NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 61SWABB EN WGHiSBBAÖBEt Kweekschool voor Zeevaart No. 2. buitenland. 1887. Zes en Twintigste Jaargang VOOR DONDERDAG 13 JANUARI. BINNENLAND. DONDERDAG 13 JANUARI, I aan- ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, De Duitsche Rijkskanselier is Zaterdag avond uit Friedrichsruh te Berlijn teruggekomen. Zijne tegenwoordigheid in den Rijksdag zal, meenen de voorstanders der legerwet, niet zon der invloed blijven op het lot van het ontwerp. Met ophef maken de Regeeringsgezinde bladen melding van elk adres, dat aan den Rijksdag wordt gericht, met verzoek om de legerwet te willen aannemen. Zoo heel veel beteekent deze steun evenwel nog nieter kan althans geen sprake zijn van eene „beweging” ten gunste der Regeeringsvoordracht. In de Rijksdag-commissie is door de tegen standers der legerwet toen hun op deze en dergelijke adressen gewezen werd verklaard, dat zij zonder moeite tegen-adressen hadden kunnen uitlokken, maar dat nagelaten hebben, teneinde aan het buitenland geen treurig tooneel van tweespalt op te leveren. Voorts werd door de commissie, in wier handen deze adressen gesteld werden, nadrukkelijk geconstateerd, dat er slechts 109 petitiën voor de voorstellen waren ingekomen met ongeveer 19,000 handteekeningen in ’t geheel en dat er dus van een eigelijk gezegde volksbeweging volstrekt niets gebleken was. Toch is men algemeen van oordeel, dat de Rijksdag de legervoorstellen onveranderd zal hebben aan te nemen of anders ontbonden zal worden. vroolijke uiterlijk, als wij hen in den verloftijd, in hun losse, bevallige kostuum, in ons midden zien. Ten overvloede deelen wij nog eens mede, dat de Sub-Commissie voor deze stad en omstreken bestaat uit de HeerenP. Peereboom, R. F. Feen- stra, N. de la Lande Cremer, A. Banning arts, H. J. van den Oever, M. E. van der Meulen en den Secretaris K. EL Laagland, die allen bereid zijn de noodige inlichtingen te verstrekken. Ik eindig met den wensch, dat vele flinke knapen, ook uit de naburige dorpen, zich opge wekt mogen gevoelen, om zich te wijden aan deze eervolle, voordeelige betrekking en zoo zich zelve te helpen, zonder hun ouders te bezwaren. Zoo zullen ook zij er toe meewerken, om de eer onzer vlag te handhaven en te toonen dat zij onverbasterde zonen zijn van een dapper voor- (TOC I Q P rl f" M. E. VAN DER MEULEN. Op verzoek van en in overleg met de, in het laatst van het vorig jaar, hier ter stede opgetre den Sub-Commissie voor bovengenoemde Kweek school, stel ik mij voor omtrent deze schoone stichting een en ander mee te deelen, teneinde alzoo de aandacht van ouders en voogden voor hunne zonen en pupillen daarop te vestigen. Mocht ook een of meer knapen dit opstel lezen, wel licht dat de lust in hem gewekt wordt, zich te wijden aan een zoo eervolle werkkring, waarin hij op onbekrompen wijze leven kan, op eigen kosten voor zijn vorming kan zorgen, terwijl hij op velerlei wijze bevorderd kan worden met steeds flink klimmende verdienste en desverkiezende op nog krachtigen leeftijd den dienst kan ver laten met een pensioen, dat een waardige be- looning is voor den lande bewezen diensten. Met welgevallen zet ik mij tot het schrijven dezer regelen neer, want ’t is mij, als waait een frissche zeewind mij om de slapen, terwijl ik denk aan de flinke knapen, nu reeds mannen geworden, die heinde en verre verspreid, eene eere zijn voor onze Neerlandsche oorlogsvloot, aan de matrozen, de bootslieden, de stuurlieden, de schrijvers, die op onze onderscheiden bodems met lust en ijver dienen. Met welgevallen doe ik het, in deze stad en op dezelfde plek waar eenmaal de stichter, als knaap heeft gewoond en gedarteld, de man, in wiens brein de gedachte is opgekomen en gerijpt en die niet gerust heeft, voordat ze, in vereeni- ging met anderen, is verwezenlijkt. Met innige deelneming en warme geestdrift voorzeker werd voldaan, aan ’t geen de tegenwoordige voorzitter, in de algemeene vergadering, gehouden den 26ste" Mei des vorigen jaars