NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD SeiSWAftö EN WONSEB A.OESÏ, M. KINGMA Hz. Mr. S. WIJBENGA, A. BUMA, B. H. HELDT. 15 JUNI. 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. No. 24. VOOR BINNENLAND. BUITENLAND. g DONDERDAG 10 JUNI. g KORT VERSLAG RAAD DER GEMEENTE BOLSWARD, UIT DE PERS. C. 1 ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, £xxxxxxxxxxxxxxxxxx$ OP DINSDAG S JUNI 1SS6, ’s avonds ten T uur. ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Ten gunste der verkiezing van den Heer M. KINGMA Hz. als lid der Provinciale Staten hebben wij voornamelijk dit te zeggen. Zij is een plicht voor eiken kiezer, die het heengaan van den kundigen, degelijken Fennema betreurt, het offer, door hem gebracht waardeert en de terugkeer van den sints jaren beproefden M. Kingma Hz. verlangt. Nu vooral zijn wij in dubbele mate verplicht, en aan de loijale daad van den heer Fennema en aan de verdiensten van den Heer Kingma, om onze stem uit te brengen ten eerste en ten tweede om dit te doen op niemand anders, dan den Heer Een nieuw bewijs van den afkeer, dien ook eerlijke antirevolutionairen voor dr. Kuyper’s drijven gevoelen, geeft het Wageningsch WeelMid in het volgende uit zijn jongste hoofdartikel: „De schoolpolitiek der liberalen drijft het grootste gedeelte der antirevolutionairen, om op In den Zaterdag gehouden Franschen Mi nisterraad is beraadslaagd over het concept-ont- werp der commissie voor de voordracht tot ver banning der prinsen. Dat ontwerp luidt Art. 1. Het grondgebied der Fransche Repu bliek jis en blijft ontzegd aan al de leden der familiën, die over Frankrijk geregeerd hebben. De Regeering kan evenwel tijdelijk op het grondgebied der Fransche Republiek een of meer leden der familiën toelaten, doch niet de hoofden of hunne rechtstreeksche erfgenamen bij recht van eerstgeboorte. Art. 2. Indien een prins, met overtreding van het verbod, in Frankrijk, of in Algerië, of in een der koloniën zich ophoudt, dan zal hij ge straft worden met eene gevangenzetting van twee tot vijfjaren, en na het verstrijken van dien ter mijn over de grenzen worden gebracht. Met de tweede alinea van het eerste artikel meende men een concessie te doen aan de Re geering, die, gelijk men weet, in hare voordracht de uitzetting der prinsen facultatief gesteld had, maar aan de commissie wel had willen beloven, dat zoodra de voordracht wet zou zijn geworden, de maatregel dadelijk door haar zou worden toe gepast op den graaf van Parijs, prins Jéróme Napoleon en prins Victor. De ministerraad heeft desniettemin het ontwerp der commissie verworpen. Zij vereenigde zich met het denkbeeld om de prinsen, die recht streeks pretendenten zijn, het land uit te zetten, maar wenscht overigens eenvoudig de machtiging der Kamer, om ook de andere prinsen te ver bannen. Bij de behandeling in de Kamer van Afgevaar digden van het wetsontwerp tot vaststelling der rekening tot en met 1875 heeft de heer Rivière geconstateerd, dat er ergerlijke misbruiken bij de comptabiliteit aan den dag zijn gekomen in ver schillende dienstjaren. O. a. is een tekort van 37 millioen ontdekt op den post voor de militaire kleeding. Dat tekort is nooit opgehelderd kun nen worden. Bij de regeling van de uitgaven voor de verbouwing van het paviljoen-Marsan is gebleken, dat de toegestane som van 2% mil lioen willekeurig is overschreden met niet min der dan 8 millioen. De oud-Minister Caillaux is daarvoor verantwoordelijk. Reeds in 1881 heeft de Kamer hem daarvoor aansprakelijk ge steld; in 1882 werd dat besluit herhaald en er behoort alsnog gevolg aan gegeven te worden. staatkundig gebied met radicale gereformeerden ja zelfs mei Roomschen op te treden. „Helaas, de liberalen hebben niet