NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BffitSWA» EN WWS8RAÖSS& I i a Nieuwjaarswenschen. 1886. No. 52. Vijf en Twintigste Jaargang. a ft. VOOR DONDERDAG 23 DECEMBER. BINNENLAN D. BUITENLAND. firma B. Cuperus Az. Een enkel woord over eene onmisbare zaak. DONDERDAG 23 DECEMBER. I heeft ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, de Uitgever, Bolsward. ft 4 ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Laten wij daarom moed zien te houden Ook al wordt het leven zwaarder dan wij dach ten dat het worden zou en worden kon, toch het hoofd omhoog Wij kunnen ook daarbij elkander helpen. Een opwekkend woord, een bezielende blik, een goed voorbeeld, zij kunnen wonderen doen. De krijgsman, die, alleen op zijn post staande, allicht aan lafhartig vluchten zou gaan denken, voelt den moed herleven, wanneer hij weet, dat geheel een leger van dappere strijders met hem staat tegenover denzelfden vijand. Zoo zij het ook met ons Gelijk wij hier, zoo zijn er ginds en overal. Alleen voor de moedigen is de victorie Oostergoo. Waarom wij dien levensmoed zoo gaarne za gen aangroeien Och, daarop is het antwoord al heel gemak kelijk te geven. Omdat vermeerdering van levensmoed is ver meerdering van levensgeluk. En wie zou van dit laatste niet wat meer, neen, veel meer willen hebben Onze moedelooze dagen en uren zijn zoo bit ter ongelukkig en rampzalig. Als het zoo donker om ons en in ons is, als wij niet vreten welke weg in te slaan, als wan hoop en ongeloof de ziel is binnengeslopen, als wij onverschillig zijn geworden zelfs voor onze naaste, nauwst met ons verbonden omgeving, dan ja, dan is ook het geluk gevloden uit hart en huis en zijn wij geneigd het leven te vloeken, dat als een loodzware last ter onzali ger ure ons is gelegd op de schouderen. Een mensch zonder levensmoed is geen meusch meer of ondervonden, dat het zonder dien mogelijk zou zijn. Maar hoe komt een mensch nu aan die on misbare zaak? Op die vraag valt het zeker niet gemakkelijk een antwoord te geven. Wij moeten met enkele vingerwijzingen volstaan. In enkele korte gezegden saamgevat, zouden wij het wel op de volgende manier willen uit drukken. Herinnert u de goede uitkomsten in het ver leden. Vergeet nooit, dat het bewustzijn van zijn plicht gedaan te hebben de machtigste hefboom is om ook onder de grootste teleurstellingen den moed niet te verliezen. Doet uw best om te blijven gelooven in een toekomst, die beter zal zijn dan heden en ver leden. Stelt aan het leven niet al te hooge eischen en koestert er vooral geen overspannen ver wachtingen van. Laat niet eigenbelang en zelfzucht de groote drijfveer tot handelen zijn, maar wel liefde voor de gemeenschap, belangstelling in het geheel. Indien wij nu vast met deze voortreffelijke zaken maar eens een begin maken, dan onge twijfeld zullen wij deze ervaring opdoen, dat de levensmoed ons minder vaak zal beginnen te begeven. Al hebben wij dan het hoogste nog niet, wij hebben toch ten minste iets en meer dan tot nu toe. nister von Boettieher verklaarde, uit naam der Bondsregeeringen, het ten sterkste te betreuren, dat het legerontwerp niet tijdig genoeg afgedaan is, om de versterking van het leger nog bij het begin van het nieuwe begrootingsjaar tot stand te kunnen brengen, en dat de verwachting van den Keizer onvervuld gebleven is, dat de Volks vertegenwoordiging in het belang deralgemeene zekerheid, den dringenden aard van het voorstel zou hebben erkend. Boettieher drong daarop nog maals aan op eene spoedige beslissing. De voorzitter stelde voor, de zitting te ver dagen tot den 4den Januari, waartegenover Windthorst den 7den voorstelde. Bij de stemming