NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOtSWAHOBH! WWSBBAOSM. 1 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. No. 27. VOOR BUITENLAND. PRACTISCR ONDERWIJS IN DE Zuivelbereiding. g DONDERDAG 1 JULI. BINNEN LAND. e> deze hunne të ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. vanl7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. zijn een nog Ge- voor sjees in de Maliebaan, eene plaats voor $XXXXXXXXXXXXXXXXXX$ 11 ’t zal een voorrecht en een voordeel wezen voor onze veste, als zij gekozen wordt voor zulk eene stichting. Met belangstelling vernemen wij, dat „de vereeniging van handel en nijverheid” reeds een gift heeft bestemd voor het oprichtingsfonds. Het komt ons ontwijfelbaar voor, dat ook de raad zijn roeping begrijpen zal en in het belang der zaak, die de kern raakt van het bestaan onzer burgerij en bereid zal worden bevonden, om een offer aan te bieden, waarvan elk burger gaarne zijn deel zal dragen en zijn voordeel zal plukken. Mogen de verwachtingen van velen vervuld worden. Friesland zijn zuivelschool zien verrij zen, Bolsward de aangewezen plaats zijn en ons gewest zijn ouden roem herwinnennu op dege lijker grondslag dan weleer, op het gebied der zuivelbereiding. Dan zal meer kennis, de moe der zijn van meer welvaart en naarmate het den boer beter gaat, zal ook de burger voor spoediger zijn in zijn bedrijf. M E. van der MEULEN. Uit de Haagsche Kroniek van de N. Gron. Ct. nemen wij het volgende: In het algemeen is het weer, ofschoon we den langsten dag al achter den rug hebben, gansch niet Juni-achtig en dat doet me innig leed, vooral voor Scheveningen, waar het doodstil is. Er komen nog geen vreemdelingen en wie er is, pakt zijn biezen weer; de Hagenaars blijven thuis en de baders zijn dag in dag uit bij ’t stuk te tellen, 10, 12 of daaromtrent. Waar moet dat heen Het zeebad Scheveningen, dat 12 ton kosten heeft te dekken, moet het op die manier wel moede worden; de Mannstadt-concerten, die f 80,000 kosten voor het geheele seizoen, bren gen in de verste verte dat bedrag niet op als er niet dagelijks eenige honderden entrées worden genomen behalve de abonnementen, die intus- scheu reeds nu veel talrijker zijn dan verleden jaar. Het hotel is nog ledig, de table d’ hótes zijn schaars bezocht en als Zondag aanstaande de 40 hoofdpersonen van de Utrechtsche mas kerade niet naar Scheveningen kwamen om in ’t Hotel d’ Orange te dineeren, kon men ook daar den disch wel ongedekt laten. In ’t Bad hotel heeft men deze week zoo weinig te doen gehad, dat een groot deel van het bedienend personeel voor een week met verlor is gezonden. Het is maar te hopen, dat het weer zich blijft verbeteren. Maar ik ben geheel afgedwaald. Neem me niet kwalijk ik wou spreken over de verkie- zingsberekeningen. Men durft de eindcijfers echter nog niet vast te bepalen. VanZuidhorn is iedereen zeker als de liberalen maar op komen en niet in ’t besef, dat anderen er voor zullen zorgen, stillekens thuis blijven, om den tegencandidaat de overwinning te verschaffen in Haarlemmermeer spant ’t meer, doch de heer Reekers zal het daar wel halen; te Leiden is de vrede gesloten: men heeft zich van weerszijden verbonden om elkander te helpen en zoo zal de eene hand de andere wasschen, opdat ze beide vuil blijven. Maar alleen te Goes heerscht groote onzekerheid, er worden allerlei kunst middelen beproefd om de Katholieken te bewe gen op de beide anti-revolutionairen te stemmen; de laatste poging is te verkrijgen dat baron Schimmeipenninck van der Oye, eenmaal geko zen, weer bedanken zal om voor den Roomschen candidaat Wilkens plaats te maken! Welkeen comedie Toch is daar kans op, mits do baron er vooraf zeker van is, dat men hem te Amers foort zal aannemen, wat met den heer Keuche- nius niet ’t geval is; de Katholieken blijven weigeren hem daar te stemmen. Van daar dat prof, de Geer schijnt besloten ruimte voor hem te maken door zich te Gorinchem terug te trek ken. Intusschen is de heer 2E. baron Mackay ook nog niet zoo zeker of hij voor Utrecht dan wel voor Amersfoort zal optreden, overtuigd als hij is, dat, door