NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD BH! W0HS8BA9SS& i Herfstschoon en Herfstzegen. De Herstemming J i I Mb.P. J. G.van diggelen met allen ernst aanbevelen, spreekt van zelf. Wie voor Dr. Vitus Bruin- sma stemden, omdat hij voor alge meen stemrecht is met uitzonderingen, zullen nu voor Mr. van DIGGELEN stemmen, die, wel uitbreiding richting van kan niet anders. En als nu de 500 thuisblijvers ook opkomen, zal aanzienlijke meerderheid zijn, bedenke dat de stembus ten buitenland. ■r 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. No. 42. VOOR DONDERDAG M OCTOBER. BINNENLAND. DONDEKDAG 14 OCTOBER. I E I 1 VERSLAG VAN DEN RAAD DER GEMEENTE BOLSWARD, OP DINSDAG 12 OCTOBER 188S, ’s avonds ten 7 uur. van f 14,35. I De dorschvloer schoonde vlegels klaar De sikkel snijdt weer halm en air; De hooggetopte wagens komen De grendels weg van loods en schuur De volle springvloed der natuur Wil weêr naar binnen stroomen. er eene Men Nu weêr Gods handpalm zich ontsloot, En ons in d’ opgehouden schoot De goede gaven vloeien. VIER IKK gesloten is. ^:k:>c:k::>c2k:k:>c:x:x^ i j J Dat is een tijd, een kostbre tijd, Nu weêr zich arm en rijk verblijdt En aller harten dankbaar gloeijen Nu weêr Gods handpalm zich ontsloot, En ons in d’ opgehouden schoot De goede gaven vloeijen ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, 1 toch ook een oogenblik de dankbaarheid aan ’t woord, ’t Is toch niet alles wolken en donker heid. Het onophoudelijk klagen, wordt niet slechts ontzettend vermoeiend, maar maakt ook onze zielen krank. Ik zie althans nog zonne stralen en velen zien ze met mij. Men bederve onze vreugde niet. M. E. van der MEULEN. handen te kort kwamen. Niet elke vrucht van den bouwboer gaf even overvloedigen oogst, maar de sikkel werd toch geslagen in machtig schoon graan, groote hoeveelheden vlas gaven en belo ven aan honderden werk en duizenden bij dui zenden dolven de beetwortels, de meekrap, de aardappels overal in den lande. Reeds hoorden wij het maatgeluid der vlegels op de dorschvloer, of wentelt de dorschmachine over het uitgespreide graan en maanden lang zal de arbeider werk vinden bij zijn boer. Ja, ik hoor ze wel de klaagtonende prijzen zijn te laag, de huren zijn te hoog, de concur rentie is te groot, het tekort van vorige jaren moet gedekt. En ik wil u niet troosten met de landbouw-enquête-commissie, met de op te richten landbouwbankik wil niet eens u vragen, of er misschien ook eenige schuld is bij u zelve, maar ik bid u, laat Opent uwe oogen, zoo gij wilt dat uwe nakome lingen u niet vervloeken. Toont den geweten- looze generaal, dat het vaderland u boven alles gaat. Hij liegt u voor, als hij in naam des Kei zers spreekt. Wacht u voor hem als voor de pest. Vergeet niet, dat de oogen van de geheele beschaafde wereld op ons zijn gevestigd. Als wij ons der onafhankelijkheid niet waardig too- nen, zal ons land worden geplunderd. Van ons zelven hangt de verdediging afwanneer wij de bezetting niet verlangen, kan niemand haar ons opleggen. En gij, Bulgaarsche officieren en sol daten, die nog pas uw bloed hebt vergoten voor de onafhankelijkheid van ons vaderland, zult toonen waardige zonen van Bulgarije te zijn en u niet laten omkoopen door Russische roebels. Kaulbars zal u willen verleiden, voorliegen en omkoopen. Blijft standvastig 1 Bewaart de eer van Bulgarije, opdat uwe namen worden ver eeuwigd Houdt de eer van den Bulgaarschen soldaat ongeschonden Het zal wel onnoodig wezen daar over veel te schrijven. Dat wij de Candidatuur van Alle leden tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Wijl er geen ingekomen stukken zijn wordt direct overgegaan tot de Punten van Behandeling: 1. Benoeming van een lid der Plaatselijke Commissie van Schooltoezicht. De heer H. Veen Pz. benoemd met 7 stemmen. De heeren J. R. A. Donker en Th. van der Meulen bekwamen ieder 2 stemmen. 