NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ;®£SWAB» BH W4HSBHAHBBI 1 I I gl I I No. 35. I 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. De Kermis. DE BOLSWARDSCHE KERMIS. DONDERDAG 26 AUGUSTUS. VOOR BINNENLAND. INGEZONDEN. I - ml en zij brengt de kinderen naar hun Je bent J ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, noodig aan een Die wou J ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 1 „Neen, maar, zie je, Sjoerd gaat nu binnen kort naar de Fransche school en heeft me al wel driemaal verteld, dat alle jongens daar een schooltasch hebben.” „Nu, dan koopen we voor het kwartje, dat ik overhoud, nog iets voor de kleintjes. Dan zijn die ook gelukkig”. En als ze te huis gekomen, alles zoo hebben neergelegd, dat het de kinderen den volgenden morgen terstond in het oog moet vallen, gaan ze in de gelukkigste stemming ter ruste. „We zijn beide kaal weg gekomen man,” zegt de vrouw lachende, „maar wat is zoo’n kermis toch een prettige tijd.” Den volgenden morgen schijnt er aan ’t gejuich geen einde te zullen komen. En de beide jongsten vliegen bij vader en moeder het bed in. En ze zijn zoo blij en zoo dankbaar, dat vader het half uurtje, dat hij er anders Zondags ’s morgens nog wel eens van neemt, er maar aan geven moet. Nu daar is het weer dan toch ook eigenlijk te mooi voor. En hij steekt zijn kort doorrookertje op en gaat, terwijl moeder het ontbijt klaar maakt, eens even naar buiten. En als hij dan, met het vooruitzicht op een welverdienden rust dag, in Gods heerlijke schepping staart, dan uit zich zjjn dankbaarheid in de zonderlinge uitroep „heerlijke kermis Bolsward Wordt er gedurig melding van gemaakt, als aan onze stad een zijner verdien stelijke burgers wordt ontnomen, omdat de plaats van den man in de waereld is, terwijl die van de vrouw is in huis, niemand zal minder ge wicht hechten aan de taak, den arbeid van de Vrouw, al is het waar „Meest op d’ achtergrond van ’t leven is haar schouwtooneel bereid, In uw liefelijke scheemring, dienende Bescheidenheid Daarom te meer is en blijft de vrouw ’t type der hoogste deugd, der zelfopofferende liefde! Toch meenen wij de grenzen der bescheidenheid niet te buiten te gaan, als wij een enkel woord van waardeering wijden aan' de nagedachtenis van Mej. Klazina Regnera Fockens. Dienende bescheidenheid, bescheidene dienende liefde was haar leven! Vele nuttige instellingen steunde zij, voor velen was zij een toevlucht, in menige woning een engel, die ongemerkt kwam en on gemerkt ging, voor menig arme een hulpe. Na een langdurig lijden bezweek zij, betrekke lijk nog onverwacht! Zij gaat niet heen,zonder begeerd te wordenEn waar bij haar heengaan menige traan geschreid worden zal, om haar en om haar liefdewerk, daar hooren wij een engel Gods bij haar sterven der wereld als toeroepen Zie, ik verkondig U groote blijdschap, deze n. 1. „de liefde Sticht.” Bolsward, 20 Augustus. Heden heeft de jaar- lijksche tentoonstelling van Floralia plaats gehad in de zalen der Sociëteit „de Doele”. 158 inzenders hadden hunne planten ingebracht. Het geheel maakte een zeer gunstigen indruk. Algemeen roem de men het frissche aanzien der planten, terwijl de meer dan vroeger verschillende soorten van bloemen en planten, een aangename verscheidenheid bood. Van onderscheiden zijden waren grootereen klei nere verzamelingen, gewassen en bloemen ter op luistering gezonden en veler sympathie openbaar de zich door geschenken voor prijzen bestemd. Dit alles werd door het bestuur ten hoogste gewaar deerd. Des avonds waren omstreeks 300 men- schen bijeen bij de uitreiking der prijzen, die op geluisterd werd door de muziek der schutterij. Menig goed woord werd daar gesproken, een aan gename stemming heerschte en verre de meesten keerden zekerlijk wel voldaan van dit echte volks feest terug, waar alle standen en rangen elkander ontmoetten. Vooraf een kort woord over het ontstaan der kermissen. We