NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OtSWAR» WONSERAÖEEI. Dï M l« ffllBlMl 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. No. 37. VOOR DONDERDAG 9 SEPTEMBER. BINNENLAND- BUITENLAND. X X X ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, zou voor ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het besliste antwoord van den Keizer van Rusland op het ootmoedige telegram van zijn neef den Vorst van Bulgarije heeft een einde gemaakt aan de aarzeling, waartoe deze werd gebracht door de contra-revolutie. Alexander I van Bulgarije heeft den officieren te Sofia te kennen gegeven, dat hij voornemens was, afstand te doen van den troon, omdat de Czaar zulks verlangde. Hij zou reeds spoedig het tele gram uit Sofia van den 4en spreekt van binnen twee dagen vertrekken, na alvorens een Re gentschap te hebben aangesteld. Er heerschte onder de officieren eene groote agitatieer was sprake van, den Vorst te belet ten, heen te gaanmaar het einde zal wel zijn, dat Rusland zegeviert. Een later telegram uit Sofia, dd. 5 dezer, zegt: De Vorst deelde heden den Ministerraad mede dat hij zou aftreden. De Ministers en officieren Omtrent de quaestie-Holling zegt de Zwol- sche Ct., naar aanleiding van een klacht van de 'lijd over de vrij zonderlinge en zeker onvolle dige instructie „’t Is mogelijk, dat de wijze van instructie, hier gevoerd, te wenschen overliet, hoewel de Tijd verzuimt aan te geven, waarin men tekortschootmaar wat dunkt het blad van de handelwijze van den heer van Asveld, die den 3en of 4en Juni door een lid zijner gemeente kennis kreeg van het gebeurde en reeds den 5en Juni zie ’s Ministers beschikking eene klacht inzond Acht het één dag voldoende voor het onderzoek van zulk eene ernstige beschuldiging, die over de toekomst van een onderwijzer kon beslissen en waar het een feit gold, acht maan den vroeger voorgevallen tegenover jeugdige kinderen De ArnJi. Courant schrijft Bij de vermelding van hetgeen uit de Lutine opgedoken werd, voegde een der bladen achter het woord Spaansche matten (eene mat f 2). Die waardebepaling komt ook voor in het woor denboek van van Dale. Waaraan deze zijn wetenschap ontleent is ons onbekend, maar eene Spaansche munt van dien kelen van naam bestaat niet en ook geene munt die f 2 waard is. Men heeft de stukken van 5 pesetas t: f 2,375 de duros van f 2,46 en vroegere, van 1772, de zilveren piasters, 8 realen van Mexikaansch zil ver, die f 2,565 waard zijn. Als werkelijk de Lutine zooveel millioen bevat, is het niet onverschillig hoeveel een mat waard is voor hen die aandeelen in de onderneming der opduiking bezitten. Waar die aandeelen zijn zal spoedig genoeg blijken. Vele jaren geleden ver namen wij van een onzer bekenden, dat hij een schatrijk man zou wezen, indien de inhoud der Lutine boven water kwam eenige maanden ge leden, lazen wij het bericht van zijn dood. Voor eenige jaren, misschien tien of twaalf, kwam een burgervrouwtje op ons bureau om te vragen of we ook iets van de Lutine wistenzij had er nog aandeelen in. Van haar vernamen wij niets meer en die twaalf jaar heeft ook haar naam uit het geheugen gewischt. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn te Slikkerveer van een aldaar tehuis be- hoorend pleiziervaartuig de zeilen ontvreemd, ter wijl voor eene zoogoed als nieuwe roeiboot, wel ke eenige schreden verder lag, eene oude is in de plaats gelegd. De N. Gr. Ct. heeft een onderzoek inge steld naar het al of niet juiste van het feit, dat het Prinsesselied, uitgegeven door de Maatschap pij de Katholieke Illustratie, om de medegedeelde redenen, door de Groninger politie in beslag zou zijn genomen. Het resultaat van dit onderzoek was, dat de boekhandelaar in quaestie zou zijn beetgenomen door een colporteur, die van den verkoop minder voordeel verwachtte. Van het in beslag nemen van het lieve en aanbevelens- waardige liedje is, zegt het blad, geen oogen- blik sprake geweest. Men schrijft uit den Haag aan de Zw. Crt. Voor den herbouw (van het