NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD iOtSWABO BS WONSER A.DEEI. I I 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. No. 18. VOOR DONDERDAG 29 APRIL. POËZY EN PROFETIE. BINNENLAND. g BUITENLA N I). ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, J u De Staatscourant bevat de statuten van de gymnastiek-vereeniging „Lycurgus” te Bolsward. De directie der Algemeene Onderlinge Ver- zekering-maatsehappij bij besmettelijke ziekten „de Philantroop”, gevestigd te Bolsward, heeft een uitstekenden maatregel genomen, waarvoor de directie alle lof toekomt. Was, tengevolge der vele uitkeeringen, die de Maatschappij verplicht was te doen en de on zekerheid der bijheffing, die gevraagd kon worden bij onderlinge verzekering, menigeen bevreesd om lief en leed der Maatschappij te deelen, die vrees is nu weggenomen door het plan der directie. Zij heeft nl. kapitaal gevonden om eene Maat schappij op aandeelen te stichten met een waarborg van f 100,000, verdeeld in 100 aandeelen a 1000. Daardoor kunnen, als de koninklijke goedkeuring verkregen zal zijn, de deelhebbers zich in ’t vervolg voor eene eenige vaste premie verzekeren voor verlies of achteruitgang in nering of han- teering, ingeval eene besmettelijke ziekte het aanplakken van een waarschuwend kenmerk aan hun woning noodig maakt. De akte van oprichting wordt reeds opgemaakt. Waar het nut der instelling reeds bewezen is door den grooten steun aan vele deelhebbers verleend, zal deze maatregel de deelneming aan de Maatschappij ongetwijfeld sterk vermeerderen. Leeuwarden, 25 April ’86. lieden middag is op het stations-terrein alhier, een wisselwach- ter die op de treeplank, van eene bagagewagen stond en voorover boog om in die wagen te zien, met het hoofd beklemd geraakt tusschen de rol deur die dichtschoof, toen een rangeer-locomotief die bagagewagen terug zette. De ontboden geneesheer heeft eene hersen schudding geconstateerdeigen onvoorzichtigheid is de oorzaak van dit ongeval. De gemeente-reiniging te Leeuwarden heeft in het afgeloopen jaar, na een 16-jarige exploi tatie, tengevolge van de lage mestprijzen, voor het eerst met verlies gewerkt. De ontvangsten bedroegen f37,717,92% de uitgaven f39,285,47 De in de vorige 15 jaren door de gemeente verkregen winsten bedroegen te zamen ruim f 130,000. Oosterwolde. ’85 de hoofdplaats De man nam de twee oudste jongens mee naar zijn ouders, liet het jongste kind zijn vrouw ter verzorging over en verbood haar, ooit naar de andere te komen zien. Doch de liefde der moeder was te sterk, dan dat zij zich door een dergelijk verbod zou laten weerhouden. Terwijl zij zich, om in het onderhoud van haar en haar kind te voorzien, beijverde op eerlijke wijze haar brood te verdienen, en o. a, les gaf in de handwerken, stierf de vader van haar man, en werd ook deze, evenals de twee kinderen, die hij bij zich had, ziek. Zoodra dit der moeder ter ooren kwam spoedde zij zich in noodweer en koude naar Edam, om haar kinderen te zien, doch dit werd geweigerd. De man herstelde intusschen, ook de kinderen, die weder de bewaarschool te E. bezoeken. Op zekeren dag kwam de moeder de kinderen op den weg naar de school tegen zij grijpt bet oudste van hen, en loopt, alsof de dood haar op de hielen zat, den weg naar Mon nikendam op. W., onderricht geworden van het gebeurde, begeeft zich naar den burgemeester, die afwezig is wat niemand zal verwonderen als men weet, dat de goede man maar één lichaam heeft en vele functien bekleedt, o. a. die van schoolopziener en gaat zijn vrouw na, ver gezeld van den politieagent D., die het evenwel beter vond een juist vertrekkende postkar te be stijgen en het rijdende te doen. Dit had tenge volge dat de vrouw met het kind spoedig werd ingehaald. De politieagent durfde haar evenwel niet arresteeren hij vroeg alleen het kind of het bij zijn moeder wilde blijven en op het toestem mend antwoord, liet D. de vrouw haars weegs gaan, die terstond door eenige particulieren, welke W. uit vrees voor onheilen, waren gevolgd, werd ondersteund en verzorgd. W. moest