NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BBtSWABO SHt WBNSERADEEL Natuurschoon in Nederland. j 1 u i buitenland. 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. No. 34. VOOR DONDERDAG 19 AUGUSTUS. Iets voor veehouders. 8 DONDERDAG 19 AUGUSTUS. BINNENLAND. 1» biedt, en gekweekt is. I ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, stroomen te bezoeken, ja --- over- In de Landman gedachten over de laten volgen. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 1 De dag der groote manifestatie van de Bel gische werklieden is voorbijgegaan zonder dat er te Brussel iets ernstigs is voorgevallen. De ver wachting dat er een 50,000tal manifestanten bijeen zou komen, is niet verwezenlijkt. Er zijn tusschen de 20 en 30,000 deelnemers geweest aan den optocht, die Zondag zeer ordelijk over de boulevards trok. (Terwijl de particuliere correspondent van het tiandelsbl. spreekt van 30,000 deelnemers, vernam die van de N. R. Ct., dat hun getal hoogstens 10,000 heeft bedragen). Duizenden en duizenden nieuwsgierigen ver drongen zich op den weg, dien de optocht volgde, waarin natuurlijk de schilden met allerhande opschriften de aandacht trokken. Deze hadden voornamelijk betrekking op het algemeen stem recht en op de amnestie voor de veroordeelden wegens de jongste onlusten. (Jit Gent waren de meeste betoogers gekomen. Anseele, de leider der sociaal-democraten aldaar, ging aan hun hoofd en werd zeer toegejuicht. De manifestanten schaarden zich kalm en waar dig in de rij, seint Reuter maar geen bewijs van die waardigheid was de bejegening welke eene processie uit de kerk Finistère ondervonddeze werd met vreeselijk gefluit begroet. De proces sie ging echter zonder hindernis voorbij en de orde werd niet gestoord. De stoet kwam zeer moeilijk vooruit wegens de ontzettende ophooping van het volk, dat de manifestanten begroette. De muziek aan het hoofd van deu stoet, speelde de Brabangonne” Johan Gram schrijft dezer dagen een feuilleton in de N. R. C. over zijn reis naar het zuiden en langs de Riviera, de zuidelijke kuststreek van Frankrijk en Italië. Dat hij zich ergert over zijn medereizigers, die in den trein, door dat lustoord stoomende, bedaard en onverschillig in dagblad of reisboek zaten te lezen, wie begrijpt dat niet. Met dankbaarheid herinner ik mij mijn rij- en wandeltochten in die heerlijke streken, den prachtigen zomeravond en nacht, toen ik op de toen zoo kalme Middellandsche zee, dicht langs de kunst stoomend, de bergen en bosschen, de villa’s en dorpen eerst zag in het heerlijk avond licht, toen door den zachten glans der maan be schenen, hoe ik heel den nacht genoot bij het stargeflonker in dat verrukkelijk azuur en nooit vergeet ik het oogenblik toen ik op de voorplecht staande aan de kim de gouden streep zag, die weldra met volle stroomen haar schitterend licht uitstortte over het watervlak. Ik begrijp zijn verrukking over al wat zijn oog aanschouwde, maar ’t doet mij leed, dat de uiting daarvan ver gezeld ging van de wel zeer gewone, maar in een schrijver als Gram, moeilijk te vergeven uitval len, over Neerlands grauwe zeeën en gemis aan natuurschoon. Voorzeker wij hebben grauwe luch ten en Gram genoot daar de heerlijke stralen der liefelijke Aprilzon, die alles met nieuw lenteleven en frisschen glans tooit, doch had hij er de ver zengende Augustuszon, die het gebladert verzengt, het gras verschroeit, op zijn arme hoofd voelen branden, gelijk ’t mij wedervaren is, hij zou niet eenzijdig de heerlijkheid van het zuiden bezon gen hebben, om te vergeten het natuurschoon van onze stranden, rivieren en stroomen. Ik wil niet zeggen, dat heel ons volk een mop perende natie is, maar dat er veel gemopperd wordt is onweersprekelijk. In den diepsten grond zijn wij nationaal, maar ons éérst gevoel is geen dankbaarheid, integendeel wij lijden aan een lee- lijke hoeveelheid valsche schaamte en menig Ne derlander op reis, doet zijn best om voor een Franschman of Engelschman door te gaan. Voorts, gelijk velen dwepen met Fransche modes vooral, zoo zijn er ook niet weinigen, die ’t erg zonder ling vinden, als men niet