NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD leiSWAftö EN WWS8&AÖS8& Wat voorbij is en wat blijft. In ’s levens maalstroom I I I B 1887. No. 8. I II I Kr Zes en Twintigste Jaargang VOOR DONDERDAG 24 FEBRUARI. BINNENLAND. BUITENLAND. een dat ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, L®> 1/U1M7RKJJAAI ÏA ILDI1LAIU. of onaangenaam vinden. Die vraag kan niet al leen nu niet, orde komen. Het leven is nu eenmaal zoo en naar Het leven is uu eenmaal zoo en, al vonden wij het nog zoo onaangenaam, daardoor zal het toch in geen enkel opzicht wijziging of verandering ondergaan. Maar er is een andere vraag, die wel degelijk aan de orde is en steeds aan de orde blijven moet. In ’s levens maalstroom Ja, het is niet anders Met kloeken moed dan voorwaarts Ook hier geldt wel menigwert „Nachten dalen, hooge waat’ren komen Maar laat ons daardoor den moed ons niet laten rooven, doch, door liefde sterk, vooruit streven over de wentelende baren, „In ’t geloof dat ginds een «wereld ligt.” Oostergoo. Er ligt iets verbijsterends en duizelingswek- kends vermoeiends en afmattens in dat alles. Hebt gij wel eens aan den kant gestaan met den maalstroom aan uwe voeten Herinnert gij u nog wel, wat ge toen gevoeldet Was het niet een gevoel van verwarring, van bedwelming Het geluid der woelende wateren, het zien der lichteffecten op de wielende en warrelende gol ven en golfjes, het onophoudelijk toestroomen van nieuwe watermassa’s, het bracht u in een toestand van verdooving, zou men haast zeggen, totdat eindelijk dat vreemde, haast niet te be dwingen verlangen ontwaakte, om zich al verder en verder voorover te buigen en te glijden naar omlaag, waar de golven zich zouden openen om u op te nemen en onder hun vochtig kleed ver getelheid te geven voor eeuwig. Nu, zulk een indruk kan ook het leven maken op den aandachtigen en ernstigen luisteraar naar de geluiden, die er hem uit tegenklinken, op den ingespannen nadenkenden toeschouwer, die op den grooten warrelklomp van haastig naast en achter elkander voortsnellende gebeurtenissen het oog gevestigd houdt. Ook in ’s levens maalstroom die verwarring, die bedwelming, die duizeling en verdooving, dat wonderlijk geheimzinnig verlangen om zich neder te storten in den kokenden en bruisenden stroom en zich te laten medesleuren op Gods genade door den golfslag der immer afwisselende ge beurtenissen en steeds nieuwe voorvallen. Is er niet iederen dag in ieder menschenleven gelegenheid om zulk een indruk op te doen Het is waar, dat die indruk nu eens meer dan weder minder vluchtig of diepgaande is, maar hem verkrijgen kan elk, die er ernstig naar zoekt. stroomingen elkander ontmoeten, in botsing met elkander geraken, tegen en door elkander ge dreven worden, in eindeloos gewirwar, in onop- houdelijken strijd, in nimmer rustende bezigheid. Dat is wat de maalstroom te zien en te hooren geeft. Is het leven wel anders? Is ook daar niet die snelle afwisseling van ge beurtenissen, die haastige opeenvolging van in drukken, die rustelooze bedrijvigheid, dat onop houdelijk jagen en woelen, drijven en rennen, dat ontmoeten alleen maar naar ’t schijnt om na een achzoo korte pooze, weder te moeten schei den, dat her- en derwaarts voor- en achteruit, naar omhoog en naar omlaag geslingerd worden met onwederstaanbaar geweld Gaat het niet zoo in ’s levens maalstroom nu gemeene zaak met de boeren, en in een oogen- blik was het belastingkantoor bestormd en ge plunderd, terwijl een aantal belangrijke papieren aan de vlammen werden prijsgegeven. Daarop keerden de Gordaneezen naar huis en vluchtten verder naar de bergen. Toen den volgenden dag een groote troepenmacht Gordana binnenrukte, vonden zij slechts vrouwen, kinderen en den met een zware ziekte te bed liggenden burge meester Agostini. Deze werd gearresteerd, op een draagbaar gelegd en naar de gevangenis van Chiavenna overgebracht. met die liefde, die bestaat