de lasten der gemeente en is volgens de wet tot een geldelijk offer niet te verplichten. Ieder die hierover slechts eenigs- zins nadenkt, zal ons moeten toestemmen, dat het met deze zaak niet in het reine is, en dat elke poging, die aangewend wordt om de ge meentewet in dezen zin veranderd te krijgen, dat nl. groote grondbezitters ook bijdragen in de gemeentelasten naar mate zij meer of minder belang bij de gemeente hebben, krachtige onder steuning verdient. De gemeente geniet in den tegenwoordigen toestand weinig van zoo’n vermogend heer, hoe groot zijne eigendommen en bezittingen dan ook mogen wezen. Men kan immers bij de hooge huren, die de pachters moeten opbrengen deze in de belasting niet laten bijdragen even of ze zelf eigenaren waren. Dit zou toch moeten ge schieden wanneer men hoegenaamd geen vat op den bezitter heeft. Het is dan ook een treurige toestand waarin vele gemeenten in den tegen woordigen tijd verkeeren, en hoe meer rijke eige naren daar buiten wonen hoe treuriger het nood wendig met de gemeente-financiën moet staan. Want zij die kunnen betalen, dit eigenlijk ook moesten doen, betalen niet'om de eenvoudige reden, omdat met de wet in de hand men hen daartoe niet kan dwingen en verplichten. Wij willen gelooven, dat bij het maken der ge meentewet aan dit geval niet is gedacht, doch vinden het daarom te noodzakelijker, dat zoo spoedig mogelijk eene dusdanige bepaling worde gemaakt. Het Kamerlid, de heer Lieftinck, die deze zaak reeds heeft te berde gebracht, ruste niet om haar te bevorderen. Te Noordwolde en Gorredijk is ze besproken. Wij hopen dat meer deren zich haar zullen aantrekken, opdat het denkbeeld, zoo billijk als rechtvaardig, spoedig tot verwezenlijking moge komen. Wij kunnen hier niet voorbij zonder er op te hebben gewezen, dat sommige vermogende grond bezitters, nadat ze met ter woon hun eenvoudig landelijk dorpje met de groote stad hebben ver wisseld nog jaarlijks den aanslag van vroeger aan de gemeente laten toekomen. Wij zien hierin het bewijs, dat ze gevoelen, dat het ook in hun oog in dezen niet zoo is als het behoorde te zijn. Zij gevoelen als ze die onverplichte geldsom aan de gemeente onthielden, dat ze niet zeer billijk zouden handelen. Tegenover hen staan echter honderden, die aan hun vroegere gemeente, waarin ze hunne bezittingen hebben, niet meer denken om de gemeentenaren ook maar eenigszins hun gemis te vergoeden. Er zijn er zelfs onder, die de gemeente verlieten, die hen voedt, omdat ze elders in de gemeente- omslag niet zoo worden getroffen. Is het voor eene gemeente treurig, dat ze juist daarom heen gingen, hoeveel te meer ligt daarin eene reden om den bestaanden toestand te verbeteren, om te bevorderen, dat iemand, die uitgebreide be zittingen in eene gemeente heeft, verplicht is, om wijl hij de lusten geniet, ook de lasten te hel pen dragen. Dan ook zal het dreigen langza merhand ophouden van sommige groote land eigenaren, die durven te kennen geven, als de gemeenteraad mij nog hooger in de belastingen optrekt, ga ik in eene andere gemeente wonen. H. Adv. BI. waarin besloten werd tot de uitwerping van, van Raay, zóó onstuimig was, dat de president na het uiteengaan buitengewone voorzorgsmaatre gelen noodig achtte. De heer Domela Nieuwen huis werd dien avond naar huis geleid door eene eerewacht van twee politie-agenten, die den apostel der sociaal-democratie moesten bescher men tegen zijne eigen sociaal-democraten. „Zie daar Nemesis in hare volle humoristische kracht aan ’t werk!” voegt de schr. hierbij. De Standaard zegt Nu April in ’t land is, staan we nog slechts twee maanden van de Juni-stembus at, en die twee maanden zullen omvliegen, eer men er aan denkt. Daarom ga nu reeds een oproeping tot onze geestverwanten door heel het land uit, om ernst te gaan maken met het nemen van voorberei dende maatregelen. Want waarlijk, het gaat niet aan, voor zulk een gewichtige beslissing