meeschimpt, op ons van natuurschoon zoo misdeelde Vaderland. Graag wil ik verzachtende omstandigheden pleiten, als ik maar niet behoef mee te doen, ook getroost ik mij gewillig een deel der minderheid uit te maken. In elk geval het deed mij goed onlangs van een Fransch schilder te lezen, dat hij ons land „een der schoonste op aarde” noemde, zij ook die lof wat overdreven, ik herinner mij met welgevallen een bootreis uit Brabant naar Rot terdam, waarop een Oostenrijksch paar uit het hooge bergland, geen woorden kon vinden, om zijn verbazing en verrukking te uiten, over <le vergezichten, de breede stroomen, de zoo sier lijke schepenmassa, de vriendelijke oevers, de prachtige stadsgezichten en ’t deed mijn Hol- landsch hart goed, toen ik voor enkele dagen las, dat de „Times”, den Engelschen eigenaars van jachten met aandrang aanbeval toch de Hol landsche kusten en i zelfs Friesland, o wondereen bezoek waardig noemde. Grauwe luchten, grijze zeeën, voorzeker wij hebben ze, maar zie zelfs deze als Mesdag of Heemskerk van Beest ze U malen in al haar sombere majesteit; doch lichtschakeringen van het donkerst grijs tot hel schitterendst blauw, van de stormlucht tot het liefelijkst rood en goud, wij hebben ze te danken, juist aan die steeds bewegelijke wolkenmassa, welke boven onze wateren den zonnegloed vaak verbergt, soms tempert en dikwerf in al zijn afwisselenden glans doet schitteren met verrassende schoonheid. Voorzeker, het is majestueus de rotsen steil te zien neerdalen in de wateren der Middel- landsche zee, het golfgeklots daartegen te hooren, de golven te zien aanrollen als de stormwind ze jaagt, het schuim te zien opspatten, het is on beschrijfelijk schoon, als men boven langs de breede straat „Cannebière” in Marseille naar omlaag ziet en tegen de kade een mastbosch van zeil- en stoomschepen gemeerd ligt, terwijl een groote menigte, met gekleurd tentendoek overdekte roeibootjes en kleine boeiers, een oneindige verscheidenheid aanbieden en het zee vlak daarachter zich uitbreidt op onafzienbaren afstand, maar niet minder verrukkelijk zijn de breede terrassen, de zacht hellende glooiingen, welke onze stranden hier en daar aanbieden. Zoekt de liefelijke plekjes op bij Muiderberg, Valkeveen, in het Gaasterland, waar gij, onder het lommer van schaduwrijk geboomte u neervlei end, aan uw voet het water der Zuiderzee hoort kabbelen, als ware het een binnenlandsch meer. Zet u neer aan het wereldberoemde Schevening- sche strand, richt uw blik in de nabijheid en in de verte op de wateren der Noordzee bij onderscheiden gelegenheden. Denkt u ook daar een avondzon, die ter kimme neigt en u over het onbewogen watervlak een lichtbrug doet aanschouwen, die van den gezichteinder reikt tot aan het strand waar gij staat. Ziet achter eenvolgens de visscherspinken aankomen, nu eens worstelend met de branding der golven en dan aanzeilend met liefelijke koelte, gracelijk wendend den boeg, om het anker in het zand te doen vallen. Luistert naar het zachte geruisch dat over de wateren tot u komt, naar het storm achtig geloei dat de zee, als in toorn ontstoken, I. Het vee-kweeken is een der belangrijkste tak ken der landbouwnijverheid daarom behoort men alle middelen te gebruiken om voortteelers te hebben, die goed van maaksel zijn, zooals fijn van kop, dun van hoorns, breed van schouders, wijd en diep van borst, recht en breed in den rug, wijd van heupen, rond van lijf, vol en recht in de billen, niet te hoog van staart en fijn in de huid. Zoo handelende, zal men met tjjd zijn stal ver vuld zien van een getal puikdieren, die eene dubbele waarde zullen hebben van veel anderen welke nochthans even veel voedsel vereischen als ’t vee dat met kennis van zaken is opgevoed geeft men belangwekkende Keus van vee” die wij hier Bolsward, 16 Augustus. Deze dag is een feestdag geweest voor alle behoeftigen, die met eenig recht aanvrage deden, om een aandeel te ontvangen van de gaven die uitgereikt werden. In alle liefdadigheidsgestichten is feest gevierd. De leden van Werkmansbloei”, vierden feest. In een groote menigte van gezinnen is een heer lijk maal