sprak: „Ik noodigU uit, M. II.om op te staan van uwe zitplaatsen en daarmede dankbare hulde te brengen aan de na gedachtenis van onzen onvergetelijken voorzitter en vriend, Dr. ABRAHAM RUTGERS van der LOEFF den stichter dezer Kweekschool”. Den 13de“ Juli 1885 was hij bezweken, nadat hij 30jaren de ziel dezer inrichting was geweest. Deze stichting verdient in alle opzichten bevelenswaardig heeten. Onze oorlogsvloot mag niet bemand worden met vreemde huurlingen. Neerlands zeevolk, moet op Neerlands vloot. Een menigte ouders zoeken voor hun zonen een eervolle, voordeelige betrekking. Bij am bachten, op kantoren, bij het onderwijs, overal is overvloed. Op de vloot is plaats voor flinke, stevig gebouwde jongens. Zijn zij 13% jaar oud en hebben zij lager on derwijs in voldoende mate genoten, dan worden zij aangenomen, ontvangen f30,premie en een maandelijksche soldij van f8,waarvan f6, langzamerhand wordt ingehouden, tot aanzuive ring van de schuld, die gemaakt is voor de kosten der eerste uitrusting, terwijl van het overblijvende den jongen per week f0,25 als zakgeld wordt uitbetaald en het overige bewaard blijft, voor reisgeld, om met den verloftijd naar huis te kunnen gaan, als anderzins. Gemiddeld blijven de jongens zes maanden in de Kweekschool en gaan dan naar een der op leidingsschepen te Amsterdam of Rotterdam. Het verblijf aldaar duurt twee jaren, en na als licht matroos een kruistocht van één jaar met de oefenings-divisie gemaakt te hebben, worden de meest oppassende, ijverigste en knapste jongens geplaatst bij de opleidingen voor stuurmans- en bootsmans-leerlingen of wel opgeleid voor andere betrekkingen of ambachten, als: konstabel, schrij ver, timmerman, bottelier, enz. enz. Binnen een tijdsverloop van 6 a 7 jaren na de indiensttreding, kan een oppassende jongen den graad van Kwartiermeester, 3de Stuurman of Kon- stabelsmaat bekleeden, waaraan verbonden is een maandelijksche soldij van f25,a f32,be nevens eene toelage in de Overzeesche Bezittin gen van f 6,a f 7,’s maands. Op een bepaalden leeftijd en na een vastgesteld aantal dienstjaren, heeft ieder schepeling aan spraak op een pensioen, dat afwisselt van f 440, ’s jaars als Adjudant-Onderofficier tot f200,als matroos, behalve de verhooging voor elk jaar verblijf in militairen dienst in de Overzeesche Bezittingen. Met vertrouwen vraag ik, waar zijn voor de meeste jongens betere vooruitzichten? Door verschillende ouders en jongens wordt dit dan ook ingezien en ook uit onze stad zijn sints 1881 reeds 15 jongens aan de Kweekschool geplaatst en vandaar bevorderd. Helaaséén, de lichtmatroos W. de Jong, is te Atjeh den 28sten October 1885 gesneuveld, door een vijande lijk schot getroffen, een tweede is wegens lichaams zwakte uit den zeedienst ontslagen, maar de an dere dertien maken flinke vorderingen en ’t is ons een genoegen te kunnen meededen, dat „van al deze jongens in hun conduite-rapport wordt gemeld, dat zij oppassend, ijverig en zeer geschikt zijnhetgeen trouwens ook blijkt uit de promotie, die zij nu reeds hebben gemaakt”, geljjk de secre taris van het Hoofdbestuur schrijft. Dat de jongens het in Leiden en elders koste lijk hebbens bljjkt overvloedig uit hun gezonde en Aan de Tweede Kamer is namens de „gemeente der Zevendedags-Baptisten” (die niet den Zondag, maar den Zaterdag als rustdag er kent) te Haarlem een adres gezonden, met de betuiging, dat zij in de aanneming van de voor gestelde wet tot bevordering van de Zondagsrust eene krenking zoude zien van het goddelijke recht, eene zij het ook onopzettelijke ver krachting der gewetensvrijheid, eene verkorting van hun burgerrecht. Met al den eerbied dien zulk eene overtuiging verdient, zouden wij be scheiden kunnen opmerken, dat naar ons geleerd werd de oud-testamentische Sabbath door den Christelijken Zondag is vervangen, ’t Is echter mogelijk dat wij dwalennog dezer dagen von den wij in verscheidene bladen van de richting in Kersttijd verschijnende, dat in den Engelen zang het woord „vrede” volstrekt