Kurhaus) zal van zeer groot gewicht zijn, of er geen moeilijkheden rijzen met de assurantiemaatschappij in de uit betaling der volle premie. Deze bedraagt 12 ton de waarde van het verbrande is geschat op 20 ton (behalve de eigendommen der logés) der halve zal er vermoedelijk toch reeds een groote schadepost voor de maatschappij zijn, daargela ten de winstderving door de plotselinge opheffing der exploitatie. Zal nu de maatschappij staande blijven, en zoo neen, wat zal er dan overblijven na kwijting der 5 ton hypotheek, door de ge meente geschoten, en na aftrek van diverse schul den En een spoedige beslissing zal noodig zijn, want blijft de vennootschap in wezen, dan zal over een paar weken de arbeid wel moeten be ginnen, om met Juni aanstaande nieuwe gasten in een nieuw paleis van weelde en smaak te kunnen verwelkomen. Valt de maatschappij, dan zal wel spoedig over nieuwe combiaaties worden gehandeld. En ook daarbij kan de gemeente niet bluot toeschouwer blijven, want het groote belang voor duizenden is hierbij niet te misken nen, daar wel niemand in twijfel trekt, hoeveel schatten geld de zeeplaats des zomers van buiten herwaarts lokt, en van binnen in een voortduren de circulatie brengt. Over den slechten toestand der brandweer sprekende, zegt de schrijver: Ik durf voorspel len, dat er in den raad niet zal geïnterpelleerd worden, of althans, dat het daarbij niet blijven zal. De raad zal een enquête gelasten, al zal dit den voorzitter en den wethouder van openbare werken natuurlijk niet welgevallig zijn. Het Dagelijksch Bestuur van Rhenenzal namens den Raad zich tot den Minister van Waterstaat wenden met het verzoek despeiling van den naam der gemeente Rhenen wederom in te voeren en den naam Reenen, geplaatst voor het stationsgebouw, te veranderen in Rhenen. Rhenen heeft gelijk dat het eveneens tegen die nivelleerings-manie opkomt, om alles gelijk en gelijkvormig te maken. Mogen ook den Haag, den Brielle, den Helder en den Bosch eens protesteeren tegen dat onmogelijke te Den Haag, te Den Briel, te Den Helder en te Den Bosch, dat den inwoners van die plaatsen eene rechte ergernis moet zijn, en dat door geen sterveling ter wereld zal worden gezegd. Maar het papier is geduldig genoeg, om dergelijke din gen, die nooit in iemands mond komen, toch als taalkundige spelling recht van bestaan toe te kennen. Voor eenige weken ontwikkelde de heer Assendelft de Coningh in het Hbl. het denk beeld om voor Indie een keurkorps te vormen van jongelieden, die vruchteloos naar eene be trekking hadden gedongen. Hij verlangde voor hen goede soldij en voeding, fraaie uniform, be hoorlijke behandeling en het vooruitzicht op eene betrekking na volbrachten diensttijd. Het Vaderland oppert soortgelijk plan en wenscht een pensioen van minsten f 400 voor hen te bepalen. Minder gelukkig voegt het blad er bij „wij kunnen die duizenden hier bedoeld best missen in de groote steden, waar zij zoo licht kwaaddoeners worden.” Deze gra tuite onderstelling had wel achterwege kunnen blijven. In verband met de oprichting van zulk een keurkorps, wil het Vaderland ook de ophef fing van het koloniaal werfdepot te Harderwijk en de verplaatsing in of nabij eene groote stad, waar in eene goede en voortdurende werving voor het Indisch leger zal kunnen worden voor zien. weinig schrik heeft veroorzaakt. Er moeten 29 cholera-gevallen plaats gehad hebben, waarvan 8 met doodelijken afloop. Sedert deze opgave waren er geen nieuwe gevallen bijgekomen. Te Barcelona ontplofte Woensdag een met buskruit gevulde ijzeren buis in een zaal waar een honderdtal architecten en aannemers bijeen waren om te beraadslagen over een eisch tot loonsverhooging die van de metselaarsgezellen was uitgegaan en waaraan men blijkbaar onge neigd was te voldoen. Drie personen werden daardoor vrij ernstig gekwetst, waarvan één be reids aan zijn wonden is bezweken. Volgens de eerste berichten was men er niet ingeslaagd de bedrijvers van dit boevenstuk te vatten. Een nadere depeche evenwel meldt