2. Behandeling van de Gemeente begroeting enz. voor 1887. De Voorzitter stelt eerst aan de orde a. De begrooting der schutterij. Deze wordt met algemeene stemmen goedge keurd met een inkomen en uitgaaf beide van f 835. b. De begrooting van het Stadsarmenhuis. Met algemeene stemmen goedgekeurd Met een inkomen van ƒ16,536,555 als totaal uitgaven - 15,692,15 en dus met een vermoedelijk batig saldo van 844,405 c. De begrooting van den weg Bolsward Harlingen. Deze werd goedgekeurd met een inkomen van f45,12,995, een uitgaaf van 44,54,87 en dus een vermoedelijk batig saldo van ƒ58,125. d. De Gemeen tebegrooting. Bij het artikel jaarwedden werd opgemerkt door den Voorzitter dat het dagelijksch bestuur het salaris van den gemeente-architect gelijk als het vorige jaar geraamd heeft, en dus voorstelt, op het adres om verhooging afwijzend te be schikken. Werd aangenomen. Vervolgens merkte de heer Eisma aan dat voor salaris der klerken ter secretarie 50 meer geraamd was dan het vorige jaar. De Voorzitter licht toe, dat het dagelijksch be stuur hierbij voorstelt het salaris van den twee den klerk met ƒ50 te verhoogen. Dit wordt aangenomen. Voor den stadstamboer werd een verhooging van ƒ18 voorgesteld en dus het salaris op ƒ60 gebracht, waarvoor hij dan ook in alle wijken moet roepen. De heer Eerdmans vraagt of de geheele post niet geschrapt kan worden. De stad geeft door advertentiën reeds publicatie, een stadsomroe per acht hij niet meer noodig. De heer Eisma is ook van dit gevoelen. De Voorzitter vindt niet goed dit aan particu lieren geheel vrij te laten. En wijl er door aan bouw vele nieuwe wijken zijn ontstaan meende het dagelijks bestuur een kleine verhooging van het zoo geringe salaris te moeten voorstellen, met verplichting dat in alle straten en wijken moet worden geroepen. Met algemeene stem men goedgekeurd. Bij het art. licht en brandstof merkt de heer Eisma op, dat deze post het vorige jaar f 100 en nu nogmaals f 50 verhoogd is. Hij is er voor die nieuwe verhooging er af te nemen. De Voorzitter. De verhooging van f100 was destijds voor de verlichting der nieuwe secretarie en bodewoning. Het is gebleken dat de som te laag is, en om nu latere overschrijvingen te ver mijden is die f 50 verhooging voorgesteld. Goedgekeurd. Voor het verbeteren van den toegang tot de raadzaal komt een post op de begrooting voor. Hierbij vroeg de heer Eerdmans of dat niet met de restauratie van den gevel kon geschieden. De Voorzitter merkt op dat dit daarvan geheel is afgescheiden, en dus ook afzonderlijk beter uitgevoerd kan worden. Alzoo aangenomen. De postadvertentiekosten is f 50 hooger dan het vorige jaar. De heer Eisma vraagt of dit noodig is. Hij meende dat er met de uitgevers een accoord zou worden gesloten. Dit zal ook wel komen doordat er twee plaatselijke bladen zijn. In één te adverteeren, bijv, beurtelings, was misschien voldoende. De Voorzitter licht in dat het vooral om buitenbladen is waarin bij vacatures, leeningen enz. moet geadverteerd die, wel zoo verstandig, wil van Kiesrecht in de algemeen stemrecht. Dat Bolsward, 7 October. Gisterenavond trad alhier op, in