NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BO1SWARSJ EN WONSEBAOEEE J 1 I I I I I 1 BBj. Zes en Twintigste Jaargang No. 6. 1887. VOOR DONDERDAG 10 FEBRUARI. BUITENLAND. BINNENLAN D. DONDERDAG 10 FEBRUARI. I I I I EBRBARI 1i I - ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Nieuw-York met hare 1,4 millioen inwoners en hare zusterstad Brooklyn, met 800,000 in woners, hebben op ’t oogenblik een kolenvoor- raad die bij koud weder binnen weinige dagen zou zijn uitgeput, maar waarmede men bij de mildere temperatuur, die ook daar heerscht, nog twee weken zal kunnen toekomen. De aan voer van steenkolen is reeds sedert drie weken geheel afgesneden. Aan de grenzen van Nieuw- Jersey staan wel-is-waar duizenden spoorwagens met 300,000 ton steenkolen beladen, maar de Nieuw-Yorkers kunnen de onmisbare delfstof niet over de Hudson krijgen, daar de arbeiders, die met het overladen belast waren, het werk hebben gestaakt. Wel trachten de kolenhande laars nieuwe arbeiders te zenden, maar deze werden telkens weer weggejaagd, waarbij het dikwijls tot bloedige gevechten kwam. Men is bijna algemeen van opinie, dat de gevraagde loonsverhooging maar moest gegeven worden. Wel heeft de politie het bevel gekregen om iederen scheepskapitein neer te schieten, die het waagt om de werkstakers aan de kolenwerven af te zetten, maar ze zal zich bepalen met de orde te handhaven. Gelukt het aan de kolen- koopers om plaatsvervangers voor de werkstakers te vinden, dan zullen deze laatsten trachten de mijnwerkers van Pennsylvanië te bewegen, ook hunnen arbeid te staken, en dan komen er in ’t geheel geen steenkolen meer, zelfs niet tot aan de grenzen van Nieuw-Jersey, zooals dit tot nu toe geschiedde. Nu kost een ton steen kolen al tweemaal zooveel als vóór de werksta king. Tal van fabrieken in Nieuw-York en in Brooklyn staan stil wegens gebrek aan steen kolen. In Newcastle on/Tyne dreigt wederom eene werkstaking van mijnwerkers. De eigenaars der mijnen willen de weekloonen met 12% percent verminderen en de mijnwerkers willen zich niet aan eene grootere vermindering dan 10 percent onderwerpen. Gaat de werkstaking door, dan zullen binnen 14 dagen 13144 mannen en 1061 jongens het werk staken. Gelukkig bestaat er hoop, dat dit onheil zal voorkomen worden. De heer John Morley zal als arbiter optreden, en daar hij vroeger bij eene werkstaking op de fa briek van de heeren William Armstrong Co. te Elswich met het beste gevolg optrad, hoopt men ook thans het beste van zijne bemiddeling. Te Marseille is een huis van twee verdie pingen ingestort. Zes gewonden en het lijk van een jong meisje werden onder de puinhopen te voorschijn gehaaldtwee vrouwen worden nog vermist. tig jarig jubilee moge vieren, met een nieuwe door Hem bezworen grondwet. Als daarin de grondslag is gelegd, waarop het Nederlandsche volk een nieuw tijdperk van ontwikkeling en bloei kan tegemoet gaan, dan zal de regeering van dezen Vorst een zeer gezegende kunnen heeten en zal hij de teugels des bewinds met vol vertrouwen, zoo noodig, tijdelijk in de hand kunnen leggen der Regentes en den weg gebaand hebben voor de jonge Koningin. Opdat dit doel bereikt worde, wenschen wij der volksvertegenwoordiging voortvarendheid toe en zelfverloochening, den Vorst wijsheid en kracht. Voor ’t oogenblik zij de 19de Februari een blijde feestdag, waarop het Nederlandsche volk toone, dat het trots alle gisting en geschil, een drachtig staat, rondom den Vorstelijken troon. M. E. van der MEULEN. Een blijde dag genaakt. Willem III, Koning der Nederlanden, zal, naar wij hopen, den 19den dezer maand, den leeftijd van 70 jaren hebben bereikt. Aan zijne zijde zetelt onze Koningin, de lief tallige Prinses Adelheid Emma Wilhelmina Theresia van Waldeck-Pyrmont. Aan zijne knie dartelt, de bevallige Kroon prinses: Wilhelmina Helena Paulina Maria, het zesjarig kind, de hope van Nederland Het gansche Nederlandsche volk gordt zich aan ter feestviering, niet langs officiëelen weg daartoe opgeroepen, maar door innerlijken drang daartoe gedrongen. Geen groote feestgeschenken zullen worden neergelegd aan de voeten van den troon. De natie gevoelt en weet dat Z. M. dit niet begeert. Zij herinnert zich zoo menige daad van edel moedige liefde, waaruit blijkt hoe het hart hem drijft naar zijn noodlijdend volk, als tijdens de overstroomingen in N.