niet beteekende wat men volgens het spraakgebruik „vrede” noemt, en ’t is dus zeer goed denkbaar, dat wij ook ten aanzien van den Sabbath en den Zondag volstrekt niet op de hoogte zijn. Maar ééne zaak schijnt men te Haarlem eenigs- zins uit het oog verloren te hebben namelijk dat de tegenwoordige Zaterdag en Zondag eigen lijk op een Dinsdag en Woensdag vallen, wegens het uitlichten van een tiental dagen in October 1582 bij de invoering van de Gregoriaansche tijdrekening. De zaak is dus toch niet in orde en nu zou het ons toeschijnen, dat het er zooveel niet meer toe doet welken dag van de zeven men tot rust dag neemt. Ter wille van de vele maatschappe lijke belangen, die er bij gemoeid zijn, is eenheid echter wenschelijk en noodig. De heer F. W. Mondriaan ontwikkelt in het Dagblad het denkbeeld om de sigaren niet de pijp tabak te belasten. Hij geeft daar toe in overweging sigarenzegels te maken, in den trant van postzegels en die op de sigaren te plakken. Als die zegels de waarde hadden van eene halve cent zou, volgens zijne bereke ning, de Staat daardoor jaarlijks ruim twee mil- lioen ontvangen. De zegels zouden van zoodanig papier moeten zijn, dat, wanneer zij van de si garen werden afgenomen, zij verschrompelden en voor verderen dienst onbruikbaar werden. De heer Mondriaan grondt zijne berekening op de onderstelling, dat er 600,000 rookers in ons land zijn, die gemiddeld twee sigaren daags roo- ken, dat is dus 1,200,000 per dag, of 438 millioen per jaar. Behalve de sigaren zou men ook belasting- etiquetten kunnen aanbrengen op cigaretten-doo- zen, pakjes fijne tabak, zoogenaamde geheime geneesmiddelen, blikjes verduurzaamde lekker nijen, aanplakbiljetten en wat dies meer zijn. Met betrekking tot de sigaren doet zich echter ook de quaestie voor, dat de kleefstof eene be werking moet ondergaan om aan hare bestem ming te beantwoorden en men laat niet gaar ne iedereen aan zijne sigaar likken. De schaatsrijders-wedstrijden te Slikkerveer zijn onbepaald dat istotdat het weder gaat vriezen uitgesteld. Zoodra het tot den wed strijd komen mag, is H. M. de Koningin stellig voornemens dien met het prinsesje bij te wonen. De heer N., te Heeg, heeft aan de Vrije Ur.iversiteit te Amsterdam een gift geschonken van f1000. Te Scheveningen wordt jaarlijks f 60,000 aan sterken drank uitgegeven, en aldaar zijn 59 „vergunningen” verleend. Aan de Ned. Gist- Spriritusfabriek te Delft werd, wegens het overlijden van den eersten beslagkoker Oversloot de tweede koker A. van Peppen in diens plaats aangesteld, die door de bevordering aanspraak kreeg op hooger loon. Vrijwillig deed hij echter afstand van deze loons- vermeerdering ten behoeve der weduwe van zijn overleden kameraad, tot tijd en wijle hij wellicht zelf er ever mocht gaan denken de zorgen voor De Bulgaarsche deputatie, die zich thans te Parijs ophoudt, heeft een onderhoud gehad met den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken Flourens. De heer Grekoff schetste den moeilijken toe stand, waarin de Bulgaarsche Regeering zich bevindt. Deze laatste is geneigd, alle conces- siën te doen welke met de onafhankelijkheid van Bulgarije strooken om uit dien toestand te geraken, maar zij gelooft dat de candidatuur van den prins van Mingrelië onbestaanbaar is met de stabiliteit en vrijheid des lands. De Minister Flourens antwoordde, dat hij de gedelegeerden slechts als bijzonder persoon ont ving, want alleen de Porte kan uit naam van Bulgarije spreken. Naar zijn inzien bestond het beste middel om uit de moeilijkheden te gera ken hierin, dat bijzondere rekening werd gehou den met de gevoelens van Rusland. Frankrijk moet bovenal letten op de algemeene belangen van Europa, welke in de handhaving des vredes gelegen zijnhet kan slechts de middelen aan bevelen, welke sneller en zekerder tot eene oplossing voeren het heeft geen bijzondere rol in de quaestie te vervullen en alleen die be slechting aan te moedigen, welke door de voor naamste belanghebbenden aannemelijk wordt geacht. Het eenig