NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWARD EN WONSERADEEL Aantrekken of afstooten w I Vijf en Twintigste Jaargang. 1886. No. 45. VOOR DONDERDAG 4 NOVEMBER. A 15 BINNENLAND. DONDERDAG 4 NOVEMBER. BUITENLAND. I te bedoelen het kwade in de hand ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, Bol sward, 1 Nov. Sinds eenigen tijd heer- schen hier de mazelen zóó sterk, dat in de laatste 4 weken zijn opgegeven als daaraan lijdende res pectievelijk 93, 38, 46 en 54 partienten samen 231. In den beginne, begunstigd door het zachte najaarsweêr, herstelden de patiënten spoedig, terwjjl het koudere wêer nu zijn invloed laat be merken en een enkele patient nu en dan sterft. Wonseradeel, 30 October. De Gemeente raad stelde heden de begroeting voor den dienst 1887 vast met een ontvang en uitgaaf van f 117,550. De uitgaven voor het onderwijs zijn op f 26,427,17, die voor het armwezen op f31,653,56 geraamd. De hoofdelijke omslag is uitgetrokken tot een cijfer van f56,995, dat is f2855 lager dan over 1886. Over het belastbaar inkomen zal nu 5,35 pet., moeten worden geheven. De Raad beschikte afwijzend op de verzoeken wij zouden er niet ongelukkiger door Oostergo. Och laat ons toch wat meer ophouden met het oordeelen naar den schijn en naar den schijn alleen Dat maakt ons vaak zoo jammerlijk onrecht vaardig. Dat doet ons zoo vaak het waarachtig goede miskennen en achteruitzetten. Dat is zoo vaak oorzaak, dat wij, zonder het eigenlijk zoo te bedoelen het kwade in de hand werken. Daardoor worden allerlei vooroordeelen ge stijfd, kinderachtigheden levend gehouden, bijge- loovigheden voortgeplant, onzinnigheden aange- wakkerd, onbillijkheden bij voortduring gepleegd. Het is waar, geheel en al aan den invloed van den schijn ons ontworstelen kunnen wij niet. Immers wij zijn niet alwetend. Zooveel van de inwendige roerselen, drijfveren en bewegingen blijft voor ons eeuwig verborgen. Maar met wat meer moeite, wat nauwkeurig acht geven, wat ernstiger nadenken konden wij er vrij wat meer van weten dan wij doen. Het zou er de wereld niet slechter om doen zijn. En 1 worden. Te Tirnowa werd de Groote Bulgaarsche Sobranje geopend. Door den heer Stambuloff werd, namens het Regentschap, eene korte boodschap voorgelezen, die luidde „Na de aftreding van Vorst Alexander nam de Regeering het bestuur der zaken in handen. Zij wijdde hare krachten aan de handhaving van vrede, rust en veiligheid, aan de bescherming van het leven, dan eigendom en de eer der inwoners van Bulgarije. Zij beschouwde het als haar eersten plicht, de Groote Sobranje bijeen te roepen tot verkiezing van een Vorst, en ziet met genoegen de vertegenwoordigers des volks in de voormalige hoofdstad van het Bulgaarsche Rijk bijeen, daar zij zich ten volle overtuigd houdt, dat deze een Vorst zullen weten te kiezen, die de natie zal leiden op den weg van vooruitgang, grootheid, roem en geschiedkundig bestaan. Wij verklaren deze groote vergadering geopend, Leve het onaf hankelijke, vrije Bulgarije De vergadering ging daarop over tot de samen stelling van haar bureau. Daar het onderzoek der geloofsbrieven twee dagen in beslag zal nemen, zal de verkiezing van een Vorst zeer waarschijnlijk de Deensche Prins Waldemar nog deze week geschieden. De candidatuur van Prins Waldemar moet door Rusland worden begunstigd. Veel waarde mag men voor ’t oogenblik niet hechten aan de berichten der Engelsche bladen, die den aanhangers van Zankotf een complot toe dichten om de Bulgaarsche Regeering omver te werpen en een dictatorschap onder generaal Kaulbars in te stellen. De Hongaarsche Regeering heeft de be- grooting voor 1887 ingediend. Deze wijst een tekort van 22 millioen aan, d. i. 8 millioen meer dan op de begrooting van 1886 voorkwam. De Nemzet, die in nauwe betrekking staat met de Hongaarsche Regeering, bespreekt het ver schijnen van Russische schepen voor Varna en zegt, dat als dat geene ijdele demonstratie is, men Ruslands aanmatiging