genoten. Tal van vlaggen wapperden uit onderscheiden stichtingen en woningen van burgers. Dat alles is geschied door zeer milde giften, welke de heer W. A. Peereboom en zijn Echt- genoote hebben doen ter hand stellen aan de be sturen van armvoogdijen van alle gezindten, van het Weeshuis en Werkmansbloei. Het was na melijk hun wensch, dat de gedenkdag van hun 25-jarig huwelijk, een feestdag zou wezen voor tal van stadgenooten. Waren zij tegenwoordig geweest, zij zouden als wij genoten hebben door al de vreugde, die door heel de stad verspreid was en menig woord van dank hadden zij kun nen opvangen, uit den mond van hen, die in staat werden gesteld, zulke gelukkige uren te door leven. u doet hooren en bedenkt daarbij dat achter u, op betrekkelijk o, zoo korten afstand, de liefelijkste buschjes u lokken, om langs hun wandelwegen te dwalen, sierlijk geboomte u zijn koele schaduw biedt, een rijkdom van bloemen in de lusthoven der rijken, een allerbekoorlijkste afwisseling toovert voor het verrukte oog. Dan gewis be grijpt gij, hoe van jaar tot jaar duizende vreem delingen toestroomen, ook om in het zilte nat versterking van lichaamskracht en zenuwleven te zoeken, maar niet minder, om het eigenaardig schoon te bewonderen, dat ons land hun aan biedt, in tegenstelling met de oorden die zij bewonen. Of wel vaart langs Gelderland’s Rijn, met zijn glooiende, boschrijke heuvelen, langs Limburg’s Maas met zijn boeiende schoone bergen, geniet de breede rivier, die Rotterdam’s kaden bespoelt, waar ook de zeekasteelen hun schatten tot bin nen in de stad komen lossen, gunt U de weel de, als geen watervrees U terughoudt, om met een flinke botter of als ’t U gebeuren mag, in een sierlijk jacht, een zeiltocht te maken langs de Noord naar het Hollandsch Diep, te midden van honderde booten en schepen en erkent, dat ook onze wateren, hun eigendommelijk natuur schoon bezitten en, vol waardeering voor ’t geen het buitenland te genieten geeft, zullen wij ons niet minder verlustigen, in ’t geen natuur en kunst ons ook in ons Vaderland doet aanschouwen. M. E. van der MEÜLEN. II. Dezen, welke zich met den kweek van koeien of paarden bezighouden, hebben dikwijls kunnen opmerken dat het eene dier met veel minder kost dan het andere kan gevoederd worden en nochthans beter en vetter staat. Waaruit komt dat verschil Dat de eerste eene maag bezitten welke uit het gegeven voedsel al de voedzame krachten uitperst en benuttigt tot spijzing van het lichaamdaar de andere integendeel, uit het voedsel geen genoegzaam nut kunnen trekken en vele voedzame deelen uitwerpen. Het groot voordeel bestaat dus van dieren te bezitten, welke veel geven en weinig noodig heb ben. Eens genomen dat men op een dier voor 25 cent, daags kan sparen, zou men op het einde van de maand voor fr. 7,50 gewonnen hebben, en op het einde van het jaar voor 90 fr.; welnu, daar men middelmatig een dier driejaren behoudt, zou men alzoo 270 fr. gewonnen hebben, het is te zeggen bijna het jaarlyksch voedsel van de koe. Deze goede hoedanigheid bij de dieren kan van den eersten tijd huns levens opgemerkt wor den. De landbouwer zal dus winst vinden er op te letten en dit zal hem toe laten met dezelfde onkost verscheidene dieren meer te houden. teekenen van goed- of afkeuring te geven. Zelfs mm vrpaivuilgo wyz.0, mo 11I.L.VUL.1V werd gedragen, namelijk naar beneden en met veel van dien aard te zien. een vaandeldrager met een roode en soms ook met een zwarte vlag. Onder den stoet zag men ook eenige vrouwen. De opschriften werden hier en besproken, dat was ai. Op een bord las menWeg met het Parlement. Bolsward. 