NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARB «fit WONSER ABEEL 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. No. 26. VOOR BINNENLAND. BUITENLAND. Wat achter ons ligt en wat voor ons. DONDERDAG 24 JUNI. w k ui 1 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, i'ffj 1 s. ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Maar wat nu, wat ligt voor ons? Wie zal zich aan voorspellingen wagen? Mij dunkt, wij hebben slechts te vragen naar onzen plicht. En deze is voor de liberale meer derheid, dat zij zich onthoude van alle persoon lijke veeten, dat zij trachte, met erkenning van elks zelfstandigheid, in hoofdzaken het eens te zijn, dat zij de handen aan den ploeg sla, op zoo menig gebied, waar wij geen behoefte hebben aan woorden, maar aan daden. Zoo het mogelijk is, dan trede een liberale regeering op, dat is nu parlementaire eisch geworden, maar ook zou een Ministerie Heemskerk nog kunnen geduld worden, dat liberaal regeert, totdat de kamer gebracht is op het getal leden, waaruit zij vol gens de wet, in verband met de vermeerderde bevolking bestaan moet. Daarna is het dan voldingend bewezen of de meerderheid liberaal blijft in de kamer en als deze dan weer versterkt zal blijken, moet een liberale regeering optreden en kan deze de grondwetsherziening met kracht ter hand nemen. In elk geval daar zijn tee- kenen, die doen vermoeden, dat de kracht der tegenpartij haar toppunt heeft bereikt en aan het dalen gaat. Met minder zorg dan voor eenige weken zien wij de toekomst tegemoet. M. E. van der MEULEN. van Gladstone, aan wien de tegenwoordige crisis uitsluitend moet worden toegeschreven. Churchil vraagt o. a.„Hoe lang zullen de kiezers zich nog onderwerpen aan de heerschappij van een grijsaard, welke heerschappij reeds in hetj aar 1868 begon?” Gladstone, aldus leest men verder, vraagt nu de handhaving van een persoonlijk plebiscit, waardoor de slechtste dagen van het Fransche tweede Keizerrijk in herinnering worden ge bracht Churchil doet een beroep op de kiezers, om niet te verleenen de dictatuur, welke door Gladstone gevraagd wordt en uiterst gevaarlijk is. De manie van den Koning, om zich voor Lo dewijk XIV te houden, is bekend. Hij was ge woon te middernacht het middagmaal te laten opdragen en beval dikwijls voor twintig personen of meer te dekken. Hij at alleen, doch alle cou verts moesten bediend worden. De Koning scheen dan voor elk couvert een der personen uit de omgeving van den grooten Franschen Koning te zien en voerde gesprekken met hen meestal over de groote paleizen te Versailles en die welke hij zelf van plan was te bouwen. Zelfmoord-gedachten koesterde hij reeds sedert maanden. Zijn grootste vrees was voor schuld in hechtenis genomen te worden, vandaar zijn bevel om alle deurwaarders, die zich te Hohen- schwangau aanmelden, onmiddelijk in het Her- renchiem-meer te verdrinken. Morphine droeg hij dikwijls bij zich, doch in den regel wisten zijne kamerdienaars hem dit afhandig te maken. Nog altijd houdt men vol, dat onder de pa pieren van den ontslapen Koning het bewijs is gevonden, dat de graaf van Parijs den Koning 20 millioen frs. zou aangeboden hebben tot voort zetting van zijn bouwplannen, onder voorwaarde dat de Koning neutraal zou blijven bij een even- tueelen nieuwen oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland. De bewuste berichtgevers, die zoo gemakkelijk spreken van 20 millioen, hebben ze ker niet nagedacht over de hoegrootheid dier som. De Orleansen mogen rijk wezen, maar of zij dat nu in die mate zijn, dat zij zoo maar 20 millioen kunnen wegschenken, dat mag zeer worden be twijfeld. De graaf van Parijs heeft het intusschen noodig geoordeeld, het verhaal bepaald te doen logenstraffen. Althans Reuther meldt dit. Te München is uitspraak gedaan in het zoo genaamde socialisten-proces. 