voor Utrecht zitting te nemen, zijn zetel bjj de eerstvolgende verkiezingen zal gaan wankelen. Er wordt nog altijd veel gesproken over de veroordeeling van Domela Nieuwenhuis. Voor Donderdag aanst. moet hij beslissen wat te doen, appelleeren, heengaan of zitten. Door te appiileeren zou hij zijn systeem van onbevoegd- verklaring der buiten den volkswil gekozen De beschouwing, dat het manifest van den graaf van Parijs, waarin hij protesteert tegen de wet, welke hem uit Frankrijk verbant, moest worden aangemerkt als een doorslaand bewijs, dat deze kroonpretendent inderdaad te zijner tijd openlijk naar het herstel van het Koningschap zou hebben getracht en dat hij dus een voortdurend gevaar voor de Republiek opleverde, wordt door vele buitenlandsche bladen gedeeld. De Parijsche correspondent der Köln. Zeit. zegt Het manifest van den graaf van Parijs heeft algemeen verrast door de stoutheid, die men ''an hem niet had verwacht. Zijne bewering, dat bij niets heeft gedaan in strijd met de wet, is moei lijk overeen te brengen met z.ijne verklaring, dat het zijn plicht is onophoudelijk werkzaam te zijn om de Republiek te doen vallen. Door zich openlijk den vertegenwoordiger der nationale Mo narchie te noemen, logenstraft hij de bewering zijner vrienden in de Kamers, dat hij als een voudig burger te Eu leefde en op eene gelijke behandeling als andere burgers aanspraak had De meesten gelooven evenwel, dat de graaf het bij groote woorden zal laten. V oor de Regeering is het manifest een rechtvaardiging van de ver- banningswet en het noodzaakt haar, streng toe te zien op de handelingen der achtergebleven prinsen. Nu mag men wel gelooven, dat de graaf van Parijs, ware hij in Frankrijk gebleven, zich niet zoo veel op den voorgrond zou hebben gedrongen, dat de Republiek zoolang er vrede heerschte in den pretendent een gevaar moest zienmaar juist in tijden van spanning, hetzij tengevolge van binnen- of van buitenlandsche moeilijkheden, als de crisis daar is, zou zeer zeker, mag men nu aannemen, het hoofd der Orleansen dat zich het hoofd van het Huis van Frankrijk noemt, alles hebben op ’t spel gezet, om de Monarchie in de plaats van de Republiek te dringen. Naar luid van een telegram in de Kölnische Zeitung, hebben vele republikeinsche afgevaar digden, die tegen de uitzetting der prinsen ge stemd hebben, thans, nu het manifest verschenen is, verklaard dat zij ten onrechte voor de zaak van den prins als die van eenvoudig burger gestemd hebben. De Minister van Justitie heeft bij de Kamer van Afgevaardigden een ontwerp van wet inge diend, waarbij eene gevangenisstraf van 6 dagen tot eene maand, benevens eene boete van 16 a 500 francs, wordt bedreigd tegen het in ’t open baar uitstallen van oproerige geschriften. Voor dit wetsvoorstel, blijkbaar uitgelokt door het oproerige protest van den graaf van Parijs, werd de urgentie gevraagd en ook verkregen, maar niet zonder een warm debat, waarbij Paul de Cassagnac heftig opkwam tegen zulk eene be dreiging van de vrijheid van drukpers. Clémen- ceau vreesde, dat het ontwerp een valstrik was voor de republikeinen. Hij wilde wel medewer ken, om maatregelen tegen gevaarlijke preten denten te nemen maar indien de Regeering ver der wenschte te gaan, dan zou zij hem niet naast zich zien. De Minister van Justitie Demóle verzekerde, dat er in het ontwerp niets was, dat den repu blikeinen ongerustheid behoeft in te boezemen voor de vrijheid van drukpers. De Kamer heeft het wetsontwerp tot afschaf fing der adellijke titels met 242 tegen 216 stemmen verworpen, namelijk geweigerd, het in overweging te nemen. Het Journal officiel behelst het besluit, waarbij de heer Constans, gewezen Minister van Binnen- landsche Zaken, tot gezant bij de Chineesche Regeering benoemd wordt. De hertog van Nemours heeft zich naar België begeven, terwijl de hertog van Alen§on naar Oostenrijk gaat, waarheen zijner gemalin en kin deren reeds zijn veitrokken. De Belgische Staatscommissie, die naar aanleiding der werkstakingen door de Regeering is benoemd, heeft bepaald, dat de enquête, die over het geheele land omtrent den