NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARÖ EN WONSERABEEE Het Jachtrecht 1886. Vijf en Twintigste Jaargang No. 30. BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 22 JULI. VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. vanl7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte welker juistheid wij ons niet gerechtigd achten te beoordeelen. Met recht besluit dan ook de commissie „dat er niets is, dat eene poging om uitvoering te geven aan het plan in den weg staat” en met blijdschap vernemen wij, wat ook niet anders te verwachten was, dat reeds vele eigenaren het Bestuur gemachtigd hebben, om in hun naam han delend op te treden, behoudens de voorwaarde, dat zij die machtiging intrekken, indien blijken mocht, dat de verpachting niet aan de verwach ting beantwoordt. Mogen allen zich aansluiten en zoo deze aangelegene zaak tot een gewenscht einde worden gebracht. M. E. van der MEULEN. Het tweegevecht tusschen den Franschen Mi nister van Oorlog, generaal Boulanger, en den senator baron de Lareinty heeft Zaterdagochtend om 9 uur plaats gehad, bij Meudon in het Pare de Chalais, de werkplaats voor de luchtscheep vaart. De Minister wachtte het schot af van zijn tegenstander, dat miste. Hij richtte, maar zijn pistool weigerde. De getuigen verklaarden, dat aan de eer was voldaan, beide partijen reikten elkaar de hand en daarmede was de zaak afgeloopen. Althans voor de Lareinty. Voor den Minister is zij nog altijd een bron van ovaties, in verband vooral met den schitterenden uitslag der groote revue op 14 Juli, waarmede de President der Republiek zijn Minister met een zeer vleiend schrijven heeft gelukgewenscht. Het grootoffi- cierskruis van het Legioen van Eer voltooide de reeks van eerbewijzen. De Köln. Zeit. laakt op scherpe wijze den Mi nister, van wien men had moeten verwachten, dat hij de zware beleediging ernstig genoeg had opgevat om een ernstig duel te wagen. Nu het tweegevecht zulk een belachelijken loop heeft genomen, had de Minister beter gedaan met zich niet aan de bespotting prijs te geven. Hoe men ook over het duel denke, iemand die zich ge noodzaakt gevoelt om eene ernstige reden te duel- leeren, zal men zijn achting niet ontzeggen; maar wel zal de schouders ophalen voor den man, die den ernstigen strijd om het leven tot eene farce maakt. Tot gezant van Frankrijk te Konstantinopel is benoemd de graaf de Montebello, thans te Brussel; tot gezant te Weenen de heer Decrais, thans te Rome; tot gezant te Rome de graaf de Mouy, thans te Athene. Volgens enkele bladen zou Bazaine voor nemens zijn, vernietiging aan te vragen van het tegen hem gevelde vonnis, op grond dat het ge rechtshof, waarvoor zijn proces is behandeld, niet wettig was samengesteld. Het besluit, waar bij de naam van den hertog van Aumale is ge schrapt uit de ranglijst van het leger, leidde tot die overweging. Immers Aumale was voorzitter van dat gerechtshof en voerde zijn titel van di- visiegeneraal wederrechtelijk, gelijk nu gebleken is. Zoo redeneert Bazaine, naar beweerd wordt. Den laatsten dag, dien den hertog van Aumale te Nouvion doorbracht, waar zijn land goed gelegen is, besteedde hij met afscheid te nemen van zijne 25 boschwachters. De bladen, die dit meedeelen, begrepen wel, dat de lezers zich bitter weinig om deze bijzonderheid zouden bekommeren. Het voornaamste komt dan ook nog: De hertog bezocht bij die gelegenheid de beide oudste eiken in zijne bosschen, namelijk den in 1553 bij de geboorte van Hendrik IV geplanten eik en dien, welke ter herinnering aan de geboorte van Frangois de Guise (1519) werd geplant. Nadat de hertog een tijdlang deze beide boomen had gadegeslagen, sprak hijWij zul len elkander wederzien.” Daarom is het de royalistische bladen te doen. De agitatie in het kamp der royalisten moet worden levendig gehouden. Gisteren door be richten uit Engeland over de receptie bij den Prins van "Wales ter eere van den graaf van Parijsmorgen door die van Laeken over de ont moeting tusschen den Koning van België en den hertog van Aumale; dan weder door een duel voor de eer van den banneling; heden