NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OtSWARB EN WONSERADEEJL i FEE8TBM 1887. Zes en Twintigste Jaargang No. 7. VOOR DONDERDAG 17 FEBRUARI. BUITENLAND. DONDERDAG 17 FEBRUARI. BINNENLAND. Statistiek van Minnesota over 1886. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maandep. Franco per post 95 Cents, aan- zon- ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 420,000 3,150,000 420,600 980,300 473,200 421,800 30,000,000 500,000 87,300 380,000 60,000 63,420 6,740,000 5,760 60,000 5,240 523,000 7,220 91,000 620,000 24,860,300 1,196,230 35,270,000 327,400 Onderstaande cijfers zijn getrokken uit het rap port van den ambtenaar voor statistieken Aantal farmers in 1885 95,693 Waarvan nieuw zijn 1,889 5,622,457 5,985,090 Volgens de met 1 Maart e. k. in te voeren nieuwe dienstregeling op de lijn Leeuwarden— Stavoren, zullen er, zooals nader wordt gemeld, dagelijks loopen van Stavoren naar Leeuwarden 2 normaal- en 3 locaaltreinen, omgekeerd 2 nor maal- en 2 locaaltreinen, daar één van de locaal treinen niet verder dan Workum rijdt. De groote verbetering bestaat echter in de regeling tus- schen Leeuwarden en Sneek. Tusschen deze twee plaatsen zullen dagelijks loopen 2 nor maal- en 6 locaaltreinen. Tegelijkertijd komt een nieuwe regeling tusschen Leeuwarden en. Groningen tot stand, ten gevolge waarvan alle treinen in dadelijke aansluiting komen met die tusschen LeeuwardenStavoren. Al de genoemde normaaltreinen zijn sneltrei nen. De Ned. Sport meldtHet bestuur van den Ned. Schaatsenrijdersbond heeft een bezoek gebracht aan de banen te Slikkerveer, na welk onderzoek besloten is den onlangs uitgestelden wedstrijd van Professionals jl. Dinsdag te doen plaats, hebben. Hoewel de National Skating Association wegens de vele reeds gedane uitga ven geen gelden meer beschikbaar had om En- gelsche mededingers naar Slikkerveer te zenden, zullen evenwel de heeren George (Fish) Smart, James Smart, George See en Isaack See door vrijwillige bijdragen van de leden der club in staat gesteld worden mede te dingen. De ruime deelneming aan deze bijdragen is vooral te dan ken aan de nette wijze, waarop de Engelschen laatst te Slikkerveer werden ontvangen, toen zij, niettegenstaande hunne te late aankomst, hoe wel buiten hunne schuld, toch ter mededinging werden toegelaten. Ook de heer H. Hagen zal, volgens een ontvangen telegram uit Hamburg mede tegenwoordig zijn. De strijd tusschen Friezen en Hollanders zal scherp zijn, zoodat wij gerust kunnen voorspellen dat de bezoekers duizenden hopen wij een dag vol emotie zullen beleven.” Ons wordt intusschen geseind, dat de wed strijd is uitgesteld tot Donderdag. (Hbld.) Een schippersknecht op een der veerschui ten tusschen Hilversum en Amsterdam is met zijn voet in een lus van het touw geraakt, waarmede hij de vaart van zijn schip wilde ver minderen. De voet werd daardoor boven den enkel geheel afgekneld; de man is naar het zie kenhuis te Amsterdam vervoerd. Blijkens de Bakkers Ct. bestaat te Amster dam eene geheime vereeniging van broodbakkers. Zij is intusschen niet zoo geheim of het blad geeft een verslag van de vergadering, dat aldus aan vangt: „De vergadering die te twee uur Maandag 7 Febr. zou worden gehouden, werd te twee uur door één lid bezocht. Het bestuur was er niet hij wachtte tot kwart voor tweeën, toen er nog een lid verscheen. Zij wachten nog wat met hun beidjes, maar toen er niemand kwam opdagen, gingen zij naar huis.” Voor een geheime vereeniging is dat zoo kwaad nog niet; zegt het Hbl. op die wjj ze lekt althans niets uit van de besluiten. Opbrengst in bushels do. 6,803,000 Aantal acres tarwe 3,083,530 Opbrengst in bushels do. 