NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD i BOWAB» M WOKSEftAOEEI. De „zoetste dag van het jaar.” I i I I c 1 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. No. 50. VOOR DONDERDAG 9 DECEMBER. BUITENLAND. DONDERDAG 9 DECEMBER. F 'J 1 4 f BINNENLAND. i' i I e> rl voor M, E. van der MEULEN. I ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Sint-Nikolaas, niet waar? O wèl hem, wie dat feest Nog altijd meeviert met een kinderlijken geest Wiens hoofd niet al te zeer vervuld is van die schatten Der wijsheid, die helaas, mijn brein niet kan bevatten, ’k Meen beursnieuws, politiek en soortgelijke meer, Om met zijn kindren mee, te leven in ’t weleer, Om dagen lang vooruit de winkels rond te dwalen, Of aan een „vrijster” nog zijn hart eens op te halen ^XXXXXXXXXXXXXXKXXX$ EENE NABETRACHTING. ds I ilt in at ie is lil ff- St n, 3r 1- r- e Ik min dien winterdag vol bloemen, lied en geur, Ik min dat zoete feest van suiker en likeur, Het zielverkwikkend ijs, de schuim der limonade, ’k Zie, liever dan in druk, mijn naam in chocolade! En, Epikurus, zeg, is niet de lekkre tand De trouwste paranimf der kies van ’t waar verstand Vindt me’ in de Republiek der stille lekkerbekken Niet meestal wijze liên of schadelooze gekken?” pi Hints 25 jaar leeft onze vrooljjke, vrome dich ter niet meer. Zou hij, indien hij nog onder ons omwandelde, zich misschien zijn luimigen „Sint Nicolaasavond” geschaamd hebben Ik denk er geen oogenblik aan. Zijn luim was Men vergunne mij, in herinnering te brengen, wat voor bijna 40 jaren, mijn toenmalige mede student en vriend de Gé'nestet schreef van dien dag: „Een rijke taal vol geest en ingehouden tranen, Vol zin, ook zeer geschikt tot leeren en vermanen Mits maar de vrienden haar verstaan. Want velen klinkt ze als Grieksch, voor andren weer profaan.” Hij behoorde niet tot dat slag van menschen, van welke hij zong „Meneer is nimmer jong en dwaas geweest te voren, Maar met een rok, een bril en parapluie geboren Hij zou niet minder ernstig de kinderen bij een kerstboom in het hart gegrepen hebben, als hij hun sprak van den grooten kindervriend, dan hij nu guitig en geestig, tot jong en oud spreekt van den dag aan den kinderheilige gewijd. Alleenlijk zou zijn goede hart niet kunnen dulden, dat zoo’n dag werd: ,De bitterste misschien, gelukkigen en rijken, Voor d’ armen snoeper, die bij alles toe mag kijken Doch zoo gij gezorgd hebt, dat ook in stulp en kleine woning, wat vroolijkheid kan zijn, vier dan den teugel vrijelijk aan gulle scherts en blijde verrassing. Laat ’t vooral in de huiskamers feest zijn geweest, een losse grap, een guitig rijm al is ’t wat kreupel, vinden een goede plaats, drijven de zorgen wat weg, geven een dankbare stemming, wekken een lach, soms een traan. Die zich boven dit alles verheven acht, gulle vreugd niet vatbaar is, zich ergert aan ik en weet niet wat, hij zondere zich af in zijne plechtigheid en late ons begaan bij onze kin derpret. Een vriendelijke dag, een trouwe kindervrind, Een dag, dien elk van ons heeft liefgehad als kind, En die nog pas uw beurs, uw kroost, uw maag, uw woning Bepaald in opstand brachteen bisschop en een Koning, Vol zoetheid in den mond, vol zielezaligheid, Wiens naam gij langer niet kunt zwijgen, lieve meid, Wie hij, jaar in jaar uit, een stroom brengt van cadeautjes, Altijd incognito van twintig beaux en beautjes 1 en aldaar bemerkt, dat al het geld verdwenen was. Het dadelijk ingestelde onderzoek heeft nog tot niets geleid. Uit het door de justitie ingesteld onderzoek omtrent het leggen van balken over de rails nabij het station Helvoort, met het doel, om den sneltrein uit Brussel te laten ontsporen, is