NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARD EH W0NSERASEE1. L - Stichtelijk of schadelijk School met den Bijbel TE fil Zes en Twintigste Jaargang. 1887. No. 10. BINNEN LAN D. BUITENLAND. DONDERDAG 10 MAART. g Oldeboorn en Akkrum, wanneer hij eenigszins op de hoogte is, van den allerdroevigsten toestand onzer gemeenten. Jaar in, jaar uit, zijn de inwoners onzer gemeenten door hunne voorgangers geblinddoekt, wijl zij riepen van „Vrede, vrede,” hoewel er geen vrede was. Daérdoor werden de arme zielen verleid, en door den Satan al dieper en dieper in het verderf gevoerd. VOOR «ffl verderfelijk is l ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, hT, SJ ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. en de ongodisterij” Men kan liet probeeren. De heer van ’t Lindenhout wil op de Veluwe een kolonie stichten van de landloopers die be delend, vooral bij hen die aan de groote wegen wonen, het land doortrekken en meestal het geen zij krijgen aan drank besteden. Hij meent dat, wanneer men voor dit doel slechts de helft besteedde van hetgeen men aan die lieden, half gedwongen, geeft, de kosten zouden gedekt zijn. De kolonisten zouden bezig gehouden worden met ontginnen en het aanleggen van bosschen, waarvoor nog duizenden bunders beschikbaar zijn. ’t Is mogelijk, dat wij de zaak verkeerd in zien, maar wij vreezen, dat door zulk soort van arbeiders, die voor het meerendeel te lui en te onbekwaam of ook wel buiten staat zijn, om te werken, er niet veel van die ontginningen te recht zou komen en deze kolonie een kweek school zou worden van nog grooter kwaad dan nu door hen bedreven wordt. Mocht echter tot eene proefneming worden overgegaan och, laat men dan niet op de Veluwe maar op de Mookerhei het met hen probeeren. V Een Protest. Een aantal ouderlingen en oud-ouderlingen, on der wie men de meest geachte namen vindt van mannen, die als streng rechtzinnig worden er kend, hebben eene circulaire uitgevaardigd, waar in zij met ernst opkomen tegen de zoogenaamde Gereformeerde beweging en tegen het streven dier partij, die met verbreking van orde, tucht en gehoorzaamheid aan de gestelde regelen der Duitschland. Men maakt zich ongerust over de gezondheid van den Keizer. Sedert eenige dagen is hij zeer verzwakt, hoort moeilijk en spreekt slechts weinig. De geneesheeren waken dag en nacht bij hem en schrijven hem verster kende middelen voor. Aan het hof vreest men, dat er vóór den 90en verjaardag, op 22 dezer, nog iets treurigs zal gebeuren. Nader wordt uit Berlijn gemeld, dat de krach ten des Keizers langzaam maar zeker afnemen. Het gerucht van zijn dood liep reeds, doch is onwaar. Het gerucht loopt dat de Heer Benningsen hoofd der nationaal-liberale partij, eerstdaags als minister van binnenlandsche zaken zal worden benoemd, in plaats van den heer Puttkamer, wiens regeeringsbeleid sedert eeoigen tijd, zelfs door de Regeering zeer wordt gelaakt. De uitslag van 58 herstemmingen is thans bekend. Gekozen zijn 8 conservatieven, 4 leden der Rijkspartij, 13 nationaal-liberalen, 7 leden der centrumpartij, 18 vrijzinnigen, 5 socialisten en 2 Welfen. Te Merseburg moet door loting worden beslist. Bulgarije. De krijgsraad heeft negen officieren ter dood veroordeeld, een officier tot drie maanden gevangenisstraf en vijf burgers tot vijftien jaar gevangenisstraf. De ter dood veroordeelden hebben reeds allen hun vonnis ondergaan. Riza bey heeft bij het regentschap aangedrongen op de benoeming van een Rus tot minister van oorlog. De opstanden in Bulgarije zijn onderdrukt. Zij hebben zich zoo verklaarde Fergusson in het Engelsche Lagerhuis bepaald tot een klein gedeelte der troepen te Silistria en Rust* schuk. Elders had