dat men vermoedt op het spoor te zijn van een complot en reeds ongeveer 50 personen in hechtenis heeft genomen. De werkstaking der metselaarsgezellen breidt zich in de omstreken van Barcelona uit. Onder hen, die den Parijschen chemicus Chevreuil 31 Aug. 11. gelukwenschten met zijn lOOen verjaardag, behoorde ook de 73jarige pre sident der Fransche Republiek. Chevreuil her haalde bij die gelegenheid de bekende bijzonder heid, dat hij nooit wijn dronk. „Hoe oud zal ik dan wel niet worden”, zei Grévy, „ik drink het alle dagen Lompalanka, 4 Sept. Vorst Alexander heeft besloten, afstand te doen. Hij zal uit een offi cier en uit een staatsman uit Bulgarije en uit Oost-Rumelië ieder een een Regentschap vormen, met een Ministerie, waarin waarschijnlijk Karaweloff en Radoslawoff den toon zullen aan geven. Daarna zal de Vorst binnen drie dagen Sofia verlaten. De bank, waarop Koning Lodewijk van Beieren en dokter Gudden beiden, nog kort voor hun dood, hebben gezeten is nagenoeg opge sneden. Van de latten der zitting en de rug leuning is nauwelijks meer een derde voorhan den, de zijdeleuningen zijn geheel verdwenen, de pooten merkelijk dunner geworden. Dag in, dag uit komen curiositeiten- of reliquieën-verza- melaars en snijden zich een stukje hout, zoodat weldra van de historisch geworden bank wel niets meer over zal zijn. Een spotvogel schreef op een nog onbeschadigd plekje„Snijdt er maar op loswanneer deze bank op is komt er een nieuwe.” Zoo vertelt men ook, dat de ijverige re- liquieën verzamelaars reeds aan de derde bank zijn, en er is alle waarschijnlijkheid voor. „Tot verbazing van een ieder” zoo schrijft een berichtgever uit München aan het Dagbl. van Z.-ti. en 's-Gr. hebben de erfgenamen van Sleeder, Joas, Diaz en Pongratz, door den no taris Otto, te München, een vordering van 60 millioen mark tegen de nalatenschap van Koning Lodewijk II ingesteld, in zooverre blijken zal hoeveel de erfgenamen nemen aan sine culpa des Konings van hetgeen van de uit Neder land uitgekeerde sommen, welke te Augsburg gedeponeerd en beheerd werden, in de laatste tien jaren voor het particulier bouwen des Ko nings daarvan geleend en uitgegeven is. „Reeds sedert lang werden onbekende bron nen vermoed, waaruit de Koninklijke Kabinets- kas na het aftreden van den hofraad Dufflip als hofkassier, die tegen het bouwen was, omdat de middelen daartoe ontbraken in de laatste tien jaren geput zoude hebben. „Het kasteel van Versailles heeft Lodewijk XIV duizend millioen gekost. „Neu-Versailles” op Chiemsee, ofschoon onvoltooid, overtreft zijn voorbeeld in pracht. De arbeidsloonen zijn se dert gestegen. De berekening is dus zeker veel te laag gemaakt, dat de drie kasteelen Linder- hof, Neu-Schwanstein en Herrenchiemsee en de inrichting er van slechts 103 millioen zouden ge kost hebben. Maar zelfs als zij slechts zoo veel gekost zouden hebben, zijn ongeveer 50 millioen mark uit tot nu toe onbekende bronnen gevloeid, waarover na ’s Konings overlijden een of andere sterveling uitsluitsel zal moeten kun nen geven.” kwamen tegen dit voornemen op, doch de Vorst gaf hun te kennen, dat het hem onmogelijk was aan het bestuur des lands te blijven tegen den wil des Czaars en zonder den steun der andere Mogendheden. Hij beschouwde zijn vertrek als het eenige middel, om eene bezetting door de Russen te voorkomen. De quaestie betreffende het instellen van een Regentschap werd ter sprake gebracht. De Raad ging uiteen, zonder eene beslissing genomen te hebben. De Engelsche gezant te Konstantinopel Thorn ton is ter bespreking van de Bulgaarsche aan gelegenheden naar Londen vertrokken. De ge zant hoopt vóór de aankomst van den hertog van Edinburg (den bevelhebber van het Engel sche eskader in de Middellandsche Zee) te Kon stantinopel terug te zijn. Omtrent den intocht van Alexander te Sofia, wordt nog gemeld, dat hij met veel praal geschiedde. De buitengewone, schitterende depu tatie van Hongaren, de diplomatieke vertegen woordigers en hun gevolg met uitzondering van de