NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BBESWABO SU WeBSEBAOEEE. Em belangrijke Enquête. 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. No. 36. VOOR DONDERDAG 2 SEPTEMBER. BINNENLAND* BUITENLAND. dat ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hooge buitenlandsche invloed heeft de drin gende verzoeken uit Bulgarije aan vorst Alex ander, om naar Sofia terug te keeren, onder steund, en in plaats van uit Lemberg naar Bres lau door te reizen, is de Vorst Zaterdagnacht naar Bucharest vertrokken, waar hij Zondag ochtend om 11 uur aankwam en onmiddellijk over Giurgewo naar Rustschuk zijn reis voort zette. Men geloofde te Bucharest, dat Alex ander zich eerst te Tirnowa en te Philippopel zou vertoonen, teneinde zich van de trouw der Rumeliërs te vergewissen, alvorens in Sofia zijn intocht te houden. Die hooge buitenlandsche invloed zal wel die van Duitschland zijn, zoo wordt algemeen ge oordeeld, en toch verneemt de Republ. Franc;., dat het tegen Bismarck’s raad, en ook tegen den raad en den wensch van zijn vader is. dat Alex ander naar Sofia is teruggekeerd. Hetzelfde blad wil weten, dat de Russische Minister Giers te Franzensbad zou hebben verklaard, dat Rusland niet in de Bulgaarsche aangelegenheden zou in- tervenieeren, mits Prins Alexander van Batten berg niet op den troon werd hersteld. Dan zou Alexander voornamelijk op Engeland moeten steunen, wat wel niet zeer waarschijnlijk is. Zoolang dus het bericht der Republique niet is bevestigd, mag men de waarheid er van be twijfelen. Men zal zulks te eer doen, wanneer men de bijzonderheden leert kennen omtrent de bejege ning, die Alexander heeft te verduren gehad. De eerste gedachte toch bij het lezen van onder staand verhaal moet zijnIn Bulgarije is het leven van den Vorst nooit meer veilig te noe men. Verraad en sluipmoord zullen voortdurend op de loer liggen, totdat de muiters en verra ders hun nederlaag hebben gewroken. Indien Alexander al den troon weder bestijgt, zal hij dat zeker niet doen zonder de zekerheid te heb ben, dat de Mogendheden thans bereid zijn, hem door haar prestige te zullen handhaven, waar dat noodig mocht zijn. Prins Alexander heeft, toen hij te Lemberg vertoefde zelf uitvoerige inlichtingen verschaft omtrent den coup d’état en wat hem verder wedervaren is. Uit dat verhaal opgenomen in Weener en Berlijnsche bladen blijkt, dat er bij den staatsgreep meer militairen zijn be trokken geweest dan aanvankelijk gemeld is. De hoofdwacht van het eerste regiment handelde in overeenstemming met het bataljon, dat het paleis omsingelde. Om 2 uur kwam een schildwacht het slaap vertrek van den Prins binnenstormen, drukte hem een revolver in de hand, en fluisterde hem toe: red u! De Vorst ijlde de trap af,dienaar den wintertuin voert, maar reeds op de trappen traden hem twee soldaten met bajonetten tege moet. De Vorst snelde naar de slaapkamer terug en vond daar reeds een groot aantal officieren die hem met overgehaalden revolver tegemoet traden. Een hunner scheurde een blad papier uit een opschrijfboek en schreef daarop eenige onleesbare woorden. De overigen noodigden den Vorst aan eene tafel, hielden hem een blad papier voor, en schreeuwden„onderteeken onderteeken Van alle kanten drong men zich nu dicht om hem heen, en terwijl er meer dan twintig revolvers op zijn hoofd waren gericht, schreef hij met onleesbaar gekrabbel op het blad papier alleen de woorden „Bogda spasi Bolgaria (God bescherme BulgarijeAlexander.'’ Toen werd de Vorst medegesleurd naar het Ministerie van Oorlog, waarheen de op gelijke wijze over rompelde Prins Frans Jozef reeds gebracht was. Na een oponthoud van een paar uren werden de broeders van elkander gescheiden om verder getransporteerd te worden, ieder in een afzon derlijken wagen en ieder met twee officieren naast zich, die onafgebroken een revolver ge richt hielden naar het hoofd van den Vorst en zijnen broeder, Op den bok naast den koetsier aan voor, i” zat bij elk rijtuig een kweekeling der kadetten- school. Toen de Vorst van het Ministerie van Oorlog wegreed, stonden daar minstens veertien officie ren in uniform, met de handen in de broekzak ken hem aangrijnzend. Kapitein Benderoff had, toen den Vorst bij de bovenomschreven scène in de slaapkamer het stuk papier ter onderteekening werd voor gehouden, hem voortdurend het overgehaalde pistool vlak voor de oogen gehouden en hem toegeroepen„Zie je, dat komt er van, dat je mij niet tot majoor hebt gemaakt Tot de deelgenooten behoorden de gezamen lijke officieren der kadettenschool en van het eerste regiment artillerie, vele genie-officieren, verscheiden officieren van het eerste regiment infanterie. Laatstgenoemd regiment had de Vorst daags te voren geïnspecteerd, en diezelfde offi cieren, die te 2 uren in den nacht met revolvers in zijne slaapkamer drongen, hadden des avonds bij hem gedineerd. Den eersten nacht bracht de Vorst door in een klooster op 25 kilometer afstands van Sofia. Op den geheelen weg naar den Donau schreeuw den, telkens wanneer de Vorst zijn mond opende om eene vraag te doen, de met zijne bewaking belaste officieren hem toe„Zwijganders ben je dood!” Op het schip waren de beide broeders te za- men in eene kajuit opgesloten. Twee officieren met uitgetrokken sabels stonden voor de deur. De hitte was zóó verschrikkelijk, dat ten slotte de Vorst het hoofd buiten het raam stak, waarop twee soldaten hem met de bajonet terugstieten en dadelijk alarm maakten. Zijn verzoek om slechts enkele minuten frissche lucht te mogen scheppen, werd rondweg afgewezen. De wacht aan boord bestond uit de tweede compagnie van het Donauregiment met de gezamenlijke officie ren. Op Dinsdagnamiddag te 4 uren kwam men te Reni aan. De officieren trachten iemand aan land te vinden, aan wien zij de beide Prinsen kon den uitleveren. Toen dit mislukte, ging het jacht tegen den nacht weder het ruime sop in. Den volgenden ochtend om 8 uur werd er we der geland, en middelerwijl was den Russischen commandant der troepen een eerste luitenant toegevoegd. Nu werden de beide broeders on der scherpe bedekking aan land gezet en naar den burgemeester of diens plaatsvervanger ge bracht. De Vorst verzocht, hem in Rume- nië af te zetten, waarop men antwoordde, dat dit niet ging. Hij zou zijn leven wagen, want langs den Donau waren in alle steden moorde naars om hem neer te steken of neer te schieten. Het heette, dat rooverbenden zich hadden aan geboden om hem op te vangen. De Vorst ant woordde, dat hij het daarop wilde wagen. Toen werd hem een telegram voorgehouden gedagtee- kend uit Petersburg en onderteekend door den Minister Ogoutscheft’, van den volgenden inhoud „Prins Alexander van Battenberg (slechts deze uitdrukking was gekozen) mag alleen over Lem berg of Warschau reizen.” Aldus werd op Don derdagochtend te 8 uren de reis ondernomen. Een extra-trein was door de Russische Regee- ring besteld, daar men den Vorst niet wilde vergunnen van den gewonen trein gebruik te maken. In den trein waren een politie-luitenant en verscheidene gendarmen. Aan het tweede station hield de trein op. Een hooger beambte, staatsraad en vertegenwoordiger van den gou verneur, trad op den Vorst toe en verlangde betaling van den extra-trein met 600 roebels Anders ging men niet verder. De Vorst had toevallig eene som van onge veer dat bedrag bij zich en betaalde. Toen aan een volgend station de trein wederom halt hield, stond voor elke deur van de coupé een gendarme met de bajonet op zijn geweer. Buiten een tal rijk publiek, dat den Prins door het venster heen hoonende woorden toevoegde, waren ook aan het station aanwezig de gezamenlijke offi cieren van het dragonder-regiment, weiks chef Prins Alexander van Hessen, vader van den Vorst, is en a la suite waarvan hjj zelf gevoerd werd tot op het oogenblik dat hij uit de rang lijst van het Russische leger werd geschrapt. Ook die officieren namen deel aan de beleedigin- gen, welke Vorst Alexander te verduren had. Athene, 29 Aug. (Reuther). De steden Filia- tra en Gargoliano in Messina en de dorpen