NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOÏ.SWARÖ EN WONSERAÖEBI. No. 28. 1886. UITTREKSEL Vijf en Twintigste Jaargang. VOOR BUITEN LAN D. BINNENLAND. 1 DONDERDAG 8 JÜLI. II uit het Verslag derKamerteEnscheÉeover1885. aan- rl ül ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ^XXXXXXXXXXXXXXXXXX^ F De Tijd ontvangt de volgende mededeeling: De zooveel besproken, bemoeiing van dr. Schaep- man te Goes is zeer eenvoudig te verklaren. Het was aan enkelen, ook aan dr., S., bekend, dat de Katholieken te Leiden, vóór bet stellen der candidatuur van mr. Smeele, zich bereid had den verklaard om twee anti-revolutionaire can- didaten te steunen, mits, de heer Donner niet weder werd gesteld. De heer D. had de verwach ting der Katholieken te Leiden teleurgesteld door zijn houding in zake de gemeente-inrichting voor de opleiding van Oost.indische ambtenaren. Toen de anti-revolutionaire kiesvereeniging de candidatuur-Donner handhaafde, gingen de Katho lieken over tot het stellen van één candidaat. Met de twee Katholieke candidaturen, te Lei den en te Goes, dreigden voor twee zetels der rechterzijde gevaar. Immers, men behoefde slechts geen vreemdeling in Nederland te zijn, om te weten dat het steunen bij herstemming van twee Katholieken, die de plaats van twee anti-revolu- tionairen zouden innemen, te veel, meer zelfs dan te veel, zou zijn voor de kiezers der anti-revolu tionaire partij. Men wist sinds 1878 wat men in Goes te wach ten had. Te Leiden, men wist het bijv, uit ge meenteraadsverkiezingen, kon men op gezonder opvatting van den toestand bij anti-revolutionai- ren rekenen. Wilde men nu Leiden redden, dan moest men te Goes den strijd voor een Katho lieken candidaat niet doorzetten. Dat was voor hen, die de zaken kenden, klaar als de dag. Deze overwegingen kon men niet openbaar maken tijdens den verkiezingsstrijd. Het gezond verstand heeft dan niet altijd stem in ’t kapittel en een eenvoudige daad van voorzichtig beleid wordt door den tegenstander als politieke oneer- 5 zulk een verbond in omloop zijn geweest, en wel in de dagen, toen de horizon tusschen Berlijn en Parijs nog al zwaar bewolkt was. Destijds werd prins Bismarck particulier er over geïnterpel leerd, teneinde te vernemen, hoe hij over de zaak dacht. En deze gaf ongeveer het volgende ten antwoord„Duitschland gevoelt geen ver langen en ziet ook geen belang er in, te be ginnen met de neutraliteit van kleine naburige landen te schenden. Het zou evenwel hoogst nut tig zijn, dat die landen zich zoo sterk mogelijk maakten, om door eigen kracht eene eventueele schending te kunnen beletten. De door Europa gewaarborgde neutraliteit van Belgie is wel, evenals de vrijwillige neutraliteit van Nederland een schoone zaakmaar zij schijnt eerst dan werkelijk verzekerd te zijn, wanneer Frankrijk moest vreezen, bij het doorbreken met troepen onverwacht lang door strijdkrachten en verster kingen der neutralen te worden opgehouden. In dat opzicht staat het met België als met Zwit serland Naar de correspondent verneemt, is dit te Berlijn ook thans nog de politieke op vatting. De uit Berlijn verbannen Duitsche afge vaardigde Singer heeft Zaterdag de hoofdstad verlaten. Aan het Silezische station waren ver scheidene honderden werklieden bijeen, deels prijkende met roode anjers, om den sociaal-de- mocraat hun afscheidsgroet toe te roepen. Sin ger werd stormachtig toegejuicht, maar daarbij bleef het ook. Volgens de laatste uit Londen ontvangen dépêches omtrent den uitslag der verkiezingen voor het Engelsche Lagerhuis, zijn reeds ge kozen 148 conservatieven, 54 aanhangers van Gladstone, 26 liberalen die zich in de home-rule- quaestie van hem afscheiden, en 17 lersche na tionalisten. De conservatieven hebben tot dusver 16, de aanhangers van Gladstone 9 ze'.els, de unoionis- ten 1 zetel gewonnen. Sir W. V. Harcourt is gekozen te Derby en Broadhurst, onder-secretaris voor de Home Office, te Nottingham. De Engelsche illustration geven deze week af beeldingen van het