NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWA.RD EN WOMSERADSEI. f 1 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. No. 39. VOOR DONDERDAG 23 SEPTEMBER. BINNENLAND. BUITENLAND. 1 Langs den meer en meer gebruikelijken weg. ml I e> zalig I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, manages bestaan >t !- e V UUA UTjIUJAVI 60 öTiF ITjilLDLiIi, y 21 Aug. gepleegd brandmerkte. Daarna werden de vaandels van de school en van het regiment Stromki aan de vlammen prijsgegeven. De Russische consul heeft eene nota overhan digd, waarin wordt gevraagd, het proces tegen de samenzweerders te verdagen totdat de gemoe deren meer tot kalmte zullen zijn gekomen. Duitschland ondersteunt dit verzoek. Den Franschen Minister Boulanger maakt men nu toch al te zwart. Te Parijs zou het gerucht loopen een telegram in de A’. B. C. uit Berlijn zegt, dat het Deutsches Tageblatt zich dit in den vorm van een Parijschen brief laat schrijven dat de Minister van Oorlog voor nemens zou zijn, op het einde der manoeuvres van het Fransche leger met 200,000 man plot seling, zonder oorlogsverklaring, Straatsburg en Metz te overvallen. Reeds zou een begin zijn gemaakt om de troepen in het geheim te ver plaatsen, alle schikkingen zouden getroffen zijn om den aanslag in één nacht te doen plaats hebben, De Fransche wet op het spionneeren zou geen ander doel hebben dan deze troepenbewe gingen te uoenpl <ats hebben, zonder dat vreemde oogen het bemerken enz Hoe is het mogc'ijk, dat een serieus blad als iet Deutsches 1 'ageblatt, dat nogal den naam heeft van met de Pruisische Regeering en met de militaire kringen te Berlijn „in de vriendschap- jehjkste betrekkingen” te staan, zich er toe eent, zulk een onzinnig gerucht te verspreiden. 1 'en Minister Boulanger moet men tochal voorzeer dom en roekeloos houden, om hem zulk een onmogelijk plan toe te dichten. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van 1789 meft de Parijsche Gemeenteraad de uitgave be volen van eene bibliografie der geschiedenis van Parijs in het omwentelingstijdvak. Dit werk is opgedragen aan den heer Tourneux, vooral bekend meen proza, dat geen enkel oogenblik van herdenken ooit opleveren kan. En toch, wij vreezen De „weg” verdient inderdaad den naam van „den meer en meer gebruikelijken.” Zie daar onze nieuwsbladen maar op na. .Zou dat wel het geval kunnen zijn, indieu hij niet ook van den kant der vrouwelijke sekse al meer betreden werd I ’s Hage, 20 Sept. Tweede Kamer. De heer I Blussé, als oudste lid injaren, opende de zitting I met hulde te brengen aan de nagedachtenis van I den heer Wijbenga, aan wiens nederigheid, een- I voud, oprecht karakter en trouwe plichtsbetrach ting hij warmen lof toezwaaide. Men kon vast I op hem rekenen. Voor velen zij hij een voor- I beeld ter navolging. De heer Smeele is beëedigd. Bij de keuze voor de vervulling van het voor- I zitterschap werd tot eerste candidaat gekozen de I heer Cremers met 61 van de 72 stemmen, tweede I candidaat werd de heer Gleichman met 44, derde I de heer Reuther met 40 stemmen. Deze candidateniijst zal den Koning schriftelijk I worden aangeboden. I Het roodvonk onder de militairen te Leeu- I warden schijnt tot staan te zijn gekomen. In I de afgeloopen week is er althans geen enkel ge- I val bijgekomen van de vroeger aangetasten is I niemand nog aan de ziekte gestorven. De oude boer van de Dijkenzoo schrijft I men aan de P. G. C. uit Tolbert hoopt den I 21 sten dezer zijn 103den verjaardag te vieren. I Tolberts schooljeugd viert dien dag feest. Be- I reidwillig als altijd, hebben de landbouwers I paard en wagen voor het jonge volkje beschik- I baar gesteld, en als nu het weder goed blijft, I zullen ruim 200 kinderen den oude een bezoek I brengen. Uit de Haagsche Kroniek van de N. Groh. I Ct. nemen wij het