NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 8OLSWAR» EN WONSERADEEL De Ontbinding. 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. No. 22. VOOR BUITENLAND. UIT DE PERS. BINNENLAND. KORT VERSLAG RAAD DER GEMEENTE ROLSWARD, DONDERDAG 27 MEI. g ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, OP DINSDAG 25 MEI 188 6, ’s avonds ten T uur. ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. wapening der lichtingen, Turkije zich beijveren zal zijne troepen op dezelfde tijdstippen terug te trekken. Zij eindigt met eene spoedige oplossing te vragen. De Belgische Senaat heeft met eenparige stemmen het voorstel aangenomen, waarbij een millioen francs wordt verstrekt als voorschot aan die fabrieken, welke door de jongste onlusten waren beschadigd geworden, zoodat zij weder kunnen aanvangen met werken. De Minister Beernaert verklaarde bij die gelegenheid, dat het oproer bij Charleroi op eene zeer overdreven wijze door de buitenlandsche pers was voorgesteld; in het Parlement van een naburig land hoorde men toespraken, waaruit was op te maken, dat geheel België een bloedig schouwspel aanbood en aller wegen brand, plundering en verwoesting aan de orde van den dag waren. In werkelijkheid is slechts eene industrieele zaak (de glasfabriek van Baudoux) verwoest geworden en dat onder zeer buitengewone omstandigheden. Het gerechtelijke onderzoek zal ongetwijfeld verrassende oorzaken voor deze ongelooflijke daad van vandalisme aan het licht brengen. Zondag hebben in België de provinciale ver kiezingen plaats gehad. Te Brussel zijn vier progressisten gekozen met 3600 stemmen. Her stemming moet gehouden worden voor de tien andere zetels tusschen de progressisten en doctri- nairen, doch eerstgenoemden zijn den laatsten in stemmental vrijwat voor. De candidaten der werkliedenpartij verkregen 1000 stemmen. De uitslag voor het geheele land is, dat in de verhouding der partijen geen merkbare verande ring is gekomen. De vorige toestand blijft ge handhaafd voor de provinciën Namen, Luik en Limburg. In Antwerpen en de beide Vlaanderen wegen winst en verlies tegen elkander op. Te Renesse zijn de Katholieken door liberalen ver vangen. Te Mechelen heerscht groote opwinding, maar elders is de rust volkomen. Cairoli, een der leiders van de liberale par tij in Italië, heeft in den Apollo-schouwburg te Rome eene politieke rede gehouden, die door eene zeer talrijke menigte luide werd toegejuicht. Hij sprak den wensch der linkerzijde uit, waarbij zij om goed geregelde financiën met besparingen vroeg; deze besparingen mochten evenwel niet het leger of de marine betreffen. Over het tegenwoordige verbond met Italië wilde hij niet spreken, omdat de verbondenen hem onbekend waren. Tijdens het Congres te Berlijn, was hij nooit in tegen spraak geweest met de grondbeginselen, waarop de nieuwe inrichting van den Italiaanschen Staat berustte. Toenmaals verleende Italië aan Grieken land groote diensten, wat de grensscheiding be trof. In Afrika scheen Italië oppermachtig, het was in werkelijkheid evenwel onmachtig. Italië is op een punt gekomen, waar het zich noch voor- noch achterwaarts kan bewegen. De uitbarstingen van de Etna nemen, naar luid van een telegram uit Catanië van 20 dezer, voortdurend in heftigheid toe. De lucht is in verren omtrek vervuld met asch en rook. Er zijn ook bij tusschenpoozen schokken van aard bevingen waargenomen. De meeste inwoners van Belgosso en Nicolosi zijn voor den steeds naderbij komenden stroom van lava gevlucht. Tot dusver zijn er geen menschen omgekomen. Volgens een Zondag uit Athene verzonden telegram heerscht daar en in ’t geheele land groote opgewondenheid. Dat de Örieksche en de Turksche troepen aan de grenzen slaags zijn geweest althans zoo dicht in elkanders nabij heid hebben gevuurd, dat aan beide zijden vele gewonden waren schijnt de reden tot die op gewondenheid te zijn. Men juicht den