gebleken, dat het geheele verhaal verzonnen was, met geen ander doel dan om den stationschef eene loffelijke vermelding voor buitengewonen dienst ijver te bezorgen. (iV. R. Ct.) Te Meppel werd eene zeventienjarige boerin veroordeeld tot gevangenisstraf wegens het be machtigen van wild door wildstrikken. In het laatst van November stond voor de Rechtbank te Breda terecht zekere J. L. M., oud 33 jaar, candidaat-notaris te Zevenbergen, be klaagd van in October jl. aan den gem. en onbez. rijksveldwachter Verduijn, in de uitoefening van diens bediening, terwijl hij genoemden M. met nog eenige personen waarschuwde, dat het tijd was om de herberg te verlaten, opzettelijk Ma- leische scheldwoorden te hebben toegevoegd. Tegen beklaagde werd verstek verleend en door het O. M. geëscht f50, sub. 10 dagen ge vangenis. De Rechtbank heeft nu den beklaagde veroordeeld tot f25 boete. Aan dat vonnis zal echter geen gevolg kunnen worden gegeven, wat M. is inmiddelsoverleden. „St. Nicolaas in de gevangenisZoo is de plaat getiteld, die de Lantaarn in zijn jong ste nummer geeft. De teekening is goed ge slaagd. Men ziet daar eenige gevangenen, waar- va,n sommigen met ware boeventronies, voor St. Nicolaas staan. Onder de gevangenen merkt men op de „in teressante” Jeanne Lorette, en naar wij meenen de ^Leidsche giftmengster onmiddellijk achter haar en Mie de hondenscheerster aan de zijde van Jeanne. Achter St. Nicolaas staat diens zwarte knecht met een groote mand, gevuld met papieren waarop met groote letters het woord „gratie” prijkt. St. Nicolaas spreekt de gevan genen aldus toe: „Indien gijlieden bereid zijt eene plechtige verklaring te teekenen, dat gij nimmer weder een voet in Nederland zult zetten maar gij moogt geen adres aan de Tweede Kamer indienen om dat stuk terug te hebben schenk ik u allen gratie Naar men verzekert, is in de vorige week (Donderdag 2 dezer) de boot van Londen naar Harlingen met de boot van Londen op Ant werpen der zelfde maatschappij waarschijnlijk ten gevolge der dikke mist in aanvaring geko men. Eerstgenoemde boot is op de Theems ge zonken. Voor de veehandelaren op Londen was dit onheil nog al schadelijk, daar het vee, ook met een expresse boot, niet meer te Londen aan de markt kon komen en te Harlingen moest blij ven tot de volgende markt. Zaterdagmorgen zou door het Hof te Arnhem uitspraak worden gedaan in de zaak der drie perso nen beschuldigd van diefstal van vee uit de weide. Een van hen, onder geleide van rijksveldwach- ters, nabij het gebouw gekomen, keerde zich plot seling om en zette het op een loopen. De rijks veldwachter zette hem wel na, maar moest al spoedig den wedloop opgeven. De beschuldigde toch is hardlooper van beroep. In weinige oogen- blikken had hij de Sabelspoort bereikt. Tot dus. verre is hij nog niet opgespoord. Men bericht van den HelderEen ar beider te den Helder, Zaterdagavond bezig zijn de voor het station de sneeuw van de rails te vegen, had het ongeluk onder een trein te ko men. Een zijner beenen werd verbrijzeld. Bij gelegenheid van het St. Nicolaasfees* zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag twee koffiehuizen op de Groote markt te Middelburg door de policie moeten worden ontruimd. In het eene was twist ontstaan tusschen burgers en onderofficieren van het garnizoen, waarbij een sergeant de sabel had getrokken. In het andere dat op verzoek van den koffiehuishouder zelf werd ontruimd, werd bovendien nog door een der aanwezigen, tot tweemaal toe, een arrestant der policie ontzet. Een met turf beladen handwagen werd Vrijdag langs den Korten Vijverberg in den Haag door een man voortgeduwd, terwijl een ander daarvoor liep te trekken. Plotseling