NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OI.SWARÖ EN WONSERADEEt r 1886. No. 49. 13 Vijf en Twintigste Jaargang. VOOR DONDERDAG 2 DECEMBER. UIT DE PERS. BUITENLAND. DONDERDAG 2 DECEMBER. I VERSLAG RAAD DER GEMEENTE BOLSWARD, BINNENLAN D. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. een besluit ten aanzien van Bulgarije genomen. Kaulbars schijnt dus te Konstantinopel te heb ben bewerkt, dat de Porte geen stappen zal doen, vóór Rusland haar met zijne voorgenomen maat regelen heeft in kennis gesteld. Omtrent het nieuwe complot der cadetten te Sofia, waarvan een telegram heeft melding ge maakt wordt thans het volgende gemeld Twee officieren van de militaire academie, Tapawit- scharoff en Wetzel, de laatste een gewezen Rus sisch officier en nog Russisch onderdaan, smeed den een complot, waarin ongeveer een dozijn kadetten werden betrokken. Deze kadetten be hoorden tot degenen, die na den aanslag op den vorst als gewoon soldaat bij het leger waren ingedeeld en later gratie hadden gekregen. Het plan der samenzweerders was, de regenten en de Ministers ’s nachts te vermoorden. Zij hoop ten bij de uitvoering van dit plan de overige kadetten te bewegen zich bij hen aan te sluiten. Toen het complot was verraden, werden de ka detten ontwapend en de twee officieren gevan gen genomenin hun gezelschap vond men den uit het leger weggejaagden kapitein Gerginoff, die, uit Rusland teruggekeerd, zich beroemde, twee malen een onderhoud te hebben gehad met den Czaar. Ook hij werd gearresteerd. De verjaardag van het overlijden van Ko- ning Alfonso XII van Spanje is den 25n dezer allerwege in het land plechtig herdacht. Te Ma drid had de plechtigheid plaats in de San Fran cisco kerk. De muren waren behangen met zwart fluweel, gedekt door het koninklijk wapen 1700 waskaarsen waren ontstoken. In het mid den der kerk was eene prachtige, door engelen gedragen, katafalk opgericht, boven welke het Byzantijnsche kruis was geplaatst. De katafalk was bedekt met keurige bloemenkransen, door de koninklijke familie en andere aanzienlijke personen gezonden. Er waren een paar duizend genoodigdende dames verschenen in rouwge waad. De vertegenwoordigers van alle Staats lichamen en besturen waren aanwezig. De bis- schop van Madrid verrichtte den dienst. Het koor heeft, met begeleiding van een orkest, be staande uit 140 muzikanten, het Requiem van Mozart gezongen. Troepen waren tot bewaring der rust aan den ingang geplaatst. De Koningin-regentes heeft, bij gelegenheid van den verjaardag van den dood haars gemaals, besloten een asyl op te richten voor afgeleefde werklieden. Don Jaime, de eenige zoon van don Carlos, is na zijn jongste ernstige ziekte in zoover hersteld, dat hij München heeft kunnen verlaten om naar Italië terug te keeren. Don Carlos zelf is, naar uit Madrid wordt ge meld, Zondag te Vierreggio aangekomen. Hij lijdt vrij ernstig aan eene keelontsteking. Saint-Denis, bij Parijs, is in opschudding. De meesterknecht van een caoutchoucfabriek heeft het fabrieksgeheim aan eene vreemde firma verraden. Zijn medeplichtige is de boekhouder; deze werd gearresteerd, maar hij zelf is gevlucht. Men zegt, dat hij een Duitscher is, Pfeiffer ge naamd. Onder de werklieden in de stad heerscht groote verbittering tegen de vreemde werklieden. De prefect van politie heeft zich naar Saint- Denis begeven, om maatregelen voor hunne vei ligheid te nemen. Te Brussel is een boek verschenen, onder den titel: De Belgische Vrijmetselarij. Het is van clericale zijde uitgegeven en bevat de namen van 5250 Belgische burgers, die als vrijmetselaars worden aangeduid. Later zullen de biografische bijzonderheden van eiken vrijmetselaar volgen. Het eerste gevolg van de verschijning van dit werk is, dat een menigte processen tegen den uitgever zijn ingesteld, daar hij vele personen opgeeft, die niet tot de vrijmetselaars behooren