oorlog toe, en de Regeering heeft rekening moeten hou den met de stemming der bevolking en daarom het bevel uitgevaardigd, dat de troepen te Athene zich gereed moeten houden, om onmiddellijk naar de grenzen te kunnen vertrekken. Intusschen acht de Regeering een onderzoek noodig en ook te Konstantinopel hoopt men, dat de vijandelijkheden zullen ophouden, na de be velen aan de generaals Sapounzaki en Ejoub- pacha, om in het belang van het herstel der rust maatregelen te nemen. Sapounzaki is naar Larissa vertrokken voor een onderhoud met Ejoub-pacha. Te Hambuch, een dorp in het district Co chem, brak Vrijdagochtend te 1 uur brand uit, die door de groote droogte zoo snel toenam, dat weldra het halve dorp in brand stond. Er ver brandden 32 woonhuizen met de daarbij behoo- rende stallen, schuren enz. Niet alleen dat ook de meeste inboedels en vrijwat vee verbrandden, doch ook de vrouw van den burgemeester en een aan vallende ziekte lijdend meisje kwamen in de vlammen om. De burgemeester zelf bekwam zware brandwonden bij het redden zijner kinde ren en zal waarschijnlijk ook niet herstellen. Athene, 23 Mei (elf uren des avonds). Het Grieksche Gouvernement heeft aan Sapounzaki last gegeven het Turksche grondgebied te ont ruimen en Eyoub-pacha heeft gelijke order ont vangen. Op de grenzen is nu de rust volkomen hersteld. Morgenochtend te vijf uren zal er eene samenkomst plaats hebben tusschen Eyoub-pacha en Sapounzaki. De verliezen te Kutra en te Zarka moeten vrij aanzienlijk wezen. Konstantinopel, 24 Mei. In eene circulaire van de Porte wordt de bewering van Grieksche zijde, dat de Turken het eerst geschoten hebben, tegengesproken. Er wordt bijgevoegd, dat wan neer Griekenland den dag bepaalt voor de ont- Ingekomen zijn Resolutie van Ged. Staten, houdende goed keuring der gewijzigde begroeting van de schut terij- b Missive van den Commissaris des Konings, met het verslag over landbouw enz. c. Een schrij ven van den heer van Ringh, dat hij de benoeming tot lid der plaatselijke school commissie aanneemt. d. Missive van de Bestuurders van het Hen drik Nannes en Catrijn Epes Leen verzoekende publicatie voor een te begeven studiebeurs. e. Missive van J. Veltman, doodgraver, houden de dankbetuiging voor de herbenoeming als zoo danig. f. Missive van A. Wiersma, behelzende dank betuiging voor de sympathie bij de herdenking zijner 50-jarige ambtsvervulling als Waag werk er. g. Missive van den heer P. J. de Boer, dat hij verhinderd is deze vergadering bij te wonen. h. Missive van den heer P. Lunter, dat hij wegens ziekte, zijn ontslag neemt als raadslid. Verder werd mededeeling gedaan van gehou den verpachtingen en de benoeming van een hoofd agent, wat reeds in de vorige nummers van dit blad vermeld is. Punten van Behandeling 1. Aanbieding van de rekening der Bank van Leening over 1885. Ter. visie. 2. Rapport van de Gascommissie op het adres om vermindering van den gasprijs. Voorgesteld tot verlaging over te gaan. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeentebegrooting over 1885. Ter visie. 4. Rapport der commissie omtrent het onder zoek van de rekening van het algemeen Stads Armenhuis, over 1885. De rekening goedgekeurd. 5. Missive tot afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee. Besloten dat Bolsward lid van de Zuiderzee- Vereeniging zal worden. Missive van den Gemeente-Ontvanger tot oninbaar verklaring en afschrijving van hoofde- lijken omslag en belasting op het houden van honden, over 1885. De voorgestelde afschrijving goedgekeurd. 7. Adres van den onderwijzer J. van der Ven om eervol ontslag, met advies van Burge meester en Wethouders. Het ontslag verleend op 1 Juni a. s. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vervullen van de te ontstane vacature van onderwijzer in de school voor Minvermogenden. Ter visie. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vernieuwen der bestrating in de Kerk straat, en ’t Zand. Goedgekeurd. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om hen te machtigen tot het inwinnen van een deskundig advies betrekkelijk eene restaura tie van den gevel van het Stadshuis. Aangenomen. Bij den goudsmid Verbaan te Montfoort is, naar hét U. D. meldt, door het induwen van eene bevorens met groene zeep besmeerde ruit, de geheele goudkast gestolen door 3 personen die vluchtten en achtervolgd werden in de richting van Utrecht. Een verver te Kollumerzwaag was weiger achtig het huis, door hem niet weder ingehuurd, te verlaten. Alle middelen, om hem daartoe te bewegen, waren vruchteloos. Eindelijk vond men een middel, en wel dit: de notabele inge zetenen gingen hem in persoon mededeelen, dat, wanneer hij het niet verliet, hij van hen nimmer meer eenig werk zou hebben. Deze bedreiging bleek voldoende, want hij verliet het huis. HH. MM. de Koning en de Koningin wor den den Isten Juli met de Prinses uit het bui tenland op het lustslot Soestdijk verwacht. Naar in politieke kringen wordt verzekerd, is vóór de verkiezingen een proclamatie des Ko nings te wachten. Door „Volksbelang” te Knijpe zijn totcan- didaten voor de Tweede Kamer (district Sneek) gesteld de heeren B. H. Heldt, F. M. C.Frowein en O. Stellingwerf te Leeuwarden. De heer E. Kiderlen Jr. behaalde bij den Vrijdag en Zaterdag gehouden wielerwedstrijd te Londen weder den len en den 2en prijs. Zaterdag is te Utrecht een werkman, die te veel koud water had gedronken, plotseling overleden. De zaak van het niet aannemen door den Ko ning van het ontslag van het ministerie is niet zoo leuk afgeloopen, als zich eerst liet verwach ten en wellicht in het plan der regeering lag. Daarvoor heeft de voorzitter der tweede kamer gezorgd. Deze heeft tegen den 17den dezer de leden der kamer opgeroepen, opdat zij in de ge legenheid zouden zijn aan de regeering inlich tingen te vragen, omtrent hetgeen er geschied is nadat zij aan den Koning haar ontslag had aangeboden. Met zijn gewone gevatheid heeft de heer Heemskerk, omringd door al zijn ambt- genooten, in een zeer goed bezette kamer, terwijl de tribunes gevuld waren met een zeer talrijk bezoek eene rede gehouden, waarin hij heeft meegedeeld, wat we intusschen allen reeds wis ten, dat Z. M. aan baron Mackay, het anti-re- volutionaire kamerlid, de samenstelling van een nieuw ministerie schriftelijk heeft aangeboden, met den wensch dat de grondwetsherziening op de gelegde grondslagen aan de Staten-Generaal weer zou worden voorgelegd en dat baron Mac kay, evenzeer schriftelijk, heeft geantwoord, dat hij onder die voorwaarde, zich niet kan belasten met het tot stand brengen van een nieuw kabi net. Aan den heer Mackay merkte hij op, dat deze den wensch al te bepaald had opgevat en dat het niet noodig was geweest, dat de Koning hem dit persoonlijk had te kennen gegeven, maar dat, zoo hij ’t noodzakelijk oordeelde met Z. M. deze zaak te bespreken, hij gehoor bij den Ko ning had kunnen vragen. Dit is in officiëelen zin ontwijfelbaar waar, maar even zeker is het, dat, ware het ’s Konings ernstige' overtuiging geweest om raadslieden rondom zich te zien uit de Anti-revolutionairen en Katholieken gekozen, er wat meerdere toenadering van de zijde des Konings had kunnen zijn. Mij dunkt, de alge- meene indruk zal wel zijn, dat voor den vorm een schriftelijke aanbieding aan een lid der rechterzijde is geschied, maar dat het Z. M. niet onwelgevallig was, dat dit lid de aanbieding heeft afgewezen. Het is echter te betreuren dat de zaak dezen loop heeft genomen, want nu is de regeering geëindigd met datgene, waarmee zij had moeten beginnen, d. i. de Kamerontbinding. Zeer terecht mocht de regeering verklaren met deze Kamer niet te kunnen regeeren, nadat de helft elk voor stel van regeering en linkerzijde omtrent de wij ziging van Art. 194 der grondwet, had verwor pen, nadat gezegd was en herhaald