NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD olswar» en weussBABsat De Landbouw en Veeteelt 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. No. 33. VOOR INGEZONDEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Noordelijke Provinciën. DONDERDAG 12 AUGUSTUS. •i ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het Bestuur van Floralia, S. LYCKLAMA a NIJEHOLT. M. E. van der MEULEN. P. PEEREBOOM. M. VAN DER FEEN. P. FENNEMA. S. HIEMSTRA. A. BOUMA. K. van RINGH. J. HOMMES. i I 1 In waarheid, zeide Z. M., gij zijt de eerste die spelen kuntik heb van uw piano zoo goed als niets gehoord’toen gij de viool begeleiddet. Ter gelegenheid van den 200sten jaardag der herovering van de citadel van Ofen door de keizerlijke troepen, onder den hertog Karei van Lotharingen, zal de stad Budapest eene reeks van feesten geven, beginnende den 15den dezer, op welken dag de historische tentoonstelling in de Hongaarsche hoofdstad geopend wordt. Landbouw en veeteelt, die meest natuurlijke middelen van bestaan meest natuurlijk in dien zin dat zij als ’t ware door de natuur zelve worden aangewezen verkeerden, in onze noordelijke gewesten, in een toestand van hoo- gen bloei, nu ongeveer anderhalve eeuw geleden. In de laatste honderd en vijftig jaren echter is de geschiedenis van die beide takken van be staan maar al te zeer een lijdensgeschiedenis geworden. Heden ten dage moge de boer er over klagen, dat noeste arbeid en stalen volhar ding nauwelijks in staat zijn hem zijn dagelijksch brood, met wat daarbij behoort te verschaffen, bij kan zich troosten als dat ten minste een troost genoemd kan worden met de gedachte dat niet alleen zijn vader en grootvader, maar zelfs zijn overgrootvader reeds dezelfde reden tot klagen gehad heeft. Maar waar de min gunstige toestand van land bouw en veeteelt al sedert zoo langen tijd be staat, daar moeten voor dien toestand oorzaken bestaan. Nu is het zeker, dat een kwaal in den regel niet genezen kan worden, zoolang men niet weet, uit welke oorzaken zij voortvloeit. Is een maal de bron ontdekt, waaruit het kwade voort vloeit, dan heeft men reeds een niet onbelangrijke schrede in goede richting gedaan. Nu zullen wij niet beweren, die bron ontdekt te hebben. O neenwat wij hieronder laten volgen, is reeds lang bekend, maar volstrekt niet in voldoende mate. En daarom meenden we een goed werk te doen, door nog eens te wijzen op de oorzaken, die onzen landbouw en veeteelt aan het kwijnen brachten. Die oorzaken zouden wij kunnen bren gen tot rubrieken. De eerste rubriek omvat die, welke buiten iemands toedoen, als door de na tuur zelve werden daargesteldterwijl dan tot de tweede gebracht moeten worden die, welke door den mensch in zijn onverstand in het leven geroepen werden. In de laatste helft van de vorige eeuw het was omstreeks het jaar 1760 vertoonde zich in onze noordelijke provinciën, voor de eerste maal, de sporen van een vroeger onbekende ziekte onder het vee. Het was de later zoo zeer en zoo terecht gevreesde runderpest. Eerst hier en daar sporadisch optredende, nam ze wel dra in hevigheid toe en binnen weinige jaren was de veestapel in sommige streken letterlijk uitgestorven. Te noodlottiger was die ziekte, omdat ze steeds met dezelfde of zelfs met toe nemende hevigheid bleef woeden. Geen boer waagde het zijn uitgestorven stal opnieuw te bevolken. Tien tegen een, dat dezelfde ramp hem nogmaals trof en hij opnieuw zijne kostbare bezitting als slachtoffer der gevreesde ziekte zou zien vallen. Zoo ging het jaren achtereen. Eindelijk ech ter had de plaag uitgewoed. De honderd dui zenden, die verloren gegaan waren, konden we der teruggewonnen, de geteisterde veestapel kon weer aangevuld en hersteld worden. Daarvoor waren echter vele jaren noodig en nauwelijks of nog niet had men zich van de geleden ver liezen hersteld, toen een nieuwe ramp onze land bouw en veeteelt trof. Ons volksbestaan was vernietigd. Een Fransche Keizer regeerde ons land