door de overpeinzingen in het woud van Nouvion en de onder Hendrik’s eik afgelegde gelofte En zoo zal het nog lang voortduren. Het onderzoek naar den toestand, waarin het werkvolk in België verkeert, gaat geregeld zijn gang, al hebben de socialisten alles in ’t werk gesteld, om de arbeiders te overreden, de vergaderingen, voor het bedoelde onderzoek noo dig, niet bij te wonen en geene inlichtingen te verschaffen. Nu maar eenmaal het ijs is gebro ken, volgen overal de aarzelenden. Te Gent o. a., waar de leden van de vereeniging „Vooruit"’ eerst weigerden voor de commissie te verschijnen, omdat geen enkel werkman lid van deze was, zijn Anseelen en van Beveren, twee der voor naamste leiders, persoonlijk toegetreden, nadat hun was verzekerd dat het wel degelijk in de bedoeling der commissie lag, twee zetels aan hare tafel in te ruimen voor afgevaardigden der werk lieden. Thans zijn te Gent zeer belangrijke in lichtingen ontvangen door de commissie. De Regeering harerzijds heeft, teneinde het voorbeeld van Gent navolging te doen vinden, beloofd de wet op de vereenigingen te zullen ver eenvoudigen, waarop reeds lang van de zijde der ■werklieden is aangedrongen. ken, hebben juist aanspraak op een verlaging van het tarief. In vele andere landen is dan ook voor de pers een tarief, belangrijk lager dan het gewone, in gevoerd, waarbij mede de juiste overweging heeft gegolden, dat de uitvoerige en spoedige openbaar making van officieele bescheiden en van de han delingen der volksvertegenwoordiging en andere vergaderingen, als een zaak van algemeen belang moet worden beschouwd en daarom van Rijks wege behoort te worden bevorderd. Blijft het verhoogd tarief gehandhaafd, dan zul len de uitgevers van dagbladen genoopt zijn de telegrafische verslagen te verkorten, waardoor aan de gewenschte openbaarheid wordt afbreuk ge daan.” De wetsontwerpen tot herziening der Grond wet zjjn onveranderd weder bij de Tweede Kamer ingekomen. Het wetsvoorstel tot invoering van een statis- tiekrecht schijnt door de Regeering te zijn terug genomen, het is althans niet onder de weder ingediende ontwerpen. Ook van den Raad van Heerewaarden is het beroep op den Koning van de beslissing der Gedep. Staten betreffende de onderwijzers-trak- tementen ongegrond verklaard. Voor de zooveelste maal is nu al de poging van gemeenteraden, om de jaarwedden van in dienst zijnde onderwijzers te verlagen, mislukt. Wij zullen in het vervolg de beslissingen in dien zin niet meer mededeelen. Wij vertrouwen ook dat zij weldra niet meer zullen voorkomen. Het wordt tijd dat de gemeeentebesturen inzien, dat dergelijke pogingen niet baten en zij zei ven de de overtuiging erlangen, dat eenmaal verleende jaarwedden niet worden verminderd. Dit ge schiedt niet in particuliere zaken, om redenen die wel niet behoeven aangegeven te worden en diezelfde redenen gelden tegenover hen, die openbare betrekkingen bekleeden. De vermaarde verordening van den Gemeen teraad van Oldebroek tegen het gebruiken van rijwielen, blijkt nog niet te zijn ingetrokken, maar buiten werking gesteld door de invoering van het nieuwe provinciaal reglement op de wegen in Gelderland. Aan de Zw. Ct. wordt daarover geschreven Vóór de werking der zooveel gerucht makende gemeente-verordening werd het vleesch per rijwiel van Elburg naar hier overgebracht tijdens die werking was zulks, zeer ten onge rieve van gewone burgers, onmogelijk, waardoor men genoodzaakt was zijn middagmaal zonder vleesch te nuttigen of een expresse te bezigen. Nu door het nieuwe reglement deze verordening buiten werking raakt, kan men weder per rij wiel zijn vleeschje bekomen. Men zegt wel, dat toch proces-verbaal zal worden opgemaakt, maar de toekomst moet leeren, of men dit durft doen. Bij gelegenheid van de kermis te Hein- kenszand werd Maandagnacht bij een 84-jarige weduwe door een beschonken persoon in de achterwoning ingebroken. De oude vrouw, te bed liggende, hoorde geraas, waarop zij toe schoot en met een knuppel den indringer, na veel moeite, verwijderde. De politie had den dader spoedig in handen. Door het inslaan van verscheiden