41,500,000 De opbrengst van maïs was verreweg de beste van alles, evenzoo gaven boonen en aardappelen alle reden tot tevredenheid, alsook boomvruchten. De opbrengst van haver was middelmatig. Tarwe en gerst gelukten minder goed. Uit statistieken van den adsistent-staats-secre- taris A. F. Nordin, welke eene vergelijking be vat van de opbrengst van granen in de verschil lende counties, blijkt dat bovenaan stonden: voor tarwe: Polk-county, alsook Otter-Tail, Good hue, Stearns en Norman-counties daaraan vrijwel gelijk. Goodhue staat bovenaan voor gerst en daarop volgt Olmstad. Vlas groeit het voordeeligst in Nobles en Rock-counties, terwijl voor maïs ongetwijfeld Fillmore bovenaan staat. De kansen zijn dus zeer wel verdeeld. den Rijksdag te verkrijgen, dat er geen meer derheid zonder of tegen het centrum mogelijk is, daar het anders in alle, ook in kerkelijke zaken, machteloos zou staan. Daar nu de nationaal-libe- ralen en conservatieven zich hebben aaneengeslo ten, moeten de voorstanders van het centrum zorgen, dat er zooveel mogelijk mannen van hunne partij worden gekozen en mogen zij nergens, onder welk voorwendsel ook, in de districten waar zij de minderheid hebben een candidaat van die vereenigde partijen steunen, maar er zooveel mogelijk met de werkelijke liberalen samengaan. Waar tegenover den candidaat der middenpartij een socialist staat, moeten zij zich van stemming onthouden, of een eigen candidaat stellen. In het dorp Compagnano (district Rome) werd den 2den Januari een jong grondbezitter, Romeo Cappelli, verraderlijk doorschoten. In ge noemd dorp „heerschen” twee families met hun respectieve partijgenooten en cliënten, de Cap- pelli’s en de Venturi’s (wier patriarch indertijd lid van het Parlement en burgemeester van Rome was). De Cappelli’s waren bij de verkiezing voor de Italiaansche Kamer van Afgevaardigden voor graaf Leali, de tegenpartij voor den advocaat Zappa. Bij de opening der stembus nu geraakte de jonge Venturi in zulk een woede tegen Romeo Cappelli, dat men verplicht was hem uit de zaal te verwijderen. Natuurlijk zon nu de jeugdige dorpsbaron op wraak en daar Cappelli een ware reus was, kon die wraak alleen op verraderlijke wijze worden gekoeld. Een paar dagen na de verkiezing vond men Cappelli op straat liggen, door -een kogel gedood. De politie heeft thans Alessandro Venturi en zijn bediende Lorenzini als verdacht van den moord doen arresteeren en naar Rome doen overbrengen. Mrs. Henry Wood, de bekende Engelsche romanschrijfster, is te Londen overleden. Vrijdag, tusschen 6 en 7 uur in den ochtend, is in het Hotel Continental te Berlijn een brand uitgebroken, die een groot gedeelte van de drie bovenste der vijf verdiepingen heeft vernield. Menschenlevens zijn er niet te betreuren. De logeergasten moeten bijna al hun bagage hebben kunnen redden. Nadat voor eenige dagen een paar lidma ten der Hervormde gemeente te Bodegraven den predikant met het oog op de doleerende broeders ten sterkste hadden geraden, vooral goed voor de sleutels der kerk te zorgen, waren deze opeens spoorloos verdwenen De sleuteldief is nog niet ontdekt. Inmiddels zijn de kerkdeuren van nieuwe sloten voorzien. Door de feest-commissie te Zwolle zijn 39 manspersonen van verschillende rangen en stan den, die op 19 Februari e. k. 70 jaren oud zijn uitgenoodigd, dien dag met haar feest te willen vieren. Zij zijn daartoe uitgenoodigd, des na middags 2% ure in het Heerenlogement aan de Groote Markt bijeen te komen, alwaar hun een feestmaaltijd zal worden aangeboden. Aan de scheepstimmerwerven in de Drent- sche en Groninger veenkoloniën heerscht vrij wat meer drukte dan een jaar geleden het geval