volgende Het schijnt bij de Regeering vast te staan, dat men een belangrijk verlaagden census als basis voor het kiesrecht bij de samenstelling der nieuwe kamer voor de tweede lezing der grondwet zal moeten aannemen, terwijl men dan, als ’t zijn moet, de definitieve regeling van het kiesrecht, bij' de grondwetsherziening, geheel aan de gewone wet kan opdragen, ’t Cijfer voor den tijdelüken census zal f 12 bedragen, maar de heer Heemskerk persoonlijk moet, naar men mij verzekert, nog van meening zijn, dat dit cijfer voor de groote steden behoort te worden verhoogd. Toch zou ook een uniformcensus van f 12 bij ’t kabinet, als over- gang-maatregel, geen ernstig bezwaar ondervin den. Is dit inderdaad zoo, dan moet erkend worden, dat de Regeering een zeer belangrijke schrede beeft gedaan in de richting van hen, die een uiterst laag belastingcijfer als criterium van het kiesrecht vragen en zelfs van de voorstanders van algemeen stemrecht. Bij een aanslag van f 12 in de directe belastingen, in hoofdsom en op centen nog wel, zou inderdaad de groote stroom van den gezeten werkman in het kiezercorps worden opgenomen. Overigens wordt algemeen verwacht, dat de verschillende partijen, terstond na de bijeenkomst der kamer, zich zullen beraden omtrent de bij de grondwetsherziening verder aan te nemen houding. De liberale partij zal vermoedelijk reeds Maandag een bijeenkomst houden, terwijl ook de vereenigde anti-revolutionnaire en Ko- tholieke rechterzijde nog in de eerste zittingweek zal bijeenkomen om de toekomstige gedragslijn vast te stellen. Tot zoolang zal ’t kalm blijven in de politiek. De Ministers zijn dan ook stillekens op reis gegaan om zich voor de naderende campagne te versterken en de Koning blijft vooreerst rustig op Soestdijk en ’t Loo. Het heeft mij verwonderd, dat in geen der dag bladen melding is gemaakt van een ongeval, dat een paar weken geleden, op den jaardag van onze kleine Kroonprinses, op het lustslot Soestdijk, plaats had. Terwijl de gasten met de koninklijke familie en de leden der hofhouding aan den feestdisch waren gezeten, deed zich eensklaps een hevige slag, gevolgd door een oorverdoovend geraas van bre kend glas, hooren. Ontsteld zagen de aanwezi gen elkander aan, maar zwijgend, wijl de hofetiquette verbiedt bij zulk een gelegenheid van eenige aandoening blijk te geven. Zelfs de lieve kleine prinses sprak geen woord, maar zag haar „vader”, gelijk zij Z. M. gewoon is burger lijk eenvoudig te noemen, min of meer angstig aan. Weldra bleek, dat een zeer kostbare en artistieke kroon, in de vestibule van het paleis opgehangen en met tal van lampen bezet, van den haak gevallen en verbrijzeld was. Geen half uur te voren waren H. M. de Koningin met het Prinsesje onder die kroon door naar de eet zaal gegaan. Gelukkig had er geen persoonlijk ongeval bij plaats en het feestmaal werd er geen - -- -D—B oogenblik door verstoord. plaats gevonden van het vaandel der kadetten- I Na een vrij langdurig stilzwijgen vroeg Z. M. ---J I omtrent het feit ingelicht zeer kalm of ’t midden jder Jrweekelingen dier school, waarna I niet de firmate A was, die deze kroon eene toespraak hield, waarin hij I had geleverd en opgehangen. Men begrijpt het de daad door de kweekelingen in den nacht van I overige ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. vanl7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Men vraagt ons, of er dan geen „i de raison”, geen „verstandshuwelijken” en bestaan moeten? Dat zij bestaan is zeker. Of zij bestaan moeten, weten wij nog zoo da delijk niet. Maar wij willen zelfs wel erkennen, dat een verstandshuwelijk onder zekere omstandigheden betrekkelijk gelukkig kan zijn. Ook willen wij erkennen, dat bij menig huwe lijk uit liefde de „raison”, het verstand, wel wat meer mocht zijn en worden gehoord. Maar