over de motie-Windhorst bleek, dat er te weinig leden aanwezig waren om eene beslissing te kun nen nemen. De voorzitter bepaalde daarop, dat de eerstvol gende bijeenkomst den 4den Januari zal plaats hebben. Koningin Victoria behandelt prins Alexan der van Battenberg, ex-Vorst van Bulgarije, die zich thans in Engeland bevindt, met bijzondere onderscheiding. Volgens de Truth heeft het heel wat moeite gekost om haar af te brengen van haar plan om hem tot ridder van den Kousen band te benoemen. Zij bedacht hem echter met de hoogste klasse der militaire Bath-orde, zoodat hij daarmede een collega van den Duitschen Keizer en den Kroonprins geworden is. Volgens hetzelfde blad had de Minister-president, ford Salisbury, ernstige bezwaren tegen een officieele ontvangst van den prins in Londen, zoodat de Prins van Wales en de Minister van Buitenland- sche Zaken tijdig de stad verlieten. Prins Alexan der is daar evenwel toch de held van den dag, hoe ook de radicale bladen tegen hem ijveren. Sedert Garibaldi te Londen was, is aldaar aan een vreemdeling nog nooit zulk een onthaal te beurt gevallen als nu aan den schoonbroeder van Prinses Beatrice. Naar men uit Madrid meldt, is in den nacht van Woensdag op Donderdag, te twee uur, iemand aangehouden, die in de kamer der Koning- inmoeder Isabella poogde binnen te dringen. Men meent met een krankzinnige te doen te hebben, doch er is een onderzoek ingesteld. De Brusselsche politie heeft twee personen gevangengenomen die verdacht worden betrok ken te zijn bij den diefstal in den posttrein. Het zijn twee Duitschersieder van hen had 6000 mark bij zich. De Minister van Financiën schijnt ten op zichte van den sluikhandel in het zuidelijk ge deelte van Limburg gestrenger maatregelen te willen toepassen. De gewoonte bracht tot hier toe mede, dat wanneer iemand in overtreding verkeerde, de zaak bij transactie kon worden afgemaakt. Met deze gewoonte schijnt thans gebroken te zijn. Den winkelier M., te Noorbeek, is de transactie niet toegest.can, daar hij gedag vaard is om op 29 dezer voor de Arrondissements rechtbank te Maastricht te verschijnen. Door den heer O. Sietzema, nabij Drachten, zijn van een stuk land, groot 1,07 heet., 1250 hectoliter koolrapen en 42 hectoliter boonen ge oogst. Als men den hectoliter koolrapen schat op 40 cts. en den hectoliter boonen op f 4,50, dan is dit eene opbrengst van f 689. Zeker zijn er weinig plaatsen in ons vader land, waar eigenaardige gebruiken zoo in eere worden gehouden als te Staphorst en Rouveen. Zoo bestaat de gewoonte, dat de lotelingen voor de nationale militie zich tooien met breede zijden 1 linten, in allerlei kleuren, cie achter aan de pet genaaid, tot op den middel langs den rug afhangen. Na de loting, die te Hasselt plaats heeft, naar ’t dorp hunner inwoning teruggekeerd, pogen de jonge meisjes met een schaar gewapend, stukken van die linten af te knippen. Ieder loteling schaft zich reeds tijdig de linten aanhij, die het meest met aardsche goederen is gezegend, voorziet zich natuurlijk van het beste maar ook de minst gegoede offert daaraan eenige van zijne penningen op. In Januari zal bij den uitgever Tjeenk Wil link te Haarlem het eerste nommer verschijnen van een weekblad ter bespreking der sociale quaestie, onder redactie van mr. A. Kerdijk. Te Zuidwolde is ruim een half bunder groen land verkocht voor f 15. In het Oosten dezer provincie wint bij velen allengs meer de overtuiging veld, dat het Friesch schaap beter aan de eischen van een goed melkschaap voldoet, dan het volbloed Engelsch en gekruist ras. Was men in den jongsten tijd schier overal op kruising bedacht, thans begint men, waar het