en gaf wetten, niet in het belang van het land of ter bevordering van het welzijn der landzaten, maar alleen ten bate van eigen belang, alleen ter voldoening van eigen eer- en heerschzucht. Het vasteland van Europa boog deemoedig het hoofd. Alleen het door zijn geï soleerde stelling sterke Groot-Brittanje waagde het zijn wil te wederstaan. Ook dat moest bedwon gen worden. En waar de kracht van wapenen faalde, moesten andere middelen worden te baat genomen. Engeland moest in den hartader wor den aangetast. Door den handel was dat on handelbare rijk groot en machtig. Gelukte het dien handel te vernietigen, dan zou ook het Engelsche luipaard spoedig in het stof kruipen voor den Franschen adelaarHet continentale stelsel werd afgekondigd, alle handel tusschen Groot-Brittanje en het vaste land verboden. De uitkomst heeft geleid, dat die forsche maatregel onuitvoerbaar was. Maar vreeselijk leed daaronder dat gedeelte van ons werelddeel, dat aan de macht van den Franschen gewelde naar onderworpen was, vreeselijk leden daaron der onze Noordelijke provinciën. Toen brak het tijdperk aan, waarin de kaas in de pakhui zen en op de zolders lag de rotten, waarin de boeren de assen der wielen met boter smeerden. Tot in de laatste helft van de vorige eeuw hadden de Overijsselsche venen een groot ge deelte van ons Vaderland van brandstof voor zien. Dat beteekende iets in een tijd, toen de steenkool nog onbekend was en het is zeker niet te verwonderen, dat die venen eindelijk uitgeput raakten. In de meer noordelijk ge legen provinciën vooral in Friesland lagen echter nog uitgestrekte streken, die voor verve ning uitmuntend geschikt waren. En waar die landerijen, ten gevolge van de veepest, en het continentale stelsel zoozeer in waarde gedaald waren, dat ze zooals men zegt, voor een appel en een ei te krijgen waren, spreekt het van zelve, dat de Overijsselsche verveners den blik daarhenen wendden. Toen begon het uitgraven Witmarsum, 7 Aug. De uitslag van de gedurende de kermis gehouden wedstrijden is geweest als volgt Kaatspartij door parturen van 2 personen prijs, f 30, T. de Jong en H. Hilarides, van Witmarsum; premie, f 10, J. Osinga, van St. Jac.-Par., en A. Andringa, van Berlikum. Kaatspartij door parturen van 3 personen prijs, f 27, W. Smeding van ZurichJ. Tolsma, van Witmarsum, en W. Kooistra, van Dokkum premie f 12, T. de Jong, J. Werkhoven, en P. de Jong, van Witmarsum. Harddraverij met paard en chaisprijs, f 35, de wed. J. van Abbema, van Witmarsum. Dr. Fles, te Utrecht, heeft in de N. R. Ct, de vraag behandeld, welke maatregelen de Re- geering moet nemen tegen de uitbreiding van beri-beri in Ned.-Indië. Deze ziekte heeft altijd in Indië geheerscht. Bontius gaf in 1626 er reeds een beschrijving van en sinds dien tijd hebben vele auteurs, niet alleen Hollanders, maar ook Engelschen, Franschen en Duitschers, hun krach ten aan het in beeld brengen dezer ziekte be proefd. Alle degelijke artsen, zoowel in Indië als in het moederland, zijn tot de overtuiging ge komen, dat beri-beri ook tot de groote groep der infectie-ziekten behoort en langs microscopischen weg moet worden bestudeerd. De wenschelijk- heid van een degelijk onderzoek kan door geen Regeering meer worden betwist. Reeds het finan cieel Landsbelang eischt spoedige voorziening. Maar afgescheiden daarvan eischen wetenschap en menschelijkheid, dat men een vreeselijke ziekte, die onze O. I. bezittingen teistert, met alle hulp middelen bestrijde die in de laatste jaren aan het licht zijn gebracht. Ieder wetenschappelijk man, zoowel in als buiten Indië, is tot de overtuiging gekomen, dat alleen van bacteriologische studiën hier licht te wachten is. Er behoort dus in Indië liefst in Atjeh, gevormd te worden een bacterio logisch station, aan welks hoofd een man van ervaring op dat gebied moet geplaatst worden. Een kern van wetenschappelijke mannen wil de heer Fles zien gevormd, die èn voor de weten schap èn voor het leger zich