uit- en inwendige van het „l-toyal Holloway-College”, de belangwekkende stichting, die Engeland aan het testament van door zijn pillen en zalf eenige malen millionnair geworden Thomas Holloway heeft te danken en die verleden week door Koningin Victoria werd geopend. Men weet, dat het doel der stichting is, de gelegenheid te geven aan meisjes om hoo- ger onderwijs te genieten. De instelling heeft 800,009 p. st. gekost. Het gebouw is in den stijl der Fransche renaissance en wordt zeer ge roemd. Ieder der vrouwelijke studenten krijgt twee kamers en iedere zes hebben te zamen een gezelschapskamer. Eene prachtige bibliotheek, eene schilderijengalerij, die, 90,000 p. st. gekost heeft ontbreken niet. Een beurzenfonds van 200,000 p. st. is aan de instelling verbonden. De Times acht het eene zwakke zijde van de instelling, dat het onderwijs alleen door vrouwen mag worden gegeven. Te Maccainsville, in den Staat der Unie New-Yersey, heeft eene verschrikkelijke ontplof fing plaats gehad in de dynamietfabriek aldaar. Eene hoeveelheid van 2500 pond dynamiet ont plofte. Tien arbeiders zijn gedood en twintig gewond. Er is over vijf mijlen in den omtrek vernieling aangericht. Men vond gedooden en ledematen van lijken op eene mijl afstand. het weefloon in eene der fabrieken toegepast, gaf in zijne gevolgen aanleiding tot eene staking van den arbeid in deze fabriek, als tot heden hier nog niet was voorgekomen. Op 8 February was bij aanplakking van een nieuw tarief het werkvolk aangekondigd, dat van 8 Maart af, dus eene maand later, het verminderde loon zou de ingaan. Eerst op 2 April, dus nadat vier weken dit verlaagde loon was uitbetaald, werd de arbeid door circa 200 van de 300 arbeiders gestaakt. Op 21 April werd het werk hervat en de werkstakers wederom aangenomen, op een zestal na, dat als de aanvoerders worden beschouwd. Door de ligging dezer fabriek aan het uiteinde der stad, bestond het meerendeel der werklieden uit bewoners van het land, zeker eene bevolking die uit zich zelve al het minste tot zulk een maatregel zou overgaan. Een-en- dertig der werkstakers waren bezitters van eenig vast goed, en woonden meestal in eigen huis van drie-en-veertig is het bekend dat zij eenig kapitaal tegen rente hebben belegd. Het is dan ook niet van de werkstakenden zelve dat voornamelijk het plan is uitgegaan werklieden uit andere fabrieken en politieke opruijers waren het, die, door vreesaanjaging, door uitzigt te geven op belangrijke ondersteu ning zonder te behoeven arbeiden, door on juiste voorstelling der feiten, eindelijk ook de vlijtige en vreedzame arbeiders overhaalden tot staking der werkzaamheden Niet de zoo onzinnige leerstellingen die hun in de gehouden redevoeringen werden verkon digd over verwerping van godsdienst, huwelijk, verantwoordelijkheid voor eigen huisgezin, heb ben deze menschen overgehaald, want ze heb ben voor het groote deel deze noch begrepen, noch daarvan de gevolgen kunnen beoordeelen, doch eene geringe hoop op het behoud van het hooge loon wanneer het gevraagd werd onder aanvoering van de grootsprekende rumoermakers, de neiging van den zwakke om zich door andere die brutaal optreden op sleeptouw te laten nemen, en nog meer gebrek aan moed om zich daartegen te verzetten, beeft het gedaan. Het eenig gevolg dezer werkstakingdie niet de minste kans had eenig doel te bereiken, is dan ook dat deze werklieden f 5090 minder aan loon hebben ontvangendat het nadeel voor enkele huishoudingen 1 100 a f 120 bedraagt, en dat dit is een totaal verlies dat op geene wijze is in te halen of terug te bekomen. Er is eenig geld gezonden van elders, nog meer is er bijeengebracht in de andere Enschedesche fa brieken, een deel dezer zendingen is zelfs uit gedeeld in bons voor waren op begunstigde leveranciers, doch in het geheel is er meer geld van Enschede naar Amsterdam gegaan dan om gekeerd. Geen meerdere arbeid is er verschaft of in uitzigt gesteld, geen enkel el doek is er op Java meer om genomen, en de mindere vraag naar