NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWABD EIS WWSERAÖEEE. 1887. Zes en Twintigste Jaargang. No. 11. VOOR BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 17 MAART. niemand geëve- ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, Een werkzame correspon dent. Elke redactie ontvangt wel eens eene klacht van een correspondent, dat zijn bericht niet ge plaatst werd. Het is ook ontmoedigend eene mededeeling, welke men zelf voor belangrijk hield, niet opgenomen te zien en het is ver klaarbaar, dat bij herhaalde teleurstelling de correspondent de pen er bij neerlegt. Niet alzoo een der berichtgevers van de Sint Petersburger courant. Sedert 1867 zendt hij ge regeld den eersten van eiken maand een over zicht van de gebeurtenissen, welke in de atgeloopen maand in zijne gemeente plaats hadden en even geregeld legt de redactie die, als te onbeduidend, ter zijde. Bij herhaling is hem verzocht zijn tijd en zijne postzegels te sparen de eene hoofdredacteur na den anderen is opge tredenmaar de correspondent blijft zijne berich ten zenden, nog altijd aan het adres der woning van den hoofdredacteur, die in 1867 leefde en nu reeds lang dood en begraven is. De redactie weet geen middel om dezen hardnekkigen cor respondent kwijt te rijken. De dood alleen kan haar van hem verlossen. Iets uit „de Standaard”. Onder het opschrift: „Een land dat open ligt” lezen wij in de Standaard Waar zelfs nieuwgeboren staten als Rumenië en vasalstaten als Bulgarije en Servië zich ter dege wapenen, en een leger, dat vechten kan, op hun grenslinie concentreeren, blijft het in het eens roemruchtige Holland bij het oude doen. In Nederland zitten we op een plek gronds, die voor het politieke evenwicht van hooge beteekenis is, en in Azië en elders bezitten we Koloniën, waar meer dan één mogendheid naar watertandt. En toch, nóch in die Kolonie, noch in onzen Europeeschen Rechthoek zijn wij gereed ter onzer verdediging. In de Oost gaat het nu zelfs zoo slim staan, dat tal van deskundigen in een opzettelijk op gemaakte acte den toestand voor onhoudbaar verklarenen in Europa is het beschikbare legerke zoo tot belachens toe klein voor de uiterst moeilijke en uitgebreide taak, die het zou te volvoeren hebben, dat men ons, komt het er aan toe, als een weerbaarheidscorps op zij zal zetten, en niet eens als een wezenlijk veldleger zal bevechten. En nu maakt men zich in de Kamer druk met een Grondwetsherziening, die naar alle waarschijnlijkheid er toch niet doorkomt. En inmiddels loopt het van Maart naar Mei toe. En mocht dan in Juni een Europeesche oorlog uitbreken, dan zal meer dan Holland in last wezen. En toch zwijgt de Minister, en zwijgt de Kamer, ou neemt alles het air aan, alsof geen land zoo l»e kerkelijke toestand in Aaiten. Te Aalten heeft ook Zondag in de Groote Kerk geen godsdienstoefening plaats gehad. Als gewoonlijk werd door klokgelui de gemeente kerkwaarts geroepen, doch zoowel ds. Soede, die den morgendienst zou vervullen, als ds. Heezen van Winterswijk, die de middagbeurt zou waar nemen, vonden de deuren der kerk gesloten en moesten onverrichter zake terugkeeren. De Com missaris des Konings, de procureur-generaal, de officier van justitie van Zutphen en de burge meester waren aanwezig en wandelden tegen het kerkuur om het gebouw, dat bovendien door de politie en militairen aan alle toegangen was af gezet. Een detachement van 60 man infanterie en 16 man cavalerie waren Zaterdag reeds aan gekomen, om bij mogelijke ongeregeldheden te kunnen optreden. Het huis van den afgezetten predikant Gangel, die heden geen poging deed om den kansel te beklimmen, wordt door mili tairen bewaakt. Hoe lang het optreden der autoriteiten, van militaire hulp en eene versterkte politiemacht vóór een gesloten kerkgebouw, nog duren zal, moet de tijd leeren. Zeker is het, dat de gemoederen hoe langer hoe meer aan ’t gisten raken en de ontevredenheid hand over hand