NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I KANT0NGEREGHTBÖL5WARD BIN N en LA nd. Nieuwjaa rswenschen. No. 53. Vijf en Twintigste Jaargang. 1886. VOOR DONDERDAG 30 DECEMBER. TOT BÜITiENLAND. firma B. Cuperus Az. tOT. DONDERDAG 30 DECEMBER. g jg Cw: O’ r - ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, de Uitgever, Bols war d. F' bruikt voor de eigenlijke vaart als wel enkel en alleen of voornamelijk dient tot woning, tot boete van f 3 of 1 dag hechtenis. idem. 14. 15. 16. 17. >41 Frankrijk. De Minister van Buitenland- sche Zaken heeft aan de te Parijs aangekomene Bulgaarsche deputatie doen weten, dat zij niet officieel door hem kan ontvangen worden; het kan slechts officieus geschieden. De heer Alphonse Daudet, die ridder was van het Legioen van eer, krijgt het officierskruis. Zijne benoeming is nog niet officieel bekend ge maakt, maar het besluit is reeds geteekend. Zooals men weet, worden ter gelegenheid van het nieuwe jaar steeds een groot aantal personen met het ridderkruis, officierskruis, enz. verblijd. Reeds is eene groote lijst openbaar gemaakt. Te Havre hebben de anarchisten een meeting met dames gehouden, waar ook Louise Michel zou spreken. Men zou spreken over: lo. „De onmacht der verschillende politieke partijen om het lot der arbeiders te verbeteren; 2o. „Wat is het anarchisme?” Belgie. Te Brussel is op den eersten Kerst dag eene optocht van socialisten gehouden ter gelegenheid van de inwijding van en eigen ge bouw voor hunne partij. Alles liep ordelijk af. Duitschland. De socialist Liebknecht, lid van den Rijksdags, meldt in de Leipziger Zeitung, dat men het ten onrechte doet voorkomen alsof zijn reis naar Amerika ten doel heeft gehad, al daar gelden bijeen te brengen voor de aanstaande verkiezingen, alsof hem dit ten gevolge van onwil onder de werklieden was mislukt. „Mijne reis” zoo schrijft hij „had niet ten doel eene inzameling ten behoeve der werkzaamheden voor de verkiezingen, maar strekte eenig en alleen om voor het socialisme propaganda te maken, welk doel in de ruimste mate en ver boven mijne ver wachtingen is bereikt. Daar het adres der Vereeniging tot bestrijding van dronkenschap in de vorige zitting van den Rijksdag wegens gebrek aan tijd onafgedaan is gebleven, heeft zij thans weder een adres inge diend. Daarin doet zij een tweeledig verzoek. Vooreerst verlangt zij eene voorloopige wet, waar bij het verleenen van vergunning voor nieuwe dranklokalen en andere inrichtingen voor ver koop van sterken drank in het klein wordt ge schorst. Ten tweede verlangt zij, dat terwijl die wet in werking is, eene definitieve wet worde gereed gemaakt, houdende oepalingen ter beper king van het drankverbruik, waartoe de Vereeni ging tevens verscheidene maatregelen aan de hand geeft. Nu te Frankfort de burgerlijke staat van beleg is afgekondigd zijn een aantal personen aange schreven die stad spoedig te verlaten. Hier toe behoort ook de bekende Labor, lid van den Rijksdag. Het garnizoen te Dantzig zal belangrijk worden versterkt. De alarmisten zien daarin natuurlijk onmiddelijk een onrustwekkende gebeurtenis, hoe wel dergelijke militaire beschikkingen telkens, ook als aan den politieken hemel geen enkel wolkje zichtbaar is, worden genomen. De Thuringer Waldpost, het orgaan van het Rijksdaglid Viereck, is in geheel Boven-Beieren verboden, en zulks op grond der Socialistenwet. Turkije. Uit goede bron wordt door den correspondent der Standard te Konstantinopel medegedeeld, dat de Engelsche regeering Turkije gedreigd zou hebben Egypte voor goed te be zetten, zoo dat land zich nog langer in de armen van Rusland blijft werpen. Griekenland. De Koning beeft den Pre sident der Fransche Republiek de orde van den Bevrijder geschonken. China. Een vreeselijke o verstrooming heeft de provincie Shansi