NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD SOLSWA»» EN WOHSMAMSl Het einde der eeuw. 1 No. 44. 4 J 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. DONDERDAG 28 OCTOBER. BUITENLAND. tl BINNENLAND. DONDERDAG 28 OCTOBER. g VOOR J .1 ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, Te Alkmaar heerschen de mazelen in he vige mate. Vele kinderen sterven aan die ziekte. F’ U ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Zaterdag werden in de Fransche Kamer van Afgevaardigden de beraadslagingen voortge zet over de voorgestelde lager-onderwijswet. Ver schillende artikelen werden aangenomen, o. a. art. 17, strekkende om te bepalen dat in alle scholen van lager onderwijs voor jongens binnen den tijd van vijf jaren het uitsluitend teeken- onderwijs zal moeten zijn ingevoerd. De Bisschop Freppel had dit artikel tever geefs bestreden. Hij dreigde zelfs, dat de Katho lieken niet met overelkander geslagen armen voor zulke maatregelen zouden blijven staan. Met 363 tegen 180 stemmen werd het artikel goedgekeurd. - Te Lyon dreigt weder een werkstaking uit te breken, en wel onder de apprêteurs, die van de fabrikanten het werk aannemen en zelven een groot aantal arbeiders onderhouden. Inden laatsten tijd waren de prijzen, die de apprêteurs bedingen konden, tengevolge van onderlinge con currentie, vrij laag. Thans hebben alle apprêteurs, 14 in getal, zich met elkaar verbonden en het tarief met 40 pet. verhoogd. De zijde-fabrikan- ten hebben zich dit moeten laten welgevallen. Maar nu zijn eenige huizen zich het materiaal voor het apprêteeren zelven gaan aanschaffen, doch ze zijn met hunne werkinrichtingen enz. nog niet gereed. Daarop heeft de bovengenoemde vereeniging besloten, het verhoogde tarief met 8 pet. te verminderen zoodat het nog 32 pet. hoo- ger is dan vroeger. Daarentegen eischt de ver eeniging van de fabrikanten, dat zij zich gedurenae vijf jaren verbinden, hunne zijden stoffen bij haar te laten apprêteeren, en zij heeft den fabrikanten een termijn tot 25 October gesteld om daarop te antwoorden. Wordt de eisch der vereeniging niet ingewilligd, dan houdt zij op te werken. De fa brikanten hebben intusschen reeds geantwoord. Zij wijzen den eisch van de hand. Dit besluit is met eenparige stemmen genomen. Het Paris Journal bevat een bericht uit Tanger, volgens hetwelk verschillende stammen in de provincie Chasonia in opstand zijn ge komen. Bij schermutselingen in het district Zaida werden 7 lieden gedood en 10 gewond. De brief, dien dr. von Lauer, lijfarts van den Duitschen Keizer, aan den correspondent der New-York Herald zou hebben geschreven, wordt door de Köln. Zeit. voor onecht gehouden. In dien brief wordt de gezondheidstoestand van den Keizer als zeer geruststellend genoemd, zoo zelfs dat de Keizer nog best een reeks van jaren kan leven. De verschijnselen van verzwakking, wel ke zich nu en dan voordoen, tengevolge van den hoogen leeftijd van Z. M., zijn zeer natuur lijk en hebben niets verontrustends, meent dr. von Lauer. De Köln. Zeit. gelooft niet, dat het noodig was, zulk eene verklaring af te geven, maar ziet, gesteld dat dit wèl zoo was, toch niet in, dat dr. von Lauer juist een Amerikaansch blad zou hebben gekozen, om de wereld met de waar heid in kennis te stellen. De inventaris der nalatenschap van Koning Lodewijk van Beieren is nu geheel opgemaakt. De schuldeischers worden, onder medewerking van een paar banken, met zeven millioen mark betaald. Het gerucht, dat er weder een aanslag tegen het leven van den Czaar van Rusland had plaats gehad, waarbij de adjudant van den Keizer was gedood, moet, naar de Daily Chronicle weet te vertellen, zijn oorsprong hebben gevonden in het j Naar de Werkmansbode mededeelt is de heer B. H. Heldt zoo goed als hersteld vau de ziekte, waaraan hij voor eenige dagen lijdende was. Te Venlo bestaat algemeene ontevredenheid over den aanslag in de personeele belasting, die voor de burgerklasse telken jare wordt opgevoerd. Deze ontevredenheid heeft thans haar toppunt bereikt, omdat men meent bemerkt te hebben, door den Rijksboekhouder misleid