en daarom een aanklacht tegen hem indienen. De „Südwestliche” spoorwegen hebben op eenige deelen hunner lijnen een „Sanitatswagen” in de treinen doorloopen, welke wagen van alle inrichtingen, voor het vervoer van zieken be- noodigd, voorzien is. Iedere wagen wordt bege leid door een ziekenverpleger der Maatschappij. In dezen wagen worden alle reizigers, zoo ook de tot den treindienst behoorende beambten, bij welke zich verschijnselen voordoen van darm- of maagontsteking, opgenomen. Het rijtuig waarin zieken worden vervoerd tot hunne bestemming, wordt daarna zorgvuldig ge desinfecteerd. liet schijnt dat dit rijtuig alleen voor het vervoer van choleralijders was in dienst gesteld. „Klein maar slecht” is de eenigszins zon derlinge titel van ’t hier volgende gemengde be richt, dat in de Amerikaansche Grondwet voor komt. Mrs. Roxallanna Drute, die haren man in War ren, Nieuw-York, vermoordde, door hem dood te schieten, zijn hoofd af te hakken en zijn lichaam te verbranden, is veroordeeld om den 29sten December aanstaande te worden opgehangen. Ze weegt slechts 96 pond. OP DINSDAG 30 NOVEMBER 1886, ’s avonds ten 7 u ar, Alle leden tegenwoordig. Het bij den Duitschen Rijksdag ingediende wetsontwerp betreffende eene leening voor leger, vloot en spoorwegen machtigt den Rijkskanselier voor het leger 30,794,905, voor de zeemacht 7,317,770, voor de spoorwegen 592,00 ter voor- loopige dekking der aan het fonds voor den bouw van Rijks-vestingen ontleende voorschotten 7,411,810, te zamen 46,116,485 mark te leenen en tot dit bedrag schatkistbiljetten uit te geven, ook voor langer dan vier jaar. De centrumspartij heeft bij den Rijksdag een wetsontwerp ingediend, om voortaan het duel gestrenger te straffen en ook het zoogenaamde „Amerikaansche duel” (zelfmoord door het lot) met tuchthuisstraf tot tien jaren te bedreigen. Als generaal Kaulbars te Petersburg zal zijn teruggekeerd, werwaarts de Czaar hem heeft ontboden, wordt door de Turksche Regeering De onbezoldigde jachtopziener H. van Hoog straten, te Herner, heeft proces-verbaal opge maakt tegen den gemeenteveldwachter van Borg haren wegens dronkenschap. Verscheidene ge tuigen echter, door den burgemeester van Borg haren en den majoor der rijkspolitie te Druten gehoord, hebben verklaard, dat genoemde veld wachter niet dronken was, maar dat de jacht opziener zich door een broeder van den wet houder van Dam heeft laten omkoopen, om ge noemden persoon wegens het feit van dronken schap te bekeuren. Door den officier van justitie te Tiel wordt een gestreng onderzoek ingesteld. Zaterdagmiddag werden te Utrecht twee zoogenaamde kwartjesvinders aangehouden en naar het policiebureau op de Ganzenmarkt ge bracht. Zij speculeerden ouder gewoonte op de beurzen der buitenlieden. Voor de rechtbank in den Haag is de zaak behandeld van den wisselwachter der Hollandsche Ijzeren Spoorwegmaatschappij, die op 9 Septem ber 11. oorzaak was van de botsing der stoom tram met eene losse locomotief, op de baan ScheveningenAnna Paulownastraat. De beklaagde erkende het feit hem ten laste gelegd, dat hij door met zijn lantaren te zwaaien, het sein had gegeven dat de weg veilig was, terwijl hij was gewaarschuwd, dat de weg on veilig was wegens het vertrek van den trein uit Scheveningen. Hij deelde echter mede, dat hij tweemalen door de Maatschappij was afgekeurd wegens zijn zwak gezichtsvermogen en zelf' niet begreep, dat zij hem in dienst had gehouden. Deze verklaring bleek, bij onderzoek, juist te zijn. De officier van justitie betuigde daarover zijn verbazing. Het publiek zal er zeker niet minder verbaasd over zijn, maar bij de reizigers zal nog wel eene andere gewaarwording worden opge wekt over zulk eene zorg voor hunne veiligheid, Zoo ooit, dan werd te ’s-Hage ter terecht zitting bewaarheid het spreekwoord, „een jong militair is een oude bedelaar.” Onder de aanklacht van