32 personen waren beschuldigd wegens het deelnemen aan bij dewet verboden vereenigingen, waarin zij bekende en onbekende chefs gehoorzaamheid beloofd hadden, geld gegeven of verzameld hadden tot strafbare doeleinden en ook wegens de verspreiding van verboden geschrift en, welke verspreiding zij bevor derd hadden. Het meerendeel der aangeklaagden behoorde tot den arbeidersstand. Vijf van hen werden vrijgesproken, twintig, waaronder eene vrouw, tot eene gevangenisstraf van drie tot zeven maanden veroordeeld, terwijl de redacteur Löbenberg, dr. Schönlank en de eigenaar van de boekdrukkerij Ernst, ieder tot zes maanden veroordeeld werden. Kardinaal Melches, die als uit Pruisen ver dreven bisschop tien jaren lang in Nederland heeft gewoond, heeft bij de ontvangst der Neder- landsche pelgrims in de Pieterskerk te Rome volgens de Germania o. a. het volgende uitge sproken „Het doet mij genoegen, heden op deze plaats de gelegenheid te hebben den Katholieken van Nederland, als wier vertegenwoordiger ik u beschouw, openlijk en plechtig uit mijn eigen naam en ook uit dien van vele duizenden Duit- sche priesters en ordebroeders, daarvoor dank te zeggen, dat zij ons, toen wij door der kerk vijandige wetten niet in ons vaderland konden leven en werken, in hun land gastvrij hebben opgenomen, en ook nu nog aan velen gastvrij heid bewijzen. In het bijzonder moet ik u bedanken, want gij hebt het mij mogelijk gemaakt 10 jaren lang vanuit den vreemde de mij door God toever trouwde kudde te leiden.” De vrees voor een ministerieele crisis in Bulgarije moet zijn geweken. De door Rusland tegen de Regeering van Vorst Alexander aan gestookte kuiperijen moeten totaal zijn mislukt. Het Engelsche Lagerhuis heeft bij derde lezing de wet aangenomen, volgens welke de of- ficieele onkosten van de verkiezingen door de ge meenten zullen worden gedragen en niet, gelijk tot nu toe, door de candidaten. Sommige bladen verwachten, dat het Hoogerhuis de wet verwer pen of wijzigen zal, maar de Daily News gelooft niet, dat het Hoogerhuis dit zal durven doen, omdat juist door deze wet de verkiezing van leden uit de onbemiddelde volksklasse mogelijk wordt. Gladstone hield te Edinburgh eene redevoering, waarin hij zijne overtuiging uitsprak dat het Britsche volk besloten is zijne staatkunde, welke beoogt aan Ierland autonomie te schenken, te ondersteunen. Het lersche vraagstuk behoort spoedig opgelost te worden, dewijl anders stoornis in het staatsbeleid gebracht zou worden, doordien het niet mogelijk zou zijn de maatschappelijke orde in Ierland te herstellen. Het home-rule- ontwerp, verklaarde hij, is dood, maar het be ginsel er van leeft. Om over dat beginsel uit spraak te doen, zijn de kiezers de beste rechters. Een nieuw ontwerp, om aan het beginsel uitvoe ring te geven, was hij niet in staat te beloven; hij zou echter zijne goedkeuring niet hechten aan eenig ander ontwerp, tenzij het beter ware dan het door hem voorgestelde. De tot dusver geopperde andere plannen bevatten geene afdoen de oplossing van het vraagstuk, dat daarentegen door het regeeringsontwerp, tot tevredenheid van Ierland en tot voordeel van Engeland, uit den weg zou worden geruimd. Te Leeds hield lord Salisbury eene rede, waarin hij met nadruk verklaarde, dat het Tory-kabinet zich nooit met het denkbeeld der herstelling vau eene lersche wetgevende macht heeft bezig ge houden. Lord Randolph Churchil heeft een verkiezings manifest uitgevaardigd, waarin hij heftig uitvaart „tegen de eigenzinnigheid, de onbegrensde zelf zucht en de voor een oud man dwaze ijdelheid” In den Franschen Senaat is de discussie ge opend over het door de Kamer aangenomen wetsontwerp tot verbanning der prinsen. Het rapport der commissie uit den Senaat beveelt aan de verwerping van het ontwerp, als zijnde onbestaanbaar met de vrijheid en als verderfelijk voor de goede verstandhouding met het buiten land. Het rapport voegt er een betoog bij, dat de uitzetting van staatsburgers, welke dan ook, geen zaak is van eene Wetgevende Verga dering, maar behoort tot de bevoegdheden der rechterlijke macht. Te Parijs zijn onlangs via Marseille 31 jonge Chineesche officieren van de zee- en landmacht aangekomen, onder leiding van Teheru-Ta-Yon, eene mandarijn van hoogen rang en van Quei- Hen, een voornaam marine-ingenieur. Deze of ficieren, van