onverrich- terzake terugkeeren naar E. en moet daar als een bezetene hebben geraasd, omdat er niemand was, die hem (naar hij meende) recht kon ver schaffen. Wat de gevolgen dezer zaak zullen zijn, valt nog niet te zeggen, en of de rechter er in be trokken zal worden, evenmin. De heer F. Domela Nieuwenhuis te ’s Gra- venhage, heeft, naar het N. v. d. D. meldt, f 15000 geschonken voor een eigen gebouw der socialisten te Amsterdam, f 2000 voor de weer- standskas en f 1000 voor de propagandakas. De spraakmakende gemeente heeft gedaan wat de taalkundige congressen terecht niet hebben aangedurfd. Voor dat pedante vjjfsylbige woord, dat boer nog burgerman begrijpt, vélocipède, heeft zij een ander geschapen. Geen vertaling met omzettingen op grammaticalen grond, zooals rij wiel en wielrijder, dat in de gesproken taal ook nog niet wilde wortelen. Neen, zij die taal maken, hebben de vélocipède viets gedoopt en dat woord klinkt en staat. Alle wijsgeerige philologische redeneeringen en be schouwingen zullen en kunnen nooit tot de con clusie viets leiden, maar het volk dat van velox noch pes weet, heeft dat snelrollende wielenstel een naam geschonken, kort en eenvoudig en in verband met zijne beweging. Als het woordenboek tot de v zal zijn geko men, twijfelen wij niet of het zal aan viets de plaats geven, die het dan toekomt. Aan het begin van den ouden Schevening- schen weg te ’s-Hage kwamen Vrijdagmiddag twee vélocipèdes in hevige botsing. De berijders sloegen over elkander heen tegen den grond. Beide heeren werden geheel bewusteloos en met bloedende wonden aan het hoofd in een koffie huis gedragen. Op de Paaschkermis te Oranjewoud op Maandag hebben een paar Heerenveensche jon gens twist gekregen, die zoo hoog liep, dat de een den ander met een mes door de kleeren heen een wonde in den arm toebracht. De politie kwam gelukkig tusschenbeide. De werkzaamheden aan de spoorhaven te Enkhuizen zijn voltooid. De baggermachine is buiten dienst gesteld. Er heerschte evenwel aldaar eene groote levendigheid door het lossen van vele schepen, geladen met bouwmaterialen voor het nieuw in aanbouw zijnde station, aan welk gebouw de vorige week met twee heima chines met de werkzaamheden zijn begonnen. Aan de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord is vermaakt door wijlen vrouwe Marianne Antoinette Meijer, wed. van prof, F. J. Domela Nieuwenhuis, een som groot f 1000, en door wijlen mej. Johanna Ernestina Meijer, overleden te Amsterdam, eene som van f 5000, vrij van successierechten. In de kiesvereeniging „Vrijheid eu Orde” te Harlingen is, naar men van daar aan de Zioolsche Crt. meldt ook gesproken over een candidaat voor het lidmaatschap der Staten-Ge- neraal, in de plaats van den heer 3. Hingst, die niet weder in aanmerking wenscht te komen. Het meerendeel der vergaderden was van mee- ning dat een man van zaken moest worden ge proclameerd en niet, gelijk dat nog al veel ge schiedt, een meester in de rechten naar Den Haag gezonden. Een zevental personen zijn voorloopig als gros genoemd, doch men zal met het stellen vaneen candidaat wachten tot er een centrale vergade ring zal zijn gehouden. Op het gros komt o. a< voor de heer van Diggelen te Zwolle. Dat ons dorp sinds Dec. onzer gemeente is, weten velendat het als Decazeville, Ohairloi, Luik etc. de twijfelachtige eer eener werkstaking geniet, is niet algemeen bekend, ook omdat deze pas van Goeden Vrijdag dagteekent. Toen toch werd de werkstaking van hoogerhand uitgelokt. De aannemer der verplaatsing van het gemeen tehuis van Makkinga naar hier en zijne knechts wilden op dien dag werken, wat hen door den Burgemeester verboden werd. De gedwongen werkstakers zijn daarop op een geïm pro viseerden wagen naar Appelscha getogen. Of ze ook Mak kinga zullen bezoeken ’t Scheen wel in hun plan te liggen Ooststellingwerf, 27 April. Of de „slechte tijden” haar drukken, of dat ze te veel van de winterkou heeft geleden, of dat haar anders iets mankeert, wie weet het Maar dit is zeker ze is verduiveld grillig, zelfs wispelturig