geene rustverstoring plaats. Zoo goed als men de zaken kan overdrijven, zoo goed kan men de beteekenis er van misken nen. De Engelsche Regeering vindt in het voor- V Weer wat nieuws. Nu de kerkelijke beweging te Amsterdam zich niet meer door openbare feiten kenmerkt, de opstootjes door de sociaal-democraten veroorzaakt tot het verleden behooren en evenzoo, naar wij hopen, die der anti-socialisten, wordt de hoofd stad en misschien ook andere steden weder met woelige tooneelen bedreigd. Het leger des heils zal binnen een week of vier aan ons land een bezoek brengen. Daar ons volk de Engelsche taal niet machtig is, stellen we ons voor, dat de campagne geen rijke vruchten zal dragen en de godsdienstoefe ningen op straat behooren zoo weinig tot onze volkzeden, dat wij ook uit dien hoofde meer rustverstoring dan bevordering van het gods dienstig leven er van verwachten. In Engeland laat men die menschen onge stoord zingen en spreken naar welbehagen, maar in ons landje, waar alles de nieuwsgierigheid wekt en het tot den volksaard behoort zich met alles te bemoeien, is bet te vreezen, dat deze zangers van godsdienstige liederen op eene vroo- lijke wijs aanstoot zullen verwekken en tot on geregeldheden aanleiding zullen geven. Voor den aanvoer van dergelijke artikelen zou den wij bijna een beschermend tarief verlangen. uitzicht, in Turkije te moeten tusschenbeiden treden, om Rusland’s plannen te verijdelen, niets aanlokkelijkszij begrijpt, dat op den eersten stap in die richting een gevaarlijk, gedwongen voortschrijden zal kunnen volgen. Dan is ’t nog maar beter, althans gemakkelijker, zoo lang mogelijk de oogen gesloten te houden. Wat zegt men te Petersburg? Het officieele orgaan der Regeering ziet in het gebeurde een nieuw bewijs voor den abnormalen toestand in Bulgarije. „Uitgeweken Bulgaarsche officieren, die de beste elementen van het Bulgaarsche le ger vormen, konden niet onverschillig blijven toezien hoe het Bulgaarsche leger van lieverlede tot een blind partijwerktuig werd gemaakt”. Rusland, alle hoop op herstel van orde en rust hebbende opgegeven, zal in zijne tot dusver ge volgde gedragslijn volharden, zegt het blad ver der. Het bedoelde eene geruststellende verzeke ring te geven, maar slaagde daarin niet volkomen. De Weener bladen beschouwen dien opstand als eene zeer ernstige zaak en houden zich voor het meerendeel er van overtuigd, dat Rusland dien rechtstreeks of zijdelings heeft aangestookt. Zij hopen, dat het Bulgaarsche Regentschap er in slagen zal, de muiters spoedig meester te worden, opdat Rusland niet een voorwendsel erlange om gewapenderhand tusschenbeiden te komen, hetgeen allicht bet begin zou kunnen zijn van een alge- meenen Europeeschen oorlog. De Neue reie Pres- se is van oordeel, dat nu ook de verzekering van de Nord begrijpelijk wordt, „dat Rusland vooreerst meer op het westen van Europa dan op Bulgarije de oogen gevestigd zou houden”; de Russische Regeering zou daarmede de aandacht hebben wil len afleiden van hare medeplichtigheid aan het geen thans te Silistria gebeurd is. Te Catania op Sicilië heeft zich de cholera vertoond. In 48 uren deden zich 18 gevallen voor, waarvan 11 met doodelijken afloop. lloleerende Predikanten. Zondagmorgen was de Groote Kerk te Aalten het tooneel van een allesbehalve broederlijk samenzijn en een stichtelijke bijeenkomst. Toen de deuren geopend werden, drongen de twTee partijen Ganglianen en Soedeneezen (de partij van ds. Soede) door verschillende deuren het kerkgebouw binnen Ook de officier van justitie der rechtbank te Zutphen was tegenwoordig. Ds. Bergsma van Winterswijk, president van het classikaal bestuur van Zutphen, die de gods dienstoefening zou