daarom behoeft men nog zijn toevlucht niet te nemen „langs den meer en meer gebrui kelijken weg.” Die weg is en blijft een profanatie, een ont heiliging. Wie langs dien weg gaat, schaamt er zich dan ook voor. Waarom anders wordt van weerszijden be lofte van vertrouwen, discretie en geheimhouding verzocht en gegeven Zou men zich niet dood schamen, wanneer het eens uitkwam, dat „langs dien weg” óf de vrouw aan haar man, of de man aan zijn vrouw ge komen was Worden niet, indien het eens ruchtbaar wordt, zulk een paar menschen op straat als het ware met de vingers aangewezen „kijk, dat is nu die man en vrouw, die mekaar gevonden hebben, op een advertentie in de krant Zou een vader of moeder in later dagen het aan hun zoon of dochter durven vertellen, hoe het gekomen was, dat zij vereenigd het leven doorgingen Immers neen. En is dit laatste niet de scherpste veroordee- ling van „den meer en meer gebruikelijken weg?” Wjj herhalen wat wij in den aan vang zeiden. Is het drukker gebruik van dien weg ook al een teeken des tijds, dan schijnt het ons een zeer bedenkelijk teeken toe. Getuigen wij er dan tegen uit alle macht Beter geen huwelijk, dan zulk een Liefde zij en blijve het wachtwoord! Zij alleen is poësie Zij alleen maakt sterk, bindt saam, geeft geduld Zjj alleen maakt gelukkig Zij is de eenige weg, die „de meer en meer gebruikelijke” worden mag en worden moet Oostergoo). Inderdaad de omschrijving schijnt ons niet onjuist gekozen. De in deze uitdrukking aangewezen weg schijnt werkelijk hoe langer zoo meer betreden te zul len worden. De een of andere dwaas plaatste zelfs dezer dagen in een courant een advertentie van onge veer anderhalve kolom lengte. Hij had er dus wel wat geld voor over- Ook andere dag- en weekbladen wemelen van advertenties van dat soort, al zijn zij dan ge woonlijk vrij wat korter. Zeker, er loopen heel wat zoogenaamde aar digheden en fopperijen onder doordikwijls zal het er om te doen zijn om dezen of genen er in te laten loopen, maar ook na aftrek daarvan blijven er ongetwijfeld nog heel wat werkelijk „ernstig gemeende” over. Is dat ook al een teeken des tijds Dan schijnt het ons een zeer bedenkelijk tee ken toe. Wij zullen zeggen waarom. Gewoonlijk wordt als reden, waarom men „langs den meer en meer gebruikelijken weg” gaat, aangevoerd het hebben van drukke bezig heden en daardoor veroorzaakt gebrek aan tijd en gemis van gelegenheid om met het schoone geslacht in aanraking te komen. Wel is het mooi zoo Een prettig vooruitzicht voor haar, die met zulk een man trouwen zalna zijn huwelijk toch, indien hij er ten minste in slaagt eene te vinden, die haar leven aan het zijne verbinden wil, zal hij dan ook wel geen tijd hebben om zich met zijne vrouw en, zoo hij ze krijgt, met zijne kinderen te bemoeien. Wat doet hij dan met een vrouw? Waarom begeert bij er eene te bezitten Is het alleen om zoodoende een huishoudster te krijgen, die goedkooper is en meer vertrouwd, daar zij persoonlijk bij een goeden gang van zaken belang heeft? Of is het nog iets veel lagers en voor de vrouw veel meer vernederends, dat wij hier maar niet bij name zullen noemen In elk geval pleit het tegen dien man, die den „meer en meer gebruikelijken weg” inslaat, zoowel als tegen den geest van een tijd, waarin zóó vaak van dien „weg” gehoord en gelezen wordt, dat ieder, ook zonder nadere aanduiding begrijpt, wat er mede bedoeld wordt. En wat te denken van haar, die op zulk een advertentie zich komt aanbieden Wij gaan mede met hen, die der vrouwe meerdere rechten willen toekennen. Toejuichin gen laten wij hooren, wanneer wij zien, hoe zij er al meer in slaagt, om op allerlei let wel, wij zeggen niet op ieder gebied te worden de evenknie des mans. Ja, wij willen niet alleen toejuichen, maar door daden toonen, dat wij haar helpen willen om