NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD iUXSWARO EN WWERAMM I Een zwarte plek in de geschiedenis onzer dagen. 1 I No. 43. Vijf en Twintigste Jaargang. 1886. VOOR BINNENLAND. BUITENLAND. V DONDERDAG 21 OCTOBER. t zien het Oostergo. ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. „nog ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, Bij de invoering van de nieuwe strafwet en van de daarmede gepaard gaande wijzigingen in het Wetboek van Strafvordering is ook de toevoeging van een advocaat in strafzaken an ders geregeld en door de aanneming van het amendement-Mackay naar veler oordeel op zeer verkeerde wijze, zoodat eensdeels dikwerf toevoe ging zal geschieden waar dit noodig zal blijken, anderdeels die vaak niet zal plaats hebben, waar die wel noodig is. De Utrechtsche balie heeft nu op dit punt de volgende regeling gemaakt Alle onvermogende personen, tegen wie rechts ingang is verleend of die gedagvaard zijn, zonder dat op hen artikel 121 en 132 van het wetboek van strafvordering toepasselijk is, kunnen zich wenden tot het bureau van consultatie, met ver zoek om aanwijzing van een raadsman. Het bureau zal de zich aldus aanmeldenden mits van hun onvermogen voldoende blijke ver wijzen naar een der ingeschreven advocaten, met uitnoodiging hunne zaak te onderzoeken en, gronden van verdediging vindende, voor hen op te treden; daarbij zal het bureau geregeld de orde van het tableau der advocaten volgen, zon der daarvan af te wijken. Van dat besluit heeft de orde kennisgegeven aan den president der rechtbank, terwijl het bureau van consultatie zich heeft bereid verklaard daaraan gevolg te geven. Men herinnert zich wellicht, dat aan de Asser Ct. een bericht uit Ommerschans werd gezonden over de slechte behandeling der zieken aldaar en het brengen van een verpleegde, die nog leefde, in het doodenhuisje, tengevolge waar van hij stierf. Dit bericht werd als geheel leugenachtig be titeld in een brief van den pastoor te Ommer schans. De Ass. Ct. kan thans mededeelen, dat de ver pleegde te Ommerschans G. K. Eger, den 28 October a. s. te dezer zake voor de rechtbank te Zwolle zal terechtstaan wegens laster. De rechercheurs der Amsterdamsche politie Panhorst en Peters, die zich bijzonder hebben onderscheiden in de zaak van den horlogedief- stal, door Bot en Lavertu te Amsterdam gepleegd, hebben van den horlogemaker Verheijen ieder een gouden remontoirhorloge ten geschenke ont vangen. Na- goedkeuring hunner superieuren hebben zij het geschenk dankbaar aanvaard. Eenigen tijd geleden werd een geëmplooieer- de van een groote firma te Rotterdam door zijn chef wegens te laat komen beboet. Een paar da gen later vond men aan het strand te Scheve- ningen zijn lijk met een verwonding aan het ge zicht en een aan den rug. De Justitie is van het feit in kennis gesteld, daar men niet weet of men hier met moord of zelfmoord te doen heeft. Te Deventer is geen kommandant voorde dd. schutterij te vinden. Enkele officieren heb ben, uit vrees van met het opperbevel belast te Worden hun ontslag genomen en anderen zullen hun voorbeeld volgen. Niemand wil zelfs tijdelijk die betrekking aanvaarden. Daarom heelt de Ge meenteraad uit de gemeentekas een toelage van f 400 per jaar toegestaan voor hem, die met het kommando zal worden belast. Men hoopt nu, dat een gepensioneerd officier lust zal gevoelen, om zich met de betrekking te belasten. Wanneer dit het geval is, zullen de officieren, die hun ont slag gevraagd hebben, daarop terugkomen. (Vad.) Over de herstemming te Sneek zegt de Standaard o.a. het volgende „Met een moed, dien we eeren, en een door- zettendheid, die aanspraak op aller lof heeft, halen onze vrienden in het district Sneek bij de her stemming hun schade van de eerste stemming in. „Kwam men toen te laat, thans lieten ze geen dag