geteisterd. De steden Kien- Ning-Foo en Yeng-Ping-Foo zijn verwoest en verscheidene personen kwamen om. Amerika. De Ministers van Buitenlandsche Zaken, Justitie en Binnenlandsche Zaken van Uraguy hebben bij den President hun ontslag ingediend. Tengevolge van het buitensporig spel in Mijnen- Shares moesten te San Francisco in de eerste week van December niet minder dan 13 firma’s haar betalingen staken, met passiva tot een ge- aamenljjk bedrag van 4»lbO>OÓO dollars, De lichtjes der Kerstboomen zijn uitgedoofd, de laatste ure des jaars is weldra geslagen. Dan wisselen wij een cijfer van het jarental waarbij wij rekenen en met snelle vaart gaat het weer voort. Hebt gij den tijd, rustelooze mensch, door stoom en electriciteit gedreven, om een oogenblik stil te staan Gjj maakt den inventaris op der zaak, die gij drijft, die U drijft hebt gij den moed, om uw debet en credit ook na te gaan op een ander ge bied, dan dat van geld en goed Zie achter U, rondom U, binnen in U. Zaaiing en oogst zijn voorbijgegaan. Bloemen kleur en geur hebben ons verkwikt. Wat rijke beemden, wat heerlijke oogst! Een herfst hebben wij genoten, die ons ongemerkt den winter heeft binnengeleid. Zelfs halstarrige prut telaars hebben dit erkend, in gelukkige oogen- blikken, als de natuur ging boven de leer. Op staatkundig gebied zijn de kronkelwegen nog steeds aan de orde. Zelfs heeft de Russische Keizerlijke Hoogheid, met echt middeleeuwsche laagheid, den edelen Bulgaarschen Vorst doen oplichten in zijn paleis en den vrede verstoord in het land, dat hij eerst zelf mee heeft vrijgemaakt. Wetenschap en kunst reiken elkaar zusterlijk de hand, om de vernielingswerktuigen tot den hoog ten trap van volkomenheid te brengen. Men zoekt de oplossing van het vraagstukhce in den kortst mogelijken tijd, de meest mogelijke menschen om te brengen. Tot onze vertroosting wordt ons verkondigd, dat dit het beste middel is, om den vrede te bewaren. De handel is slap en de nijverheid kwijnt, al stijgen de koffieprijzen en al gaat de katoen in de hoogte. Wel is er voor den landbouw in W.-Indie een gunstig vooruitzicht en zijn er in O.-Indie tal van betrekkingen, maar dan moet men zeeën oversteken en daar is een goed deel van het nakroost der watergeuzen wat bang voor. Men moppert liever in het dierbaar vaderland en houdt redevoeringen over de ellende der maatschappij. Zij is de schuldige, wij zijn de slachtoffers. In de stad onzer inwoning wordt, voor Wes- tergoo en Zevenwolden „het Vaandel" opgesto ken, van wege „het Bestuur der Vereen. Chr. Hist. Weekblad van Friesland”, de heer H. van Griethuijsen Antzn. is de verantwoordelijke drager. De staf van het leger, dat de liberalen bestrij den zal, tot verdelgens toe, komt, dunkt me, langzamerhand in orde. De „Standaard" is ge plant en de „Heraut" gaat voorop, de Generaal aan het hoofd, de „Bazuin" klinkt, het „Vaan del" wappert, terwijl uit „het Noorden" strijd krachten aanrukken. ’t Klinkt alles zeer krijgszuchtig en luidruch tig, kil en koud en dat juist van mannen, die bij uitnemendheid dienaren zijn van den Vrede vorst. Maar het moet, want „het thans heer- schende beginsel is de souvereiniteit der men- schelijke rede. Dat beginsel heeft gezegevierd in het jaar 1789, toen men het Christelijk be ginsel als overtollig, ja zelfs als schadelijk, bui ten de deur heeft gezet. Eene gansche om- keering van gedachten was hiervan het gevolg. Dat revolutie-beginsel ondermijnt het gezag doodt de vrijheid en zal onze nationaliteit ver nietigen. Het leidt tot heerschappij der mensche- lyke rede en in den Staat tot volkssouvereini- teit.