zoowel om melkdie- ren als om weidevee te doen is, meer aan de Friesche de voorkeur te geven. Vooruitsluitend vetweiding is het volbloed Engelsch of gekruist ras, voor melkschaap het volbloed Friesch scha penras meer aan te bevelen. (Asser Courant.) Naar de Stand, mededeelt heeft de heer Renier zich bij de „doleerende kerk” te Amster dam aangesloten. Men zegge toch niet, dat wij Nederlanders geen stijl hebben. Men leze den volgenden aan hef van een commissoriaal rapport der Tweede En dan onze teleurstellingen en onze smarten. Denkt eens aan onze droomen en idealen voor de toekomst. Stelt u eens voor den geest wat wij al niet van dat leven hopen en verwachten, wat wij ons best doen om er aan te ontwringen met alle kracht, die in ons is. Bovendien niet alleen voor ons zelf doen wij dat. Wij hebben er naast ons, met wie en voor wie wij leven. Hun geluk en hun smart, hun wel en hun wee zijn de onze. Wat tal van gevaren bedreigen hen en ons! Er zijn er onder, die wij lang vooruit reeds heb ben gezien en onderkend, maar ook komen er, die onverwachts op ons losstormen en ons aan gegrepen hebben, voordat wij recht weten wat er gebeurt. Dit alles kan gerust onder de rubriek der moeilijke dingen in het menschenleven gebracht worden, die zonder moed niet kunnen worden aanvaard en voltooid. Wij voor ons hebben ten minste nooit gehoord De buitengewone zitting van 1886 van het Fransche Parlement is Zaterdag gesloten. Vooraf had de Kamer zich vereenigd met de door den Senaat in de credietvoorstellen gebrachte Wijzigingen. De socialistische mijnwerkers in het Fran sche departement Aveyron zullen voortgaan op den als proefneming ingeslagen weg van eigen exploitatie. De mijnwerker Carrié, die bij de werkstaking te Decazeville bij alle onderhandelingeu een der woordvoerders en gemachtigden was van de ar beiders, heeft den prefect van Aveyron verlof gevraagd om hier en daar in den grond, die nog niet bij concessie is afgestaan, te graven ten einde te zien of er steenkolenlagen zijn. Dat verlof is hem gegeven. Hij is daarop aan het werk gegaan in de omstreken van Moutba- zens, heeft er tot zes meter diep gegraven en aldaar steenkolen gevonden. Carrié zal nu ver dere stappen doen om er de concessie te ver krijgen en uitsluitend door werklieden, die door de maatschappij te Decazeville niet weer in dienst genomen zijn den bodem te ontginnen. De Russen trachten te Parijs eene groote leening te sluiten. De corresp. der ö„Kln. Zeit.” vernam, dat er sprake is van een bedrag van 500 millioen francs en dat deze som noodig zal zijn voor de voltooiing der militaire uitrusting in ’t bijzonder ter versterking van de infanterie. In den Duitschen Rijksdag gaf Zaterdag het voorstel van Koeller, om de volgende zitting op Maandag te stellen, aanleiding tot levendige beraadslagingen, bij welke de liberalen het ver wijt der centrum-partij, dat zij de behandeling der legerbegrooting wenschen te vertragen, tracht ten te weerleggen, terwijl de conservatieven en nationaal-liberalen aandrongen op zoo spoedig mogelijke afdoening van die begrooting. DeMi- I Op 1 JANUARI 1887 zal een extra no. van de Bolsw. Courant verschijnen voor de opname van De prijs van elke advertentie is f0,25. Vooi’ een ruime en spoedige toezending houdt zich beleefd aan bevolen, Voor moeielijke dingen is moed noodig. Leven nu is een moeilijk ding. Wie dat nooit onder vonden heeft, heeft nog nooit geleefd. Leven toch is nog wat anders dan „violen laten zorgen,” of „Gods water over Gods akker laten loopen.” Er zijn er wel en helaas velen! die het zoo opvatten, maar zij, die dat doen, zijn niet veel meer dan werktuigen, die zich door van buiten