glasruiten had hij zich ernstige won den toegebracht. Als reden zijner daad noemt men minnenmjd tegen de dienstbode der weduwe, met wie hij vroeger verkeerde, doch die thans niets meer met hem te maken wil hebben. Is de Haagsche correspondent van de Midd. Cour, goed ingelicht, dan zou onze regeering er ernstig aan denken, om een soort van socialisten wet in het leven te roepen. Indien ik goed ben ingelicht, zegt de corres pondent, dan zou reeds het gevoelen van den Raad van State over een dergelijken stap zijn ingewonnen. Het is te hopen, zegt hij verder, dat men niet de onhandigheid zal begaan om zulk een uitzonderingswet voor te stellen, want het kan niet anders of zij zal werken als olie in het vuur. Een repressief optreden kan noodig zijn, maar daarvoor is onze strafwetgeving vol doende, terwijl daarentegen het plaatsen van de sociaal-democraten onder een bijzondere preven tieve wet, dus buiten de gemeene wetgeving, een tegenovergesteld gevolg zou hebben dan men er door wil bereiken. Toch, zegt hij, is mijn zegsman van zoodanig gehalte, dat ik vrees weldra een stap in die gevaarlijke richting te zullen zien doen. De Tweede Kamer zal, volgens de Haag sche correspondent van de (N. Gr. Ct.) vermoe delijk slechts een 14 dagen bijeen blijven en na het adres-debat, dat ettelijke dagen kan duren, zich bezighouden met in de afdeelingen voorna melijk de Grondwetsvoorstellen, die heden on veranderd zijn ingekomen (natuurlijk zonder Hoofd stuk X), te onderzoeken. Van afdoening van zaken van eenig belang zal vóór September niets komen. Moet Nederland dan weder en wederom rede voeringen zonder einde aanhooren over de „hooge politiek” Laat de zes-en-tachtig heeren liever eens denken aan hetgeen voor Indië noodig is, wat onze financieele toestand eischt, wat de maat schappij hier vordert en aan dat rammelen met woorden nu eens een einde maken. Ieder is doordrongen van den ernstigen toe stand van het oogenblik, en intusschen zouden de vertegenwoordigers van het volk maar weer aan het praten slaan Wij hopen dat althans ditmaal de Haagsche correspondent van. de N. Gr, Ct, zich vergist zal hebben. Xllde Afdeeling van de Friesche Maat schappij van landbouw en veeteelt. Nadat wij in no. 27 van dit blad de circulaire opgenomen hebben van het bestuur der Xllde Afdeeling in zake het jachtrecht, welke aan de eigenaren van gronden, gelegen inde gemeenten Wonseradeel, Bolsward en Hennaarderadeel, is toegezonden, heeft de commissie, bestaande uit de heeren G. Ypma, Joh. Hilarides en A. Draisma de Vries, ons het rapport ter hand ge steld, door haar uitgebracht in de Afdeelings-ver- gadering van 16 April jl. waarvan de conclusie met op ééne na algemeene stemmen aangeno men is en die aanleiding gegeven heeft tot de vroeger meegedeelde circulaire. Zij verzocht ons, met ’t oog op deze aangelegene zaak, een en ander uit dat rapport nog te willen mede deelen. Aan dit verzoek voldoen wij gaarne, omdat ’t ook ons voorkomt, dat de verpachting van dit recht juist in deze streek waar men geen groote landgoederen vindt met bosch, bouwland en heide, gelijk elders, maar tal van landeige naren, corporatiën en stichtingen, in het bezit zijn van of onder hun beheer hebben, grootere of kleinere eigendommen van weiland of bouw grond, welke niet zelden veel te lijden hebben van jagers en stroopers, terwijl het toezicht te veel ontbreekt en de jacht dus wel schade maar geen voordeel afwerpt. De zaak zelve is ongetwijfeld in het belang van den echten jager, hetzij die het doe uit liefhebberij of om den broode. Slechs de stroo- per moet er tegen zijn. Immers tot heden heeft deze een benijdbaar terrein. Wat toch zullen de twee jachtopzieners, hoe ijverig zij mogen wezen en hoe waakzaam, die in de brigade „Bolsward” zijn, vermogen Men bedenke dat de een woont te Schraard, de ander te Koudum, dat deze brigade omvat de gemeenten Bolsward, Wonseradeel, Hennaarderadeel, Workum, Hin- deloopen, Stavoren en Hemelumer-Oldephaert en Noordwolde, dat er duizende grensscheidingen zijn der verschillende eigendommen, die de op ziener onmogelijk kan kennen. Hoe veilig