leiden, werd toegeroepen „toe, ds., over de banken heen, dan ben jeer het eerst.” Deze wenschte echter op eene der- gelijke wijze de plaats op den kansel niet in te nemen. Aan den wedstrijd der partijen om het kan- selschap werd echter door genoemden officier van justitie spoedig een einde gemaakt door last te geven, dat het gebouw moest ontruimd wor den en geen godsdienstoefening zou plaats heb ben. De heer Gangel, die tegenwerpingen maakte, werd door de politie buiten het gebouw naar huis geleid. Verdere ongeregeldheden en rust verstoringen hadden niet plaats. Het huisgezin van don heer Gangel heeft de gemeente verlaten. Van de 12 kerkeraadsleden te Nijkerk zijn door het classikaal bestuur van Harderwijk een lOtal, op vermoeden van spoedig te zullen do- leeren, geschorst. Ook de kerkvoogden hebben hunne gehoorzaamheid aan de Synode opgezegd. Gisteren (Zondag)morgen arriveerde dr. mr. W. van den Bergh, afgezet predikant te Voorthuizen, die te 9 uren den kansel beklom. Ds. Ris Lam bers uit Barneveld, die eene vakatuurbeurt moest vervullen kwam op gewonen tijd het kerkgebouw binnen. Het volk was woedend en begon, toen ds. van den Berg wilde beginnen te spreken, uit alle macht het „Wien Neerlandsch bloed” te zingen. Het ergste was te voorzien. Er waren er reeds die hem toeriepen„Kom er af”, waar aan hij op aanraden van den burgemeester en anderen eindelijk voldeed. De predikdienst ging dien morgen niet door. Wat er verder gebeuren zal is niet te voorzien, daar het volk zeer opgewonden is. Het grootste deel is tegen de afscheiding. <>l er ook nog gespaard wordt Dat wij slechte tijden beleven wordt algemeen aangenomen en evenzoo is men het eens, dat het kapitaal te veel in enkele handen is. Intus- schen blijkt het toch, dat er nog wel wat ge bleven of gekomen is in handen van hen, die men wel geen kapitalisten zal noemen. Voor geheel Europa berekent de heer de Malarce, dat de spaarbanken thans zeven dui zend millioen gulden in bewaring hebben, van 23 millioen arbeiders en andere nijvere en spaar zame burgers. De spaarbanken zijn verre van eene eeuw oud en hare ontwikkeling staat minstens in dubbele evenredigheid tot jden tijd van haar bestaan. Dat op die wijze mettertijd het geheele ka pitaal zou worden verplaatst en zou komen in het bezit van de sparende arbeiders en kleine burgers, kan men niet beweren, maar dit is toch één der wegen, welke tot eene betere verhouding leiden, zonder dat geweldige schokken daartoe worden vereischt. In elk geval is het een be moedigend verschijnsel en getuigt het tegen de stelling, dat de algemeene armoede veld wint. De hoofdconducteur de Groot, van de Staats spoorwegen, is tusschen de stations Gilze-Rijen en Breda, van en onder den van Venloo komen den mailtrein gevallen. De ongelukkige, een gehuwd en oppassend man en vader van zes kinderen, werd, nadat men den trein had doen stoppen, verminkt en levenloos opgenomen. Te Deventer zijn achter de gasfabriek proe ven genomen (op kleine schaal), om, voor het spoedig blusschen van brand, amoniakwater als brandbluschmiddel te gebruiken. De proeven zijn volkomen geslaagd. Den 22 Februari jl. is uit Oudorp bij Alk maar vertrokken Jacob Kruijer, arbeider, aldaar woonachtig, ongeveer 26 jaren, middelbaar groot, gezond uiterlijk. Zijne vrouw en kind heeft hij onverzorgd achtergelaten. Het schijnt dat hij bij zijn vertrek al zijne boven- en onderkleede- ren heeft medegenomen. Bij eenige ontdekking verzoekt de Burgemeester van gemelde gemeente inlichting. Een driewieler werd Zondag te ’s-Hage voor het eerst gebruikt bij het ledigen der brieven bussen. Te Waarland, gemeente Haringkarspel, is de boerenwoning van J. Bruin een prooi der vlammen