in het geven van zich zelf geheel en onverdeeld, met alle krachten en vermogens, zonder eenige bedoeling of bij bereke ning, met die liefde, die de man maar zoo zelden volkomen verstaat en begrijpt, doch die de vrouw menigmaal als haar heerlijkste gave in al haar kracht en volheid weet aan te wenden. Wie waarlijk liefheeft, houdt ook te midden van het bruisen en koken der golven van ’s le vens maalstroom, het voorwerp zijner liefde in het oog en geen stroomen waters zóó hoog, geen draaikolken zóó diep, dat zij hem verward en bedwelmd, radeloos zouden kunnen maken. De goddelijke almacht der liefde doet hem boven blijven, het oog gevestigd op het ideaal, starende op het licht der haven, die hij gelooft te zullen bereiken. De delegaties uit den Oostenrij kschen en den Hongaarschen Rijksdag zijn tegen 1 Maart bijeengeroepen. De oorlogskredieten, die de Re- geering van plan is aan te vragen, bedragen 12 millioen gulden voor Oostenrijk, 71/2 millioen voor Hongarije en 25 millioen voor het leger der vereenigde Monarchie. Dit is in het geheel 44% millioen, dus minder dan men verwachtte. Vol gens de Pol. Corr. echter zal er nog een open crediet worden aangevraagd voor eventueel nood zakelijk blijkende behoeften, zoodat de 60 a 70 millioen waarvan men eerst sprak, wel zullen ge vorderd worden. De Regeering blijft evenwel volhouden, dat zij op het behoud van den vrede rekent en dat men alleen met onvermijdelijke voorzorgsmaatregelen te doen heeft. De Fransche troepen zijn uit Madagascar teruggeroepen, met uitzondering van vier kom- pagniën, die te Diego Marquez blijven. Het trak taat heeft deze regeling bewerkt. De Minister van Financiën, de heer Dauphin heeft in den Ministerraad de hoofdpunten van zijn ontwerp op de inkomstenbelasting medege deeld. Het zal geen aangifte van het jaarlijk- sche inkomen door den belastingschuldige ten grondslag hebben, en dus ook niet een onder zoek van wege de schatkist, als de aangifte te laag geacht wordt. Volgens het ontwerp zullen het meubilair en de huurwaarde de maatstaf zijn, waarnaar het inkomen, berekend naar een tarief, geschat wordt. Het tarief zal niet in het ontwerp aangeduid worden; het zal telkens voor één jaar worden vastgesteld al naar gelang van de behoefte der schatkist. De gemeenteraad te Lyon heeft met een parige stemmen een voorstel aangenomen, waar bij nadrukkelijk verzet wordt aangeteekend, niet alleen tegen de verhooging der graanrechten, maar tegen elk recht ter bescherming van het Fran sche graan. De raad heeft tevens besloten dit besluit kenbaar te maken aan alle afgevaardig den van het departement der Rhone, met uit- noodiging, om de belangen van het departement hetzij van de tribune, het door middel van hunne stem-uitbrenging, te verdedigen. Te Noiron, departement Isère, is eene verga dering van 3000 a 4000 werklieden gehouden om insgelijks op te komen tegen de verhooging der graanrechten. Met algemeene stemmen is een voorstel goedgekeurd, waarbij de verwerping der voordracht gevraagd wordt. Er zijn twee personen gekozen, om als ge machtigden der vergadering bij de openbare macht bedoeld besluit te ondersteunen. Bij de verkiezing te Burnley voor het En- gelsche Lagerhuis is de Gladstoniaan Slagg met 5026 stemmen tegen 4481 overwinnaar gebleven op den conservatief Thursby. Twee dynamiet-patronen, waaraan een bran dende lont was bevestigd, zijn Donderdag avond door politie-agenten gevonden buiten het venster der eetzaal van het huis bij Keldysars Clare, waarin de lersche rechter Henn woont. De agen ten doofden de lont uit voordat de ontploffing plaats had. Twee hoofdambtenaren der politie gebiuikten dien dag het middagmaal bij de heer Henn. De dader is ontvlucht. De Italiaansche bladen maken melding van een boerenopstand te Gordons, een dorp bij Chiavenna in Lombardije. Het dorp scheen ge heel buiten machte om eenige belasting op te brengen en 27 Januari zou men