Ky- farissa en Choromi in Arcadië zijn geheel ver woest tengevolge van de Vrijdag plaats gehad hebbende aardbeving. Vele andere steden en dor pen hebben schade geleden. Te Filiatra zijn p. m. 80, te Gargoliano 20 en te Loconditza 16 personen omgekomen. Het aan tal gekwetsten is aanzienlijk. Oorlogschepen zijn met geneesheeren, sapeurstenten en leeftocht ter hulpe gezonden naar Kalamata. Grenada, 29 Aug. (Reuther) Heden, bij de totale zoneclips, zijn zeer goed photometrische waarnemingen gedaan door prof. Thorpe. Het daglicht was tijdens de geheele verduistering zwakker dan dat bij volle maan. Kapitein Dar win en dr. Schuster hebben goede afbeeldingen van de corona kunnen nemen. Weenen, 31 Aug. De intocht van den Vorst van Bulgarije te Tirnova was schitterend. De Vorst wenschte de stad geluk, dat zij het uit gangspunt was van de contra-revolutie. De Vorst vertrekt heden naar Philippopel, paard gaan en het nu in te stellen onderzoek is gewis een stap in de goede richting. Hoe belangrijk echter zulk een beschermende wet moge zijn en voor de goede werklieden ten zegen zal kunnen wezen, toch zal ook wel voor Nederland gelden, wat de Engelsche commissie in h tar rapport, omtrent een dergelijk onderzoek schrijft„Onze werkende standen moeten lee- ren de deugden van matigheid en zorg voor de toe komst met meer nauwgezetheid en met meer volharding te betrachten dan zij tot dusver ge daan hebben”. Voorzeker leveren de verschil lende plaatselijke spaarbanken, vooral ook de rijkspostspaarbank verblijdende bewijzen en dat er bij alle klachten, toch mogelijkheid tot spa ren nog bestaat, en dat de wil er toe in tal van huisgezinnen niet ontbreekt. Toch kennen wij allen voorzeker tal van gezinnen voor wie de beste wetten niet helpen zullen, omdat luiheid, onzindelijkheid en verkwisting er alle welvaart onmogelijk maken is de weelde die jongelieden uit den werkenden stand zich veroorlooven, in kleeding, opschik en uitgaven voor hun genoe gen, een beletsel om later zuinige vaders en moeders te worden en blijft de 40,000,000, die het Nederlandsche volk jaarlijks offert aan ster ken drank, een vloek voor de natie, die zij zel ve opheffen moet en waartegen elke wetgever machteloos staat. M. E. van der MEULEN. De kermissen raken voorbij met haar kinder pret en draaiorgels, de vacanties voor scholen van allerlei aard, voor rechtbanken en wat niet al, spoeden ten einde. Nog enkele weken en ook onze volksvertegenwoordigers zullen wor den opgeroepen voor de najaarscampagne. Zij intusschen hebben maar een korte zomerrust gehad. Nog in deze maand waren zij vergaderd en 13 Augustus jl. dienden elf leden onzer tweede kamer der Staten-Generaal een voorstel in, dat hoogst belangrijk mag heeten en met het oog op de personen der voorstellers en met het oog op den inhoud er van. De elf mannen zijn de heeren Goeman Borgesius, Bahlmann, Bee- laerts van Blokland, Fabius, Gildemeester,Gleich- man, Heldt, van der Kaay, Ruys van Beeren- broek, van der Sleyde en Smit. Het doet ’t vaderlandsche hart goed, die mannen bijeen te zien, te samen een voorstel formuleerend, broeder lijk één doel beoogend. Hier zien wij den libe ralen «olksman Goeman Borgesius met den conservatieven katholiek Bahlmann, den gemoe- delijken orthodox Beelaerts van Blokland met den kalvinist Fabius, den tegen- en voorstander van Kuyper, hier rechtsgeleerden van beteeke- nis, een oud-minister en Heldt, die er eeneeere in stelt, als vertegenwoordiger van den werk mansstand te zitten in de kamer. Straks zul len wij hen weer tegenover elkander zien staan op hun onderscheiden standpuntnu dienen zij gezamenlijk een voorstel in tot het houden van een onderzoek (enquête) a, omtrent het tegengaan van overmatigen arbeid b, omtrent den toestand van fabrieken en werk plaatsen, met bet oog op de veiligheid, de ge zondheid en het welzijn der werklieden. En de heer Goeman Borgesius zegt tot toelich ting van dit voorstel, o. a. Mijnheer de Voorzitter! Vrij algemeen wordt ook in Nederland het besef levendig dat er meer