NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARD EN WONSEH ADEEL Onze Schutterijen. 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. No. 19. BUITENLAND. UIT DE PERS. BINNENLAND. g DONDERDAG 6 MEI. VOOR H den boycot-hydra den kop te verplet- - ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, Men schrijft uit Friesland aan het D. v. N. De verkiezingen voor de Provinciale Staten hebben ditmaal in Friesland eene meer dan ge wone beteekenis. Immers nu ook de heer Al- barda van Leeuwarden zijn ontslag heeft geno men, is het geheele corps der Gedeputeerde Sta ten eerlang ontbonden. Is dit feit op zich zelf reeds van belang, het wordt dit te meer door de welberaamde plannen der kerkdijken, om ook de Gedeputeerde Staten dezer provincie „om” te krijgen. Reeds eenige jaren is daarvoor ge werkt, o. a. door het „Christelijk orgaan van den Zuidwesthoek”, De Banier. Voor drie jaren werd de eerste slag geslagen in twee der vijf distric ten Dokkum en Sneek, en dank zij de lauwheid der liberalen met succes. Onmid- delijk trad eene aanzienlijke minderheid anti liberalen op. Hun aantal te versterken is dan ook het streven der kerkelijke partijen. En ze hopen dan ook de overige liberalen uit genoemde districten te verdrijven, waardoor de partijver houding wordt 2 (kerkdijken) 3 (liberalen). Of die toeleg gelukken zal, kunnen we niet ver zekeren. Dit weten we, dat in ’t district Sneek de Katholieken zeer „bescheiden” handelden, door slechts één der vijf zetels voor zich te be- geeren. Voor de vier overigen zouden ze zich met de keuze der antirevolutionairen vereenigen. Deze partij evenwel slaagde bitter slecht. Zij riep eene vergadering samen van kiesvereeni- Uit Renkum meldt men: Zaturdagavond werd aan de ongeveer 100 arbeiders van de steenfabriek van de heeren Wolff Cie. medegedeeld, dat de fabriek voorloopig den arbeid zou staken en men dientengevolge hunne diensten niet meer behoefde. Het is te hopen voor de gezinnen, die hierdoor broodeloos zijn geworden, dat deze stilstand van werkzaamheden van korten duur zij. Te Hattem heeft een 77jarig man, die het haardvuur wilde aanwakkeren met petroleum, door het vlam vatten van zijne kleederen zoo danige brandwonden gekregen, dat hij aan de gevolgen daarvan is overleden. De Köln. Zeit. heeft medegedeeld, dat dit jaar geen buitenlandsche officieren zullen wor den toegelaten ter bijwoning van de manoeuvres der Duitsche legercorpsen in de Elzas. Aan die legeroefeningen zullen deelnemen troepen uit Bei eren, Wurtemberg en Baden, naar aanleiding waarvan meer officieren uit Zuid-Duitschland zullen worden uitgenoodigd. Sommige Duitsche bladen meenen evenwel, dat de afwijking een anderen grond heeft en dat zij doelt op den ernst van den toestand in Europa. De Parijsche Temps bespreekt ook het verbod. Zij wijst er op, dat het gebruik, om vreemde officieren bij de herfstmanoeuvres toe te laten, sinds 1870 steeds is gevolgd. De officieren werden wel is waar nooit uitgenoodigd maar zij heten door tusschenkomst der diplomatie verlof vragen de manoeuvres bij te wonen, en dit werd nooit geweigerd. Feitelijk werden militaire afgevaar digden van alle Staten tot de manoeuvres van het Oostenrijksche leger ten vorigen jare toege laten. Ook Rusland bood den buitenlandschen officieren in het Kamp van Krasnoe-Selo in alle opzichten de meeste gastvrijheid. Alleen werd zoowel in Frankrijk als in Duitschland, Rusland en Oostenrijk bepaald belet, dat vreemde officie ren tegenwoordig waren bij zekere bijzondere oefe ningen en technische proefnemingen. Ook houdt men overal alles wat de cavalerie-manoeuvres betreft volstrekt geheim. Zoo is o. a. geen en kel vreemd officier toegelaten tot de Duitsche cavalerie-manoeuvres bij Priegnitz, ofschoon de militaire afgevaardigden van Frankrijk, Italië, Rusland enz. destijds een vriendschappelijk ont haal genoten te Karlsruhe, het hoofdkwartier van Keizer Wilhelm. Waarom, vraagt de Temps, handelt men dit jaar anders Het blad meent, dat. daartoe geen aanleiding was. Dat er twee divisies cavalerie zullen