te loor gaan. „Trad men toen te zwak en te onbeslist op, thans is er jjver en wilskracht in de gelederen gevaren. „Het malaise, dat als vrucht van gedurige te leurstelling velen had aangegrepen, is door het feit zelf van de herstemming schier plotseling geweken. of die klager werkelijk er vast van overtuigd is, dat hij er niets aan doen kan O zeker, wij stemmen het hem toe, wij kun nen niet naar Petersburg gaan om den Czaar onze boetpredikatie te houden. Wij hebben geen toegang tot ministers en staatslieden om hun onze meening te verkondigen. Onze krachten zijn te gering, onze invloed is te beperkt, dan dat wij aan zulke ongerechtigheden paal en perk zouden kunnen stellen. Het is alles volkomen waar. Het komt niet in ons op er ook maar het minste tegen in te willen brengen. Maar men veroorlove ons één enkele vraag Zij is deze Zouden er zulke grove beleedigingen van waarheid en recht kunnen plaats grijpen zonder ernstiger verzet, indien niet in allerlei andere kringen en op allerlei ander gebied door hen, die geen vorsten of hooggeplaatsten zijn, zoo dikwerf de leugen werd geëerd en het onrecht werd gehuldigd Met andere woorden ligt de oorzaak en schuld, die ons klagen doet„nog niet ver gevorderd niet bij ons zelf in de allereerste plaats Zijn die daden van gebrek aan goede trouw en eer lijkheid op groote schaal niet de geleidelijke, maar noodzakelijke ontwikkeling van wat er in kleinere kringen van dien aard gebeurt Wij aarzelen geen ougenblik om op die vragen toestemmend te antwoorden. dragen van 2000 spoorwegwaggons binnen den tijd van vier weken. Bij de te Metz gehouden verkiezing van een districtsafgevaardigde is de Duitsche candidaat het gemeenteraadslid Heister, met al de 663 uit gebrachte stemmen gekozen trouwens de Fran- sche tegenpartij nam geen deel aan de stemming. Baron Mayer Karl von Rothschild is te Frankfort aan eene beroerte overleden. Hij was in 1820 geboren en chef van het huis Rothschild aldaar. De „Bulgaarsche Regeering heeft besloten, de Sobranje tegen het einde dezer maand bijeen te roepen, niet evenwel om reeds dan een Vorst te verkiezen, maar om een votum van vertrou wen te stellen, zoodra het onderzoek der ge loofsbrieven zal zijn afgeloopen. Voorts wil de Regeering voorstellen, dat de Sobranje eene bui tengewone commissie benoeme, welke te Peters burg de successiequaestie zal trachten te regelen. Mislukt deze zending, dan zou in Bulgarije de Republiek worden uitgeroepen. Óp de derde nota van den Russischen consul Nekliudoff heeft de Bulgaarsche Regeering ge antwoord, dat het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de verantwoordelijkheid voor de wanordelijkheden op den verkiezingsdag rust op lieden, die trachtten de verkiezing te beletten en die bij het mislukken daarvan de wijk namen in het Russisch consulaat. De Vossische Zeit. komt op tegen de onder stelling, dat de Russische Keizer onbekend zou zijn gebleven met den waren staat van zaken in Bulgarjje. Heeft Rusland dan niet overal agenten, die den Keizer konden inlichten Te Londen, te Parijs, te Berlijn, te Weenen, te Belgrado, overal zullen de gezanten van Rus land zeer goed op de hoogte zijn geweest, zoodat men niet kan aannemen, dat den Czaar nooit iets is ter ooren gekomen van de leugenachtigheid der Russische berichten uit Bulgarije. De Russische onwaarheden kunnen niet aan onjuiste rapporten alleen worden geweten. Wat het Journal de St.