-Brabanthem dringt zijn heerlijk landgoed Bronbreek, tusschen Arnhem en Velp, te bestemmen tot een toevluchts- en rustoord voor invaliden uit onze Indische be zittingen. Zij heeft nog zoo versch in het ge heugen, de koninklijke woorden, die hij sprak toen zijn volk hem bijna twee tonnen gouds aan bood, bij het 25jarig jubilee zijner regeering „Indachtig aan den weldadigheidszin van het zeer bereidvaardig Nederlandsche volk, wist ik naar de inspraak van mijn hart geen beter doel aan te wenden, dan het geschenk te bestemmen voor het fonds van de gewapende dienst, ten behoeve van de invaliden van de Land- en Zee macht in Nederland en Nederlandsch-Indië, tot nut der dapperen die hun leven voor Nederland hebben veil gehad, en in den strijd zijn verminkt geworden.” Bij dit besef des volks en deze daden des Konings, heeft men allerwege begrepen, het meest te handelen in den geest van den koninklijken vader zijns volks, als men zijn armen landskin deren dien dag maakte tot een dag des over- vloeds, den kinderen van alle scholen een feest vreugde bereidde en arm en rijk, oud en jong te samen bracht, opdat ze alle veeten zouden ver geten en als de kinderen van één groot gezin te samen genieten zouden. De vorst met zijn volk, het volk met zijn vorst. Het kleine Neer land groot, door eenheid van geest. Geen onvermengde toon van vreugd kan ten dien dage klinken in het koninklijk harte. Statig maar eenzaam, zien wij hem, het eenig manne lijk oir uit het beminde huis van Oranje Nassau, nog betrekkelijk krachtig naar lichaam en geest. Maar zijn broeders zijn bezweken, zijn zuster is niet meer, zijn zonen vielen weg. Alleen bleef hij over. Met des te hartelijker liefde zal Hij zich hech ten aan de edele vrouwe, die zooveel zonneschijn doet vallen op zijn anders zoo droevig eenzamen levensavond. Met des te blijder ingenomenheid zal Hij zien op het beminnelijk kind, dat reeds vroeg leert, als de Moeder, om Neerland lief te hebben en dat eenmaal Neerland ten zege moge zijn. Voor ons is er alle oorzaak, met dankbare opgewektheid dit feest mee te vieren, want de bijna 38jarige regeering des grijzen Konings is voor Nederland een zeer langdurig tijdperk ge weest van vrede en veelvuldigen voorspoed en al moge er nu een tijdperk aangebroken zijn van tijdelijke kwijning in meer dan één opzicht, van gisting op het gebied van maatschappij, staat en kerk, al moge Atjeh een schrijnende wonde zijn, toch blijft waar, wat P. H. Witkamp schreef bij het 25jang jubilee, als geschied onder de re geering van dezen vorst en brengen wij het hier ook in herinnering „Vergrooting des lands, met dertig duizend bun ders; uitbreiding van het spoorwegnet met on geveer veertienhonderd mijlen, waarbij in 1871 een spoorwegbrug over de wateren aan den Moerdijk werd gebouwd, die noch in Europa, noch in de overige waereld een weêrga vindtveiliger en korter waterwegen naar zee voor de beide eerste handelssteden van NederlandAmsterdam en Rotterdamvermindering der Staatschuld met bijna drie millioen guldenvolledige afschaffing der God onteerende slavernij in de Nederlandsche koloniën binnen Oost- en West-Indië; uitbrei ding der bevolking, waardoor de uitlegging der meeste steden en dorpen niet alleen, maar ook de stichting van geheel nieuwe dorpen een on ontkoombare noodzakelijkheid werdverbetering der gemeentewet en afschaffing der plaatselijke accijnsenvoltoojing van grootsche havenwerken, en daardoor uitbreiding van de stoombootvaart naar andere werelddeelenaanleg en uitbreiding van spoorwegen op Java”. En behalve dat alles, wij eerbiedigen in den grijsaard, den onberispelijken constitutioneelen Koning, die het lange tijdperk der grondwet van 1848 bijkans