NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARO EN WWSl&AOSSt fa Kinderarbeid. I)E BÖÏESKVESTS. 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. No. 25. VOOR BINNENLAND. BUITENLAND. DONDERDAG 17 JUNI. g den dag: handige wijze heeft de .3*^3 ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, 4 L?> ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 5® schrijft boven haar artikel over journée ridicule.” zich algemeen gewijzigd ook voor den landbou wenden stand. De buitengewone uitbreiding der verkeersmiddelen heeft hem uit zijn geïso- leerden toestand gebracht, heeft nieuwe eischen van algemeene ontwikkeling gesteld, ook voor de meisjes, heeft nieuwe behoeften doen kennen. De eischen des levens, ja ook eenvoudig, maar de zorg voor het huisgezin en de kinderen, be letten, dat de boerin zich geheel aan hare taak kan wijden zooals vroeger. Dit te betreuren baat nietmen kan op den weg der natuurlijke ontwikkeling niet teruggaan. „La En wat hebben wij gedaan In een zelfde richting zijn, dank zij het prijzenswaardig initi atief van eenige ondernemende mannen, onder welke de schrijver dezer brochure een eereplaats inneemt, enkele stappen gezet. Maar er moet, willen wij ons niet voorgoed laten overvleuge len veel krachtiger in deze richting worden ge arbeid. Er moeten meer fabrieken verrijzen, maar vooral ook volgens den heer Borger, ge legenheden waar de boterbereiding practisch on derwezen wordt, vakscholen of leerhoeven. De maatschappijen van landbouw, meent hij, be- hooren daartoe het initiatief te nemen. Ter be scherming van een eerlijken handel en ter ver wijdering van alles wat den afzet kan belemme ren, acht hij bovendien volstrekt noodzakelijk wetsbepalingen ter voorkoming en bestraffing van knoeierijen. Behalve doeltreffende strafbe palingen tegen vervalsching een speciale wet, die verbiedt kunstboter anders te verkoopen dan in verpakking met duidelijk den inhoud aanwij zend etiket. Dat deze maatregel tegen de kunst- boterindustrie, wier betrekkelijke waarde hij erkent, zou gericht zijn, wordt door den schrij ver ten sterkste betwist. De natuurboter kan haar rechtmatige positie op de wereldmarkt z. i. onmogelijk meer terug erlangen, als zij niet langs dien weg tegen verdachte en bedekte concurren tie wordt gewaarborgd. Aan de toekomst wanhoopt de schrijver dan niet, want en ziedaar de dotwoorden van zijn belangrijk vertoog „nog bezitten wij in onze prachtige weilanden, in ons uitstekend melkvee, in onze gunstige ligging voor het wereldverkeer, voorrechten waarin geen land ter wereld ons over treft, voorrechten, die ons in staat stellen op het gebied der boterindustrie bovenaan te staan, maar daarvoor is onbetwistbaar noodig: een afdoende bestrijding van knoeierijen in den boterhandel en eene ingrijpende verbetering van de boterbe reiding.” Een bij uitstek heldere bichure, onder dezen titel door den heer J. Rinks Borger bij R. P. Zijlstra te Joure uitgegevenverdient de belang stelling van allen, die op Ie welvaart en niet minder op den goeden naanvan Nederland prijs- stellen. Diep beschamend het voor ons natio naal gevoel te moeten lez», aan welke oorza ken de achteruitgang van izen boterhandel is te wijten. Terwijl de toeemende vraag naar boter op de wereldmarkt var andere volken, de Denen en Normandiërs in e eerste plaats, een prikkel is geweest om ziclup steeds verbeterde productie toe te leggen is czen boterhandelaars de verleiding te machtig ;eweest om tijdelijk grove winsten te behalen oor slechtere produc tie, namelijk door afteveng van knoeiwerk, waaraan de schijn en de mm van prima kwa liteit boter werd gegeven In 1863 heerschte de Friesche boter on bestreen op de Engelsche markt, en kon geene amre boter daarmede wedijveren. En op 26 Mat 1886 waren de no- teeringen Normandische 10, Italiaansche 120, lersche 114, Amerikaanse! 