te zijn. In 1885 bij het ophalen van de aangiftebiljetten, waarschuwde en vermaande deze ten sterkste, om toch de huurwaarde te verhoogen, teneinde schatting te voorkomen, waarna men hooger zou aangeslagen worden dan nueen 80-tal ingezetenen gaf aan dezen schijnbaar goeden raad gehoor. Dit jaar echter komt dezelfde heer en bemerkt dat de aanslag te hoog was en men maar reclameeren moest, waaraan men alweer te goedertrouw gevolg gaf; geen kwaad vermoe dende. deed men het, maar in plaats van ver mindering, zag men een paar schatters komen en een nieuwe verhooging van 30 a 50 pct. is er weder het gevolg van. Op Tessel schijnen de menschen bijzonder flink te blijven op hun ouden dag. Zekere Cornells Koopman, een verpleegde in het gesticht van weldadigheid te Oudeschild, is 87 jaar oud, in het volle bezit zijner zintuigen en nog zoo sterk, dat hij zonder inspanning of vermoeienis een hectoliter zaad of erwten een goed eind wegdraagt. De oudste Tesselaar, Arie Bremer, die nu de 93 achter den rug heeft, liep 5 jaren geleden nog van Oudeschild naar Oos- terend, een afstand van een en een kwart uur en had daarvan niet de minste hinder. Nu wordt zijn gang wat onzekerder, ofschoon de oude heer nog rechtop loopt. Er bestaat ernstige vrees dat onder Wanne- perveen een moord is gepleegd. De jachtop ziener Kiel, Donderdag met een punter uitgegaan is sedert niet teruggekeerd. Nader wordt thans uit Wanneperveen gemeld In den loop der vorige week had A. Pere- boom, visscher aan de Ronduite, aan Kiel te kennen gegeven, dat hem binnen betrekkelijk korten tijd zes aalfuiken waren ontstolen. Hij meende een dier fuiken herkend te hebben en wei in die welke stond in de nabijheid der Jan Hoozengracht onder Giethoorn. Donderdag na middag heeft Kiel zijn boot naar den Giethoorn- schen weg gebracht en is toen te voet nog weer huiswaarts gekeerd, 's Avonds omstreeks 9 uur is hij met Pereboom en een anderen visscher naar de plaats gegaan waar de bewuste fuik stond. Daar aangekomen zijnde, zijn bij het licht van een lantaarn door Pereboom aan Kiel de merken vertoond waaraan de fuik was te her kennen. Na Kiel een geschikte plaats te hebben aangewezen, om zich te verschuilen, zijn de beide visschers teruggekeerd. Wat verder met Kiel is voorgevallen, ligt nog in het duister. Zonder twijfel is hij dood. Door tal van personen is naar Kiel gezocht. Men heeft zijn boot gevonden ten noorden van de Jan Hoozengracht in de kraggen en de boom van den punter in het Beulakerweide. In de boot lag een roeiriem, een jas, eenig touw en een stok. De justitie van Heerenveen is ter plaatse gearriveerd. Er zijn onderscheiden per sonen in ’t verhoor genomen en zekere F. 8. tegen wien zware vermoedens bestaan, is voor- loopig gearresteerd. Steenwijk, 26 Oct. De gevangen genomen visscher en schipper hebben bekend den veld wachter te hebben vermoord. Diens lijk is gevonden. Zaterdag trouwde in een dorp in de nabij heid van Utrecht een jonge vrouw, die thans drie vaders krijgt. Haar eigen vader vertrok namelijk na hare geboorte naar Oost-Indië; toen na langen tijd niets meer van hem werd verno men, sprak de rechtbank vermoeden van over lijden uit, waarna de „weduwe’’ hertrouwde Later kwam de eerste man echter levend terug. Haar schoonvader meegerekend, zal de bruid dus drie vaders hebben. Bij den landbouwer de B., onder Vrouw buurt is de kokende inhoud van een koffietrek- pot op een zuigeling van twee maanden terecht gekomen, met het noodlottig gevolg, dat de kleine, na hevige pijnen ’s nachts is bezweken. De heer J. Menno Huizinga, arts te Har lingen, het katknuppelen, palingtrekken en der gelijke spelen vergelijkende met Donata’s experi menten over hypnotisme, zegt ten slotte „Beide zijn volksvermakelijkheden van verdacht gehalte: ’t verschil zit hem hoofdzakelijk daarin, dat in het eene geval een heer in zwarten rok op een gymnasiast, in het andere een Jordaan- bewoner op een paling of een kat experimenteert; bij beiden is het de kop van het proefdier, die er onder lijdt, mitsgaders en benevens de zede lijkheid der toeschouwers." Dezer dagen werd te