was. Belangrijke herstellingen worden uitgevoerd cn nieuwe schepen zijn in aanbouw. Niet alleen heeft daardoor de werkman meer voordeelen, ook de houtprijzen zijn gestegen. Op een hout- verkooping, te Borger onlangs gehouden, waren de prijzen tengevolge daarvan hooger en was de kooplust grooter. Ontmoedigd door de niet verwachte uitkom sten, die de statistieke arbeid van hare Betrek- kinglijst heeft opgeleverd zal de Amst. Ct. het uitgeven dier lijst staken. De resultaten zijn dan ook inderdaad treurig en ontmoedigend. Van 1° Nov. tot uit. Jan. werden aangeboden 22,583 en gevraagd 9153 betrekkingenterwijl de ver koop van de Betrekkingslijst aan de kiosken te Amsterdam bedroegin Nov. 1584, in Dec. 1101 en in Jan 741. Evenzeer als wij indertijd het plan der Amst. Ct. om een betrekkingslijst te doen verschijnen, toejuichden geven wij, zegt de Tijd, haar thans gelijk, dat zij het laat varen en in dezen zelf vrijwillig werkeloos wordt. Zijn toch het groote verschil tusschen vraag en aanbod en de geringe lust, om voor drie centen een Betrekkingslijst te koopen, de juiste standaard van de mate der heerschende werkeloosheid, dan is deze niet bij zonder groot, en zou haar zeker niet geringe arbeid overbodig wezen is een ander echter het gevolg van het niet zoeken naar werk door de werke- loozen, omdat zij het gemakkelijker vinden, op kosten van anderen te leven, dan vervulde zij de rol van Sisyphus. Hoogst waarschijnlijk echter komen hier nog geheel andere factoren in het spel. Zóóveel onder onze werklieden, die niet op het denkbeeld komen, een gedrukte lijst in te zien, om een betrekking te vinden; nog grooter getal van diegenen, voor welke het schrijven van een brief ter aanmelding een zóó vreemde zaak is, dat er niet lichtelijk toe overgaan wordt. Het volgende argument voor kerkelijk on derwijs op de scholen wordt door de Standaard aangevoerd. „Een schuttersmaaltijd op 19 Februari e. k., waarop ieder van den Koning zweeg, en men, volkomen neutraal, geen dronk op den Koning instelde, zou wel terdege krenkend zijn voor het Oranje-minnend hart. „En zoo ook is een school, waar een gedoopt kind jaren van zijn leven slijt, en waar zijn Heere en zijn Heiland stelselmatig geweerd blijft, wel terdege krenkend voor het hart dat den Christus mint.” Welk een verwarring van begrippen! Op een schuttersmaaltijd ter eere van den Koning aan gelegd, zou men wel degelijk den naam des Konings noemen, maar als de schutters exerceeren en manoeuvreeren, dan zou het geen pas geven, dat men gedurende die oefeningen eene toespraak hield over de macht des Konings, de prerogatie ven der Kroon, de erfopvolging en wat dies meer zij. Men komt samen om in den wapenhandel zich te oefenen en niet om met de staatsinrich ting zich bezig te houden. De Standaard moet zijne vergelijking nog eens herzienzooals ze nu luidt, houdt ze geen steek. Recht voor Allen lezen wij niet geregeld. Thans vinden we in de Tijd het volgende daarop aangeteekend „Mogen wij aan de verzekeringen van den heer Roorda van Eysinga, in Recht voor Allen, geloof slaan, dan zullen wij binnen eenige weken het schouwspel beleven van de hoofden der redac teurs van het Handelsblad en van eenige andere bladen op pieken te zien ronddragen, de redactie- bureau’s, evenals de paleizen te ’s-Hage en in de hoofdstad, in brand gestoken en de Nederland- sche Bank geplunderd te zien. „De heer Roorda van Eysinga is beleefd ge noeg, er bij te voegen, dat hij voor zich dit alles niet zóó zou verlangen, maar het ligt er nu eenmaal toe Wanneer de bourgeoisie, de redac tiën der dagbladen enz. niet onmiddelijk met „de schandelijke maatschappelijke en zedelijke orde, of juister