NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD teS,SWAB9 EN WtMNSSBASBBl 1886. Vijf en Twintigste Jaargang. No. 51. VOOR BUITENLAND. BINNENLAN D. DONDERDAG 16 DECEMBER, p k- X X per H.L. na f -i ■n ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Voor zaaikoren 3 4 1 3 een 32 60 28 528 820 160 390 3 4 1 3 rogge haver boonen weiland 32 60 28 f 240 - 136 - 165 - 140 f 1,90 - 10,00 - 1,00 - 4,00 - 1,00 - 6,40 - 4,00 - 12,00 - 1,00 - 2,00 !®4 3 4 1 3 ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Voor diepploegen Aardappelen Rogge Haver Boonen Rente van het benoodigd kapitaal Onderhoud der vaste goederen Rekening van smid en stelmaker Voor bewerking van h. land na ’t oogsten - Uitgaven van 1 H.A. Boonen. Voor diepploegen zomer en zomer kan zaai boonen zaaien schoonhouden van onkruid ploegen en opeggen zichten en binden het inoogsten dorschen afleveren van koren en stroo schoonmaken van ’t koren Totale onkosten f 43,30 Uitgaven van 1 H.A. Weideland. Voor het afglooien der wallen f 1,90 - 8,00 - 0,50 - 6,40 - 4,00 - 12,00 - 1,00 - 2,00 Totaal f 35,80 f 8,00 - 1,90 - 1,00 6,50 4,00 - 12,00 - 1,00 - 1,00 - 2,00 Uitgaven van 1 H.A. Haver. diepploegen zaaien zichten en binden inoogsten dorschen aflevering van koren en stroo het schoonhouden van onkruid schoonmaken van ’t koren Totaal f 37,40 Uitgaven van 1 H.A. Rogge. zaaikoren zaaien zichten en binden het inoogsten dorschen aflevering van ’t koren en stroo schoonmaken van *t koren f 73,60, -25,-, ■40,-, -20,-, -40,-. Totale lasten f 198,60. Daar de landbouwer van zijn benoodigd kapi taal rente moet maken of geven, wordt de intrest van het benoodigd kapitaal de verliezen gere kend. Als men nu aanneemt, dat bovengenoemde boerderij tien jaren geleden is aangekocht voor den middelmatigen koers dier tijden, dan mag men rekenen op f 1400 per H.A. Het benoodigd kapitaal werd dus 20 ml. f1400 S f28000. Voor bedrijf kapitaal is op deze boerderij de som van f 3000 benoodigd. Alzoo wordt het ka pitaal, waarvan intrest gemaakt of betaald moet worden, f3100 naar 4y2 pr.ct., wordt 31 ml. f45 s f 1395. Vervolgens moet het onderhoud der vaste goederen in rekening worden gebracht. Dit kan gerekend worden op f30 gemiddeld. Rekening van smid en stelmaker, voor het on- van het land 'f 612,- - 107,40, - 149,20, - 43,30, - 24,-, 270,— - 198,60, - 1395,—, 30,-, 50,- 40-, Onvoorziene uitgaven - 20, Voor bemesting en mestspeciën - 1200, Totaal f 4139,50. De opbrengst dier boerderij was f 4058,00; dus een nadeelig saldo van f 81,50. Men behoeft dus niet te meenen, dat de klachten der landbou wers onjuist zijn. De vroeger zoo florissante Veenkoloniën zijn thans gedrukt, naar aanleiding van den achteruitgang der boerderijen en er dient wel op gelet te worden om den landbouw te steu nen. Wanneer een landbouwer nu f 800 voor zijne huishouding noodig heeft, dan moet 1 H.A. land tegenwoordig niet meer kosten dan f 561. De waarde der gronden is aanmerkelijk gedaald en zij, die hun land voor tien jaren hebben ge kocht, hebben het bijna te duur. Het is te hopen, dat er spoedig een lichtstraal moge ko men, om onze Veenkoloniën nog eens weer te zien in een florissanten toestand. Bij bovengenoemde boerderij is gerekend, dat men des winters geen vee houdt, dus alles wat er verbouwd wordt, wordt verkocht. Het houden van vee toch, is eene zaak, welker voordeel af hangt van den handel in den veestapel, die vaak nog al ver uiteen loopt. Soms moet men het vee bijna voor niet door den winter houden, en in enkele gevallen krijgt men het dubbel betaald. Doch om een goeden staat te krijgen van den veestapel, zou men wel een reeks van 10 jaren moeten nemen, wat natuurlijk te uitgebreid zou worden. Daarom heb ik gerekend, dat al de gewassen worden verkocht. U dankzeggende voor de opname, mijnheer de Redacteur, Uw dienaar: Veendam. W. WOLDERING H.zn. (Op verzoek overgenomen uit de Nieuwe Veen dammer Courant.) tig goed land) der verschillende gewassen is als H.A. Aardappelen 300 H.L. Rogge Haver Boonen H.A. aardappelen a f 68,00 S 7? 