toeneemt, zoodat een kalme afloop der quaestie zeer te betwijfelen valt. Volgens be weren zou gedurende de procedure en hoe lang kan deze duren geen godsdienstoefening in de kerk meer gehouden worden. $XXXXXXXXXXXXXXXXXX$ Geen algemeen stemrecht. Een zeer welsprekend pleidooi tegen de uit breiding van het getal kiezers heeft j hr. Rochus- sen in druk uitgegeven bij de firma W. P. van Stockum en Zoon. De heer Rochussen toont al de gevaren aan die er voor een Staat geboren worden, wanneer de macht feitelijk overgebracht is bij de menigte. Hij vreest, dat dan minder geschikte, ja onge schikte personen zullen worden gekozen tot volks vertegenwoordigers, omdat wie het meest en binnen den kortsten termijn belooft, de meeste kans hebben om afgevaardigd te Worden. Hij wijst op de tegenwoordige Kamer en prijst haar gehalte. Bij uitbreiding van het aantal kiezers zal langzamerhand dat gehalte minder worden. De schrijver vreest, dat eene algemeene in komstenbelasting zal worden ingevoerd, waar van hij de noodlottige gevolgen betoogt, en dat voor leger en vloot niet genoeg zal worden be schikbaar gesteld. Ook andere nadeelen worden door hem breed uitgemeten en gestaafd door hetgeen in landen gebeurt, waar het algemeen stemrecht bestaat. Het vlugschrift is met over tuiging geschreven, maar of het de overtuiging van anderen aan het wankelen zal brengen is te betwijfelen, omdat de heer Rochussen zich op te eenzijdig standpunt plaatst. waardoor hij zoo ernstig aan hoofd en ribben werd gewond dat men voor zijn leven vreest. Uit Bergum wordt gemeld Alhier heerscht onder de werklieden groote ontevredenheid. De werkgevers, o. a. de boom- kweekers, hebben voor het volgend werkseizoen het dagloon met één cent verminderd. De werk gevers meenen door velerlei omstandigheden daartoe te moeten besluiten, en geven nu per dag 70 ct., d. i. per week f 4.2Q. De arbeiders berusten daarin echter niet, en zeggen geen cent te kunnen missen, willen zij des zomers de zorgen voor den winter door zui nigheid en vlijt verminderen. De orgeldraaier T., van Deventer, kwam verleden week met zijn orgel het dorp Apeldoorn door, ’s Avonds bij het natellen der opgehaalde centen, bemerkte hij, dat zich daaronder een gou den tienguldenstuk bevond. Hij besloot het geldstuk te bewaren, vermoedende dat de gever de vergissing wel ontdekken zou, om er hem dan, als hij weder te Apeldoorn kwam, naar te vragen. Zaterdag bemerkte de gever zijn abuis, schreef Zondag aan den orgeldraaier en ontvin het geldstuk Dinsdag terug. Natuurlijk wer de eerlijke man goed beloond. In de R. K. kerk „De Krijtberg”, op den Singel te Amsterdam, had Zondag eene korte, maar ernstige storing der godsdienstoefening plaats. Twee personen die gedurende den gods dienst de stilte trachtten te verbreken, riepen plotseling een paar maal uit alle macht„recht voor allen!” Dit bracht ontsteltenis teweeg onder de menigte, die de schreeuwers vrij on zacht uit de kerk wierp. Het recht om kievitseieren te zoeken in den Prins Hendrikpolder op Texel, is verpacht voor f 62, gedurende den tijd dat men ze mag vervoeren en alzoo gedurende een maand. Op de heide, nabij Venloo, is Zondagvoor middag het lijk van een man onder de sneeuw bedolven gevonden. Bij onderzoek bleek het te zijn dat van Gustaaf Schnaufer, geboren te Hir- sau en woonachtig te Tubingen, van beroep steen kolenhandelaar en 31 jaren oud. Op het por tret zijner vrouw en kinderen, dat hij bij zich droeg stond achterop geschreven„Adieu liebe Frau und Kind. Alles vergessen und vergeben”. Hij had te Venloo veertien dagen gelogeerd en nog niets betaald. Op den dag van zijn over lijden kwamen er brieven aan, waaronder een met geld. Volgens informatiën moet hij een ver volgd gesignaleerd persoon zijn, die zich te Ven loo heeft aangemeld voor den dienst in Indië, doch afgekeurd werd. Aan den Noordwal te ’s-Hage had Zondag morgen een treurig ongeluk plaats. Een vrouw, bezig zijnde een