NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD leOWAft® EK WONSERADEEE 1887. No. 9. Zes en Twintigste Jaargang VOOR BUITENLAND. BINNENLAND. g DONDERDAG 3 MAART. 8 ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. s ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De Standaard- blijft op partieele Grondwets herziening aandringen. Een generale herziening wil het blad niet, omdat de Kamer incompleet, de Minister incompetent en de gedane voorslag onaannemelijk is. Het moet een partieele herziening zijn, een reform-bill, mits die reform-bill geen deel uit- make van een Grondwetsherziening, die generaal is. Op dit laatste dient scherp de aandacht ge vestigd. „Immers, aldus luiden de eigen woorden van de Stand., geeft ge thans den reform-bill toe, als deel van een generale Grondwetsherziening, dan is het eind der historie, dat ge alle troeven willig uit uw hand laat vallen en er tegenover land en volk verantwoordelijk voor zult staan, zoo straks, met uw gedoogen, dank zij uw De vraag, of de Duitsche Keizer in per soon den Rijksdag zal openen, zal waarschijnlijk eerst zoo laat mogelijk worden beslist, daar de geneesheeren den Keizer, die zelf gaarne wil, elke buitengewone inspanning ontraden. Het Berl. Tgbl. meent dat de Rijksdag geen geldige besluiten nemen kan voordat de herstem mingen zijn afgeloopen en alle leden gelegenheid hebben om zitting te nemen. Het blad betwijfelt dan ook of er wel een wettig bureau kan wor den gekozen, hetgeen niet verhindert dat de nationaal-liberalen er reeds werk van maken om von Benningsen tot voorzitter te doen kiezen, iets wat de Nationaal Zgt. echter ontraadt, daar deze staatsman, die zich eenige jaren geleden aan het parlementair leven onttrok, eerst weder tijd moet hebben om zich behoorlijk in het Par lement te orienteeren. Ook de Köln. Zeit. is eerlijk genoeg van te bekennen, dat het bijeenroepen van den Rijks dag vóór de uitslag der herstemmingen bekend is, eigenlijk niet verdedigbaar is. Nu men zeker is, dat de meerderheid niet door de herstemmin gen zal worden verplaatst, doet het er wel min der toe; maar men had geen praecedent moeten stellen. De Kreuzzeitung, een der organen van de conservatieve partij, beantwoordt alvast de vraag, wat de nieuwe meerderheid in den Rijks dag zich ten doel heeft te stellen. De hoofdpun ten zijnHet doen ophouden van den Kultur- kampf, de invoering eener confessioneele volks school, de versterking van het monarchaal be ginsel, de bestrijding en de beperking van den invloed der Joden, de bescherming van den land bouw tegen buitenlandsche concurrentie, de ver plichte deelneming aan gilden (Innungen) voor handwerkers, de invoering Van een normalen arbeidsdag, het verbod van den Zondagsarbeid, de geleidelijke afschaffing van den arbeid van vrouwen en kinderen in fabrieken, een hooge Beursbelasting, de overneming van de Rijksbank door den Staat, de invoering van indirecte belas tingen, gepaard met vrijstelling van directe belas tingen voor het inkomen, dat niet uit landbezit voortvloeit. De wensch van het blad, dat de nationaal- liberalen tot dit alles zullen medewerken, zal zeker nog wel niet zoo grif worden opgevolgd. De „open brief aan Bismarck”, die in het Russische blad Graschdanin werd opgenomen, dat, door prins Meschtscherski persoonlijk aan den Rijkskanselier werd gezonden, is, nu men hemin zijn geheel te lezen krijgt, waarlijk welgeschikt om een prikkelbaar gestel tot woede te brengen. Hij luidt„Het schouwspel, dat gij der wereld biedt, is waarlijk grootsch. Maar dit grootsche is vreese lijk alle verschrikkingen gedurende het TOOOjarig bestaan der wereld doen daarvoor onder. Gij hebt betrekkelijk nog slechts weinige oogenblik- te leven. Dat weet gij Maar roept gij weg met deze menschelijke gedachte!... Voor dat ik sterf, moeten millioenen goede en een voudige menschenzielen te gronde gaan voordat ik sterf, moeten alle legers honderdmaal geduch- ter en moorddadiger zijn gewapend, dan in de 