gewild. En met wat gevolg voor ons en onze vrienden? Dat we opnieuw genoodzaakt worden min of meer in de kaart der radicale gereformeerden te spelen, en contre cour met hen saam ter stembus op te trekken. Wij weten dat al het roepen van dr. Kuyper over scheiding tusschen kerkelijke en politieke belangen een doekje voor ’t bloeden is, indien zelfs niet pure misleiding. Het even tueel optreden van een ministerie Lohman Schaepman achten we een nationale ramp te zijn. Krijgen de radicale anti-revolutionairen en roomschen de macht in handen, wee dan onze volkskerk, door beiden evenzeer gehaat Wij zijn het draaien en wenden van de Stand. moede, die gisteren nog onze tactiek, om bij de stembus ons met de beide anderen fracties der rechterzij te verstaan, hoogelijk afkeurde, om reeds heden volte vace te maken en met volle zeilen op ons vaarwater aan te sturen, natuur lijk zonder te erkennen gedwaald te hebben en met groote woorden haar Principiënreiterei ver dedigende. „En toch, niettegenstaande dat alles en zooveel meer moeten wij, om nog grooter kwaad te hel pen weren, meegaan met mannen tusschen wie en ons op theoretisch en practisch gebied o zoo weinig homogeniteit bestaat. En waarom moe ten Omdat de liberalen geen gelijk recht voor allen willen.” „Welk een bondgenooten laat het Hbl. op dit citaat volgen. De antirevolutionairen, die Kuy per vreezen en schuwen, gaan met hem en de Roomschen ter stembus, om een Ministerie Loh- man-Schaepman op het kussen te brengen, dat ze terecht „een nationale ramp” achten. „Zij weten dat dr. Kuyper’s scheiding tusschen kerkelijke en politieke belangen eene pure mis leiding is. Het hoofd der kerkpartij wordt hoofd der landregeering. „Wee dan onze volkskerk!” roepen ze. Maar toch willen ze tot den ondergang der kerk en tot een nationale ramp medewerken, omdat de liberalen hun scholen niet willen subsidieeren „Maar is de neutrale school zoo slecht, dat een nationale ramp en ondergang der kerk te ver kiezen zijn boven die school. „Hebben de ouders zoo weinig vertrouwen in hun eigen godsdienstig onderwijs en voorbeeld en in het onderwijs van hun predikant, dat ze, liever dan de neutrale school onbestreden te laten voor eene wijle, Kuiper „die zwaait en wendt” volgen en het „landverderflyk quaadt” helpen Zeker, den schoolstrijd is ons land moede, die brave burgers dus verkeerd doet redeneeren. Er ware een einde aan gemaakt als de antirevolu tionairen gestemd hadden voor het verzoenend voorstel-de Beaufort, dat hun gaf wat zij zelf verlangd hadden, gelijk recht voor de Grondwet!” Mededeeling dat de brug bij de St. Janspoort is verpacht aan J. J. de Jong voor f 64. Kennisgeving dat den 22en Juni een verkiezing voor een lid van den Raad dezer gemeente zal plaats hebben. Punten van behandeling 1. Behandeling van de rekening der Bank van Leening over 1885. Goedgekeurd. 2. Aanbieding der staten tot af- eh overschrij ving van- en op posten der gemeente-begrooting over 1885. Goedgekeurd. 3. Behandeling van het voorstel tot wijziging der gemeente-begrooting over 1885, met rapport der raadscommissie. Goedgekeurd. 4. Behandeling van het voorstel van Burgem. en Weth. tot het vervullen der vacature van on derwijzer in de school voor minvermogenden. Onveranderd goedgekeurd. 5. Behandeling van het adres om verminde ring van den gasprijs, met rapport der Gascom missie. De voorstellen der gascommissie goedgekeurd. 6. Rapport van de raadscommissie omtrent het adres tot demping van den Dylakker. Met de plannen ter visie. Benoeming van een plaatsvervangend wet houder. De heer van den Oever gekozen. Deze ver klaart voor de benoeming te moeten bedanken. Daarna de heer G. Schoonhof? gekozen, die 24 uren beraad vraagt, alvorens zich te verklaren. De Kamer besloot in dien zin en uit een ant woord van den heer Rivière aan den heer Frep- pel, bleek, dat de wet zal bepalen, voor welk gezag de heer Caillaux zich zal hebben te ver antwoorden. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft Zaterdag eene korte zitting gehouden en daarin het wetsontwerp betreffende de onder wijzers in de Oostelijke provinciën des Rijks definitief aangenomen. Men wil, dat het ontwerp betreffende het Rijn- Eemskanaal in het Heerenhuis op ernstigen te genstand zal stuiten en wel van de zijde der conservatieven, die door het afstemmen der wet wraak willen nemen op de industrieelen, die de brandewijn-belasting der agrariërs wisten ver worpen te krijgen. In den Duitschen Rijksdag zal de belasting op de spiritualiën weder aan de orde komen. Nadat de commissie van rapporteurs uit den Rijksdag ook bij tweede lezing de voorstellen aangaande belasting op sterken drank had ver worpen, heeft de Pruisische Minister van Finan ciën verklaard, dat de Rijksregeering er op staat, hare voorstellen toch in den Rijksdag opnieuw in discussie te brengen. Van verschillende zijden wordt dit echter onraadzaam geacht, dewijl het zich toch niet laat aanzien, dat zij eene meer derheid er voor zal kunnen verkrijgen. De regeerende Vorst van Waldeck-Pyrmont ligt sedert lang overhoop met de "Waldecksche Landsvertegenwoordiging over de bestemming van de inkomsten uit zekere Staatsdomeinen. De Vertegenwoordiging wil die inkomsten aanwen den tot delging der Staatsschuld, ten nadcele van de vorstelijke civiele lijst. De Duitsche Bonds raad, wiens tusschenkomst door de Waldecksche Vertegenwoordiging is ingeroepen, heeft thans bepaald, dat de zaak langs den weg van rechten zal worden beslist door het Rijksgerecht te Leipzig. De rechtbank te Nieuw-York deed Woens dag uitspraak in de zaak van Most en twee an dere anarchisten. De rechter Smyth deed dit in de volgende woorden „Het spijt mij geducht dat de wet mij niet toestaat u zwaarder te straffen dan ik doen ga. Gij spoordet aan tot moord, brandstichting en vergiftiging waarin gij onwetende vreemdelingen aanzettet om hun toevlucht te nemen tot moord en brandstichting. Gij hebt een boekje uitge geven om de dienstboden te leeren hoe zij ver gif konden bereiden om de gezinnen uit te moor den waar zij dienden. Er leeft op aarde geen grooter schelm dan gij. Maar het is onnoodig om meer woorden aan u te verspillen. Het Hof veroordeelt u tot een jaar tuchthuisstraf en een boete van 500 dollars of anders voor eiken dol lar één dag gevangenis”. Most wilde antwoorden maar mocht niet. Hij greep krampachtig de leuning der voor hem staande bank vast, met vlammende oogen, ter wijl al de kleur uit zijn gelaat week. Toen hij weggevoerd werd, riep hij in het Duitsch „En dit is nu, wat men hier gerechtigheid noemt Zijn mede-beschuldigde Shenck kreeg 9 maanden gevangenis en Braunschweig 3 maanden en 250 dollars boete. Te Parijs zijn thans reeds 2 Nederlanders uit den gegoeden stand, eene dame en een heer, aangekomen, die door dolle honden gebeten zijn en zich aan de operatie van Pasteur wenschen te onderwerpen. Te Parijs wordt in de elegante kringen druk besproken het verdwijnen van den baron de X., behoorende tot een der oudste Fransche geslach ten en zoon van een generaal, voor wien in eene stad in het Oosten van Frankrijk een standbeeld is opgericht. Deze baron sinds negen jaren ge scheiden levende van zijne vrouw, woonde met eene jonge dame samen, die eene vriendin is van de tooneelspeelster Léa 8. Gebruik makende van eene afwezigheid van deze laatste, heeft de baron bij haar ontvreemd drie groote parelen en een stuk van een halssnoer van edelgesteenten. Hij schreef de bestolene, dat hij de voorwerpen aan een