-Pétersbourg schrijft, bewijst, dat, zoo Ignatieff terecht „vader der leugens” werd genoemd, een van zijne talrijke nakome lingschap in het Departement van Binnenland- sche Zaken een plaats heeft gevonden. De ver wijten, die dat hoog officieuse blad aan de Bul gaarsche Regeering doet, zijn volkomen onge grond. Het is onwaar, dat het Bulgaarsche Regentschap het land terroriseert en de gema tigde elementen onderdrukt Het is onwaar, dat het heeft getracht de kiezers als een gedweeë kudde naar de stembus te drijven. Voor deze beschuldiging heeft het orgaan van den heer Giers niet het minste bewijs aangevoerd. Be halve feitelijke leugens bevat het blad spitsvon dige beweringen, die ten doel hebben de waar heid te verbergen. Wie heeft ooit gehoord, dat politieke verkiezingen niet geldig zijn, als slechts de minderheid der stemgerechtigden er deel aan heeft genomen De afgetreden Minister-president in Spanje, de heer Canovas del Castillo, leider der conser vatieve partij, heeft eene openlijke verklaring gegeven van zijn stap. Hij heeft in eene dezer dagen gehouden ver gadering te Madrid nadrukkelijk zijne afkeuring te kennen gegeven over de aan de ter dood ver oordeelde opstandelingen van 19 September ver leende gratie. Hij beweerde dat dit besluit zal strekken om de tucht in het leger te verzwak ken en den grondslag der openbare orde te on dermijnen. Voor het hof van gezworenen in Hene gouwen is Zaterdag het proces-Vandersmissen ten einde gebracht. Aan de jury werd slechts ééne vraag gesteld, daar door het arrest van het hof van Brabant de „voorbedachte raad” was buitengesloten. Die vraag luidde „Is de beschuldigde schuldig aan het te Schaer- beek, vrijwillig en met den wil om te dooden, plegen van een manslag tegen de persoon van Rufine Renaud, genaamd Alice, zijne wettige echtgenoote Na eene beraadslaging van nauwlijks een kwartier keerde de jury in de zaal terug, en haar voorzitter verklaarde, dat zij de vraag be vestigend beantwoordde. Het Openbaar Ministerie eischte daarop toe passing der wet, welke op moedwilligen manslag als maximumstraf levenslangen dwangarbeid stelt. Hierop ontstond rumoer onder het dichtopeen- gepakte publiek op de tribune, en luide weer galmde de kreet: „leve Vandersmissen!” De president beval, verontwaardigd, onmiddel lijke ontruiming der tribune. Te 6*/2 uur las de voorzitter het arrest voor van het hof, hetwelk, met aanneming van ver zachtende omstandigheden wegens zijn gunstig verleden, Gustave Vandersmissen veroordeelt tot 10 jaren dwangarbeid. Het hof van Brabant had hem tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld. De riolen van Parijs voeren jaarlijks honderdduizenden kubiek meters vuile stoffen uit de wereldstad naar de Seine. De plaatsen aan de rivier, waar deze bestanddeelen worden uitgestort, bevinden zich voornaamlijk tusschen Clichy en St.-Denis. De lichtere deelen wor den door den stroom mede naar zee gevoerd, doch de zwaardere vormen in de rivier banken van grooten omvang. Onlangs heeft het ge meentebestuur van Parijs de ontruiming dier De ernstige klacht over het invoeren in Frank rijk van artikelen, die in het buitenland zijn ver vaardigd, maar Fransche fabrieksmerken en stempels dragen, heeft, gelijk men weet, eerst aanleiding gegeven tot het verbod aan de tolkan toren om dergelijke artikelen door te laten, wat evenwel weinig baatte, omdat de fabrikanten nu de goederen zonder fabrieksmerk over de grenzen brachten en eerst in Frankrijk zelf de noodige „waarmerken” er op lieten aanbrengen. Nu is bij de Kamer van Afgevaardigden een wetsont werp ingediend, om ook aan dit misbruik een einde te maken. Iedere verkooper wordt daarin verplicht, den oorsprong der waren aan te geven. Met eene boete van 1000 tot 5000 fr. en gevan genisstraf van drie maanden tot drie jaren, of wel alleen met ééne dezer straffen, worden ge straft lo. al degenen, die artikelen, in het bui tenland vervaardigd of van daar komende, voor zien van omhulsels, banden of etiketten, welke in den waan moeten brengen, dat zij in Frank rijk zijn vervaardigd of van daar afkomstig zijn; 2o. degenen, die met hetzelfde doel kunstgrepen of combinatiën aanwenden; 3o. degenen, die met hun weten voortbrengselen van dezen aard