de haar sinds lang toekomende plaats in de samenleving in te nemen. Wij er kennen, dat het noodig is een onrecht goed te helpen maken, waaronder zij maar al te lang geleden heeft. Maar dat zij aan zulk een verzoek gehoor geeft, neen, dat is bijna de grootste smaad, die zij zich zelve kan aandoen. Waar blijft de poësie des huwelijks, dat nood zakelijkerwijze in den gang des dagelijkschen levens toch al zooveel proza meebrengen moet, wanneer de eenige herinnering, die men gemeen schappelijk mede ten huwelijk brengt, bestaat in een dagblad-advertentie en oen ontmoeting, waarbij men zich aan elkander kenbaar maakte door het afgesproken sein van een zakdoek in de rechter- of linkerhand, terwijl van weerszij den wantrouwen heerschte, of men wel „de rechte voorhad”, en of er soms fopperij in het spel” was. Abah, kan het wel akeliger dan „langs den meer en meer gebruikelijken weg?" Wat te denken van haar, die op zulk een advertentie zich komt aanbieden Waar blijft dat in het maagdenhart allengs ontwaken van dat zoete gevoel eener teedere liefde. Waar dat verlangen, dat haar liefde zal wor den beantwoord, gepaard met die vreeze, dat zij haar geheim soms onwillekeurig zal verraden, een verraad, dat juist gepleegd wordt door de groote zorg om het te voorkomen Waar de maagdelijke schuchterheid, die de onbeduidendste aanleiding, het meest onbeteeke- nende woord slechts noodig heeft, om een bloed rood en blos te brengen op de wangen Waar blijven de gelukkige oogenblikken, wanneer men dan elkanders geheim heeft ge raden en, zonder dat de lippen gesproken heb ben, de harten elkander hebben verstaan, de oogenblikken der toevallige ontmoetingen, der inniger handdrukken, der gestolene kusjes en wat al meer de zaligheid der jong ontkiemende liefde helpt vormen In plaats van al dat onbeschrijfelijk genotvolle, dat geheel het huwelijksleven kleurt en kleuren blijft tot in den laten ouderdom toe met een gulden gloed, een plat en dor» een laag en ge il isschien kan deze of gene zich wel niet be grijpen, dat wij deze zaak zoo ernstig bespreken. Het is mogelijk, dat een ander het zoo niet gevoelt, maar elke advertentie van dien aard doet ons pijn en baart ons walging. Ja, in den grond der zaak vinden wij dien weg onzedelijk. Een huwelijk is niet maar blootweg een over eenkomst, een afspraak, een koopmanschap, een handel. Worat het dat al meer, dan zal onze samen leving er de schadelijke gevolgen van onder vinden. Er is nog wat meer en wat hoogers noodig, om een man en een vrouw voor eeuwig aan elkander te binden, dan alleen maar „een adver tentie in de krant.” I door zijne studiën betreffende Diderot. Het zal I bestaan uit vier deelen. De kosten voor elk deel I worden geraamd op 10,000 fres. De hertog van Sevilla, die uit Mahon, waar hij door de Spaansche Regeering was geïnter- I neerd, is ontvlucht, is te Bagnères de-Bigorre, I departement Opper-Pyreneeën, aangekomen. De Minister van Buitenlandsche Zaken I heeft van den heer Paul Bert een telegram uit I Hué van den 17 dezer ontvangen. Dit, zegt de I Temps, maakt een einde aan het gerucht, dat I de resident-generaal zou zijn vermoord. De Duitsche Keizer heeft Straatsburg ver- I laten en zich naar Baden-Baden begeven. De I Kroonprins naar Metz, om daar den Keizer te I vertegenwoordigen. Zaterdag heeft de Keizer op het terrein der manoeuvres Nimwersheim af scheid genomen van de troepen. Graaf Herbert von Bismarck is door den Keizer benoemd tot plaatsvervanger van den I Rijkskanselier, nam. voor zooveel aangaat het I Departement van Buitenlandsche Zaken. I De Duitsche Rijksdag heeft Zaterdag het I handelsverdrag met Spanje bij tweede lezing I zonder discussie aangenomen. Indien de socialistische afgevaardigden van I den Rijksdag, die, als zij allen tegenwoordig zijn, I 25 leden tellen, er in kunnen