zijn er wel van overtuigd, dat we in dat opzicht niets nieuws hebben mede te deelen, maar er zijn meer oude dingen, die nog bij velen onbekend zijn. Het woord kerkmis, zooals het oorspronkelijk luide, doet denken aan een godsdienstig feest. En inderdaad, ofschoon het dit nu juist niet was, het stond toch met kerkelijke feestdagen in ver band. Het ontstaan der kermissen dagteekent uit de Middeleeuwen, den tijd van het gildewezen, waar in door tal van belemmerende bepalingen elke vrije concurentie werd belet. De uitoefening van bijna alle handwerken en bedrijven was aan stren ge regelen onderworpen en slechts geoorloofd aan hen, die door de leden van het gild waren toe gelaten. De macht hebbende, alle vreemdelingen en niet-leden te weren, hadden zij onderling de prijzen in handen en geen concurrentie te vreezen. Slechts gedurende enkele dagen van het jaar waren de bepalingen, althans voor sommige vak ken, wat ruimer. Dat was bij gelegenheid van de groote jaarmarkt of kermis. Bij de gebrek kige middelen van verkeer dier dagen was het noodig, dat kooplieden van Oost en West, van Noord en Zuid, elkander op zekere tijden van het jaar, op bepaalde plaatsen konden ontmoe ten. Vandaar de instelling van jaarmarkten, waar koopers en verkoopers heen togen, om met el kander handel te drijven en zaken te doen. Bij voorkeur koos men dagen, waarop het een of andere feest een mis- of kerkmis tal van personen naar een bepaald punt deed samen- stroomen. Van die gelegenheid maakten ook al lerlei soort van kunstenaars en potsenmakers ge bruik om hun kunst en geestigheid te laten be wonderen en betalen. Zoo ontstonden de mis sen of kerkmissen, een tijd, waarin drukte en gewoel in zulk een stad heerschten, waarin ieder op de been was, om van de gelegenheid te pro- fiteeren en inkoopen te doen, waarin men magen en vrienden noodigde en bezocht, in een woord een tijd van levendigheid en vreugde. Men ziet het, dat de kermissen heden ten dage, bij de bestaande vrijheid, ook op het gebied van handwerk en bedrijf, bij de verbeterde verkeers middelen, haar reden van bestaan verloren heb ben. In de oostelijke deelen van ons werelddeel en in vele streken van Azië mogen ze nog ge heel of grooten deels aan hare oorspronkelijke bestemming beantwoorden, bij ons zijn ze ’t kan niet ontkend worden te eenenmale uit den tijd. Of we ze daarom afgeschaft zouden willen zien? Wacht een beetjeAls het eenigszins kan, blij ven we graag met iedereen goede vrienden en we weten het, er zijn nog zoo veel neringdoen den en ook nog zooveel vreugde- of laten we liever zeggen pretminnenden, die ons dadelijk met nijdige oogen zouden aankijken. Maar toch nu ja, met den vinger tusschen de deur genomen, bekennen we het: We zouden ze in derdaad liever afgeschaft zien en zijn er van overtuigd, dat door hare afschaffing vrij wat meer gewonnen dan verloren zou worden. Maar enfin, die kwestie is voor ’t oogenblik niet direct aan de orde en kunnen we dus voor- loopig in het midden laten. Ze bestaat nu een maal en nu dunkt het ons nog maar het verstan digst, er de goede zijde van te zoeken. Want zeker die heeft ze ookGelooft gij het niet Eilieve, meng u dan eens eenige dagen voordat de kermis begint onder een troepje kinderen en hoor hunne gesprekken eens aan. Wat al plan nen! Wat illusion 1 Wat verwachtingen Hoe veel onschuldige voorpretMij dunkt, de zwart- galligste pessimist, de vinnigste kermishater moet, hen hoorende, uitroepen „Nu ja, als allen zoo onschuldig kermis hielden, dan ware er vrede mede te hebben En zie daar komt het ten slotte dan toch ook eigenlijk op neder, op wat wijze kermis gevierd wordt. Dat de kermis voor velen een ware vloek is, we betwijfelen het niet. Maar evenzeer ge- looven we, dat ze voor anderen een onschuldig vermaak kan zijn, ja hen zelfs tot op zekere hoogte ten goede komen kan. Laten we onze meening door een paar voor beelden duidelijk maken. We begeven ons in