(*) „Tegen alle partijen die op dat beginsel staan, bindt „het Vaandel" den strijd aan” „Zij knielen alleen voor God.” Dat spore ieder tot zelfbeproeving aan. Waar moet het heen met een volk, aan zulke gruwe lijke zonden schuldig En net kwaad moet in onze naaste omgeving vreeselijk voortwoekeren, want „het Vaandel", waaraan wij het boven staande ontleenen, is vooral bestemd „voor dat gedeelte van Friesland, dat tegenwoordig door het hoofdkiesdistrict Sneek voor de 2e Kamer wordt ingenomen”. Te gevaarlijker is voorzeker de toestand, daar de Booze zich hier kleedt als een Engel des lichts, want de orde wordt in stad en omtrek nimmer verstoord, onze nationale feesten hebben wij met geesdrift gevierd, de Christusgeest open baart zich in allerlei werken der liefde, in het openbaar en in het verborgen, aan ouders en kinderen. Maar daarom te meer beloven wij op het staat kundig gebied, in het Christelijk leven aan „het Vaandel" onze medewerking. Wie „de vrijheid doodt” vindt in ons een beslist tegenstander. Wie het „Christelijk beginsel” buiten de deur zet, wil ik liever niet schrijven, want dat doet men booze indringers, maar wie het lastert, dien zul len wij met beslistheid wijzen, op al den zegen, dien het der menschheid gebracht heeft, op al de ellende die heerscht, overal in kerk en maat schappij, waar het niet tot zijn recht komt. En wat het fiere woord betreft hier in het bijzonder aan Friesche voorvaderen toegekend „Wij knielen alleen voor God”, wij maken het tot het onze, met al de innigheid des geloofs dat in onze zielen leeft. Wij scheiden van dit jaar, met een stille traan aan Hem ge wijd en een glimlach der hope, die op Hem is gevestigd. M. E. van der MEULEN. Terechtzitting van 23 Dec. 1886. Veroordeeld: 1. H. Y. T. te Nijega, wegens het als ver- kooper van sterken drank in het klein in de daartoe aangewezen inrichting niet opgehangen hebben van een door den gémeente-secretaris ge waarmerkt afschrift der vergunning, tot boete f 1 of 1 dag hechtenis, met vrijspraak van het meerder ten laste gelegde. 2. B. B. te Pingjum wegens het zich inken- lijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg tot boete van f 4 of 2 dagen hechtenis. 3. J. S. te Hindeloopen, ter zelfder zake, tot boete van f 10 of 3 dagen hechtenis. 4. Tj. B. te Workum, idem. 5. L. R. W. te Hindeloopen, ter zelfder zake tot boete van f 15 of 3 dagen hechtenis. 6. J. S. te Makkum, idem. 7. M. J. te Makkum, ter zelfder zake, twee maal gepleegd, tot twee boeten van f 10 of 3 da gen hechtenis voor elke boete. 8. C. M. te Makkum, ter zelfder zake, twee maal gepleegd, tot twee boeten van f 15 of 3 da gen hechtenis voor elke boete. 9. A. S. te Franeker ter zelfder zake, bij twee de herhaling gepleegd,tot hechtenis van 7 dagen. 10. M. W. te Bolsward, ter zelfder zake, bij vierde herhaling gepleegd, tot hechtenis van 3 weken. 11. K. J. B. te Witmarsum, wegens het ver wekken van rumoer waardoor de nachtrust kon worden verstoord tot boete van f 5 of 2 dagen hechtenis. 12. G. B. gedomicilieerd te Bolsward, wegens het in de gemeente Bolsward liggen met een schip of vaartuig, dat niet zoozeer wordt ge bruikt voor de eigenlijke vaart als wel enkel en alleen of voornamelijk dient tot woning, tot boete L. v. H. gedomicilieerd te Oosterlittens, J. B. gedomicilieerd te Bolsward, idem. B. K. gedomicilieerd te Bergum, idem. F. P. gedomicilieerd te Drachten, idem. W. H. te Makkum, wegens het bejagen van eens anders grond zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs van vergunning daar toe van den eigenaar of rechthebbende, tot boete van f 10 of 3 dagen hechtenis. 18. 