NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Kardinaal Manning 8OESWARD filï WWSSBAÖSsi r Vijf en Twintigste Jaargang. No. 48. 1886. VOOR DONDERDAG 25 NOVEMBER. BUITENLAND. UIT DE PERS. BINNENLAN D. DONDERDAG 25 NOVEMBER. ENGELSCHE NATIE. I ra T ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ^dooocdoc:x:k:x:^^ •I ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. vanl7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Een gedeelte van het dak van het nieuwe Badhuis te Scheveningen is reeds in geraamte. Bereids is daarop de nationale vlag geplaatst. J.l. Dinsdag had H. B. te Heiligerlee, een jongeling van 16 jaren, terwyl hij met een pi stool een kat wilde doodschieten, omdat deze hem zes duiven had opgepeuzeld, de roekeloos heid niet eerst de kat uit de vensterbank der woning van den schoenmaker Telkamp, waar zij zat, te verjagen, maar er maar op los te bran den, zonder de mogelijke gevolgen te berekenen. Gelukkig ging alles goed, behalve, dat hij geheel en al zijn doel miste. In plaats van de kat te dooden, verbrijzelde hij een paar vensterruiten, zonder in de kamer onheil aan te richten. Tel kamp vergenoegde zich met schadeloosstelling voor de verbrijzelde ruiten. De Standaard maakt de volgende juiste opmerking: „De Memorie van Toelichting, die door Heems- kerk’s Kabinet bij het socialisten wetje werd ge voegd, is voor de socialisten leerzaam. Immers punt voor punt wijst de Regeering nu zelve aan de socialisten aan. wat onder vigueur van de wet van 1855 nog niet strafbaar is. Al wat men nu pas verbieden en ontzeggen gaat, is op dit oogenblik van straf vrij, of wel de voor gestelde wetsbepaling veroordeelt zichzelf als over tollig. En dit ligt nu niet aan Heemskerk, maar aan de natuur van elke uitzonderingswet. Een uitzonderingswet moet, zal ze niet schaden, aan twee vereischten kunnen voldoen1, ze moet in allerijl overwogen en afgehandeld, en 2. ze moet zeker zijn van aangenomen te worden. Ook dit laatste. Want immers, gaat H.’s opzet niet door, dan keert niet de oude toestand weder, maar heeft hij elk volgend Gouvernement op zeer bedenke lijke wijze tegenover de socialisten verzwakt en ontwapend.” Een treffend staaltje van getrouwheid der dieren kan men op enkele uren van den dag Wrevelig over het talmen en uitstellen der Regeering van de zaken, die dringend af doening vorderen, zegt het Vaderland „Het land verlangt naar daden. De onzekere politieke toestand oefent een loodzwaren druk uit. Men tast in den blinde ronde en ziet geen doel of uitweg in den politieken kampstrijd. Aan dit deerniswaardig schouwspel moet een eind komen. Naar het eigen woord van den premier moet uit de parlementaire meerderheid een par lementair Kabinet te voorschijn komen. Aan haar de keuze van het middel om tot dat doel te geraken, zonder aarzelen, zonder weifelen, zonder de mogelijkheid open te laten, dat der politieke handigheid van den heer Heemskerk een nieuwe triomf wordt bereid. Laat zij zich langer door schijnconcessies van de zijde der Regeering overhalen onder haar leiding voort te sukkelen een gevoel van diepe teleurstelling en van ingehouden verontwaardiging zou zich meester maken van al wat vrijzinnig denkt in den lande. „Bedriegen niet alle voorteekenen, dan heeft zij trouwens in haar algemeene beschouwingen der Regeering te kennen gegeven, dat het begin van het einde gekomen is.” vind ik ’t nog al kras, dat onze klagende natie, ons over malaise in handel, nijverheid en land- bouw-zuchtend volk zich de weelde nog kan ver- oorlooven om in 10 maanden 19 millioen onge veer, alleen aan belasting te betalen, voor iets wat toch zeker niet behoort, tot de noodigste levensbehoeften. Toch acht ik eene aanhaling uit „de Zoom”, wel overweging waardig: „Eene berekening, eenvoudig, maar daardoor welsprekend. Een arbeider, die twee borrels daags drinkt, is matig, hij heeft daarop regt, zeide eens een staatsman. Twee borrels, d. i. 12 centen. Twaalf