onze gedachte naar een der straten, waar men de woningen onzer handwerkslieden vindt en tre den ongemerkt een dier woningen binnen. Het ziet er armelijk en vervallen uit en ook de zin delijkheid laat te wenschen over. Beschuldig ech ter de nog betrekkelijk jonge vrouw niet, er kun nen levensomstandigheden zijn, waarin zelfs ster kere karakters den moed laten zinken. Haar ver magerd, reeds verouderd gelaat en gebogen ge stalte spreken van den last, dien zij te torschen heeft. Een drietal kinderen van zes- tot veertien- jarigen leeftijd zit of hangt aan den verveloozen tafel. Ze zijn bezig een stuk roggebrood naar bin nen te werken, waarop bij het somber schijnsel van het haveloos lampje een paar korrels wit vet glinsteren. Alles om u henen spreekt van ar moede en ellende. Het is echter Zaterdag-avond en kermis en de vrouw ziet met zekere spanning de tehuiskomst van haren man te gemoet,inde hoop, dat zijn werkloon en zjjn kermisgift Maar hij moest reeds te huis zijn. Helaas, zou hij weder Zij hoopt nog, hij kan nog komen. Maar toch, als hij er nu niet binnen een kwartier isEn het kwartier verstrijkt, het wordt zeker velen, zoowel inwoners van Bolsward, als vreemdelingen, dit zoo geliefkoosd volksfeest met hunne tegenwoordigheid vereeren. Jammer dat het voornemen door het bestuur opgevat, om er tevens een Concours van Gymnastiekver- eenigingen uit Friesland aan te verbinden moest schipbreuk lijden. Reeds in de maand Juni belegde het bestuur der Kaatsvereeniging, eene vergadering, waarin hij de bestuursleden van de alhier bestaande Gymnastiekvereeniging „Lycurgus” uitnoodigde ten einde door zamenwerking tot het doel te geraken. Na vele discussie, omtrent een en ander werd besloten, een Concours te doen plaats heb ben in vrije oefeningen, terwijl aan ieder der vertegenwoordigde Vereenigingen, beurtelings gelegenheid zoude worden gegeven aan ringen, rekstok, brug enz. enz. te werken, tot opluiste ring van het feest. Het grootste bezwaar ons inziens echter, bleef aanhangig n.l. hoe hiervoor de finantiën te ver krijgen, aangezien er veel kosten meê zouden gepaard gaan. Echter nadat eenige werkende leden van de Gymnastiekvereeniging „Lycurgus" alhier zich bereid verklaard hadden aan de gegoede inge zetenen van Bolsward een lijst ter teekening aan te bieden ter bestrijding der kosten, was dit bezwaar spoedig opgeheven, binnen enkele dagen was, dank zij den goeden wil van Bols- wards burgerij, er een genoegzaam bedrag in- geteekend, zoodat men zich vleide ook hier een Gymnastenfeest zou worden gevierd. Evenwel, toen de tijd van aangifte tot deel neming in de reeds verspreide circulaires be paald, was verstreken, had zich slechts eene vereeniging aangemeld n.l. de Harlinger Gym nastiekvereeniging, reden waarom besloten werd de termijn 8 dagen te verlengentoen ook na dien tijd niemand meer zich bereid verklaarde meê te werken, (er bestaan in Friesland ruim 20 vereenigingen, aan wien allen een circulaire werd verzonden) zag het bestuur zich genood zaakt van het voornemen af te zien en alles aan te wenden om enkel de Kaatspartij zoo luisterrijk mogelijk te maken. Ik reken het mij echter tot een plicht aan u dames en heeren inteekenaren, namens het bestuur der Kaatsvereeniging „Bolsward” open lijk onzen dank te betuigen voor uwe ruime bijdragen, terwijl aan hen, die reeds hunne inteekening hebben betaald in den loop dezer week die gelden zullen worden geresti tueerd. Met de meeste achting aan u Mijnheer de Redacteur voor de opname dezer regelen, UEd. Dw. Dn. Hs. SCHIEVINK, President der Kaatsvereeniging „Bolsward.” Vrijdag 27 Augustus a.s. zal van wege de Kaatsvereeniging „Bolsward” de jaarljjksche groote Kaatspartij worden gehouden, zie achter staande advertentie. Indien het weder dien dag gunstig is zullen een half uur en zij brengt de kinderen naar hun schamele rustplaats, niet echter zonder tegen stribbelen van baar zesjarig dochtertje. Vader had