verdienstelijk zullen maken. Inmiddels geve men den manschappen meer rust en voede den soldaat beter, maar tijdens de epidemie krachtig, dubbel krachtig. Het N. v. d. Dag heeft uit de Pesther Lloyd de vermakelijke bijzonderheid opgedoken, dat volgens de door dat blad ontvangen inlichtingen Domela Nieuwenhuis, de leider der sociaal-demo- craten, een „mehrfacher Millionair” is en een „hervorragender volkswirthschaftlicher Schrift steller”. Een steentje voor den samensteller der nieuwe uitgave van een Conversations-Lexiwn der Gegen* wart, Omstreeks een jaar geleden liet een Fransch- man, de heer des Dorides, correspondent van buitenlandsche bladen, op de toonbank van een sigarenwinkel te Rome bij vergissing een rol pa pieren liggen. Deze kwamen, toen niemand ze kwam opeischen, in handen van den Minister van Marine, omdat men meende dat deze stuk ken staatsgeheimen, betreffende de maritieme ver dediging van Italië, bevatten. De Minister liet den eigenaar in hechtenis nemen en wegens land verraad vervolgen. Gelijktijdig met den Franschen journalist wer den twee Italianen, de heeren Vecchi, vervolgd, die hem de stukken hadden geleverd. De be schuldigden verdedigden zich met de bewering, dat de bedoelde stukken eenvoudig inlichtingen behelsden voor een groot buitenlandsch fabri kant, die werk zocht, en dat de medegedeelde bijzonderheden van onschuldigen aard waren en in ’t minst niet gevaarlijk voor het land kon den zijn. De jury heeft in dien zin uitspraak gedaan en de drie heeren niet-schuldig verklaard. Zij zijn onmiddelijk in vrijheid gesteld. Zondagavond om 7 uur kwam de Keizer van Oostenrijk te Bad-Gastein aan. Eene tal rijke menigte heette hem hartelijk welkom. Bij het badhotel werd hij ontvangen door Prins Wil helm van Pruisen, Bismarck, Prins Reuss, den gouverneur van Salzburg en het gevolg van Keizer Wilhelm. Frans Jozef droeg de Pruisische uni form met het grootkruis van den Zwarten Ade laar. Prins Willem, die de Oostennjksche uni form droeg met het grootkruis der Stefanusorde, werd door den Keizer omhelsd, die daarop met warmte de hand van Bismarck drukte. Vervol gens begaf hij zich naar het badhotel, waar de Duitsche Keizer en de Keizerin van Oostenrijk hem in het voorportaal wachtten. De beide vorsten omarmden elkander hartelijk. Na be groeting der Keizerin begaf Keizer Frans Jozef zich naar de vertrekken van den Duitschen Keizer. De te Weenen verschijnende Deutsche Zeitung wil weten, dat Bismarck en Kalnoky het te Kissingen eens geworden zijn over een nieuw Duitsch-Oostenrijksch bondgenootschap tot we- derkeerige bescherming. De onderteekening van het traktaat zal, volgens het blad, te Gastein plaats hebben. Uit Pest deelt de Köln. Zeit. mede, dat de Minister van Justitie, Fabiny, van zijne vacan- tiereis door Oostenrijk en Duitschland is terug gekeerd. De Minister heeft op de reis kunnen waarnemen, dat van de Hongaarsche justitie geen beste roep uitgaat en dit heeft hem doen be sluiten, talrijke veranderingen in het personeel te doen plaats hebben. De financieele toestand van Frankrijk moet, luidens de officieele mededeelingen, inderdaad aanmerkelijk zijn verbeterd. De indirecte be lastingen hebben in Juli 1% millioen meer op gebracht dan de raming bedroeg en bijna 2 mil lioen meer dan in Juli 1885. Te Parijs is eene demonstratie gehouden, die door de politie moest worden uiteengejaagd. Een lOOOtal koffiehuisbedienden, koks en be dienden van wijnhandelaars trok door de stra ten van Parijs, om voor de bureaux de place ment, door welke zij zich benadeeld achtten, standjes te maken. In de Rue Saint-Honoré joeg de politie de rustverstoorders uiteen en nam een paar van de belhamels in hechtenis. Daarop trok de menigte naar de redactie-bureau’s van de Cri du Peuple en de Intransigeant^ om bij die bladen hunne klachten in te dienen. Des namiddags te twee uren kwam de menigte weder op een der marktpleinen bijeen, en ver deelde zich in twee benden, waarvan de eene naar den