Haarlem de oud- generaal jhr. van Merle, gaande uit den tram (die voor zijn huis stilstaat) naar zijn woning, aangereden door een. Hillegommer wagen, waar door de generaal viel. Met sterk gekneusden rechterschouder en rechterheup werd hij opge holpen en thuis gebracht. Volgens de Avondpost zal het nieuw te bouwen Kurhaus te Scheveningen den 15en Juni 1887 moeten gereed zjjn. Met de decoratie enz. zou echter gewacht worden tot na afloop van het badseizoen. Geschiedschrijvers hebben opmerkzaam ge maakt, dat het einde eener eeuw zich regelmatig kenmerkt, door een groot aantal verwikkelingen, op maatschappelijk en godsdienstig gebied, dat deze vaak gepaard gaan met heftige, soms bloe dige botsingen en dat aan den aanvang eener nieuwe, een tijdperk aanbreekt van verademing en rust, waarin de volkeren als uit een donkeren, stormachtigen nacht overgaan in een liefelijken morgen, die een schoonen dag voorspelt. Voor zeer verschillende eeuwen blijkt, ook voor den oppervlakkigen navorscher, deze opmerking op eene juiste waarneming gegrond en niet moeie- lijk is het te begrijpen, dat ook in de menschen- wereld vaste wetten heerschappij voeren, gelijk wij die waarnemen, overal in de schepping, waar het ons gegeven is, eenigzins door te dringen in het heerlijk raderwerk der oorzaken en gevolgen, dat wij gewoon zijn het Heelal te noemen. Het verschijnsel zelf is ook gemakkelijk genoeg te verklaren. Niet het willekeurig vastgestelde jarenaantal eener eeuw beslist hier, maar het langdurig tijdperk, dat de menschheid door- loopen heeft, is de oorzaak, dat nu hier, dan daar, een aantal nieuwe denkbeelden doorge drongen zijn, dat deze als eene zichtbare gestalte hebben erlangd, een vasten vorm hebben ge kregen, dat een stam of een deel van eenig volk tot het bewustzijn is gekomen, van zijn kracht, zijn rechten en opstaat om deze langs geleide lijken weg, of wordt dit halstarrig geweigerd, op geweldadige wijze, voor zich op te eischen. Met reuzenschreden is in de laatste eeuwen het westelijk en midden-Europa, voorwaarts ge streefd. De alleenheerschappij eens vorsten, het: l’Etat c’est moi (De Staat ben ik) van Lodewijk XIV, Rusland's vloek nog immer, is onmogelyk geworden in dit deel der wereld De kerkelijke Staat en de Staatskerk bestaan nog hier en daar in beginsel of in werkelijkheid, maar zullen moeten wijken voor het waarachtig woord van den grooten Stichter des Christendoms, als wereld godsdienst: „Mijn Koninkrijk is niet van deze wereld” en even onmogelijk zal blijken, de gods- dienstlooze staat, die ons tot de eeuwen der bar- baarschheid terug voeren zou. Een andere vraag is nu aan de ordewelke is de taak der on persoonlijke staatsregeering tegenover de maat schappij en het volk Ik spreek van een on persoonlijke staatsregeering en erken daarbij gaarn een hoofd van den Staat, zooals onze Koning is, gesproten uit den geliefden Oranjestam, waar van Willem 1, als eerste loot reeds sprak„De vorst is voor het volk, niet het volk om den vorst”. Zulk een vorst regeert, maar niet door zijn persoonlijken wil, door het Bestuur der Ministers, de Dienaren des volks. Nu is de vraag, en het is de schoone roeping der volken, die daarvoor rijp zijn, om in het einde der eeuw, die wij doorleven, daarop een ant woord te geven hoever zal die Staatsregeering haar zorgen uitstrekken ten opzichte der maat schappij en des volks en welk aandeel zal het volk hebben in de samenstelling dier regeering, in gemeente, gewest en land Wie zou zich geroepen kunnen achten, op deze tweeledige vraag een afdoend antwoord nu reeds te geven Immers uit deze hoofdvraag ont spruiten, naarmate men haar dieper doordenkt, tal van andere vragen, die eveneens beantwoord moeten worden. Men kan dus niet anders doen, dan in beginsel een gevoelen uittespreken, dat door voortdurend ernstig onderzoek, een over tuiging worden kan. En dan dunkt mij, dat het een aanhoudend streven wezen moet van allen, die daarop invloed uitoefenen kunnen, om alle belemmeringen op te heffen, die de vrije ontwikkeling des volks, waar dan ook in den weg staan. Het komt mij voor, dat de