af en toe zelfs min of meer timide. Nauwelijks verheugen we ons in haar blijden lach en zachte natuur, of aanstonds ziet ze zwart en rollen haar de tranen over. In haar bijzijn dient voor „mijnheer” ’s morgens de ka chel gezet en duldt zij zelfs niet, dat de heer des huizes zich zonder overjas op straat vertoont. Tusschenbeide giert ze door de deuren en ramen, zoodat men geneigd is den kop in de veeren te steken, en zoo spoedig mogelijk een verwarmd vertrek op te zoeken echt Haagsch weet u winderig Hoewel ze niet op zich liet wachten ze ar riveerde precies 20 Maart is haar verblijf ons door de vele nukken, waarmede ze behebt is, alles behalve aangenaam. Ook haar kleed lokt niet uit. Groen, ja groen is het, maar het is er een groen naar Vaal en dor. Geen frisch- heid en geen bloemen, waarmee ze zich an dere jaren zoo bevallig tooit. Gewoon als ze komt met fiere houding, blijden lach en gullen scherts als zoovele jongelieden, die na de gewone huisschoonmaak, zich twee aan twee laten in schrijven bij den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, schijnt ze nu afkeerig van alles, wat naar leven en vroolijkheid zweemt. En wie op z’n pantoffeltjes pardonook dat permitteert ze niet maar wie op stevig schoeisel zijn tuin doorloopt wandelen laat de grillige niet toe om te zien, of doppertjes en spinazie ook iets vorderen, verheugt zich, als vrouwlief in dien tijd de kachel heeft opgepordZóó hier de Lente ’s Hage, 27 April. Heden vergaderde de mi nisterraad; de meeste ministers zullen het geven van audiënties hervatten. Het aanblijven van het kabinet schijnt dus zeker. Amsterdam, 27 April. De koninklijke fa milie kwam te 2 uur 40 in het paleis aan en verscheen onder groot gejuich op het balkon. De koningin bracht terstond een bezoek aan de koningin van Zweden, welke vorstin daarop een tegenbezoek bracht. Men schrijft uit EdamHet drama-Bul- kley, nog versch in aller geheugen liggend en nauwlijks afgespeeld, heeft hier, zij 't op minder groote schaal en met minder vertoon, haar even knie gevonden. Het echtpaar W. torste reeds sedert jaren de huwelijksketen, die, hoe zwaar ook soms, hier in al haar gewicht gevoeld werd en aan vrouw en man beiden een ondragelijken last oplegde. Hoezeer toch de echtelieden hun kinderen als de appels hunner oogen beminden, was er niets ter wereld in staat om de tusschen beide bestaande kloof te dempen of de verbitte ring eenigermate te verminderen. Ten slotte besloten ze van elkander te gaandoch wat met de kinderen aan te vangen r ben geleid. Te Grammont (Geeraerdsbergen) heb ben namelijk de arbeiders in de lucifersfabriek het werk gestaakt. De grèvisten sneden feitelijk de stad in twee deelen door de bruggen over de gekanaliseerde Dendra open te draaien. De te hulp geroepen gendarmerie vermocht eerst weinig zij moest in de lage stad blijven, terwijl de werk stakers in de hooge stad samenschoolden. Na de wettelijke sommaties te hebben gedaan, tastten de gendarmes de grèvisten, die zich terugtrok ken, aan. Een der oproerigen werd zwaar gewond. De bruggen werden weder dichtgedraaid en wel dra kwamen ook troepen uit Gent en Audenaerde in de stad. Men verwachtte, dat de rust niet verder zou worden verstoord en er tusschen de fabrikanten en het werkvolk eene schikking zal worden ge troffen. De nationaal-liberalen in Pruisen willen evenzeer als de gematigd-conservatieven het her stel des vredes tusschen Staat en Kerk, maar terwijl de nationaal-liberalen dit begeeren in den vorm eener vaste wettelijke regeling, schijnt Bismarck het meer als eene vraag van persoon lijk vertrouwen te behandelen. Van zijn stand punt hebben de Mei-wetten zonder onderscheid het voorkomen van een strijdmiddel, en toch is ongetwijfeld een groot deel van die wetten als de rechtmatige afbakening van het gebied van Kerk en van Staat bedoeld. De Rijkskanselier kan geene breuk met de nationaal-liberalen begeeren. Al komt het ge noemde wetsontwerp tot stand, als is de vrede met de Curie hersteld, de centrumpartij zal nog lang eene oppositiepartij blijven en zoolang zal