is de brutale strooper, die soms vlak bij het boe renerf zelfs de tamme eenden wegschiet of dood knuppel!, vóór dat de echte jager opdaagt het beste wild gekaapt heeft .en zelfs bij een mo gelijke veroordeeling, de gëldboete of de gevan genisstraf vrij getroost betaalt of ondergaatIs daarentegen op dit uitgestrekt gebied, moge het zijn met toestemming van alle eigenaren, het jachtrecht in onderscheiden perceelen ver pacht, dan kan overal de politie handelend op treden en het toezicht met goed gevolg worden uitgeoefend. Nog om een andere reden zal de eigenlijke jager gaarne een of meer perceelen pachten en zich daarvoor een geldelijk offer ge troosten. Immers nu moet hij bij verschillende eigenaren vergunning tot jagen vragen. De een staat het toe, de ander, misschien van een naastge legen eigendom, niet. En al heeft hij de vergun ning, waar is zijn waarborg, dat niet een ander ook vergunning vraagt en erlangt Is hij daaren tegen pachter, dan heeft hij uitsluitend het pacht- recht en behoeft niet te vreezen, dat een ander zijn veld afjaagt, of hij ’t stuk wild zich ziet ontsnappen op een verboden akker. In verschillende provinciën wordt dan ook sints lang het jachtrecht verpacht en brengt daar niet onaanzienlijke sommen op. Dit is in deze, groo- tendeeis van bosch ontbloote streken niet te ver wachten. Toch wordt in den Z.-O. hoek dezer provincie het jachtveld reeds met goed gevolg verpacht en heeft dit ook reeds onder Dantuma- woude, Murmerwoude en Akkerwoude plaats, evenals in de Makkumer en Parrega’stermeer- polders. Juist echter omdat men hier te doen heeft met een zeer groot getal van eigenaars, die ieder voor zich er niet aan kunnen denken, om hun recht afzonderlijk te verpachten, is het goed gezien van de commissie, dat zij voorge steld heeft, dat allen hun paehtrecht overdragen aan het bestuur der Xllde Afdeeling. Dit neemt daardoor de verplichting op zich, om regelen en voorwaarden te stellen, waaraan de jagers zich zullen moeten houden en waardoor de belangen der eigenaars ten opzichte hunne eigendommen zullen worden gewaarborgd. Dat de geldelijke voordeelen welke de verpachting afwerpen mo gen in de kas der Afdeeling vloeien, is zeker het beste wat men voorstellen kan. Wat toch zou het iederen afzonderlijken eigenaar baten, of hij zijn aandeeltje ontvangt van de hoofdsom en waartoe zou een rekenmeester die centen- quaestie voor elke hectare gaan becijferen? Nu daarentegen zal het een afzonderlijk hoofdstuk van inkomsten worden, een bate niet ten voor- deele in ’t bijzonder van de leden der maatschap pij, maar ten nutte van ’t algemeen, want ze zal strekken, „voor een of ander doel om landbouw en veeteelt in deze afdeeling tot meerderen bloei te brengen” en zoo zullen de landbouwers in dubbele mate van dezen maatregel vruchten plukken. Wij achten het niet noodzakelijk ons in bij zonderheden te verdiepen omtrent de uitvoering en stippen alleen nog aan dat de commissie voor stelt de gronden onder deze afdeeling behooren- de, in onderdeelen of sectiën te splitsen en daar toe van 13 sectiën de grensscheidingen aangeeft, Door hoofdredacteurs en uitgevers van Nederlandsche dagbladen is een adres verzonden aan de Tweede Kamer, waaraan wij het volgende ontleenen „Legt dit nieuwe tarief een belangrijken gelde- lijken last nog wel in deze ongunstige tijden op den handel in ’t algemeen, ook wat de vele korte telegrammen van minder dan tien woorden betreft nog veel bezwaarlijker is de maat regel voor de uitgevers van dagbladen, die een aantal berichten en verslagen uitvoerig geseind krijgen en daarvoor thans de helft meer dan vroeger hebben te betalen. De telegrafische verslagen van de zittingen der Staten-Generaal en van vele andere belang rijke vergaderingen vorderden reeds volgens het oude tarief een zeer belangrijke som. Door nu onverhoeds, middenin het jaar, het tarief met de helft te verhoogen, heeft de Regeering, zonder noodzaak en in strijd met de billijkheid, groote verwarring gesticht. Zonder noodzaakwant de maatregel zal het beoogde doel, hooger opbrengst der rijkste legrafen, niet doen bereiken. Immers