toestand van nijverheid en bedrijf zal worden ingesteld, schrif telijk en mondeling zal zijn. De vragen-reeks, voor zoover de groote industrie betreft, waarop schriftelijk antwoord gevraagd zal worden, is reeds vroeger vastgesteld, en na lange discussie besliste de meerderheid, dat niet de schriftelijk inkomende antwoorden zullen worden afgewacht, rechter zelf te niet doen. En toch zegt men, dat hij voornemens is zich in hooger beroep te be geven en een bekend uitnemend jurist als pleit bezorger te kiezen. In elk geval, verzekeren zijn vrienden, dat hij zich niet aan zijn straf onttrekken zal en men zegt reeds, dat de socialist Uroll is aangewezen hem tijdelijk als redacteur van Recht voor Allen te vervangen. Misschien staat diens ontslag als verslaggever van een der kleine Haagsche krantjes daarmeê in verband. Postspaarbanken. -■ De Minister van Wa terstaat enz., brengt ter algemeene kennis, dat gedurende de maand Mei 18ö6 zijn ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen, als Bedrag der inlagenf590,860.27 r, terugbetalingen 381,894.25 Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 208,966.02 Aan het eind der maand April 1886 was ten name der verschillende in leggers ingeschreven een bedrag van f 7,139,522.24 zoodat het gezamenlijk tegoed der - verschillende inleggers aan het einde der maand Mei bedroeg f7,348,488.26 In den loop der maand Mei isijn 3559 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven en 889 boekjes zijn er geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 125,335 in omloop waren. Twee jongelieden te Ablasserdam, die door een kat gebeten waren, zijn naar Parijs vertrok ken, om zich onder behandeling van prof. Pas teur te stellen. Het onderzoek, te Utrecht in gesteld, moet aan het licht gebracht hebben, dat de kat dol was. Een vrouw te Gorichem, die lijdende was aan rhumatiek, ontving dezer dagen den raad, zich in te smeren met petroleum en dan, na het geheele lichaam van top tot teen met dat vocht te hebben ingesmeerd, op een stoof met vuur te gaan zitten. De vrouw volgde den raad op, doch natuurlijk met het ongelukkig ge volg, dat zij met hevige brandwonden naar het gasthuis moest worden overgebracht. utrecht, 27 Juni. De lustrumfeesten voor onze stad voorbij. Gisteren was nog gewichtige dag. De feestelijkheden waren groot in aantal Te 12 uren ongeveer begon de door het meentebestuur uitgeschreven harddraverij paard en t, J iets van dien aard uitnemend geschikt.' De baan was 350 M. lang en pl. m. 75 M. voor den aan rit en geheel belommerd door de boomen. Aan beide uiteinden der baan was een orkest, op een waarvan de Utrechtsche schutterijmuziek en op het andere het fanfarecorps van de jagers uit den Haag had plaats genomen om zich tijdens de harddraverij gedurig te doen hooren. Door 38 paarden werd aan den strijd deelgenomen. Ie 5 uren was eerst de uitslag bekend. De eerste prijs, bestaande in een zilveren theeser vies, ter waarde van f 375 met f R0 in gelden f 50 aan den rijder, werd behaald door J Lief hebber te Oude-Niedorp met de bruine blesmerrie „de Deugd”, berijder P. Ellerbroek, en de tweede prijs, bestaande in een zilveren bokaal ter waar de van f 150 en f R0 in geld en f50 aan den rijder, behaald door A. O. van den Akker, Ha- zerswoude, met de bruine merrie „de Vogel”, be rijder A O. van den Akker. De burgemeester hield bij het uitreiken der prijzen een harte- hjke toespraak. Te 2 uren ving de matinée-musicale aan van het 7e Westfaalsche infanterie regement no. 56 aangeboden door de gezelschappen „Nunccautus’ resonet” en „Triton”, weder door tal van ge- noodigden bijgewoond. Te 8 uren hadden de Utrechtsche ingezetenen allen feest. Voor de gegoeden was het feestter rein en voor de mingegopden het Vreeburg het tooneel der pret. De feestelijkheden op het Vree burg bestonden inconcert door de dd. schut terij, onder directie van den heer Coenen en het fanfarecorps van de jagers, en onderwijl het op laten van verschillende luchtballons in den vorm van menschen en dieren, wat zeer in den smaak der omstanders vieltot slot prachtig vuurwerk waarbij een schets