Bismarck zijn steun bij de nationaal-liberalen evenzeer als bij de gematigd-conservatieven moe ten zoeken. Intusschen zal de centrumpartij in het Huis van Afgevaardigden genoodzaakt zijn, zich open lijk te verklaren, indien de nationaal-liberalen hunne bedenkingen zoo zwaar laten wegen dat zij tegen het wetsontwerp stemmen. Want in dien het centrnm den schijn wilde blijven aan nemen, alsof het, verder gaande dan de Curie zelve, met deze wet geen genoegen nam en haar voor het herstel des vredes niet voldoende achtte ook niet in verband met kardinaal Jacobini’s nota van 4 April, dan zou het kunnen gebeuren, dat het wetsontwerp in het Huis van Afgevaar digden geene meerderheid vond. De Russische Regeering moet er zeer ernstig over denken, de Duitsche universiteit te Dorpat te sluiten. Zij houdt zich overtuigd, dat alle maatregelen om den Russischen geest en de Russische taal in die streken te doen wortel schietenvruchteloos zullen zijnzoolang dit bolwerk der Duitschers blijft bestaan. De cu rator Kapustin moet gedurende zijn jongste verblijf in de hoofdstad zelfs het voorstel gedaan hebben, niet om den professoren te bevelen al hunne colleges in het Russisch te houden, maar om de geheele hoogeschool, met uitzondering van de godgeleerde faculteit, die in een seminarie veranderd zou worden, eenvoudig te sluiten. Een bericht uit Washington meldt, dat President Cleveland eene boodschap heeft gezon den aan het Congres der Unie, in welke hij aanraadt, met kalm overleg eene weldoordachte wetgeving tot stand te brengen ten aanzien van het thans oplossing vereischende vraagstuk van den arbeid. Hij spreekt de meening uit, dat de ontevredenheid der arbeiders voor een goed deel toe te schrijven is aan de hebzucht en de on doordachte eischen der werkgevers, ofschoon erkend moet worden, dat de arbeiders vaak ver zuimen, de noodige maatregelen te nemen ter voorkoming van wanordelijkheden, voor welke geen verschooning kan worden aangevoerd. De President stelt voor, eene commissie, bestaande uit drie regeeringsambtenaren, te benoemen met de opdracht, de geschillen tusschen kapitaal en arbeid na te gaan en tot oplossing te brengen. De inschrijvingen voor het Instituut-Pasteur hebben reeds de som bereikt van ruim 607,000 fr. De brand, welke het weeshuis te Loher- nocken, bij Vörde, in de asch legde en aan zes personen het leven kostte, was oorzaak, dat een 24jarige hulponderwijzer zich dezer dagen voor de rechtbank te verantwoorden had. Door zijne nalatigheid toch was de brand uitgebroken. Den bedoelden avond had hij zich, om schriften te corrigeeren, in het huis eens buurmans begeven en, daar volgens bevel om 9 uur des avonds alle lichten in het weeshuis moesten uitgeblazen zijn, zijn brandend licht in eene kas verborgen. Deze kast geraakte in brand en vandaar breidde zich het vuur met zoo groote snelheid uit, dat de ramp de gezegde treurige gevolgen had. Het gerechtshof veroordeelde den jongen man, van wien overigens door zijne chefs de beste getui genis werd afgelegd, tot eene gevangenisstraf van een jaar en zes maandenhij werd onmid dellijk gevangen genomen. De officier van justi tie had twee jaren geëischt. De lente is er, de Meimaand komt. Wij leg gen aan alle mokkende, booze geesten in ons binnenste het zwijgen op, wij doen den winter, die achter ons ligt, geen verwijten meer, wij ge ven ’t woord aan de dichters. Tollens vraagt Victor Hugo vermaant: Opmerkelijk niet waar Poëzy is godsdienstig, ongeloovigen zingen niet. Welnu, hebt gij ’t ge zien? De gouden zonne kust weer het aardrijk, haar golvend licht stroomt over akker en weide, de bloem ontplooid haar blaadjens en strekt zich naar haar uit, de kranke glimlacht haar tegen, het lam koestert zich in haar warmtegloed, de leeuwrik stijgt baar tegen. En wederom Hebt gij ’t gehoord „Vergeet de Staats- en Kerkkra- k'eelen.” Zij walgen ons. Statig, melodieus, ruischt het en suist het in het loover des wouds, zacht- kens kabbelt de beek, vroolijk schalt de vogel zijn lied, zegenend dalen de droppelen neer, vol majesteit ratelt