arbeidskracht is gebleven. lijkheid gebrandmerkt. Daarom zwijgt men en handelt. Een van de consequenties in het nieuwe telegraaftarief. Een telegram van 3 woorden van Leiden naar den Haag zal voortaan 25 cents kostenmaar een dépêche van denzelfden in houd van Nieuwediep naar Berlijn slechts 20 cents. Naar men uit Ede meldt, is het adres aan den kerkeraad, waarvoor een 3tal lijsten gecirculeerd hebben, en waarin verzocht wordt afscheiding van de Synode (zooals te Voorthui zen, Kootwijk en Reitsum), thans ingediend met een 160tal handteekeningen voorzien. De be slissing van den kerkeraad wordt met belang stelling tegemoetgezien. Domela Nieuwenhuis heeft Zondag te Am sterdam in het Volkspark eene redevoering ge houden, waarin hij betoogde, dat niet de sociaal democraten, maar de autoriteiten de wetten over treden. Hij vergeleek verder zich zelven of al thans de sociaal-democratische partij met Willem van Oranje, die ook van hoogverraad beschul digd werd, en verkondigde, dat de hoogste sou- vereiniteit bij het volk berust. Na het eindigen der redevoering keerde hij weer naar den Haag terug. Zoowel bij zijn komst als bij zijn vertrek werd hij door velen begeleidhier en daar was het noodig dat de politie met stok en sabel de orde handhaafde. Tijdens de voordracht had in het park het volgende plaats. Op den commissaris van politie, den heer Stork werd een even lafhartige als boosaardige moord aanslag gepleegd. Toen deze ambtenaar het terrein van het Volkspark betrad, loste de socia list Geel, achtereen boom te voorschijn komende, a bout portant op hem een schot, uit een met zes schoten geladen revolver, onder het geroep „zal ie ons nog langer trotseeren Gelukkig zag de heer Stork den toeleg, zoodat hij nog tijdig het hoofd kon afwenden, en de kogel hem voorbij het oor snorde. Onverwijld schoten poli tie beambten toe, om Geel te beletten verder te vuren, waarop hij naar het bureau aan de Oude Brug werd gebracht Dit geschiedde echter niet dan onder verzet van een deel der menigte, welke op het terrein aanwezig was. Met krachtige hand werd toen het geheele terrein en het daarvoor liggend pleintje door de politie schoongeveegd, waarbij eenige arrestatiën plaats vonden en eenige personen gewond geraakten, o. a. de colporteur van Recht voor Allen, Kramer. Deze bekwam een belangrijke verwonding aan het hoofd en werd op last van den commissaris Stork dadelijk naar het Binnengasthuis vervoerd. Het gepeupel poogde toen weder het Volkspark binnen te dringen, door een gedeelte der schutting af te breken welke dit terrein omsluit. Toen ook dit door de politie weid belet, wierp men met stee nen, welke voor de hand lagen. Door dit rumoer ontstond in de zaal, waar Domela Nieuwenhuis zijn gewone theorieën pre dikte, een ware paniek. De honderden hoorders en hoorderessen zochten links en rechts een uit weg en, waar zij dien niet vonden, werden de ruiten stukgeslagen. Niet dan met veel moeite gelukte het den president de orde te herstellen, waarna Domela Nieuwenhuis zijne rede kon ver volgen. Aan het einde daarvan werd door een bestuur- deresse van de „socialistische vrouwenvereeni- ging”, aan Domela Nieuwenhuis, „haar patroon”, een roode banier, versierd met bijl en phrygi- sche muts, en een rood gekleurde lauwerkrans overhandigd. In weerwil dat de zoogenaamde wonder dokter H. Niemeijer, algemeen bekend onder den naam van „het boertje”, door den Hoogen Raad tot f75 boete veroordeeld is, houdt hij geregeld te Groningen zitting en verleent aan zooveel pa tiënten hulp, dat de tijd soms tekortschiet. Twee professoren der medische faculteit hebben hem lijders gezonden, ja zelfs wordt met uitstekend gevolg een derde professor van die faculteit door den eenvoudigen man behandeld. v. Z.) De schrijver van de Haagsche Kroniek in de Nieuwe Gron. Ct. behandelt de vraag: „Wat zal er straks, bij den terugkeer van de Kamers, geschieden Hij beantwoordt die vraag aldus Er zijn er, die geiooven, dat Z. M. de Koning de zitting niet persoonlijk zal openen ik