uit stallen, invoeren of verkoopen 4o. degenen, die in het geval dat de handelsartikelen vervaardigd worden in eene stad in het buitenland, welke gelijken naam draagt als eene Fransche plaats, verzuimen de nationaliteit van den oorsprong aan te geven. Bij recidive wordt de straf verdubbeld. Een bericht der Berlijnsche Post, dat nog niet is tegengesproken baart in Duitschland op zien, omdat het betrekking schijnt te hebben op eene verandering in den politieken toestand: De Beiersche Minister van Oorlog zou aan de groote fabrieken van spoorwegrijtuigen te Neurenberg, Augsburg en München de levering hebben opge- Maar wij kunnen er niets aan doenzoo wordt er geklaagd. En wij vragen, bij het vernemen van die klacht banken aanbesteed, terwijl de levering van de daarvoor benoodigde werktuigen aan den heer Thomas Figee te Haarlem is opgedragen. Deze werktuigen bestaan uit baggermachines, trans portvaartuigen en een drijvenden elevator van zeer grooten omvang. Het laatstgenoemde werk tuig toch zal in staat zijn, om per werkdag van 12 uur eene hoeveelheid van 2000 M3 vaste stof te lossen en op den daar ter plaatse 10 meter hoogen oever uit te storten. Aan de gas verbruikers te Berlijn, die het gas aanwenden voor het in beweging brengen van werktuigen, welke zij in hun fabrieken of werkplaatsen gebruiken, zal door de gemeente een korting van 20 pet, op den gewonen prijs worden toegestaan. De handelsrechtbank te Barmen heeft 23 zetters en drukkers, die het werk gestaakt hadden zonder de gebruikelijke opzegging, ver oordeeld tot teruggave van twee weken loon en gezamenlijk in de kosten. Ook te Aken ver oordeelde deze rechtbank de werklieden, die zonder tijdige waarschuwing waren weggebleven, tot dergelijke straf. Is dan ook niet voor ons en voor hen, die met bovenstaande beschouwing instemmen, tevens den weg aangewezen, dien wij verder op moeten? Ongetwijfeld Wij moeten niet de minste onwaarheid en onrechtvaardigheid gedoogen in eigen kring Geen mindere of kleinere, geen zwakkere van vermogen of lagere van stand dan wij onder- vinde het ooit, dat wij macht laten gaan boven recht Eerlijkheid, zij zij ons heilig! Goede trouw, zij zij ons onschendbaar Het gegeven woord, de afgelegde belofte zij onaantastbaar door welke kans op gewin of voordeel ook Olaat ons dan maar zeer kleine en eenvou dige menschen zijn, zonder macht en zonder in vloed, toch zullen wij heerschappij uitoefenen, grooter en sterker dan die van de machtigsten der aarde. De in het water geworpen steen maakt krin gen van steeds wijderen en wijderen omvaug. Werpen wij onze steentjes van waarheid en rechtvaardigheid maar onophoudelijk in den grooten stroom der wereldgebeurtenissen, de kringen zullen zoo wijd worden, dat zij de trap pen ook van den hoogsten troon der machtigste heerscher beroeren en in hun golfgeklots de predikers zijn van eerlijkheid en trouw „Wij zijn nog niet ver gevorderd Helaas neen Maar juist die diep beschamende erkenning zij een sterke prikkel Door haar invloed groeie het leger aan der kampioenen voor waarheid en recht Dan valt er niet te wanhopen aan de einde lijke komst van den dag der overwinning. Dan zal ten laatste ook de machtigste moe ten bukken voor den invloed, die van ons, kleinen en zwakken, is uitgegaan. Zoo worde het Eéne zaak echter willen wij toch noemen. En wel de volgende. Wordt het feit, dat „wij nog niet ver gevor derd zijn,” niet op eene allerovertuigendste, maar tegelijk ook allerbedroevendste wijze bevestigd, door het groote schandaal onzer dagen op poli tiek gebied, door het gedrag van Rusland tegen over Bulgarije Is het niet diep vernederend en teleurstellend, dat ten aanschouwe van geheel Europa een staatkunde van list, leugen en bedrog, van om- kooperij en oneerlijkheid dag in dag uit gevoerd kan worden, zonder dat de stem van