13 Aug. jl. werd in de Sociëteit „de Doele” door het Hongaarsch Zigeuner-Orchest een Concert gegeven, hetwelk door een vrjj tal rijk puliek werd bezocht, de uitvoering beviel algemeen, zoowel de ensemble nummers als de solo’s, bovenal die van de vioolkoningin Hewanna Urban. Het optreden van al de medewerkers in Nationaal Costuum verhoogde den gunstigen indruk. Bolsward, 16 Aug. Bij de heden gehouden keuring van merriën, gedekt door den zwarten hengst „de Fries”, eigen aan den heer M. H. Brandsma te Heeg, waren 18 aangeboden en zijn bekroond die van den heer D. Ketelaar te Nij- huizen f 25, P. Rijpstra te Marrum f 10. S. Min- nema te Westhem 5, S. Siepersma te Tjerk- werd f 2.50 en Wed. S. D. v. d. Meulen te Hieslum f 1.50. Bolsward, 18 Aug. Terwijl men heden morgen een groote spiegelruit zoude plaatsen in den winkel van den heer P. Lunter alhier, is dit door een of andere oorzaak gebroken, waarbij een medewerker vrij erg verwond werd. f Er is hier eene vereeniging opgericht tot werkverschaffing onder den naam van „Prinses Wilhelmina". Dezer dagen zullen de statuten en inteekeninglijsten worden rondgezonden in het vertrouwen op ruime deelname. De gunstige resultaten den vorigen winter verkregen en de gegronde vrees, voor weinig werkzaamheden in den a.s. winter zal zeker de algemeene deelneming opwekken. f In ons vorig nummer vermelden wij de be- krooning van den heer J. Hommes alhier op de Am- sterdamsche Bakkerij-tentoonstelling met de zil veren medaille, thans kunnen we berichten dat dit de gouden medaille is geweest. t Voor zoover bekend is, worden op de a.s. Kermis alhier verwacht, Blanus Paardenspel, het Amerikaansch Panopticum van den heer C. Spork, Spiritisme en Somnambulisme van Prof. Mullens, de Levende Selvia van Parijs van den heer J. Schildmeijer. Allen hadden in de Leeu warder en Sneeker kermis veel bezoek hetwelk we hen ook hier toe wenschen, niemand zal de gevraagde entreé betreuren. De bekende wafel- en poffertjeskramen van de heeren de Grijs en Visser en de draaimolen zullen weder de noodige afwisseling bezorgen. Witmarsum. In de laatste raadsvergadering der Gemeente Wonseradeel is op het verzoek om de Bedelaars vaart op den legger van Waterstaats werken te plaatsen afwijzend beschikt, en beslo ten om aan de adressanten 50% aan te bieden in de kosten van verbetering van genoemde vaart. De bestekken voor aan te besteden werken wer den goedgekeurd. Besloten om de nota van den heer W. K. Hoek stra geneeskundige te Wommels over 1885 te voldoen. Machtiging werd verleend van Burg, en Weth. tot het aanschaffen van een petroleum kachel in de keuken van den concierge. Bij de behandeling der begrooting voor 1887 te letten op het adres van zeven hoofden van gemeente scholen waarin verhooging van tractement verzocht wordt. Een verslaggever van het Nieuws v. d. Dag, doende wat des verslaggevers is, heeft den Koning van Portugal tijdens het verblijf van Z. M. te Amsterdam geïnterviewd. „Het was nu twee-en-dertig jaar geleden, zoo ving de Koning aan, dat hij Holland en ook toen Amsterdam bezocht. De veranderingen en de uitbreiding die de stad ondergaan had, noemde Z. M. enorm, en hij roemde zeer de ruime grachten en straten, welke laatsten, behalve ruim te voor voetgangers en rijtuigen, bovendien nog plaats genoeg voor het tramverkeer opleverden. Gedurende Zr. Ms. kort verblijf had hij niet veel inrichtingen kunnen bezoeken. Wat het Rijksmuseum betrof, zijne opinie daarover was dat het eenig was, omdat men nergens zoo de Hollandsche school vertegenwoordigd zag. Ja, men had te Dresden en München b. v. uitge- breider galerijen, waar de kunst meer in het algemeen werd aangetroffen, maar dat zuiver Hollandsche wat men hier te zien kreeg, zag men niet, en Z. M. had van het gebouw dien indruk gekregen, dat het zoowel uit- als inwen dig volkomen beantwoordde aan het doel, waar voor men het had gesticht,” Er werd nog wat over Artis, over de oproe righeden, over Lissabon gepraat, maar heel erg belangwekkend is het verslag daarvan niet. Den algemeenen indruk samen vattend dien het bezoek aan de hoofdstad des Rijks op Z. M. had gemaakt, hij was, betuigde de Koning, allergun stigst, en wat hij in den korten tijd van zijn verblijf had kunnen waarnemen, zou bij hem de aangenaamste herinneringen achterlaten. Na een rechter en een linker handdruk nam de Koning afscheid. Men weet, dat de behandeling van het proces tegen Domela Nieuwenhuis is uitgesteld wegens het uitlandig zijn van den advocaat mr. J. de Witt Hamer. Deze is thans van zijne reis teruggekeerd. Te Amsterdam zijn de „opgeschoten jongens” weder bezig met onrust te verwekken. In