centen daags, d. i. f 43,80 in het jaar. Een eenvoudig handwerksman, die dat gedu rende zijn huwelijk opspaart, heeft na 15 jaren, dus als zijn oudste jongen in staat wordt geacht om vader ter zijde te staan in den arbeid, een kapitaal van f 800,overgelegd”. M. E. van der MEULEN. In Oktober is de 80-jarige Kardinaal Manning, die 35 jaren lang priester in Londen is geweest, opgetreden, als een der voornaamste sprekers op de jaarvergadering van het „Heilige Kruis”, de kerkelijke geheel-onthoudersvereeniging der Roomsch-Katholieken in Engeland. In den aan vang zyner rede deelde hij mede dat de veree- niging in Engeland, Schotland en Wales meer dan honderd takken heeftin Ierland meer dan vijf tig, en afdeelingen in Gibraltar, Canada, de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, Australië en zelfs ook in Hongarije. Het is voorzeker een hoogst belangrijk ver schijnsel dat zulk een hoogbejaard en hoogge plaatst strijder optreedt, te midden van zulke keurtroepen uit heel de wereld, die al moge men geheel-onthouding niet noodig keuren, toch den moed hebben zich onder die vaan te scharen. En ’t is te begrijpen, dat men er toe komt, om in het Vereenigd Koningrijk, zelfs tot geheel onthouding te besluiten, als men leest wat de zelfde kardinaal eenige dagen vroeger schreef in de „Fortnightly Review”, onder den titel van „Eene nationale Ondeugd” en wat o. a. is op genomen in de „Nieuwe Haarlemsche Courant”, een blad gewijd aan Katholieke belangen. „Onze natie, schrijft hij, heeft in haar midden moordenaars, bandieten, bedriegers, politieke mui ters, atheïsten, doch men kan niet zeggen, dat eene der misdaden, waaraan deze lieden zich schuldig maken, bijzonder eigen zijn aan ons volk. Maar als men let op het misbruik van sterken drank en een bevestigend antwoord geven moet op de volgende 13 vragen, die ik ga stellen, dan zal men met mij, de Dronkenschap een natio nale ondeugd noemen 1. Is zij niet eene ondeugd, die in Engeland, Schotland en Ierland jaarlijks minstens 60,000, of gelijk anderen beweren en gelooven 120,000 menschen ten grave sleept 2. Eene ondeugd, die de kiem legt van een aantal ziekten met noodlottigen afloop en de ligte kwalen verergert en op den duur doodelijk maakt 3. Die de oorzaak is der krankzinnigheid van minstens V3 dergenen, welke in de gestichten worden verpleegd 4. Die direct of indirect de schuld is van 75 pet van alle bedreven misdaden 5. Die den mensch demoraliseert (ontzedelijkt), verlaagt en ellendig maakt, ook al valt hij niet in de handen der Justitie 6. Die te midden van onzen onmetelijken en toenemenden rijkdom geen eerlijke en eer volle armoede, maar het pauperisme, dat eene schande voor een beschaafd volk is, laat voort bestaan 7. Die menschen van eiken stand en van elke betrekking, van de hoogste tot de laagste kringen, lieden van beschaving en ontwikkeling, perso nen, die hooge bedieningen waarnemen, officie ren en manschappen van het leger en de zee- magt, spoorwegbeambten en ambachtslieden ruï neert, die wat het ergste van alles is, vrouwen uit de hoogste standen en de volksklasse be derft en ongelukkig maakt 8. Eene ondeugd, welke meer dan elk ander kwaad het huiselijk geluk in alle standen der maatschappij verwoest? 9. Die het welvarend bestaan van onze pach ters en fabrieksarbeiders heeft gesloopt en nog sloopt 10. Die reeds de productieve kracht onzer nijverheid, vergeleken met de industrie van an dere, vooral van deVereenigde Staten heeft ver lamd? 11. Die zooals wij uit officiëele bronnen we ten, onze matrozen op de koopvaardijschepen minder vertrouwbaar maakt 12. Die niet alleen een massa onheilen bewerkt in het moederland, maar ook onze schoonste kolo niën gaat bederven 13. Die eindelijk de oorspronkelijke volksras- sen in onze overzeesche gewesten uitgeroeid heeft en nog uitroeit, zoodat van het Britsche rijk niet langer de kracht der beschaving en des Christendoms, maar een bedorven