het rondzwerven te Leiden zonder middel van bestaan, stond toen voor de rechtbank te ’s-Hage terecht een met f 120 ’s jaars gepensio neerd onderofficier, die niet kon leven van dit pensioentje en nergens werk kon krijgen. De burgemeester van zijne geboorteplaats (Leiden) zond hem om werk naar verschillende personen, doch geen hunner kon hem helpen. Driemalen achtereen verzocht hij ten slotte nachtverblijf aan het politiebureau, zoodat proces-verbaal als zwer veling tegen hem werd opgemaakt. De beklaagde verzocht den rechter hem maar naar een rijkswerkinrichting te zenden, staande hij alleen op de wereld, zonder geld. Een am bacht kende hij niet, daar hij op te jeugdigen leeftijd in militairen dienst was getreden. Het openbaar ministerie nam een requisitoir overeenstemmende met beklaagde’s wensch, nl. 5 dagen hechtenis en opzending naar een rijks werkinrichting voor den tijd van 5 maanden, doch de rechtbank kon zich met die vordering niet vereenigen en sprak den beklaagde vrij. Onder de statistieke opgaven door de Re geering bij haar voorstel betreffende de kieswet overgelegd, is er ook een houdende voor zoo ver dit kan worden nagegaan eene lijst van de beroepen en bedrijven, waartoe de nieuwe kie zers zullen behooren. Er blijkt uit, dat ook bij den census, die thans wordt voorgesteld, althans in de steden het aan tal gezeten werklieden, die tot de stembus toe gelaten worden, nog zeer gering zal zijn. Maar er blijkt ook uit, dat in Zuid- en Noord-Holland het aantal oninbare posten schrikbarend groot is. Te Rotterdam b.v. zijn voor het dienstjaar ’84 tot 85 van de 21252 aanslagen in het per soneel, 10007 niet ten volle betaald, dus bijna de helft! In geheel Drenthe daarentegen met 15957 aangeslacenen waren er slechts 189, die ge heel of gedeeltelijk onbetaald blijven. Minister van Financiën, aan zulke wanverhoudingen be hoort gij een einde te maken Arnh Crt. Men schrijft aan de 2V. R. Ct. uit Hel- voort bij ’s-Hertogenbosch Vrijdagavond, ongeveer een kwartier vóórdat de sneltrein uit Brussel het station Helvoort zou passeeren, hoorde de stationchef op eenigen af stand het geluid van hamerslagen. Daardoor verontrust, begaf hij zich in de richting van waar het geluid kwam en ontdekte toen, dat de lijn op drie verschillende plaatsen versperd was: men bad nl. drie balken over de rails gelegd en deze met touwen vastgebonden aan palen, die in den grond geslagen waren. Hij kwam nog juist bijtijds, om een onheil te kunnen voorkomen. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Aan het commissariaat van politie te Breda meldde zich een huisvader aan, de bekentenis afleggende, dat hij, bij gelegenheid van een grooteu brand, die eenige jaren geleden aan de Bosch- straat woedde, voor een bedrag van ongeveer f 1000 had gestolen, ten nadee'e van iemand, die reeds in het gasthuis is overleden. ’sMans ge weten liet hem geen rust, en van daar zijne be kentenis, die aanleiding gaf tot zijne inhechte nisneming. Te Doorn had Vrijdagnamiddag het volgen de ongeluk plaats. Een 14jarig meisje, dat met den goederentrein van de Oosterstoomtram was meegereden, wilde al spelende onder het rijden van den eenen wagen in den ander springen, dich viel daarbij en kwam tusschende'wagens. Met gebroken arm en gekneusde ledematen moest zij onder geneeskundige behandeling worden ge steld. De toestand van het meisje is bevredigend. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn a. Een extract uit de resolutiën van Ged. Sta ten houdende goedkeuring van de rekening der Macadamweg BolswardSneek. Met een ontvangst van f 3449,63 Uitgaven - 2251,725 Batig saldo f 1197,905 Aangenomen voor notificatie. b- Adres van D. van Dijk, verzoekende „Het Lange Land”, dat de gemeente voor de helft in eigendom behoort, onderhands te mogen inhuren voor f 40 per pondemaat. Wordt ter ^visie gelegd om in de volgende vergadering te behandelen. c. Aanbevelingen voor de periodieke vacatu res in verschillende corporatiën. 