wanorde, die nu heerscht”, wil len breken iets waarop tot dusver weinig uitzicht schijnt te bestaan dan is het vonnis geteekend. Letterlijk schrijft hij aan het adres der redactie van het Handelsblad: „Den dag waarop de Nederlandsche Bank zal worden geplunderd, zult gij en mr. Levy de verontwaardiging der armen niet meer minach ten als dreunerige frazeologie. Den dag, waarop uw bureel en woning zullen worden vernield door dynamiet of petroleum, gelijk eenige paleizen te Amsterdam, den Haag en elders, den dag waarop uw hoofd op een piek zal worden rondgedragen door de straten, gelijk de hoofden van eenige Totaal bebouwd aantal acres in 1884, n 1885, In 1886 waren tot September 1,793 nieuwe farms bijgekomen, en men mag veilig aannemen, dat dit aantal tot het einde van 1886 nagenoeg 2000 bedroeg, zoodat het totaal aantal 97,690 zou bedrógen. De volgende cijfers zijn, voor zooverre levende have betreft, bij benadering vrij nauwkeurig. De aanwas over ’t vorige jaar was voor enkele dis tricten niet bericht en zijn dus geschat, toch zul len onderstaande cijfers der waarheid zeer nabij et een dankbaar hart en opge wekte geestdrift begroeten wij den feestdag die voor Neerland breekt. Moge het vriendelijk licht met volle stroomen dien dag onzen bodem beschijnen en de vreug de verhoogen in de harten van alle rechtgeaarde Nederlanders. Het is geen menschenvergoding, die ons tot jubelen dringt. Het is het diepe besef, dat ons volk in zijn verleden en heden met onver brekelijke banden verbonden is met dat huis Oranje-Nassau, waarvan Wil lem III nu de eenige mannelijke ver tegenwoordiger is. Het is de volkseenheid die wij uit spreken zullen, door het lied dat alle kinderen te samen zingen zullen, het feest dat alle standen te samen vieren. In het vrije Nederland is plaats voor iedere richting, die de orde niet ver stoort, maar bóven alles staat de liefde voor land en volk en vorst. Niet een weeldefeest is het, maar een volksfeest. Barmhartigheid en lief de maken heel den dag tot een vreug dedag in het kamerke van den arme zoowel, als in de zaal van den rijke en het paleis van den vorst. Neerland en Oranje één, het rood, wit en blauw met het oranje door- eengestrengeld, zoo moet het zijn. In aller harten stijge de bede voor den grijzen vorst: „Blijf hem bewaren en behoeden Die lenigt waar de harten bloeden Hem blijv’ uw dank en zegezang. Mint allen hem in eiken stand ’tZij in Paleis,of schaamle woning Zóó blijv’ hij waard aan Nederland, En Neerland aan den Ed’len Koning Fransche bladen melden, dat een Bona- partistische „opstand” is uitgebroken op Corsica. Een advocaat te Bastia, Léandri, heeft zich, zooals het daar wordt genoemd, „jeté dans le maquis”, dat wil zeggen, hij is gevlucht, om te ontkomen aan de gevolgen van een tegen hem uitgesproken vonnis. Deze Léandri nu moet een 2- a 300-tal bloedverwanten en vrienden, allen tot de tanden gewapend, om zich heen hebben verzameld, om „vendetta” te nemen op de rech ters, die schoften zijn, volgens hem. „De Re publiek weigert ons gerechtigheid, laten wij die ons zelven verschaffenroept hij uit in een proclamatie tot de Corsicanen. Er zijn gendarmes afgezonden, om de opstan delingen tot overgave te dwingen. De commissie voor de legerwet heeft besloten de aalmoezeniers bij het leger in oorlogstijd in stand te houden, maar hen in tijd van vrede te laten vervallen. In Duitsche bladen wordt nog voortdurend de aandacht gevestigd op de maatregelen van Frankrijk ter versterking der oostelijke grenzen. Tusschen 30 Januari en 5 Februari zijn er, zegt de Polit. Nachr, weder 307 waggonladingen bal ken en planken naar Frankrijk uitgevoerd. De Duitsche Keizer