welke de jongste 18 en de oudste 25 jaar telt, werden naar Europa gezonden, om er hunne opleiding te voltooien, 14 van hen, de marine-offieieren, gaan met dit doel naar Lon den en Greenwich. Bestemd als ze zijn om eeni- gen tijd in Engeland te blijven, zijn ze goed bekend met de Engelsche taal, evenals de 17 anderen, die in Frankrijk blijven, vloeiend Fransch spreken. Deze laatsten zullen beginnen met de scholen voor het mijnwezen en den wa terstaat te bezoeken. De kosten voor de oplei ding der bedoelde militairen gedurende hun verblijf in Europa zijn begroot op een millioen francs. Het hof van assises van Rodez heeft uitspraak gedaan in de zaak van den moord, gepleegd op den ingenieur Wartrin, bij de werkstaking te Decazeville. Veroordeeld zijnBedel tot acht jaar dwangarbeid, Lescure tot zeven, Blanc tot zes en Caussanel tot vijf jaren tuchthuisstraf. De overige beschuldigden werden vrijgesproken. Uit Bergen in Henegouwen wordt gemeld, dat de arbeid in de kolenmijnen is hervat en de werkstaking als geëindigd wordt beschouwd. Na de berichten, welke melding maakten van het werkzame aandeel, dat tot furiën geworden vrouwen namen aan de oproerige tooneelen, klinkt de tijding, dat de werkstaking alweder geëindigd is, meer verrassend dan waarschijnlijk. Of men moet er uit opmaken, dat de mijnwer kers, wat zij noemen, betere tijden willen af wachten. Uit Fürstenried zijn zeer treurige berichten ontvangen omtrent den toestand van den tegen- woordigen Koning van Beieren, Otto I. Hij weigert bijna alle spijs en drank en zit den ge- heelen dag in een hoek der kamer nedergedoken. De begrafenis van Koning Lodewijk II had Zaterdag overeenkomstig het programma plaats. De Kroonprins van Duitschland volgde met Kroon prins Rudolf van Oostenrijk onmiddelijk achter den Prins-regent de lijkkoets. Eerstgenoemde was gekleed in de Pruisische generaals-uniform, met den maarschalkstaf, en prins Rudolf in de uniform der Beiersche zware ruiterij. In de St. Michaël-kerk had de zegening van het lijk plaats. Nadat de gebeden waren opgezonden, werd de kist naar het graf gebracht. De optocht duurde l3/4 uur. Dat ’s Konings ziekte in den laatsten tijd on rustbarend toenam, weet men. Ten bewijze strek ken de volgende bijzonderheden: De Koning zond den Minister van Financiën een doodvonnis thuis, omdat deze hem geen 20 millioen mark kon ver schaffen. Ook de overige Ministers werden ver oordeeld, alsmede 33 personen uit’s Konings om geving. Een gendarme, wien de Koning een kost baar theeservies van Neissener porcelein naar het hoofd smeet omdat hij op de gladde parketvloer was uitgegleden, ontving tot troost 12000 mark. Brieven zijn er, waarin de kamerdienaar Hetsel- schwart met de vorming van een nieuw Kabi net wordt belast, en ook bestaat het besluit tot verbanning van een der Ministers naar Amerika. Op den dag dat het Regentschap werd gepro clameerd liet Lodewijk den brigadier Weber een aanwijzing op zijn kas geven van 25,000 mark, die hem in een prachtige cassette moesten ge zonden worden, Men leest in de Tijd:„Door verschillen de bladen worden zeer uiteenloopende cijfers medegedeeld betreffende het aantal stemmen, uitgebracht op candidaten der onderscheidene richtingen. Hoe daarbij somstijds te werk wordt gegaan, kan blijken uit het voorbeeld van de Standaard. Dit blad berekent, dat op anti-re- volutionaire candidaten werden uitgebracht ruim 10,000 meer, op roomsche candidaten ruim 3000 - stemmen minder dan in 1884. Om dit verba zend resultaat te verkrijgen, wordt dr. Schaep- man eenvoudig tot de anti-revolutionairen ge rekend dat de gekozen anti-revolutionairen ook veel duizenden stemmen van katholieken ver kregen, ja grootendeels door katholieken in de Kamer werden gebracht, wordt voorts zorgvul dig verzwegen. Wij gelooven, dat wij de Stand aard geen dienst zouden bewijzen, indien wij het blad eens voorrekenden, hoe groot, of liever hoe bitter klein, in de meeste districten het aantal stemmen, op anti-revolutionairen uitgebracht, zou geweest zijn, indien de roomschen niet geholpen hadden.” De oudste reünist, de eenig