vriend wilde laten zien maar tot nog toe beeft hij ze niét teruggebracht. Hij is ver dwenen. Öe politie meent, dat de dief naar Amerika is gevlucht met een jong meisje, waar op hij smoorlijk verliefd is geworden. Oosterwolde, 6 Juni. Niettegenstaande den Zondag had de jeugd heden alhier weder hare gewone bezigheid. Deze werkzaamheid bestaat in het werpen van steenen geen en kele, maar behoorlijke vrachtjes in de haven en het bombardeeren van de een of andere schutting. Dit is een der geliefkoosde spelen in de laatste dagen. Menig burger ziet dit aan en ergert zich, doch niemand heeft veel lust met die jeugdige menschen in gesprek te komen, omdat dan soms alles behalve liefelijke woorden vloeien. Heden had daarbij weder een treurig ongeluk kunnen plaatshebben. Eenige kleine kneuters, pas den kinderstoel ontwassen, zitten als gewoonlijk op den rand der vaart het een of ander uit te voeren, den grooteren navol gende. Honderdmaal wordt gewaarschuwd, maar er wordt niet naar geluisterd. Een der knapen werd topzwaar en plompdaar stort hij in de haven neer. Trots het veelvuldige steenen- werpen bleek het der jeugd, dat er w'ater genoeg stond om te kunnen verdrinken. Spoedig werd de knaap weder op het droge gebracht. Dit was voor de anderen op moment een afschrik. Mocht ’t dit blijvenanders zou het niet van belang ontbloot zijn, dat de politie zich met het volkje bemoeide. De geschorste kerkbestuurders der Ned. Her v. Gemeente te Amsterdam, die in de eerste week dezes jaars, op de bekende wijze, de Nieuwe Kerk hebben veroverd, zijn thans naar wij vernemen overgegaan tot een daad, die niet minder verbazing zal wekken. Op last van dr. Rutgers namelijk, die als ouderling en dus ook als kerkmeester voorloopig geschorst is, werd jl. Zaterdag 5 Juni, de brand kast van de kerkelijke commissie in de Nieuwe Kerk opengebroken. De deur bevindt zich thans bij den smid, die er nieuwe sluitingen aan zal maken. Tot deze handeling is de heer Rutgers zeker niet overgegaan, dan na overleg met de andere voorloopig geschorste kerkbestuurders, die zich in het bezit van de Nieuwe Kerk en het daar aanwezige hebben gesteld. Dat dit feit geschied is, alvorens de beslissing van het hoogere kerke lijk bestuur over de schorsing is genomen, be wijst wel dat de geschorsten volharden in hun verzet. (Hbl.) „De puriteinen van ouds zijn altoos rond koppen geweest en de geesteskinderen der pel- grimvaders zijn er de mannen niet naar, om voor een dreigement uit den weg te gaan. „Het zal niet geduld, dat op dezen met het bloed der martelaren gedrenkten bodem de be lijders van den Christus duurzaam als bijwoners achteruit worden gezet. „Over anderen te heerschen begeeren we niet, maar we willen evenmin, dat anderen over ons zullen heerschen „En daarom, laat ze razen de dwingelanden van ouds, laat ze tieren, de tyrannieke lieden, wij blijven weigeren ons zelven de boeien aan te leggen.” Zoo schrijft de Standaard. Misschien zou de „taal der fiere geuzen” meer indruk maken wanneer ze niet gevoerd werd tot verdediging van een verbond met de Katholieke partij, de eenige aan welke gedacht kan worden, wan neer men over het hier te lande vergoten bloed der martelaren, over de overheersching en de dwingelanden van ouds hoort uitvaren. De Standaard laat hare tegenstanders razen en tieren haar eigen taal bewijst dat ze toch nog eenig geraas en getier tot eigen gebruik overhoudt, Arnh. Crt, In dubbele mate is voor het kiesdistrict Sneek en het kiesdistrict Franeker, de dag van 15 Juni van groote beteekenis. De kiezers die tot deze districten behooren, worden ten dien dage geroepen, om drie leden te kiezen, voor de 2e Kamer der Staten-Generaal en één lid voor de Provinciale Staten. Door de kamerontbinding