deelnemen aan de ma noeuvres van het 15e legercorps, rechtvaardigt den buitengewonen maatregel niet. Andere Fransche bladen zijn in hun schik, dat Duitschland is voorgegaan. Nu zullen voortaan ook de Fransche manoeuvres zonder buitenland sche officieren kunnen worden gehouden. De Köln. Ztg. antwoordt, dat, naar het heet, de vreemde in Berlijn vertoevende militaire atta chés zijn uitgenoodigd tot bijwoning der manoeu vres. De schutterij behoort onder de oudste der thans te onzent bestaande volks-instellingen. Tot in de vroegste keuren van verschillende steden vindt men de benamingen van Schuttersgilde, Schutterij en Schutter. Tijdens de bangste dagen, waarvan de geschiedenis van ons vaderland gewaagt, heeft de schutterij op eervolle, soms op roemrijke wijze, reeds van oudsher, hare teak vervuld. Heden ten dage staat echter, alom in den lande, de schutterij in een kwaad gerucht. Er zijn er zelfs, die zoover gaan, van te vorderen, dat bij eene reorganisatie onzer schutterij, de naam daarvan moet verdwijnen, om plaats te maken voor land weer, burgerweer of iets dergelijks. Voorzeker zou, desgevorderd, op dit oogen- blik, de schutterij aan hare bestemming niet kunnen voldoen. Maar aan wien de schuld Evenals ten aanzien van ons leger, zoo komt (eene bekende spreuk omkeerende) ten aanzien onzer schutterij, al het kwaad van boven. Wij kunnen hier, in een kort bestek over dit punt niet verder uitweiden. Ons eenig doel is nu, er op te wijzen, hoe, bij uitzondering, en nog wel in een onzer militaire tijdschriften, een woord van lof wordt toegezwaaid aan onze schutterof- ficieren. In de jongste aflevering van de Mili taire Spectator vestigt nl. Sprokkelaar de aan dacht op den ijver en de levendige belangstel ling, waarmede onze schutterofficieren de enkele gelegenheden aangrijpen, welke hun door de Re- geering worden aangeboden, om zich met hunne roeping in oorlogstijd vertrouwd te maken. Hij zegt, dat, als men ziet, hoe getrouw, met hoeveel goeden wil, de schutterofficieren in onze groote steden de conferentiën bijwonen, welke door of ficieren van het leger ter hunner onderrichting worden gehouden, men dan tot het besluit komt, dat de veelal beweerde onverschilligheid omtrent krijgszaken in ons vaderland zeer overdreven wordt. Er is veel waarheid in deze opmerking van Sprokkelaar. Wanneer, zooals hij verder laat volgen, mannen, die dikwijls den ganschen dag op handelskantoren, in de pleitzaal of als civiel-ingenieur ingespannen werkzaam zijn ge weest, den avond nog met belangstelling toewij den aan militaire zaken, dan moet dit op Imo gen prijs worden gesteld. Als een koopman of een industrieel vrijwillig zitten te luisteren naar militair onderricht, terwijl zij soms in het onze kere verkeeren omtrent handelsoperatiën, waar bij duizenden op het spel staan, dan logenstraft dit op geruststellende wijze het zoo gebruikelijke smalen op den geest, welke onze schutterij bezielt. Nogmaals, ook ten aanzien onzer schutterij, komt al het kwaad van boven. Eene goede schut- terijwet, niet af te scheiden van eene goede mi- litiewet, zou eene goede, eene vertrouwbare schut terij in het leven roepen. Waarom reikhalst men reeds sinds zoolang tevergeefs naar behoor lijke militie- en schutterij-wetten Ten derde- male, al het kwaad komt hier van boven. Onze uitvoerende en wetgevende machten dragen de schuld van den in dit opzicht bestaanden toe stand. Met genoegen hebben wij melding gemaakt van den zeldzaam verneembaren lof, welke door Sprokkelaar in de Militaire Spectator is toege zwaaid aan den geest, die in het korps onzer schutterij-officieren heerschende is. En gretig hebben wij van die gelegenheid gebruik gemaakt, om daarbij, in het kort, enkele opmerkingen te doen aansluiten. Moge, nu de groote zondenbok, de Grondwetsherziening, als een Paaschos ge slacht is, Regeering en Volksvertegenwoordiging weldra de handen aan het werk slaan, om het sedert zulk een aantal jaren hangende vraagstuk onzer levende strijdkrachten eindelijk op eene met ’s Lands belang overeenkomstige wijze op te