aangebrachte kracht laten voortbe wegen en niet zelfstandig werken, niet zelfbewust •denken, niet dorsten naar vooruitgang, kennis en ontwikkeling. Van daar dat men spreekt van levenskunst, die men met inspanning van krachten, door groote opmerkzaamheid en volhardenden ijver zich eigen maken moet. Rampzalig de dommen in die groote leerschool, wanneer de uur der bestraffing voor hun onver stand komt! Want uitblijven doet zij nooit. Moed is een onmisbaar vereischte in het leven. Van het oogenblik af dat het kleine kind den veiligen steun van Moeder’s schoot of Vader’s knie verlaat, om zijne eerste zelfstandige schre den op de baan van het vreemde, hem zoo ge heimzinnige leven te zetten, tot aan zijn ster- vensure toe, gaat er geen dag voorbij, waarop de mensch geen beroep moet doen op den in hem wonenden levensmoed. Of is het leven voor ons, ouderen, dan min der vreemd en geheimzinnig dan voor het kleine kind? Of is het niet waar, dat het „raadsel des le vens” en het „mysterie van den dood”, hoe ouder wij worden, zich ook des te ernstiger aan ons voordoen Of is er ergens ter wereld één enkele te vin den, die het antwoord weet te geven op alle vragen, of aan den morgen van een nieuwen dag voordat weet, wat er van hem geëischt zal worden voordat de avond is gevallen. Immers neen! En zou men het dan kunnen stellen zonder levensmoed? kamer: „Naardien de Minister van Waterstaat, handel en Nijverheid bij brief van 6 November 1886 verklaard heeft, ten opzichte van de in han den Uwer Commissie gestelde en bij dien brief aangewezen adressen van dijkgraaf en heemraden van het waterschap van de linge-uitwatering en van Gedeputeerde Staten van Gelderland, zich te willen gedragen aan den inhoud zijner Nota’s van 25 Juni 1885 en 16 Februari 1886, en daar de meerderheid der commissie, zich vereenigt zoo met de overwegingen als met de conclusion van de meerderheid der Commissie welke aangaande de in bovengenoemde Nota’s vervatte inlichtin gen den 14 Januari 1886 verslag uitgebracht heeft, terwijl de minderheid der tegenwoordige Com missie, ofschoon zij niet geacht wil worden daar mede iedere beweegreden tot staving van laatst genoemde conclusie in het Verslag van 14 Janu ari 1886 opgenomen te onderschrijven, zoo is de Commissie eenparig van gevoelen, onder verwij zing in hoofdzaak voor zooveel de beweegrede nen betreft, naar het verslag der vorige Commis sie, te kunnen volstaan met de herhaling van dezelfde conclusion, te weten:” enz. Er volgen nog precies vijf-en-twintig regels eer men komt tot de punt achter het laatste woord der conclusie. In de laatste kerkeraadsvergadering der Ned. Hervormde gemeente te Dordt, kwam natuurlijk het vonnis der Synode ter sprake inzake de af zetting der 75 leden van den Amsterdamschen kerkeraad. Naar aanleiding hiervan stelde een van de pre dikanten de volgende motie voor: „De kerkeraad der Ned. Hervormde gemeen te heeft met droefheid kennis genomen van het door de Synode gevelde vonnis en stelt haar aan sprakelijk voor al de gevolgen, die dit besluit kan hebben.” Hoe onbeslist Gerefomeerd vele leden van den kerkeraad ook zijn, toch werd deze motie met groote meerderheid aangenomen. Tegen stemden de moderne predikanten en met hen ds. Jb. Eige- man, die indertijd voor de Synode het hoofd in den schoot legde. De Minister van Marine, de heer Gericke, heeft zijn ontslag aan Z. M. den Koning gevraagd. Nu reeds wordt er een opvolger van den Minister van Marine genoemd, namelijk de ka pitein ter zee Guyot. Volgens andere"berichten zou de generaal Weitzel ad interim de porte feuille beheeren. De schrijver van de Haagsche corresponden tie in de Zutph. Ct. doet terecht