meen het tegendeel te kunnen verzekeren en er te mogen bijvoegen, dat in een zeer korte rede door Z. M. zal worden aangedrongen op spoedige voortzetting der behandeling van de opnieuw aan de vertegenwoordiging in te dienen wetsont werpen tot herziening der grondwet. Zoo heel spoedig zal dit echter wel niet zijn. Als de Kamer zich op nieuw heeft geconstitu eerd, loopt Juli langzamerhand ten einde en men is niet zeer tuk op lange zomerzittingen. Ver moedelijk zal dus na afdoening van eenig klein en urgent werk de buitengewone zitting nog in deze maand gesloten worden en alles tot Sep tember blijven liggen. Maar dan zal men ook tusschen Indische en staatsbegrooting in do grondwetsvoorstellen kunnen afdoen, met dien verstande, dat de laatste herzieningsstemming na de afdoening van het budget volgt en de zitting dan weer veilig gesloten kan worden, om op nieuw een andere Kamer te doen verkiezen, die ons do tweederden voor de tweede lezing der grondwet moet brengen. De eenige vraag is of men niet zal trachten vóór die tweede lezing de kiestabel nog te her- Ver schillende takken van nijverheid, winkel nering, enz. De gevestigde bevolking van En schede vermeerderde van 12,790 tot 13,349 in wonerser werden 80 aanvragen inaediend tot stichting van 125 woonhuizen en 29 werk- of bergplaatsen of loodsen. Tot vestiging van ver schillende nieuwe bedrijven kwamen er 9 vragen in. De hooge stand der loonen en de goede gele genheid om geregelden arbeid te bekomen gaf bij den minder goeden oeconomischen toestand elders, velen aanleiding zich te Enschede te vestigen. De aanvragen tot stichting van fabriek-arbei- derswoningen vermeerderen nog steeds, de be spaarde kapitalen der fabrieks-arbeiders zelve, de winsten van vele neringdoenden worden nog voortdurend bij voorkeur in dien aanbouw belegd, zoodat deze alleen daarin ruimschoots kunnen voorzien. De keus van betere en gezonder wo ningen wordt daardoor ruimer. In dit opzigt is er dus een verblijdende vooruitgang op te merken. Van de huisgezinnen die hoofdzakelijk hun bestaan vinden in den fabrieksarbeid belmoren er in Enschede en Lonneker 382 tot de grond bezitters, waarvan er 247 van een tot vijf woon huizen in eigendom hebben. Van de kapitalen tegen rente belegd, bij zes firma’s en de spaar- en voorschotbank, behoort eene som van f 207,475 aan 607 fabriek-arbeiders- gezinnen. Buitendien is een aanzienlijk bedrag op andere wijze belegd. Uit de belangrijke toeneming van het bedrag en vooral ook van het aantal dezer geldbeleg gers en huizenbouwers uit den fabrieks-arbei dersstand blijkt dat door velen van den buiten gewoon gunstigen stand der loonen in de laatste jaren is gebruik gemaakt, om hunne maatschap pelijke positie te verbeteren. Het is dat gedeelte van de fabriek-arbeidersbevolking dat op eigen kracht steunt, dat de eigen verantwoordelijkheid voor het huisgezin gevoelt. Hoogst bedroevend is echter eene andere bijzonderheid, die ons de statistiek doet kennen. In Enschede alleen zijn namelijk in het jaar 1885 verbruikt 239,311 liter gedistilleerd ad 59 pCt. Rekent men dat de sterke drank in den regel ad 44 pCt. wordt vertapt, dan zijn er 271,943 liter geconsumeerd, en aannemende dat deze hoeveelheid gedeeltelijk in kroegborrels en gedeeltelijk in grootere hoeveelheden, gemiddeld f 1.30 per liter opbrengt, dan is er te Enschede in een jaar aan sterken drank uitgegeven eene som van f 363,259. Ook anderen hebben het hunne bijgedragen tot deze ontzettende uitgave, de ambachtlieden, vooral de vreemde, de landbouwers op de druk bezochte wekelijksche markt en ook andere klas sen der maatschappij, doch het zeer groote deel is genomen van de hooge fabriek-arbeidersloonen. Doch niet alle fabriek-arbeiders contribueerden in dezelfde verhoudingde geldbelegger, de woningbouwer is niet de consument van den sterken drank. De groote som wordt besteed door dat deel dat niet rekent op den dag van morgen, dat bij stijging der inkomsten het overvloedige on nadenkend uitgeeft voor wat het eerste