lossen Arnh. Crt. gingen en belangstellende kiezers en er ver schenen slechts drie personen. De vergade ring kon geen voortgang hebben en werd ver daagd. Toch zullen de heeren zich niet onbe tuigd laten en weldra mogen we eenige publica- tiën in de bladen verwachten, tenzij de jongste gebeurtenissen ook hen wijzer hebben gemaakt. Dit laatste valt echter niet te denken. In ’t district Sneek vooral zullen de kerkelijken zich dapper laten gelden en wel hoofdzakelijk om den heer M. Kingma Hz. van Sneek te laten vallen, die als Gedeputeerde het bij die partij leelijk heeft verkorven. Maar ook de liberalen staan trouw op hun post, en komen ze allen op, dan is het nog bij lange na niet zeker of de kerke lijken zullen winnen. De uitslag dezer verkie zing wordt dan ook in het liberale Friesland met groote belangstelling tegemoet gezien. Uit den Haag wordt aan het U. D. ge schreven Volgens mijne informatiën is het onjuist, dat den heer Mackay bij de tot hem gerichte vraag, of hij bereid was zich te belasten met de samen stelling van een kabinet, als voor waarde zou gesteld zijn, dat met de behandeling der grond wetsherziening werd voortgegaan. Wel kwam het aanzoek tot den heer Mackay in een vorm, die het voor eiken staatsman moeielijk zou gemaakt hebben het aan te nemen, en men kon buitendien weten, dat de heer Mackay reeds te vergeefs was aangezocht geworden door graaf Schimmel- penninck. Van eene ernstige en loyale poging om de rechterzijde in de gelegenheid te stellen, een kabinet uit haar midden samen te stellen, kan in elk geval geen sprake zijn. Ben ik wel ingelicht, dan hebben de Ministers, nadat de Koning afwijzend beschikt had op de aanvrage om ontslag, zich bereid verklaard het bewind te blijven voeren, mits Z. M. bewilligde in eene kamer-ontbinding, en is namens Z. M. daarop geantwoord, dat van ontbinding der Kamer eerst sprake kon zijn, nadat de kiestabel zou zijn her zien, in dier voege, dat het getal leden der Kamer overeenkomstig den eisch der grondwet in over eenstemming werd gebracht met het tegenwoor dige cjjfer der bevolking. In den Ministerraad werd daarop besloten, zich naar deze beslissing des Konings te schikken en de aanvrage om ontslag terug te nemen. Het spreekt van zelf, dat het naaste gevolg zal zijn, dat de grondwetsherziening op den achter grond geraakt. In dit opzicht krijgt dus de rech terzijde haren zin. Vermoedelijk zal de herzie ning der kiestabel gepaard gaan met verlaging van den census, althans in dien zin schijnt beslist te zijn. Dat die voornemens nog tot uit voering zouden komen vóór de aanstaande pe riodieke verkiezingen, is natuurlijk ondenkbaar, en aldus verdwijnt het groote werk der grond wetsherziening geheel in de toekomst. Altijd wanneer de vertegenwoordiging met dezen zon derlingen gang van zaken vrede heeft. Een 12jarig meisje D. G. genaamd, dat met bedelen als anderzints aan den kost tracht te komen, ontrolde een dienstmeisje, dat op de Markt te Arnhem hare inkoopen deed, hare portemonnaie. Niet lang mocht zij in het bezit daarvan verheugen, daar de rechercheurs van politie haar weldra arresteerden en in verzekerde bewaring brachten. De Koningin bezocht Zaterdag de gasfa briek aan den Haarlemmerweg te Amsterdam, de Internationale Kunstvereeniging, de onderne ming der firma Landré en Glinderman, het ge bouw der Maatschappij van den werkenden stand de ambachtschool, de dagteekenschool voor meis jes, de industrieschool, een huisje van het wel- dadigheidsfonds, de eerste ambachtschool en woonde de volksvoordrachten bij. Zondag begaven de Koning en Koningin zich naar de Nieuwe Kerk; des middags maakte de Koningin met het prinsesje een rit door de stad en bezochten weder Artis. Schiedam gaat achteruit, maar ongelukkig niet doordat er minder jenever gedronken wordt. Om aan den onhoudbaren toestand, waarin ver schillende branderijen verkeeren, een einde te maken, wordt thans aan de branders, ook te Delftshaven, een overeenkomst ter teekening aan geboden, ten doel hebbende door samenwerking te trachten een einde te maken aan, of