krachtig zal moeten tegen gaan. Daarbij kan men op Italië’s medewerking rekenen. „Zonder de waarde van het bond genootschap met Duitschland te verkleinen, moet ieder onbevooroordeelde inzien, dat nog eene derde groote Mogendheid bestaat, welker belangen met de onze op het Balkan-schiereiland veel meer overeenkomen, dan die der andere groote Mogend heid. Het is daarom slechts eene quaestie van tijd, of er tusschen ons en dien Staat een waarlijk innig verbond tot gemeenschappelij ke bescherming van de bedreigde gemeenschappelijke belangen tot stand komt. Iedere vergrooting van den Rus- sischen invloed moet vroeger of later die Mogend heid in onze armen drijven, en die Mogendheid is geene andere dan Italië. De houding van Italië gedurende de geheele Balkan-crisis geeft eene toenadering te kennen tot het Twee-keizers- verbond. Wanneer Oostenrijk-Hongarije naast Duitschland ook op Italië kan steunen, dan zou men gerust de verwikkeling kunnen tegemoet zien, want zij zou, hetzjj met, hetzij zonder het zwaard, tot ons voordeel en met de nederlaag onzer tegenpartij moeten eindigen.” De Engelsche pers verwacht, dat Rusland bij de minste aanleiding wanneer de veiligheid der Russische onderdanen in Bulgarije niet is gewaarborgd Varna aal bombardeeren even. als de Engelschen Alexandrië om dezelfde reden hebben beschoten. De heer Dedekind, die te Wolfenbuttel was gearresteerd onder verdenking van deelneming aan het smeden van misdadige plannen, is weder op vrije voeten gesteld. Frankrijk moet besloten hebben, zoo wordt te Kaïro verzekerd, alle middelen te bezigen om de ontruiming van Egypte door Engeland te ver krijgen. Om dit doel te bereiken zou Frankrijk bereid zijn, met Engeland samen te werken aan de hervorming van het bestuur. Volgens de laatste berichten uit het Zuiden van Frankrijk, hebben de regens er opgehouden en is het water in de Rhóne langzaam, in de Durance snel vallende. Ook de Garonne is intusschen uit hare oevers getreden en ook te Bordeaux heeft men last gehad van hoog water, zoo zelfs, dat de tramdienst op sommige punten gestremd werd. Zondag heeft in het Belgische mijndistrict Charleroi weder eene groote manifestatie van arbeiders plaats gevonden. In optocht begaf zich eerst een 5000 tal mijnwerkers en vrouwen naar Roux. Zij voerden roode vlaggen met zich, be nevens schilden met de opschriftenAlgemeen stemrecht en Amnestie. Onder het spelen der Mar seillaise werd de tocht voortgezet naar den kant der glasblazerij van Bougard, tegenover welke op 27 Maart de bekende bloedige botsing voor viel. Een groep van 500 vrouwen in rouwgewaad ging hier aan het hoofd van den stoet, terwijl de muziek den doodenmarsch speeldealle mannen ontblootten toen het hoofd en de vaandels werden naar den grond gekeerd. Hoewel er eene ontzag lijke menigte op de been was en er groote ont roering heerschte, werd de orde hier volkomen bewaard. De optocht begaf zich vervolgens naar Char leroi, waar eene buitengewone drukte heerschte, daar de spoortreinen onophoudelijk een groot aantal personen aanbrachten, die aan de mani festatie wilden deelnemen. De geheele burger wacht was onder de wapenen. De staf, het par ket en de gemeentelijke overheden bevonden zich op het stadhuis gelukkig zonder genoodzaakt te zijn, op te treden. De optocht is in volkomen orde uiteengegaan. Het defileeren duurde twee uren. Twintig gede legeerden werden door burgemeester en schepe nen ontvangen. Een adres werd voorgelezen, waar in algemeen stemrecht en amnestie gevraagd wordt. De burgemeester antwoordde, dat hij de geuite wenschen aan de Wetgevende Macht zou overbrengenhij voegde er bij, dat de Regee ring zich bezig houdt met het herstel der grie ven, welke door het gehouden onderzoek aan het licht zijn gebracht. In het geheel hebben, naar schatting, te Char leroi 30 a 35,000 menschen aan den optocht deel genomen. Omtrent de feestelijke plechtigheid der ont hulling van het vrijheidsbeeld in de haven van