Staat, niet in dien zin de vader des volks moet zijn, dat hij de kinderen als onmondigen behandelen, beschermen, kleeden en voeden moet, maar in dezen, dat hij de volwassenen, als vrijen en zelfstandigen beschouwt, die zelve handelend moeten optreden, die verantwoordelijk moeten gesteld worden, voor zich zelve en hunne gezin nen, maar die daartoe dan ook in handel en bedrijf, in wetenschap en kunst zoo vrij mogelijk moeten zijn. Gelijk de diepten der aarde en der zeeën en de hoogten des uitspansels niet gesloten kunnen worden voor den Vorschenden geest, zoo moeten ook geen grenzen van landen, den wak keren voet en de rappe hand belemmeren om daar binnen te gaan. Een volk van onmondigen, dat door bescherming in het leven moet worden gehouden, is bestemd een uitgedoofde natie te worden. De Staat moet dus de banen effenen, het volk moet ze betreden, met inspanning van alle krachten, niet aanstonds, zelfs nimmer moe deloos, als tegenspoeden dreigen of komen, want deze hebben de eenige strekking, om ons te lee- ren naar tekortkomingen te zoeken, om ver keerde wegen te verlaten en nieuwe op te sporen. Wat nu het aandeel betreft des volks in de samenstelling der regeering in gemeente, gewest en land, in dit opzicht zijn wij in de eeuw die teneinde spoedt, eene zeer groote schrede voor uitgegaan. Een breede schare van menschen, geleerden, kunstenaars, werklieden, volkomen tot oordeelen en dus ook tot kiezen bekwaam, der- genen die geschikt geacht kunnen worden, om in kleineren of ruimeren kring de burgerij of de natie te besturen of te vertegenwoordigen, is volgende voorval. Eenige dagen geleden bevond graaf Reutern, een der adjudanten van den Czaar, zich in eene kamer naast die. waar de Keizer was. Hij was warm en knoopte zijn jas los. Onverwacht kwam de Czaar binnen. Graaf Reutern*sprong op en wilde zijn uniform in orde brengen, maar de Keizer, die voortdurend in een toestand van groote zenuwachtigheid verkeert, meende dat zijn adju dant een wapen te voorschijn haaldehij greep zijn revolver en schoot op zijn adjudant, die doo- delijk werd getroffen. De Weener correspondent van de Times is van oordeel, dat Rusland, door zijne kennelijke aar zeling om een candidaat voor den Bulgaarschen troon te noemen, erkent, dat het misslagen be gaan en Bulgarije van zich vervreemd heeft. Een Prins uit het regeerend Vorstenhuis is uit gesloten door het Berlijnsche traktaateen can didaat uit een der hertogelijke familien, die ge heel aan den leiband van Rusland ging, zou in Bulgarije al te impopulair zijn en een twijfel- achtiggezinde zou wellicht dezelfde rol gaan spe len als Vorst Alexander. Vorst Nicolaas van Montenegro of zijn schoonzoon Karageorgevic zou, als de Bulgaren het al met hen vinden konden, al te onwelkom aan Oostenrijk zijn en de toe geeflijkheid van deze Mogendheid heeft hare na tuurlijke grenzen in den zeer levendigen Russen- haat der Hongaren. De zending van Gabdan- effendi baart intusschen zekere ongerustheid te Weenen, daar men gelooft, dat zonder goed vinden van Duitschland de Porte Rusland niet zou zijn gaan steunen. De particuliere correspondent te Londen van de Haart. Cour, deelt het volgende mede Een predikant in Wales is voor den rechter gedagvaard omdat hij de verschuldigde „poorra- te” (armenbelasting) niet betaald had. Hij ver ontschuldigde zich met de opmerking, dat de boeren weigeren, hem zijne tienden te betalen, dat hij tien kinderen had, slechts met de grootste moeite in het noodige levensonderhoud kon voor zien en dus niet betalen kon. Het antwoord van den rechter was, dat hij verplicht was, de boeren tot betaling der tienden te dwingen. Het hielp niet, of hij aanvoerde, dat hij als man des vredes naar zijne parochie gekomen was en dus liefst geene maatregelen van geweld wilde gebruiken hij kreeg eene maand tijd om alsnog aan zijne verplichtingen te voldoen. Tot dergehjke uiter sten leiden de tegenwoordige toestanden hier te lande. Te Berlijn werden bij eene huiszoeking, die bij een glasslijper ingesteld werd, 1112 valsche bankbiljetten gevonden. Zooals de man voor geeft heeft hij, met