rechteroever der Seine trok en daal de borden der bureaux de placement afrukte, de andere naar den linkeroever trok, met het voornemen daar hetzelfde te doen. Op de Quai der Friesche venen op groote schaal, toen vestigde zich in sommige streken de Overijsel- sche bevolking, wier nakomelingschap nog heden ten dage aan hun eigenaardig dialect te herken nen zijn. Met vreugde werden de nieuw-aangekome- nen begroet. Waar de kwijnende landbouw en veeteelt velen tot gedwongen werkeloosheid doemden, juichte men over de komst van andere werkgevers die aan vele handen arbeid, aan vele monden brood verschaften. Eindelijk veranderde de toestand. De Fran sche keizer was gebannen naar een eenzame rots in de Atlantische OceaanNeerlands volksbestaan was hersteldhandel en nijverheid, ook land bouw en veeteelt konden weder onbelemmerd de wieken uitslaan. Helaas, voor onze noordelijke provinciën was het te laat. De laag gelegen, voor veeteelt ge schikte landerijen waren voor een groot deel uitgeveend en in waterplassen herschapen daar door kon de veestapel dien omvang niet meer verkrijgen, welke hij in vroeger tijden gehad had. Die achteruitgang van de veeteelt werkte ook noodlottig op den landbouw, die al spoedig gebukt ging onder het gebrek aan meststoffen en dat vooral in een tijd, toen de zoo gebrek kige en kostbare vervoermiddelen eenigszins voldoende aanvoer van het ontbrekende onmo gelijk maakten. Heerenv. Cour. d’Orfèvres echter werd laatstgenoemde troep door de politie uiteengedreven, die den rust verstoorders de vlaggen afnam, welke zij met zich voerden, en verscheidenen hunner in ver zekerde bewaring nam. Des avonds te 5% uur verzamelden zich de ontevredenen opnieuw voor de bureau’s der ge noemde bladen, om aan dezen een blijk van hulde te brengen. Zij werden spoedig door de politie verdreven. De jeugdige kolonisten op Porquerolles schijnen tot kalmte gekomen te zijn. De heer de Raussen, eigenaar van het eilandje, wil des niettemin van die kolonisten, welke hem zooveel te doen hebben gegeven, niet langer gediend zijn, zoodat zij ergens anders onder gebracht zullen worden. Zondag heeft te Brussel de aangekondigde voorloopige manifestatie der Belgische werklie den plaats gehad. 1600 personen, voorzien van een tiental roode vlaggen, namen er aan deel, en trokken, onder het zingen der Marseillaise, de stad door. Geen enkel incident is te ver melden en de orde werd volkomen bewaard. Alleen moet nog worden vermeld, dat een aan plakbiljet in beslag is genomen, waarin de Com mune en de Anarchie worden gepredikt. Te Belfast in Ierland blijft het zeer oproe rig. De politie heeft voortdurend met steenen- werpers te doen en moet dan ook van hare wapenen gebruik maken. Aan beide zijden vallen gewonden. Zaterdagavond waren de botsingen zóó ernstig, dat er een 50tal personen werd gekwetst. De bijzonderheden omtrent het feest bij Kolding in Jutland ter eere van den heer Berg, voorzitter van het Deensche Folkething, geven nog niet veel hoop op eene verzoening tusschen de linkerzijde en het Ministerie-Estrup. Er waren bij Kolding naar schatting tusschen de 40 en 50,000 menschen bijeen. Pogingen van conservatieve zijde om het feest te verbieden, mislukten, daar de Regeering de verantwoorde lijkheid voor de gebeurtelijkheden niet durfde aanvaarden. De stad Kolding was met groen en vlaggen versierd. Des namiddags defileerde een groote optocht met vele muziekkorpsen en 58 banieren van vereenigingen voorbij het huis, waar presi dent Berg zijn intrek had genomen. Bijna ieder muziekkorps speelde de melodie van het lied, waarvan het refrein is: „Weg met Estrup, Sca- venius en Raun.” Met moeite konden Berg en zijne vrienden zich een weg door de menigte banen. Advocaat Hansen begroette de aanwezigen op het feestterreinoorspronkelijk, zeide hij, was slechts een feest van dit kiesdistrict bedoeld, maar het was een feest van het geheele land geworden. Het vonnis, over Berg uitgesproken kon het volk niet begrijpen, de