slagen, 30 hand- I teekeningen bijeen te brengen, dan willen zij I de Regeering interpelleeren over de Duitsche I staatskunde ten opzichte van de Bulgaarsche quaestie. Zij verlangen te weten, of te Kissingen en te Gastein tot de verwijdering van Vorst Alexan der is beslotenof de Duitsche Regeering zich er tegen heeft verzet, dat de samenzweerders te gen den Vorst, „die naar monarchale begrippen zich aan hoogverraad hadden schuldig gemaakt,” werden gestraft, en wat zal worden gedaan om de Duitsche belangen tegen de voortdurende uit breiding der Russische macht te beschermen. Daarenboven vestigen zij de aandacht op de her- haalde schendingen der grenzen door Russische beambten, die op Pruisisch gebied Pruisische onderdanen gevangennemen en eerst na betaling van losgeld weder in vrijheid stellen. Zaterdag mislukte de poging, om den steun van het vereischte 30tal leden te vinden, zoodat men verwacht, dat de sociaal-democraten met hun interpellatie plan fiasco zullen maken. De Rijksdag zou, naar het zich aanvankelijk liet aanzien, reeds Zaterdag zijn geslotenmaar de sociaal-democraten hebben met obstructie ge dreigd, indien zij niet in de gelegenheid werden gesteld nog een paar dagen langer met elkander te confereeren. Dit toch is voor hen alleen mo gelijk als de Rijksdag zitting houdtoveral el ders vergaderende, buiten de zittingperiode en buiten het Parlementsgebouw, worden zij door de politie achtervolgd en met een proces bemoei lijkt. Dat de overige partijen in den Rijksdag aan den wensch der sociaal-democraten hebben toegegeven, is in zooverre opmerkelijk, dat er uit blijkt, in welke richting de laatsten invloed op den geheelen Rijksdag kunnen uitoefenen. Het Engelsche Lagerhuis heeft al de posten van de begrooting van uitgaven goedgekeurd. Bij de discussie over de uitgaven voor de be zetting in Egypte, is Ohurchil zoo beleefd ge weest, Gladstone verantwoordelijk te stellen voor de tusschenkomst van Engeland in Egypte, maar nu de Engelschen er eenmaal zijn hoe groot ook de plichten zijn, welke die tusschenkomst oplegt nu is de Regeering vast besloten de taak van Engeland niet te laten varen, vooral eer het al zijn verplichtingen trouw is nageko men, met andere woorden, vóór het de hervor mingen heeft ingevoerd, welke de basis kunnen zijn van een beter financieel beheer. Als Engeland dit doel bereikt, behoeft Glad stone zich de verantwoordelijkheid voor de En- I gelsche tusschenkomst niet als een grief te laten I aanleunen. De Engelsche pers blijft schroomvallig de I ontwikkeling der gebeurtenissen in Turkije be- I oordeelen. Zij gevoelt, dat Rusland met on- I weerstaanbaren drang den Engelschen invloed I voor zich uitdrijft, om ten slotte alleen meester I te blijven van het terrein maar zij hoopt altijd I nog op eenige gebeurtenis, welke plotseling den I Russischen beer zal doen afdeinzen. Inmiddels I levert zij bespiegelingen, zooals de Pall Mall die I leeraart „Baron Kaulbars keert naar Sofia terug. Wij I vreezen, dat de Russische Regeering hier een I fout begaat. Het waren de fouten door de Rus- I sische de agenten te Sofia gemaakt, voordat I Vorst Alexander voorgoed met den Czaar had I gebroken, die de aanleiding waren van alle moei- I lijkheden Een dezer oud-gedienden opnieuw te I zenden is eene herhaling van de vroegere mis- I lukking.” Madrid. 20 Sept. Een militaire opstand is I te Madrid uitgebroken. Barcelona, 20 Sept. De gendarmerie heeft I te Sindavala wapenen, ammunitie en vaandels I van de Carlisten in beslag genomen. Er had- I den onderscheidene arrestatiën plaats gehad. Sofia, 19 Sept. Heden heeft de vernietiging I school. Een bataljon troepen vormde eeh carré te I dingen dier school, waarna I toespraak hield, waarin hij majoor Popoff Bolswardsche Courant 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1