dan tot heden, ten behoeve van de arbeiders bevolking behoort te worden gedaan, ook op wet gevend gebied. Hij, die echter eene ernstige studie maakt van de maatschappelijke vraagstukken en zich niet tevreden stelt met afgetrokken beschouwingen, maar door aanwending van practische middelen verbetering van den maatschappelijken toestand beoogt, weet, dat hij telkens bij zijn moeielijk onderzoek het hoofd stoot tegen de dikwijls maar al te gegronde exeptiënonbekendheid met de werkelijke toestanden, onbekendheid met de ar- beids- en kapitaalsverhoudingen onbekendheid ook met bestaande misbruiken. En voorts Zon der eene krachtige arbeidersbevolking is evenmin gezond volksleven denkbaar als zonder een wel varenden middenstand. Veel wordt dan ook reeds van Staatswege gedaan om de algemeene zedelijkheid en hygië nische (de gezondheid betreffende) voorwaarden, waaronder het geheele volk leeft en den maat schappelijken strijd om het bestaan voert, te verbeterenmaar zou dan diezelfde Staat lijdelijk mogen aanzien, dat in werkplaatsen en fabrieken duizenden werklieden, niet alleen volwassen mannen, maar ook vrouwen en kinderen genoodzaakt zijn, hun arbeid te verrigten onder omstandigheden, die de volkskracht ondermijnen en de volksontwikkeling belemmeren, ja in vele gevallen schier onmogelijk maken Vrij heid van handel en vrijheid van nijverheid mogen hier niet in aanmerking komen.” Ziedaar het voorstel en een deel der gronden waarop het steunt. Had ik niet het recht, dit een belangrijke enquête te noemen, een parle mentair enquête, d. i. een onderzoek door de volksvertegenwoordigers ingesteld Die vorm is gekozen, omdat alleen als tot zulk een onder zoek officiéél en door de volksvertegenwoordi gers besloten wordt, de werkgevers verplicht zijn, aan de te benoemen commissie, alle verlangde inlichtingen te geven, toegang te verleenen tot fabrieken en werkplaatsen en zoo haar op de hoogte te stellen van wat ze te weten heeft, om den toestand des lands in dit opzicht naar waar heid te leeren kennen. Voorzeker het is een verblijdend verschijnsel, dat in onze Tweede Kamer het besef zich open baart, dat zij wat anders te doen heeft, dan den tijd te dooden met staatkundig gekibbel, straks vermeerderd met godgeleerd getwist. Moge zij meer en meer begrijpen, dat zij de handen ineen moet slaan, dat zij den nationalen tijd gebruiken moet om de belangen des volks, in den ruimsten zin des woords te behartigen. Heeft dat onder zoek onpartijdig plaats gehad en op ruime schaal, dan zal dit de grondslag worden kunnen voor eene wetgeving op den arbeid, op de vereischten van de lokalen, waarin deze wordt verricht en wat verder daarmede in verband staat. Het komt mij voor zelfs, dat met zulk een arbeid de werkmansstand voor ’t oogenblik meer gebaat zal zijn, dan wanneer hij aanstonds het algemeen stemrecht kan verwerven. Hiermede toch worden niet alleen de belangen der man nen, doch ook die van vrouwen en kinderen behartigd. Toch wil ik de bevordering der uit breiding van het stemrecht niet op de lange baan geschoven zien, al kan er van algemeen stemrecht in volstrekten zin, geen sprake zijn, maar het een kan met het ander zeer goed ge- Wonseradeel, 28 Aug. De Gemeenteraad besloot heden a. De rekening over 1885 voorloopig vast te stellen in ontvang op f 130,456,53% en in uit gaaf op f129,490,80. b. Bij den heer pastoor te Blauwhuis pogin gen aan te wenden, ten einde de administratie over eene inschrijving ad f 4800 op het groot boek der werkelijke schuld ten name van het dorp Greonterp, waarvan de rente door de Roomsch Katholieke gemeente van Blauwhuis wordt getrokken aan de gemeente worde over gelaten. c. Aan den onderwijzer W. E. de Jong te Pingjum voor het waarnemen der betrekking van hoofd der school te Exmorra en aan het hoofd der school te Pingjum voor bevordering van den geregelden gang van het onderwijs, tij dens de afwezigheid van den onderwijzer de Jong gratificatiën, onderscheidenlijk van f 40 en f 25 toe te kennen. d. In het politie-reglement