gordijn voor het keukenraam op te hangen, en die daarbij op den rand van den gootsteen ging staan, gleed er af en viel, met het ongelukkig gevolg dat zij eenige uren daarna overleed. Door de policie in de Beemster is zekere B., uit Purmerende, doornat en geheel verstijfd van de koude, zoodat hij geen woord kon uit brengen, aan den openbaren weg liggende ge vonden. Hij werd in den hooiberg van den land bouwer S. gebracht, om daarin den nacht door te brengen. Toen men hem den volgenden mor gen wilde wekken, was hij reeds overleden. Op de lijn ’sHertogenboschHelmond ont spoorde Zondag nabij Beek en Donk de voorste goederenwagen van de tram, waardoor twee goe derenwagens verbrijzeld en een passagierswagen gedeeltelijk beschadigd werden. Een werkman, die op een der balkons stond, viel door den schok voorover, met het hoofd op een scherpen kant van den wagen, waardoor hij ernstig werd ge wond. Een veldwachter in de gemeente Ferwer- deradeel heeft zich uit de voeten gemaakt, zon der een som van f 100, die hem ter bezorging was toevertrouwd, te hebben verantwoord. Hij laat een vrouw met vier kinderen achter. Amst. Ct. Maandagavond, omstreeks 10 uur, keerde zekere A. Wuit Renkum, van Wageningen naar zijne woonplaats terug, toen hij, nabij dep tol op den Arnhemschen straatweg gekomen, on verhoeds door drie personen werd aangevallen, op den grond geworpen en deerlijk mishandeld; o. a. had hij een diepe wonde in het voorhoofd. Het is den commissaris van policie te Wageningen gelukt den hoofddader, zekeren S., te ontdekken die gevankelijk naar Arnhem is getransporteerd, Wij lezen in De Standaard Ook de politie is door Lohman in de Kamer gebracht. Óp feiten wees hij, die de vraag deden rijzen, of de politie er is, om te keer te gaan wie uw beheer of bezet aanrandt, dan wel om gekeerd, om u, die overlast lijdt, in stilte te nij pen. Niet enkel Oldeboorn bedoelde hijmaar toch Oldeboorn bovenal. En in zooverre althans hielp deze critiek, dat ook Heemskerk uit den hoek kwam, en als Minister een woordje over deze zaak mêesprak. Ook hij had van gewelda- digheden gehoord. Ook bij hem was over de houding der politie geklaagd. Nu, hij zou on derzoeken. Toch liet hij omtrent dit onderzoek nu juist niet te hooge verwachting spannen. In plaats toch van een kras en ernstig woord over het publiek schandaal dat plaats greep, liet hij verluiden, dat er ook adressen voor den Burge meester waren ingekomenen ieder vatte aan- Lastige bezoeken. Dinsdag arriveerde te Venlo e en troep Zigeu ners, bestaande uit 12 personen, die 4 paarden en 2 wagens bij zich hadden.. Daar men op hun verblijf hier te lande niet g;esteld was, deed men hen uitgeleide naar Prutsen. De politie aldaar bracht ze naar Venlo terug, alwaar zij tbans vertoeven. Een nadere beschikking zal nu weder genomen moeten worden. Het schijnt met de Zigeuners te gaan als met de bedelaarswanneer men er een iets geeft kan men zeker zijn, dat zich ook weldra anderen zullen aanmelden. Heeft Nederland kort geleden de welwillend heid gehad om een troep dier zwervers naar hun land te doen brengen, thans komt er weder een partijtje, met wie hetzelfde spel wordt gedreven als met eerstbedoelden en het einde zal wezen, dat men ook die weer voor onze rekening naar de oorden van herkomst terugzendt. En zoo zullen we misschien met de expeditie van al de Zigeuners van Europa, worsen belast. Dc gevolgen van hel dolee- ren. Het verschijnsel, hetwelk zich thans in het Hervormd Kerkgenootschap openbaart, heeft den heer van der Veen, predikant te Dedemsvaart, aanleiding gegeven tot het schrijven van een werkje over den toestand onder de kerkorde van 1618. Na dien te hebben geschetst en de mis bruiken en verkeerdheden, aan historische bron nen ontleend, te hebben doen kennen, zegt hij „Herhaling dier tooneelen is kwaljjk te duchten in onzen tijd. Veeleer zal dit het gevolg der afscheiding zijn, dat men het synodale juk met dat van