van het nieuw te stichten aca demiegebouw een prachtig effect maakte. De toeloop was zoo groot dat, na afloop, het verkeer van rijtuigen en tramwageusop het Vreeburgen omliggende straten gestremd was. Alles liep toch in de beste orde af. Op het feestterrein was vauxhall, groot con cert door het 7e Westf. infanterie-reg. no. 56' groote militaire taptoe door verschillende muziek corpsen en de tamboers, hoornblazers van de in utrecht in garnizoen liggende militairen en even- eens gevolgd door groot vuurwerk en bal. Te 6 uren in den morgen verlieten de laatste feest vierenden „Tivoli” om uit te rusten van de genoe gens en de vermoeienissen van de gansche week. Op verschillende plaatsen was ook nog geïllu mineerd en de electrische verlichting werd voor de laatste maal gebruikt. Hedenmiddag vertrokken de gecostumeerden per extra-trein naar Schevingen,'waar Jan van Nassau een diner aanbiedt. Naar men verneemt heeft de heer ’s Jacob commissaris des Konings in onze provincie, hee- ren studenten uitgenoodigd tot het bij wonen van een bal, door hem in Paushuizen aangeboden. De Stand, maakt melding van het voor nemen van het Centraal comité, om eerlang een extra deputaten-vergadering samen te roepen, teneinde na grondige overweging van het voor en tegen, de gedragslijn van de anti-revolutio« naire party voor de toekomst te regelen, „Het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van landbouw heeft in zijne vergadering d.d. 23 April 1886 besloten tot de oprichting eener zui velschool op eenvoudige schaal en de uitvoering, wat betreft de plaats van vestiging, het verkrij gen van subsidiën van particulieren, Provincie en Rijk opgedragen aan eene commissie be staande uit de H.H. D. Fontein de Jong, A. H. van Slooten, D. van Konijnenburg en C. A. Römer”, zoo luidt de aanvang van een rond schrijven dezer dagen gezonden aan tal van land eigenaren, landbouwers, administraties, gemeen teraden enz. Daarbij is gevoegd een voorloopig plan van een der commissieleden den Heer van Konijnen burg waaruit wij een en ander vernemen om trent de op- en inrichting van zulk een school. Daaruit blijkt dat men noodig acht een gebouw met een goeden kelder en voorts een bruikbare werkplaats voor de boterbereiding terwijl daar aanwezig moet zijn een uitmuntend stel werk tuigen en gereedschappen tot volkomen toepas sing der verschillende methoden van melkbe- waring, afkoeling, boterverwerking en kaasberei ding. Aan het hoofd van zulk een school moet een bekwaam Directeur staan, de leerlingen moeten des zomers zijn „meisjes van goeden aan leg, niet beneden de zestien jaren oud,die voldoend lager onderwijs hebben genoten en de praktijk der zuivelbereiding, zooals die in ons gewest wordt beoefend, grondig verstaan.” Het winterhalfjaar dient voorts dienstbaar te worden gemaakt aan het houden van een prac- tischen cursus voor zoons van boeren (of ande ren!, die giondig onderricht verlangen in het ge bruik der centrifuge, waarbij zich het onderwijs in het boter- en kaas maken dient aan te slui ten naar het aandeel dat deze jongelingen bij fabriekmatige bereiding daarin moeten nemen. Zulk eene inrichting wordt voor Friesland drin gend noodzakelijk geacht, ook ten einde later te komen tot eene gezamenlijke verwerking van het zuivel en men wenscht deze, indien het eenigzins mogelijk is in den greidhoek te zien verrijzen. Zoover het hoofdbestuur en de commissie en nu het publiek. Een beste boerin, met wie ik eens sprak over het gebruik van de thermometer bij de zuivelbereiding, zei me „och meneer, alles onnoodig, ik voel ’taltijd met de hand en ik kriig toch meest Iste keur voor mijn boter." Ik ben verzekerd, dat zij,na lezing van het bovenstaande, de schouders op trekken zal en denken, wat een drukte, ik heb immers mijn dochters alles geleerd wat ze moe ten weten en nu willen ze meisjes gaan onder wijzen, die de praktijk der zuivelbereiding, zoo heet dat tegenwoordig, al grondig verstaan. Een wijs lid in een gemeenteraad heeft immers reeds gevraagdW aar moet ’t heen, als onze boerezoons en dochters nu ook al zooveel geleerdheid moeten opdoen en zijn