adem, verval en dood uitgaan Het is geene rethorica (redeneerkunde), geene overdrijving, geene opgewondenheid, wanneer iemand beweert, dat deze ondeugd met hoofd en schouders uitsteekt boven de andere rampen, die ons volk zich op den hals haalt”. Aldus de kardinaal. Me dunkt menigeen die het bovenstaande ge lezen heeft, zegt in zichzelfGoddankdat onze natie niet is als die Engelsche. Wij hebben in de 10 maanden van ’86 maar f 19,078,138,98 uitbetaald, tegen f 19,381,925,415 in ’85slechts 317,968 Hl. in ’86 tegen 323,032 in ’85 gedron ken, dus wij gaan vooruit en gebruikten 5064 Hl. minder. Het vergunningsrecht dat in 1882 verleend werd aan 33,201 inrichtingen, is in 1885 gedaald tot 27,975. De schandalen van openbare dronkenschap zijn sedert de invoering der drank wet merkelijk verminderd. Werkelijk, dat is vooruitgang. Ook wil ik er den cognac aftrekken die tegenwoordig als zoo’n heilzaam geneesmiddel wordt aanbevolen en aan gewend. Toch weet ik niet of wij wel zoo terecht danken, dat nwij niet zijn als die andere zondaren”. Toch gewaarworden, wanneer men de Bagijnestraat te ’s-Hage doorloopt en dan ziet, hoe in het open staand tuimelraam van het thans onbewoonde huis van H. die nog steeds in hechtenis is, door de poes is plaats genomen, terwijl de daar thuis behoorende hond dan jankend op de stoep zit, alsof die wilde zeggenwaarom mag jij er in en ik niet Ct.) De kerktoren te Peize loopt zeer groot gevaar, zijn evenwicht te verliezen. Na afloop van de godsdienstoefening van Zondag jl. althans maande de predikant de gemeente aan, zich niet al te dicht in de nabijheid van den kolossus te wagen. De toren werd eerst in ’t begin dezer eeuw gebouwd. Geheel onverwacht ontlastte zich Donderdag boven Eindhoven een hevig onweder. Op een schitterenden bliksemstraal volgde terstond een vreeselijke donderslag de bliksem sloeg op den afleider der parochiekerk aldaar, waardoor de toren eenige oogenblikken in een lichtblauwen nevel gehuld werd. Een hevige stortregen en hagelslag, waarbij zeer groote hagelkorrels, die zich op sommige plaatsen tot een voet hoogte ophoopten, vergezelde het onweder. Dienzelfden avond sloeg de bliksem op den toren te Acht, waardoor het kruis verbrijzeld werd en het leien dak schade leed. Te Mierlo, in Limburg, heeft eene onge huwde moeder haar pasgeboren kind, na het doopsel te hebben toegediend, in een linnen lap gewonden, dezen met petroleum begoten en daar op het kind in den bakkersoven gelegd, of, ge lijk zij beweert, doen leggen door haar meester. Deze ontkent alle medeplichtigheid. Een feit is het echter, dat dien dag de oven bijzonder fel is gestookt, zoodat vele brooden verbrand waren. Deze verbrande brooden zijn als over- tuigingsstukken in beslag genomen. Uit Groningen wordt aan de A. P. gemeld: In de veenkolonie Compascum heeft eene bloedige vechtpartij tusschen een 20tal jongelie den, waaronder ook vrouwen, plaats gehad. Met schoppen en vorken ging het als wilden op elkaar los. Toen de strijd was afgeloopen, keerden de meesten met een bebloed hoofd naar huis, waar het eerste verband gelegd werd. Politie is hier onbekend. De toestand der bij het spoorwegongeluk te Breda op jl. Woensdag verwonde personen is vrij bevredigend. Volgens verklaring der ge- neesheeren bestaat er geen levensgevaar meer. Het stoffelijk overschot van den heer J. Gijs- bregts, van Terheyden, is Zaterdag aldaar onder veel deelneming ter aarde besteld. In de Drentsche dorpen, waar geene werk zaamheden van gemeentewege of anderszins plaats hebben, verdient de arbeider per dag, benevens den kost, thans dertig cents, volgens vastgesteld tarief, doch de „winterdaghuurtjes” zijn zoo zeld zaam, dat menigeen er in de wintermaanden niet eens gemiddeld elke week één bekomt. Geen wonder is het dus, dat elke gelegenheid om aan eenige verdiensten, hoe gering dan ook, te komen, wordt aangegrepen. Zoo wordt het doen van nachtwachtdiensten, vroeger door de boeren