eene voor allen, tegen kleine entrée ten voordeele der armen, toegankelijke bijeen komst, Mr. I. W. Spin van ’s Gravenhage. Voor de pauze oefende hij, als in vogelvlucht, kritiek over onze geheele parlementaire instelling en het regeeringsbeleid der laatste weken en jaren. De houding der regeering en politie in zake de Amsterdamsche troebelen, het rechtsgeding For- tuyn, het recht van vergadering de aanwezig heid van Dr. Schaepman als geestelijke in de 2e Kamer in strijd met Art. 91 der grondwet; het weigeren van samenwerking door de rech terzijde met Mr. Keuchenius, om volgens Art. 77 ibid, de Kamer voltallig te maken de partijdig heid betoond bij het opmaken der aanbeveling voor een lid van den Hoogen Raadde oorlog met Atchin, een treurige nalatenschap van Fran sen van de Putte, die ons nu reeds op 300 mil- lioen te staan komt en zoovele tienduizende menschenlevensde houding van een deel der Anti-revolutionairen, bij de plaatsing en ont hulling van het standbeeld voor Hugo Grotius te Delft, dat alles werd aangestipt, een en ander niet onaardig geïllustreerd. Te midden van deze rede, had S. verklaard een Christusbelijder en anti-revolutionair te zijn. Dit gaf na de pauze. De diplomatieke betrekkingen tusschen Rus land en Bulgarye zijn afgebroken. De Köln. Zeit. heeft een extra-blad verzonden met deze mededeeling, welke zij uit Sofia ontving dd. 9 dezer. Het telegram aan dat blad houdt verder het volgende in Natschewitsch (de Bulgaarsche Minister van Buitenlandsche Zaken) zond Zaterdag deze cir culaire aan alle vreemde agentschappen: „Ik heb de eer u te verzoeken, uwen landgenooten in dachtig te willen maken, dat zij zich van alle deelneming en inmenging bij de verkiezingen voor de Sobranje op 10 Oct. hebben te onthou den. Mijn ambtgenoot, de Minister van Binnen- landsche Zaken, deelt mij mede, dat hij degenen, die in strijd hiermede handelen, het land zal moeten uitzetten”. Hierop volgde onmiddelijk een antwoord van Nekliudoff (Russisch consul) aan de gezamenlijke agenten, dat aldus luidt„Ik heb de eer u de ontvangst te berichten van de circulaire, welke gij gemeend hebt aan mij te moeten richten. Ik moet daarop antwoorden, dat het keizerlijk agentschap uwe landgenooten tegen alle onwettige handelingen der Regeering nadruk kelijk in bescherming zal nemen, evenals het hen tot dusver binnen de grenzen der strikte wette lijkheid heeft gehouden. Ik deel u tevens mede, dat ik, tot op de ontvangst van nadere instructiën van generaal Kaulbars betreffende het door u opgeworpen incident, eene wisseling van schrifte lijke mededeelingen tusschen de keizerlijke agen tuur en uwe Regeering voor afgebroken ver klaar.” De correspondent der Köln. Z. laat hierop volgen„Hier was het af breken der diploma tieke betrekkingen met Rusland reeds sedert vier dagen voorzien, daar de Russen besloten hadden, uiterlijk op den dag der verkiezingen te breken. De circulaire van Natschewitsch was slechts een voorwendsel. De Bulgaren nemen de breuk vrij kalm op.” Het bericht der Kölnische wordt overigens geheel bevestigd door een Reuter-telegram, dat uit Parijs hetzelfde meldt. Uit Sofia wordt aan de Standard gemeld, dat het meer en meer blijkt, dat Kaulbars in het doel zijner reis is teleurgesteld. Zijne be dreiging, dat er een Russisch leger gereed stond om Bulgarije te bezetten, maakte nergens eeni- gen indruk, zelfs niet in het Russische centrum te Plewna, alwaar de burgerij bovendien wei gerde te voldoen aan zijn eisch om bij den Czaar een adres in