geen meerdere warmte over te hebben, dan dat eenige heeren van een Kiesvereeniging saamkomen in allerijl een can- didaat stellenen voorts dien candidaat aanbe velen in afwachting van de dingen die komen zullen. Op die wijs komt men niet verder. Erger nog, op die manier raakt men gestadig verder van den weg af en sterft ten leste uit. Elke twee jaar, die ons weer scheiden van de laatstgehouden stemming, is stellig weer een twintigste gedeelte van onze kiezers weggestor ven, en slinkt dus ons aantal aanmerkelijk, tenzij nieuwe aanwerving het verlies onzer dooden vergoede. Er dient dus nu reeds, er dient in tijds, er dient met volhardend speurtalent gespeurd en geworven te worden. Vergeet toch niet, dat ook de achteruitgang in zaken vele kiezerslijsten danig gedund heeft. Meer dan één, die vroeger den Census nog haalde, haalt dien nu niet meer. En wel nam daarentegen de bevolking, en dus ook het kiezerscijfer toe, maar dit baat u niet; want dit geldt gelijkelijk voor beide partijen, en noopt u juist met telkens hooger cijfer uit de bus te komen, zoo ge niet wilt weg zijn. Onthoud dus deze les, en doet er naarEen candidaat te hebben is uitnemend, maar meer nog dan op een candidaat komt het, om ter over winning te gaan, voor u aan op meerdere kiezers. Het hoofdbestuur van den bond voor alge meen stemrecht heeft besloten een volksbeweging in het leven te roepen onder de leuzenaar den Koning. Door dat hoofdbestuur of door een com missie, door het hoofdbestuur aan te wijzen, zal namelijk een adres, waarbij algemeen stemrecht wordt verzocht, „met passend vertoon” den Ko ning worden aangeboden. Tot leden der commissie, benoemd om te Parijs inlichtingen in te winnen omtrent de aan schaffing en het gebruik van luchtballons, zijn benoemd de hh. Voorduin, It. kolonel der genie. Froger, majoor v/d gen. staf en jhr. F. Quarles van Ufford, kapitein v/h corps genietroepen te Utrecht. Laatstgenoemde kapitein, aangewezen als com mandant der luchtvaartafdeeling, zal trachten voor de aanschaffing de noodige contracten te sluiten en hoopt zoo mogelijk nog dezen zomer met een ballon op te stijgen, hetzij te Utrecht, hetzij elders. Omtrent de werkstaking te Ootmarsum ver neemt de A. R. Ct. nader, dat vele werklieden zich weder aangemeld hebben de werkzaamheden te hervatten, doch dat aan hen, die oorzaak waren van de werkstaking, de verdere toegang tot de fabriek is ontzegd. Prof. Alberdingk Thym handhaaft in de Amsterdammer zijn oordeel omtrent het open baar onderwijs in Nederland. Zijne ervaring wordt, zegt hij, geenszins te niet gedaan door hetgeen dr. Schaepm.m van andere eerlijke lieden gehoord heeft. Deze heeft zich, zegt de heer Thym, zonder blijkbare machtiging tot woord voerder van alle Nederlandsche Katholieken op geworpen. Over de machtiging, om als woordvoerder der Katholieken op te treden, kunnen wij geen oor deel vellen, maar wel trekken wij de bevoegd heid van den heer Schaepman in twijfel om over het lager onderwijs te oordeelen, dat hij niet door eigen onderzoek en aanschouwing kent, zoodat hij slechts op de mededeelingen van an deren moet afgaan. In de Prov. Gr. Ct. uit A. L. P. den wensch, dat de sociale quaestie worde opgelost. „De humaniteit wenscht het; de billijkheid eischt hetde beschaving vraagt heteigen vei ligheid, zelfbehoud van staat en maatschappij vorderen het gebiedend.” Van ganscher harte met al wat in ons is, on dersteunen wij dezen wensch. De vraag is maar: hoe Juist daarin ligt de moeilijkheid. Met een wetboek voor den arbeid is het niet te vinden, en wanneer men ziet hoe in Belgie de werk lieden, die een bestaan hadden, de eersten waren om dat bestaan te vernietigen en hoe in Enschedé onder de fabrieksarbeiders betrekkeiijke welvaart heerscht, dan zal zelfs A. L. P. erkennen, dat de oorzaken dieper liggen, dan door maatschappen lijke wetten kan worden bereikt. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1