112, Friesche 90S. De schuld ligt, de heer Bger erkent het, niet bij de fabrikanten van kutboter, zelfs niet bij de margarineboter zelve, jang voordat de be reiding dezer boter in onsand een zoo enorme vlucht nam, de product kan geschat worden op 55 millioen kilo kunstlier tegen 60millioen natuurboter waren ze lleerd in de knoeierij. Op hoe walgelijke wijze dtop de Friesche markt geschiedde, wordt door <n schrijver plastisch voorgesteld. Maar toen amaal de kunstboter in zwang kwam, was hemateriaal gevonden, waarmee het gemakkelijkien op de meest uit gebreide schaal kon wordi geknoeid. Weder om wordt ons met sprekend trekken geschilderd, hoe dit door zoogenaamdeoterboeren geschiedt. Het einde is dat de goediaam van ons product weg is. De BURGEMEESTER van Wanseradeel Overwegende dat niet naar behooren wordt voldaan aan de bepalingen der wet van 19 Sep tember 1874 (Staatsblad no. 130), houdende maatregelen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen, luidende Artikel 1. Het is verboden kinderen beneden twaalf jaren in dienst te nemen of in dienst te hebben. Artikel 2. Het verbod van art. 1 is niet toepasselijk op huiselijke en persoonlijke dien sten en op veldarbeid. Artikel 3. Wegens overtreding van art. 1 zijn aansprakelijk de hoofden of bestuurders der ondernemingen, in of bij welke hef kind in dienst is bevonden. Heeft de in dienstneming plaafe gehad buiten weten van de bij het vorig lil aansprakelijk gestelden, en bewijzen deze dat zij de overtre ding, onmiddehjk na daarvan tennis te hebben bekomen, hebben doen ophoud®, dan wordt de genen aansprakelijk gesteld, die het kind in dienst heeft genomen. Artikel 4. Overtreding van art. 1 wordt ge straft met geldboete van f3tot f25.en gevangenisstraf van 1 tot 3 digen, te zamen of afzonderlijk. Bij herhaling van overtrediig binnen een jaar na eene vroegere veroordeeliig wordt altijd ge vangenisstraf toegepast en aai de verordening, houdende verbodsbepalingen imtrent den veld en tuinarbeid van kinderen kneden del2jaren in de Gemeente Wonseradeel luidende: Artikel 1. Het is verbode, veld- oï tuinar beid te doen verrichten door kinderen beneden den ouderdom van 12 jaret die niet getrouw de school bezoeken. Artikel 2. Aansprakeljjkm strafbaar wegens overtreding van art. 1 zijn ie ouders en voog den der kinderen of degene, die met het toe zicht op de kinderen belast ijn, indiende arbeid met hunne voorkennis venict wordt. Wordt de arbeid buiten hunne voorkennis verricht, dan zijn zij aanspraelijk en strafbaar in wier dienst de arbeid vericht wordt. Artikel 3. Overtreding va art. 1 wordt ge straft met geldboete van 11,— tot f 10,en gevangenisstraf van 1 tot 3 agen, te zamen of afzonderlijk. Waarschuwt de belokken ingezetenen tegen verdere overtreding. Witmarsum, den 10 Juni 886. De Burgemester voornoemd, O. W. C T. VISSER Fzn. Een ander systeem is noodig, zegt de schrijver. Niet eenvoudig overbrenging van de Schwartze- methode of de Deensche centrifuger op onze boer derijen, want het is een dwaling, dat aan die hulpmiddelen alleen Denemarken zijn overwicht te danken heeft. Neen, Denemarken heeft zich zijne positie veroverd, herhaaldelijk doet de schr. dit uitkomen, daarbij hulde brengende aan den man, die den stoot gaf en de leider is ge bleven der beweging, prof. Segelcke door de belangstellende samenwerking van kapitaal en kennis bij de bereiding der boter, gesteund door de energieke werkzaamheid van den handel. De groote landeigenaren trokken zich zelf de boterbereiding aan, het kapitaal zorgde voor oprichting van fabrieken, technici wijden zich aan dit bedrijf, wetenschappelijke inrichtingen voor de studie der zuivelbereiding verrezen door het gansche land, exportmaatschappijen zorgden voor débouchés. Hoe dien goeden naa te heroveren De schrijver ontveinst zich nt, dat dit een buiten gemeen moeielijke taak3. Reeds omdat in derdaad de bereiding