dr. Kuyper en zijne Synode der toekomst verwisselt. Want de autonomie die de conse quentie is van hun systeem, durven de heeren doleerenden, tien tegen één gewed, niet aan. Zij, die in den eersten roes der bedwelming mee gaan, zullen te laat inzien dat zij een gebrekkige inrichting, maar die ieder taliter qualiter vrij liet, voor een nog gebrekkiger, die hun gewe tensvrijheid geheel aan banden legt, hebben ge ruild. Daar zit onzen Protestanten, hoe belijde- nislievend ook, iets van de oude vrijheidszucht in het bloed, daarom moet van deze scheuring weer een reeks van nieuwe scheidingen het ge volg zijn. Aanvankelijk zullen de doleerenden, zoolang de strijd duurt, zich scharend onder de vanen van dr. Kuyper, krachtig zich gevoelen. Feitelijk hebben zij om hem en zijne vrije uni- versiteit, al meenen zij dat het uit gehechtheid aan de leer en kerktraditien der vaderen ge schied is, zich losgerukt uit het kerkverband. Wanneer hun de oogen opengaan, zijn zij door hunne handteekeningen aan hand en voet ge bonden. En dan begint opnieuw de scheidings- drang zich in het geweten te openbaren. Slechts in één geval zou het doleeren een zegen kunnen worden, als zij, die de Ned. Herv. Kerk verla ten, de gemeentelijke autonomie aandurfden. Dan kreeg men langzamerhand meer en meer vrije Protestantsche gemeenten gebonden alleen door de in eigen kring opgemaakte statuten, die om de zooveel jaar voor herziening vatbaar, den wil der tijdelijke meerderheid uitdrukken. Op die wijs, maar ook op die wijs alleen, is er voor de doleerenden een toekomst.” ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Frankrijk. De Senaat heeft, met alge meene stemmen, een crediet van 1,500,000 frs. toegestaan voor de slachtoffers der aardbevingen en de uitbarstingen in de mijn te St.-Etienne. De afdeeling der Kamer, bestemd voor het toe zicht op de veiligheid der spoorwegen, heeft kort geleden eene onderafdeeling uit haar midden belast met het instellen eener enquête omtrent den dagelijkschen diensttijd van de beambten en arbeiders der groote Fransche spoorwegmaat schappijen. Engeland. Eene zeer belangrijke samen komst van zuivelbereiders zal, door toedoen der Dairy Farmers Association, in Mei te Dublin gehouden worden. De kunstboterquaestie en vele andere belangrijke vraagpunten zullen op dit congres, dat ettelijke dagen duren zal, ter sprake komen. Sir Fergusson heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat de Regeering aan den Engelschen zaak gelastigde in Boelgarije geen last heeft gegeven zich in de zaken van het Regentschap te mengen. Italië. De zittingen der Kamer zijn bij Koninklijk besluit verdaagd men gelooft dat de Kamer ontbonden za worden. Spanje. Wegens den slechten toestand der fabrieksnijverheid te Barcelona, hebben de fabrikanten geen dividend kunnen uitkeeren en hebben de werklieden het werk gestaakt. De werkstakers hebben de andere werklieden aan gevallen, zoodat de troepen tusschenbeide moesten komen en vuren. Niemand is gekwetst. Turkije. De Porte heeft het vervoer van paarden over de Servische grenzen verboden. Bulgarije. Men schrijft het regentschap het voornemen toe de onafhankelijkheid van Bulgarije en Oost-Rumenië af te kondigen, daar het overtuigd is dat Rusland zich thans niet in de Bulgaarsche zaken kan mengen. De Turken, bezetten op aandrang van Rusland de grenzen van Rumenië. Te Rutschuk zijn een kapitein der marine en twee burgerlijke ambtenaren, beschuldigd van deelname in den opstand, veroordeeldde kapi tein tot een jaar gevangenisstraf, de anderen ter dood. 300 soldaten kregen gratie. Een zonderlinge genezing heeft zich voorge daan te Périgueux, waar thans in het ziekenhuis vele menschen met mazelen liggen. Een der zie ken stond een paar dagen geleden op, en, waar schijnlijk als slaapwandelaar, sprong hij uit het raam in den tuin. De man, die de mazelen had in den hevigsten graad, stond ongedeerd op en liep in een temperatuur