te zenden ter ondersteuning van Rusland’s eischen. De Bulgaarsche Regeering zag tegen Zondag bij gelegenheid der verkie zingen onlusten tegemoet en heeft daarom maat regelen genomen, vooral dewjjl zij weet, dat de Russische agenten geld hebben uitgedeeld om ongeregeldheden uit te lokken waardoor er een voorwendsel zou worden verkregen om de wet tigheid der verkiezingen te betwisten. Volgens berichten uit Sofia aan de Times heb ben er in Bulgarije allerwegen anti- Russische demonstratien plaats. O. a. is dit het geval geweest bij den doortocht te Sistowa, waar een 500tal personen vijftien ge machtigden hadden gekozen, om Kaulbars den volkswil kenbaar te maken, doch Kaulbars wei gerde hen te ontvangen. Kaulbars is naar Var na vertrokken. Hij had den prefect ontboden, doch deze weigerde hem te bezoeken. De vrienden der Regenten hebben ook eene poging aangewend, om de uitwerking van Kaul bars’ rondreis te neutraliseeren. Zij vaardigden de volgende proclamatie uit „Broeders Kaulbars bereist de provinciën om u over te halen, het vaderland, zijn onafhanke lijkheid en de Bulgaarsche geschiedenis te ver loochenen. Hij tracht een opstand uit te lokken, om eene Russische bezetting mogelijk temaken. Me dunkt, Tollens moet een herfst doorleefd hebben, soortgelijk schoon, als dien wij genieten, toen hij zijn opgewekt „Oogstlied” dichtte, waar uit ik een paar coupletten afschreef. Verrukkelijk is de lucht die wij inademen, prachtvol wat wij in blad en bloem aanschou wen, rijk de oogst dien wij inzamelen. Zonder een paar koude dagen uit en moet het dan niet erkend worden, dat de zachte zuidenwind, voor welken wij in deez’ Octobertnaand deuren en vensteren ontsluiten, onze woningen verwarmt, onze poriën als een levensstroom doorvloeit, onze zwakken naar buiten lokt. Welk een stilte rondom onsTelkens wordt de storm gevreesd, maar geen twijgje in het geboomte beweegt zich, elk blaadje dat dorrend omlaag valt, hoort gij suizen door heel de boomkruin, ’t Is menigen morgen, als kuste de zon de tranen weg van den dauw, om ons weer vroolijk toe te lachen liefe lijk glanst de maan in het met sterren bezaaide azuur en zelfs de avonden zijn zoel. Is ’t niet een lust in gaarde en hof het oog te laten weiden langs bloembed en geboomte Welk een rozenrijkdom nog aan de welige struiken der vriendelijke maandroosNu eerst of nu nog hangen in kwistigen overvloed de bloem trossen aan de fuchsia en zijn de geraniums ge kroond met een rijke verscheidenheid van sier lijke bloemen. Treft u de kleurenmengeling niet in het gebladerte, het steeds frissche groen der coniferen, het bruin en geel en rood ’t Is een overvloed nog van groen ook, want al valt eenig blad, al dunnen ook de kruinen van kas tanje, iep en beuk, toch is er nog een volheid van loover aan geboomte en struik. O 1 wjj weten het, een paar dagen met wind en regenvlagen en de bloemen liggen geknakt, het herfstscfioon is voorbij, maar wij weten het ook, de herfstzegen blijft. Wien heugt zulk een vruchtbaarheid voor onze schoone greide „De hooggetopte wagens” zijn gekomen. Met fijn en geurig, meestal goed gewonnen hooi, zijn de schuren volgetast, op menig erf staan de hooi schelven. Steeds hoorden wij de zeissen, één akker gaf soms een tweede en derde snede en toch blijft er overvloed van gras en klaver en glanst het vee u tegen. De veestapel is gezond, slechts hier en daar is er wat sterfte onder de varkens. De arbeider op het veld heeft een besten nazomer gehad, er waren plaatsen, waar worden, dat deze