uitkomen, dat het votum der Tweede Kamer over den aanbouw van schepen, niet zoozeer den Minister van Marine dan wel het amendement der vijf leden trof. Voor den Minister was dus geen reden om daarbij de portefeuille-quaestie te stellen. Wat het werk aan de rijkswerven betreft, in 1887 zou toch nog niet met het ramtorenschip zijn aangevangen. De antwoorden op de daar voor uitgeschreven prijsvragen zijn nog niet eens ingekomen. De drie torpedobooten, welke de Minister verlangde meer op de rijkswerven te doen bouwen, zou het werk op de particuliere werven in dezelfde mate verminderd hebben. Het werkvolk heeft er dus schade noch voordeel bij. De correspondent eindigt zijne opmerkingen met de volgende woorden: „Overigens zou ik niet durven beweren, dat het heengaan van dezen Minister voor de Marine een groote ramp is. De heer Gericke kwam aan het hoofd van het departement, met de re putatie van te zijn een man van vast karak ter en van een bekwaam officier. Noch van het een, noch van het ander is tijdens zijn Minister schap het tegendeel gebleken. Integendeel, zijne rechtschapenheid en zijn kunde worden ook thans algemeen erkend, maar daarmede is nog niet ge zegd, dat hij een uitstekend Minister was. Daar voor miste hij blijkbaar den ruimen blik om het geheel te overzien en organiseerend talent. Op velen maakte het debat in de Kamer den indruk, dat de Minister van het regeeren reeds genoeg had en verlangde naar het korps terug te gaan. Maar hoe dit zjj aan het Departement op het Voorhout zal zijn heengaan algemeen met leed wezen worden vernomen, want zelden was een Minister zóó bemind bij zijn personeel als de thans aftredende titularis. Te Amsterdam werd een schutter gearres teerd, die ongeveer honderd zestig gulden boete had te betalen. De landsverdediger zal nu in de provoost zijn boete moeten verdienen door een dag of drie te zitten. De provoost van de schutterij schijnt trouwens niet zoo afschrikwekkend. Het eten moet er zeer goed zijn. De kachel snort er gezellig. Dezer dagen kwam dan ook een werkeloos schutter, die nog iets op zijn kerfstok had, vragen of men hem niet kon arresteeren, want hij had gehoord dat den anderen dag groote boonen met spek tot het provoostrantsoen behoorden en daar was hij dol op De ritmeester C.A. baron Bentinck, te Amersfoort, had dezer dagen het ongeluk, bij een jachtpartij, door een hagelkorreltje in het rech teroog te worden getroffen. Naar wij vernemen is de toestand aan dien aard, dat hij het oog niet zal kunnen behouden. Een vrouw te Rotterdam, de wed. Snellie, Binnenweg n°. 27, vierde haar 102den jaar dag; zij geniet nog een goede gezondheid. Er zijn van die dingen, die ieder mensch óf voortdurend öf van tijd tot tijd noodig heeft, en daaronder zal, om nu maar dadelijk met de deur in huis te vallen, ook wel de zaak behooren, waarover wij heden een enkel woord wenschten te zeggen. Niemand kan zonder moed en moed houden is voor iedereen een bepaald onmisbare zaak. Niet alleen de grooten, de reuzen onder de kinderen der menschen, van wie de grootste en de gevaarlijkste, de buitengewone krachtsaan wending eischende plichten gevraagd worden, maar ook wij zeer gewone, zeer alledaagsche menschen, wier levensstroom schijnbaar onbe wogen en kalm daarhenen vliet, allen hebben behoefte aan moed, aan moed om te leven. Wijs eens een mensch aan, die geen strijd Wijs eens een mensch aan, die niet weet wat zorgen zijn Wijs eens een mensch aan, die nooit bang was, als hij dacht aan wat komen kon! Dat kunt gij immers niet. Welnu, hoe zou men er dan komen zonder moed? Bolswardsche Courant ■f 221*2^

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1