77 77 77 Voor onderhoud van drie paarden f 5 afschutten - 3 Totale onkosten per H.A. f 8 Daar wij bij bovenstaande uitgaven het werk der paarden niet hebben gerekend, moet ook het houden van paarden in rekening worden gebracht. Zoo reken ik een paard voor onderhoud des zomers op f40, en ’s winters op f50, dit wordt voor ’t geheele jaar f90 voor 1 paard. Op deze boerderij moeten 3 paarden zijn, dit wordt dus 3 ml f90 =s f270. Voor afbruik van paarden kan men niet in rekening brengen, daar op deze boerderij wel als derde paard een jong paard kon worden opgefokt, om het dan weder als drie- of vierjarig paard te verkoopen. Verschillende belastingen: Grondbelasting voor goed land f3,68 per H.A., wordt, 20 ml f3,68 a Gemeentebelasting ongeveer Personeele lasten Assurantie W aterschapslasten rekend op f 20 per H.A. opbrengst van rogge f 136 en f 40,s f *176 haver f 165 en f 40 a J 205; boonen f 140 en f 20 s f 160. De totale opbrengst dier boer derij is alzoo Van 9 H.A. Aardappelen 9 ml. f 240 s f 2160 Totale opbrengst f4058. Omtrent de opbrengst der weidelanden reken ik, dat men i 2 koeien en 2 schapen den geheelen f 0,80 - 4,25 - 2,75 - 5,00 Zoo ontvangt men aan contanten van 1 H.A. 80 cent s 4,25 2,75 5,00 Uit Berljjn wordt gemeld, dat Zondagna middag om 3 uur voor het paleis van den Duit- schen Keizer een persoon in hechtenis moest worden genomen, die met een steen wierp naar het historische hoekvenster van het paleis, de lievelingsplaats van den Keizer, als hjj de hulde zjjner trouwe Berljjners beantwoordt. Volgens eene bekendmaking van den rector Dan zal er zoo iets aan het licht komen! Jammer dat het onderzoek niet eerder is ingesteld. Wij houden ons overtuigd, dat, wanneer men ziet op welke wijze deze „volksdrank” wordt ver- valscht, de Regeering en de Wetgevende Macht er zich nog eens op bedenken zouden om door maar altijd en altijd den accijns te verhoogen, die stelselmatige vergiftiging in de hand te wer den. „Dan moet het volk ook maar geen jenever drinken”, antwoordt men misschien. Heel goed. Maar niet ieder kan portwijn of sherry drinken, en door nu maar voortdurend den borrel van den kleinen man hooger te be lasten is het ware middel niet om het drank misbruik tegen te gaan wel om den drank hoe langer hoe nadeeliger te maken. Het is zeer gemakkelijk te decreteeren. om vreemdelingen, die men niet op zijn grondgebied wil hebben, over de grenzen te zetten. Maar aan gene zijde van die grenzen is toch altijd een andere Staathet land waar geen land meer achter ligt behoort tot de mythen. Wat zal er nu gebeuren, indien men een vreemdeling over de grenzen verwijdert en de Staat, op wiens terrein men hem zet, op zijne beurt den vreem deling weder terugzendt Dit is een geval, dat de wet niet oplost en de diplomatie vrij wat hoofdbrekens zou kosten, als zij eene internationale regeling wilde maken. Het geval echter doet zich nu voor. Vijf-en- veertig Heidenen werden uit Limburg op Prui sisch terrein gebracht; Pruisen bracht ze echter weder terug op Nederlandsch grondgebied. Ver moedelijk zullen wij het nu beproeven om ze aan Belgie over te doen, maar Belgie heeft reeds meermalen getoond, ook niet gesteld te wezen op bezoekers van deze nationaliteit. Wat zullen wij er dan mede doen? Naar hun vaderland