8. A. A. te Arum, wegens het in de pro vincie Friesland boter in vaten geslagen, ter wage aanbieden, waarvan de vaten niet zindelijk en blank zijn, tot boete van f 2 of 1 dag hechte nis, met bevel tot teruggave van het in beslag genomen botervat aan den veroordeelde. Tevens alle veroordeelden in de kosten van het rechtsgeding, invorderbaar bij lijfsdwang. Bolsward. Den eersten Kerstdag was ’s avonds de ruime „Doele” Zaal te klein, om al het publiek, dat voor een deel wel wat vrijpostig binnendrong, te bevatten. Gelukkig waren doel treffende maatregelen genomen, waardoor het middengedeelte bestemd bleef voor de kinderen der zondagschool, opgericht door de Afdeeling van den Protestantenbond alhier. Daar verhief zich een. vele meters hooge, prachtige Kerstboom. Tal van lichtjes verlichtten het frissche groen; kleurenrijk en glinsterend slingerden zich zilver-en gouddraad, met sterren en kruisjes afgewisseld, daartusschen; smaakvol waren overal enkele ge schenken opgehangen of lagen als draperien op de naalden der twijgen. Verschillende tafels wa ren belegd met keur van verrassingen. 150 klei nen zaten in breede en lange rijen daarom henen geschaard. Te midden van deze bewogen zich de dames, die elke week aan haar klasse eene ure wijden, om in deze kinderharten godsdienstig ge voel te wekken en te kweeken, eenige kennis in Jezus geest aan te brengen. Toen alles gere geld was en allen gezeten waren, sprak Ds. O. A. Dardenne Ankringa een hartelijk woord tot opening. Daar rees heel die kinderschaar op en zong haar liefelijke kerstliederen. Toen stroomden versnaperingen en geschenken in overvloedige mate toe. Blijdschap en verrassing las men op het gelaat der verrukte kleinen, dankbaarheid woonde in der ouderen hart. Voor Ds. 8. Kutsch Lojenga, die den eersten stoot aan de oprich ting dezer school heeft gegeven, was deze avond een waardige en liefelijke voldoening en ’t slot woord dat hij sprak vond weerklank in aller harten. En als de kinderen bij het heengaan,„dank juffer, dank” riepen, dan was dit woord voor zeker welverdiend, want vele zorgen en moeite hadden de dames zich dagen en weken gaarne getroost, om dit feest wel te doen slagen. Het Kerstfeest gaat met tombola’s gepaard. Niet ieder krijgt uit zulk eene tombola een aan denken, dat hem nu juist boven alles welkom is. Zoo deelde ons een onzer bekenden mede, dat jaren geleden in het Geldersche stadje D, een oud-zeeofficier, die daar zijn dagen in ruste sleet, voor de opgerichte tombola 41 matrozen- hoeden zond. Hoe hij in het bezit daarvan kwam, wist onze zegsman niet meer. Het gevolg was, dat aan de houders op een-en-veertig nom- mers even zoovele matrozenhoeden ten deel vielen. De mogelijkheid dat daarna die hoeden zouden Op 1 JANUARI 1887 zal een extra no. van de Bolsw. Courant verschijnen voor de opname van De prijs van elke advertentie is f 0,25. Voor een ruime en spoedige toezending houdt zich beleefd aan bevolen, worden gedragen en dit hoofddekseltje te D. in de mode zou komen, werd echter niet verwezen lijkt. Maar In de volgende tombola waren weder zeven- en-dertig matrozenhoeden. Zeven-en-dertig van de een-en-veertig winners hadden hunne prijzen weder voor anderen beschikbaar gesteld. Of ook in volgende jaren de Kerstfeest-tom- bola nog aan de eerste gift in afnemende mate herinnerde, durfde onze zegsman niet verzekeren. Arnh. Cour. De séance door den hofmechanicus Bam berg Vrijdagavond op het Loo gegeven, werd door het koninklijk gezin en een vijftigtal ge- noodigden bijgewoond. De Koning betuigde aan den heer Bamberg zijne bijzondere tevredenheid over diens kunstverrichtingen. Zaterdagavond leidde dr. A. Kuyper eene godsdienstoefening in Frascatie. Alvorens tot de prediking over de beteekenis van het Kerstfeest over te gaan, deelde de spreker mede, dat de kerk sedert 8 December op eigen kosten moest leven. Daarom werden de geloovigen aangezocht tot ruime offeranden tijdens de godsdienstoefening thans niet langer „bijbellezing”. Eerst in Febru ari zou met de geregelde inzamelingen aan de huizen kunnen worden aangevangen. De geloo vigen werden aangevuurd tot verderen strijd, feller nog dan te voren, ter eere van het werk der reformatie. De zaal was zóó vol, dat