geworden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de papierfabriek te Alkmaar een ketel ge sprongen. Een werkman werd gedood en twee ernstig gekwetst. Vleesch van schapen, voor het gebruik waarvan de burgemeester van Krommenie den ingezetenen had gewaarschuwd, is onteigend en buiten de bebouwde kom der gemeente gebracht en verbrand. Door de policie te Alkmaar is proces-ver- baal opgemaakt tegen een timmermansgezel, die zich aan diefstal heeft schuldig gemaakt. Te Leersum had Zaterdag een treurig on geval plaats. Terwijl de landbouwer van Doorn met een ander stond te praten, ging door een of ander toeval het schot af van een geladen ge weer, hetwelk hij in zijn hand hield. Het schot ging door hand en hoofd, ten gevolge waarvan de dood onmiddelhjk volgde. Te H., in de Betuwe, zou de beroepen pre dikant de plaats eens komen zien en werd daar toe door een der ingezetenen met paard en rij tuig afgehaald. Deze wilde dorniné eens toonen, hoe hard het dier, ter waarde van f503, loopen kon en joeg het in een uur dood. Dominé scheen niet erg ingenomen met dergelijke levensbeschou wingen, want hij heeft reeds voor het beroep bedankt. Voor enkele dagen had onder Lienden een brand plaats onder vreemdsoortige omstandighe den. Een onbewoond huis, dat geheel afgezon derd stond werd door eene onbekende oorzaak eene prooi der vlammen. Thans heeft de justitie uit Arnhem een onderzoek ingesteld en zijn ver scheidene personen gehoord. Door de rijksambtenaren te Venlo is eene verborgen bergplaats van gedistilleerd ontdekt op een terrein van den tuinier B., aldaar, dat voor afsluiting vatbaar is. Twee ankers spiritus werden daar in beslag genomen» Ieder weet hoe o. a. te Oldeboorn Konings jaardag is misbruikt, om allerlei baldadigheden te verrichten, die den volgenden dag op erger lijke wijze werden herhaald. De redacteur van „Het Vaandel”, weet dat dit alles de schuld is van „het liberalisme”, dat „de tegenstanders (van Ds. Homoet en de Chris telijke school) den verjaardag van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning bestemd hadden om op hunne wijze Hink door te tasten.” Ik weet het niet en zal, alëer een oordeel uit te spreken, kalm den uitslag afwachten van het onpartijdig onderzoek, dat omtrent deze troebe len wordt ingesteld. Vooral als men in het openbaar zijne stem doet hooren, moet men met omzichtigheid te werk gaan en het „hoor en wederhoor’’ in toepassing brengen. Voorts verzekert de redacteur dat „eene uit drukking in eene advertentie voorkomende, moest dienen om de lading van haat en vijandschap tegen de aanstaande Chr. school te dekken.” Omtrent die lading haat en vijandschap tegen de aanstaande Chr. school ben ik weder niet op de hoogte, maar de advertentie vind ik in het zelfde No. van „Hef Vaandel”. Zij luidt als volgt en zal mij aanleiding geven tot eenige opmer kingen. IBlie, die den Naam van den Heere Jezus W Christus belijdt, zou zich niet gedrongen gevoelen, mede te werken tot de stich ting van een Droevig gevolg van de slaperigheid van Gods volk Gelukkig heeft de Heere in dit dal Achors een deur der hope geopend, door ons met Ds. Homoet, de zuivere bediening des Woords te brengen. Nu blaast Satan wel met zijn aanhang, maar wie eenigszins dierbaarheid mag zien, in den Naam van den Heere Jezus Christus, ver heugt zich, wachtende op het eind’ van ’s Heeren wegen. Immers de Heere verwekt in dit doods beenderendal nog menschen, die er prijs op stel len, dat hunne kinderen gewezen worden op dien Eenigen Naam, dien tegenwoordig geen denkend mensch, dus ook geen schoolmeester meer, met eerbied noemen mag. Maar het is hier al als elders, een arm en veracht hoopje, dat nauwelijks f 1030 bij elkander