terugzenden Voor wiens reke ning? En bovendien, waar is der Heidenen vaderland? In storm en regen hield de brandweer te Venlo Donderdag eene oefening met eenen nieu wen reddingszak, vervaardigd uit zeildoek en ruim 13 M. lang. Deze zak is bestemd om per sonen uit bovenverdiepingen van brandende per- ceelen te redden, die door het vuur of wegens andere oorzaken geen uitweg meer voor levens behoud kunnen vinden. Op de derde verdieping van het stadhuis werd gemelde zak, waaraan een paar houten beves tigd zijn, in een oogwenk met een touw naar boven gehaald en bevestigd, waarna een 25tal personen door den linnen koker in een oogen- blik naar beneden schoten, om behouden op den vlakken grond uit te stappen. Op verschillende plaatsen in dien zak kunnen nog kleppen open gemaakt worden, om bewustelooze personen daaruit te redden. De proef is uitstekend gelukt. Arum, 11 Dec. De eerste wintervergade ring met dames van het departement „Arum, Kimswerd, Achlum en Hitzum” der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen had hier gisteren avond plaats op de ruime bovenzaal van den heer J. Meijer. Volgens den wensch en de opdracht van het Hoofdbestuur kwam de heer dr. J. W. Lieftink te Rauwerd over sociale toestanden en boeide daarmede in hooge mate het aandachtig luiste rend publiek. De schoone rede in al hare onderdeden na te gaan is ons ondoenlijk in dit kort verslag. Na den hoofdschotel werd nog eene bijdrage, evenzeer tot genoegen der aanwezigen opgedischt door den heer C. W. C. T. Visser te Arum, die daarvoor gekozen had „Poëzij”, door E. Hertzveld. Met een gepast woord van dank aan de spre kers sloot de voorzitter, de heer G. B. Bruinsma deze eerste genoegelijke wintervergadering. Harlingen, 14 December. Gisteren ging van hier per spoortrein een wagenlading aardappel- zoekers en zoeksters, om zich te verantwoorden voor bedoeld bedrijf, voor zooverre dit was uit geoefend zonder toestemming van den bezitter van het land. Door de veelheid der plichtigen heerschte in den waggon een bepaald gezellige toon, die de vrees voor gevangenis blijkbaar overstemde. Even voor Leeuwarden hield de trein, als ge woonlijk, stil, voor het controleeren der plaats- biljettenmaar toen dit was afgeloopen, kon men den trein niet weder in beweging brengen. Wat was ’t geval In eene dames coupé had eene der dames het noodsein, op den Westinghouse rem correspondeerende, overgehaalden dus misschien voor ’t eerst hier te lande de deug delijkheid van dit instrument proefondervindelijk bewezen. Daar geen der drie dames zich scheen te herinneren, wie van haar het feit had bedre ven, is door een rijksveldwachter van alle drie nota genomen. Naar men uit Brouwershaven aan het Rott. Nbl, meldt, is daar als eerste overtreding van het artikel van het nieuwe Strafwetboek, betref fende het zingen van liederen, aanstootelijk voor de zedelijkheid, door de politie proces-verbaal op gemaakt tegen de bekende regels op de wjjze de Mandolinata: „Meisje, moet je niet opstaan, Moet je niet naar je winkel”, enz. Te Goes zijn thans nog 70 lijders aan ma zelen. Er zijn in het geheel 738 geweest, waar van 15 overleden. - 176 s - - 205 - - - 160 a - - 130 - - Bolsward. Het aantal week- en maand bladen in onze stad is weder met één vermeer derd. Het proefnummer is verschenen van Het Vaandel, weekblad voor Westergoo en Ze- venwolden, onder verantwoordelijke redactie van H. van Griethuizen Antzn., Pred. te Burgwerd. „Dit blad is hoofdzakelijk bestemd voor dat gedeelte van Friesland, dat tegenwoordig door het hoofdkiesdistrict Sneek voor de 2e kamer wordt ingenomen. Vooral ook dat deel van het district, waar het ongeloof