7000 jaren, dat onze wereldbol bestaat; voordat ik sterf, moet nog de wereld beven onder ver schrikkelijke schokken, onder vreeselijke omwen telingen en katastrofen op het gebied van het geldvoordat ik sterf, mag geen Staat ook slechts voor een oogenblik rust hebben, geen seconde van welzijn de zijne noemen voordat ik sterf, moet het in de wereld rooken van bloed en moet de bloedlucht de levensat- mosfeer van volken en heerschers zijnvoordat ik sterf, moeten alle teedere, zoete klanken der De N. R. C. waaraan deze bijzonderheden zijn ontleend, zegt dat de eerste aanval te Oldeboorn van de Dordtsche partij is uitgegaan. Nader lezen wij hieromtrent Zoowel voor de sociaal-democraten als door den predikant van Oldeboorn wordt een beroep gedaan op een der eerste bepalingen in onze Grondwet, dat allen die zich in het Rijk bevinden gelijke aanspraak hebben op bescherming van personen en goederen. Dit is volkomen waar, en ook wij zouden het Grondwetschennis achten indien dat voorschrift door de autoriteiten niet stipt werd nageleefd. Maar zou er niet de stilzwijgende verplichting tegenover staan, dat ieder in de eerste plaats dan ook gehouden is, niet door eigen schuld en toedoen zijn persoon en goederen in gevaar te brengen Als iemand leuzen aanheft en dingen verkondigt die algemeene ergernis wekken, mogen zijne stadgenooten hem daarom niet mishandelen en moet, zoo zij dit niet doen, de politie hem be schermen maar ware het niet eenvoudiger dat hij zelf de nadeelige gevolgen voorkwam dan dit van de overheid te vorderen En heeft ook de predikant van Oldeboorn het niet aan eigen handelingen en woorden te wijten, dat in de vroeger steeds zoo vreedzame gemeente, waar hij nog geen jaar werkzaam was om de leus der liefde te verkondigen, oproer ont stond en bij het gisten der gemoederen de af- keurenswaardige daden gepleegd werden, waar van ook hij het slachtoffer was Die zoo sterk aandringen op de handhaving van het grondwettig recht, mochten ook wel eens letten op den plicht, die op elk ingezeten rust. Herzie u zelfzeide Modderman en ook op hen is die raad van toepassing. Eene treffende gelijkenis. De Prov. Groninger Ct. bevat een vergelijkende levensbeschrijving van Domela Nieuwenhuis en dr. Kuyper, en zegt daarin o. a. Beiden zijn gewezen predikanten. Nieuwenhuis zoekt het paradijs in de toekomst, dr. Kuyper in het verleden. Beiden richten zich tot het minder ontwikkeld publiek en zijn republikeinsch. Nieuwenhuis verwacht alleen heil van de demo cratie en verwerpt de hulp der aristocratie; dr. Kuyper bedient zich zoowel van de democratie als van de aristocratie. Beiden wekken staatkundig leven in de be nedenste lagen der maatschappij. Revolutionair zijn alle twee in hart en nieren. Terwijl Nieuwenhuis een beroep doet op het volk, dat barricades opricht en tronen omverwerpt, gaat dr. Kuyper met de zijnen, dapper als Leoni- dassen, kerken bestormen en aansporen tot do- leeren. Nieuwenhuis dreigt, Kuyper doleert; beiden werpen zich op als martelaren eener maatschappij, die de grootst mogelijke vrijheid aan allen ver zekert. De dagelijksche levenswijze van beide mannen loopt zeer uiteen. Domela Nieuwenhuis lijdt en ontbeert met de zijnen, speent zich zooveel mo gelijk van alle genietingen die de wereld biedt. Dr. Kuyper leeft, volgens het Wag. Weekbl. als een groot mijnheer, die dankbaar geniet het vette der aarde. Nieuwenhuis en dr. Kuyper beiden brengen gisting en ontevredenheid in de gemoederen en helpen elkander trouw in de ondermijning van het gezag. Terwijl de taal van Nieuwenhuis nieuwerwetsch is en begrijpelijk Nederlandsch, volgens de rege len van de Vries en te Winkel, bedient dr Kuy per zich van de ouderwetsche taal, die geen mensch meer goed verstaat De aanhangers van dr. Kuyper houden allen evenveel van „de waarheid”; de volgelingen van Domela Nieuwenhuis hebben een afschuw van alle tot nog toe gangbare „waarheden.” Nieuwenhuis voert strijd uit naam van den vierden stand tegen de „bourgeoisie”; dr. Kuy per in naam des Heeren, voor, ja waarvoor voor zijn Vrije Universiteit en hare hulpbehoe vende studenten misschien? En de resultaten van hun streven? Nieuwenhuis heeft belangstelling en deelne ming gewekt in ’t lot der lijdende standen. En dr. Kuyper? Kerkelijke onverdraagzaamheid en geestdrijverij hebben nog nimmer iets goeds gewerkt. Zij juist zijn oorzaak geweest, dat de roemrijkste tijdperken onzer glorierijke historie geschandvlekt werden. Het ware Christendom en de zuivere vroomheid hullen zich niet in een geestdoodend formalisme en letteraanbiddende dogmatiek. Een ongegronde verdacht making. In Patrimonium van 18 dezer leest men: „Waarom hebben sommigen (der liberale hee ren) het lot der werklieden zich meer dan vroeger aangetrokken Antwoord: Vrees, dat hun eigen ongerechtig heden en schandelijke knoeierijen en uitmergeling van een deel onzer minderen aan de kaak zouden worden gesteld, gelijk door de enquête reeds aan het licht komt. En wat is het doel van al die liberale barm hartigheden AntwoordEn zij willen zich een naam maken op de aarde.” Vergissen wij ons niet, zegt het Sociaal weekb., dan is het een bedienaar van den godsdienst der liefde, die dit getuigenis geeft van zijn mede- menschen. En het orgaan van een zich noemend „Christelijk” werklieden-verbond is het, dat er plaats voor afstaat in zijn kolommen. Booze kinderen der wereld vragen zich af, hoe zulke brave kinderen Gods dit kunnen verant woorden voor hun geweten. 3>e troebelen in Oldeboorn. Uitvoerig verhaalt ds. Homoet in de Standaard wat er al met hem te Oldeboorn gebeurd is. Hij vertelt er evenwel niet bij, dat hij zelf de oorzaak is. Tot aan zijne komst in die gemeente heerschten er vrede en eendracht tusschen de be lijders der verschillende godsdiensten, maar zijn optreden tegen de school, het Nut, de sociëteit enz. verstoorde den vrede. Vooral gaf groote ergernis eene advertentie in de Standaard, waarin het dorp een doodsbeende rendal werd genoemd, dat door Satan ten verderve werd gevoerd. Er kwam bij, dat de predikant op een ondoordacht verzoek, eene vrouw ter stond als lidmaat heeft geschrapt en dit met over haasting van den preekstoel bekend gemaakt. Een van zijn geestverwanten, uit Holland over gekomen en in het bijna aangrenzende Akkrum zich vestigendweigerde op ’s Konings ver jaardag de vlag uit te steken. Dit was de aanleiding tot ongeregeldheden. De burgemeester waakte zelf gedurende drie nachten om den predikant en diens woning te beschermen, maar hij en het tweetal agenten waren daartoe on voldoende. Ongeloofelijke moeite kostte het hem de gemoederen tot bedaren te brengen, nadat reeds bij ds. Homoet en zijne volgelin gen vele ruiten waren ingeworpen. Door des predikante heengaan kwam hieraan qen einde, slapheid, tengevolge van uw beginselloosheid, elk non possumus wegvalle en de Grondwets herziening doorga naar der liberalisten model. „Gelijk we reeds voor twee jaar opmerkten Troonsopvolging en defensie kan men desnoods mee afhelpen doen. Dat zijn gemeenschappelijke landsbelangen, waarin het partijgeschil niet inzit en dus ook niet de strijd der beginselen brandt. „Maar het kiesrecht raakt het hart van den strijd der beginselen. En derhalve, dit punt kunt ge öf geïsoleerd, dan moet het gaan in combinatiën niet slechts met wat de tegenpartij, maar ook met wat gij voor revisie noodig acht. Het Ned. Stoomschip Edam te IJmuiden binnengekomen, heeft op de reis van New-York naar hier door het ijs een plaat en 2 spanten in den boeg gebroken. Men moest 100 ton lading over boord werpen om bij het gat te kunnen komen. Sedert gebleken is dat te Goes trichineus varkensvleesch bij eenige slachters verkocht was, hebben ook de andere slachters geen debiet meer. De paniek is verklaarbaar, maar de gevolgtrek king is wel wat overdreven. Men weet van waar het besmette vleesch afkomstig wasalle voor zorgen werden daar genomen, en het is niet te denken, dat alle Zuid-Bevelandsche varkens