liet het touw, dat er ook niet al te sterk uitzag, los, en de trekker viel voorover op den grond. Zijn positie wekte in hevige mate den lachlust op van zijn kameraad, en hierdoor meenende, dat deze de oorzaak van het ongeval was, weigerde hij om langer voor den wagen te loopen, doch wilde, ook eens duwen. Zij verwisselden toen van plaats, en na het touw weer vastgemaakt te hebben, deden beiden hun best hun vracht ver der te brengen. Op den Langen Vijverberg gekomen, ontwaakte de wraaklust bij hem die gevallen was, en daar het touw ’t langer vol hield dan hij wel wenschte zon hij op middelen om den ander hetzelfde lot te doen ondergaan. Hij hoopte, dat door een Hinken ruk en een achterwaartsche beweging aan den wagen te geven, het touw zijn broosheid zou toonen, en volvoerde dit plan. De wagen bleek toen evenmin solide te wezen, want het handvatsel brak nu in tweeën, en hij, die eerst voorover had gelegen, was nu in de gelegenheid om, liggende op zijn rug, te kunnen verklaren, dat niet alle wraak zoet is, De President der Fransche Republiek heeft nog niemand ontboden, om dezen over de op lossing der ministerieele crisis te spreken. Er is wel beweerd, dat aan Floquet de samenstelling van een nieuw Kabinet zou zijn opgedragen Pelletan zeide het in de couloirs der Kamer maar latere dépêches bevestigen dat bericht niet. Men wil, dat Grévy wachten zal met eenige be slissing te nemen totdat Generaal Pittié zal zijn begraven. Deze teraardebestelling nu heeft eerst Dinsdag plaats gehad. De Kamer heeft Zaterdag de medeeling van de Regeering, dat zij haar ontslag nam, zeer koel opgenomen. Het voorstel om de zitting te schor sen, werd verworpen, zoodat heden de Kamer weder vergadert. De „Union des Gauches” heeft eene bijeen komst gehouden, waarop bleek, dat deze groepen over een gemeenschappelijk programma zou wil len onderhandelen, teneinde eene vaste meerder heid voor de nieuwe Regeering te vormen. De Turksche Regeering moet eene circu laire aan de Mogendheden hebben gezonden, waarin zij verzoekt de candidatuur van den Prins van Mingrelië voor den Bulgaarschen troon aan te nemen. Zekere Altmayer. die in Mazas gevangen zat onder beschuldiging een Parijschen bankier 40,000 francs ontstolen te hebben, is op behen dige manier daaruit ontsnapt. Bij een zijner verhooren was hij er in geslaagd den rechter van instructie een velletje postpapier te ontfut selen, waarop diens naam en kwaliteit stond gedrukt. Hij vulde dit zelf in met het bevel hem onmiddellijk op vrije voeten te stellen en liet dit toen door een Parijschen gendarme aan den directeur van Mazas bezorgen. Deze had geen kwaad vermoeden en voldeed terstond aan het bevel. Eerst toen Altmayer spoorloos verdwe nen was kwam het bedrog aan het licht. Te Hamburg zal eene centrale vischmarkt opgericht worden, teneinde het binnenland van versche zeevisch te kunnen voorzien. Het te stichten gebouw zal komen in de nabijheid van het bestaande slachthuis, en men is van plan beiden in een gebouw te vereenigen. Volgens bericht uit Baltimore is onlangs een locomotiefketel gesprongen toen de trein in volle vaart was, Het geval zou zich op de vol gende wijze hebben voorgedaan. De St.