de Oude-Zijdskapelsteeg is een jongen gearresteerd, die daar een pistool afschoot. In de Lindenstraat werd ook door een jongen een schot gelost, maar zonder dat de politie den dader kon vinden. Het onderzoek zal wel aan ’t licht brengen v ie tot deze daden aanspqort. en de „Marseillaise”. Een afdeeling politie agenten ging voorop. Het weder was heerlijk. Dat de stoet in beste orde, zij het dan ook langzaam, vooruitkwam, had men vooral te dan ken aan de commissarissen, die zorgden voor de handhaving der orde. De deelnemers aan de manifestatie ontvingen last van hun leiders om niet alleen de orde niet te verstoren, maar zich zelfs van het gebruik van alcoholische dranken te onthouden. Geestdrift was er onder de toeschouwers niet Men liet den stoet voorbijtrekken zonder de opzichtige wijze, waarop de nationale vlag werd gedragen, namelijk naar beneden en met krip omwonden, maakte de gemoederen niet warm. Trouwens er was 1 21-2 1. Elke vereeniging werd voorafgegaan door zwarte vlag. Onder den stoet zag men ook daar besproken, dat was al. men De bijeenkomst der Keizers van Duitsch- land en van Oostenrijk te Gastein blijft nog altijd een onderwerp van bespreking wel een teeken, dat de staatkunde van Europa op dit oogenblik niet veel belangrijks oplevert. Het is toch merkwaardig zoo weinig als is uitgelekt juist van bedoelde bijeenkomst, terwijl de be langstelling er voor onverflauwd schijnt te zijn. De Temps, het officieuse orgaan van den heer de Freycinet, ziet er het bewijs in, dat Duitsch- land en Oostenrijk het verbond met Rusland hebben laten varen, teneinde zich met Italië en de conservatieve partij in Engeland te verstaan. De groote vraag zal echter zijn, in hoever beide Mogendheden Rusland zullen laten begaan, wan neer de Russen voortgaan het traktaat van Ber lijn „niet te overtreden, maar op hun wijze uit te leggen”. De officieuse Nordd. Allgem. Zeit. wijdt ook eenige beschouwingen aan de bijeenkomst, welke natuurlijk ook beschouwd wordt als het bewijs van de beste verstandhouding tusschen Duitsch- land en Oostenrijk. Het trekt evenwel zeer de aandacht, dat in dit artikel noch van Rusland, noch van het driekeizersverbond met een enkel woord gewag wordt gemaakt. Curieus is de uitlegging, die de Norddeutsche geeft van de plechtstatigheid, welke ditmaal de ontmoeting heeft gekenmerkt en die zoo bijzon der veel indruk maakte. Een gewoon sterveling zou denken, hoe meer plechtstatigheid hoe grooter de afstand. Neen, zegt het officieuse orgaan van Bismarck, die groote plechtstatig heid was nu juist het „eenvoudige” kenmerk van de toenemende vriendschappelijke betrek king met een volkomen wederkeerige verstand houding tot grondslag. Alzoo, hoe ongedwongener Vorsten met elkaar omgaan, des te grooter be wijs voor het afnemen der vriendschapsbetrek kingen. Daar komt het dan vandaan, dat er zoo vaak een oorlog is uitgebarsten op het oogen blik, dat men den vrede verzekerd achtte, wijl de Vorsten elkaar pas zoo hartelijk hadden om helsd. Het Deensche Ministerie heeft eene voor- loopige wet in werking doen treden, welke be paalt, dat de persoon, die feitelijk met de lei ding eener courant is belast, ook als verant woordelijk redacteur moet worden aangemerkt. De anonymiteit der schrijvers van stukken of berichten kan alsdan worden gehandhaafd. Wan neer iemand, ofschoon niet werkelijk de verant woordelijke redacteur zijnde, toch als zoodanig wordt vermeld, vervalt de courant in eene boete van 1000 a 5000 kronen en wordt de werkelijke redacteur of schrijver voor het geschrevene ver antwoordelijk gesteld. Tevens is in deze nieuwe wet eene bepaling opgenomen, krachtens welke de verspreiding van een buitenlandsch blad aan de postkantoren kan worden verboden. Londen, 16 Aug. In den nacht van Zater dag op Zondag herhaalden zich de onlusten te Belfast. De Protestanten en de Katholieken vuur den vier uur lang op elkaar. Aan beide zijden vielen verscheidene dooden en gewonden. Eerst in den vroegen ochtend weder de onlusten ge dempt. Bolswardsche Courant £3BJ TT l' veel. TA 1 1i TT" TA.-.i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1