geheel mee heeft doorleefd en die eenmaal de gedenkwaardige woorden kon spre ken „Ik heb de door mij bezworen grondwet in alles getrouw gehandhaafd, zonder de gering ste afwijking, zelfs ook daar, waar zij met mijn persoonlijke overtuiging in strijd was.” Wij staan nu voor de wordingsgeschiedenis eener nieuwe grondwet. Geve Goddat het dierbaar leven van onzen Vorst moge gespaard blijven, zoodat hij den 12den Mei 1889 zijn veer- Het werkje, dat dien titel draagt, is voor schaat senrijders en over ’t geheel voor liefhebbers van ijsvermaak even nuttige als aangename lectuur. De heer Hijlkema is, gelijk men trouwens in zijne qualiteit verwachten mocht, geheel op de hoogte van zijn onderwerp en hij deelt in beknopten maar zeer aantrekkelijken vorm al het belang rijkste mede dat daarvan gezegd kan worden. Hij spreekt van den overouden tijd, toen een lang vergeten oudvader begon rond te scharre len op eene beenderen schaats, en geeft eene afbeelding van zulk eene primitieve schaats. Hij beschrijft ook aan den anderen kant de nieuwste modellen van schaatsen: de Friesche, de Noor- weegsche, de Canadeesche en de rest en de be schrijving wordt weder door een plaat toegelicht. Men kan uit deze voorbeelden opmaken, dat de aangename tekst door verschillende teekeningen is geïllustreerd en dat is inderdaad het geval. Het boekje ziet er sierlijk uit. Zoo het eene aangename lectuur is voor de liefhebbersvan nut kan het zijn zoowel voor eerstbeginnenden wien het den besten weg aanwijst als voor professioneele rijders, die er uit kunnen leeren hoe zij zich voor hun vak het best bekwamen. Natuurlijk zijn de groote schaatsenrijders van vroeger tijd niet vergeten en wordt van de belangrijkste wedstrijden mel ding gemaaktde titelplaat vertoont eene af beelding van de internationale hardrijderij te Leeuwarden op 28 Jan. 1885. De beschrijving van eene hardrijderij en wat daarbij en daarna voorvalt is zeer levendig. Met één woord: het boekje vereenigt alles wat voor liefhebbers van ’t ijsvermaak goed is te weten en men behoeft geen liefhebber van ’t ijsvermaak te zijn om het met genoegen te door lezen. Het boek is daarbij in zeer net bandje, aardig, geïllustreerd, gevat en de prijs is matig gesteld. „Vóór het Kabinet mocht heengaanzegt de Haagsche correspondent van de Midd. Ct. wil het toch zich nog een gedenkteeken oprich ten in den vorm van een nieuw octrooi voor de Nederlandsche Bank. Een voorstel tot verlen ging van het bestaande octrooi is bij den Raad van State op dit oogenblik aanhangig, maar daarbij worden voor den Staat vrij wat voordee- liger voorwaarden bedongen dan tot dusver zijn deel waren. De Minister Bloem moge bij zijn aftreden niet veel verbetering in ons belasting stelsel nalaten, het octrooi van de Nederlandsche Bank zal hem aanspraak op erkentelijkheid geven, behalve natuurlijk van de aandeelhouders die minder tevreden zullen zijn met de voorge stelde veranderingen.” Dezelfde correspondent, de vervolging bespre kende van het dienstmeisje van den heer Heine ken, die door onvoorzichtigheid den brand in het Kurhaus te Scheveningen veroorzaakte, zegt dat het niet zoozeer te doen is, om het meisje te straffen, dan wel om den heer Heineken aan te spreken om vergoeding voor de brandschade. Hij toch zou verantwoordelijk zijn voor de daad zijner dienstbode. In de Haagsche kroniek” der N. Gron. Crt. lezen wij het volgende De ongunstige verschijnselen, die zich tot vóór acht dagen bij den Koning hebben voorgedaan en Z. M., ten prooi aan de hevigste pijnen, dwongen om zijn kamer te houden, zijn in zoover geweken, dat de Koning zich weder minder pijnlijk gevoelt en zich ook in ’t paleis verplaatsen kan. Al begeeft zich Z. M. ook nu nog niet buiten het paleis, er is, bij de vorige week vergeleken, merk bare vooruitgang en gaat het zoo voort, dan kun nen wij hem misschien ook nog bij het feest van 19 Februari persoonlijk zien. Ongetwijfeld zal dat feest in den Haag met grooten luister worden ge- vierd. Het hoofdmoment van de feestviering door ’t gemeentebestuur aangeboden en door Z. M. aanvaard zal de optocht van een 4000tal schoolkinderen zijn de spes patriae zal voor het paleis den Koning een aubade brengen en onge twijfeld zullen bij die gelegenheid Koning, Ko ningin en Prinsesje voor ’t jonge volkje, op ’s Konings uitdrukkelijk verlangen zonder eenige kosten voor de ouders met sjerpen en vlaggen getooid, verschijnen. Van hetgeen ik u onlangs schreef over een plan om op ’s koningsjaardag een daad van edel moedigheid tegenover zekere veroordeelden te plegen zal niet komen. Wel zal aan de gevan genen in ’t algemeen bij deze gelegenheid een vermindering of kwijtschelding van straf worden verleend, maar laat ik ’t zonder omwegen zeggen men zal de socialisten van die gunst opzettelijk uitsluiten. En waarom Omdat die heeren juist van hun kant pogingen schijnen aan te wenden om het feestgejuich en de feeststemming op 19 Februari te overschaduwen met hun markt geschreeuw. Er zijn van hun zijde plannen ge maakt waarover ik niet in nadere bijzonder heden wil treden, maar die bij de politie en ju stitie volkomen bekend zijn en zonder twijfel zullen worden verijdeld, hier zoowel als elders. Het spreekt van zelf, dat onder die omstandig heden geen regeering de kroon kan adviseeren tot een daad van grootmoedigheid als aanvanke lijk wel in de bedoeling schijnt te hebben gele gen. Men zal dit billijken. De heer Fabius geeft in zijn jongsten Del- venaar een hoofdartikel: „Onze gedragslijn”, en kondigt een rede aan overAnti-revolutionaire leer en practijk. Dat klinkt zeer fraai. Doch hoe hij die practijk opvat, zegt de Delfts. Opm. Op ’s Konings verjaardag zullen de departe menten van algemeen bestuur in den Haag ge sloten zijn. Ook de scholen in het geheele land en waarschijnlijk ook de griffiën, secretarieën enz. behalve voor de aangiften van den bur gerlijken stand en de meeste andere openbare en particuliere instellingen. De „pers” zal waar schijnlijk dien dag ook wel rust nemen, ter wille van het personeel van zetters en drukkers enz. Zal, vraagt men, de posterij daarop eene uitzon dering maken? De wensch wordt geuit, dat voor dien dag de Zondagsdienst zal worden toe gepast. Onlangs bevatte het N. v. d. D. eene ad vertentie, buiten kennisneming der redactie ge plaatst, waarbij een prijsraadsel werd opgegeven, dat ieder bijna voetstoots kon oplossen. Er was een prijs uitgeloofd van f 10 en eene premie van f 5, bij loting toe te wijzenmaar men moest 25 cents inleg betalen. Thans deelt het V. v. d. D. mede, dat de po litie zich met deze zaak heeft bemoeid en de kopie heeft opgevraagd. Er waren 310 antwoor den ingekomen, d. i. alzoo ongeveer f 80, en prijs en premie bedragen samen f 15. De vraag is echter, of deze speculatie op de stomheid van het publiek strafbaar is? Wij ho pen het, opdat navolging voorkomen wordt. De prijsvraag „werkeloosheid” was heel gemak kelijk. Had men nog die van Jacob van Lennep opgegeven: 3 zit met 2 op 1 en steekt 1, 2, 3 in den zak Wie deze raden wil, behoeft ons geen kwartje en ook geen antwoord te zendenwij geven er toch prijs noch premie voor. En als de politie de kopie vraagt, kan zij die dadelijk krijgen en de oplossing er bij. Arnh. Cour. Eerlang zal een ondernemer ook te ’s Hage in koffiehuizen, hotels en op druk bezochte plaatsen houten kastjes of bussen aanbrengen, waaruit, door mechanische werking, langs eene opening eene sigarette van bekend merk te voor schijn komt, zoodra men 2 centen in de bus heeft geworpen. De sigarettekisten werken naar hetzelfde stelsel als de bekende weegtoestellen. Bij den heer H. G. Bom te Amsterdam is ver schenen „Het Nederl. Handboek voorIJssport”, bewerkt door den heer 8. H. Hylkema, voorzitter van den Frieschen Ijsbond. Het werkje is in twee hoofdafdeelingende le bevat het verle den, de 2e het heden; de le hoe men van de oudste tijden af op ijs en sneeuw heeft geloopen, geschoven, gereden, gezeild enz.; de 2e hoe men het thans doet en welke de beste middelen zijn tot bereiking van het meest volmaakte