-Louis- en Chicago-exprestrein der Bal timore en Ohio- Spoorwegmaatschappij, welke Philadelphia 5 uur ’s avonds verliet en in station Cambden te 8,22 moest aankomen, verongelukte in de nabijheid van Thirdstreet Canton Balti more City, waardoor vijf personen min of meer gewond werden. De trein bestond uit een bagage-, een rook-, een gewonen personen-, twee slaap- en een res tauratiewagen. De reizigers hadden nauwlijks hun avondeten in den restauratiewagen gebruikt en waren nauwlijks naar hunne plaatsen terug gekeerd, toen een verschrikkelijke knal gehoord werd en de trein opeens stilstond. De ontplof fing ging achterwaarts en de schok werd ver oorzaakt door den druk van den zwaren wagon op het einde van den trein. De rook-en de ge wone personenwagen werden door het heen en weder slingeren in elkander geschoven. De passagiers werden van hunne plaatsen ge worpen en de schok was zoo hevig, dat menig een aan een aardbeving dacht. Vrouwengilden en de mannen vlogen naar de deuren, doch spoe dig werd ieder gerustgesteld door de mededee- ling, dat het gevaar voorbij was. De locomo tief was kort en klein en zijn onderstel lag op een ander spoor. Op verren afstand werden stuk ken van den ketel gevonden. Op het oogen blik dat de ketel sprong, vloog een deel gloeien de kolen in de eene en een massa water in de andere richting. Het eerste gaf een glanzend licht, aan een prachtig vuurwerk gelijk. Men vermoedt, dat gebrek aan water het sprin gen van den ketel veroorzaakt heeft. De socialistische partij in den Duitschen Rijksdag heeft een ontwerp ingediend tot wijzi ging der nijverheidswet in dezer voege: Bij alle beroepen en bedrijven mag de werk tijd voor personen van boven de 16 jaar niet langer duren dan 10 uren daags, des Zaterdags hoogstens 8 uren. Hieronder zijn niet begre pen de tusschenkomende tijden van rust en ver pozing. Voor gehuwde vrouwen en weduwen eindigt de werktijd op Zaterdag des middags ten 12 ure. Voor werklieden in mijnen en anderen onder- grondschen arbeid, alsook bij elk bedrijf waarin dag en nacht moet worden doorgewerkt, mag de dagelijksche werktijd niet meer dan acht uren bedragen. Bij elk beroep en bedrijf is de arbeid van kin deren beneden de 14 jaar verboden. Jeugdige werklieden en hulppersoneel van 14 tot 16 jaar oud mogen niet langer dan acht uren daags werken. Witmarsum, 4 Dec. Toen in 1881 depro cedure over het beheer der kerkegoederen te Oosterend in het hoogste ressort was beslist, werd ook hier, evenals op zoovele andere plaat sen in Friesland, het beheer door de floreen- plichtigen aan de gemeente aangeboden en door hen aanvaard. Tot regeling van dat beheer werd een reglement vastgesteld, aan het slot waarvan de bepaling werd opgenomen, dat het vóór 1 Januari 1887 moest worden herzien. De strekking van die bepaling was, om in het vijf jarig tijdperk na te gaan, in hoeverre het regle ment op den nieuwen toestand passende zoude zijn. De voorgeschreven herziening heeft thans haar beslag gekregen. Het opnieuw vastgesteld reglement (waarvoor door eene commissie van twee kerkvoogden, twee notabelen en vier stem gerechtigden ontwerp was opgemaakt) mag in velerlei opzicht als eene verbetering van het oorspronkelijke dat niet zonder overhaasting was tot stand gekomen en in sommige gevallen voor twijfel plaats openliet worden aangemerkt. In hoofdzaak zijn de beginselen van het oude reglement gehandhaafd. In één opzicht echter is eene nog al ingrijpende wijziging aangenomen. Ze betreft het stemrecht, waarvan bij het oor spronkelijk reglement bedeelden waren uitgeslo ten. De commissie van herziening had voorge steld geneeskundige hulp niet als bedeeling aan te merken en bedeelden boven den leeftijd van 60 jaren niet in de uitsluiting te doen vallen. De vergadering van stemgerechtigden is nog een schrede verder gegaan, door de uitsluiting van bedeelden geheel te doen vervallen. Aan elk stemgerechtigd lid is een exemplaar van het reglement uitgereikt. Zaterdagmiddag is aan den zeedijk van den Margaretha-polder aangespoeld het lijk van een onbekend manspersoon, naar gissing omstreeks 55 jaar oud, goed gekleed. Daar de schedel en het aangezicht totaal verbrijzeld zijn, wordt