er geen mensch meer in kon. Uit Amsterdam schrijft men den 27 dezer De sneeuw. Onze goede oude stad was heden morgen onder een dikke laag van sneeuw be dolven. Als had de natuur een verzuim goed te maken, scheen zij zich in de afgeloopen nacht nog te willen haasten om de aarde in het ge waad te tooien, dat zoo symbolisch bij de Kerst dagen past. Reeds vroeg was men hedenmor gen bezig de massas sneeuw te verplaatsen of in de grachten te werpen. Talrijke handen von den werk, zoowel bij particulieren als bij de stads reiniging die met haar bekenden ijver talrijke mannen aan het sneeuwscheppen had gezet. Het tramverkeer was geheel gestremd. De machines werkten hard, doch het duurde ge- ruimen tijd eer men de rails weder kon zien en nog zijn alle lijnen niet voor het vervoer ge schikt. Door het banen van verkeerwegen had de stad heden vooral op den dam een eigenaardig aan zien het was alsof hij afgezet was met een af deeling sneeuwmannen die daar parade kwamen houden. De hoofdstraten waren tegen den mid dag weder begaanbaar, het tramverkeer op en kele lijnen weder hersteld. Op den Dam stonden de tramwagons gedul dig te wachten. Met zeer veel inspanning was het gelukt des morgens van de stallen den Dam te bereiken. Op de Prins-Hendrikkade moest de koetsier het opgeven en blijven staan. Na 12 uur verdwenen de wagens weder van Jen Dam naar de stallen en werd de dienst voor heden voor goed gestaakt. Ook pleizierigEen onderwijzer uit den Helder zat met een 5tal personen in den trein. Aan het Centraalstation gekomen, dreigde een zijne medereizigers, die hem voor Domela Nieu wenhuis aanzag, hem den hals te zullen afsnij den. De onderwijzer vond het raadzaam der po litie van die attentie kennis te geven. Een uitstekende, maatregel die in groote garnizoenen zeker navolging verdient, is te Ber gen-op Zoom genomen bij het tegen de Kerstda gen met verlof vertrekken van een groot gedeel te van het garnizoen. Een half uur voor het vertrek der treinen waren alle militairen voor zien van plaatskaarten en stonden zij in rij en gelid geschaard onder toezicht van een adjunct onderofficier de aankomst der treinen af te wach ten, om daarna in volmaakte orde in te stappen. De adjunct-onderofficier maakte de reis tot Rozendaal mede om ook daar aan dat drukke grensstation de orde te handhaven. Bij terugkomst wordt op gelijke wijze gehan deld en het geleide tot in de kwartieren voort gezet. Domela Nieuwenhuis heeft in den laatsten tijd getracht te Deventer een lokaal te huren, om er eene voordracht te houden. Niemand echter wilde hem totdat doel een lokaal afstaan. Thans zou hij bijna geslaagd zijn. In eene der achterbuurten namelijk zou de eigenaar van een danshuis, die niets van sociaal-democraten wist, hem zijn lokaal verhuren, om er den eer sten Kerstdag ’s avonds eene lezing te houden die ook reeds aangekondigd was. Toen de eige naar van het danshuis te weten kwam, tot welk doel zijn lokaal eigenlijk gebruikt zou worden, zeide hij, dat hij in zijn huis geen sociaal-de- mocratische voordrachten wilde gehouden heb ben. De groote Hoeven polder op Zuid-Beveland, die bü de openbare veiling voor eenigen tijd geen kooper vond, is thans voor f 200,000 uit de hand verkocht. Het Engelsche stoomschip Egret, v. Londen met stukgoederen naar Rotterdam, is Vrijdag nacht ongeveer 3 uren bij het binnenkomen door de hooge zee op den lagen strekdam bij het zui- derhoofd van den Nieuwen Waterweg vastgeraakt en blijven zitten. Reddingsbooten van den Hoek van Holland, benevens sleepboolen van de sleep dienst L. Smit Oq., hebben te vergeefs ge- ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolswardsche Courant 13. ik onderstreep, om op al het vreeselijke de aandacht te vestigen. v. d. m. ^4- X®

Bolswards Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1