Nieuw-York wordt nader het volgende gemeld Er werden twee optochten gehouden. De eene, te land, werd gevormd door 30,000 man soldaten, de brandweer, de vertegenwoordigers van ver schillende Fransche en andere liefdadigheids-ge- nootschappen en van tal van vereenigingen. De tweede optocht, te water, bewoog zich in den namiddag over de Hudson. Honderd-zeven-en dertig stoombooten voeren, in dubbele rij, bij de Fortyfifth-street af en gingen langzaam tot het eiland der Vrijheid waar de oorlogsschepen het anker uitwierpen en zich in een kring om het eiland schaarden. President Cleveland woonde met zijne Ministers en de Fransche afgevaardig den de parade op Madison-square bij, en gingen daarna op de schepen naar het Eiland der Vrij heid, waar alle beschikbare ruimte in beslag werd genomen door hooggeplaatste personen. De onthullings-plechtigheid werd met muziek geo pend. Nadat dr. Storrs een gebed had uitgespro ken, hield de Lesseps eene toespraak, waarna de senator Evarts het beeld overdroeg aan deVer- eenigde Staten. Bij het nederdalen van het kleed, hetwelk het beeld totnutoe bedekte, werden op de schepen kanonschoten gelost, de bellen geluid, de fluiten opengezet, zoodat er een oorverdoovend geraas ontstond. President Cleveland verklaarde, toen er stilte gekomen was, het beeld uit naam der Vereenigde Staten te aanvaarden vervolgens spraken de Fransche gezant Levaifre en Chaun cey M. Depew, en daarna werd de plechtigheid gesloten met het zingen van het „Old Hundreth”. Des avonds werd het beeld electrisch verlicht. anneer wij niet liever Hollandsche dan Fransche woorden gebruikten, zouden wij hierboven geschreven hebben „sympathie of antipathie Wij be hoefden er geen vrees voor te koesteren, dat iemand ons niet zou begrijpen, daar door het veelvuldig gebruik die woorden wel in- heemsch zijn geworden en een zeker burger recht hebben verkregen. Maar, zooals wij zeiden, het gebruik van vreemde woorden vermijden wij zooveel in ons vermogen is en daarom gaven wij de goed Hol landsche uitdrukking„aantrekken of afstooten?” Wij zouden misschien ook wel even goed kun nen spreken van „voorkeur en tegenzin.” In elk geval begrijpt ieder lezer volkomen goed wat wij er mede bedoelen en waarover wij het heden wenschen te hebben. Personen en zaken trekken ons aan of stooten ons af. Onderscheiden malen is het ons duidelijk waarom zij dat doen en zouden wij nauwkeurig de oorzaak er van kunnen opgeven, maar even veel malen is het ons onverklaard en onver klaarbaar, waarin de reden van het verschijnsel gelegen mag zijn. Een lief gelaat, een vriendelijk oog, een wel luidende stem, een schoone vorm, een fraaie kleur, een lekkere geur trekken ons aan. Een misvormd gelaat, een sombere blik, een schril geluid, een wanstaltig uiterhjk, een schreeuwende schakeering, een afzichtelijke stank stooten ons af. In al die gevallen weten wij onze voorkeur of onzen tegenzin te rechtvaardigen. Maar het gebeurt ook, dat, ondanks de ver- eeniging van allerlei eigenschappen, die moesten doen aantrekken, toch afstooting plaats heeft en omgekeerd, zonder dat wij kunnen aangeven, waarom het aldus geschiedt. Zou het aantrekken uit dien hoofde niet vaak onverdiend zijn en het afstooten niet wel menig- werf onrechtvaardig moeten worden genoemd Ja zeker, want onze eigene ervaring leert ons, dat wij vaak voorkeur hebben geschonken aan personen en zaken, die dien voorkeur niet waar- d g waren, en dat wij dikwijls tegenzin hebben gekoesterd jegens menschen en dingen die recht hadden op juist het tegenovergestelde. Wie heeft in zijn leven niet verdrietige er varingen in dit opzicht opgedaan Wij hebben gegriefd en ontdekten later, dat wij ons door eenen door niets gebillijkten tegen zin op een dwaalspoor hadden laten leiden. Wij hebben onvriendelijk bejegend, steun en hulpe geweigerd, ons bar en norsch afgewend en hadden later bitter berouw, dat wij niet beter uit onze oogen hadden gezien. Wij hebben ons hart gegeven, onze