zal, op uitdrukkelijk verlangen van zijne geneesheeren, het tweede Hofbal niet bijwonen. De Keizer bevindt zich overigens wel. Het is slechts uit voorzorg, dat men hem vermoeienissen tracht te besparen. De Vaticaansche Osservatore Romano betoogt dat het septennaat in de oogen van gansch Europa dit karakter heeft gekregenhet betee- kent de stellige verwijdering van het oorlogsge vaar, omdat een man als de Paus, wiens vrede lievende bedoelingen niemand in twijfel trekt, de aanneming er van bevordert. De Paus heeft aan het septennaat een nationaal karakter ver leend zij, die er niet voor konden stemmen, omdat het huns insziens ontijdig was of omdat zij tegen de hooge belasting opkwamen, moeten thans eiken twijfel aan de noodzakelijkheid van het septennaat laten varen en tot de overtuiging zijn gekomen, dat zij medewerken tot het in rust brengen van Europa door huune stem voor de Regeering uit te brengen. Aldus spreekt het Pauselijke blad. De tusschenkomst van den Paus wordt ook door den Franschen publicist John Lemoinne be sproken. In de Matin verkondigt hij de meening dat de Paus zijn kerkelijke en staatkundige rol zeer juist heeft opgevat. Lemoinne zegt „Vooreerst is het niet mogelijk, in de tusschen komst van den Paus de geringste voor Frankrijk vijandige bedoeling te vinden. De quaestie is voor hem een queestie van binnenlandsch belang in Duitschland, van betrekkingen tusschen Kerk en Staat. Hij beoogt vóór alle dingen de in trekking van de bijzondere op de Kerk in het Duitsche Rijk toegepaste wet, en om die te ver krijgen, verleent hij zijn steun aan de Regeering in eene zaak, welke de Kerk niet raakt. En wanneer de Katholieken, die zich zijne onder danen noemen, zich op partijbelangen beroepen, antwoordt hij hun, dat zij zoowel volstrekte en vaste als betiekkelijke en voorbijgaande plichten hebben. Dat is de ware leer der Kerk, welke de verschillende regeeringsvormen van onderge schikten aard acht en in de politiek slechts de middelen zoekt om voor haar hoogere en oudere belangen te dienen. De Paus ziet, dat de Katho lieke partij bij de laatste crisis de Regeering heeft verslagenhet ziet in dat bedrijf gevaar voor eene verscherping der kerkwetten, en hij zegt uitdrukkelijk, dat hij den Keizer en zijn Minister wenscht te winnen. Indien, gelijk alles doetge- looven, en ondanks eenig gemor, zijn tusschen komst afdoende is, zal hij het recht hebben zich daarvoor te doen betalen, en dit is de drijfveer, van geheel zijne handelwijze. Het is een der eigenaardigste, belangwekkendste, buitengewoon ste dingen onzes tijds, de geestelijke macht van den Paus te zien toenemen juist tengevolge van het verlies zijner wereldlijke macht.” Intusschen wijkt de partij van Windhorst niet. Zij wijst er in haar verkiezingsmanifest op, dat het den Rijkskanselier er om te doen is, het centrum omver te werpen. Bismarck kan niet dulden, dat hij rekening moet houden met het centrum. Daarom mag de centrumpartij zich door niets laten terughouden om het centrum zoo sterk mogeljjk te maken en zoodanige samenstelling van komen. Aantal schapen in den staat Opbrengst aan wol in ponden Paarden, muildieren en ezels Rundvee Varkens Melkkoeien Opbrengst van boter in ponden Ponden kaas Wijngaarden Opbrengst van druiven in ponden tabak Aantal acres aardappelen Opbrengst in bushels do. Aantal acres boonen Opbrengst in bushels do. Aantal acres suikerriet gallons stroop geproduceerd acres boekweit Opbrengst in bushels do. Aantal acres maïs bushels do. gewonnen acres haver Opbrengst in bushels do. Aantal acres gerst Bolswardsche Courant 1 -XOPIJ Woorden in 1861 gedicht.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1