NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD leiSWA»© ENt WWSEBAOEEt 7 II 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. No. 38. VOOR DONDERDAG 16 SEPTEMBER. BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 16 SEPTEMBER. VERSLAG RAAD DER GEMEENTE ROLSWARD, I L WERKVERSCHAFFING I i tl 'I i s ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. OP DINSDAG 14 SEPTEMBER 1886, ’s avonds ten V uur. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, Alle bovenstaande missives en resolutiën wor den voor notificatie aangenomen. g. Een adres van de heeren Hoogeveen en Poederbach, architecten alhier, waarin zij ver klaren dat zij den aanstaanden winter weder een teekencursus zullen houden, en den raad ver zoeken, dat hun daarvoor wederom het gebruik van het locaal der stadsteekenschool, gedurende 3 avonden per week worde toegestaan. Dit adres wordt ter visie gelegd, om in de vol gende vergadering te behandelen. Punten van Behandeling. 1. Aanbieding van de Gemeentebegrooting enz. voor 1887. De Voorzitter deelt mede, dat behalve de ge meentebegrooting over 1887 ook die der schut terij en van den wegBfiswardHarlingen zijn ingekomen De gemeentebegrooting heeft tot eindcijfers uitgaven. vermoedelijk batig saldo. bedenke ook dat de vereeniging geen industriëele is, maar een philanthropische. Wij kiezen onze arbeiders niet, kunnen geene kostbare grond stoffen aankoopen en dus geen kunststukken leveren. Wij moeten ons bepalen bij voorwer pen voor dagelijksch gebruik geschikt. Ik verblijd mij in den steun, dien de vereeni ging bij alle standen der burgerij heeft mogen vinden. Zij is een vernieuwd bewijs van den goeden geest, die in de stad onzer inwoning heerscht. Zij moge ook een bewijs zijn voor den nijveren, zuinigen, matigen werkman, dat zijn meergegoede medeburgers met belangstel ling zijn streven gadeslaan, om zoolang mogelijk een eerlijk stuk brood te verdienen, want nog eens, er is hier van geen bedeeling sprake en men moet het zich waardig maken, om hier hulp te erlangen. M. E. VAN DER MEULEN. Bols ward, 10 September. Gisteren avond is de eerste algemeene vergadering van de Ver eeniging voor werkverschaffing alhier gehouden, waarin de statuten vastgesteld zijn, waarop eerlang koninklijke goedkeuring zal worden gevraagd, de voorloopige commissie tot definitief bestuur is gekozen, en mededeeling gedaan is, dat er behalve enkele giften, 4 personen als donateurs zijn toegetreden en 116 als leden. Met nog eenige vermeerdering van het ledental en zoo men hoopt, steun van zedelijke lichamen, vertrouwt men aan te stellen eischen te kunnen voldoen. Evenals den vorigen winter zal klompen en speelgoedmaken hoofdwerk zijn, DE VEREENIGING BOLSWARD. -—me Verandering van spijs doet eten. Dat is een waar woord en een schrijver, die nu en dan in kleiner of grooter kring optreedt is aan zijn publiek verplicht, daaraan steeds indachtig te zijn. Toch geloof ik ditmaal wel in mijn recht te zijn, als ik ten tweeden male de aandacht der lezers van ons blad vraag voor een onderwerp, dat in verband staat met het maatschappelijk vraagstuk en wel zoover het den arbeidersstand betreft. De vorige reize wees ik op hetgeen een aantal kamerleden aan de orde hebben ge steld. Dat betrof het regeeringstoezicht op over matigen arbeid en op de inrichting van fabrieken en werkplaatsen. Bij het onderzoek en toezicht hier bedoeld, wordt uitgegaan van de onderstelling dat er werk is in de werkplaatsen, ja, dat er sprake kan zijn van overmatigen arbeid. Doch er is ook een keerzijde der medaille. Er rijst ook een andere vraag Deze wat te doen, als er tijde lijk geen werk is P Daarop kan geantwoord worden, dan hope men op betere tijden, maar bane geen weg, evenmin als men dit doet bij andere standen, wanneer de landman, de koop man, de geletterde of wetenschappelijke, geen werk vindt voor zijn hand of hoofd. Het gaat niet aan, zeggen