agenten van Rusland en Duitschland de talrijke troepenmacht en de met geestdrift bezielde bevolking vormden te zamen een geheel, dat den Vorst ten eeuwigen dage een blijde herinnering zal zijn. Na de revue over de troepen, ontving de Vorst voor het paleis de officieren van het leger. Hij dankte, hen voor hun trouw, die de schande had uitgewischt. waarmede het verraad hunner kame raden het vaderland had bedekt. Hij had altijd getracht het welzijn van het vaderland te be hartigen. De vreugde, die de ontvangst des volks hem had bereid, was gestoord door het telegram van den Czaar, dat hij thans aan de officieren mededeelde. Het gold hier niet zijn persoon, maar het vaderland hij zou ook de officieren raadplegen. Hij zou in volkomen over eenstemming met het land en de aanvoerders van het leger, en, naar hij hoopte, tot welzijn van Bulgarij handelen. Vele officieren braken in tranen uit en de Vorst zelfwas diep geroerd. In de stad en onder de officieren heerscht eene zeer gedrukte stemming. Zoolang de Vorst in Bulgarije is, zegt de correspondent der Köln. Ztg., houd ik de rust voor verzekerdde Bulgaren zeggen, dat thans alle partijen eendrachtig moe ten zijn. De correspondent meent, dat de op lossing der Bulgaarsche quaestie nog niet dade lijk is te wachten. Aan de Neue Freie Presse wordt gemeld Het oproerig regiment uit Küstendil is onder be vel van majoor Stojanoff teruggetrokken naar Pernik. De troepen, welke den Vorst getrouw bleven, ten getale van 8060 man, zijn onder be vel van majoor Popoff te Sofia en te Sofiakolje gelegerd. Een derde deel der muiters is gede serteerd. Zij zonden een parlementair naar So fia op het gerucht, dat den manschappen amnes tie zou worden verleend. Tengevolge van den staat van beleg en de energie van kolonel Moet- koeroff, zijn de weinige vijanden des Vorsten machteloos. De eer niet alleen van Rus land, maar ook de inwendige rust van het land eischte het heengaan, zoo niet vrijwillig dan gedwongen, van den Vorst van Bulgarije. Eene Russische militaire interventie zou onvermijde lijk zijn geweest en ’t is zelfs de vraag, of zij ook na de vrijwillige afdanking van Alexan der zal onnoodig worden geacht. Het verzeke ren van de orde zal allicht tot voorwendsel wor den genomen, om een tijdelijke bezetting te be velen. Uit Petersburg wordt aan de Daily News dd. 31 Aug- geseindHet is niet gemakkelijk, een voorstelling te geven van de hier heerschende agitatie. Het telegrafeeren is bijna onmogelijk daar de censuur streng gehandhaafd wordt. Het publiek gevoelt dat Vorst Alexander’s terugkeer naar Bulgarije een ernstige nederlaag voor Rus- land’s politiek is en een schitterende wraak on vermijdelijk noodzakelijk maakt, opdat voorko men worde, dat aan Rusland’s prestige en aan zien in den Balkan een onherstelbare slag worde toegebracht. Men vreest hier, dat aan Prins Dolgorucki niet vergund zal worden, de Bul gaarsche grens over te trekken, en dat Bulgaar sche troepen aan een Russische bezetting gewa- penden tegenstand zullen bieden. Het Engelsche Lagerhuis heeft Zaterdag eindelijk het adres van antwoord op de troon rede definitief aangenomen. Reuter meldt uit Bombay, dat in Pend- schab eene in de landstaal gestelde, maar onge- teekende proclamatie is verspreid, waarin °de inlanders worden aangespoord, zich van het Engelsche juk te bevrijden. Er wordt bijgevoegd dat de Maharadschah van Dhilipsingh zich bij de Russen heeft aangesloten, die tegen den Indus voorwaarts rukken. De stad Charleston is Zaterdag getroffen door nieuwe aardbevingen en nedervallende steen klompen. De bevolking is als verlamd. Het ver trouwen, dat het gevaar zou zijn geweken, is nu geheel en al verdwenen. Er zijn ingenieurs der waarts afgevaardigd om onderzoek te doen; tevens wordt er gezorgd voor loodsen en tenten ten behoeve der personen die geen onderkomen heb ben. Er bestaat vrees voor de Bermudas, omdat die rechtstreeks in den weg liggen, dien de aard beving scheen te nemen. Uit Napels wordt van 2 dezer gemeld, dat in