het vast beloofd, dat zij naar de kermis zouden gaan en hij zou haar een nieuwe pop koopen. Dan gemakkelijk laat ze zich paaien. Het is niet de eerste maal, dat vader haar op deze wijze teleurstelt. En de vrouw blijft alleen en buigt zich zuch tend over het verstelwerk henen. En ’t wordt tien uur en elf uur, nog wacht ze te vergeefs. Eindelijk, tegen middernacht wordt de deur door een onvaste hand geopend en waggelend komt de ongelukkige het schamele woonvertrek bin- ben. Vloekend en tierend werpt hij het overschot der zuur verdiende penningen op tafel. „Mietje was erg bedroefd toen ze naar bed ging. Ge had ze beloofd Met een grjjnzenden lach tast de beschonkene in de binnenzak van zijn jas en werpt eenige stukken en brokken op tafel, die straks te za- men een popje vormden. Waartoe meer? Wie kan zich van die hui selijke ellende geen voorstelling vormen En als eindelijk een onrustige slaap aan het getier van den ellendeling een einde maakt, verbergt de rampzalige vrouw het bleeke gelaat schrei end in het harde kussen en zuchtend is haar laatste woord „die ellendige kermis En den volgenden morgen Schreiend staat de arme kleine bij de gebroken popzuchtend verricht de moedelooze vrouw het hoogst noodige huiswerkbrommend en vloekend zoekt de half-zieke man in de buitenlucht eenige verade ming. Zijn hoofd bonst, gloeit, zijn oogen staan dof en mat! „Verkloekte kermis!” mompelt hij tusschen de tanden. Thans betreden wij de woning van zijn buur man. Ook daar heerscht geen weelde, maar alles getuigt van orde en netheid, alles blinkt ons tegen en zelfs de meest eischende op het punt van reinheid zou hier bevredigd worden. Een flinke huisvrouw bedwingt lachend het ongeduld van een viertal gezonde kinderen, allen in hun zondagsplunje uitgedoscht. Daar wordt de deur geopend en een luid gejuich gaat op Een krach tig werkman treedt binnen, en na haastig zijn werkpak tegen een beter verwisseld te hebben, gaat hij met zijn geheele gezin welgemoed en vrooljjk het huis uit. Een paar uren later keert de bende juichend weder, verzadigd en voldaan en dol gelukkig met de kleine geschenken, die nog lang de her innering aan den prettigen avond in herinnering zullen houden. Vlug worden de kinderen te bed geholpen. Nog eenigen tijd blijven poffertjeskraam en draaimolen de onderwerpen van het gesprek. Maar spoedig begint het te kwijnen en liggen allen in een gezonden slaap. „En thans,” begint de man, „thans wou ik, dat je buurvrouw verzocht eenige oogenblikken op het huis te passen. Ik wou nog even naar de kermis terug.” Met verbazing staart de vrouw hem aan. „Hoe nu, heb je er nog niet genoeg van?” „Ja, zie je,” en hij lacht zoo plezierig, „och, ik zal het je maar vertellen, om je de waarheid te zeggen, heb ik nog een klein zakduitje be spaard om een kermisgeschenk voor moeder te koopen. Ik dacht zoo een speld of een paar oorbellen of zoo iets. Dat zal je nog best staan, want waarachtig wijf, je ziet er van avond weer uit of ie nog pas vijf-en-twintig waart, in plaats van veertig.” „Loop henen, malle vent,” antwoordt ze ter wijl ze hem lachend afweert, met oogen, stra lend van geluk. „Maar,” voegt ze er bij, je bent een beste kerel. Doch ik heb jou ook niet vergeten. Veel is het niet, dar ik van mijn huishoudgeld heb over kunnen sparen, maar toch wel genoeg om zoo'n groote moffenpijp voor je te koopen, daar je al zoo lang over gepraat hebt.” „Je bent een bovenst wijf,” juicht de geluk kige man. „Vooruit dan maarEn als buur vrouw de taak op zich genomen heeft een wakend oog te houden op het huis en op de slapende kinderen, slaat het echtpaar alweer den weg in naar de kermis. „Zeg eens, beste man,” begint de vrouw opeens, „je hebt dat geld opgespaard om mij plezier te doen niet waar „Wel matuurlijk,” is het antwoord, „maar wat zou dat?” „Mag ik dan nu zelf eens een keus doen „Wel zeker mag je dat?” „Maar je wordt er niet boos om, he?” „Boos? Wel waarachtig