doorgedrongen is tot de massa des volks. Op politiek terrein wenscht het blad de Chris telijk historische of anti-revolutionaire beginselen te bepleiten. Op kerkelijk terrein wenscht het weekblad de Gereformeerde beginselen voor te staan. Het Vaandel wenscht handhaving der Gereformeerde beljjdenis te bepleiten en keurt met beslistheid de tegenwoordige vervolging der Gereformeer den af.” In een correspondentie in het Maandblad tegen de Vervalsching van Levensmiddelen komt de mededeeling voor, dat de redactie een reeks onderzoekingen zal uitvoeren omtrent den jenever en dat juist uit de meest onaanzienlijke drank winkels monsters zijn genomen. Het voornemen bestaat, in alle steden des lands een dergeljjk onderzoek in te stellen. H.A. De onkosten van I J„j. volgt. (Even moet ik den lezer attent maken, dat alleen het werk van manschenhanden in rekening gebracht wordt en niet van de paar den, waarop ik straks zal terugkomen.) Voor pootaard. en het klaarmaken derzelve f 24 der Berlijnsche universiteit is het voortaan den studenten verboden, in openbare vergadering als, spreker op te treden. Tevens zijn eenige studen ten die in bijeenkomsten van den „Academisch- Liberalen Verein” het woord hebben gevoerd, voor de universiteits-rechtbank gedaagd. De zaak wekt veel bevreemding, omdat het wegens de nieuwe rechtsregeling des rijks zeer wordt be twijfeld, of de autoriteiten der hoogeschool nog wel de bevoegdheid hebben om het openbare leven der studenten aan zulk eene controle te onderwerpen. Met uitzondering van zekere disci plinaire bevoegdheden, die aan den rector en senaat ten opzichte van het universiteit- en stu dentenleven blijven overgelaten, staan de studen ten zoo meent men in alle overige aange legenheden des levens, zoowel van particulieren als van strafrechtelijken aard, tegenwoordig on der de algemeene wetten. Als candidaat voor den troon van Bulga rije wordt nu ook genoemd Prins Ferdinand van Saksen Coburg De Keizer van Rusland moet generaal Kaul bars zeer koel hebben ontvangen en diens voor stellen betreffende eene bezetting van Bulgarije ten eenemale hebben verworpen. Dezer dagen is door het Duitsche Rijks- bureau voor Statistiek in het licht gegeven een overzicht van het post- en telegraafwezen in het Rijkspostgebied gedurende het jaar 1885, met uitzondering derhalve van Beieren en Wurtem- berg, in welke beide Staten de post- en telegraaf kantoren onder eigen beheer zijn gebleven. Wij ontleenen daaraan de volgende opgaven: Het aantal ambtenaren en beambten, bij de post- en telegraafkantoren werkzaam, vormt te zamen een talrijk leger, want het klimt tot 81,720 pertonen. In vergelijking van het jaar 1884 is hun aantal met 3740 vermeerdert. Postkantoren waren er 3798, brievengaarders, enz. 13,266, postkantoren, tevens telegraafkan toor 8101, brievenbussen 58,818, waarvan 27 886 werden aangetroffen in plaatsen, waar slechts brievengaarders, maar geen postkantoor werd gevonden. Het aantal brieven per post verzonden was 736 millioen, 230 millioen briefkaarten, 220 millioen drukwerken, 18 millioen monsters, 63 millioen postwissels en andere dergelijke waar den, 451 millioen dagbladen. Volgens de gedane aangifte is in geld of geldswaarde per post ver zonden 15,649 millioen. In alle opzichten hier vermeld breidt de dienst zich jaarlijks met groote snelheid uit. De lengte der telegraaflijnen was op het einde des vorigen jaars 71,618 kilometer, het aantal telegraafkantoren 11,756, dat der telegraafkan toren met telephoonverbinding 3170. Terwijl bij de postkantoren in elk opzicht een aanmerke lijke uitbreiding in den dienst heeft plaats ge had, is het aantal opgegeven telegrammen, in