geschiedenis zou het oordeelen. Een oor verdoo vend gejuich ging op, toen Berg op het spreekgestoelte verscheen. Hij wees op het onderscheid tusschen een geor- denden constitutioneelen toestand, en den toe stand, die tegenwoordig in Denemarken heerschte; ongeduldig vroeg het volk zich af, hoe lang het nog zoo zou moeten voortgaan. Maar hier kon alleen volharding helpen geene overhaasting, want dagelijks vermeerderde het getal der strij ders voor de vrijheid. Zullen wjj den vrede aan nemen, dien het Ministerie ons aanbiedt, zullen wij ons onderwerpen (Neen, neen, klonk het van alle kanten). Het geheele volk is eendrachtig in de verdediging der vrijheid, maar het moet den passieven wederstand tegen het tegenwoordig regeerings-systeem niet moede wordenHet volk heeft een symbool zijner eensgezindheid noo dig, en zoo het daartoe hem heeft gekozen, vatte hij dat niet op als eene hulde voor zijn persoon; hij had geen hooger politieke wensch, dan het vertrouwen zijner kiezers te behouden. Met eene vermaning tot eendracht besloot Berg zijne on stuimig toegejuichte rede. Nog vele afgevaardig den voerden het woord en het feest liep af, zon der dat de orde werd gestoord, zoodat het gar nizoen van Fridericia van zijne scherpe patronen geen gebruik behoefde te maken. Omtrent de zaak Weninger, de kassier van de Badensche bank, komen thans nadere mede deelingen. De 200,000 mark, die gemist worden, zijn weder terug. Weninger zou gewend zijn ge weest het geld, dat hem werd toevertrouwd, steeds op rente te zetten voor eigen gelegenheid en had zich zoodoende een groot vermogen ver worven. Hij was daardoor ook in de gelegenheid onmiddelijk het tekort aan te zuiveren. lutusschen is Weninger voorloopig nog in hechtenis. Een voorval, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, wordt uit Munchengratz gemeld. Na afloop van de voorstelling in den schouw burg stortte de kolossale petroleumlustre in het parterre. Het petroleum verspreide zich over de zitplaatsen, welke in brand geraakten. Uit het publiek dat juist de deur uitdrong, snelden eenige moedige mannen toe, die met mantels en doeken de vlammen smoorden. Ware het voorvaleenige minuten vroeger gebeurd, dan zou een groot ongeluk plaats gehad hebben, daar de schouw burg vol was. De Keizer van Duitschland houdt niet van pianospel en het verbaasde zijne omgeving ten zeerste toen hij onlangs den pianist, die den be roemden violist Sarasate begeleide, een compli ment maakte. De pianist echter was met ’s vor sten tegenzin bekend en had zoo zacht mogelijk gespeeld. Bolsward. Den 20sten Augustus a. s. zal onze stad haar jaarlijksch bloemenfeest vieren. Dat jaarfeest heeft jaarlijksch meer en meer zijn burgerrecht verkregen. Alle standen en rangen en richtingen doen daaraan mêe. De honderden stekjes zijn in het voorjaar uitgereikt, in stilte zijn zij gekweekt en verzorgd. Eerlang komen de kweekers en kweeksters er mee aandragen en zullen wij onze eenvoudige maar toch belang rijke tentoonstelling rangschikken. Van 14 ure nam. hopen we op een bezoek van de leden van Floralia en van hen die tegen betaling van 25 cents een kijkje willen nemen. Des avonds hebben de inbrengers van bloemen vrijen toe gang en krijgen zij een bon voor een kleine vertering. Wie voorts lust heeft het avondfeest bij te wonen en 17 jaren oud is kan dit doen tegen betaling van 10 ets en vindt de zalen van „de Doele” ten 7 ure geopend. Voorzeker zijn er nog ingezetenen, die lid wenschen te worden van Floralia. Wie daar toe besluit, tegen betaling van 50 cents ’sjaars, heeft vrijen toegang tot tentoonstelling en feest en draagt bij tot eene zaak, die aller onder steuning waard is. Het bestuur hoopt weer verblijd te worden door de toezending bij een zijner leden of op 19den Augustus in „de Doele” van eenige prij zen en planten of bloemen ter opluistering der tentoonstelling. I1 Bolswardsclie Courant t> F IN ONZE i i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1