plot seling zijn besmet geworden. Niet alleen voor de verbruikers maar ook voor de handelaars in dit artikel is het te wenschen, dat door aanstel ling van een bekwaam keurmeester spoedig de vrees worde weggenomen, want moge de tijd die ook matigen, de voorzichtigen, zoowel als de vreesachtigen, zullen zich anders het genot blij ven ontzeggen, wat voor hen die anders vleesch krijgen kunnen niet erg, voor de varkens mis schien veel pleizieriger, maar voor de handelaars en slachters noodlottig zou zijn. In de gemeenten Hoogezand, Sappemeer en Slochteren heeft in de afgeloopen week de policie beslag gelegd op een ook aldaar verspreid schandelijk schotschrift van de sociaal-democraten. Zondag had op de algemeene begraafplaats te ’s-Hage een stille manifestatie van socialisten plaats. Door hen werd op het graf der laatste echtgenoote van den heer Domela Nieuwenhuis, wier sterfdag het was, een roode krans neergelegd, waarbij door den heer Croll eenige woorden van dankbare herinnering werden gesproken. (FW.) Te Hellouw is een ooivaar aangekomen, die blijkbaar de lente reeds in het hoofd heeft. Te St. Oedenrode is Zaterdagnacht de brand kast uit het postkantoor gehaald. De kast is naar eene weide gebracht en daar met geweld geopend. Men heeft er f 1300 uitgehaaldeen aangetee- kenden brief liet men liggen. De Verzekeringsbode beveelt voor het ver volg een strenge controle aan op het aanbren gen van versieringen bij openbare illuminatiën. Kunstbloemen van watten moesten onder geen omstandigheden worden geduld. Bloemen van papier mogen iets minder tegen regen bestand zijn, maar uit het oogpunt van veiligheid ver dienen zij verreweg de voorkeur boven de eerst bedoelde. Die wenk zij aan de gemeentebestu ren en feestcommissiën aanbevolen. Van Lotje getikt oftewel rijp voor Meer- en-berg. De afdeeling Groningen van den Sociaal-demo- cratischen bond heeft de volgende motie aange nomen, die is opgezonden aan de Tweede Kamer: „De vergadering erkennende het recht des volks om door zelfregeering invloed uit te oefenen op zijn welvaart, spreekt als hare overtuiging uit, dat om daartoe te geraken, de constitutioneele monarchie vervangen moet worden door de Soci- aal-Democratische Republiek.” Den 24 Dec. jl. gaf de stationschef te Wor- kum het sein, dat de uit Stavoren gekomen trein kon vertrekken naar Leeuwarden en toen de trein in beweging kwam, sprong J. de H., oud 22 jaren, schippersknecht te Workum, op de loopplank. De conducteur verzocht hem zich te verwijderen of in de coupé te gaan, het por tier daarvoor openendemaar J. de H. duwde den conducteur terug. Deze gaf daarop het sein om den trein te laten stilstaan en verzocht den chef proces-verbaal op te maken. Toen de chef aan dien persoon vroeg zijn naam op te geven, weigerde deze zulks, trachtte over de afraste ring te springen om zich uit de voeten te maken, en duwde den chef, die hem wilde vasthouden, tegen de borst. Het kwam toch uit, dat die persoon was J. d. H., die als passagier was meegekomen uit Stavoren, doch zijn goed in een andere coupé had laten liggen en dit nog wilde krijgen toen de trein reeds in beweging was. De Rechtbank te Leeuwarden heeft hem des wege veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf en f 5 boete. Op de Veemarkt, te Rotterdam, liet Maan dagmorgen een koopman, in de nabijheid van eenige varkens, zijne portefeuille vallen, waaruit twee bankbiljetten van flOJ en een muntbiljet van f 10 vielen. Een der varkens was den koop man te vlug af en had de „papiertjes” reeds in den bek, voordat de koopman met de hand op den grond was. Een bankbiljet van f100 kon de koopman nog in stukken uit den bek van het varken trekken, doch de andere banknoot en het muntbiljet waren reeds in de maag van het gulzige beest verdwenen. muziek en van het gezag uit de wereld zijn verdwenen en alle tonen der wereld moetemzijn veranderd in wapengekletter en kanongebulder, die het weeklagen van alle geruïneerden, het kermen der verminkten, het