vergelijking van het vorige jaar, slechts met 1.51 percent toegenomenhet totale cijfer bedraagt f17.484,417. De gezamelijke ontvangst van post- en tele graafdienst klimt tot 172,242,249 mark, waar van het batig slot is 26,041,217 m. In riolen te Brussel zijn ongeopende brieven gevonden, den 15en November uit Amerika ver zonden en geëxpedieerd met de mail die aan den bekenden diefstal blootstond. Men meent dus dat er medeplichtingen aan den diefstal te Brussel zijn. Het dorp Dissau bij Lübeck is tijdens den storm van Donderdag totaal afgebrand. Zestien groote boerderijen met een grooten voorraad graan enz. zijn een prooi der vlammen geworden. Men spreekt van moedwillige brandstichting. België. De regeering heeft Saint-Patrick hoofdredateur van het onder bescherming van den Graaf van Parijs verschijnend royalistisch blad „Monsgretaire”, verbannen, omdat hij Frank rijk aangeraden heeft België, als een vergoeding voor het verlies van Elzas-Lotharingen, te an- nexeeren. Inkomsten en Uitgaven Boerderij in de Weenkoloniën. Mijnheer de Redacteur! Daar in de Veenkoloniën veel door de land bouwers wordtgeklaagd, over den slechten toestand hunner zaak, zoo zoude ik bij U, mynheer de Redacteur, wel een weinig ruimte willen aan vragen in uw veel gelezen blad, teneinde door het geven van een staat eener boerderij, eens te kunnen zien of de klachten juist zijn of niet. Ik neem hiertoe eene boerderij van 20 H.A., die ik van middelmatige grootte beschouw in de veenkoloniën. Op die boerderij zullen worden verbouwd naar de tegenwoordige bouworde 9 H.A. Aardappelen Rogge Haver Boonen Groen- of weideland en Voor stroo, kaf en lichtkoren van boonen wordt ge- Dus komt bij de haver f 165 en f 40 s J 205; boonen f 140 derij is alzoo Rogge Haver Boonen W eideland 3 4 1 3 Totaal 20 H.A. De gemiddelde opbrengst (n.l. van middelma- volgt Van - 35,80 a -43,30 s - 43,30 - 8.00 s van 9 Verschillende belastingen Uitgaven en verliezen der boerderij. Eerst zullen wij de bemesting nemen. Hoe of waartoe men wil mesten, hangt af van het idéé der landbouwers. Ik laat dit hier buiten be spreking. Doch wanneer men g>ed land heeft, kan men voor f 60 per H.A. het land in be hoorlijk goeden staat houden. Dus zou deze boerderij voor bemesting 20 ml. 60 gulden kosten ,=s f 1200. Vervolgens neem ik het poten, zaaien en al wat tot die werkzaamheden behoort, alles per 1 H.A. Aardappelen zijn als dat alleen het werk van m?nschenhanden i -2. den, waarop ik straks zal terugkomen.) ploegen en poten 4 overpl en eggen tot de aard, opkomen- 3 het schoonhouden van onkruid - 8 rooien 22 aardappelzoeken - 2 afschepen 2 bestoppen met stroo - 3 Totaal per H.A. f 68 in een H.A. weideland gemiddeld een paard gedurende den halve weiden. Eene koeweide wordt gerekend op f 45,den geheelen zomereene schaapweide op f 10, den geheelen zomer; de halve zomer-paardeweide is f 20. Dus totale opbrengst van het weide land Voor 2 koeien 2 ml. 45 90 2 schapen 2 ml. 10 20 Een halve paardeweide 20 Van 1 H.A. totaal f 130. De prijzen der producten zijn als volgt: f 0,80 voor Aardappelen Aardappelen 300 ml. Rogge Haver Boonen Voor stroo, kaf en lichtkoren der rogge haver wordt gerekend op f 40 per H.A. Bolswardsche Courant 77 71 77 77 77 n 1» w 7) 77 77 77 n Ti 77 77 y> 77 I— r— r— 77 7» 7? 77 77 77 77 7? 77 77 77 77 77 7? 7? 77 77 7» 77 77 77 7? 77 77 7» EENER 7? 77 77 JLtcn.cu ing, vau öliuu cu oicunaiici vuui iacv uii- derhoud der landbouwwerktuigen 150 gemiddeld. Verder wordt voor de bewerking het oogsten, gerekend op f40, Totale onkosten der boederij zijn: 77 77 77 77 77 77 77 l 77 77 77

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1