dus tot ge- rechteljjken verkoop overgaan, bjj welke gele genheid de pachter der belastingen met twintig soldaten en deurwaarders in het dorp verscheen. Nauwelijks echter wilde men met den verkoop van de eerste boerderij een aanvang maken, of het begon van alle zjjden steenen te regenen, zoodat de ambtenaars en de gewapende macht, ofschoon zich van hun vuurwapens bediend, ten slotte moesten aftrekken voor de overmacht der boeren, die hen tot de poorten van Chiavenna vervolgden. De bevolking van die stad maakte De 19de Februari zal in de historiebladen van ons Vaderland een zeer gewichtige dag worden genoemd en moge voor de toekomst een hoogst belangrijke beteekenis behouden. Ten dien dage is door de gansche natie feest gevierd, waardoor is gebleken, dat het volk in den diepsten grond zich zijner eenheid bewust is. Er zijn, wat we zouden kunnen noe men, onderaardsche stroomingen, er is vuil naam loos geschrijf verspreid om het volk op te zetten tegen den vorst en de maatschappij, op lage manier heeft men de hartstochten trachten te prikkelen, hier en daar vond men bijval, maar bjjkans overal stuitte men af op den gezonden zin des volks, op het besef dat men met laste ren en omverwerpen geen maatschappij hervormt, rechtmatige grieven niet weggenomen worden, noch ook betamende wenschen vervult. Het is een hoogst verblijdend verschijnsel, dat, terwijl in alle landen bijna van Europa ernstige spanning heerscht, overal wapeningen en krijgs toerustingen plaats hebben op vreeslijk uitge breide schaal, de mogendheden kunnen zien, dat Neerlands volk als één man geschaard staat rondom zijn vorst, als den vertegenwoordiger niet van een onafhankelijk gezag, van een militairen staat, maar van een vrij volk, dat zelf zijn wet ten maakt en waarvan de koning de uitvoerders benoemt, terwijl hij zelf niet buiten maar boven alle partijen staat. Waar zagen wij op dien 19den verschil van richting of partijschap Protestant, Roomsch- Katholiek, Israëliet, allen reikten elkaar de broederhand als Nederlanderstot één God, Die vereent, stegen alle beden omhoog. De feest- commissien bestonden uit de grootste verschei denheid van burgers. Vlaggen wapperden uit alle bedehuizen en woningen, het vriendelijk groen slingerde zich langs de woningen van arm en rijk en stak eigenaardig af tegen het sneeuw kleed, dat eenige uren het aardrijk dekte en dat op het midden des daags, door de vriendelijke zon als weggekust werd. Ook Bolsward vierde op waardige wijze zijn feest. Eenige wakkere burgers, die zich met den Burgemeester aan het hoofd, tot eene com missie vereenigden, mogen de voldoening sma ken, dat zij dien dag tot een feestdag hebben gemaakt voor heel de burgerij. Honderde kin deren zijn onthaald, 1264 porties spijze zijn uit gereikt, optochten zijn gehouden des daags en des avonds, met muziek, met lampions, met fakkels. Een zeer talrijke schare vereenigde zich in de prachtige St. Martinikerk, om de rede van den Heer S. Kutsch Lojenga, afgewis seld door een koor van omstreeks 250 kinderen, geleid door den Heer Vogelesang, aan te hoo ren. De Roomsch-Katholieke kerken waren keurig verlicht in den avond, de versiering langs en over de beide zijden der markt, was naar het algemeen gevoelen smaakvol. Een breede schaar van vertegenwoordigers der burgerij nam deel aan een feestelijke bijeenkomst ten gemeente- huize. Bij duizenden stroomde het volk langs grachten en straten om de versieringen en ver lichtingen te zien en toen het middernachtelijk uur had geslagen, keerde de stilte weder in de zoo woelige stad en was een feestdag voorbij, die goede indrukken moge achterlaten. Want die dag is doorleefd en dat feest is ge vierd, maar de ernstige beteekenis moet blijven. Geen wuft genot slechts zij gesmaakt, maar met den Vorst buige heel het volk zich neder voor den Koning der Koningen. Men werpe niet de schuld, als al te vaak geschiedt, de een op den ander, maar