er vermoed, dat de man een gewelddadigen dood is gestorven. De justitie is van een en ander in kennis gesteld. Men schrijft aan de L. C.De mollen wer ken nog te veel en zoolang ze dat doen krijgen we nog geen winter, merken de boeren aan. Hedennacht had de vorst voor het eerst blom metjes op de glazen, ijs in de slooten en singel- grachten gemaakt, maar het veld was zoo wit als een laken. Dat houdt niet aan, beweerden de tuinders, want het heeft ruig gevroren, de lucht is nog te waterig, en dat kon wel op sneeuw uitdraaien. De wind was sedert gisteren naar het zuiden gekrompen. Daarover hadden de schippers in de vroegte van heden hunne be schouwing: „krimpende winden en uitloopende vrouwen, die kan-je niet vertrouwen”. Rauw weer, man! Sneeuw of regen en de eenden gingen gisteren ook al zoo te keerHeb-je wel gezien hoe het maantje gisterenavond in het westen in een nest zat? Dat is mis. Hij lag werempel heelemaal op zijn rug, merkt een ander aan, en als hij dat doet, zijn we nog niet van het vuile weer af. Welk een hemelsbreed verschil, zulk „uit de lucht gegrepen’1 weersvoorspellingen, of de offi- cieele, meteorologische waarnemingen binnens kamers Zaterdagochtend viel in den Haag eene gansche Sinterklaasbezending in het water. Het paard, dat voor een tijdelijk in dienst der pakketpost rijdenden wagen gespannen was,schrik te op den Loosduinschen weg van de passeerende stoomtram naar het Westland. Koetsier, paard wagen en lading (eene menigte postpakketjes) tuimelden in de sloot bij de houtkooperij. Ge lukkig kreeg de voerman geen letsel en konden paard en karretje weldra op het droge worden gebracht. Wat de pakketten aangaatze wer den grootendeels teruggevonden, maar hoe ze uit de doozen en kistjes en papieren te voorschijn zullen komen, dat laat zich denken! (Vad.) Omtrent het overgaan van het bezit van het huisje van Czaar Peter te Zaandam ver neemt de Courrier de la Meuse uit goede bron, dat daarbij geen sprake was van verkoop Z. M. heeft het den Russischen Keizer gracieuzelijk afgestaan. In de Tijd wordt, naar aanleiding eener mededeeling in de Courrier de la Meuse, ge klaagd over de groote kosten van het onderwijs met name in Limburg, waar door vijf-en twintig verschillende gemeenten in het tijdvak van 1875 tot 1885 voor niet minder dan f 139,000 geleend moest worden om in het onderwijs te voorzien. Het Volksblad zegt, dat dit cijfer niet gering is, maar knoopt er de opmerking aan vast, dat het moeilijk iets anders kan bewijzen dan dat die Limburgsche gemeenten vóór 1875 het open baar onderwijs op de erbarmelijkste wijze moeten verwaarloosd hebben, dat zij in 10 jaren zulk eene som hebben moeten uitgeven om nog niet verder dan tot den treurigen toestand te komen, dat met 1 Januari a.s. in de provincie nog 109 onderwijzers ontbreken, om even de helft van het vereischte aantal te overschredenBlijkbaar is er dus, na de zorgeloosheid van voor 1875, tusschen dit jaar en 1885 nog niet genoeg geld voor het onderwijs uitgegeven! Te Laten (in Groningen) is iemand door eene koe gedood. De man had de koe voor eene kar gespannen en daar het dier onwillig was, had hij het mishandeld, waarop het in angst of woede hem met zulk een kracht tegen den muur stiet, dat hij eenige uren laten aan de gevolgen stierf. Zaterdag heeft de heer J. P. Bok, aannemer van den bouw der meisjesschool te Assen, een bedrag van ongeveer f 4009 (een gedeelte van de aannemingssom) bij den gemeenteontvanger geïnd, in zijn zak gestoken, eerst een logement bezocht, zich daarna op weg naar huis begeven L ifl 1 -sa. ld 1 3 t Ml. fe st e t P i I i i Bolswardsche Courant, -1 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1