van vier graden onder nul naar de woning van den conciërge. Deze liet den zieke weder binnen den volgenden dag was de man genezen. Uit Sofia verneemt de Times dat de samen zweerders vijftig straatroovers uit Montenegro, onder den Russischen ingenieur Beloff, tegen ruime belooning naar Sofia gezonden hadden om de voornaamste leden der regeeringspartij te ver moorden, zoodra te Silistria en te Rutschuek de opstand geslaagd zou zjjn. Beloff is bij tijds gevlucht, maar ettelijke zijner gewapende ban dieten zijn aan de regeering in handen gevallen, wijl uit het publiek onophoudelijk de kreet op ging „hang hem op 1” dat hij het geraden vond zich onder de bescherming van de policie te stellen, die hem onder een grooten toevloed van menschen naar het policie-bureau aan de Kaas markt bracht. (V. R. Ct.) veilig en zoo gereed was, en dies zoo gerust kon wezen, als juist Holland. Weervoorspellingen. Een varkenshaar maakt nog geen schoenborstel, zei de boer, toen hij den geurigen mest op het land krooi en den leeuwerik hoorde zingen. Zooveel zon en lekker weer op den dag, dat zal menigeen opbreken, want er zit nog een boel kou in de lucht. Het was ruim half Febru ari, dat men dan ook al van lentestondjes hoorde, gewagen en de stedeling zich naar buiten begaf, ten einde den ooievaar te ontdekken, die zich reeds op zijn vorig nest zou hebben neergezet. Liever van daag dan morgen heb ik mijn spitters, sprak de ongeduldige tuinderhet weer loopt mee, we gaan spinazie zaaiende vraag naar jonge radijsjes begint ook al te komen en dan gaan we aardappelen leggen en peulen en doperwten. De bloemkool onder het glas staat nu met zooveel zonneschijn ook al extra goed we zouden de planten wel haast kunnen uitpooten. Gisterenavond stond er een rad om de maan een slecht teeken, en die heden ochtend, den 12en van Lentemaand, zijn hoofd buiten het venster stak, haalde het gauw weer binnen. Dat was geen Maartsche bui, maar bijna een sneeuw storm, en het sneeuwde altijd door met een dik ke laag, zooals in Januari. De boer was bij den haard gekropenvan fluitende spreeuwen en lijsters, zingende leeuwerikken en nestelende ooievaars was niets te ontdekken. En, zoo moet de kou uit de lucht, merkte de teleurgestelde tuinder aan, die daarbij eene streep door zijne rekening kreeg. (L. Ct.) De biljartwedstrijd in de Harmonie te Groningen is Zaterdagavond voortgezet en ge ëindigd. Geëindigd met eene nederlaag der Groninger spelers. Maar het was een zeer eervolle nederlaag, zooals blijkt uit het aantal behaalde puntenmaar vooral, zooals al de toeschouwers in de Harmonie Zaterdagavond hebben kunnen waarnemen uit hun fraai spel. Zoo de Amsterdammers het winnen in het seriespel, de Groninger spelers maken over het geheel, uit technisch oogpunt beschouwd, de fraaiste stooten. Zooals men weet waren de Groningers Vrijdagavond 136 punten achter. Zaterdagavond nu had de heer G. Boom (A) 271 punten tegen den heer L. Oetzes (G) 300 puntende heer W. J. Blom (A) 98 tegen den heer R. Bierling (G) 300; de heer N. Verkley (A) 300 tegen den heer P. K. Doornbos (G) 230; de heer H. F. Smith (A) 300 tegen den heer J. Pik (G) 224de heer H. C. A. Campagne (A) 300 tegen den heer F. H. van Setten (G) 244en de heer M. I. Content (A) 300 tegen den heer H. J. Buijs (G) 280 punten. Daaruit volgt, dat de Groningers den tweeden avond 1578 punten behaalden en de Amsterdammers 1569, zoodat zij 9 punten over hadden. Op beide avonden verloren zij dus met 1369~ 127 pun ten. Zooals men ziet was deze uitkomst vooral toe te schrijven aan het meesterlijke spel van den heer Bierliug die stellig door niemand geëve naard werd of kon worden. Tusschen Katwijk en Rijnsburg had een conducteur, bij het overstappen van het balkon der eerste op dat der tweede klasse van de Rijn- landsche stoomtram, het ongeluk in aanraking te komen met de langs den weg staande boomen, IS Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1