het naburige Torre Annunziata plotseling de cholera was uitgebroken, hetgeen te Napels niet De Nederlandsche Tramweg-Maatschappij zet hare eens opgevatte plannen met kracht door. Wie zou verwacht hebben, dat de lijn van JoureSneek door haar in den eersten tijd zou worden ondernomen, omdat aan die lijn zooveel bezwaren verbonden zijn door den aanleg van kunstwerken bestaande hoofdzakelijk in kostbare bruggen. Toch heeft zij geene moeiten en kos ten ontzien om dat werk te ondernemen ’t welk langzamerhand de voltooiing nadert. Een woord van lof komt gewis toe aan de energieke direc tie, die zoo krachtig heeft doorgewerkt, die te gen geene moeielijkheden opzag. Welk een struikelblokken, vooral van het gemeentebestuur van Wijmbritseradeel zijn haar voor de voeten gelegd, zij heeft ze allen opgeruimd, omdat zij haar eens opgevat plan niet wilde laten varen. Reeds met 1 October wordt, naar luid der berichten in de dagbladen, de nieuwe lijn ge opend, dan bestaat er eene directe tram verbin ding van Harlingen over Bolsward, Sneek, Joure, Heerenveen, Gorredijk tot Drachten. Jammer mag men zeggen, dat de bezwaren nog niet kunnen worden weggenomen, zoo het schijnt om eene verbinding van Drachten tot Bergum te bewerken. Men duldt in de ge meente Tietjerksteradeel de tram wel, maar langs een paardenspoor, hoedanige er bestaat van Dokkum tot Veenwouden en Bergum. Welke zijn toch wel de bezwaren aan een stoomtram aldaar verbonden? Men vreest voor ongelukken, zooals men ook alhier vroeger dacht, dat zouden ontstaan. Men heeft er echter gelukkig nog niet van gehoord, dat paarden er door op den loop zijn gegaan, of dat andere ongevallen van wel ken aard ook hebben plaats gehad. De tram zelve heeft wel eens een malheur gehad en en- het dienstdoend personeel zijn wel eens gekwetst of verminkt, doch in dezen de voorzichtigheid menig ongeluk hebben komen. De meeste menschen, die in de omgeving van de tram wonen en er dus geschikt gebruik van kunnen maken, zouden dit gezellig vervoermid del niet gaarne weer willen missen. Zoo zoetjes aan is zij eene behoefte geworden in de maat schappelijke samenleving. Als wij eenige op merking in dezen zouden maken, dan zou het zijn, dat ze hare passagiers wel wat duur ver voert, vrij wat duurder dan de trammen, die in Holland worden gevonden. Mogelijk echter als het vervoer grooter wordt, het getal reizigers gaandeweg toeneemt, dat dan de prijzen ver minderen, ofschoon wij gaarne willen bekennen, dat bij den vroegeren toestand vergeleken, toen de reis van Heerenveen naar Gorredijk b.v. met een wagen moest geschieden, dit nog duurder kwam, zeer langzaam voortging en slechts een enkel maal per dag plaats had. Hoe veel is er dan nu reeds gewonnen. Wij zouden, wanneer de vermeende bezwaren door de vooroordeelen der menschen in Tiet- jerksteradeel niet kunnen worden weggenomen, de N. T. M. in overweging geven, aangezien Drachten het eindstation niet mag zijn, met de Groninglandsche gemeentebesturen in overleg te treden om te Gnjpskerk, te Zuidhorn of te Groningen eene aansluiting aan den Staatsspoor weg te verkrijgen. Mogelijk dat zoodanig plan de Oldebroeker Friezen nog tot inkeer bracht en eene gunstige uitwerking op hen uitoefende, hen van den weg der dwaling terugbracht. Naar ons gevoelen toch is de tram voor de kleine en middelmatige plaatsen een even groot voorrecht, een even groote behoefte als de spoortreinen dat znn voor de groote steden. Zij hebben dit voor, dat ze ons door veel aangena mer omgeving, door de dorpen en grootere plaatsen heenvoeren en daardoor veel gezelliger zijn. Men kan op den weg veel meer waarne men, dat de eentoonigheid op den tocht weg neemt. De N. T. M., die in Friesland hare tente heeft opgeslagen, wenschen we toe, dat ze nog meer lijnen legge en daardoor het onderling ver keer tot eene weldaad zij. Adv. BI. v. Heerenv. Bolswardsche Courant Oldebroek is in den laatsten tijd om het weren van de rijwielen, bekend geworden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1