onz natuurboter is ach teruitgegaan. Aan de toemende weelde van den boerenstand is de sclld gegeven. Volgens den schr. is dit waar, dotslechts in betrekke- lijken zin. Het bereidener boter door handen arbeid eischt van den vjgen morgen tot den laten avond de nauwlettde zorgen der boerin zelve. Dat die zorgen draan niet in die mate als voor een 30, 40 jaar wijd worden, behoeft men nog niet aan overdren weelde en genot zucht toe te schrijven. Hevensstandaard heeft In de Standaard leest men „Wonder boven wonder, beliefde het God den Heere met de moderne secteschool een grooten- deels anti-modern geslacht te doen opgroeien.” Wij zouden daarop kunnen antwoordenziet gij dan wel dat die school zoo slecht niet is, óók voor uwe beginselen. Men plukt toch geen vijgen van distels al het kwaad wat gij van die schoten zegt, wordt door de uitkomst, volgens uwe eigene bekentenis, gelogenstraft. In de Macedoniër wij vernemen uit het Doetinchems Weekblad het bestaan van dit blad wordt medegedeeld, dat de elf Zendelingsvereeni- gingen in Nederland ontvingen f 247,694 en uit gaven f 217,373. Dus bedraagt volgens het D. W. het tekort f 40,000. Wij zouden meenen, dat er f30,000 o verschoot. Maar de Macedoniër schijnt er eene andere re kenkunde op na te houden. Door de politie te Haarlem is proces-ver- baal opgemaakt wegens bedrieglijke oplichting, gepleegd door iemand, die, zoo het heette, door erfenis eigenaar geworden was van eene groote partij Rijnwijn, en deze te koop heeft aangebo den voor 25 cents de flesch in een der dagbla den. Hierop waren hem door verschillende in gezetenen uit Haarlem bestellingen gedaan ten bedrage van f3 voor ieder. Na ontvangst is echter gebleken, dat de flesschen volstrekt geen Rijnwijn of wijn inhielden, maar, volgens ver klaring van een deskundige, slechte limonade, gemaakt van aardappelensiroop. Te Herwijnen is Vrijdagavond het schip Moers, van Meidrich a./d. Ruhr, met bestemming naar Gorinchem, even beneden de steenfabriek van den heer Mijnlieff, aan den grond gevaren en tengevolge van den sterken stroom en golf slag bij het passeeren eener stoomboot in tweeën geslagen en gezonken. Het vaartuig, dat op het zand zit met den kop onder water, was geladen met 1175 kar steenkolen, vertegenwoordigende eene waarde van ruim f 700. Naar men verneemt, was het schip geassureerd bij de Amsterdamsche V erzekerings- maatschappij. Te Hoogezand is Vrijdag de groote schoor steen van de fabriek van den heer J. R. Smit aldaar door den bliksem getroffen en ingestort. Gedeeltelijk plofte hij in de werkplaats neer, waar hij groote verwoesting bracht. Gelukkig is niemand der bezig zijnde werklieden gedood of gewond. Brand werd niet veroorzaakt. „Geen onheilig vuur!” Geen slinksche manieren Bidt tegen uw wederpartij der. Laat u uw slaap ontrooven, om niet onnoozelijk verrast te worden. Geeft er desnoods een stuk van uw gezondheid aan. Maar wacht u voor eiken zwaardslag, die uw vijand in den rug zou tref fen, en u op een ontruste consciëntie kwame te staan. Bovenal verheft u niet boven onkerkelijke, ongeloovige en liberalistische medeburgers, alsof zij uitsluitend de schuldigen en gij de heiligen in het land waart. Dat zijt ge niet. Aan de diep invretende volkszonde der ver loochening van ’s Heeren Naam staat ge zoo goed schuldig als zij. Het derven van den zegen des Heeren komt even goed voor onze rekening. Want hadden wij trouwer getuigd; vuriger gebedenhartelijker liefde en trouw onder el kander betoond en den Naam des Heeren meer aan de conscientiën aanbevolenwie weet of wel zoo veten waren afgedoold. Bovendien, ge weet het immers, de kiem van het Liberalisme, het giftig zaad, waaruit dit volksbederf opsproot, ligt evengoed in uw hart als in het hart van uw wederpartijder. En dat het bij hen weelderig opschoot en bij u nauwlijks ontkiemde, het was toch niet enkel hun zonde en