sommigen, voor één stand eene uitzondering te maken en waar zou het heen, als men aan alle werkloozcn, uitzicht op ver diensten moest openen, om moeilijke tijden te doorworstelen. Geen kunstmatige werkverschaf fing, zoo gaan dezen voort. Voor den kwaden dag zorge ieder zelf. Men bekwame zich jaren lang voor zijn vak, de kundige werkman vindt altijd werk; men blijve niet in de plaats zijner inwoning, de wereld en het arbeidsveld zijn ruim genoeg; men huwe niet lichtvaardiglijk, want die vroege, vaak met tal van kinderen gezegende huwelijken, zijn de oorzaak van veler lei ellende, die een vloek door eigen schuld wor den, in plaats van een zegen, gelijk ze konden zijn. Men spare voor den winter en geve zijn geld niet uit aan hetgeen niet strikt noodzake lijk is. In dit alles is ontegenzeggelijk vee) waars. Kunstmatige werkverschaffing in algemeenen zin, zóó, dat ieder, ook die door eigen schuld in moeilijke omstandigheden verkeert, zich slechts hebbe aan te melden, om zeker te zijn, dat anderen voor hem zorgen, zou een ramp zijn en alle geestkracht dooden. Eigen hulp moet op den voorgrond sta^n wie hulpvaardig is, moet weten, dat die vraagt ook hulpe waardig is. Doch er zijn tijden, waarin buitengewone schaarsch- heid van werk is; er zijn omstandigheden, die den werkman beletten, om met den besten wil te sparen; er zijn huisgezinnen die alle krachten inspannen, om van elke bedeeling verstoken te blijvener is een stand, die meer hulp behoeft, dan andere standen in de maatschappij, omdat hij niet in staat is, de grootere verdiensten te erlangen, waarvoor andere de gelegenheid hebben. Dit een en ander hebben omstreeks 125 meer of minder gegoede ingezetenen van Bolsward begrepen en op den 9de dezer is eene vereeni ging tot werkverschaffing alhier opgericht, wier statuten zijn vastgesteld en wier doel is: „werk verschaffing aan werklieden, die tijdelijk buiten verdienste zijn, welke arbeid bij voorkeur zal worden gezocht in hier ter plaatse nog niet be staande takken van nijverheid en overigens door al zoodanige andere middelen als de vereeniging zal goed achten, mits niet door bedeeling”. Alzoo geen bedeeling, slechts tijdelijke werk verschaffing, geen benadeeling van bestaande takken van nijverheid, maar zoo mogelijk het in het leven roepen van een of meer bronnen van bestaan, die winst afwerpen kunnen, als de gewone tijdelijk niet vloeien, opdat eenmaal, eer lang kan het zijn, de vereeniging haar taak vol bracht hebbe en kunne ophouden te bestaan. Mij dunkt, ieder weldenkende zal dit doel toejuichen. V elen zullen gaarne nog als lid toetreden, waar voor eene contributie is vastgesteld van minstens f 2,50 tot f 24,—. Daardoor erlangt men het recht, om in de vergaderingen zijne stem te doen hooren en uit te brengen en het bestuur verwacht, zekerlijk terecht, dat nog onderscheiden burgers en burge ressen zullen willen medewerken, om dit doel zooveel mogelijk te bereiken. Doch ook zij, die gaarne hun belangstelling willen toonen en voor wie eene uitgave van f 2,50 te hoog is, moeten zich niet terugtrekken; elke kleinere bijdrage of gift zal hoogst welkom wezen. Het voorloopig bestuur is thans door een, bepaald door de ver gadering van leden benoemd, vervangen. De zelfde leden zijn door de meerderheid gekozen. Zij zullen zich ongetwijfeld inspannen, om zich het in hen gestelde vertrouwen waardig te maken. Voor allerlei inlichtingen van practischen aard houden zij zich aanbevolen. Dat in den vorigen winter, toen men binnen zeer korten tijd op treden moest, zich alles moest aanschaffen,geen der werklieden bekwaam was voor het vak dat men zich voor werkverschaffing voornamelijk gekozen had, geen voordeelige uitkomsten kon den worden verkregen, spreekt van zelf. Men Alle leden waren tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn a. Twee missives van den heer N. de la Lande Cremer, waarin hij bericht, dat hij de