de dag bladen zullen door beknoptheid of op andere wijze er naar streven de uitgaven voor telegrammen binnen de vroegere grenzen te beperken. In strijd met de billijkheid 1 want degenen die van de telegraaf een zeer ruim gebruik ma- Er komen hier en daar treurige dingen aan het licht. Een 66jarig mijnwerker te La Louvière deelde mede, dat hij van zijn 10e jaar af in dienst bij de mijnwerken was en dat hij nu 55 jaar lang l‘/4 pct. van zijn loon had moeten laten staan ten behoeve van de voorzorgkas, waaruit oude werklieden een pensioen zouden krijgen. In December van het vorige jaar werd hij bedankt; hij was te oud, hij kon heengaan. Natuurlijk maakte hij aanspraak op ondersteuning uit de voorzorgskasmaar het antwoord luidde, dat er geen geld was Achttien personen zullen wegens het verwoes ten van de fabriek des heeren Baudoux te Jumet op 26 Maart 11. voor het hof van Henegouwen terechtstaan. Uit de zeer breedvoerige akte van beschuldiging verdient te worden aangestipt dat, indien de voorstelling in dit stuk van den loop der zaken gegeven juist is, die verwoesting het werk is geweest van eenige belhamels behoorende tot den Glazemakersbond, die zich van de bewe ging ook onder de mijnwerkers bedienden om hun persoonlijke grieven te wreken en hun wrok te koelen. Naar de Londensche Standard wil weten, zal het Engelsche Ministerie aftreden. Gladstone en de meesten zijner collega’s zouden van mee- ning zijn, dat de uitslag der verkiezingen geen andere oplossing mogelijk maakt. Een Kabinet-Salisbury zal nu weder aan ’t bewind moeten komen, zij het dan met of,zonder medewerking van de unionistische liberalen. Men zegt wel, dat Hartington niet wil; maar zonder de 76 stemmen van de anti-homerulers onder de liberalen, zullen de conservatieven niet kun nen regeeren. Deze zijp wel 317 stemmen sterk; maar de 191 Gladstonionen, met de 86 Parnel- lieten en de 76 unionistische liberalen maken te zamen een geheel van 353 stemmen. In Ierland is men nogal tevreden, naar het schijnt, met den afloop der verkiezingen. De United Ireland althans laat zich in dezer voege over den toestand van het oogenblik uit: „Wanneer wij den heelen uitslag nagaan, dan komen wij tot de overtuiging, dat de zaak der home rule meer gevorderd is, dan wanneer de heer Gladstone anders dan met een overwel digende meerderheid weder voor het Parlement gekomen ware. Thans zal hij natuurlijk bedan ken en op een of andere wijze zullen zijn uit- eenloopende vijanden het bewind overnemen. Maar geen drie Parlementsverkiezingen, geen half dozijn Midlothiaansche verkiezingsveldslagen zou den beter effect kunnen hebben dan dat schouw spel voor góden en menschen, als een schare drij vers, dwarskoppen en markschreeuwers de hooge verantwoordelijkheid van het bestuur in een der verschrikkelijkste crississen van de Engelsche ge schiedenis overneemt, enkel om de personen en de macht. Het is een groteske aanblik als van een gauwdief, die zich een priesterlijk gewaad aantrekt om de heilige altaarvaten te stelen. De eerstvolgende verkiezingen zullen naar een register plaats vinden, dat een groote menigte liberalen omvat, die. naar het thans geldend register uit gesloten waren, zoodat zelfs, zooals de zaken nu staan, de heer Gladstone verzekerd kan wezen van de beslissende meerderheid. Wanneer de lendenlamme combinatie, die thans bezig is een plan van actie te formuleeren, zal hebben uit gewerkt, zal de meerderheid niet alleen beslis send, maar zelfs overweldigend zijn.” Theophile Renard, de jonkman die onlangs in een spoortrein, bij Versailles, een moordaan slag pleegde, is nu door het Gerechtshof van Seine-en-Oise ter dood veroordeeld. De door hem aangevallen man, een opzichter van het museum te Versailles, was niet aan de bekomen wonden gestorvenhij was zelfs genoegzaam hersteld om als getuige ter terechtzitting te verschijnen. Maar het Openbaar Ministerie en de gezworenen achtten het, ten behoeve van de openbare veilig heid, noodig, dat in dit geval een afschrikkend voorbeeld werd gesteld. BolswarcLsche Courant IN DE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1