1, De stadsspaarkas, aftredend lid de heer J. R. A. Donker. Aanbevolen worden de heeren J. R. A. Donker en P. H. Kingma. 2. De Stadswerkinrichting, aftredend lid de heer S. T. Hiemstra. Aanbevolen worden de heeren S. T, Hiemstra en Th. van der Meulen. 3. De plaatselijke commissie van schooltoe zicht. Aftredend lid de heer N. L. J. Bruinsma. Aanbevolen worden de heeren N. L. J. Bruinsma, P. J. de Boer en H. G. Schoonhoff. Ter visie om in de volgende vergadering ue benoemingen te doen. d. Van burgemeesters en wethouders een mis sive, begeleidende een nieuwe verordening op het gebruik van het waaggebouw. Het dagelijksch bestuur, in navolging van an dere gemeenten acht dergelijke regeling in het belang van den handel. Een aan te stellen waagcommissie kan dan een wakend oog houden op de handelsbelangen en op de belangen der gemeente. Wordt ter visie gelegd, om in de volgende vergadering te behandelen. Punten van behandeling. 1. Benoeming van een onderwijzer in de school voor meer uitgebreid lager onderwijs. De heer M. M. Blanken te Middelburg met 10 stemmen benoemd. Een briefje was blanco. 2. Behandeling van de gewijzigde voorwaar den tot levering van gas. Na uitvoerige discussiën tusschen de heeren Vos, P. J. de Boer, Eisma, van Ringh, van der NA eij en den Voorzitter, over de vulling der meters met glycerine, de plaatsing der meters enz., wordt de verordening met 10 stemmen aangenomen. De heer van der Weij tegen. 3. Behandeling van het adres van het bestuur der Zuiderzee-Vereeniging om eene geldelijke bijdrage. Na uitvoerige discussiën tusschen de heeren IJ. T. de Boer, Eisma, Vos, Eerdmans, van der Weij en den Voorzitter, over het al of niet belangrijke van de drooglegging der Zuiderzee voor onze gemeente, en over de vraag of het Staatszaak of particulier moet worden onder zocht en ondernomen, wordt het voorstel van het dagelijksch bestuur om de drie volgende jaren eene subsidie van f 50 te verleenen, met 6 tegen 5 stemmen verworpen. De heeren Feen- stra, Cremer, Eisma, Vos en van Ringh, voor. Sluiting der vergadering. In de Tweede Kamer werd bij de behandeling van de uitzonderingswet betreffende Veere, bij amendement aan die gemeente het bij het voorstel toegekende recht ontnomen, om ac cijns op rogge te heffen. Uit een schrijven aan de N. R. C. blijkt, dat in 1885 de invoer van roggemeel bedroeg 125 kilogramdat is tegen een halve cent per kilo gram gerekend, 62% cent. De gemeentekas zal nu, krachtens het amen dement, die inkomst derven Men zal erkennen, dat de Tweede Kamer groot in het kleine is. De Minister van Waterstaat heeft bekend gemaakt, dat ook dit jaar weder in de maand December nieuwjaarskaarten verkrijgbaar zijn, tegen den prijs van 10 cents, de inhoud mag tien woorden bevatten, zij worden zonder ver dere kosten zooveel mogelijk bezorgd op 1 Januari op alle plaatsen, waar telegraaf kantoren zijn gevestigd. De uitslag der proefneming ten vorigen jare schijnt dus bevredigend te zijn geweest. Wij dachten het nietnieuwjaar toch is niet zulk eene onverwachte gebeurtenis, dat men de tele graaf te baat behoeft te nemen, om elkander daarmede geluk te wenschen. Men kan best voor zeven centen minder een heilwensch het begeerde adres doen bereiken, als men hom den vorigen dag verzendt. Arnh. Cour. Van „bevoegde zijde’’ wordt aan het D. v. Z.