benoeming tot wethouder, en tot ambtenaar van den burger lijken stand aanneemt. b. Missive van den heer N. de la Lande Cremer dat hij, wegens zijne benoeming tot wethouder dezer gemeente, volgens art. 5 van het reglement der Plaafselijke schoolcommissie zijn ontslag neemt als lid van genoemd college. c. Resolutie van gedeputeerde staten, gelei dende het extract van ’s Konings besluit waarbij de door den raad aangenomen verandering in de verordening tot heffing van den hoofdelijken omslag wordt goedgekeurd. d. Resolutie van gedeputeerde staten, waarbjj ’s raads besluit om aan de harddraverijvereeni- ging alhier eene subsidie van f oO toe te staan, wordt goedgekeurd. e. Resolutie van hetzelfde college, waarbij de rekening over 1885 van den weg BolswardHar lingen wordt goedgekeurd. f. Een missive van het hoofdbestuur van de Friesche maatschappij voor Landbouw en Veeteelt, dat als plaats voor de op te richten zuivelschool, Bolsward is aangewezen. Een deel der Fransche pers ziet met in stemming de macht van Rusland steeds aan groeien, omdat het er op hoopt, eenmaal den dag te zullen zien aanbreken, waarop die kolossus Duitschland zal vernietigen. Als Rusland en Oostenrijk de nalatenschap van den Sultan zul len hebben verdeeld, dan zal de tijd daar zijn. Omdat Frankrijk dan gereed moet zijn, de Westelijke grenzen van Duitschland aan te val len, beijvert men zich reeds, de stemming van het volk te bewerken. In een brochure, welke slechts tien centimes kost en over heel Frankrijk wordt verspreid, geeft een onbekende generaal L. de „Manière de combattre en battre les Prussians”. Deze schrijver wijt de nederlaag van 1870 niet alleen aan het feit, dat een millioen Duitschers in Frankryk viel, maar voornamelijk ook aan de verstandige wijze van vechten, die de Duitsche horden in practijk brachten. Welnu, eene alles overtreffende wijze van vechten maakt generaal L. in dit goedkoope boekje tot gemeen goed. Hij eindigt met de tirade a la Boulanger. Een land, dat mannen heeft als Seré de Riviè- res op het gebied van den vestingbouw, als Do- miné voor hare verdediging, als Bange voor de geschutgieterijeen land, dat Dupuy de Lome voor den bouw zijner vloot heeft opgeleverd, vloot voogden als Pierre en Courbet, om haar de over winning te verzekerendit land kan rustig de toekomst tegemoetzien en vertrouwen hebben in hen, die aan de spits van zijn leger staan. Frankrijk mag het weten, dat de dag der zege nabij is.” Bij wijze aan proefneming is, naar aanlei ding van de grèves in enkele mijndistricten, be sloten, een twaalftal kolenmijnen, die reeds in exploitatie zijn geweest, af te staan het mijn- werkerssyndicaat te Rive-de-Gier. Het Journ. des Debats keurt deze proefneming af, omdat zij niets zal bewijzen. Zijn de uitkomsten gunstig, dan zal men zeggen, dat de protégés van den mijnin genieur Laur een zeldzaam buitenkansje hebben gehad, omdat zij kosteloos in ’t bezit zijn ge steld van voor de verdere exploitatie geheel ge reed liggende mijnenmislukt daarentegen de onderneming, dan zal men zeggen dat dit heel natuurlijk is, daar de mijn-maatschappij aan de werklieden het uitschot der mijnen, waarvan zij zelve niets meer halen kon, heeft afgestaan; dat de wezenlijke proef, eene waarop men staat kan maken, genomen moet worden, niet met eenige door de concessionarissen prijsgegevene, maar met goede, vruchtdragende mijnen. De proef, waarmede nu te Rive-de-Gier een aanvang wordt gemaakt, zal, meent de Debats, belangstelling vinden noch bij de zuivere socialisten, die op gansch andere wijze de sociale quaestiën willen oplossen, noch bij de ernstige lieden, die de ver diensten en de gebreken van de werklieden-coöpe- ratie nagaan, die weten dat deze coöperatie veel goeds kan verrichten, maar die haar niet wenschen toegepast te zien op werkzaamheden, waarvoor zij niet berekend is. Zaterdag heeft de Duitsche Keizer te Straats burg de parade van