verhooging wordt voorgesteld. Met de plaatselijke bladen is een accoord aan gegaan. Bij de post vernieuwing en onderhoud van brug» gen en straten vraagt de heer Eerdmans welke straten het aanstaande jaar vernieuwd zullen wor den. De Voorzitter antwoordt dat men het oog heeft op een gedeelte Kerkstraat, een deel van den Dijlakker en de Stoomboot- en Beurtmans- kade. Van de bruggen moet die bij het hotel Wiebes een nieuw dek hebben, en denkt men de Brou- werspost te versmallen en de Driekronenbrug te vernieuwen. De heer Eerdmans geeft in overweging die beide bruggen dan te veranderen in draai- of wipbruggen wijl de passage hierbij veel gebaat zou worden. De Voorzitter antwoordt dat het dagelijksch bestuur later met voorstellen bij den raad zal komen. Bij het schoonhouden der school voor minver mogenden wordt opgemerkt, dat dit met f 10 is verhoogd, wijl het schoonhouden der teekenschool hierbij gevoegd is. Omtrent de post eereblijken, waarvoor f 150 is uitgetrokken, vraagt de heer Eerdmans of deze ter aanmoediging van trouw schoolbezoek dienen zoo ja, dan wenscht hij dat dit aan alle scholen besteed wordt en zou dan wel eenige meerdere verhooging willen voorstellen. De Voorzitter antwoordt, dat met het stelsel belooningen voor schoolbezoek hier reeds lang gebroken is. Alleen aan de school voor minver mogenden worden bij het examen eenige ge schenken, kleedingstukken vooral, aan de ijverig ste leerlingen geschonken. De heer Eerdmans vond het goed, nu er voor eereblijken wat wordt uitgetrokken, dat zij dan ook als zoodanig dienen en dan ook voor alle scholen De heer Vos zegt, dat er dan wel 4 maal zooveel noodig is. De heer Eisma zegt van de plaatselijke school commissie nog geen klachten over slecht school bezoek vernomen te hebben, en wil het daarom op den bestaanden voet laten blijven. De Voorzitter zegt nogmaals dat het hier een zeer eenvoudig blijk van aanmoediging aan de school voor minvermogenden geldt, en dat door het toenemend getal leerlingen die post f 25 dient verhoogd te worden. Alzoo besloten. Bij de post schoolgelden wordt door den heer Eerdmans een vermindering van f 300 opgemerkt als schoolgeld aan de Fransche school. Hij geeft aan burgemeester en wethouders in overweging niet te goedgevig te zijn om kinde ren voor half schoolgeld of gratis te laten gaan. Die dat onderwijs wil hebben voor zijn kinderen, moet er ook wat voor over hebben. De Voorzitter antwoordt dat de toelating steeds onder goedkeuring van het dagelijksch bestuur geschiedt, en dit het aangenomen beginsel dient te handhaven. Bij de posthuur van het gebouw der bank van leening, stellen burgemeester en wethouders voor, de huur van dit gebouw met f 50 te ver lagen, wijl de inrichting hoofdzakelijk van een philantropischen aard is. Alzoo besloten. De post van onvoorziene uitgaven werd vast gesteld op f 900. De heeren Eisma en de Voorzitter traden nog in discussie of de kosten van vaccinatie niet be ter pro memorie dan als nihil, zooals hier, kon worden uitgetrokken, waarbij de heer v. d. Weij voegde, dat de geneesheeren de armen en be deelden steeds gratis vaccineerden. Daarop wordt de gemeentebegrooting met al gemeene stemmen goedgekeurd met een inko men van 73,898,65 uitgaven van 73,884,30 en dus met een vermoedelijk batig saldo van 14,35. De vergadering werd nu geschorst om een zitting te houden met gesloten deuren. M.M Bolswardsche Courant IN HET DISTRICT SNEEK op den 19de October. I 1 1*1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1