medewerking van een litho graaf, 10,000 Oostenrijksche banknoten vervaar digd. De slecht uitgevallen exemplaren werden verbrand, die echter goed gelukt waren, werden vooral in Boheme uitgegeven en verspreid. De valsche papieren onderscheiden zich van de echte, doordat in den Hongaarschen tekst in plaats van „forintban”, „forintbau” gedrukt staat. In Zweden neemt de socialistische bewe ging niet alleen onrustbarend toe, maar zij neemt daar ook een bepaald gevaarlijk karak ter aan. Op verscheidene plaatsen worden door socialistische werklieden geweldadigd heden ge pleegd; in de universiteitsstad Upsala is dit reeds een dagelijksch verschijnsel, zelfs in zoodanige mate, dat er militaire hulp is ingeroepen, omdat de politie niet bij machte is, het kwaad te stui ten. Deze beweging is een gevolg van de hef tige opruiende redevoeringen der socialistische heethoofden inopenbarevergaderingen. DeZweed- sche wetten zijn niet voldoende om die woeste opruiingen tegen te gaan. Daarom wordt in verscheidene bladen bij de Regeering aangedron gen op bediening eener wet, die hierin voorziet. Naar hetgeen uit Stokholm wordt gemeld, heeft de Regeering reeds besloten, daaraan te voldoen en zal zij maatregelen voorstellen in den geest der Duitsche wet. Daar de socialistische bewe ging in Zweden eigenlijk het werk is van socia listen en men zelfs meent te weten, dat de Zweedsche socialisten door hunne partijgenooten in Duitschland en Denemarken met geld worden ondersteund, is de Regeering inzonderheid be dacht op maatregelen, om voor de vreemde aan stokers het verblijf in Zweden onmogelijk te ma ken. In Zuid Australië moet weer een nieuw goud- vlek ontdekt zijn, nl. in den omtrek van Wau- karinga. Honderden goudzoekers vertrekken dagelijks uit Adelaide derwaarts. Uit Petersburg wordt aan de Times gemeld, dat de overtuiging in de Regeeringskringeu veld- wint, dat eene bezetting van Bulgarije door Rus land onvermijdelijk is, maar dat Rusland hier over te voren met de groote Mogendheden wil onderhandelen. Londen, 26 Oct. De geheele pers bestrijdt heftig Frankrijke inmenging in de Egyptische zaken. Weenen, 26 Oct. Rusland heeft kolonel Zakaroff, de hoofdaanlegger van den staatsgreep in Bulgarije, uit Sofia teruggeroepen. De betrekkingen tusschen Servië en Bulgarije zijn thans hersteld. in ons land totnutoe daarvan uitgesloten. De grondslag, waarop heden ten dage ons kiesrecht berust, moet dus veranderd worden, het stem recht moet en zal ook werkelijk worden uitge breid. Dit moet geschieden met ernstige voort varendheid en wijze bedachtzaamheid. Niet onder valsche leuzen, als die van „Algemeen stemrecht”, want zij die daarvoor zeggen te ijveren, willen en kunnen het toch niet invoeren. Zij sluiten immers allerlei menschen uit. Dit stemrecht moet het doel wezen, waarnaar wij streven, maar het kan niet het begin zijn, waar mee wij aanvangen. Duizende ontwikkelde mannen en vrouwen, ja, ook deze, als zij eene zelfstandige betrekking vervullen, moeten ons helpen, om de mannen te kiezen, die over ons gesteld zullen zijn. En daar moet niet alleen geestdrift wezen, om dit recht te erlangen, doch ook geestkracht om de plichten er door opgelegd te vervullen. Wanneer alzoo ons volk zjjne roeping, als zelfstandige natie begrijpt en zijne taak vervult, dan behoeven wij het einde der eeuw niet met vreezen en beven tegemoet te gaan. Voor om wenteling is in onze landpalen geen reden. Er staan geen scheidsmuren, die, als vroeger, om- vergeworpen moeten worden. Alle burgers zijn gelijk voor de wet. Er kan alleen sprake wezen van een krachtige ontwikkeling der goede be ginselen, waarop onze staatsinrichting gebouwd is. Geschiedt dit, dan zal Neerland de twintigste eeuw begroeten kunnen met blijden dank voor ’t geen de vervlogene heeft gewrocht. Een door ontwikkeling vooruitgegane, door tegenspoed ge louterde, o moge het zijn, door ware vroomheid gereinigde natie, zette dan haar in het hart der eeuwen gegrondveste leven, moedig en blijmoe dig voort. M. E. van der MEULEN. BolswarcLsche Courant l

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1