de donder. Hier heeft Natuur, hier God het woord. Wilt gij wanklanken, schril le tonen, krijgsgeschrei, woest getier, twisting hooren en krakeel, dan moet gij wezen bij hen, die zich het pronkjuweel der Schepping achten, bij vromen en godloozen beide. Niet dit is het bezwaar, dat in de menschenwereld, in ver hoogde mate, de strijd om het bestaan wordt gestreden, dat is een heilzame wret der Schepping. Maar ergenis wekt, dat niet de kracht alleen, doch de hebzucht triumfeert. Het is geen ramp dat de zwakke bezwijkt, maar dat men den zwakke niet draagt met liefde, dat de sterke hem vertreedt, dat vaak de erbarming ontbreekt. Waarom zou niet elk zijn Hallel zingen op eigen toon, uit vroom gemoed Wie echter geeft ie mand ’t recht, te beweren, dat hij uitsluitend in het bezit der waarheid zou zijn? Waarom rich ten toch vromen, kruizen op voor vromen en slingeren hun banvloeken rond Laat het woord aan God en buig het trotsche hoofd. Poëzy en profetie, zij smelten ineen. Dichters en Profeten beide hebben een zienersblik. Hun zielsoog dringt in het gemoed, boort door de ne velen heen. In den zaaitijd zien wij den dag des oogstes. Vrees niet menschenkind het golvend graan zal rijpen op den akker. Der boomen bloe- mendos bevat de kiem van het geurig ooft, in de rijkste verscheidenheid. De maaiers zullen uitgaan en verzamelen in de schuren, uw vinge ren zullen zich verlustigen, als zij de blozende vruchten plukken, waarop de dauw nog rust. Niemand kan de oplossing van het maatschap pelijk vraagstuk zien in een naaste toekomst, daaraan moeten de eeuwen arbeiden, maar toch nu de schepping haar taak bij vernieuwing heeft aanvaard en de mensch weer aan den arbeid is getogen, zijn eenige sombere winternevelen weg getrokken en al blijven er wolken hangen, wij zien de hand toch weer aan den ploeg geslagen, wij hooren het rad weer snorren, de mensch bouwt zich weer woningen, hij zet weer schepen op sta pel, de kielen klieven de wateren weer. Denkers zoeken naar nieuwe bronnen van welvaart, bloe semknoppen zijn het, waarvan er verloren zullen gaan, maar waaruit ook vruchten zullen rijpen. Tragen laten de slappe handen hangen, zij rich ten de trage knieën niet op, de moedigen laten de hope niet varen, zij grijpen aan en streven voort. „Kerkkrakeelen” zullen niet ophouden, maar groote scharen zijn opgegaan naar onderscheiden tempelen, het Paascbfeest is gevierd op zeer ver scheiden wijze, toch in één grondtoon. Neen, 't is geen leugen wat daar wordt verkondigd, in ootmoedige schuldbelijdenis, in blijmoedige dank erkentenis, in offers der liefde. De lichtzinnige spotte, de twijfelaar hale de schouders op, de zelfgenoegzame zij tevreden met zijn hoog ver heven „eigen ik”, de wijze buigt zich voor de grondoorzaak aller dingen, de ernstige peilt de diepten van het zedelijk leven, de liefde volle ver kwikt zich in heerlijk gemeenschapsleven, de waar achtig geloovige hoort boven de „krakeelen”, het zachte ruischen van het psalmlied dat „vrede op aarde” verkondigt. Wij erkennen dat wij nog niet meer hebben gedaan dan even met den vin ger aanraken het uiterste boordsel van het kleed van den grooten Menschenzoon, toch heeft zijn geest de lente doen aanbreken van een zomer vol gloed en leven, de dag des oogstes zal ko men ’t licht rijst uit de duisternis. Vrede en reine vreugd, liefde en eeuwig leven dalen als rijpe vruchten eens op ’t menschdom neer. De poëzy verwacht ze, de profetie aanschouwt ze. M. E. van der MEULEN. In België komen weder nieuwe werksta kingen voor, die reeds tot ongeregeldheden heb- Bolswardsche Courant i 8 I Hebt gij ’t gezien Keu dos van jeugdig loover Hecht zich op nieuw aan heester en struweel Gebloemte en kruid vloeit veld en akker over De Schepping pronkt in vrolijk groen en geel ’t Is of natuur, van ’t krankbed opgestegen, In feestgewaad haar hulde aan God wil plegen. Vergeet de Staats- en Kerkkrakeelen, Tot walgeuds in het land gehoord Hoor hier de lieve voog’len kweelen Hier heeft Natuur, hier God het woord

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1