-H. het volgende geschreven „M. i. is de thans in Indië heerschende bere- bere (nietberri-berri het woord behoort aan een der Papuasche dialecten en beteekent de ziekte van here) niet .zoo moeilijk te over winnen. Kwamen er vroeger bere-berelijders in eene gevangenis, kazerne of aan boord van een schip, dan werden de bewoners direct de kam pong in gejaagd, de gebouwen dag en nacht open gelaten, schepen met zwavel en teer berookt. Op die wijze werd meermalen de ziekte bedwon gen. Thans, nu men betere desinfectie-middelen kent, schijnt dit nog gemakkelijker geworden. De bere-bere is niet aanstekelijk, maar de in- fectiestof zit in de lucht der vertrekken, gebou wen of schepen en ontwikkelt zich in vochtige, warme, gesloten mephytische holen.” De Standaard zegt over het voorstel be treffende het kiesrecht. „Minister Heemskerk is op tijd klaar. De liberalistische club had order gegeven, dat „Art. 76 nieuw” klaar moest zijn, eer men aan de Staatsbegrooting toog. Welnu, de volgende week komt de Staatsbe grooting, en Zaterdag daaraan voorafgaande komt de „oppassende” Minister, in het zweet zijns aanschijns, op een drafje met het rolleke papier, waarin „Art. 76 nieuw” staat, aanloopen. Voor zóóveel ijver ontvangt hij van de heeren dan nu ook een goedig knikje. Betoon van dienstijver pleegt eiken patroon te stemmen tot minzaamheid.” De Standaaed deelt hierop het voorstel mede, dat zij noemt „het keurig knipsel, dat de onbe taalbare Minister met zijne fijne vingertoppen geknutseld heeft.” Na de mededeeling van het voorstel volgt de vraag „Wat zit hier nu in „Geen Algemeen stemrecht, zegt de Minister in zijn Memorie van toelichting. „Edoch, is dit wel echte munt? „Verbeeld u toch! „Algemeen stemrecht wordt, niet rechtstreeks maar alleen zijdelings uitgesloten, en wel door de bepaling, dat de kieswet zekere kenmerken van geschiktheid en welstand moet aangeven. „Doch, heel gek, staat er nu nog apart bij dat, „bedeelden” zijn uitgesloten. „Dus de Minister laat het vrij, de kenmerken van welstand zóó te formuleeren, dat, verbood de Grondwet het niet nadrukkelijk, ook de be deelden in de termen konden vallen. „Anders toch had deze exceptie geen zin. „Welbezien, komt het stelsel er dus op neer, dat behalve de bedeelden ieder persoon kiezer kan worden. Alzoo Algemeen stemrecht, except de bedeel den dat en niets minder wierd nu 's Minis ters systeem. „Zelfs de mogelijkheid van algemeen stemrecht geeft hij toealleen maar redt hij de eer van zijn naam, dank zij „de bedeelden.” Wonseradee], 27 Nov. De Gemeenteraad heeft heden benoemd: a. tot armvoogd de heeren H. Schuurmans te Burgwerd, R. Zwaagstra te Corn werd, H. Sieperda te Tjerkwerd, L. Wesselius te Wons, H. H. de Jong te Ferwoude, Br. J. van Abbema te Longerhouw en R. Zwolsman te Makkum: b. tot lid van het college tot ondersteuning van reizende behoeftigen den heer G. A. Heldoorn te Witmarsum De Raad besloot 1. Te blijven voortgaan met aanvulling van het tekort aan de opbrengst van het Rijks- telegraafkantoor te Makkum, overeenkomstig de bepalingen van het onlangs verschenen koninklijk besluit. 2. Met de Nederlandsche Tramweg-maat- schappij in onderhandeling te treden over het verleenen van eene bijdrage tot de kosten van te Arum en Witmarsum te vestigen telefoonkan toren. 3. Afwijzend te beschikken op een verzoek van ingezetenen van Schraard, om de Zuidertille op kosten van de gemeente te herstellen. 4. Het adres van den Frieschen ijsbond in handen van de commissie voor de strafverorde ningen te stellen, om daarop bij de aanhangige herziening van het politie-reglement te letten. 5. Goed te keuren de door het armbestuur van Kimswerd gesloten overeenkomst met dr. Bruinsma te Arum, tot voorziening in den ge neeskundigen dienst, tegen eene vergoeding van f 275, en ten aanzien van eene door het arm bestuur te Cornwerd c. a. met dr. Kremer te Witmarsum gewenschte overeenkomst, tegen f240 te handhaven het bij de begrooting geno men besluit tot beschikbaarstelling van f 200. -- De voeding de gevangenen in de celgevan- genis te Arnhem is voor 1887 aangenomen tegen 10% cent per man en per dag. Een politieagent te 's Bosch is wegens eene kleine oneerlijkheid op ’t bureau van den commissaris van politie begaan, in hechtenis gesteld. Bolswardsche Courant j VAN DEN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1