op dit gebied, ook met het oog op de wedstrijden, De Fransche Minister van Oorlog, generaal Boulanger, kan, als hij de eerzuchtige man is zooals men hem altijd heeft afgeschilderd, te vreden zijn. Nog nooit, zelts niet toen hij dage lijks patriottische redevoeringen hield, is hij zóo algemeen besproken als nu nu hij zwijgt. Men zou haast beginnen te gelooven, dat zijne vijan den in en buiten de grenzen hem willen dwin gen, een onvoorzichtig woord te doen spreken, dat een einde moet maken aan den gespannen toestand. De Köln. Zeit. van Zondag wijdt een heele kolom aan den man, die zooveel pennen in be weging brengt. Het artikel is van eenen mili tairen medewerker en geschreven vóór de jong ste paniek. Het beschouwt den generaal als mi litair en Minister van Oorlog, niet zoozeer als politiek man. Boulanger wordt, ofschoon alle hulde aan zijn organiseerend talent wordt ge bracht, als een sluw man voorgesteld, wiens bij zondere kracht gelegen is in het stelsel van zoo ver mogelijk te gaan, maar niet verder dan tot het uiterste, omdat hij keert, zoodra hij bemerkt dat de boog te strak is gespannen. Boulanger volgt met ijzeren wil zijn doel. En dat doel is, het leger te reorganiseeren zoodanig, dat het naar zijne zienswijze gereed is voor de revanche- oorlog. Van de pogingen door Boulanger in ’t werk gesteld, om den officieren eigen casino’s te ver schaffen, wordt met lof gewag gemaakt. Nu beoordeelt men die plaatsen nog verkeerd meent de schrijver; maar na eenige jaren zullen de officieren vooral in de kleine garnizoensteden ze niet willen missen. Over de maatregelen, die de Minister neemt op het gebied der luchtscheep vaart, van den postduivendienst, der vélocipède- rijkunst enz. wordt mede zeer waardeerend ge sproken. De schietoefeningen, de nieuwe bewa pening enz. worden geprezen. Het grootst is de verdienste van Boulanger uit een moreel oogpunt. Hij heeft den offensie ven geest in het Fransche leger krachtig doen herleven. De schrijver weet niet wat de generaal dit jaar aan de verbaasde wereld zal te aanschouwen geven. Hij gelooft niet, dat een nabuur het kalm zal aanzien, als Boulanger gevolg geeft aan zijn verleden jaar uitgesteld mobilisatie-plan en het doel der mobilisatie is het in den koristen tijd brengen van het sterkst mogelijke leger naar de Oostelijke grens. De Berlijnsche politie heeft 400,090 strooi- billetten in beslag genomen, die door de sociaal democratische kiesvereenigingen moesten worden verspreid. Volgens de Parijsche Temps, die het be richt uit Weenen heeft, zou Bismarck een vier voudig verbond hebben totstand gebracht. Wan neer Rusland de Oostersche quaestie tot eene op lossing zou willen brengen, zou hij Oostenrijk, Engeland en Italië op zijn weg vinden, wanneer Frankrijk dan Rusland te hulp mocht willen komen, zou Duitschland daar een stokje voor steken. De Köln. Zeit. meent, dat het niet de moeite waard is, dit bericht tegen te spreken. Het geheele Italiaansche Ministerie-De- pretis schijnt toch niet tevreden over den uit slag der stemming in de Kamer van Afgevaar digden over het votum van vertrouwen. De Francassa vernam, dat Robilant en eenige zijner collega’s hun vast voornemen hebben te kennen gegeven om af te treden. Een aantal gezinnen te Piacenza zijn in diepen rouw gedompeld door het verdrinken van 24 knapen, die 31 Januari op een moeras buiten de stad schaatsen waren gaan rijden. Van ver scheiden familien vonden twee, van één zelfs drie kinderen bij deze gelegenheid den dood. Men heeft onlangs negen postduiven over den Atlantischen Oceaan laten vliegen. Zij wer den door hun eigenaar, te Boston, per stoomboot naar Londen gezonden en daar losgelaten. Drie van de negen duiven kwamen terug. Een vloog rechtstreeks van Londen naai Boston; de tweede werd bij Nieuw-York gevangen, en de derde vond men, uitgeput, in het Alleghany- gebergte (Pennsylvanië). De zes overige schij nen gedurende de lange, vermoeiende reis be zweken te zijn. Bolswardsclie Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1