de troepen, ten getale van 20,000 man, afgenomen. Men sebat het aantal toeschouwers op 100,000, die uit geheel Elzas- Lotharingen, uit Baden, uit Zwitserland en ook uit Frankrijk waren saamgestroomd. De kuras- siers uit Deutz en de huzaren uit Trier wekten eene levendige belangstelling, omdat in het Rijks- land slechts ulanen en dragonders liggen. Straatsburg is geheel met vlaggen getooid en versierd, zoodat de Keizer tevreden mag zijn, Omtrent het bijeentrekken van Russische troepen in Bessarabië, zijn thans zeer vertrouw bare berichten ontvangen. Tevens wordt ver zekerd, dat er tusschen Londen en Petersburg eene vrij levendige wisseling van diplomatieke dépêches plaats heeft. Dat een verbond tusschen Rusland en Turkjje wordt voorbereid, verzekert de Köln. Zet. Tot de onmogelijkheden behoort dit mis schien niet, omdat, Turkije meermalen tot de ervaring is gekomen, dat Europa met het Schier eiland van den Balkan handelt alsof het ge meengoed was, en dat het alleen staande tegen willekeurige handelingen niets vermocht. Van Engeland heeft Turkije niets meer te hopen allicht zal het weder zijn beteekenis zien stijgen door een samengaan met een machtigen nabuur als Rusland. De oorlog van 1877/78 en zijn gevolgen moeten echter een eigenaardig belet sel opwerpen tegen een hecht verbond, In 1878 werd Turkije door Rusland gedwongen, Bulga rije tot zelfstandig Vorstendom te verheffen in zooverre, dat Rusland daar voortaan zijn in vloed zou doen gelden. En nu zal Turkije Rus land bijstaan om den verloren invloed te her winnen Rustand’s doel is, om meester te worden van de Dardanellen en den Bosporus, teneinde zóó Konstantinopel te bereiken. Een verbond met Turkije is daarvoor noodig en de kansen heeten nu gunstiger dan voor een half jaar. „Immers, zegt de Köln. Zeit., de vriendschap met de Porte berust op den waarborg, dien de Czaar voor de persoonlijke veiligheid des Sultans kan geven, en nu heeft Rusland duidelijk getoond, dat het op het oogenblik den toestand in het Oosten beheerscht.” Eene zonderlinge redeneering inderdaad. Rus land heeft het op Konstantinopel gemunt en Rusland kan het best de persoonlijke veiligheid van den Sultan waarborgen Moet dit soms beteekenen, dat Rusland aanneemt, den Sultan heelhuids over den Bosporus te zetten? Ja, dan kan de Kölnische gelijk hebben. Of even wel de Turksche diplomaten het ook zoo be grijpen, mag worden betwijfeld. Dat Rusland zich zal haasten Bulgarije weder geheel onder zijn invloed te brengen, hetzij dan met of zonder Turkije, is natuurlijk en van zijn standpunt noodzakelijker dan ooit. Al was het maar, om in de toekomst eene nieuwe omwen teling ten gunste van Alexander van Battenberg onmogelijk te maken. Weldra zal men een twintigtal Russische officieren te Sofia zien komen om de voornaam ste plaatsen in het Bulgaarsche leger te bezet ten. Aldus wordt uit Petersburg gemeld, en het bericht klinkt niet onwaarschijnlijk, al zou men het in strijd willen achten met de beloften van de Russische Regeering, in de laatste da gen te Sofia gedaan. Want de Russische con sul te Sofia haastte zich, onmiddellijk na ’s Vor sten vertrek, naar men zich herinneren zal, om duidelijk te doen uitkomen, dat Rusland zich tot niets verbonden had, aangezien er geen sprake wezen kon van onderhandelingen met een Vorst, van wien de Czaar niets wilde we ten nog minder van voorwaarden, die zulk een Vorst aan Rusland zou kunnen stellen voor zijne abdicatie. De Russische Regeering be houdt zich dus vrijheid van handelen voor en prins Dolgoroky zal te beslissen hebben, wat er geschieden moet met de Bulgaarsche officieren, die voor de Russische hunne plaats zullen moe ten ruimen. Uit Varna wordt gemeld, dat te Sofia reeds de Russische generaal Stolipin is aangekomen. Deze generaal kommandeerde in den taatsten oorlog met Turkije de Bulgaarsche vrijwilligers en genoot sedert de sympathie van de Bulgaren. Men