snikken en jam meren van vrouwen, moeders en kinderen smo ren. Voordat ik sterf, moet alles, wat de groote mannen der geschiedenis hebben gedaan klein en onbeduidend in vergelijking met mij schijnen en dan dan mogen wolken van kruitdamp mij verstikken, mogen mij zeeën van bloed ver drinken, mogen vloeken tegen mij worden uit- gestooten, zooveel men maar wil. Maar de Nemesis zal komen! De wereld zal haar zien, alleen de Rijkskanselier, in zijne zelfverblin ding nietMocht Frankrijk nog eens worden over wonnen, dan zou dat niets meer beteekenen, dan eene verschuiving van den dreigenden onweers wolk van het Westen naar het Oosten en van eene versterking van den haat tegen het Duitsch- land der Habsburgen, tegen het Duitschland der Hohenzollern doch zoo Frankrijk overwon, dan zou dit voor Duitschland eene katastrofe zijn, waarbij Waterloo en Sedan in het niet zouden verzinken En om aan zulke gebeurtenissen het hoofd te kunnen bieden, verlangt gij van het volk en van God het septenaatWelk een be lachelijk kort uitstel, indien God het u al ver leent Maar wanneer Hij het u eens niet ver leent en gij vroeger mocht sterven waar is dan de minste waarborg er voor te vinden, dat dat alles, hetgeen gij met de krachten der ver nieling en deronrust hebt geschapen, gij, die alleen van oorlogen en van parlementaire veldtochten leeft, altijd het getal soldaten en het getal vijan den vermeerdert dat dat alles van duur zal zijn Ieder schooljongen moet schrikken van den vreeselijk onzekeren en wankelenden staat van zaken, onder welke geschreven staat: de roem van den vorst Bismarck! Daarom rijst de ge dachte opmoet u dan inderdaad thans, nu gij het einde uwer dagen nadert, het vooruitzicht op de verantwoordelijkheid voor uw onmeedoo- gend en vreeselijk spelen met het lot der vol ken en het leven der menschen in een tijd dat overal alles naar rust haakt en om erbarmen en redding van de tyrannie smeekt moet dan, vraag ik, u dit vooruitzicht geen schrik aanja gen Zoudt gij werkelijk geloven, dat het ge schreeuw ter uwer verheerlijking bij God de duizenden vloeken, die u worden nagezonden, allen smoren Ik betwijfel het”. De Min. van Openbare Werken heeft Zon dag Bajardo, dat zoo zwaar door de aardbeving geteisterd is, bezocht. 230 personen, die bij het instorten der kerk aldaar den dood vonden, zijn in één grooten kuil op de begraafplaats ter aar de besteld, en maatregelen tegen besmetting zijn genomende Minister liet een klooster inrichten tot gasthuis voor ongeveer 60 gewonden, van wie velen ernstig gekwetst zijn. In het arrondissement San Remo zijn 303 per sonen door de aardbeving gedood en 105 gewond. De vreemdelingen, ten getale van ongeveer 12.000, hebben San Remo verlaten. De Engelsche socialisten hebben in de St. Paul vergaderd. Ofschoon er dienst was, trokken socialisten uit alle wijken van de stad, de kerk binnen en spraken daar op luiden toon. Nu en dan werden de woorden der leiders toe gejuicht als bevond men zich in een vergader zaal. De Engelschen zijn een eigenaardig volk. Zij duldden die rustverstoring en ten slotte gingen de socialisten kalm uiteen. De politie in en rondom het kerkgebouw was zeer talrijkmaar de partijen hinderden elkaar blijkbaar niet. De Koning en Koningin van Wurtemberg, die te Nizza verblijf hielden op eene villa zijn daar gebleven. Eene eigenaardigheid bij de aardbeving was, dat men geen brood kon bekomen, daar alle bakkersovens in het ongereede waren geraakt. Volgens een telegram uit Rome, wordt het aantal personen die in Italië gedood zijn tenge volge der aardbevingen, op niet minder dan 2000 geschat. Naar luid van zeelieden, die met hun vaar tuig te San Remo waren aangekomen, zijn de aardbevingen ook op zee gevoeld. De schokken waren zoo hevig, dat de bemanning en de pas sagiers aan eene aanvaring of aan het stooten op eene klip dachten, en zich in allerij 1 naar het dek begaven. Bolswardsche Courant S

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1