gebleven lee- raar van de series lectionum aande Utrechtsche Aca demie van 1830, de 94-jarige oud-rector Ge orges Verenet, is Vrijdag linea recta 200 uren ver uit Zwitserland te Utrecht aangekomen, voor de viering van het 250-jarig bestaan der Alma Mater, waarvan hij als docent in 1836 het tweede eeuwfeest heeft bijgewoond, en waar aan hij latei nog zoo lang verbonden is geweest. (U. D.) Men schrijft uit Joure 19 Juni De aardebaan der tramlijn van hier op Oude- weg is klaar. Ook de onderbouw der bruggen in de geheele lijn naar Sneek is zoo goed als afgeloopen. Men vreest echter, dat door tegen werking van den Raad eener andere gemeente de lijn in het najaar zooals het plan was, niet in exploitatie zal komen. In het Doet. Weekblad spreekt de heer van Dijk in de volgende woorden zijn oordeel uit over de politieke bemoeiingen van dr. Kuyper „Laat de heer Kuyper zoo maar voortgaan en spoedig is er: geen geloovig Protestant meer in de Kamer; talloos vele broeders van elkander verwijderd ons Christelijk gezind volk gedemoraliseerd; tal van Chr. scholen vernietigd de Hervormde kerk verwoest; en dat alles is dan gedaan ten goede voor en in den dienst vanRome Als een tegenstelling van Boren! o en an dere gemeenten, waar geen enkele kiezer tehuis bleef, wordt uit Vlieland gemeld, dat er geen enkele opkwam. Dit zou zeker geen aanbevelenswaardig voor beeld zijn, maar wij kunnen er in komen, dat de 750 eilanders, waaronder maar 20 kiezers zijn, het zich zoo bijzonder niet aantrekken wat op het vasteland gebeurt. Het moet al heel erg loopen eer men er daar iets van bespeurt, wie er aan de Ministerstafel gezeten zijn. Al had men de Roode Republiek in Nederland, Vlieland zou er niets van bemerken. Een ingezeten van Utrecht kwam op den verkiezingsdag naar zijne woonplaats terug, be taalde eene reis die hem een paar gulden kostte en vernam aan het stembureau dat hij niet op de kiezerslijst stond. Dit is waarschijnlijk aan meer kiezers over komen maar deze kiezer verklaart dat hij de kiezerslijsten niet heeft kunnen controleeren, omdat hij een reizenden werkkring heeft. Die klacht komt ons zóó gegrond voor, dat we bijna in overweging zouden geven om bij eene eventueele wijziging der kieswet, eene be paling op te nemen, dat aan alle commis-voya- geurs afschrift zal worden gezonden van de op gemaakte kiezerslijsten, na alvorens aan hunne woning of bij hun patroon naar hunne reisroute te hebben geinformeerd. Dat de commis-voyageur-kiezer de controle niet aan een vriend kan opdragen, behoeft wel geen betoog. In het nieuwe tarief voor telegrammen dat thans in voorbereiding is, zal voor dagblad- telegrammen geen reductie boven 40 woorden worden toegestaan, hoewel aanvankelijk voor stellen daartoe gedaan waren. Bij de nieuwe regeling wenscht de Regeering stadstelegrammen in te voeren tegen 15 cents per 10 woorden en een hooger tarief voor elk woord daarboven. (Vad.) De heer Herman de Ridder heeft Zondag zijne betrekking als predikant bij de Remon- strantsche gemeente te ’s Gravenhage nederge- legd. Hij was daar 33 jaren werkzaam en heeft den leeftijd van 70 jaar bereikt. Achter ons ligt de 18de Juni, dien ik het eer ste noem, omdat hij ons heenwijst naar het ver ste verleden, naar een tijdperk, dat reeds door twee menschengeslachten is overleefd. Toch her denken wij dien blijden morgen der eeuw welke nu ter kimme daalt, met onverzwakte ingeno menheid en doet het ons goed, als wij de vlaggen van de torentinne en openbare gebouwen zien wapperen. Zij roepen ons toevergeet niet, O Nederland! wat in T3 en in T5 is geschied; hoe in het eerste jaar van der Duyn van Maas dam en van Hogendorp het „cordaat besluit” na men, om in afwachting van den prins van Oranje, het „algemeen bestuur” op zich te nemen over het herboren Nederland, met een leger van hoog stens 1000 gewapendenhoe in het tweede met recht als een Godsstem werd gehoord„Corsi- caan, hier eindt uwe macht”! Op Waterloo’s velden werd onze vrijheid bezegeld en het ver bond tusschen Neerland en Oranje onverbreke lijk gesloten. Achter ons ligt de 15de Juni. Een