verwacht, dat de Russen beginnen zullen met de Bulgaarsche officieren die zij geheel aan zich willen verknocht doen zijn, eene snelle pro motie voor te spiegelen. Te Philippopel zijn ongeregeldheden ont staan, doch van geen ernstigen aard. Zij be stonden in samenscholingen van aanhangers van Vorst Alexander voor het Russische consulaat, op een oogenblik, dat daar ook Russischgezinde Bulgaren bijeenkwamen. De politie dreef de menigte uiteen. Weenen, 14 Sept. Eenige leden der Bul gaarsche Sobranje hebben een adres geteekend aan vorst Alexander, hem verzoekende terug te keeren. Desniettemin wordt de verkiezing van prins van Oldenburg tot vorst van Bulgarije waarschijnlijk geacht, daar het verlangen naar overeenstemming met Rusland overwegend is. f 73,898,65 als geraamde inkomsten. - 73,884,30 14,35 Volgens rooster worden met het onderzoek dezer begrootingen aangewezen de heeren H. van den Oever, R J. Vos en P. J. de Boer 2. Uitloting van een aandeel in de geldlee- ning groot f 21000. De Voorzitter deelt mede, dat van de geld- leening in 1854 ten behoeve van den weg Bols wardHarlingen nog 11 aandeelen onuitgeloot zijn. De heer Feenstra, oudste Wethouder, trekt no. 35. 3. Rapport der Commissie tot onderzoek der rekening van de stadswerkinrichting over lb85/6. De commissie (bij monde van den heer K. van Ringh) rapporteertde rekening onveranderd goed te keuren. Met algemeene stemmen aangenomen. 4. Aanbieding der voordracht voor onderwij zer in de School voor Minvermogenden. De Voorzitter deelt mede, dat op de voor dracht geplaatst zijn de heeren D. Uiterdijk, oud 20 jaar, te Roodkerk. P. Oosterhof, oud 23 jaar, te Nijland en J. Radersma, oud 19 jaar, te Oppenhuizen. De Voorzitter. Deze voordracht is opgemaakt, nadat deze 3 heeren allereerst proeven van prac- tische bekwaamheid hadden gegeven, en naar de volgorde daarvan is dit drietal in de voor gelezen rangorde opgemaakt. Wijl door ver schillende omstandigheden de benoeming reeds eenigen tijd is vertraagd, stel ik den raad voor, terstond tot benoeming over te gaan. Hiertoe besloten zijnde, verkreeg de heer D. Uiterdijk 9 stemmen, de heer P. Oosterhof 1 en 1 stem was blanco. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om concessie tot tolheffing op den trekweg naar Pijphorne. Het dagelijksch bestuur stelt voor, om de vroeger bij Koninklijk besluit goedgekeurde tol heffing bij Huilkenstein, Hoptille en Burgwerd, die tot 30 April 1887 zijn toegestaan, andermaal aan te vragen. Burgemeester en Wethouders werden tot dit voorstel geleid, niet om de geringe sommen die deze tollen opbrengen, maar in het belang van den trekweg, wijl door opheffing dezer tollen de weg dan veel meer voor vee- leiding zal gebruikt worden, en de wallen daar door licht veel te lijden zullen hebben. Wordt ter visie gelegd, om in de volgende vergadering te behandelen. 6. Behandeling van het voorstel van Burge meester en Wethouders tot het verhoogen van de geraamde sommen van Hoofdstuk 3 afd. 1, art. 3 en 4 der begrooting over 1886. De veranderingen in de vorige vergadering voorgesteld, worden zonder discussie met alge meene stemmen goedgekeurd. 7. Behandeling van het adres van L. Vos om kwijtschelding van boete, met advies van Burgemeester en Wethouders. Het dagelijksch bestuur adviseert de beloopen boete ad. f 45 op te heffen, wijl adressant wel getracht heeft het werk op tijd af te leveren, doch daar de materialen niet op tijd arriveerden, kon hij hieraan niet vuldoen. Burgemeester en wethouders merken hierbij echter wel aan, dat zij door dit advies niet ge acht willen worden als in dergelijke gevallen altoos gunstig te zullen adviseeren. Die voorstel met 10 stemmen aangenomen. De heer R. J. Vos hield zich buiten stemming. Daarna werd de vergadering geschorst en werd eene geheime zitting gehouden. Bolswardsche Courant i VAN DEN TOT TE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1