liefde be toond, onze medewerking verleend, ons talent, ons geld, onzen tijd gewijd aan wat ons aan trok, en later hadden wij wel kunnen schreien van verdriet bij de ontdekking, dat wij ons zelf bedrogen hadden en voorkeur hadden gegeven aan hetgeen daarop niet de minste aanspraak mocht maken. Ja, dat heeft menigeen geld en goed, zorg en tranen gekost. Evenwel, er kan gepleit worden op „verzach tende omstandigheden”. Er kunnen veront schuldigingen worden bijgebracht. Het is toch immers mogelijk, dat een mensch, ook met den besten wil en de uitstekendste be doeling, misleid wordt door den schijn. Ook is niet ieders gemoed eveneens bewerk tuigd en besnaard. De een is meer vatbaar voor dezen indruk, de ander voor genen. Het gemoed van alle menschen gaat niet uit naar dezelfde dingen en niet ieder verlangt en eischt van zijne omgeving hetzelfde. De eene mensch is veel lichter tevreden te stellen, is rasser vol daan dan de andere. Indien men dit alles en er zou nog wel meer te noemen zijn in aanmerking neemt, dan verwondert het ons niet alleen niet, dat er zooveel onverdiende afkeur en onrechtvaardige tegenzin wordt aangetroffen, maar dan vinden wij het zelfs vrij vergefelijk, dat het aantrekken en afstooten soms op zoo valsche grondslagen berust. Zoo ergens dan dient hier toch ook zeker wel het bekende woord herinnerd te worden, hetwelk zegt, dat wij allen in velen struikelen. Of zouden er waarlijk velen van deze zonde zich vrij gevoelen Wij gelooven het niet. Erger is het echter, wanneer de voorkeur of de tegenzin enkel en alleen berust op een gril, op een luim. „Ik weet niet waarom, maar ik kan hem niet uitstaan.” Is er akeliger uitdrukking denkbaar „Die mode moge zoo krankzinnig zijn als zij Wil, aan haar luim geef ik de voorkeur.” Is het niet een groote dwaasheid op zoo’n grond zich door iets te laten aantrekken? Er zijn menschen, die door hunnen medemensch afgestooten worden, omdat die medemensch b.v. maar één oog heeft, of een naar hunne meening gekken hoed draagt, of iets eigenaardigs heeft van a. de commissie voor werkverschaffing te Mak- kum, om eene subsidie van f300, ten einde door vlasbewerking in den aanstaanden winter werk te kunnen verschaffen b. het bestuur der Zuiderzee-Vereeniging, om eene bijdrage uit de gemeentefondsen. (Een voor stel om het lidmaatschap der vereeniging te aan vaarden, werd met 9 tegen 6 stemmen verworpen) c. zeven hoofden van gemeentescholen, om verhooging van bezoldiging. Verder is besloten 1. Niet aan te nemen het aanbod van de kerkvoogdij te .Arum tot het betalen van een jaarlijksch subsidie van f250 voor een aan de openbare school aan te stellen vierden onderwij- met acte van hoofdonderwijzer en toelating voor de Fransche taal. 2. Een schrijven van de vergadering van arm besturen, waarbij ongenoegen over het doen van benoemingen buiten de aanbeveling wordt uit gesproken, voor notificatie aan te nemen, om daarop bij voorkomende gelegenheid te letten. 3. Vast te stellen het plan voor eene geld- leening groot f2500. 4. Eene commissie te benoemen, om te on derzoeken of door vermindering van het getal armbesturen tot bezuiniging in de uitgaven voor het armwezen is te geraken. Deze commissie is samengesteld uit de heeren Pars, Brandsma en Scheepsma. Maandagnamiddag heeft er tusschen Terborg en Doetinchem een ontsporing van den stoomtram plaats gehad, doordien een tot nog toe onbekend persoon zich voor de machine had geworpen de ongelukkige was terstond een lijk. Na een vertraging van ruim één uur, is de geregelde dienst hervat. De aansluitingen te Dieren met de treinen van Zutphen 7,55 en van Arnhem te 8,11 werden daardoor gemist. Uit vrees voor een losloopenden stier ge raakten Zaterdagavond aan den Binnenweg te Rotterdam twee juffrouwen tot den hals toe in het water. Zij werden met veel moeite gered. Door den gemeenteraad van Schipluiden is eene verordening vastgesteld, die alleszins navol ging verdient: In hoofdzaak met de