treden onze drie volksvertegenwoordigers af en een gevoel van ridderlijkheid, dat velen zul len weten te waardeeren, deed den heer H. Fennema besluiten, zijne herbenoeming niet aan te nemen, omdat het hem hinderde, dat de heer M. Kingma Hz., sinds zoovele jaren lid van Provinciale en Gedeputeerde Staten, in Sneek is gevallen en hij nu hoopt en vertrouwt, dat de kiezers in het Franeker district zullen herstellen, wat die in Sneek hebben bedorven. Hij be dankt alzoo alleen, opdat in zijn plaats de heer M. Kingma Hz. worde gekozen. De keuze der drie volksvertegenwoordigers heeft in ons district tot geen moeielijkheid aan leiding gegeven. .Het oudste en het jongste ka merlid komen uit ons district en het zal nog de vraag wrezen, wie de meeste werkkracht ont wikkelt, Heldt of Wybenga. Waarlijk, onze „old man” moge geen Gladstone wezen, hij is een echte Standfries, een koene zoon van het Noor den en het pittig woord, waarmee hij reeds een en andermaal, als oudste lid in jaren de zitting opende, zijn flinke uiteenzetting van gevoelens, dezer dagen openbaar gemaakt, alles getuigt, dat er nog frissche kracht is in dien oude van dagen. Onze beide andere vertegenwoordigers zijn echte volksmannen. Het is goed dat wij een kundig rechtsgeleerde afvaardigen, maar het is van niet minder beteekenis, dat in Buma de handelstand, in Heldt, die der werklieden wordt vertegenwoordigd. Zoo vormen zij tegadereen goed geheel, een afdruk van de onderscheiden hoofdbestanddeelen des volks. Wie Bumakent, weet dat ’t nooit zijn eerzucht is geweest als redenaar te schitteren, maar evenzeer dat hij weet wat hij zegt en volhardend is in het stre ven naar een doel, dat hem voor den geest staat. Getuige zijn plan tot onderzoek van de droog making der Zuiderzee. De val van zijn voor stel in de kamer,, de ietwat minachtende spot der kamerleden, niets houdt hem terug en wat in de vergaderzaal der uitverkorenen niet lukt, dat brengt hij aan de orde voor de ooren der natie zelve en uit alle provinciën stroomen ze samenzijn doel is aanvankelijk glansrijk be reikt. Dat onze keuze van Heldt eerst met eenige verbazing in den lande werd vernomen, is niet te ontkennen, maar evenzeer is het waar, dat zij spoedig als een verstandige daad is gestem peld. Zijne bescheiden houding in de Kamer heeft, een uitstekenden indruk gemaakt en meer dan één woord, gesproken op zijn pas, heeft gunstig gevolg gehad. Als de tegenpartij het nog weer mocht wagen, wat we voor haar zelve niet wenschen, om hem voor sociaal-democraat te schelden, dan zal zij zich zelve blootstellen aan een hernieuwd vonnis van laster, dat ieder onpartijdige over haar heeft geveld. Met volle vrijmoedigheid bevelen wij dus ons degelijk drietal aan alle kiezers aan en vertrou wen, dat ditmaal althans ieder kiezer op zijn post zal zijn en allen die prijs stellen op grond wetsherziening, op onveranderde handhaving van het beginsel onzer openbare lagere school, op flinke uitbreiding van ons kiesrecht, op beper king onzer oorlogsuitgaven tot het degelijke en noodige, op behartiging onzer volksbelangen, altemaal zaken waarvoor onze mannen met warmte in de bres springen, hunne stem zullen uitbrengen op Ingekomen zijn: a. Een adres van den heer A. Banning, arts te Pingjum, waarin hij verklaart zich te Bolsward te zullen vestigen en voor de gemeentelijke prac- tijk verzoekt in aanmerking te komen. Ter visie. b. Missive van de Zuiderzeevereeniging, hou dende goedkeuring op de voorgestelde wijziging in het benoemen van bestuursleden. Goedgekeurd. c. Afschrift van het voorgesteld huishoudelijk reglement der plaatselijke commissie van school toezicht. Ter visie, Bolswardsche Courant en I f VAN DEN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1