althans verbetering te brengen in den sinds lang bestaan den onhoudbaren toestand der stokerijen. Paaschmaandag waren eenige kinderen te Kerkenbovenveen bezig met lucifers heide in brand te steken. Zij schijnen hierbij de aardig heid gehad te hebben om door de vlammen te loopen, waardoor de kleeren van het vierjarig meisje van den turfmaker A. G. Bos vuur vatten. Door den nog al stevigen wind aangeblazen, duurde het slechts een oogenblik of alles wat het kind aan het lichaam had brandde. Na veel inspanning werd men eindelijk de vlammen meester. Vooral de dijbeenen der kleine zijn met vreeselijke brandwonden overdekt en ook de hals, ’t hoofd en de armen zien er erg uit. Zaturdag trof den machinist V. te Leiden het ongeluk, terwijl hij nog wilde overloopen voor den aankomenden trein no. 4 der Holl. Spoorwegmaatschappij, door dien trein te worden overreden. Zijn deerlijk verminkt lichaam werd levenloos opgenomen. Te Eist heeft een afschuwelijk voorval een groote ontsteltenis teweeg gebracht. Een jonkman, die omstreeks 9 uur op weg was om teenen te gaan snijden, ontmoette een paar mannen, waarvan de een plotseling een geweer op hem afschoot, zoodat de volle lading hem in ’t lichaam drong. Zijn toestand is hopeloos. Men vermoedt, dat het stroopers waren, die hem voor een oppasser aanzagen. Tot tempering van den hoogen dunk dien sommigen van het kapitaal voeden, wijst het Dagblad op de volgende feiten „De „Westelijke Bouw-onderneming” te Am sterdam deelt over 1885 geen dividend uit, en noemt toch haar toestand nog gunstig. De Ned. Maatschappij voor Kaas- en Roomboterfabrieken: geen dividend. De scheepsbouw- en werktui- genfabriek „de Maas” (Delfshaven)idem als voren. Het „American-Hótel” te Amsterdam, (kapitaal f 300,009)als voren. Het herstellings oord „Trompenberg,”als voren. De stoomboot- reederij „Maas en IJsel” te Kralingsche veer als voren. De Amsterdamsche Chininefabriek heeft in 1885 een verlies van meer dan 40 pct. van het gestort maatschappelijk kapitaal geledendaar om is de beslissing der aandeelhouders gevraagd: op de vraagal of niet voortzetting der onder neming Na eenig debat werd besloten, het Bestuur gelegenheid te geven om aangeknoopte onderhandelingen ten einde te brengen.” De Algemeene Kerkeraad te Amsterdam heeft aan hen, die op de Nieuwe Kerk beslag hebben gelegd, eene sommatie gericht, waarin hij verklaart nu lang genoeg geduld te hebben geoefend en thans eischt, dat binnen acht dagen, de kerk wederom wordt geopend voor het hou den van kerkeraadsvergaderingen. Vrijdag 7 Mei, te half een uur, zal de voorzitter en scriba on derzoeken of aan het verlangen van den Ker keraad is voldaan. Mocht dit niet het geval zijn, dan stelt hij hem tot wie de sommatie is gericht, persoonlijk aansprakelijk voor alle moei lijkheden, schade en schande uit de voortduren de weigering van gehoorzaamheid voortsprui tende. Zaterdag had te Delft de plechtige begra fenis plaats van den heer P. Mesu, in leven stu dent aan de Polytechnische school, onlangs te Schiedam overleden aan de gevolgen van een spoorwegongeluk, hetwelk hem daar vóór eenige weken overkwam. De stoet werd gevolgd door den senaat, professoren en vele studenten. Op de lijkkist lagen verscheidene kransen. De ka pel der huzaren voerde treurmuziek uit. Alge meen was de deelneming, ■'niet alleen om de treffende wijze, waarop de heer Mesu het leven verloor, maar ook omdat in hem het corps een zijner meest belovende en meest beminde leden verloor, gelijk om strijd werd getuigd door wie aan de geopende groeve achtereenvolgens het woord voerden de president van den Senaat, prof. Pekelharing, en ds. Buisman. De heer Mesu, 22 jaren oud, stond op het punt van zijn eind-examen te doen, en menigeen had hem een schitterende loopbaan voorspeld. Omtrent het verblijf van den Russischen Czaar in het Zuiden van zijn Rijk, wordt uit Petersburg het volgende geschreven aan de Köln. Zeit.De terugkeer des Keizers is verschoven; of hij nog langer in de Krim zal blijven, dan of hij ook andere deelen des Rijks bezoeken zal, is