bedoeling om het bedekte bedelen tegen te gaan, wordt daar onder bedreiging van straf, verboden, zonder voorafgaande schriftelijke vergunning van het dagelijksch bestuur, langs de huizen of aan den openbaren weg waren, van welken aard ook, te venten of te koop aan te bieden tenzij dit ge schiede in de uitoefening van eenigen handel of beroep, waartoe de venter of verkooper blijkens behoorlijk patent bevoegd is. Naar het U. D. verneemt, heeft de Handels- societeit te Utrecht besloten, zich bij adres te wenden tot den Minister van Justitie, om diens tusschenkomst te verzoeken, ten einde te bevor deren dat bij faillissementen als regel worde aangenomen, dat zoowel bij groote als bij kleine faillissementen naast den curator-rechtsgeleerde een curator-vakman uit de schuldeischers worde aangewezen. Te Amsterdam werd eene vergadering ge houden van belangstellenden bij de oprichting van een paardenstamboek, waarin de statuten werden vastgesteld eener vereeniging, die zich ten doel stelt het aanleggen, bij houden en in druk uitgeven van een stamboek, ter verbetering van het paardenras in Nederland. Naar aanleiding van de door nood gedwon gen traktementsverhooging met f 100 voor een onderwijzeres te Rozenburg, zegt de II. Ct. „Het verlagen der onderwijzers-traktementen is een der ergerlijkste liefhebberijen van vele ge meenteraden tegenwoordig. Alsof het goed onder wijs toch een der grootste belangen, zoo niet het grootste voor weinig geld verkregen kan worden Bovendien zijn de onderwijzers-trakte- menten over het geheel reeds zeer laag.” Wij vereenigen ons ten volle met deze opmer king, zegt de Del(tsche Opmerker. Het ver minderen der traktementen is niet slechts een miskenning der verdiensten onzer onderwijzers en in de gevolgen een verlaging van het peil van het onderwijs, maar ook de creatie van een geestelijk proletariaat, welks ontevredenheid voor de maatschappij heelwat gevaarlijker is dan die van onontwikkelden. Dit mogen onze clericale zuinigheidspredikers a tort et a travers weleens ernstig overwegen A. J. Belderok heeft zich, in de onderstelling dat aan Jeanne Lorette in de gevangenis ver schillende voorrechten worden verleend, gewend tot den Minister van Justitie, met het verzoek, dat deze zoodanige maatregelen wilde nemen, dat 1 1 j j 1 j" 1 2 gevangenis "welwillendheid worde betoond. Hij vraagt de lectuur van Recht voor Allen De Vrije Pers, het aanleeren van Fransch en het uitoefenen van zijn vak man. Ooststellingwerf, 31 Oct. Vrijdagavond tegen donker liep het 10 jarig dochtertje van den heer K. te Fochteloo een eindje met een haar onbekend persoon, die zich weinig spraakzaam betoonde. Toen zij het huis harer ouders genaderd wa ren en het meisje een klein laantje insloeg, voeg de de onbekende haar toe: „Gelukkig, dat ge zoo dicht bij huis zijt, want anders had ik u bepaald den hals afgesneden.» Uit de beschrn- ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. vanl7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. in houding, gang en gebaar. Zij weten van dien medemensch niets, hebben hem misschien nooit gesproken of ontmoet, maar toch, neen, lijden mogen zij hem niet. Er zijn menschen, die zich tot hunnen mede mensch gevoelen aangetrokken, omdat hij b.v, altijd naar de laatste mode gekleed is, of omdat hij zooveel gelijkt op iemand, dien zij best heb ben gekend, of om een andere dwaze reden. Alweder, zij weten van dien medemensch letter lijk niets meer, kennen niets van zijn hart en gemoed, van zijn inborst en karakter, maar toch ze zijn dol op hem, zij dweepen met hem. Ja, er zijn nog heel wat dwaasheden in de wereld Jeanne Lorette in de gevangenis Justitie, met het verzoek, ook hem bij zijn aanstaand verblijf in de zelfde Hij vraagt de lectuur van Recht voor Allen en De Vrije Pers, het aanleeren van Fransch en Duitschhet kweeken van vogels en bloemen dat van timmer- Bolswardsclie Courant f) te I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1