is, dat men niet kon meewerken tot verdere grondwetsher ziening, omdat de onderwijsquaestie niet was afgeloopen in den geest van ’t geen de rechter zijde begeerde Er was dus werkstaking bij de halve Kamer, wat den voornaamsten arbeid be treft, want immers staat of valt dit ministerie met de grondwetsherziening. Maar nu lag het ook voor de hand, dat de regeering het oordeel over deze en de keuze tusschen haar en de rechterzijde had opgedragen aan de kiezers. Zij had daartoe terstond de Kamer moeten ontbin den en dan afwachten of de natie een duidelijke uitspraak zou doen en welke. De Koning is in dit geval scherpzinniger geweest, dan zijn scherp zinnige eerste minister. Hij heeft als ’t ware gezegd, ik oordeel niet, mijn volk moet spreken. Kan de rechterzijde, nu het ontslag eenmaal aan geboden is, mij een lijst van ministers aanbie den, die de ontworpen grondwetsherziening mede aanvaardt, het zij zoo, zoo niet, dan moet het tegenwoordig ministerie eerst die vraag aan de kiezers voorleggen. Niet voordat dit is geschied heeft het zijn taak volbracht. Het was dus vol komen grondwettig, dat de Koning, toen Baron Mackay de opdracht met de gestelde voorwaarde weigerde, het ontslag zijner Ministers niet aan nam en tot de ontbinding alsnog besloten moest worden. De bepaalde vraag die de kiezers dus te be antwoorden hebben bij de aanstaande keuze der volksvertegenwoordigers is deze: Wil uw can- didaat grondwetsherziening of wil hij die niet. Omtrent dit punt dient men zekerheid te hebben. Dat verlangt de Koning terecht. Zal de meer derheid bestaan uit leden die geen grondwets herziening willen, dan zal uit mannen die ook van dit gevoelen zijn een ministerie moeten wor den samengesteld en ik houd mij overtuigd dat onze Vorst dan voor den uitgesproken wil der meerderheid zal zwichten en een ministerie Mac kay b.v. benoemen. Deze uitspraak echter zou zeer te betreuren zijn. Er zijn verschillende hoofdstukken, die noodzakelijk moeten herzien worden. Maar daarom zal het ook goed zijn, wanneer de pers en de kiesvereenigingen, allen nadruk leggen op de vraag, die nu allereerst aan de orde is en die ik hierboven stelde. Alle partijen moeten dit doen, opdat er licht kome aan onzen staatkundigen hemel. Op dit punt moet iedere candidaat zich nadrukkelijk verkla ren, maar ook de kiezers, die voor het grootste deel hun stem niet doen hooren, moeten goed weten wat en wien zij willen. Alleen dan, wan neer in dit opzicht klaarheid komt, zal de Ka merontbinding tot iets goeds leiden en zal die tak on zer volksvertegenwoordiging hopen we,uithetdoo- depuntrakenen overhellen toteene of andere zijde. Dan zal ermogelijkheidzijn vooreen Ministerie,dat weer kleur bekent, dan kan er weer leven komen in onze staatkunde, want de toestand waarin wij nu zijn geraakt, leidt tot een verlamming, die den dood of een uitbarsting tengevolge moet hebben. M. E. van der MEULEN. Wij ontvingen eene opwekking, tot de kie zers gericht, met het oog op de aanstaande ka merverkiezingen. Uit de volgende zinsnede kan men den geest van dit manifest kennen„Zet dus de Tweede Kamer niet om, maar vast in het liberale voornemen, om door vrijzinnige grondwetsherziening te komen tot verlossing uit de tegenwoordige verwarring. „Waarschijnlijk zal de tegenpartij beweren, dat dit een leugenpraatje is, om onnadenkende, ge moedelijke kiezers te misleiden. Zij mogen dat beweren, bewijzen kunnen zij het niet. Katho lieken en anti-revolutionairen kunnen nooit be wijzen, dat hun samengaan natuurlijk is. Zij kunnen niet samen regeeren. Een Ministerie- Schaepman zou het volksleven in eene gansch andere richting leiden dan een Ministerie-Loh- man, uit hoe verdienstelijke mannen ook samen gesteld. Hun accoord getuigt tegen hen. Dat is bewijs genoeg. „Daarom, kiezers, doet uw plichtIn vele jaren is zulk een ernstige beslissing niet in uwe handen gelegd. Zal de partij van het „accoord” het gansche land tirannisseeren Dat is de vraag dezer verkiezing.” Onder het opschrift: „de 30,000ongeboren kiezers”, lezen wij in de Standaard Ook nu weer zal in ons goede Nederland op de vier millioen zielen de stetabusbeslissing bij even éénmaal honderdduizend kiezers zijn. Van die allen zullen nog geen zeventig duizend opkomen. Nog lang niet wat de bevolking van de ééne provincie Drenthe is. Van deze zeventig duizend zullen een twintig duizend hun stemmen in de stembus zien ver drinken. En het einde zal dus zijn, dat er een Kamer naar het Binnenhof gaat, feitelijk door nog geen vijftig duizend kiezers gekozen. En dat, let wel, te midden van een volk, waarin duizenden bij duizenden om stemrecht geroepen hebben, en waarvan een dertig duizend lands- zonen, als Heemskerk maar gewild en de libe- ralisten maar gedurfd hadden, nu reeds konden meestemmen. Lohman’s voorstel zou, ware het aangenomen geworden, 30,000 nieuwe kiezers hebben geteeld. Die dertig duizend nieuwe kiezers zouden de eerste maal stellig allen zijn omgekomen. En op eenmaal zou dus het getal der opgekomen kiezers met bijna de helft zijn vermeerderd. Maar ook dat mocht niet! Ook die 30,000 kiezers moesten in de geboorte blijven steken. De heeren liberalisten, de mannen van het volk, de helden van den vooruitgang, hebben het tegengehouden Zoolang zij het nog effentj es houden konden, geen drukte En zoo werden ook deze 30,000 nog ongebo renen door liberalistische kleinzieligheid ge smoord! Het Wag. Weekblad is het eenige antilibe rale blad dat volmondig en juist zegt, dat de ver kiezingen voor de Provinciale Staten voor de rech terzijde niet die uitkomst hebben gehad, welke zij er van verwachtte. Natuurlijk wordt bonne mine gemaakt a mauvais jeu, maar toch toonen de feiten aan wat ten deze waarheid is. „Vóór 1896 is er, zegt het blad geen de minste kans, dat de Eerste Kamer omgaat, maar hoogst waarschijnlijk zal het, als het geschiedt, eerst in ’99 plaats hebben. Een ontbinding toch der Eer ste Kamer kan ten deze luttele verandering aan brengen, daar baar kiezers, de Prov. Staten, niet ontbonden kunnen worden. „De Eerste Kamer blijft dus denkelijk, ook als in de Tweede Kamer de rechterzijde een besliste meerderheid bekwam, tot in de volgende eeuw, het bolwerk van ’t liberalisme. „En nu, onverschillig of gij u daarover verblijdt of er over bedroeft, reken in elk geval met dezen stand van zaken, waarin, tenzij in zeer buitenge wone omstandigheden, geen verandering kan ko men. „De oogst, die, volgens de Standaard, op den provincialen akker voor ’t grijpen lag, zal dus nog eenige jaren behoeven, eer ze de schuren kan worden binnengehaald.” Verder merkt het W. W. op, dat de rechter zijde den heer Heemskerk voor zijne Kameront binding wel dankbaar zijn mag. „Het is toch be kend, dat bij de loting over de beurt van aftre ding, in '84 gehouden, de anti-liberalen ongeluk kig zijn geweest. Ware er Juni e. k. eene perio dieke verkiezing geweest, dan zouden de kansen om te verliezen voor de anti-liberalen grooter ge weest zijn dandieom te winnen. Doorde ontbinding is die loting nu komen te vervallen, wat voor hen geen voordeel is. „Desniettemin zijn we voor hen niet zonder ongerustheid. De uitslag der verkiezingen voor de Prov. Staten wettigt die vrees. Al schreef de Standaard nog zulke prikkelende artikelen, toch was het in menig district merkbaar, dat de kerkelijke quaesties een verlammenden invloed uitoefenen en velen, die anders den anti-revolu tionairen stroom volgen, thans heel bedaard aan den kant bleven staan, indien ze zelfs niet de andere zijde mee uitgingen. Vooral te Utrecht, Zutphen en allermeest te Middelburg zal het er spannen. Het spijt ons het te moeten zeggen, maar om meer dan ééne reden staan o. i. de kansen der linkerzijde beter dan die der rechter zijde.” \t) - THIr n l VAN DEN Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1