voor de hand ligt, en dat in het algemeen minder eischen stelt aan woning, kleeding en voeding. Voor zoover eene opgave van de groote meer derheid der katoenfabrikanten is verkregen, (enkele wenschten deze niet te geven), wordt er door deze aan gewoon weekloon uitbetaald f 23,750 of f 1,235,090 ’s ja ars. en van deze som wordt meer dan een vijfde aan sterken drank besteed Na het langdurig en onafgebroken tijdperk van uitbreiding der fabrieken in sneller verhouding dan de toeneming der fabriek-arbeiders-bevol- king, valt thans het tegenovergestelde waar te nemen. De vraag naar meerder werkkrachten heeft opgehouden, terwijl de verhuizing uit an dere plaatsen, waar de loonen op veel lager peil staan, naar Enschede blijft aanhoudenden de bouw van werkmanswoningen zelfs nog op uit- gebreider schaal wordt voortgezet. De minder goede gang van zaken moet te rugwerken op de drie factoren, die tot de voort brenging medewerken. De rente van het kapitaal is reeds belangrijk gedaald. De winst van den besturenden arbeid is reeds tijdelijk tot een minimum beperkt, en bij deze omstandigheden is eene vermindering van de loonen van den derden factor, den handenarbeid, onwijsafbaar, al is het niet waarschijnlijk dat die zoo sterk zal optreden. Het was echter reeds te voorzien dat eene geheele bevolking, die gedurende bijna een menschengeslacht slechts stijging, slechts voort durende vraag naar arbeidskracht had leeren kennen, zich niet zoo dadelijk kon voorstellen, dat de omstandigheden daarin verandering moes ten brengen. De eerste en geringe vermindering der loonen in den aanvang van 1886 werd slechts met zwijgende ontevredenheid begroet, doch eene meer belangrijke verlaging van ca. 10 pCt. op Zaterdag is in de Fransche Kamer van Afge vaardigden den Minister van Marine om inlich tingen gevraagd omtrent een in de Paris voor komend bericht, volgens hetwelk elf Fransche torpedo-booten, op zee zouden zijn overvallen door een hevigen rukwind en waarvan er acht met man en muis zouden zijn vergaan. De Mi nister kon gelukkig antwoorden, dat het bericht onjuist is. Alle torpedo-booten, die hebben deel genomen aan de oefeningen op de Middelland- sche Zee, zijn behouden in de haven van Toulon terug gekeerd. De Minister laakte het in de Pqris, dat zij zulk eene alarmeerende tijding had opgenomen in hare kolommen, zonder aan het Ministerie van Marine de juistheid er van te hebben getoetst. De zittingen van den Parijschen gemeenteraad zullen dan toch eindelijk publiek zijn. Met 146 tegen 92 stemmen heeft de Senaat zich Donder dag met het daartoe betrekkelijk wetsontwerp vereeriigd,.na de uitdrukkelijke verklaring van de Regeering te hebben uitgelokt, dat, wanneer de Raad in strijd met de wet handelt, die ver gadering tot haar plicht zal worden gebracht. De prefect zal de zittingen bijwonenop denzelf den voet als voor de Provinciale Raden het geval is. Zekere de Chasseley, te Grenoble, heeft een verzoekschrift ingediend bij den Senaat, waarin hij zegt dat hij rechtstreeks afstamt van de Merovingische koningen en dus onder de bepa lingen der verbanningswet valt en onbevoegd is verklaard tot het vervullen van eenige betrek king. Hij verzoekt echter geen dier bepalingen op hem toe te passen De Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct. zendt het volgende telegram aan dit blad Met betrekking tot de berichten omtrent het sluiten van een defensief verbond tusschen Bel gië en Nederland, wordt uit het Belgische Minis terie van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat die berichten louter verzinsels zijn. België kan tengevolge zijner staatsrechtelijk gewaar borgde onzijdigheid geen verbonden sluiten De reis van generaal Brialmont. naar aanleiding waarvan de bovenbedoelde berichten zijn ont staan, had alleen ten doel eene bezichtiging van eenige versterkingswerken in Nederland. Bij deze gelegenheid wordt in herinnering ge bracht, dat er reeds vroeger geruchten aangaande ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1