uw deugd, maar hing af van o, zooveel omstandigheden 1” Bovenstaande conscientiekreet is aan de Stand aard ontsnapt. Wij nemen er met genoegen kennis van en hopen, dat het blad en zijne me destanders dit in herinnering zulten houden. Dat wij de theorie van het giftige zaad niet zoo voetstoots beamen, spreekt vanzelf, terwijl we in de paragraaf betreffende de invretende volkszonde als amendement wenschen bij te voe gen achter het woord Naam, „en miskenning van het gebod om den naaste lief te hebben.” Men schrijft uit Groningen De Pinksterdagen zijn hier rustig voorbijge gaan. Aan het van ouds bekende „dauwtrap- pen” buiten de voormalige Heerepoort werd door veten gevolg gegeven, terwijl de orde niet in het minst verstoord werd, dank zij de goede maatregelen der politie, die, evenals 't vorige jaar, ook nu streng toezicht hield op den ver koop van sterken drank binnen den bij de wet bepaalden tijd. Ook in ’t naburige Helpman was de rijkspolitie goed vertegenwoordigd, welke daar de drankwet mede flink handhaafde. Oostenrijk. Op zeer 1 u politie aan de ongeregeldheden te Pest een einde gemaakt. Toen de oproerstokers Zaterdag avond weer in grooten getale rondtrokken, werd de geheele troep, ongeveer 1500 personen sterk, door de po litie en de soldaten op een der pleinen samen gedreven en omsingeld. Wie zich kon legitimeeren, werd terstond vrijgelaten, doch de overigen wer den onverbiddelijk in hechtenis genomen. Meer den 700 leegloopers en socialisten, waaronder een paar gevaarlijke drijvers, werden gevat en met geweld weggevoerd. Ten einde herhaling der opstootjes te voorkomen, zulten zij tot na Pinksteren in hechtenis blijven, terwijl de ge vatte drijvers ernstiger zulten gestraft worden. De eer, dit plan te hebben ontworpen, komt toe aan baron Splényi, den chef der politie. Het werd door de soldaten meesterlijk uitgevoerd en wordt door de inwoners, die nu eindelijk van de opstootjes verlost zijn, ten zeerste toegejuicht. Duitschland. De voornaamste, ten minste de het meeste geruchtmakende berichten betreffen den koning van Beieren. Zaterdag werd hij van Linderhof, waarheen hij eerst overgebracht werd, naar het kasteel Berg vervoerd, op raad van de artsen, die deze ver blijfplaats beter vonden voor zijn gestel. De Gulden, dr. Muller, de baron von Washington, een zijner oudste vrienden, en graaf Boos gingen mede. De koning bood geen tegenstandmaar weigerde de acte te teekenen, waarbij een re gentschap werd ingesteld. Men ontdekte inmid dels, dat er een plan, eene kleine samenzwering bestond, om hem te ontvoeren. Zaterdag was van dit plan reeds iets uitgelekt en werd gezin speeld op een „hooggeplaatst personen”, die daar in zou betrokken zijn. Thans kennen wij den naam van dien hooggeplaatstede koning zou met een zijner neven Ludwig een ander dan de zoon van den tegenwoordigen prins-regent, die denzelfden naam draagt naar Tyrol vluch ten. Alles was voor die vlucht in gereedheid gebracht. Men vond zoo er nog geene be wijzen waren van de zielsziekte des konings zou dit als bewijs kunnen dienen in de door Z. M. verlaten vertrekken ook een koninklijk besluit, houdende het bevel om eiken minister een oog uit te steken. De prins-regent verklaarde inmiddels, dat hij niets in den bestaanden toestand, wat de regee- ring des lands betreft, zou wijzigen. De regent- schapsraad bleef uit liberalen bestaan. De Norddeutsclie, het orgaan van Bismarck, gaf zijnen zegen op de zaak. Het koninklijk huis en de beide kamers van den Beierschen landdag, zeide de Norddeutsche, hadden alleen te beslissen omtrent het regentschap en den vorm te bepalen, waarin het zou worden uitoefend. Duitschland en zijn kanselier hadden zich dus niet te bemoeien met de geschiedenis. Nu komt echter een telegram uit Munster, waarin volgens daar ontvangen bericht de dood van den koning wordt medegedeeld. Koning Lodewijk zou