nog onzeker. De nihilistische beweging treedt weder meer dan ooit op den voorgrond en ver ontrust alle ambtenaren, die voor de veiligheid van den Vorst moeten waken. De ontdekkingen in Nowo-Tscherkask, de hoofdstad der Dcnsche kozakken, hebben tot vele inhechtenisnemingen aanleiding gegeven men spreekt van 250 tot 300 personen. In de woning van een kozak heeft men ontplofbare stoffen gevonden. De broeder van dezen kozak, student te Petersburg, werd gevangengenomen, maar, nadat zijne onschuld duidelijk bewezen was, weder vrijgelaten. Hij houdt vol, dat zijn broeder, dien hij uitstekend kent, tot zulk eenen schandelijke daad niet in staat zou zijn. Overigens moet in het Donsche- kozakken-gebied algemeene ontevredenheid heer- schen door de invoering der land-gerechtshoven (Demstwos), waarvan de kozakken een grooten afkeer hebben. Het algemeen doorgevoerde sy steem van gelijkheid in alle zaken, den innerlij- ken toestand betreffende, kan in een land zoo als Rusland, waarin zooveel verschillende vol keren, met zoo velerlei zeden en gewoonten, ge vestigd zijn, met geen goeden uitslag bekroond worden en zoo komt het, dat twee geheel ver schillende volken, de kozakken en de Baltische bewoners der Oostzee-provinciën, den druk van dezelfde nieuwigheden ondervinden. De vader van het gelijkheidssysteem is de bekende voor zitter der synode Pobedonoszeff, iemand die op ’t oogenblik alle macht in handen heeft. Hij oefent bij den Keizer zoowel wat de wereldsche, als wat de kerkelijke zaken betreft denzelfden in vloed uit. In verschillende steden der Vereenigde Staten zijn de werklieden eene beweging be gonnen tot het verkrijgen eener beperking van den arbeidsdag tot acht uren. Eenige werkge vers hebben aan dit verlangen toegegeven, an deren zijn weigerachtig gebleven, waarna hunne werklieden onmiddellijk den arbeid staakten. De beweging is het sterkst te Chicago, waar verscheidene duizenden werklieden door de stra ten loopen. Ongeregeldheden hebben niet plaats. In de Noordelijke Staten heerscht eene groote verbittering tegen deze der boycotters, die de weder ontluikende verbetering in den toestand des handels tegengaan en zelfs bedreigen. De meeste spoorwegmaatschappijen hebben gewei gerd, toe te geven aan den eisch om den werk dag op acht uren te bepalen. Sommige maat schappijen, waaronder de Chicago-Northwestern, hebben met de beambten geaccordeerd om het aantal uren op 9 te betalen, als grondslag ter voorkoming van verdere werkstaking. De groote juri te Nieuw-York heeft de hoofdleidérs der werkstaking bij den tramdienst in de derde ave nue in staat van beschuldiging gesteld, en in hevige bewoordingen het boycottenstelsel ge brandmerkt als eene vervloekte woekerplant, die Noord-Amerika’s beste volkskrachten uitzuigt, ten nadeele zoowel van werklieden als van werk gevers., zoodat al het noodige moet worden ge daan om den boycot-hydra den kop te verplet teren. Jefferson Davis, de bejaarde gewezen pre sident der Zuidelijke Staten, is voor het eerst sedert het eind van den burgeroorlog in het openbaar opgetreden. Hij heeft den eersten steen gelegd voor een monument, dat te Mont gomery in Alabama ter herinnering aan de ge sneuvelde Zuidelijken zal worden opgericht. Meer dan 20,000 menschen woonden de plechtigheid bij. Staande op dezelfde plek, waar hij in 1861 den eed als President aflegde, hield Davis eene redevoering, doch nu onder de vlag der Unie, waaronder de Noordelijke en Zuidelijke Staten zijn vereenigd. Te Heylaerde, een gehucht bij het Belgi sche stadje Lokeren, heeft een geweldige brand gewoed, die negentien woningen, waaronder acht groote boerderijen, vernielde. De huizen grens den niet aan elkander, maar de harde wind voerde het vuur, negen uren lang, van de eene woning naar de andere. Vee, goederen en geld zijn in groote hoeveelheid door de vlammen vernield. Zeven-en-tachtig personen zijn van alle mid delen van bestaan ontbloot. De armsten zijn niet, anderen slechts voor kleine sommen geas sureerd. Bolswardsehe Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1