herinne- ringsdag zal deze worden en blijven, ook aan een feilen strijd. De kampplaats was heel het vaderland, vele duizende strijdbare en strijdlus tige mannen togen op. De kamp was onver mijdelijk geworden. Om algemeen bekende re denen was regeeren onmogelijk. De natie moest uitspraak doen, in 't algemeen omtrent de rich ting waarin zij wenscht bestuurd te worden en in ’t bijzonder omtrent de staatsschool, als zijn de dit punt door de halve kamer op den voor grond geplaatst. In gesloten gelederen zijn de Kiezers opgekomen. Sints vele jaren was zulk een geestdrift niet aanwezig. In de twee groote koopsteden, Amsterdam en Rotterdam, in de laatste plaats vooral, was men aan de zijde der liberalen te veel zeker van zijn zaak en begreep de tegenpartij waarschijnlijk dat zelfs de groot ste inspanning niet baten zou, vandaar dat al te veel Kiezers niet opkwamen. Maar overigens is er een ijver aan den dag gelegd, die getuigt hoezeer men doordrongen was van het gewicht der zaak waarvoor men was opgeroepen. Slape- rigen zijn wakker geschud, onverschilligen heb ben naar den stembrief gegrepen, ouden van dagen en zwakken van kracht hebben zich in gespannen, om hun plicht te vervullen en de uitslag van den strijd is reeds nu, afgezien van de herstemmingen, beslissend geweest. De uitspraak is in meer dan één opzicht een vonnis. Een vonnis over de tegenstanders van de staats school en hunne houding tegenover de grond wetsherziening op dit punt en in ’t algemeen. Geen regeering behoeft in de eerste jaren er aan te denken om te tornen aan de beginselen van Art. 194. De liberale partij heeft volle recht, om elke oproeping ten strijde op dit gebied met beslistheid af te wijzen. De AVijmbritsaradeel’s onder de gemeenteraden mogen voortgaan eenige scholen op te heffen, hun kleingeestigen strijd voort te zetten, in de zalen der volksvertegen woordigers, nu zoowel van de tweede, als van de eerste Kamer, kan deze strijd als geëindigd worden beschouwd. De meerderheid der natie wil de staatsschool als volksschool. De tegen partij heeft door Hoofdstuk X op den voorgrond te plaatsen en alle aanbiedingen af te wijzen, haar eigen graf gedolven. Er is vonnis geveld over het verbond tusschen de Anti-revolutionairen en Katholieken. In me nig district heeft een merkwaardige kentering plaats gehad. Honderde stemmen hebben zich verplaatst, in ons eigen district worden de libe ralen met steeds grooter meerderheid gekozen, in den Haag, in Steenwijk, in Zutfen, in Mid delburg vooral, zijn hun candidaten, zijn de hoofd leiders gevallen. Er is vooral gericht gehouden over de twee kerkelijke drijvers Mr. L. W. C. Keuchenius en Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. De eerste is gevallen en de laatste is nog nergens gekozen, maar heeft daarentegen overal waar hij candi- daat is gesteld, merkwaardig weinig stemmen gehad, bij uitnemendheid in Amsterdam, waar hij zich gerechtigd heeft geacht zich op zoo in het oog loopende wijze te mengen in het kerke lijk geschil aldaar in de Hervormde kerk. Gevonnisd is de opperbevelhebber, Dr. A. Kuy per, uit wiens hoofdkwartier en arsenaal, ver tegenwoordigd door „Standaard” en „Heraut”, door het gansche land heen, bevelen en wape nen werden verzonden. Evenzoo hebben de Kiezers, gelijk zij in het vorig jaar en bij deze stemming, den ernstigen, bezadigden Heldt met groote sympathie verko zen, zoo nu verklaard, niets te willen weten van de richting, waarin Dr. Vitus Bruinsma, vooral in gezelschap van Frowein, verklaart naar Al gemeen Stemrecht te streven. Met kracht is er gewerkt van alle kanten, niet alle wapenen waren van het edelste metaal, met felheid is gestreden, maar tot eer der natie zij gezegd, toen de strijd was beslist, zijn de neer lagen op waardige wijze geleden, de zegepralen op geestdriftvolle manier gevierd, maar nergens is ook zelfs een zweem van rustverstoring ge weest, het buitenland moge een voorbeeld nemen aan een volk, dat zooveel vrijheid, zooveel kracht zooveel orde iu zich vereenigt, 15 lillll'l!,.; Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1