zel- ven bij beurtdienst waargenomen, thans aan een of twee arbeiders bij afslag aan besteed, hetwelk zóó goedkoop plaats heeft, dat elke nachtdienst soms niet boven de 15 a 18 cents verdienste levert, waarbij de aannemer tevens zich zelf vuur en licht moet verschaffen. Bij nog kleinere ver diensten aan geld wordt door ieder der boeren uit het dorp een kruiwagen vol brandstof ver schaft. De gemeente-policie te Breda heeft eene jeugdige dievenbende in handen gekregen. Deze maakte er gedurende de kermisdagen haar werk van om messen pijpen enz. uit de kramen weg te nemen, welke voorwerpen door verschillende leden der bende, waarvan zekere H. en R. de hoofdpersonen waren, voor een bagatel verkocht werden. Zoo werden messen van meer dan f 1 waarde en sigarenpijpen van f 10 voor 10 cent van de hand gedaan. Bij eene op het landgoed Beverweerd, bij Werkhoven, op het jachtveld van de heeren van Heeckeren, gehouden drijfjacht werden gescho ten 202 hazen, 75 fazanten 9 konijnen, 2 patrij zen en 1 snip. Onder de gemeente Swalmen werd Vrij dag een wild varken geschoten. Het had een gewicht van ruim 75 kilogr. Het kapitaal noodig voor den paardenspoor weg door de gemeente Utrecht, is, naar men meldt, verkregen. Het aantal sollicitanten voor de betrekking van directeur der tram Breskens-Maldeghem is thans geklommen tot 316. In de lage en moerassige gedeelten der hei develden in oostelijk Drente zijn zooveel kor hoenders aanwezig als in vele jaren het geval niet was. Zij zijn echter zoo schuw, dat bijna geen jager ze onder schot kan krijgen, weshalve er slechts zeer enkele geschoten worden. Aan het strand van Tessel en op de Vlie- hors is een groot aantal visschersboeitjes of breiltjes aangespoeld, waarvan eenigen gemerkt waren 116 VI. D. Daar ook nieuwe hoepels en eenig wrakhout is gevonden, bestaat het ver moeden, dat een visschersvaartuig is verongelukt. Te Krommenie is een oude bakkersknecht door een rjjtuig overreden. Men vreest voor het leven van den man. De ongelukkige had geen werk en verkeerde in zeer behoeftigeu toestand-. De Fransche Ministers hielden Zaterdag eene bijeenkomst, waarin de heer Freycinet mede deelde, dat de Russische gevolmachtigde, gene raal Kaulbars, vóór zijn vertrek uit Bulgarije de bescherming der Russische ingezetenen had opgedragen aan den Franschen diplomatieken agent en de Fransche consuls. De Minister president voegde er bij, dat deze daad geen po litieke strekking had. Dit zal voldoende zijn, om de Regeering te Berlijn te bevredigen. Er is toch vroeger gezegd, dat het Duitsche generaal-consulaat te Sofia met de behartiging der Russische belangen zou worden belast, en de plotselinge veranderingen in dat besluit moest natuurlijk bevreemding wekken. In België beginnen de woelingen onder de arbeidende bevolking weder zorg te baren. Te Gent hebben 600 spinners het werk gestaakten zijn demonstratiën aan de orde van den dag. Deze loopen niet altijd even vreedzaam af. Vrij dagavond hadden op verschillende punten der stad ernstige gevechten plaats tusschen de werk stakers en de politie, waarbij een brigadier der gendarmerie, 14 politie-agenten en een commis saris van politie werden gewond. Volgens het Journal de Bruxelles zou het hoofdbestuur der werkliedenvereenigingen tot eene algemeene werkstaking besloten hebben, waartoe uit den vreemde, eene belangrijke som gelds ter beschikking gesteld heet te zijn. De gestrengheid der Regeering tegenover de tot 15 jaren tuchthuis veroordeelden Falleuren Schmidt, en het met den naderende winter toenemende gebrek onder de geringere klassen zouden stellig weinig goeds voorspellen voor het vredelievende karakter dier werkstaking. Het Weener Kabinet moet hebben v oorge- steld en deze beschikking verdie.it alleszins overweging om in Bulgarije de verkiezing van een Vorst nog uit te stellen totdat de Mogend heden de toekomst van het vereenigde Bulgarije zullen hebben verzekerd door het erkennen