niet!” „Och, zie je, Trijntje is zoo i paar nieuwe, zondagsche laarzen toe. ik zoo graag geven.” „Ja, maar dat bedoelde ik niet,” is het ant woord, terwijl zijn gezicht een weinig betrekt. „Maar ’t is me nu eigenlijk niet te doen...” „Om mij plezier te doen,” vervolgt ze. Welnu, laat mij dan voor dat geld een paar laarzen koopen.” Een kwartier later zijn de laarzen gekocht en het echtpaar staat voor een kraam, waar prach tige Duitsche pijpen hangen. „Nu man, zoek nu maar uitmaar denk er om, erg ruim bij kas ben ik niet. Een daalder kan je besteden.” „Hoeveel kost die schooltasch,” klinkt de vraag van den man. „Vijf en twintig stuivers, vriend,” is het ant woord. „Maar man, dat is nu de bedoeling niet.” Te recht wordt het jaar 1886 bijna voor de geheele wereld een buitengewoon jaar genoemd, door de belangrijke toestanden en gebeurtenissen die men waar neemt en die er plaats hebben. Om slechts alleen van die in ons eigen Va derland te spreken herinneren wij onder meer aan de Paneelzagerij, Palingtrekkerjj, Kerkefond- senjachtmakerij, Hooibroeierjj met' al deszelfs treurige gevolgen. Voor de Bolswarders en hare bezoekers is buiten dat alles, doch nu in goeden zin 1886 ook nog merkwaardig doordat de eerste dag der kermis, Paardeuuiarkt, door prachtig we der is begunstigd geweest, geen druppel regen is er gevallen, zoo men zegt „nooit alhier ver toond.” Blijft het schoone weder aanhouden dan zal dit zeker onze kermis ten goede komen. Bij de Harddraverij op Dinsdag gehou den zagen we dat fraai weder velen uitlokte tot bezoek van het terrein. Het feest kan als goed geslaagd worden beschouwd. De prijs ad f 100 werd behaald door het paard van den heer Roorda te Berlikum de premie ad f 25 door het paard van den heer Wassenaar te Hantum. De schutterij muziek luisterde het feest op door ijverig werkzaam te zijn. Wat zullen nu de volgende dagen geven Dit hangt veel af van de zin en de beurs der kermishou ders, te hooren te zien en te eten is er voldoende. In,de sociëteit „de Moele” Grand Spectacle Varié onder directie van de HH. lleury Hoos en Co. van Amsterdam, hetwelk in de Leeuwarder en Sneeker kermis zooveel suc ces heeft behaald. In de sociëteit illicit in” het aldaar in de laatste jaren gewaardeerde ge zelschap uit het nieuw Concordia Felix te Rotterdam. In verschillende andere localen mede gunstig bekende café chantants. Tal van biljart-, Kegel- en Schutjaspartijen zijn ook geannonceerd. Van de vertooningen kunnen we noemen het Paardenspel van 11. lllanus, welks goede renommé dezen zomer op verschillende plaatsen verkregen, zeker veel bezoekers zal trekken. Het wassenbeeldenspel van denheer C- Kpork waarvan verschillendecouranten met veel lof gewagen. Prof. Hullens met zijn Somnambule welke overal de gunstigste indruk ken hebben achtergelaten, getuige de talrijke getuigschriften, waarin een bezoek o verwaardig wordt genoemd. Selvia. Wat is Selvia, vraagt men. Een vrouw die uit een buste bestaat en toch leeft. Geen door spiegels verkregen scha duwbeeld maar op een open tooneel voorgesteld, overal had zij dan ook vele bewonderaars. Het ook hier vroeger gunstig bekende Panorama van den heer van Caatcn met geheel nieuwe voorstellingen, zal zeker vele bezoekers trekken, het geeft degelijk kermisgenot. Een acroba ten spel, en de onmisbare draaimolen zijn ook aanwezig. Buiten tal van kleinere gelegenheden bieden de salons van de HH. Wisser en de Cirüs de meest gewenschte ververschingen aan. De mensch kan bij brood alleen niet leven. Deze uitspraak is ook van toepassing in be trekking tot de ontspanning waar aan men be hoefte heeft om zich op nieuw voor den arbeid te sterken. Na arbeid behoort rust en ook ontspanning welnu zoo’n gepaste ontspanning en daartoe geeft de Bolswardsche kermis ruimschoots gele genheid wenschen we onze lezeressen en le zers hartelijk toe en daarom Pleizierige Kermis. 222 41 Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1