doel van Frankrijk is de handhaving van den vrede. De bevolking van Frankrijk neemt slechts langzaam toe, blijkens de thans officieel open baar gemaakte resultaten der op 30 Mei 1886 gehouden volkstelling. In 1881 waren er 37,672,048 inwoners, in 1886 was het aantal geklommen tot 38,218,903, zoodat er eene vermeerdering was van 546,885 inwoners. Van de 87 departementen hebben er 55 eene vermeerdering ondergaan en de overige eene vermindering. Het aantal geboorten over trof dat der sterfgevallen met 395,623. In Frankrijk en' België zijn wederom werk stakingen uitgebroken. Een 1500tal werklieden der Staats-tabakfabriek te Marseille hebben den arbeid gestaakt. Zij klagen over de slechte soort van tabak die hun ter bewerking wordt gegeven, hetgeen den arbeid bemoeielijktook klagen zij over de onregelmatigheid in het uitdeelen der tabak, waardoor tijd voor hen verloren gaat. De werklieden drongen reeds aan op het wegzenden van den chef hunner afdeeling. Daar de directeur der fabriek van die klachten niets heeft willen weten, zoo hebben een 600tal werkstakers vier hunner gemachtigden naar het gebouw der prefectuur vergezeld. De prefect ont ving de gemachtigden en beloofde den directeur te zullen spreken om tot eene schikking te komen. In België zijn het mijnwerkers en katoen wevers, die grève maken. In het steenkoolbekken van Charleroi hebben te Amereoeur, te Montigny en te Paturages elk tusschen 200 en 400 mijnwerkers den arbeid ge staakt om verschillende redenen: in de eerstge noemde plaats wegens een loon-quaestie, in de tweede omdat men over een ploegbaas zich meent te beklagen te hebben en diens ontslag uit den dienst eischt, en in de derde plaats omdat de mijnwerkers geweigerd hebben alleen in een mijn gang de steenkool uit te houwen en iemand bij zich willen hebben, teneinde bij voorkomende ongevallen elkander te kunnen helpen. De maat schappij had aan dien wensch voldaan en den enkelen werkman een jongen als hulp toegevoegd, maar men eischte een volwassen man, en toen dit geweigerd werd, werd het werk gestaakt. Gelijk gewoonlijk bewegen zich de werstakers bij talrijke groepen langs den openbaren weg, steeds onder begeleiding van een roode vaan, maar ongeregeldheden zijn er niet voorgekomen. Te Gent hebben de katoenwevers der firma Coster-Rousseau Co, den arbeid laten staan. De aanleiding daartoe werd gevonden in eene aanmerking op het werk van een wever, wien loon werd ingehouden. Denzelfden avond ver voegde zich bij den chef eene deputatie, die ver klaarde, overeenkomstig de statuten van hunne vereeniging „Vooruit”, in dit, geljjk in elk ge schil tusschen patroon en werkman, bemiddelend te willen optreden. De chef antwoordde, dat hjj niet onder die statuten stond noch verkoos te staan, en zond daarom de deputatie weg. Deze herhaalde den volgenden dag hare poging met hetzelfde slechte succes, en daarop maakten de wevers strike. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. vanl7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. een eigen huishouden op zich te nemen. Bij de vermelding dier edele daad zegt de Fabrieksbode „Braaf zoo!” en met recht. Men meldt het volgende aan de L. Ct. „Ach, ging het nu maar dooien Het is buiten doodnacht, het ijs is geen pijp tabak waard, het is zoo rot als een mispel, ieder schaatsenrijders- bond zit geschoren en iedere verdere onderneming, op het Slikkerveer o. a., is in de slik gevallen of van nul. en geener waarde. Marktdag en geen boeren in stad, die anders bij menigte zouden komen afzakken met moeder de vrouw, op schaats en slede. Vertier: nergens; te verdienen: nie mendal. Sneeuw ongeschikt om te arren: baan vegers op den uitkijk, maar werkeloostenters met wel toebereide melk, maar zonder aftrek. Wat buiten te zien valt Eenige kraaien in de toppen der boomen, die zitten te peinzen waar zij nu wel een goed maal zouden kunnen opdoen. Ging het nu maar dooienDe winter drijft den spot met de lieden, die zich willen harden tegen de koude en oefenen tot het verkrijgen van