der unie, wat zij totnogtoe niet deden. Rusland zou dan tevens gelegenheid hebben, om het plotselinge vertrek van Kaulbars te laten volgen door een terugtocht met eere. Uit Weenen wordt aan de Temps geschreven „Men bespreekt hier druk het af breken der diplomatieke betrekkingen van Rusland met Bul garije. Men meent, dat het Kabinet van Peters burg van terrein wil ve-.wisselen, en van de Mogendheden, die het traktaat van Berlijn onderteekenden, wil trachten te verwerven, wat het niet rechtstreeks van de Bulgaarsche Regee ring verkrijgen kon De Weener berichtgever van de Times ziet volstrekt niet in, waarom Engeland een zoo ongeschikten candidaat als de Prins v. Mingrelië is, goedkeuren zou. Deze Prins toch, van zijne vrouw gescheiden, financieel geruïneerd en zonder ooit iets gedaan te hebben, dat hem aanbeveelt, noemt de correspondent een persoon, die Enge land zelf zich schamen zou, ergens in zijn Rijk een bewind in handen te geven. De Zondag te Londen op Trafalgar Square gehouden demonstratie van werkeloozen is rustig afgeloopen. Men schat het aantal aanwezigen op 50,0 .0 personen, de nieuwsgierigen daaronder begrepen. Verschillende deputation werden inge haald met muziek, welke de Marseillaise speelde, en haar werd op dezelfde wijze uitgeleide ge daan. Drie sprekers voerden het woord, waarna de gewone socialistische resolutiën werden aan genomen. De Italiaan Mazzanlini, de beroemdste stierenvechter van Madrid, heeft het voorstel van een impressario, om drie maanden lang op Cuba voorstellingen te komen geven, aangenomen. Het honorarium is op 155,000 fres. bepaald, waarvan reeds 80.000 fres. vooruit betaald zijn de rest is bij een bank gedeponeerd. De in woners van Madrid zijn intusschen over het be sluit van hunnen gevierden lieveling zeer ont sticht en doen al het mogelijke, om hem er van terug te brengen. De „vakbladen” wijden aan hem ellenlange artikelen, sommige geven ook zijn portret, langs de straten vent men medaillons met het beeld van den volksheld. Mazzanlini was nog weinige jaren geleden spoorwegbeambte op een maandelijksch inkomen van 120 lire. Een magnetiseur ging onlangs met een on- geloovige de weddenschap aan, dat hij al zijn kunststukken zou herhalen in een leeuwenkooi van een menagerie, die zich op dat oogenblik te Dijon bevond. Ten aanschouwen van meer dan duizend menschen, heeft hij zijn sujet in den magnetischen slaap gebracht en op twee tabou- retten geplaatst. De leeuwen liet hij daarop over deze menschelijke hindernis springen, tot groot vermaak van het publiek. De weddenschap was aangegaan om duizend francs. In eene woning in de Rue de la Cerisa te Parijs is eene vrouw van omstreeks 20 jaren, die eene kamer gehuurd had, vermoord en geheel naakt gevonden. Het lijk verkeerde reeds in volslagen staat van ontbinding. Van de misdaad wordt een persoon verdacht, die den 22sten Oc tober in dezelfde woning was gekomen om, ge lijk hij zeide, voor slechts eenige dagen een kleine kamer te huren. Hij heeft toen verschillende vertrekken bezichtigd en 15 fr. bij voorbaat als huur betaald, maar sedert dien tijd zich niet weer laten zien. Deze persoon kan 35 a 40 jaar zijn geweest. Onder de boerendochters der rijkste dorpen in Duitschland schijnt een epidemie voor zelf moord te heerschen. Pas kort geleden had de dochter van een rijken boer getracht zich door zelfmoord van het leven te berooven, omdat hare ouders zich verzetten tegen haar huwelijk met een tram-conducteur, of de achttienjarige dochter van een anderen rijken boer heeft getracht zich met het jachtgeweer haars vaders te dooden. Zij was verliefd op een soldaat, doch hare ouders hadden hunne dochter voor een rijken boerenzoon bestemd. Het meisje heeft zich slechts licht ge wond, doch haar daad heeft den vader tot na denken gestemd en zij zal nu spoedig den jeugdi gen krijgsman mogen trouwen. Bolswardsche Courant f EN DE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1