raad is ge volgd, om voor zulk onderwijs geen geld be schikbaar te stellen en het bedoeld rondschrij ven ter zijde te leggen Het is te verwachten, dat nog menige gemoe delijke boerin en meer dan een raadslid bezwa ren opperen zullen. Maar evenzeer zal hetblijken, dat als N ederland en vooral Friesland niet het voorbeeld van Denemarken en andere landen volgen en de uitkomsten der wetenschappelijke proeven gaan toepassen op ons boerenbedrijf en onze zuivelbereiding, onze boter en kaas haar eervollen naam meer en meer op de wereldmarkt zullen verliezen. Wie zal loochenen, dat op me nige boerderij, onder gunstige omstandigheden, puike boter wordt gemaakt, maar evenzeer moet erkend worden, dat die gunstige omstandighe den lang niet overal voorhanden zijn, dat er veel kennis vereischt wordt, omtrent de voe ding van het vee, de verschillende soorten van melk, het afkoelen der melk, de afrooming, het behandelen van den room, het karnen enz. Er moet naar gestreefd worden om veel meer boter 1 ste keur te erlangen, dan tot heden het geval is, de marktstandaard moet in’t algemeen hooger stijgen en kan gelijk worden aan ’tgeen de Denen weten te bedingen, maar om dat doel te bereiken moeten eenige offers gebracht wor den en ook op dit gebied moet men erkennen, dat er veel te leeren is. Geen holle theorien, geen boekengeleerdheid worden begeerd, maar degelijke practische kennis is een onmisbaar ver- eischte. Als het nu vast staat, gelijk dit de overtui ging is van vele verlichte landbouwers en land huishoudkundigen, dat zulk eene opleiding ge durende eenige weken of maanden, hoogst noodzakelijk is en daartoe de oprichting van een zuivelschool zeer wenschelijk. dan is Bols ward ontegenzeggelijk de aangewezen plaats, om die stichting te zien verrijzen. Onze stad ligt midden in een greidstreek, zij is omringd van heerlijke, vruchtbare beemden, waar kostelijk vee op graast. De middelen van verkeer voor aan- en afyoer van leerlingen zijn uitstekend. De aanwezigheid eener op degelijke schaal in gerichte boter- en kaasfabriek is stellig aanbe velenswaard. Er zijn verschillende burgers die. gelegenheid en genegenheid hebben, om jon gelieden eenigen tijd te huisvesten. Mij dunkt, vooraleer de mondelinge enquête plaats heeft. Met deze zal tegelijkertijd een begin gemaakt worden. Ter tegemoetkoming aan den wensch van prof. H. Denis, die ook werklieden als leden tot de commissie wilde zien toetreden, is besloten dat als gedelegeerden tot deelneming aan de enquête uitgenoodigd zullen worden werklieden, die ten aanzien der enquête dezelfde bevoegd heden zullen hebben als de commissieleden en bovendien ook in het genot van vacatiegelden zullen gesteld worden. Daar evenwel de Regeering de leden der Staatscommissie heeft benoemd, en deze hunne bevoegdheid ontleenen aan die benoeming, zullen de werklieden alleen lid der sub-commissies kunnen zijn. Besloten is het land in vijf deelen te splitsen, waarbij zooveel mogelijk rekening is gehouden met de takken van nijverheid, die in de ver schillende streken worden aangetroffen. De Duitsche Rijkskanselier is van Varzin te Berlijn teruggekeerd. Zijne gezondheid moet zeer goed zijn. De Rijksdag heeft Zaterdag het ontwerp betref fende de belasting op spiritualiën met algemeene stemmen verworpen. De zitting is daarna bij keizerlijke boodschap gesloten. De Beiersche Kamer van Afgevaardigden heeft met algemeene stemmen de wet, waarbij het Regentschap wordt ingesteld, aangenomen, nadat de rapporteur onder levendigen bijval van alle banken het vertrouwen der Kamer in den Regent had uitgedrukt. Noorwegen wil voortaan een eigen Minis ter van Buitenlandsche Zaken hebben en dien titularis niet meer met Zweden deelende motie, waarbij deze wensch werd uitgesproken, is door het Storthing aangenomen met 75 tegen 32 stem men, terwijl de Minister-president Sverdrup ver klaarde, dat de Regeering zich volkomen daar mede vereenigde. Het zal nu de vraag zijn, hoe de Kming er over denkt, daar er anders voor loopig toch nog wel niet veel vau komen zal. Bols wards olie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1