andere machtigen der aarde weerklinkt om te roepen „tot hiertoe en niet verder.” Ruw en brutaal geweld, macht boven recht, met voeten treden van eerlijkheid en billijkheid, miskenning van vaderlandsliefde, gevoelloosheid voor mannenmoed en adeldom van karakter, onoemt nog maar vrij wat meer van dien aard en gij behoeft niet te vreezen, dat gij het te vergeefs zult zoeken in de hedendaagsche ge schiedenis van het rijk, waar de knoet wordt in eere gehouden en slaafs kruipende dienaars het meest in eere en aanzien staan. Wie aan deze dingen denkt, hij zucht„neen waarlijk, wij zijn nog niet ver gevorderd Maar wat wilt ge dan zoo hooren wij ons toeroepen. Wel, wij willen, dat zulke schandalen niet meer kunnen gebeuren. Wij willen, dat gansch Europa als één man opsta, om zulk een schen ding van waarheid en recht te verhinderen. Wij willen, dat het aan zulke laaghartige deugnieten - want dat zijn zij ondanks hun hoogen rang duidelijk en kortaf gezegd worde, dat de dagen voorbij zijn, waarin de wil des despoots, hoe onredelijk en onzedelijk ook, moest worden vol bracht. Eén kreet van verontwaardiging uit duizenden bij duizenden monden, als een don derslag dreunende, den machtigen Czaar op zijnen troon doende verbleeken en sidderen, ja, zulk een kreet zouden wij willen hooren, de openbaring van het rechtsgevoel en rechtsbe wustzijn der volkeren van het huidig Europa En in plaats daarvan hier en daar een niet meer dan gemompelde uiting van verontwaar diging En in plaats daarvan diplomaten en staats lieden, ministers en regeeringen, die toekijken, of diplomatieke nota's schrijven, of over de hoogere en hoogste staatkunde kibbelen, maar geen verontwaardiging schijnen te gevoelen over den gruwel, die er geschiedt Geen volksstem, die met onbedwingbare kracht haar „haltden geweldenaar in de ooren don dert Neen waarlijk, „ver gevorderd zijn wij nog niet Te midden van de verschillende teekenen der tijden in onze dagen kost het een mensch dik wijls vrij wat moeite om zijn opgeruimdheid en blijmoedigheid te bewaren. Wie niet een ten eenenmale onverschillig of onnadenkend toeschouwer is van die veelheid van gebeurtenissen, die op het groote wereld- tooneel voorvallen, gevoelt zich maar al te vaak geschokt en geërgerd, gegriefd en beleedigd. In deze hooggeroemde tweede helft der 19de eeuw wordt nog zoo menigmaal de waarheid in het aangezicht geslagen, de rechtvaardigheid geweld aangedaan, de goede trouw geschonden, de eerlijkheid verkracht, dat het een mensch pijnlijk te moede wordt bij het zoeken naar een antwoord op de vraag, of er een tijd komen zal, wanneer de booze machten hun goddeloos spel niet langer ongestoord zullen kunnen drijven. En het meest treft ons dat, wanneer wij de hooger en hoogst geplaatsten zich aan zulke leelijke dingen zien schuldig maken. Dan zucht een welmeenend mensch niet ver gevorderd Als hij het zondenregister eens overziet, bemerkt hij met schrik hoe onbehoorlijk lang het is. Wij gevoelen dan ook geen lust dat gansche zondenregister hier te laten volgen. Trouwens wij zouden geen kans volledig te maken. Er gebeurt van dien aard op het gebied van Kerk en Staat zooveel, dat er nog heel wat aan onzen blik ontsnapt en zelfs het scherpste waar nemingsvermogen niet in staat is het alles in het oog te vatten. Bovendien kan ieder, die zich maar de moeite wil geven van de kijkers flink open te. doen en den gang der gebeurtenissen, zooveel in zijn ver mogen is, gade te slaan, allicht genoeg opmer ken om tot dezelfde droevige slotsom te komen. En voor wie het niet wil zien, nu ja, voor zulk eenen zijn zelfs de duidelijkste aanwijzingen niet genoeg. Denkt maar aan het spreekwoord van de on willige honden en het snelloopend beestje, haas geheeten. Rbn Bolswardsche Courant I I .C vr

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1