kreeg. Bewerke de Heere uw harte door den Heili gen Geest om deze Zijne zaak te steunen. Wij vragen niets van het uwe, wie geeft, geve slechts wat des Heeren is. Zoowel vaste jaarlijksche bijdragen, als giften in eens, worden gaarne bij een der ondergetee- kenden ontvangen. Namens het Bestuur T. BIJLSMA Penningmeester Oldeboorn. C. B. v. WOERDEN Secretaris Akkrum, terwijl onze President Dr. E. J. HOMOET zich daartoe ook bereid verklaart. Wat dunkt U, lezer? Tegenover „het ongeloof welke in die streken heerschen is dit de taal des geloofs en der godzaligheid. In dien geest schrijven de Heeren T. Bijlsma en C. B. van Woerden, terwijl Dr. E. J. Ho moet te Oldeboorn opgetreden is als de reddende Engel met het Evangelie in hart en mond. Twee hunner, de H.H. v. Woerden en Ho moet, wonen sints eenige maanden in dat oord, waar „Satan de verleide arme zielen al dieper en dieper in het verderf heeft gevoerd” en waar dezelfde Booze Geest „met zijn aan hang” nog voortdurend „blaast”. Die korte tijd is voldoende geweest om dezen vromen mannen te doen zien, dat ze daar wo nen in een „dal Achors”. Het is hun gebleken, dat in Oldeboorn, de algemeen geachte predikant A. B. van Holkema, die daar 45 jaren met onkreukbare trouw, naar zjjn overtuiging het Evangelie heeft gepredikt, eigenlijk een Achan is geweest, die het goud en zilver dat den Heer toekomt, zich heimelijk heeft toegeëigend en dat hij en zijn huis, dat zijn geestverwanten, verdienen gesteenigd en verbrand te worden in dat „dal der beroe ring”, evenzeer als zijn snoode voorganger in Israel. Het is in dat „doodsbeenderendal” zoo vree- selijk treurig gesteld, dat de Eenige Naam van (Jezus Christus) tegenwoordig door geen denkend mensch, dus ook geen schoolmeester meer, met eerbied mag worden genoemd.” Ik meen dit op dat dal der beroering te moeten toepassen, al thans elders heb ik van dit verbod nog niets gemerkt. Te midden van al die ellende staat Dr. Ho moet op en laat toe, keurt goed, dat het Be stuur, waarvan hij „President” is een taal voert, als in deze advertentie staat. Wat dunkt U, lezer? Als er „haat en vijandschap” zijn aan de zijde der tegenstanders, zijn zij er niet in dub bele mate, aan de zijde der voorstanders vau de Chr. School Is de geest die in deze Advertentie heerscht, niet alleen „in eene uitdrukking”, maar in het gansche stuk, een Christelijke Is zulk adver- teeren stichtelijk of schandelijk M. E. van der MEULEN. Ds. Homoet maakt in „Het Vaandel” van 9 Maart bekend: „dat de advertentie voor de Chr. school te Oldeboorn door hem niet gesteld is, maar volkomen weergeeft, zonder te willen won den, den toestand aldaar.” Dat Ds. Homoet de advertentie niet stelde begreep ik, maar dat hij bij zooveel degenstooten verklaart „niet te willen wonden”, is zeker nog al naïef. kerk, zich ten onrechte uitsluitend als de ware Gereformeerde Kerk wil doen gelden en dus verderfelijk is voor het behoud van den vrede in de Kerk en voor de verzorging der belangen, die zij volgens hare roeping heeft te behandelen. Uit den Haag treden als eerste onderteekenaars op de heeren jhr. M. J A. Singendonck, mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nijevelt, dr. L. R. Beijnen, mr. O. W. Star Numan. Ken voorstander van alge meen stemrecht. Zekere heer T. G. Jansen heeft, blijkens de Prov. Gron. Ct., in een kiesvergadering de stel ling uitgesproken, dat wie tegen algemeen stem recht is, haast voor krankzinnig moet worden gehouden. Eén van tweeën, zegt de lijd zeer terecht: óf de groote meerderheid van het Ne- derlandsche volk is haast krankzinnig, of de heer Jansen zelf is het geheel. 1 k ■J Bolswardsche Courant. -rr» J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1