bekenne eigen gebrek en tekort koming en zonde. Rondom de Hollandsche maagd als zinnebeeld van reinheid, vrijheid en trouw, zwere heel het volkOnze rechten zul len wij handhaven, onze plichten vervullen en tegenover heel de wereld klinke eenstemmig ons lied: M. E. VAN DER MEULEN. In ’s levens maalstroom! Wij behoeven elkander niet te vertellen, hoe- velen er in zijn ten ondergegaan. Ieder onzer weet, dat er nog dagelijks bij honderd- en duizendtallen in verdwijnen, terwijl de golven der wereldgebeurtenissen zich sluiten boven hun hoofd, geen spoor nalatende ter aan duiding van de plek, waar zij verloren gingen. De angstkreten weerklinken bij menigte der ongelukkigen, die, niet krachtig en moedig ge noeg, hopeloos en radeloos of zich neerstorten, of meedoogenloos meegesleurd worden, om te verdwijnen voor immer en der vergetelheid deel achtig te worden voor eeuwig. En daarvoor is het leven, ondanks al zijn zwarte plekken, toch nog te schoon. En daarvoor is het leven toch aan niemand gegeven. En daarvoor is een menschenkind toch eigen lijk te goed. Vindt gij dat ook niet, lezers Maar is er dan een hulpmiddel aan te wijzen, dat voor ondergaan in ’s levens maalstroom be waren kan Wjj voor ons gelooven het zeker. Ook hier is het de kracht der liefde, die voor verloren gaan bewaren, die redden en behouden kan. Hebt lief, zouden wij willen roepen, al wat goed is. Hebt lief het leven, gelijk God het u geeft. Hebt lief uwe omgeving, hen die in den maalstroom met u mede voorwaarts trekken. Hebt lief, niet met die zelfzuchtige liefde, die eigenlijk dien schoenen naam niet verdient, maar ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het schijnt, zegt de Haagsche correspon dent der Midd. Ct. dat de Regeering bedacht is op de afschaffing van nog eenige gerechtshoven, in overeenstemming met den onlangs bij de be- grootingsdebatten door sommige kamerleden uit gesproken wensch. Dezer dagen althans zijn van de verschillende hoven van regeeringswege opga ven gevraagd van het aantal der in de laatste jaren behandelde strafzaken, waarschijnlijk met het doel om een paar hoven, die het minst te doen hebben, op te heffen. Nu die colleges, voor wat strafzaken betreft, door de nieuwe wetgeving uitsluitend hoven voor appel zijn ge worden, zijn hunne werkzaamheden natuurlijk zeer afgenomen, en zou dus eene vermindering van hun aantal niet onmogelijk zijn. Maar de groote vraag zal dan zijn, welke als offers van den bezuinigingsmaatregel zullen moeten vallen. Hierover zouden b.v. de hoofdstad en de hofstad van Nederland nog wel eens met elkander kun nen twisten. Renkum, 20 Febr. De enveloppe met 8 Markscheine, die in de papierfabriek van de heeren J. M. B. Beucker, te Amsterdam en F. II. van Moorsel te Renkum (firma W. Sanders Tz.) in de lompen werd gevonden, is het eigen dom van de firma Labouchère en Oyens, te Amsterdam. Zij moet bij ongeluk ten hunnen kantore van de tafel in de snippermand zijn geraakt. De Jaarmarkt, te Amsterdam voor liefda dige doeleinden gehouden, werd zeer druk be zocht. De winkeltjes, de restauratien, de kunst galerij, de kermisvermakelijkheden, de tombola, het concert, de marmeren zaal met de levende beelden, die der dramatische voordrachten, allen lokten een zeer talrijk bezoek en er werd voor eene aanzienlijke som gekocht, genuttigd en aan entrées uitgegeven. Het feest overtrof de ver wachtingen en was in alle opzichten luisterrijk. Een paar avonden achtereen werd door den heer A. Sinkei, op den Nieuwendijk, te Amsterdam een uitdeeling gehouden van oranjestrikjes, waar van zoo druk gebruik werd gemaakt, dat Donder dagavond een paar agenten noodig waren om de orde te handhaven. Voor de betrekking van ambtenaar bij de Rijkspostspaarbank, bij welke administratie een paar plaatsen kunnen vervuld worden, hebben zich, naar wij vernemen, ongeveer 200 sollici tanten aangemeld (salaris f300), waarvan nu een tiental is