wijziging aan te brengen in dien zin, dat het gebruik van honden als trekdieren onder karren wordt toegestaan. e. Op het verzoek van ingezetenen van Tjerk- werd tot het maken van een kunstweg uit de kom van het dorp rechtuit naar den kunst weg BolswardWorkum in zooverre gunstig te beschikken, dat de gemeente het onderhoud van den door adressanten aan te leggen weg aan vaardt. f. In verband met sub e goed te keuren het bestek voor vernieuwing van de brug te Tjerk- werd en ten aanzien van verlegging van de Tjerk- werderzijl en nader commissionaal rapport af te wachten. Aangeboden is de begrooting voor 1887, slui tende met een ontvang van f 122,335,54% en een uitgaaf van f 122,332,53. De hoofdelijke omslag beloopt in deze begrooting f 60,615. Soestdijk, 31 Aug. Uit alle oorden van het land worden honderdtallen telegrammen van gelukwensching aan het paleis ontvangen met den verjaardag der prinses. Te Borger wordt reeds voor de tweede maal een jonge jachthond door eene kat gezoogd. Voor eenige jaren had dit plaats bij zekeren die renvriend, die een pasgeboren jachthond, die voor den waterdood bestemd was, meenam en bij zijne kat te zoogen legde. Schoon het dres- seeren wat moeilijker ging, muntte het dier later in gebruik uit door fijnheid van neus en door jachtlust ver boven zijne broertjes en zusjes. Thans werd op dat voorbeeld afgaande, een jacht hond van zijne moeder genomen en bij een poes gebracht. Het hondje wordt a. s. Woensdag drie weken oud, zoodat de proef ook reeds als ge slaagd beschouwd kan worden. De jonge hond drinkt nu zelf al melk met poes mede. Aardig is het te zien, wanneer poes met een muis voor haar pleegkind komt aandragen, zij dat kind kan inprenten om het diertje op te eten. Zij heft dan zonderlinge geluiden aan en wil het hondje door allerlei streelingen tot eten aansporen. Het ingesteld onderzoek naar het overbren gen door de marèchaussées van de gebroeders Th. uit St. Oedenrode heeft aangetoond, dat er niets onmenschelijks heeft plaats gehad. Als gewoonlijk werden de gearresteerden geboeid met een lijn aan de zadels der maréchaussées gebondenlachend verlieten zij het dorp. Aan hun vader werd onderweg veroorloofd hun een boterham te geven, terwijl zij te Vechelnogeen glas bier konden nemen. Wegens de warmte werd zeer langzaam gemarcheerd. Van Schiermonnikoog wordt gemeld: Het toenemend bezoek dat ons eiland te beurt valt, heeft eenige belangstellenden de handen ineen doen slaan om hier flink, doch tevens op een- voudigen voet ingericht badhotel te stichten met een 40-tal logeerkamers. Tevens zal er het volgende jaar tusschen Oostmahorn en dit eiland in dagelijkschen dienst worden gesteld eene raderboot, die den overtocht in korten tijd zal doen. In Ons belang wordt weder de quaestie be sproken, die voor eenige jaren ook ter tafel kwam: hoe men liggen moet om goed te slapen, en ook nu wordt aan bevolen om met het hoofd lager te liggen dan met de voeten. Al wil dr. Johan Menti Hilly, die dit stelsel in bescherming neemt, op zijn hoofd gaan staan, om lekker uit te rusten, wij zullen hem daartoe het recht niet betwisten, maar sinds onheugelij ke tijden bestond bij de menschen de gewoonte om het hoofd hooger te plaatsen dan het lichaam wij beroepen ons op de uitdrukking uit de gewijde Schrift betreffende den steen, om het hoofd op neer te leggen en die gewoonte is geen vrucht van een overwogen en aangenomen stel sel, maar uit natuurlijke neiging ontstaan. En aan deze is meer waarde te hechten dan aan wijsgeerige beschouwingen over het „rationeele slapen”. In de omstreken van Goor worden tegen woordig veel adders en slangen aangetroffen, menigvuldiger dan, naar menschenheugenis, ooit te voren. In een huisgezin in dien omtrek is dezer dagen een adder in het bed gevonden. In verband hiermede kan het zijn nut hebben te vermelden, dat cognac, rum of brandewijn, in groote hoeveelheden gebruikt, een der beste tegen giften is tegen een adderbeet. Bolswardsche Courant 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1