bij eene wandeling in het park van het slot Berg in het Starnbergermeer zijn ge sprongen en zijn lijfarts Gulden met hem veron gelukt zijn bij de poging om hem te redden. De agenten der politie te Berlijn met uit zondering van de straatpolitie zijn met re volvers gewapend van een bijzonder model, dat het mikken met dat wapen gemakkelijker maakt; 350 agenten hebben reeds zulke revolvers ont vangen en andere groote steden in Duitschland zulten dat voorbeeld volgen. De Kölnische Zeitung wijdt met verontwaar diging en leedwezen uit over de treurige omstan digheid, dat in den naam van een Duitsch vorst het blad twijfelt niet, of het geschiedde zon der zijne hem bewuste toestemming pogingen aangewend of begunstigd zijn geworden om met Fransch geld in den nood der Beiersche kabinets- kas te voorzien. Sommige bladen beweren, dat het daarbij het geld betrof van een Fransch kroonpretendent maar de authentieke berichten der Keulsche maken daarvan geene melding. De schande der bedoelde pogingen, vervolgt het blad gaat niet verder dan de bediendenkamer, maar het w’as erg genoeg, meent het, dat de aange legenheden van een Duitsch vorst tegenover in- en uitheemsche indringers door lakeijen en stal knechts werden bezorgd. Te Berlijn is gestorven een zoon van den hor logemaker Naundorf, den pseudo Lodewijk XVII. Hij was commissionair in effecten, maar op bals voerde hij den titel van markies of burggraaf. Frankrijk. De werkstaking te Decazeville, die zoolang heeft geduurd en zooveel schade ver oorzaakt, is in de Pinksterdagen gelukkig ge ëindigd. Zondag hebben de werkstakers eene vergadering gehouden, waarin het besluit is ge nomen, om op de nieuwe en trouwens eenigs- zins gunstiger bepalingen door de maatschappij gesteld, weer aan ’t werk te gaan. De minister van justitie heeft thans bij den senaat het wetsontwerp, betreffende de prinsen, ter tafel gebracht. Het is zonder debat spoed- eischend verklaard en heden Dinsdag zal de commissie van onderzoek benoemd worden. België. De groote dag der werkliedenmeeting, Pinksterzondag, is vrij rustig voorbijgegaan. On der de bevolking van Brussel heerschte de vorige dagen eene ware paniek. Een aantal burgers ver lieten de stadde meeste winkels werden ge sloten vete fabrikanten en andere industriëelen wapenden hun werkvolk en hunne beambten met het oog op mogelijke gebeurtenissen. De troepen en de burgerwacht waren in de kazernen geconsigneerd en gereed, om op ’t eerste bevel uit te rukken. De autoriteiten hadden be slist, dat alle manifestaties, het vormen van op tochten, het dragen van roode vlaggen zouden worden verboden. De leden van het werklieden congres waren uitgenoodigd, om zich rustig naar het vergaderlokaal te begeven. Te Luik, te Antwerpen, te Gent waren soort gelijke maatregelen genomen. De algemeene raad van de arbeiderspartij had een biljet doen aanplakken, waarin o. a. gezegd werd „Eene groote, wettige en vreedzame mani festatie zou heden te Brussel plaats hebben. De burgemeester, die de liberale manifestatie van den 31sten Aug. 1884 en de Katholieke van 7 Sept. 1884 veroorloofde, heeft haar verboden. Wij irotesteeren krachtig tegen dien maatregel. Wij lebben verzekerd, dat de orde zou gehandhaafd dij venwij weten, dat wij op alle werklieden runnen rekenen. De burgemeester heeft den Irusselschen handel eene schade van honderd duizenden francs gedaan. Het gouvernement heeft meer dan een millioen verspild door nut teloos troepen te concentreeren. De rechten der arbeiders worden met de voeten getreden en Brussel wordt in staat van beleg verklaard Ongeveer achttienhonderd personen namen deel aan het congres. De eerste niet publieke vergadering had plaats om tien uur, de tweede, openbare, om drie uur. De Réforme vindt, dat de autoriteiten en de bevreesden zich belachelijk hebbeu gemaakt eu Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1