opgeroepen om zich aan een onderzoek naar de bekwaamheden te onderwerpen. Onder dit tiental behoort o. a. een dame met akte als leerares Middelbaar Onderwijs. Deze mededeeling van het Handelsblad bewijst wel, dat gebrek aan werk niet uitsluitend te vinden is bij ambachtslieden. Ook ds. J. W. Felix, te Utrecht (president curator der Vrije Universiteit), keurt, volgens zijn schrijven in Het Vaandel, het uittreden uit het kerkverband „volstrekt niet goed”. Hij zegt, dat het kwaad niet alleen in de organisatie, maar nog veel dieper in ons volk en in de leden onzer kerk zitdat eene andere kerkorde de krank heid niet kan genezen; dat het breken van het kerkverband niet het juk der zonde breekt en evenmin onze schuld voor den Heere kan goed maken”. De reizigers met den eersten trein van Zwolle naar Utrecht, werden Maandagmorgen bij het vertrek van ’t station Amersfoort opgeschrikt door luid gillen, schreeuwen en het stooten en slingeren der trein. Wat was er gebeurd Door de een of andere oorzaak heeft zich een wissel verzet, met gevolg, dat de trein op twee ver schillende spoorlijnen liep. De middelste wag gon (postrijtuig) kwam dwars over den weg en meerdere waggons ontspoorden. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. Op de Mariaplaats te Utrecht zijn Zater dag ochtend twee socialisten, die de feestvieren de volksmenigte trachten op te ruien, door de policie ingerekend. De policie kon slechts met groote moeite hen beschermen tegen het verontwaardigde volk, dat luide uitriep„Slaat hen dood Te Kaldenkirchen, bij Venloo, is Zaterdag voormiddag de ketel gesprongen in den stoom- meelmolen van den Heer Backus, waarbij twee menscheu verpletterd werden. De fabriek stond onmiddelljjk in brand. Een probaat middel. Het is bekend, dat de hooge dameshoeden in de schouwburgen veel last geven. Een opera-directeur kwam op het denkbeeld het volgende te doen aanplakken „Alleen aan oudere dames is het veroorloofd de hoeden op te houden.’ Het gevolg laat zich gemakkelijk gissengeen dame hield haar hoed op. Ontelbaar is het aantal zaken waarmede men het leven vergeleken heeft. In den gewonen gang der dingen zelfs, in het dagelijksche gesprek vloeien ons van die beelden en vergelijkingen van zelfs over de lippen. Zoo zeer zijn wij er mede bekend en vertrouwd geraakt. Daaronder zijn zeer schoone en juiste. Er zijn er bij, die met eene enkelen trek als het ware teekenen, wat men met geen honderd of zelfs duizend woorden zou kunnen uitdrukken. Ieder begrijpt en ieder verstaat ze. Zij zijn met recht het gemeengoed van allen geworden. Zoo ook wie zou niet weten wat het zeggen wil, wanneer het leven vergeleken wordt bij een maalstroom In ’s levens maalstroom! Klinkt die uitdruk king wel iemand vreemd in de ooren Komen en gaan, verwelkomen en afscheid nemen, wenden en keeren, stjjgen en dalen, hef tig bewogen en krachtig medegesleept worden, bruisen en zieden, gisten en woelen, zóó doen de wateren in snelle vaart, waar de verschillende De vraag is nu niet, of wij dat aangenaam maar kan eigenlijk nooit aan de Z_. 1.__i ons oordeel er over wordt niet gevraagd. j het nog zoo onaangenaam, daardoor zal het toch ondergaan. de orde is en steeds aan de orde blijven Zijn wij kalm en nuchter genoeg, voldoende meester van ons zelf, sterk genoeg van wil en zin, voldoende bewust van onze roeping en onzen plicht, helder genoeg van hoofd, scherp genoeg van gezicht, stevig genoeg van hand, om in dien maalstroom onzen weg te kunnen vinden om on gedeerd er door heen te kunnen gaan zonder schade, nu juist niet voor het lichaam, maar zonder schade voor het hoogere, dat wij ontvingen, voor ons gemoedsleven, voor onzen zielevrede Voorwaar, wie het belang dezer vraag niet begrijpt, heeft nog nooit het leven met eenigen ernst opgenomen. Bolswardsclie Courant 1 Zy zullen het niet hebben, het vrije Nederland

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1