stalen spieren. Een te verwachten dooi is zoo onmogelijk niet, als de wind wil ruimen. Het is in den Atlantischen Oceaan niet pluis, en de barometer, die op „regen en wind’’ staat, geeft ook daarvan reeds eenige teekenen. Als de wind naar het zuidwesten loopt komt de dooi, zonder welken geen gezond ijs meer te wachten is. De turfschippers in Friesland lijden door de stremming der vaart groote armoede honderden schepen liggen in ’t ijs ingevroren en kunnen nu zelfs als baanvegers niets Verdienen. Aan van Ommeren, die uit de gevangenis te Groningen is ontslagen, werd Zondag bij zijne aankomst te Amsterdam, eene hulde gebracht in het Volkspark. Als sprekers traden op van der Stadt, Domela Nieuwenhuis en Penning. Er was een talrijke menigte op de been, maar de rust werd niet verstoord. Slechts enkele agenten van politie zorgden dat het verkeer niet gestremd werd. Een meisje geheel in het rood gekleed met een roode muts op en een roode vlag in de hand bood hem een boquet aan van roode bloemen met een begeleidend schrijven. De socialist Belderok, die zich Vrijdag in arrest had moeten begeven, werd Zaterdag op het Waterlooplein gearresteerd en naar de cel lulaire gevangenis overgebracht. Zaterdagmiddag is eene dienstbode, die op de tweede verdieping van een huis in de Wijn straat te Rotterdam glazen waschte, uit het raam en op straat gevallen. Zij brak den sche del en een been en was oogenblikkelijk een lijk. Na eene langdurige ongesteldheid is Zater dag overleden dr. H. J. Ranke, sedert 1878 hoogleeraar bij de geneeskundige faculteit te Groningen. Reeds meermalen werd in de Zeeuwsche gemeente Kamperland geklaagd, dat op de feest dagen na de sluiting der tapperijen, de schuren der landbouwers werden gebruikt voor nacht verblijf voor verliefde paartjes. Dit ging zon der vragen aan den eigenaar en ook gewoonlijk zeer tegen diens zin, daar zulke nachtelijke be zoeken onaangename gevolgen kunnen hebben. De politie, die dit tot dusverre oogluikend had toegelaten, is thans handelend opgetreden, en onlangs zijn ’s nachts door den gemeente-veld- wachter uit de schuur van een landbouwer niet minder dan 10 (zegge tien) paartjes verdreven, die daar in het stroo lagen; natuurlijk moesten zij hun namen opgeven, waarna zij in geduchte verwarring afdropen, ook tot waarschuwing van anderen. De commissie voor de feestelijke viering van ’s konings 70 verjaardag te Leeuwarden heeft zich thans geconstitueerd onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer P. Lijcklama a Nijeholt. Het programma voor den dag zal bsstaan uitUitdeeling aan de armen, onthaal enz. van de leerlingen der scholen voor on-en minvermogenden (openbare en bijzondere scholen groote militaire parade, volksspelen, feestrede in de Groote kerk en zanguitvoering, vuurwerk volksvoorstelling en vauxhall. In de afgeloopen week zijn in de Nicolaas kazerne te Utrecht door verschillende militairen en op onderscheidene plaatsen opruiende socia listische blaadjes gevonden, welke dadelijk in beslag zijn genomen. Er is toen onverwachts een onderzoek ingesteld in de kistjes der manschappen, bij wie geen van die blaadjes zijn gevonden. Het waren blaadjes van verschillenden inhoud, o,a. een met het opschrift: „Brood voor allen” en een .Aan de Militairen” met den aanhef „Broeders”, laatsgenoemde overgedrukt uit Recht voor allen, no. 81, beiden gedrukt aan de Typo graphic Excelsior in den Haag. Men schrijft uit Groningen van Maandag. De ijsvereemging „Groningen” hield heden eene hardrijderij op schaatsen, waartoe zestien der meest beroemde hardrijders waren uitgenoo- digd14 zijn opgekomen. B. Kingma van Grouw en Kornelis de Boer waren niet tegen woordig. De prijzen voor deze rijderij uitgeschreven be droegen f 100, f 70, f 40 en f 20. Hoewel het dooi weder is, is de prachtige ijs baan door een zeer groot publiek bezet om deze interessante hardrijderij gade te slaan. Did Bolswardsclie Courant TE LEIDEN. Opgericht den 1 e n Januari 185 6.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1